Uživatel nepřihlášen
   

Fortnite - apokalypsu je nejlepší sdílet ve čtyřech

Pátek 28.7.2017 13:00 - Autor: Štěpán "Vakomlok" Lenk - Rubrika: Preview Preview Fortnite

Zemi zahaluje smrtící fialová bouře, s níž přichází podivné bytosti. Jedinou šancí lidstva je vybudovat síť energetických štítů, které bouři zastaví. Najde se partička hrdinů, která se ohání zednickou lžící stejně dobře jako samopalem?

Dojmy z hraní PS4 verze

Fortnite je připravovanou survival akční hrou s budovatelskými prvky, na které spolupracují studia People Can Fly a Epic Games. Práce na tomto titulu započaly už v roce 2011. O 3 roky později vývojáři oznámili, že hra vyjde jako free-to-play pravděpodobně během roku 2018. Ještě předtím ale máte šanci si ji zahrát prostřednictvím placené Early Access verze.

Stavební kámen hry

Fortnite bych nejlépe popsal asi jako kooperativní survival hru s důrazem na stavění opevnění a odrážení útoků krvežíznivých monster. Budování je klíčovým prvkem hry, stavět můžete stěny, stropy, schodiště, podlahy a pasti. Stěny můžete zpětně ještě upravovat, přidávat okna, dveře, měnit jejich výšku - prostě zařídit se podle aktuální situace. Zakladatel Epic Games Tim Sweeney proto Fortnite vlastními slovy popisuje jako Minecraft kombinovaný s Left 4 Dead.

Po startu mise sice máte jasně daný úkol (najít objekt, osobu, atd.), ale v této fázi byste se měli především soustředit na shánění materiálů na stavbu opevnění, případně na tvorbu pastí a munice. K tomu je vám k dispozici váš věrný krumpáč, který během několika úderů vytěží vše takřka do poslední kapky. Auta, části domů, stromy, nic ho (potažmo vás) nezastaví. Surovin se vyplatí nahrabat si co nejvíce, budou se hodit a až půjde do tuhého, nebude čas se ohánět krumpáčem.Jakmile jste vybaveni podle svých představ, můžete přistoupit k plnění cílů mise a postavit opevnění, které budete později zuby nehty bránit proti vlnám nepřátel. Samotné stavění funguje dobře, je poměrně jednoduché a na ovládání si rychle zvyknete, což je fajn.

V závěrečné fázi mise se na vás valí mraky nepřátel, takzvaných Husků. Zpravidla stačí přežít určitý časový limit a můžete si gratulovat. Shrábnete odměnu a jdete na další misi. Super, ne? Pak stačí jen přetrpět poměrně zdlouhavé načítání a můžete znovu zachraňovat svět. Úkol zní jasně: najít cíl mise, postavit opevnění, ubránit se útoku. Hmmm, to zní nějak povědomě. Ale nevadí, s chutí do toho!Po zdárném splnění vašeho poslání se tedy pouštíte do další etapy a… překvapení se nekoná. Najít cíl mise, postavit opevnění, ubránit se útoku. Už zase?! Ano, tušíte správně, máme tu menší problém.

Fortnite totiž trochu zavání stereotypem. Ano, máte sice spoustu vedlejších úkolů, denních výzev a questů, ale většina misí má velmi podobnou strukturu. A ačkoli se v drobných detailech liší, děláte vlastně pořád to samé. Neříkám, že jsem se celou dobu nudil. Hra v jádru není špatná a s třemi dalšími kamarády faktor zábavy vyletí o poznání výš, ale jak dlouho vás bude bavit neustálé opakování téhož? Měsíc? Týden? Dva dny? Co se tedy herní náplně týče, mohli by autoři zvážit trochu více variability.

„Samotné stavění funguje dobře, je poměrně jednoduché a na ovládání si rychle zvyknete, což je fajn.”

Týmy, jednotky, čety

V rámci misí často zachraňujete nebohé přeživší postižené apokalypsou. Krom zvýšení vaší karmy ale i aktivně pomáháte svému týmu, jelikož si ze zachráněných lidí můžete sestavit speciální jednotky, které zvyšují statistiky a přidávají bonusy vašemu týmu ve hře. Přeživší navíc můžou bránit i vaši domovskou základnu, případně je můžete posílat na samostatné mise, které vám v případě úspěchu zaručí nějaké ty stavební materiály.

Jsou to nepochybně zajímavé mechanismy dodávající hře hloubku, ale je strašně lehké je minout. Hra vám své vlastní funkcionality vysvětlí velmi zlehka, na většinu musíte přijít tak nějak sami, což je škoda, protože Fortnite je komplikovanější, než se na první pohled zdá.Bez výbavy ani ránu

Abyste se ve světě na prahu apokalypsy necítili ohroženě, máte k dispozici poměrně slušný arzenál čítající samopaly, poloautomatické pistole, brokovnice, sniperky a staré dobré chladné zbraně (palice, katany a podobné záležitosti).

Zbraně si můžete také vyrábět vlastní, a to podle plánků, které nacházíte nebo dostáváte za odměnu po úspěšných misích. Ale i kdybyste se na craftování vykašlali, rozhodně si nebudete stěžovat, že nemáte čím střílet. Zbraní je dost a zachází se s nimi dobře, i když je vše patřičně arkádově zjednodušeno. Realisticky pojatou dráhu střely pro své vlastní dobro raději nečekejte. A upřímně řečeno by se do této hry něco podobného vlastně ani nehodilo.Stylová stylizace

Jestli vás už nudí fotorealistická grafika a snaha o nejvěrnější nápodobu skutečnosti, Fortnite je hra právě pro vás. Vydává se totiž naprosto opačným směrem a servíruje nám barevnou grafiku s výraznou stylizací, která jako by vypadla ze stránek komiksů. Po pravdě řečeno se mi tento přístup zamlouvá, hra působí osobitě a má nějaký „ksicht”.

I když se mi vizuální zpracování líbí, mám trochu problém s tím roztomilým ztvárněním Husků. Jsou tak k sežrání, že vlastně necítím absolutně žádné napětí, i když se tvrdošíjně snaží zničit mou základnu a mě samotného připravit o život. Kdyby do oficiálního vydání hry pobrali trochu víc vážnosti, asi by to ničemu neškodilo.Být, či nebýt?

Své dobrodružství ve světě Fortnite začínáte v kůži vojáka Ramirezové. Pokud ale zbytek hry nechcete strávit v zelené uniformě, nebojte se. Na výběr máte ze čtyř hratelných tříd (Ninja, The Outlander, Soldier, Constructor) s různými schopnostmi. Změnit vaše zaměření je navíc úplně prosté. Postupem hrou totiž získáváte kartičky s hrdiny různého povolání, které si pak prostě aktivujete jako primární a hrajete dál za ně. Budete ale muset akceptovat i jejich vizáž, kterou nemůžete nijak vizuálně upravit, což mi trochu chybí. Myslím si ale, že jde o dobrý systém eliminující případy, kdy po desítkách odehraných hodin zjistíte, že vám vaše povolání vlastně nevyhovuje.

„Změnit vaše zaměření je navíc úplně prosté. Postupem hrou totiž získáváte kartičky s hrdiny různého povolání, které si pak prostě aktivujete jako primární a hrajete dál za ně.”

Stahují se mraky

Fortnite je zajímavě vyhlížející hra pro více hráčů, u které mi zatím nejvíce chybí variabilnější herní náplň. Uvidíme, jak bude vypadat finální verze (oficiálně vyjde v roce 2018), ale já upřímně doufám, že se tvůrci nad strukturou misí ještě zamyslí a přidají více typů. Byla by škoda naplno nevyužít potenciál, který v sobě Fortnite má. Až se tedy začnou blížit zářivě fialová oblaka, pomalu se pusťte do shromažďování materiálu. Čas stavět opevnění totiž nadešel.

Fortnite na PC, PS4, Xbox OneHodnocení hry
Těšíme se
  • na hezky stylizovanou grafiku
  • na funkční budovatelský režim
  • na jednoduchou změnu povolání
Bojíme se
  • stereotypní náplně misí
  • nemožnosti úpravy vašeho charakteru
Shrnutí: Fortnite se jeví jako v jádru zábavná hra pro čtyři hráče s osobitým vizuálním zpracováním, která je po bližším prozkoumání až překvapivě komplexní. Jen je škoda, že náplň misí sklouzává do stereotypu a zbytečně tak dojem z hraní sráží k zemi.
Tisk  
Fortnite na PC, PS4, Xbox OneScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Fortnite Screenshot ze hry Fortnite Screenshot ze hry Fortnite Screenshot ze hry Fortnite Screenshot ze hry Fortnite Screenshot ze hry Fortnite Screenshot ze hry Fortnite Screenshot ze hry Fortnite

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Fortnite - apokalypsu je nejlepší sdílet ve čtyřech
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
CzePavel99    Kdybych to měl s kým hrát tak bych do toho možná šel i hned. Ale vidím to spíš na koupi časem. A nebo počkat na tu f2p verzi. Ale to zas bude grind heavy. Takže v úvahu připadá spíše nějaká základnější edice ve slevičce.CzePavel99czepavel9911259    29.7.2017 21:38 CzePavel99

Kdybych to měl s kým hrát tak bych do toho možná šel i hned. Ale vidím to spíš na koupi časem. A nebo počkat na tu f2p verzi. Ale to zas bude grind heavy. Takže v úvahu připadá spíše nějaká základnější edice ve slevičce.

Wast   1x   Já už taky myslel že to je zrušený :-)Wastwast14199    29.7.2017 10:13 Wast

Já už taky myslel že to je zrušený :-)

Vakomlok člen redakce   1x   Je fakt, že je to ve vývoji už celkem dlouho, no :DVakomlokvakomlok61929    28.7.2017 22:19 Vakomlok

@ odpověď na komentář od Gandalf.:Je fakt, že je to ve vývoji už celkem dlouho, no :D

Gandalf. napsal:Lol si pamatuju když na tohle vydávali první teasery asi před pěti lety :-D Myslím že by to už mohli konečně vydat.

Gandalf.   1x   Lol si pamatuju když na tohle vydávali první teasery asi před pěti lety :-D Myslím že by to už mohli konečně vydat.Gandalf.gandalf8216    28.7.2017 16:39 Gandalf.

Lol si pamatuju když na tohle vydávali první teasery asi před pěti lety :-D Myslím že by to už mohli konečně vydat.

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Ve víru věků – deskovka

Speciál - 16.3.2018
 
Ve víru věků – deskovka

Budujte své impérium a zanechejte odkaz budoucím generacím.

 
 
 
Assassin’s Creed: Origins - Kletba faraonů

Théby a Údolí králů. Přesně tam nás pošle v pořadí druhé DLC pro Assassin’s Creed: Origins. Stojí ale nové dobrodružství za to?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 
 
Feudal Alloy – dojmy z hraní

Chopte se meče a akvárka, jdou se rozbíjet stroje!

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 
 
Wolfenstein 2: The Freedom Chronicles – The Deeds of Captain Wilkins

Jak se povedl poslední pokus o vytvoření dodatečného obahu pro Wolfenstein 2: The New Colossus?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 

Q.U.B.E. 2

Recenze - 13.3.2018
 
Q.U.B.E. 2

Pokračování indie hry Q.U.B.E. na sebe nechalo čekat více jak šest let. Má ovšem druhý díl co nabídnout?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole