Uživatel nepřihlášen
 

JCB Pioneer: Mars – dojmy z hraní

Pondělí 11.12.2017 19:00 - Autor: Adam "ROYALFOX" Dvořák - Rubrika: Preview Preview JCB Pioneer: Mars

Založit kolonii na místě, které není zrovna ideální pro život je oříšek. O to víc je to složitější, když jste na to úplně sami.

Doba kolonizace našeho do ruda zbarveného planetárního souseda se blíží. Již se nepočítají stovky, ale desítky let, kdy první člověk pronese při došlápnutí hrubou podrážkou na písčitý povrch slova, která se budou děti učit nazpaměť. Fascinace tím, že první člověk narozený mimo naši planetu bude pravděpodobně Marťan, je neuvěřitelná. Dobývání a osídlování jiné planety je nyní velmi populární. Objevuje se v literatuře (Marťan) filmu (Marťan) a v neposlední řadě i v herním průmyslu.

Vývojáři ze studia Atomicom se na tuto problematiku zaměřili až s vědeckým zaujetím. Na konzultaci si přivzali doktorku Maggie Lie, která svými znalostmi přispěla k co nejvíce realistickému pojetí. Sami autoři se netají tím, že by hra měla být nemilosrdným hardcore survival dílem, které prostě a jednoduše chyby neodpouští. Stoji tento zážitek ale opravdu za to?

Klišé a meteority

Hra začíná klasicky jako vždycky – špatně. Bez jakéhokoliv intra se zadýchaný probouzíte na nehostinné planetě. Všude jsou kusy toho, co zbylo po vaší lodi, dochází vám kyslík a aby toho nebylo málo, nacházíte se uprostřed meteorického deště. Pech? To rozhodně. Vaším úkolem je nalézt vozidlo a v bezpečí se přepravit do hlavního modulu vaší stanice. Překážet vám bude neohrabanost vozidla (zpočátku ani pomalu nevíte, kde má příď a kde záď), již zmíněné meteory, které padají naštěstí stále na stejná vygenerovaná místa a v neposlední řadě jakési chemické gejzíry. Když přes to všechno konečně dojdete na svou základnu, obnovíte kyslík a konečně se můžete pustit do toho hlavního – kolonizování, aneb příprava orné půdy pro budoucí generaci. JCB Pioneer: Mars hezky kombinuje strategii s first-person survival hrou. Vašim úkolem je totiž nejen zkoumání Marsu, zajišťování surovin a potravy, ale hlavně výstavba základny, do které se později přesunou první kolonizátoři a začnou zde spokojený život za lepší Zemi, tedy pardon, Mars.
Houstone, máme problém

Na začátku vás hra pěkně vodí za ručičku. Ukazuje vám, jak opravit poničené přístroje, jak instalovat čipy do počítače, jak si efektně vylepšovat vozidlo a hlavně jak plánovat výstavbu stanice. Z počátku to všechno dobře klape, ale pak už je to jen na vás a zjišťujete, že by těch informací, jak se hra hraje, mohlo být přece víc. Na většinu musíte přijít buď sám anebo jako já pomocí videí na Youtube (i tam se najde hromada hráčů, kteří tápou). Například aby fungovala výrobna kyslíku, musíte postavit elektrárnu a propojit ji se základnou i výrobnou kyslíku. K tomu slouží něco, co by se dalo popsat jako „pokládání kabelů“. V tutoriálu to jde výborně, později ale tak nějak nejde postavit tam, kde by se to hodilo a chvíli trvá, než přijdete na správný postup. Do toho párkrát umřete. Protože postavení výrobny kyslíku má důvod – nemáte kyslík. A tak paradoxně umíráte a umíráte. Když se ale časem naučíte určité postupy, budete je pak plnit takřka automaticky.

Největší zábavou je ovšem, podle mého názoru, vylepšování si vozidla a následný průzkum a těžba surovin. Jak si bystří z vás mohli všimnout, v názvu titulu jsou tři magická písmenka JCB. Těm, kteří se momentálně nevěnují stavbě mnohopodlažní budovy, asi tento název nic neřekne, těm ostatním dvěma lidem ale ano. Jedná se o firmu zabývající se výrobou stavebních korábů, bagrů, jeřábů atd. Něco jako je obdoba Caterpillar nebo BobCat.  A právě firma JCB má pro hru Pioneer Mars licencovaná vozidla. V těch budete objevovat krásy rozlehlé planety a díky pozdějším úpravám i zjišťovat strukturu hornin nebo je těžit. To ale neznamená, že budete jen za volantem těchto žlutých monster. Někdy dojde na to, že budete muset jít i hezky po svých. K tomu, aby vám v první vteřině neexplodovala hlava a vy jste ve velkých bolestech neumřeli, slouží skafandr, který samozřejmě lze také modifikovat a věřte mi, že to je potřeba.
Audiovizuální dilema

Pioneer Mars vypadá vcelku pěkně. Modely dopravních prostředků jsou udělány pečlivě. Stejně tak jako interiér stanice nebo povrch Marsu. Když půjdete ale trošku víc do hloubky, zjistíte, že by to ještě tu a tam chtělo poladit. Například při jedné vaší misi musíte zalézt do jeskyně. Všude jsou samé krápníky a na první dojem vše vypadá impozantně. Jenomže pak si všimnete protékající lávy pod vašima nohama a musíte se ušklíbnout, neboť zde působí jako výzdoba na vánočním stromečku, kterou prováděla vaše pětiletá sestra. Autoři pravděpodobně neumí pracovat s horkými věcmi. Další problém je při pádu meteoritu. Objeví se totiž výbuch, který vypadá jako z prvního Half-Life. Kdyby to nebylo v takovém kontrastu s jinak hezky provedeným prostředím, mávl bych nad tím rukou. Takhle to působí jako pěst na oko.

Nejhorší vlastností hry je ale to, že je naprosto bez atmosféry. V kůži Marsonauta bojujete o život a snažíte se vybudovat lepší svět. Tomu ale nenapomáhá mrtvé prostředí, nezáživné mise a ledabylá grafika. Korunu tomu všemu nasazuje rádoby rocková hudba, která ovšem zní jako songy. Naprosto nepodtrhává nic, co se ve hře objeví. Díky výše uvedeným nešvarům vaše hraní spěje k nevyhnutelnému – přestat hrát a pustit si snímek od Ridleyho Scotta – Marťan. Ten totiž má všechno, co JCB Pioneer: Mars nenabízí. V první řadě nadhled, napínavý příběh, atmosféru a nakonec i to, že Mattovi Daemonovi fandíte, aby to dotáhl do konce. Tady se jen udusíte a sledujete nepovedenou animaci, kdy se váš kosmonaut snaží sundat přilbu.

JCB Pioneer: Mars je v předběžném přístupu na Steamu za 22,99€. Early Access by měla hra opustit přibližně v září 2018.

JCB Pioneer: Mars na PCHodnocení hry
Těšíme se
  • Na prozkoumávání Marsu
  • Na zábavu s vozidly
Bojíme se
  • Monotónního hraní
  • Nedotaženého vizuálu
  • Že nás hra přestane poměrně brzo bavit
Shrnutí: JCB Pioneer: Mars si určitě najde svoje hráče. Jedná se ale o kontroverzní zážitek, ve kterém chcete objevovat rudou planetu, ale dojem vám kazí očividná nedotaženost a víceméně nezáživná hratelnost. Snad vývojáři do plné verze vše napraví a hru vylepší.
Tisk  
JCB Pioneer: Mars na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry JCB Pioneer: Mars Screenshot ze hry JCB Pioneer: Mars Screenshot ze hry JCB Pioneer: Mars Screenshot ze hry JCB Pioneer: Mars Screenshot ze hry JCB Pioneer: Mars Screenshot ze hry JCB Pioneer: Mars Screenshot ze hry JCB Pioneer: Mars Screenshot ze hry JCB Pioneer: Mars

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku JCB Pioneer: Mars – dojmy z hraní
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
O vývoji nového Zingu: Vylepšení homepage, profily a fórum

Bílá barva zatěžující oči je minulostí. Pojďte se seznámit s vývojem zbrusu nového Zingu.

 
 

Mulaka

Recenze - 22.3.2018
 
Mulaka

Po stope mexického zabijáka modliviek.

 
Přečíst celý článek»Autor: romando - Platforma: PC a konzole
 
 
Final Fantasy XV na počítače je skoro fantazií

Ale jenom skoro. Trvalo to sice rok a půl, ale konečně se dočkali i PC hráči. Stálo to čekání tedy za to?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC
 

Gravel

Recenze - 21.3.2018
 
Gravel

Jak dopadly nové off-road závody od italského studia Milestone, které často tvoří jen průměrné hry?

 
Přečíst celý článek»Autor: Miky - Platforma: PC a konzole
 

TT Isle of Man

Recenze - 20.3.2018
 
TT Isle of Man

Oficiální hra nejtěžšího motocyklového závodu planety přetéká adrenalinem.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole