Uživatel nepřihlášen
   

Hráli jsme BioShock Infinite

Pátek 22.2.2013 13:26 - Autor: Petr "bedikk" Vojtěch - Rubrika: Preview Preview BioShock Infinite

Vývojáři z Irrational Games hlásí hotovo a my jsme dostali možnost hrát první dvě a půl hodiny kampaně. O ten zážitek se s vámi prostě musíme podělit.

Nedávno jsme vám přinesli rozsáhlé preview a už tehdy jsme mohli slíbit, že BioShock Infinite za to bude rozhodně stát. Teď, když za sebou máme poměrně dlouhou část kampaně, to oficiálně potvrzujeme (no dobře, raději si ale nechejme nějaký prostor na recenzi). Krátké připomenutí již známých věcí snad nebude na škodu. Jako hráč se vtělíte do Bookera DeWitta, nájemného detektiva, chlápka na všechno, který má ale evidentně nějaký problém – dluh, který musí splatit. Hra začne a vy jste na loďce, doprovází vás dvojice, která vás moc neřeší, místo toho si povídají spolu. Docela zábavně, nutno dodat (není to naposledy, co je potkáváte). A atmosféra je hodně hustá už od samého začátku.


Napínavý atmosférický příběh

Aniž bych to tušil, tak jsem jen tak pro jistotu zalezl hned za první roh a hurá, na zemi jsem našel nějaké mince. A tak to chodí neustále, nevyplácí se úrovněmi prosvištět, ale je lepší si vše prozkoumat, obzvlášť když jste v nějakých domech. Mince se vám budou hodit, až dojdou náboje nebo budete potřebovat rychle uzdravit. Zpět ale k té atmosféře – první lokací je opuštěný maják. To samo o sobě nezní zrovna příjemně, ale Bioshock to ještě trochu opepřil, přidal pár osobních vzkazů, jako třeba mrtvolu s cedulí „Nezklam nás!“. Běhal mi z toho trochu mráz po zádech, a to i díky ozvučení, které tu hororovost podtrhovalo. Vadila mi akorát přílišná tma. Jakože úplná tma, chvílemi jsem netušil, kde jsem a v čem to zrovna stojím. A takových tmavých prostředí je ve hře hodně. Jak říkám, přišlo mi to chvílemi přehnaně tmavé.

„Přiveď holku a zamázni dluh.“ To je, panečku, motivace!

Nezdržíte se ale dlouho a speciální modul na vrcholu majáku vás už nese do oblak. První pohled na město v oblacích skrz malé kruhové okénko je perfektní, město vypadá skvěle, pak ale podezřele zamíříte dolů a skrz věž proputujete až do tajemného chrámu. Ten slouží jako očista před vstupem do města. A je taky velmi atmosférický – zaplavené místnosti, svíčky, temná zákoutí – a opět platí, že se vyplatí prohledávat i menší vedlejší místnosti. Kněží vám moc pozornosti nevěnují, až na kněze u výlezu (spíš průplavu) z chrámu, který se vás pokusí utopit.

A pak už je vše krásné, zelené, modré a prostě dokonalé. Jdete ulicí, o zábradlí se opírá pár, pozorují mraky, slunce, u stánku prodavač nabízí zmrzlinu a vše vypadá jako z pohádky. Naprosto dokonale – všude jsou zmínky o geniálním otci a prorokovi Comstockovi, lidé se jen prochází, občas prohodí slovo… je to až umělé. Má to taky nevýhodu, téměř nikdo na vás nereaguje. Skupina děvčat sice prohlásí: „Koukněte na toho fešáka,“ když se přiblížíte, víc toho ale není a až na pár detailů působí svět mrtvě. Ne prázdně, neustále se tam něco děje – ale nepatříte do něj. Jenže to trvá jen chvíli a dost možná je to tak schválně – lidé jsou pravděpodobně zblblí a vše by se vysvětlilo delším hraním.Hodně mě zaujal tutoriál, jak postupujete prvními ulicemi, tak dojdete k zábavnímu parku, ve kterém se procvičíte ve střelbě, používáním speciálních schopností (Vigors) a pochopíte úplně základní principy hry. Dobrý nápad, do hry to sedlo jak prdel na hrnec. A navíc jste za dobré skóre v tutoriálu odměněni několika mincemi, takže to ani není vyhozený čas. Prvním naučenou schopností je pak Possession, která přinutí stroje spolupracovat – třeba kulomet místo do vás střílí do nepřátel. Časem pak tato schopnost jde povýšit a působí i na organické nepřátele. Než ale přestanu spoilerovat s příběhem, tak ještě dořeknu poslední zásadní událost.

Váš příchod je dávno předpovězen. Už při procházení městem narazíte na nějaké zmínky o „The False Shepherd“ neboli „Falešný Pastýř“, který má být označen písmeny „AD“ na ruce. Nic moc víc o něm hra neříká, jen to, že se před ním mají obyvatelé mít na pozoru. Připletete se k nějaké parádě, kde u pódia lidé losují míčky. Vaše číslo je 77, přičemž to je i číslo vítězné. Dostanete možnost si hodit po dvojici černochů. Ano, v té době nic neobvyklého, můžete ale míček raději mrštit po moderátorovi celé zábavy. A tady je zádrhel – policie si všimne vašeho znamení, lidé utečou a od teď se už ve hře téměř nezastavíte. Jdou po vás všichni – tedy skoro všichni.

Souboje a tak vůbec

Soubojů jsem se velmi obával. Proč? Z trailerů mi přišlo, že nepřátelé nereagují na vaši střelbu. To u akčních her úplně nenávidím, když do někoho střílím a on si provádí dál svoji animačku a jen se mu ubírají nějaké pomyslné životy. Opravdu jsem se toho bál, protože by mi to dozajista zkazilo celý zážitek z Bioshocku Infinite, který byl do této chvíle velmi vysoko. A teď už si mohu oddechnout, žádné drama se nekoná, střelba funguje dobře, díky zvukům a efektům cítím jak zpětný ráz zbraně, tak i nepřátelé vnímají mě. Resp. to, co do nich nasypu.Měl jsem možnost si vyzkoušet samopal, kulomet, pistoli, brokovnici, sniperku a pušku. Se vším se střílelo dobře, nést můžete maximálně dvě zbraně a nábojů je proklatě málo. Neustále musíte nějaké hledat nebo dokupovat. Naštěstí tu ta možnost je. Elizabeth (o té jsem tu dnes ještě nemluvil?) vám v případě potřeby může nějaké hodit. To je hodně dobrá vychytávka. Stejně tak vám může pomoci s odemykáním zámků nebo hledáním mincí. Souboje jsou ale mnohem zábavnější díky schopnostem. V tomto demu jsem si vyzkoušel Devil’s Kiss, který vám dovoluje házet výbušniny nebo umisťovat výbušné pasti. Dále pak Bucking Bronco, který nepřátele vynese do vzduchu, a vy je můžete rozstřílet, aniž by se mohli bránit. Poslední a moje zatím nejoblíbenější schopnost byla Murder of Crows. Murder jako „fakt hodně“, jednoduše ale vypustíte hejno vran, které zpomalí a zraňuje nepřátele. Vyloženě hezký pohled, když někoho uklovají k smrti.

Na používání těchto schopností budete potřebovat Salts (jo, jakože soli, jen nevím, jestli to můžu přeložit), což je tekutina v modré láhvi. Stejně jako mince je můžete nalézt v různých místnostech nebo vytáhnout z nějaké police. Životy i Salts si můžete doplnit i jídlem, které se různě po městě nachází – nepřidávají ale tolik jako lékárna nebo lahvičky.

Songbird je takový Big Daddy, akorát je to Songbird, tedy mnohem větší a děsivější.

U lanovek jsem si také oddechl – skutečně to je taková zábava, jak slibovali a dokonce se to opravdu jednoduše ovládá. Připadáte si jak na horské dráze, skáčete z jedné dráhy na druhou, pak na třetí a z té na nepřátele. Vyzkoušel jsem si také používání trhlin, kterými umí Elizabeth přenášet věci z jiné dimenze. Občas vám takto může přinést kulomet, zbraně, lékárny nebo háky, na kterých se budete držet. Výběr je na vás – hratelnosti to dost pomáhá.

...
Délka: ...
BioShock Infinite - Lamb of Columbia trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Co je na hře ale úplně nejlepší? Ta atmosféra, když se dostanete do Hall of Heroes a budete procházet jakýmsi muzeem, je to skutečně zážitek. Hodně velikou roli hrají také světla, barvy a zvuky. Grafika je hezká, stylizovaná, ale Crysis to není. Nečekejte přehnaně ostré textury nebo dokonalé objekty – zde je to postavené na dojmu, hodně velkých kontrastech a souhře hudby, zvuků a kulis. Prostě celkové atmosféře. A do toho ještě Elizabeth, její nepředvídatelné chování, povedený dabing a hodně zamotaný příběh. Jestli jsem si předtím nebyl jist, tak teď už jsem – Bioshock Infinite za to skutečně stojí, navíc jsem měl možnost hrát hru na stroji Republic of Gamers od Asusu, takže jsem si to fakt užil.

BioShock Infinite na PC, PS3, Xbox 360Hodnocení hry
Těšíme se
  • na příběh
  • na uchvacující atmosféru
  • na bližší poznání Elizabeth
  • na do detailu popsanou alternativní historii
Bojíme se
  • možného stereotypu
  • krátkosti kampaně
  • nutnosti koupit DLC pro pochopení příběhu
Shrnutí: BioShock Infinite mě bavil víc než jsem původně očekával, nejvíce mě sebrala atmosféra, postavy, pak samozřejmě i souboje a využívání sky-linů.
Tisk  
BioShock Infinite na PC, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry BioShock Infinite Screenshot ze hry BioShock Infinite Screenshot ze hry BioShock Infinite Screenshot ze hry BioShock Infinite Screenshot ze hry BioShock Infinite Screenshot ze hry BioShock Infinite Screenshot ze hry BioShock Infinite Screenshot ze hry BioShock Infinite

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Hráli jsme BioShock Infinite
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
fajfinek   1x   má někdo zájem o tuto hru na steam se slevou? bud za hotovost nebo za nějakou jinou hru na steam ale se slevou kterou ocení každý. . dostal jsem na tuto hru steam key ke grafice ale nijak mě nenadchla a nechci si ji instalovat na steam. . zájemci pište do zprávfajfinekfajfinek17831    3.3.2013 19:01 fajfinek

má někdo zájem o tuto hru na steam se slevou? bud za hotovost nebo za nějakou jinou hru na steam ale se slevou kterou ocení každý. . dostal jsem na tuto hru steam key ke grafice ale nijak mě nenadchla a nechci si ji instalovat na steam. . zájemci pište do zpráv

SamFisher    hruska: aha, no tak to jo, jsem to asi nějak přeskočil, protože vůbec newím, že by se DLC vydávali. No tak potom doufám, že to budou jen zbraně a ostatní p****y a že se to příběhu nedotkne :-)SamFishersamfisher16017    24.2.2013 17:53 SamFisher

hruska: aha, no tak to jo, jsem to asi nějak přeskočil, protože vůbec newím, že by se DLC vydávali. No tak potom doufám, že to budou jen zbraně a ostatní p****y a že se to příběhu nedotkne :-)

hruska    SamFisher:DLC budou na 99, 99%. Už teď se prodává season pass.
Teď je otázka jak důležitý ty DLC budou vzhledem k příběhu.
hruskahruska8406
    24.2.2013 17:25
hruska

SamFisher:DLC budou na 99, 99%. Už teď se prodává season pass.
Teď je otázka jak důležitý ty DLC budou vzhledem k příběhu.

SamFisher    Hele všem co tu melou o DLCčkách, autoři článku se jen , , bojí", že k tomu budou DLC, vývojáři neřekli ani slovo, že něco chystají. Jinak já už pomalu žhavím komp, tohle bude zatraceně dobrá jízda :-) Jsem rád, že vývojáři dělají i něco primárně na PC :-)SamFishersamfisher16017    24.2.2013 17:20 SamFisher

Hele všem co tu melou o DLCčkách, autoři článku se jen , , bojí", že k tomu budou DLC, vývojáři neřekli ani slovo, že něco chystají. Jinak já už pomalu žhavím komp, tohle bude zatraceně dobrá jízda :-) Jsem rád, že vývojáři dělají i něco primárně na PC :-)

lenuska28   1x   M! tj@88: Určitě je to hodně nakažlivé! :Dlenuska28lenuska282250    23.2.2013 22:57 lenuska28

M! tj@88: Určitě je to hodně nakažlivé! :D

M!tj@88    lenuska28: Tak když to říkáš ty tak určitě! :-D sakra je to nakažliví :-DM!tj@88mtj8816585    23.2.2013 18:07 M!tj@88

lenuska28: Tak když to říkáš ty tak určitě! :-D sakra je to nakažliví :-D

lenuska28   1x   Tak předobjednáno už se nemůžu dočkat! :D M! tj@88: určitě, určitě! ! :Dlenuska28lenuska282250    23.2.2013 15:46 lenuska28

Tak předobjednáno už se nemůžu dočkat! :D M! tj@88: určitě, určitě! ! :D

M!tj@88   2x   lenuska28: no bude to určitě! :-DM!tj@88mtj8816585    23.2.2013 15:11 M!tj@88

lenuska28: no bude to určitě! :-D

Echosword   1x   Pro mě společně s Watch Dogs momentálně nejočekávanější hra :thumbup: Těším se :dance:Echoswordechosword12986    23.2.2013 11:26 Echosword

Pro mě společně s Watch Dogs momentálně nejočekávanější hra :thumbup: Těším se :dance:

lenuska28   1x   M! tj@88: No ono to určitě bude! :Dlenuska28lenuska282250    22.2.2013 21:20 lenuska28

M! tj@88: No ono to určitě bude! :D

patas98    hey bros can you please get like to coment from Míra Hnízdil on this picture [ odkaz ]patas98patas985764    22.2.2013 20:31 patas98

hey bros can you please get like to coment from Míra Hnízdil on this picture [ odkaz ]

Awake28    Ach. . Pro mně jednoznačně nejočekávanější hra roku ;) Grafika krásna, kombinace "magie" ( či jak to je ) a zbraní je pro mně neodolatelná ! Jenom se obávám že co se týče te hratelnosti tak Scribblenauty jen tak něco netrumfne ( vím že je to z trochu jiného soudku, ale co ? hratelnost by měla mít každá hra) .Awake28awake2814478    22.2.2013 19:24 Awake28

Ach. . Pro mně jednoznačně nejočekávanější hra roku ;) Grafika krásna, kombinace "magie" ( či jak to je ) a zbraní je pro mně neodolatelná ! Jenom se obávám že co se týče te hratelnosti tak Scribblenauty jen tak něco netrumfne ( vím že je to z trochu jiného soudku, ale co ? hratelnost by měla mít každá hra) .

M!tj@88   1x   lenuska28: Tak určitě! ! bude :-DM!tj@88mtj8816585    22.2.2013 17:32 M!tj@88

lenuska28: Tak určitě! ! bude :-D

lenuska28   2x   Těším se a hodně už aby to tady bylo! ! :Dlenuska28lenuska282250    22.2.2013 16:32 lenuska28

Těším se a hodně už aby to tady bylo! ! :D

CRYPT    to jako ono na to maj vychazet zla jmenem DLC? Placena DLC?CRYPTcrypt6544    22.2.2013 16:28 CRYPT

to jako ono na to maj vychazet zla jmenem DLC? Placena DLC?

Pato8    Strašne vám závidím, už to aj ja chcem hrať :)Pato8pato89572    22.2.2013 16:11 Pato8

Strašne vám závidím, už to aj ja chcem hrať :)

hruska   1x   Limec: Jestli u HL3 budou DLC tak určitě budou zdarma stejně jako u portal 2 a laft 4 dead2.
zidpadne: Tohle není mínus jako, že ta hra má krátkou herní dobu, ale věc který se autor bojí. Jakou herní dobu bude bioshock infinite mít se dosud neví.
hruskahruska8406
    22.2.2013 15:42
hruska

Limec: Jestli u HL3 budou DLC tak určitě budou zdarma stejně jako u portal 2 a laft 4 dead2.
zidpadne: Tohle není mínus jako, že ta hra má krátkou herní dobu, ale věc který se autor bojí. Jakou herní dobu bude bioshock infinite mít se dosud neví.

Limec    samozrejmne ze me nikdo nenuti a hraju protoze mne to bavi, ale jsem smutny z toho jak se herni prumysl meni a H-L je tim svetlem co mi ukazuje cestu, ale pokud bude pospinen dnesnim trendem dlc tak svetlo zhasne a chut hrat mozna zmizi, ale verim ze H-L 3 je delan s laskou.Limeclimec16105    22.2.2013 15:37 Limec

samozrejmne ze me nikdo nenuti a hraju protoze mne to bavi, ale jsem smutny z toho jak se herni prumysl meni a H-L je tim svetlem co mi ukazuje cestu, ale pokud bude pospinen dnesnim trendem dlc tak svetlo zhasne a chut hrat mozna zmizi, ale verim ze H-L 3 je delan s laskou.

Chepa    Limec - sice stebou vicemeen souhlasim ale zase nadruhou stranu nikdo te hrat nenuti delas jako by to byla povinost ... je to zabava a konicekChepachepa9532    22.2.2013 15:01 Chepa

Limec - sice stebou vicemeen souhlasim ale zase nadruhou stranu nikdo te hrat nenuti delas jako by to byla povinost ... je to zabava a konicek

Lelanka   1x   zidpane: Přesně! :-)Lelankalelanka10911    22.2.2013 14:36 Lelanka

zidpane: Přesně! :-)

Limec    supr ze ste to hrali ja urcite nebudu, jestli H-L 3 bude mit season pass tak s hranim koncimLimeclimec16105    22.2.2013 14:26 Limec

supr ze ste to hrali ja urcite nebudu, jestli H-L 3 bude mit season pass tak s hranim koncim

hruska    Chtěl bych se zeptat jak je to s otevřeností hry?hruskahruska8406    22.2.2013 14:18 hruska

Chtěl bych se zeptat jak je to s otevřeností hry?

zidpadne   3x   Achjo další studio, které se obohacuje DLC Nevyšla hra a už melou O DLC ale hra vypadá zajímavě a už vydím -krátká herní doba no dobrá jak dlouho pracovali na hře no hodně dlouho jasně, že bude několik DLC....zidpadnezidpadne2496    22.2.2013 14:15 zidpadne

Achjo další studio, které se obohacuje DLC Nevyšla hra a už melou O DLC ale hra vypadá zajímavě a už vydím -krátká herní doba no dobrá jak dlouho pracovali na hře no hodně dlouho jasně, že bude několik DLC....

th0ca    Parada.th0cath0ca11767    22.2.2013 14:15 th0ca

Parada.

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Kobky plné chaosu – deskovka

Nechte se zlákat do smrdutých cel, z nichž může vyjít pouze jeden vítěz.

 
 

Ve víru věků – deskovka

Speciál - 16.3.2018
 
Ve víru věků – deskovka

Budujte své impérium a zanechejte odkaz budoucím generacím.

 
 
 
Assassin’s Creed: Origins - Kletba faraonů

Théby a Údolí králů. Přesně tam nás pošle v pořadí druhé DLC pro Assassin’s Creed: Origins. Stojí ale nové dobrodružství za to?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 
 
Feudal Alloy – dojmy z hraní

Chopte se meče a akvárka, jdou se rozbíjet stroje!

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 
 
Wolfenstein 2: The Freedom Chronicles – The Deeds of Captain Wilkins

Jak se povedl poslední pokus o vytvoření dodatečného obahu pro Wolfenstein 2: The New Colossus?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole