Uživatel nepřihlášen
  

HTC Vive dovolí při hraní ve VR nahlédnutí do reálného prostředí či odezvu virtuálních objektů na reálné předměty

Úterý 5.1.2016 21:15 - Autor: Martin "Cvrnda" Cvrček - Rubrika: Novinky Novinka

Funkce nové kamery na předku headsetu prý připomíná Matrix. Aktuální verze soupravy přitom nese název Vive Pre.

V Las Vegas právě probíhá akce CES 2016, která je zaměřená na hardware a technologie. Samozřejmě zde nechybí ani HTC a Valve, kteří ukazují pokroky ve vývoji jejich VR headsetu HTC Vive. I když, teď už bychom mu měli říkat trochu jinak. Při oznámení před několika měsíci se mluvilo o HTC Vive či HTC reVive, HTC Vive se ustálilo, ale teď jej nahrazuje název Vive Pre.

Tak se alespoň jmenuje aktuální verze, která je jakýmsi můstkem mezi vývojářskou verzí a tou určenou pro koncové zákazníky. Někteří šťastlivci si ji už vyzkoušeli a podělili se o dojmy z novinek. Aby bylo jasno, nikdo z naší redakce mezi těmi šťastlivci není. Kéž bychom mezi nimi byli. Pokusím se ale aspoň stručně přetlumočit dojmy lidí z The Verge a webu UploadVR.

Nedávno došlo k odkladu vydání Vive kvůli jakémusi velkému technologickému průlomu. Tím se ukázala být kamera na přední části headsetu, která vám umožní nahlédnout během hraní ve VR do skutečného světa, konkrétně do místnosti, v níž se nacházíte.

Při hraní se přirozeně musíte pohybovat jen ve vyhrazeném prostoru a jakmile se dostanete k jeho okraji, do vašeho zorného pole se dostane černobílý náhled skutečného světa, například objektů, ke kterým se blížíte. „Je to dost detailní na vyobrazení objektů a vzorů, ale ne natolik fotorealistické, aby to dělalo dojem zrnité napodobeniny reality jako v případě Gear VR“, tvrdí redaktor The Verge. To všechno kvůli tomu, abyste se při hraní cítili lépe a bezpečněji a neměli pocit, že na okraji vyhrazeného prostoru narazíte na rovnou stěnu.

Senzory pro vyhrazení prostoru na hraní
Senzory pro vyhrazení prostoru na hraní
Samotné brýle
Samotné brýle

Kamera nabízí ještě jeden režim, který aktivujete stiskem tlačítka na ovladači. V tomto případě vám celé zorné pole nahradí pohled kamery, takže místo hraní uvidíte vyobrazení všeho, co se před vámi nachází ve skutečnosti. Včetně dalších lidí. Můžete tak třeba sáhnout po pití bez toho, abyste si museli sundat VR brýle. Všichni se přitom shodují, že oba režimy vypadají tak trochu jako pohled v Matrixu (jen bez toho plovoucího kódu) nebo speciální vidění, které používal Batman ke konci filmu Temný rytíř.

Vylepšení se dočkaly i ovladače, které už mají trochu svéráznější design a nevypadají jako Steam ovladač rozlomený na dvě poloviny. Držení ovladačů prý není tak přirozené jako držení ovladačů Oculus Touch, ale mají řádnou odezvu a nedělají dojem, že jde jen o volitelnou záležitost. Baterie ovladačů navíc nyní vydrží déle než čtyři hodiny.

Vive Pre navíc vypadá víc jako verze pro koncové zákazníky. UploadVR tvrdí, že je menší než dřívě dostupný dev kit a celkově je jeho nošení pohodlnější, ale pořád je headset o něco větší než Oculus Rift.

Stále také platí, že v porovnání s Oculus Riftem a další konkurencí bude Vive dražší. Mnohem dražší. Zatím to vypadá, že koupě headsetu a jeho příslušenství bude skutečný luxus. HTC si samozřejmě věří a tvrdí, že cena bude odpovídat kvalitě a že Vive nabídne ve srovnání s dalšími soudobými headsety mnohem lepší zážitek.

Nový design ovladačů
Nový design ovladačů
Celá souprava
Celá souprava

Přesnou cenu ale stále neznáme, víme jen to, že finální verze bude k dostání někdy během dubna. HTC a Valve mají zprvu připravit sedm tisíc kusů, které půjdou nejdříve vývojářům, kteří už mají dev kity, ale následně se zaměří i na verzi pro koncové zákazníky.

Novinky zní každopádně dobře, ale Vive má oproti konkurenci jeden podstatný problém - HTC i Valve tak trochu kašlou na řádnou prezentaci hraní s jejich headsetem. Zástupci HTC slibují, že nově oznámená kamera a její software umožní zmapování 3D prostoru, což může vést k odezvě virtuálních předmětů na reálné objekty, zkrátka něco jako HoloLens od Microsoftu. A že vývojáři budou moci kameru využít podle svého. Současná dema pro Vive ale nic takového nevyužívají. Prezentace her a řádného hraní zkrátka v porovnání s Oculus Riftem nebo PlayStation VR v tuhle chvíli vázne.

Nezbývá tedy než čekat, až Valve a HTC ukážou, co všechno Vive Pre dokáže při hraní skutečných her. Pořád platí, že žádné exkluzivní tituly pro Vive nejsou v plánu, v následujících měsících bychom se každopádně měli konečně seznámit s hrami, které budou Vive podporovat v době vydání.

A ještě jedna věc. V traileru, který můžete vidět níže, leckoho určitě zaujme pohled na záda Chell, protagonistky série Portal. Nedělejte si ale naděje, že jde o nějakou narážku na možný Portal 3 s podporou VR. Účast Chell v traileru se váže jen k Aperture VR demu z prostředí Portalu, které je k dispozici pro dev kit Vive už řadu měsíců.

Tisk
Štítky: htc vive, valve, htc
Související novinky
 
HTC zahajuje prodej HTC Vive v dalších zemích, včetně Slovenska

HTC zahajuje prodej HTC Vive v dalších zemích, včetně Slovenska

Pondělí 27.2.2017 10:07 - Virtuální realita se bude oficiálně prodávat i na Slovensku. K tomu další informace, včetně ceny a dostupnosti HTC Vive Trackeru. Přečíst celý článek »

HTC Vive se osvobodí od kabeláže, a to již začátkem příštího roku

HTC Vive se osvobodí od kabeláže, a to již začátkem příštího roku

Pátek 11.11.2016 15:07 - HTC Vive by v příštím roce mohlo být dokonce bezdrátové. Přečíst celý článek »

Chcete si v Evropě koupit HTC Vive? Připravte si 24 tisíc

Chcete si v Evropě koupit HTC Vive? Připravte si 24 tisíc

Neděle 28.2.2016 11:22 - Cena VR headsetu pro evropský trh je podle očekávání o něco vyšší. Ze 799 amerických dolarů se rázem stává 899 euro. Přečíst celý článek »

20 komentářů|PC, Linux, SteamOS

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář k novince HTC Vive dovolí při hraní ve VR nahlédnutí do reálného prostředí či odezvu virtuálních objektů na reálné předměty
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Saix   1x   Jak ono to vlastně v těch hrách funguje, když se otočíš úplně doprava/doleva, tak se kamera přetáčí dál dokola? Přece se člověk nemůže v sedě otáčet o 360 stupňů a ve stoje by se přizabil :) Zatím jsem zkoušel jen "cardboard", jenže to jsou všechno spíš jen tech dema.Saixsaix1    6.1.2016 16:07 Saix

Jak ono to vlastně v těch hrách funguje, když se otočíš úplně doprava/doleva, tak se kamera přetáčí dál dokola? Přece se člověk nemůže v sedě otáčet o 360 stupňů a ve stoje by se přizabil :) Zatím jsem zkoušel jen "cardboard", jenže to jsou všechno spíš jen tech dema.

Alfajk    tohle bude drazsi nez 10 000kc, navic me to kvuli tem dvoum senzorum prijde dost nepouzitelny, nemam u pc prostor abych nekam chodil nebo u toho stal, ne kazdej ma pc uprostred prazdny mistnosti...Alfajkalfajk16671    6.1.2016 15:54 Alfajk

tohle bude drazsi nez 10 000kc, navic me to kvuli tem dvoum senzorum prijde dost nepouzitelny, nemam u pc prostor abych nekam chodil nebo u toho stal, ne kazdej ma pc uprostred prazdny mistnosti...

Maestrodk   1x   Anciabl: To bude jen iluze procházky, ve skutečnosti budeš stále v tom virtuálním klamu.Maestrodkmaestrodk8088    6.1.2016 11:20 Maestrodk

Anciabl: To bude jen iluze procházky, ve skutečnosti budeš stále v tom virtuálním klamu.

Anciabl    Hoši jak s tím chcete chodit po baráku když to má tisíc káblů ? :DAnciablanciabl21472    6.1.2016 09:40 Anciabl

Hoši jak s tím chcete chodit po baráku když to má tisíc káblů ? :D

ElementGamer   1x   To by mohlo být super, teď jen ať to využijí i nové hry.ElementGamerelementgamer13999    6.1.2016 07:20 ElementGamer

To by mohlo být super, teď jen ať to využijí i nové hry.

erazghûl   1x   No, mají to hezký, ale už by to chtělo novou hru.erazghûlerazghl34242    6.1.2016 00:49 erazghûl

No, mají to hezký, ale už by to chtělo novou hru.

BůhOnty   2x   Tady je nějaký gameplay HTC Vive dem. [ odkaz ]BůhOntybuhonty2908    5.1.2016 23:33 BůhOnty

Tady je nějaký gameplay HTC Vive dem. [ odkaz ]

Saix   1x   @Maestrodk: Kdo by chodil pro to hlučný pomalý DVD :DSaixsaix1    5.1.2016 23:00 Saix

@Maestrodk: Kdo by chodil pro to hlučný pomalý DVD :D

Maestrodk   3x   Dřív se to jmenovalo halucinace, teď je to virtuální/augmentovaná realita. :D
No když jsou lidi líní zvednou se ze židle a dojít pro DVD a místo toho si to radši znovu stáhnou z internetu, tak se tomuhle už ani nedivím. :D Tak hlavně aby když půjdou s kamerou na záchod, tak aby se to nenahrávalo na internet a neodesílalo různým firmám, jako úplně všechno.
Maestrodkmaestrodk8088
    5.1.2016 22:37
Maestrodk

Dřív se to jmenovalo halucinace, teď je to virtuální/augmentovaná realita. :D
No když jsou lidi líní zvednou se ze židle a dojít pro DVD a místo toho si to radši znovu stáhnou z internetu, tak se tomuhle už ani nedivím. :D Tak hlavně aby když půjdou s kamerou na záchod, tak aby se to nenahrávalo na internet a neodesílalo různým firmám, jako úplně všechno.

FesakSX   1x   Portal 3 Confirmed! :DFesakSXfesaksx14964    5.1.2016 22:20 FesakSX

Portal 3 Confirmed! :D

kolda27    Jo takže už se to nemusí ani sundávat jo :D úplně vidím lidi co budou líný si to složitě nandávat a budou s tím chodit všude :Dkolda27kolda2711575    5.1.2016 21:51 kolda27

Jo takže už se to nemusí ani sundávat jo :D úplně vidím lidi co budou líný si to složitě nandávat a budou s tím chodit všude :D

Anciabl    Tom@n: Náhodou dobrej nápad to je a může to sloužit na to že když chceš třeba napít nebo cokoliv jinýho tak si aktivuješ kamerku aby sis je nemusel furt sundávat z palice. Něco jako průlom jak komentovali to ale nevidím :D Zas přehání. Třeba ta kamerka bude mít dobrej zoom a poslouží to jako dalekohled :D :DAnciablanciabl21472    5.1.2016 21:40 Anciabl

Tom@n: Náhodou dobrej nápad to je a může to sloužit na to že když chceš třeba napít nebo cokoliv jinýho tak si aktivuješ kamerku aby sis je nemusel furt sundávat z palice. Něco jako průlom jak komentovali to ale nevidím :D Zas přehání. Třeba ta kamerka bude mít dobrej zoom a poslouží to jako dalekohled :D :D

Tomasak   2x   Tom@n: [ odkaz ]Tomasaktomasak25789    5.1.2016 21:38 Tomasak

Tom@n: [ odkaz ]

Tom@n   4x   A co takhle VR RL? To vám dovolí nahlédnout do realného světa i bez pomoci VR!
Šokující. Když zavoláte hned, získáte slevu 20%! Taková nabídka se neodmítá!
Tom@ntomn10255
    5.1.2016 21:17
Tom@n

A co takhle VR RL? To vám dovolí nahlédnout do realného světa i bez pomoci VR!
Šokující. Když zavoláte hned, získáte slevu 20%! Taková nabídka se neodmítá!

Diskuze na fóru

Náhodné myšlenky a události dne (11556 příspěvků), STEAM -všechno sem (6666 příspěvků), Wifi připojení do PC (9 příspěvků), Napiš videohru, která ... (117 příspěvků), Gamepad pro syna (18 příspěvků), Trance - Holiday Mix 2016 (316 příspěvků), Filmový koutek aneb co jste zrovna viděli? (689 příspěvků), Mafia III-Obecná diskuze (8 příspěvků), Legend of Grimrock čeština steam (7 příspěvků), Vše o sběratelských/speciálních/limitovaných edicích her (4371 příspěvků), Humble bundle -vše sem (502 příspěvků)

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Yooka-Laylee – jedno velké bludiště

To, co fungovalo ve zlaté éře plošinovek, není zárukou kvality v roce 2017. Důkazem je dobrodružství roztodivné dvojice Yooka-Laylee od ex-zaměstnanců…

 
Přečíst celý článek»Autor: Miky - Platforma: PC a konzole
 
 
Ohlédnutí za oznamovacími trailery série Call of Duty

Jak se poprvé představovaly jednotlivé díly nekonečné válečné série?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Outlast 2 – divoký výlet do vidlákova

Vyvedlo se plnohodnotné pokračování kontroverzního hororu lépe než jeho první jmenovec?

 
Přečíst celý článek»Autor: ThainDegu - Platforma: PC a konzole
 
 
Husk – poperte se s minulostí

Atmosférický horor o problematickém životě a vztazích.

 
Přečíst celý článek»Autor: Ylbirda - Platforma: PC
 
 
Persona 5 – podařený návrat osobností

Proběhl návrat oblíbené série bez problémů? Není na ni znát dlouhá prodleva? Nebo byla dlouhá pauza přínosem? Odpovědi hledejte v recenzi, nebo ve…

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole