Uživatel nepřihlášen
 

Ultimate General: Civil War – první dojmy z krvavých bojišť minulosti

Neděle 26.2.2017 15:00 - Autor: Jakub "barlow" Němec - Rubrika: Preview Preview Ultimate General: Civil War

Nadchla nás osobitě vyhlížející strategie již v předběžném přístupu?

Americká občanská válka je v prostředí počítačových her stále nedoceněným materiálem. Tvůrci se jí věnují jen sporadicky, většinou se jedná primárně o akční hry (např. Call of Juarez 2). Cestu si k této tématice najde málokdo, přesto se občas někdo tímto směrem přeci jen vydá. Krásným příkladem tohoto faktu je vývojářské studio Game-Labs, které do vod soupeření Severu a Jihu vstoupilo již v minulosti svou prvotinou Ultimate General: Gettysburg, která měla u hráčské komunity překvapivě velký úspěch. Pozitivní odezva dala jejím autorům impuls k tomu, aby mysleli ve větším měřítku. Ve svém novém počinu Ultimate General: Civil War se zaměřují na největší konflikt zaoceánských dějin v celém jeho rozsahu.

Historie nebo fikce?

Přemýšleli jste někdy nad možností rozbití Spojených států v 19. století? Kouzlem strategií s dějepisnou tématikou je možnost pohnout kolem dějin opačným směrem. Komplexní historické podhoubí Ultimate General nabízí mnoho zakončení, jimiž můžete změnit průběh severoamerického konfliktu. Důsledky svých akcí musí hráč ze srdce Evropy objevovat postupně, protože problematika soupeření zemědělského Jihu a průmyslového Severu v letech 1861-1865 u nás nepatří k nejprozkoumanějším. Tvůrci od hráčů naštěstí neočekávají žádné zázraky. Většinu historických fakt a detailů jim sami osvětlují v informačních boxech, které předchází samotným bitvám.

„Z počátku budete vnímat jen jména nejslavnějších vojevůdců znepřátelených stran.“

Po hlubším seznámení s reáliemi se objeví kouzlo propracovanosti, které v sobě ukrývá již předběžný přístup Civil War. Z počátku budete vnímat jen jména nejslavnějších vojevůdců znepřátelených stran, po určité době se vám ale představí i další zajímaví účastníci sporu, o nichž si budete kvůli jejich lepšímu poznání sami hledat informace a detaily. Se svými svěřenci se prakticky sžijete bez mrknutí oka. Postupem času se budete věnovat každému detailu svých vojenských útvarů. Dumat budete nad statistikami dobových pušek, velikostí jednotlivých rot a zkušenostmi přidělených důstojníků.

Jednotky na obou stranách konfliktu jsou v podstatě stejné, a tak záleží jen na vašich sympatiích, zda se rozhodnete bránit severní myšlenku všeobecné svobody, nebo hájit otrokářskou ideu Konfederace. V každém případě dostanete na povel tisíce vojáků v několika skupinách. Vyhodnocením kladů a záporů svých eskadron si připravíte oddíl, s nímž se vydáte do víru boje.

V průběhu bitevní vřavy musíte krom svého oddílu vnímat, také ostatní složky armády. Největší důraz se tu samozřejmě klade na pěchotu, která je po stránce frontálního útoku takřka nepřekonatelná. Pokud jí ale nebudete krýt záda, velmi rychle padne pod náporem útoků ze zálohy. Zákeřným přepadům se můžete vyhnout za pomoci mysliveckých jednotek a rychlé jízdy. O strategickou výhodu nad bojištěm se ve finále postará vhodně umístěné dělostřelectvo.Po bitvě je každý generál

Základním stavebním kamenem Ultimate General jsou velmi detailně propracované střety vojáků Konfederace a Unie. Válečné půtky tu nejsou nikterak uspěchané, klíčem k úspěchu je pečlivá příprava postupu. Rozmístění jednotek na začátku boje je vždy dáno historickými souvislostmi, nemůžete jej nikterak ovlivnit. Jejich další postup máte ale naštěstí plně ve svých rukou. Po pečlivém naplánování vašich příštích kroků sledujete pohyb vašich svěřenců po mapě. Rozvážné tempo dovoluje operativně reagovat na měnící se situaci na bojišti. Proměnných, jež přiklání štěstí na obě strany, se nabízí mnoho. Musíte počítat nejen s příchozími posilami, ale také s vyčerpaností armády, liknavou morálkou vojáků a nedostatečným zásobováním.

„Musíte počítat nejen s příchozími posilami, ale také s vyčerpaností armády, liknavou morálkou vojáků a nedostatečným zásobováním.“

Dílčí volby není dobré v Ultimate General: Civil War brát na lehkou váhu, velmi dobře vybalancovaná umělá inteligence zde totiž dokáže využít i sebemenší chyby. Soupeř se tu adaptuje na používanou strategii, kvalitně ji vyhodnocuje a chytře klade léčky a lákadla vedoucí k destrukci vašich jednotek. Nevím, zda to byl účel tvůrců, ale občas mi přišlo, že proti mně stojí lidská bytost a ne počítačem řízená armáda. Nepřítel se dopouštěl taktických chyb jen v minimálním měřítku. Když se tak ale stalo, samozřejmě jsem jeho pochybení s radostí využil.Do svých záměrů musíte vedle adaptivní umělé inteligence zahrnout také povrch map. Příjemně vás překvapí, s jakou péčí se autoři věnovali modelování krajiny. Rozmístění strategických bodů a přírodních překážek nabízí širokou paletu možností pro konzervativní nebo inovativní vedení války. Záleží pouze na vašem herním stylu. Rozhodnete se tradičně hlídat brody a mosty, defenzivně bránit města a pevnosti, nebo se raději nepozorovaně proplížíte lesem do týlu nepřítele?

Klid v zázemí

Ultimate General láká nejen válečnou vřavu. Pod drobnohled dostanete management své armády. Je jen na vás, jak se rozhodnete investovat dostupné zdroje odvozené od úspěchu v bitvách. Nakládání s kořistí do jisté míry předurčuje vaše šance na úspěch v dalších kláních. Správné hospodaření s financemi zahrnuje vyrovnávání ztrát v řadách sborů doplněním vhodných adeptů. Nováčci neprojeví stejný výkon a odvahu veteránů, a proto nemusí přijetí velkého množství vojáků vést k úspěchu. Rovnováha mezi počtem a kvalitou bojovníků patří ke všedním problémům válečného stratéga.

„Rozmístění strategických bodů a přírodních překážek nabízí širokou paletu možností pro konzervativní nebo inovativní vedení války.“

Obyčejný pěšák by v boji neměl šanci bez spolehlivého vedení. Inovativní prvek Civil War vám umožní ovlivňovat hierarchii důstojnického sboru. Verbování vhodných jedinců a jejich přiřazení ke správné jednotce se významně projeví do statistik vojska. Jednotlivé oficíry zocelujete od jejich absolvování akademie. Zkušenosti samozřejmě získávají nasazováním v akcích. Ztráta kvalitního vůdce citelně ovlivní rovnováhu sil, a proto hledání dobrého nástupce přináší nejednu krušnou chvilku.Slibná budoucnost?

Ultimate General: Civil War již v současné podobě přináší kvalitní zážitek. Optimální vybalancování obou stran konfliktu jde ruku v ruce s umělou inteligencí, která pružně a chytře reaguje na hráčovy kroky. Autorům se povedlo propojit atraktivitu známých vojenských srážek s méně významnými půtkami. Komplexnost a soudržnost celého díla zaručuje přehledná a zábavná správa vojska mezi jednotlivými střety. Pozastavit se můžeme nad spartánsky jednoduchým audiovizuálním zpracováním, které bylo zřejmě zvoleno ve prospěch přehlednosti bitevního pole. Po odladění menších chybek v pohybu armád již nic nebrání ostrému startu této vojenské strategie.

Ultimate General: Civil War na PCHodnocení hry
Těšíme se
  • na historicky přesné bitvy
  • na chytrou a záludnou umělou inteligenci
  • na obtížné volby během bojů
  • na možnost změnit chod dějin
Bojíme se
  • že vizuál odradí mnoho hráčů
  • že americká občanská válka nebude dost atraktivní téma
Shrnutí: Game-Labs navazují na svou dobrou práci, kterou předvedli se hrou Ultimate General: Gettysburg. V Civil War přidali k detailně zpracovaným historickým bitvám možnost spravovat armádní oddíly, čímž vytvořili lákavou směsici pro každého stratéga. Pokud autoři udrží nastavenou laťku, máme se na co těšit.
Tisk  
Ultimate General: Civil War na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Ultimate General: Civil War Screenshot ze hry Ultimate General: Civil War Screenshot ze hry Ultimate General: Civil War Screenshot ze hry Ultimate General: Civil War Screenshot ze hry Ultimate General: Civil War Screenshot ze hry Ultimate General: Civil War Screenshot ze hry Ultimate General: Civil War Screenshot ze hry Ultimate General: Civil War

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Ultimate General: Civil War – první dojmy z krvavých bojišť minulosti
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Bargud    Ano, dělá na tom Nick Thomadis (studio Game-Labs LLC) .Bargudbargud6378    26.2.2017 19:59 Bargud

@ odpověď na komentář od cicpolop:Ano, dělá na tom Nick Thomadis (studio Game-Labs LLC) .

cicpolop napsal:Je to pravda že túto hru vyvíja Darth? Ten človek čo vytvoril Darth mody na total war sériu.

cicpolop    Je to pravda že túto hru vyvíja Darth? Ten človek čo vytvoril Darth mody na total war sériu.cicpolopcicpolop21898    26.2.2017 18:35 cicpolop

Je to pravda že túto hru vyvíja Darth? Ten človek čo vytvoril Darth mody na total war sériu.

zorgSVK    tiež sa teším, som zvedavý kedy to bude komplet, vizuál je príjemný a mne osobne nevadí :)zorgSVKzorgsvk9692    26.2.2017 18:02 zorgSVK

tiež sa teším, som zvedavý kedy to bude komplet, vizuál je príjemný a mne osobne nevadí :)

MORTHSIR   3x   Na tuto hru se tešim, vizuálu bych se nebál, tedy alespon já ne.MORTHSIRmorthsir17268    26.2.2017 15:06 MORTHSIR

Na tuto hru se tešim, vizuálu bych se nebál, tedy alespon já ne.

Diskuze na fóru

RAM rada! (39 příspěvků), Kingdom Come: Deliverance (39 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (109 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12142 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), MAFIA 1 EXTRÉMNÍ JÍZDA, VYBUCHUJÍCÍ CELESTE (6 příspěvků), Good Old Games | GOG.com (56 příspěvků), Humble bundle -vše sem (612 příspěvků), Origin (11 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Andor – deskovka

Speciál - 18.2.2018
 
Andor – deskovka

Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci.

 
 
 
Resident Evil 7: Gold Edition

Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole
 

Wulverblade

Recenze - 16.2.2018
 
Wulverblade

Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Railway Empire

Recenze - 14.2.2018
 
Railway Empire

Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: PC a konzole