Uživatel nepřihlášen
   

Dragon Age: Prameny – po dlouhé době jedno old-school RPG

Čtvrtek 5.11.2009 00:00 - Autor: Martin "Cvrnda" Cvrček - Rubrika: Recenze Recenze Dragon Age: Prameny

Přiznejme si to, v poslední době jsou pořádná RPG poněkud nedostatkovým zbožím. Tedy ne že by jich vycházelo málo, ale většina se schovává ve stínech, a na světlo se dostanou jen ty opravdu výjimečné. Jedno z nich je i Dragon age: Prameny od proslulého kanadského studia BioWare. Mrkněme se mu tedy na zoubek.

V první řadě si musíme ujasnit jednu podstatnou věc. Dragon Age je RPG, popř. fantasy hra starého stylu, chcete-li něco přívětivějšího, kupte si raději Mass Effect. Tady se s vámi nikdo mazlit nebude. Znamená to však, že by hra nebyla dostupná nováčkům? Nikoliv, jen to prostě znamená, že vás nikdo nepovede za ruku. Všechno je jen na vašich schopnostech a vaší vůli prosedět u hry desítky hodin. Ale hezky jedno po druhém.

...
Délka: ...
Dragon Age: Origins - This is War Trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Bez příběhu by to ani nemohlo být RPG

Ano. Pořádné RPG musí mít také pořádný příběh. Dragon Age to naštěstí splňuje, ovšem podává si dějovou stránku hry po svém. Zatímco v jiných hrách je příběh pevně daný a hráč jen běhá po předem připravené cestě, zde je tomu jinak.

Jeden z klíčových prvků hry je možnost zvolit si původ. Už to samo o sobě dává neuvěřitelný prostor znovuhratelnosti. Vlastně to funguje tak, že si zvolíte nějaký původ (např. lidského šlechtice, ale klidně i obyčejného trpaslíka, „divokého“ elfa atd.), rozdělíte zkušenostní body a určíte specializaci (tohle všechno časem vylepšujete a postupujete na vyšší úrovně, stejně jako v jiných RPG). Poté nějakou dobu plníte menší úkoly (jako je obrana hradu), a teprve po nějaké době, kdy už máte v malíčku základy hry, se každý původ napojí na hlavní příběhovou linii a od té chvíle jdou všichni hráči podobnou cestou. Ta má však spoustu odboček. Nikdo vás nenutí držet se pouze příběhu, k dispozici je velké množství vedlejších úkolů, díky kterým hráč může získat množství výhod. Ale pokud si už koušete nehty, jak celý příběh dopadne, můžete se na nějaké vedlejší questy lidově řečeno vykašlat a jít jen a pouze vstříc závěru hry. Ten je sice poměrně předvídatelný, ale garantuji vám, během této netradiční pouti zažijete nejedno překvapení. A o čem vlastně Dragon age pojednává?Na první pohled je děj prostý. Jednou za čas se na kontinentu zvaném Thedas, konkrétně v zemi jménem Ferelden, objeví tzv. nákaza. Ta ze všech inteligentních ras dělá odporné krvelačné zrůdy zvané Zplozenci. Vše má na starosti Arcidémon, většinou v podobě velkého draka, a hráč se dostane do role člena dávného klanu Šedých strážců, kteří po staletí nemají na starost nic jiného, než nákazu zastavit. Překvapivě, nákaza se zastaví právě smrtí Arcidémona. Jednoduché, ale prosté. Jak nás však život učí, někdy nejdou věci tak snadno. Věci se nemile zkomplikují, navíc se do všeho ještě zamotá zrada v řadách krále Fereldenu. Hráč má tak na starosti nejen zničit Arcidémona a zastavit Nákazu, ale také dopadnout a usvědčit zrádce. Děj se nezdá kdovíjak propracovaný, ale opak je pravdou. Časem zjistíte, že i sebemenší prvek v příběhu je předem dokonale vymyšlený. Co však kromě hlavního hrdiny žene děj kupředu? Především postavy. Ty si ale zaslouží vlastní popis.

Poznávací znamení her od BioWare? Propracované postavy

A ani Dragon Age nevybočuje z řady. Téměř na každém kroku potkáte jak běžné obyvatele, tak i významné postavy. Pár z nich se k vám časem přidá, nemůžete si myslet, že takovou hru proběhnete sami. Některé z postav dostávají opravdu velký prostor, jak ukázat svůj charakter. Jeden příklad za všechny je pohledná čarodějka Morrigan. Zprvu se chová jako obyčejná puberťačka, avšak časem ukáže svojí pravou povahu a vy si jí chtě nechtě oblíbíte. Můžete s ní dokonce zažít menší milostnou aféru, ale nečekejte nějaké prasečinky. O tomhle Dragon Age vážně není.Další nezapomenutelnou postavou je i pes, kterého můžete libovolně pojmenovat. I němá tvář má propracovaný charakter a občas dokáže čtyřnohý přítel skutečně pobavit. Bohužel, nepřidá se k vám automaticky a tak mohou leckteří nepozorní hráči propásnout jedinečnou šanci. O důvod víc, proč se ve hře soustředit a nebát se plnit vedlejší úkoly.

Takhle by šlo pokračovat dál, ale ne. Postavy jsou jedna z nejúchvatnějších prvků hry a byla by škoda všechno vyzradit a připravit vás tak o jedinečný zážitek. Přesto věřte, že s jednotlivými charaktery si užijete dost a dost.

Chci nějakýmu grázlovi zapíchnout kopí až po játra, kde se mám hlásit?

Titulek už napovídá, že je nejvyšší čas vzít si na mušku boj. Ten probíhá skutečně v duchu starších kousků, občas připomíná legendy jako Baldur’s gate. Tento pocit navozuje především úhel kamery. Na bojiště můžete koukat hezky shora, stejně tak je možnost si kameru přiblížit na maximum a sledovat dění zblízka. A rozhodně je, na co se koukat.

Souboje nabídnou propracované strategie
Souboje nabídnou propracované strategie

Samotný boj probíhá tradičně. Potkáte nepřítele, kliknete, vaše postava vytáhne zbraň a jde se bít, ať už prostým klikáním na protivníka, nebo vybíráním schopností z dolní lišty, kterou si může každý přizpůsobit. A buď padnete vy, nebo protivník. Nicméně, hra nabízí také rozsáhlé taktické orgie, nic vám nebrání do boje plně zapojit i vaše spolubojovníky a zadávat jim rozkazy podle svého. Občas se zdá, že nehrajete RPG, ale tahovou strategii. Pokud ale chcete začít skutečnou akci, je tu také možnost. Zkrátka a dobře, každý si vybere, jaký styl boje mu vyhovuje nejlépe. A tak to má být.

Hej, ty, nechceš prohodit pár slov?

Že bychom něco vynechali? Jasně, rozhovory. Tak to pojďme napravit. Jak už bylo zmíněno, postav je ve hře skutečně hodně a s velkou částí z nich se dá rozvádět slušný rozhovor. To také probíhá klasicky, kdy vám někdo vykecává díru do hlavy, a vy jednou za čas zvolíte vhodnou odpověď nebo další směr hovoru. Někdy jsou rozhovory unavující, občas se informace jen hrnou, ale nebojte se toho. Je lepší dát si chvilku pauzu než přijít o nějaká důležitá fakta. Prospíte-li většinou konverzace, přijdete značnou měrou o výjimečný zážitek ze hry. Proto ještě jednou, nebojte se rozhovorů!Pěkně to vypadá, pěkně, a i poslouchat se to dá…

Dostáváme se k dalšímu významnému prvku, a to je audiovizuální stránka. A ta se skutečně povedla. Na vyšší detaily vypadá prostředí skutečně nádherně, i když slabší chvilky se pochopitelně najdou. Chcete příklad? Občas se stalo, že jeden z parťáků, kamenný Golem Shale, trochu změnil vzhled a najednou neběhá po boku hráče osoba s lidskými proporcemi, ale jakýsi hranatý objekt zahalený v podivně poskládaných plátech zbroje. Přitom Shale žádnou zbroj nemá…Naštěstí takových problémů není mnoho, a i tento popisovaný byl k vidění jen dvakrát během celé hry.

Mimika postav je také dobře propracovaná, zkrátka a dobře engine hry šlape jako hodinky. K navození správné atmosféry slouží rozsáhlý soundtrack. Ten je také podařený, některé melodie jsou nezapomenutelné, a nestane se vám, že byste byli hudebním doprovodem znechuceni. Je šitý přesně na míru a ve hře je to znát.Dobojováno, posbírejte padlé a přineste mi pivo, holoto žebrácká…

Tak. A to bude asi tak vše. Chcete víc? A nechcete rovnou popsat celou hru? Přátelé, to bychom tu byli ještě dlouho a nikoho by to stejně nebavilo číst. Jenže Dragon Age ve stručnosti popsat nejde. Je to tak komplexní a propracovaný titul, že nejde popsat pár slovy. Zároveň je to tak komplexní hra, že nemusí sednout každému a pár hráčů možná nad hrou zlomí hůl. Ať už jste příznivci RPG a starých her obecně či nikoliv, s Dragon Age neuděláte chybu a po dohrání stejně nebudete mít klid.

Dragon Age: Prameny na PC, PS3, Xbox 360Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Dragon Age: Prameny
» Více o hře
Líbí se nám
  • propracovaný příběh
  • skvěle navržené postavy
  • řemeslně vyvedená audiovizuální stránka
  • starší, ale bezchybně fungující principy
  • celková propracovanost
Vadí nám
  • menší technické chybky
  • na dnešní dobu hra nemusí sednout každému
Verdikt: Téměř dokonalé RPG a hra, na jakou jen tak nezapomeneme. Už teď vysluhuje místo v síni slávy. Pánové z BioWare, skvělá práce!
Na Zingu se nachází také 1 uživatelská recenze hry Dragon Age: Prameny.
Hru ohodnotilo také 411 čtenářů průměrnou známkou 9.2/10.
Belliar (9), Radagabi (9), Wojki (9), Kenamez (10), indi (10), Sirix (9), CiCu (9), malkin555 (8), v3t0 (10), Tomaso (9), ThifferX (10), cony89 (6), Smejdcz (9), Robert1106 (9), IamFake (10), Sir Nicolas (9), InkredyblDyno (10), OGLoc (10), Laky (10), Jelda (9), Shimmy (9), Lewak88 (9), Hammers (10), lordjakub (10), Danialves7 (10), WoLf-Cz (7), Algest (10), simon34 (10), czdwarf (10), Gabriel (10), Damaj (10), Commander (10), Kowalski (9), Xenty (9), Nojmi (9), Viliem (10), Rockel (10), corey26 (10), waltr45 (8), Luisa (10), fja_ (10), wandall (10), Milord (10), johnytopinka (9), gloky (9), Frko (10), TheRockM (10), Buchtič (10), Overpowered (8), ManWithTheGun (10), Ab3th (10), Thopter (10), Amahara (9), Flestr (9), Marigold (9), Kříž (9), Honzas (10), nicitelp117 (9), Tomcus (10), Rewan (8), chips (10), Luke29 (8), CRYPT (8), Vejris (9), Ornell (10), mlok1911 (9), Snorlax (9), Fogo (9), Sirius_ (9), Agostinox (10), Logzor (9), Charliehk (10), jiaaa (10), Ados15 (9), Kulich (9), MikeR (9), benysek (10), matuseka (9), LetajiciMaslo (9), Slim50 (10), Kovi81 (10), ySpirit (9), nanreo (10), Vika (10), Spark (10), patas98 (9), M@T// (10), Fildus (8), -R.I.P- (7), HexxProxx (9), TheAviot (9), Till (10), Falco (10), itomas (10), kamgeforce (10), charmander98 (8), darknoon (9), Bart12 (10), Darius (8), EpiCenega (10), Zorkki (8), Dwait (10), Urbi (10), Mine (8), Blizz (9), Jogobela (8), OS1R1S (9), Gary.D (9), mattos (9), Vilda (8), Moppy (9), Jirihood (9), Sidrs (8), domino021 (9), Nailter (8), RyanGame (9), superkony (10), brigand cz (9), sk8mancj (10), Junkul (10), Ycos (8), datav208 (10), TheGreendroid (9), jojo211 (8), lodka (9), Myrra (10), DjRandy (10), Ice Golem (10), Kellly (8), Leonidasss (8), Technologi (10), Gerald of Rivia (10), MAphrael (9), Zuzka (10), Bloodys (9), 1majkl1 (10), Beastmaster4 (10), KoloUS-heck (10), luxin221 (10), Silencio13 (9), obivan568 (9), CryHeroCZ (10), RadSBrno (10), Killer767 (9), Deeside (10), L_amak (10), lepšínežty (8), steve (10), andrys (10), Melmus24 (7), Sarias (10), lukezamek111 (9), TheRollyCZE (10), Spunak (10), BREAKER (10), Hades47 (7), Wreis (10), Louis_Vuitton (10), Chipsonator (9), vrakinos (10), tiny (9), TyfuZ (10), Olomer (8), cocotusa (9), trissana (9), Jungleboogie (9), zlovkvetinaci (10), Ria Kon (10), Matt888 (9), Fejfi (8), Beeda2004 (7), BaresdaKilla (9), Crazy55 (8), Carljack (9), Echosword (10), tudiiik (9), morlun (6), Belisarius (10), Stixxy (10), martik642 (10), SABOTEURCZ2012 (9), PsychoGamer (10), Dare (9), bhaal (10), Eduardo (8), Skyrimák (10), FoxikCZ (9), krkus (9), HoloCron (9), Mordred (8), ajatim (9), draggo (10), Dominikl (9), Doom351 (10), Elli[CZE]k (10), Ghastli74 (9), Xenus (10), CrownCz (10), Darth Doom (9), Chepa (9), Feďa15 (8), Žolík (9), iNva (9), SenyaCZ (10), Skilcry (9), Arindis (9), mythragon (10), Stenlly69 (10), Redpoint1 (9), Tomy (9), Groon (8), ACzeMiky (10), cizon (10), andrew931 (8), Paladin138 (8), BionicD (10), Nate (10), Morfable (9), tleming (10), Lynch (7), MORTHSIR (10), hanis93 (10), Praky (10), Novrt (9), Kesl (9), Dr.Killjoy (10), Le Magnifique (10), Alexi Ran (10), DaveBeast (10), Qlour (10), czmajkl (10), Fabik (10), Rezet (10), žemla (9), Qartter (8), Legrion (10), Toldo (9), thievil (7), Garrosh (9), Big Boss (8), Rosťa (8), matt.hew11 (10), PanxCZ (10), Balerion (9), Dancer648 (10), Norbi001 (10), Hodor (10), Akimoto (9), Nelinka94 (8), Doominnoo (9), Onos T'oolan (6), Night (9), markantis (9), restepik (10), Nick (9), AsuraCzech (9), okick (10), DwaneDibbley (9), Lemmy_Kilmister (5), Nehrmont (10), Elishak (10), Saruman (10), Johny M. (10), Selphie (10), Darnatos (9), MateuM (10), Turokman87 (8), fallanga (9), Balldur (9), Lord Soup (9), Veronique (10), tiberian23 (8), Leviathan08 (9), HrobarHoubarCZ (9), Calexa (9), gumadzus (8), sticka (9), lopolka (10), kijař (10), Baradej (10), Newls (10), Archer (10), Jencl (10), Lord Snow (10), Xapek (9), Hagimo (8), Michalien (10), Spinder (9), NintendoNES (8), Scarto (9), Paedor (10), Halalí (10), kufr (8), cebo (10), Paranoia (8), Blackdiamond96 (10), Imrik (8), malum j (10), Nozdormu (8), NiETa (10), FireWolf (10), KyShi (10), Pongi (8), hRDLA (9), s3Cr3 (9), GarSonak (10), Silchas Zmar (7), Colony (9), Helgrind (10), Eliot2 (10), Phill002 (9), Tadeo11 (10), Folda (8), G4rgamel (8), Smirnow (6), ivankrato (9), Darneth (9), Horus (10), LeyaM (10), Brokarek (6), Mixam (8), Newek23 (10), Chrom97 (10), Skallagrim (3), KaerMorhen (9), MarkCZ (9), matroš (10), Dubisek (9), StrikerXxX (10), IgniteAngel (10), semtexiiik (7), RandomPirate (10), Murvudd (9), Soviet Princess (9), Atramil (10), T-800 (9), Ebolus (9), snakerh (9), Matthew.8 (9), Helljumper (9), Antidox (8), Mopidu (9), Adam-PacIn (10), FootballFan123 (10), Maty (9), MachujaNapitchi (9), Nomad845 (9), TheTemHeros (10), Finch182 (10), Jsem zpět (8), petronelus (5), kejda (10), witcherrr (10), Juraj103 (8), Dolero (6), Kočičák (10), belasis (10), Vincent_Vega (7), radimidar (10), Pepe1986 (9), Tarik (10), Velmajster (10), SweetL.c.King (9), STELKER (9), jakero (9), neroxi (10), Ako Suminoe (6), relakstronkest (9), Sigurd (9), Lumin (9), MazarSkunk_1 (10), Akiss (7), Bouner (9), Aiden Pearce (10), Pec41 (10), Jakoubek (9), draco666 (6), Koscziej (10), yenda1 (5), Ersagon (10), M1L4N (8), Zack (10), Thorn1991 (9), isux (10), Kross (9), Modras (7), šuplík (10), Razzak (9), GeSto (10), fordzy (10), NoIdea (9), rtep (8), ltr33 (9), WarCry (9), domk79 (9), Daeron (10), Vojtech1141 (9), AjikTali (8), Peter (10), Tasty Dumpling (8), Rys18 (9), Fireshana (8), HappyLima (8), Golradir (10), vrbis77 (10), Mazuur (10), Routa (10), Kedamir (9), Marsares (9), handa999 (9), Mackie2109 (10)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Dragon Age: Prameny na PC, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Dragon Age: Prameny Screenshot ze hry Dragon Age: Prameny Screenshot ze hry Dragon Age: Prameny Screenshot ze hry Dragon Age: Prameny Screenshot ze hry Dragon Age: Prameny Screenshot ze hry Dragon Age: Prameny Screenshot ze hry Dragon Age: Prameny Screenshot ze hry Dragon Age: Prameny

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Dragon Age: Prameny – po dlouhé době jedno old-school RPG
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Jew Pussy   2x    :lol:Jew Pussyjew-pussy32297    10.12.2014 10:26 Jew Pussy

:lol:

M4S4CR   1x   Dobré je, že nováčci si mohou na social. bioware stránkách stáhnout promo itemy zdarma + jedno DLC.M4S4CRm4s4cr2371    12.10.2014 11:38 M4S4CR

Dobré je, že nováčci si mohou na social. bioware stránkách stáhnout promo itemy zdarma + jedno DLC.

Corvus    V době vydání jsem se podíval akorát naspouštěcí obrazovku a to bylo vše, jelikož mé PC už bylo zralé do šrotu. Léta plynula a dostal jsem se ke hře až dnes, kdy ji EA uvolnili na Originu zdarma... Jsem zvědavej... V každém případě Inquisition mám předobjednáno :)Corvuscorvus13394    9.10.2014 09:29 Corvus

V době vydání jsem se podíval akorát naspouštěcí obrazovku a to bylo vše, jelikož mé PC už bylo zralé do šrotu. Léta plynula a dostal jsem se ke hře až dnes, kdy ji EA uvolnili na Originu zdarma... Jsem zvědavej... V každém případě Inquisition mám předobjednáno :)

Tadeo11   1x   Nyní jsem si ji koupil při slevách na Steamu, nečekal jsem od toho nic moc každopádně skvělá hra dokonce i na dnešní dobu. Investice do této hry nelituji a mohu jenom doporučit! ! ! (y)Tadeo11tadeo1110333    23.6.2014 01:07 Tadeo11

Nyní jsem si ji koupil při slevách na Steamu, nečekal jsem od toho nic moc každopádně skvělá hra dokonce i na dnešní dobu. Investice do této hry nelituji a mohu jenom doporučit! ! ! (y)

NiETa   1x   Skvělá hra, ne-li vůbec nejlepší. Hrála jsem několikrát. Hraju i teď. A v budoucnu rozhodně přestat nehodlám. Tuta hra jen tak neomrzí. :thumbup: :)NiETanieta24629    23.4.2014 16:52 NiETa

Skvělá hra, ne-li vůbec nejlepší. Hrála jsem několikrát. Hraju i teď. A v budoucnu rozhodně přestat nehodlám. Tuta hra jen tak neomrzí. :thumbup: :)

ACzeMiky   3x   Jak tomu můžete nedát 10/10? Hry, co jsou sice dobré, ale většinou mají hodnocení jen kvůli oblíbené značce, tomu 10/10 dáte. Ale takovéhlemu dílu ne...ACzeMikyaczemiky13579    14.11.2012 16:49 ACzeMiky

Jak tomu můžete nedát 10/10? Hry, co jsou sice dobré, ale většinou mají hodnocení jen kvůli oblíbené značce, tomu 10/10 dáte. Ale takovéhlemu dílu ne...

charmander98   3x   několikrát dohránocharmander98charmander982752    10.7.2012 22:41 charmander98

několikrát dohráno

Franx   1x   Trochu zaspalo dobu, jak se píše ve článku... Ale zase pěkný samice xDFranxfranx3034    27.10.2010 20:38 Franx

Trochu zaspalo dobu, jak se píše ve článku... Ale zase pěkný samice xD

deathvirusc   1x   parádní rpg pánové a dámy z Bioware nezklamalydeathviruscdeathvirusc2742    1.10.2010 21:37 deathvirusc

parádní rpg pánové a dámy z Bioware nezklamaly

Danialves7   3x   skvělá hra :-DDanialves7danialves71266    27.8.2010 21:17 Danialves7

skvělá hra :-D

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (150 příspěvků), Low FPS a GPU usage 45 - 65% (18 příspěvků), Jaký monitor? (45 příspěvků), PS4 Slim - má někdo na prodej? (5 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12157 příspěvků), STEAM -všechno sem (7099 příspěvků), PlayStation 4 - An error has occurred (3 příspěvky), Hlučný ventilátor a disk PS4 Pro (9 příspěvků), Trance - Goa + Progressive Mix 44 (466 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (115 příspěvků), Hard to be a god (3 příspěvky)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Northgard

Recenze - 23.3.2018
 
Northgard

Hrdinské příběhy drsného severu v nové variaci. Necháte se zlákat polární září?

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC
 

Pure Farming 2018

Recenze - 23.3.2018
 
Pure Farming 2018

Z Polska k nám doputoval nadějný zemědělský simulátor nabízející čtyři odlišná prostředí, netradiční plodiny a mnoho dalšího. Uspěl?

 
Přečíst celý článek»Autor: Miky - Platforma: PC a konzole
 
 
O vývoji nového Zingu: Vylepšení homepage, profily a fórum

Bílá barva zatěžující oči je minulostí. Pojďte se seznámit s vývojem zbrusu nového Zingu.

 
 

Mulaka

Recenze - 22.3.2018
 
Mulaka

Po stope mexického zabijáka modliviek.

 
Přečíst celý článek»Autor: romando - Platforma: PC a konzole
 
 
Final Fantasy XV na počítače je skoro fantazií

Ale jenom skoro. Trvalo to sice rok a půl, ale konečně se dočkali i PC hráči. Stálo to čekání tedy za to?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC