Uživatel nepřihlášen
  

The Banner Saga

Úterý 4.2.2014 14:00 - Autor: Daniel "corfer" Mazura - Rubrika: Recenze Recenze The Banner Saga

Studio Stoic servíruje bohaté experimentální menu. Zachutnalo nám?

Sever ponořený do stoické atmosféry. Pláně připomínající moře klidu a lidé ve znamení líných pohybů, jen aby někde v oděvu neprofouklo, nenaběhla husí kůže a z cesty pro dříví se tak nestala mrazivá noční můra. Okolní ambient odráží rasa obřích Varlů, jejichž klid a pohodu rozhodí snad jen obouruční meč svištící kolem jejich uší. Dámy a pánové, povídám vám, že jsem dlouho neměl na stole tak osobitou hru, která by se vyznačovala tak dokonale ladnou atmosférou. Čím více se do Banner Sagy noříte, tím si stále jasněji uvědomujete, jak moc autoři celému světu podřídili zbytek hry a dokonce i takový velikán jako hratelnost, tentokrát musel padnout na kolena – omáčka zvítězila!

...
Délka: ...
The Banner Saga - Launch trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Vzhůru na pouť

Ten nádherný svět navíc doplňuje ta elegantně banální náplň scénáře. Příběhy se točí okolo putování severských družin. Odevšad na vás vyskakuje ten notoricky známý, seversky ostrý, styl, přičemž každá karavana má své specifické postavy, unikátní poslání a především perfektně napsané dialogy.

Zcela záměrně úvodní slova směřuji k výpravě a příběhu, neboť právě s nimi se váže nejzásadnější upozornění. Pokud nemáte trpělivost a nehodláte dát téhle hře hodně, vězte, že se připravíte možná o 80 % zážitku. Zapomeňte na namluvení (toho se dočkáte jen v několika málo předělových scénách), zapomeňte na to, že by postavy hýbaly ústy, když mluví, to všechno je na hráčově představivosti a pokud vám Banner Saga nestojí za moment soustředěného hraní/sledování, pak vám lehce ze hry opadají ta největší lákadla a zbyde vám jen opelichaný strom v podobě tahových soubojů, které jsou sice fantastické, ale ničím výrazně nevybočují.

"Pokud nemáte trpělivost a nehodláte dát téhle hře hodně, vězte, že se připravíte možná o 80 % zážitku."

Pokud ale jste ochotni věnovat hře část své představivosti, ponoříte se do příběhu a necháte tu jedinečnou atmosféru prosakovat každou minutou hraní, věřte mi, že na Banner Sagu budete ještě dlouho vzpomínat. Na zážitku se podílí velmi silně i ,,bytelné obsazení“, postavy jsou zapamatovatelné, překrásně namalované a vůbec představují vrchol z hlediska dnešních her.

Celé se to navíc odehrává v poměrně propracovaném světě. Tedy, opět záleží na vás, mapu máte k dispozici takřka neustále – rozhodnout se musíte sami, jak moc se budete pídit po detailech, jimiž je protkána. Bohaté popisky pracují pro atmosféru výtečně a mně nezbývá než celé zasazení chválit do nebes.Vzhůru do války

Neherně bohatý zážitek by ale nestačil, kdyby tam někde hluboko ještě nebyla část herní, která tam skutečně čeká, nepřekvapí, ale zážitek parádně doprovází. Tahové souboje, na kterých celé hratelnostní jádro staví, jsou zábavné, taktické a nepostrádají ani nápadité prvky.

Do bitev vás hra posílá jen velmi zřídka. V praxi tak sledujete svojí karavanu, která putuje 2D herním světem, přitom vám čas od času zkříží cestu příslušníci rasy Dredge – ti zastávají roli starodávného zla, jež se vrací, aby severský klid pořádně rozpumpovalo akcí.

Když dojde na souboj a vaše karavana se dostane do války, úspěch či neúspěch se odvíjí od vašich voleb. Můžete rovnou zaútočit, přeskupit se, nebo prostě vyčkávat. V závislosti na vašich volbách následně v bitvě očekávejte ztráty poplatné vaší taktice, přičemž každý takový střet nakonec odehrajete vy prostřednictvím malé šarvátky mezi několika vašimi hrdiny a partou Dredgů.

Do každé bitky jdete s hrdiny, které si zvolíte. Údernou sílu představují Varlové – hodně vydrží a z jejich rány se nepřítel také jen tak neoklepe. Kromě nich ale můžete využít i lidských bojovníků, mezi nimiž naleznete i lučištníky, kteří sice mnoho nevydrží, zato ale mohou útočit na dálku, což je v případě tahových soubojů vždy velmi příjemné.

"V praxi tak sledujete svojí karavanu, která putuje 2D herním světem, přitom vám čas od času zkříží cestu příslušníci rasy Dredge – ti zastávají roli starodávného zla, jež se vrací, aby severský klid pořádně rozpumpovalo akcí."

Systém boje funguje zcela dle očekávání. Ke slovu se dostáváte na střídačku, s výjimkou poslední fáze souboje, kdy zbyde kupříkladu jeden nepřítel a tři spolubojovníci, což znamená, že může klidně dvě kola trvat, než se onen protivník dostane ke svému tahu – to závisí na počátečním rozlosování a na konkrétních, již padlých aktérech bitky.

Jednotlivé tahy v soubojích se pak dělí na pohybovou a útočnou část. Jakmile se dostanete na kobylku protivníkovi, můžete si vybrat z několika možností. Má nepřítel silný štít a váš Varl mu nanejvýš poškodí lak na zbroji? Zaútočte nejprve za cílem snížení jeho obranyschopnosti. Až potom se vyplatí atak na zdraví, potažmo na jeho bojeschopnost. A právě v hodnotě zdraví/bojeschopnosti tkví ta nejvybroušenější mechanika, kterou se mohou zdejší tahové války pochlubit. Hodnotu v červeném poli spolu totiž sdílí jak zdraví, tak síla. Čím blíže smrti váš nepřítel je, tím marnější jsou jeho útoky. Jednoduché? Ano, ale po čertech zábavné!Vzhůru za statistikami

Za vším tím navíc šlape poměrně fortelný RPG systém, který se netopí v tabulkách, ale naopak nabízí jen několik schopností k vylepšení. Kromě obligátní síly/zdraví a obrany je tady kupříkladu síla vůle. Samozřejmě, tu najdete i v jiných RPG, tady je ale willpower skutečně poplatná svému jménu, a pokud například obětujete dva body, v bitvě za to budete moci uštědřit ránu o dva body silnější.

Své hrdiny můžete též osadit nejrůznějšími předměty. Jejich opravdová síla představuje spíše doplněk, jejich role v příběhu naproti tomu nemohla být pohádkovější. Mějte si mě za bábovku, já jsem ale rozměkl, když jsem dostal náhrdelník od holčičky, jejíž matku jsem před časem zachránil.

"Čím blíže smrti váš nepřítel je, tím marnější jsou jeho útoky. Jednoduché? Ano, ale po čertech zábavné!"

Vzhůru za volbou

Jak se vaše karavana harcuje krajinou, velmi často jste, jako její hlavní představitel, konfrontováni s řadou voleb. Ve hře se před vámi zjeví jednoduchá tabulka, v rychlosti vás seznámí s nastalou situací a hodí před vás řadu možností. Je jen na vás, jak se zachováte, mějte ale na vědomí, že ,,špatná volba“, jakkoliv je tohle slovní spojení scestné, vás může připravit o zásoby, členy družiny i o morálku.

Všechno tohle ke všemu souvisí s pečlivým managementem karavany. Jste dlouho na cestě? Zvyšuje se únava a klesá tak morálka. Příhodné je rozbít tábor, nechat vaše svěřence odpočinout a vydat se na cestu, až bude zase nálada lepší. Nehledě na to, že zranění z bitvy hrdinové také po cestě nevyléčí a musí si tak odpočinout v bezpečí tábora.

Když už jsme u toho ,,kempování“, slušelo by se dodat, že právě ono představuje velmi podstatnou část hry. Jakmile vztyčíte stany, otevřou se před vámi možnosti – prokecnout druhy ve zbrani, vylepšit postavy nebo se procvičit v boji. To, až na drobné výjimky, nemůžete nikde jinde než právě v táboře, proto je dobré kemping nepodceňovat a neharcovat se s vysílenou družinou.


Vzhůru za verdiktem

Zní vám to celé jako experiment, který staví hru do pozadí a zkouší to uhrát na atmosféru? Máte pravdu. V úvodu jsem vás varoval, že tahle hra si toho od vás hodně vezme. Ne, nesedne každému, dokonce bych řekl, že její cílovou skupinu tvoří poměrně úzký okruh herních degustátorů, kteří se právě takových experimentů nebojí. Ostatní dost možná zapláčou nad absencí pořádné hratelnosti, kterou naleznete až pod mohutným nánosem ambientního prašanu, na který je sice překrásný pohled, ale lyžuje se na něm mizerně. Záleží na vás. Mě Ubin, Ludin, Mogr, Vognir a další okouzlili natolik, že odpustím i tento ,jinak zásadní, nedostatek!

The Banner Saga na PC, MacHodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
The Banner Saga
» Více o hře
Líbí se nám
  • tradiční tahové souboje
  • zasazení
  • atmosférický děj
  • jednoduchý RPG systém
  • překrásný grafický styl
  • knižně pojaté dialogy
Vadí nám
  • absence hlubší hratelnosti
Verdikt: Pokus o vítězství formy nad obsahem, který se povedl, je zábavný a převelice atmosférický. Banner Saga si zaslouží váš čas. Uvidíte!
Hru ohodnotilo také 20 čtenářů průměrnou známkou 8.3/10.
Hellierer (9), theDafli90 (1), Archer (9), Felczar (8), Kalach001 (8), NintendoNES (8), 44milos (9), Jendus (9), Alfajk (6), Bargud (9), MachujaNapitchi (9), DizzyLizzie (9), kamgeforce (10), šuplík (9), Sigurd (8), Paulus Poetry (9), predator.cz (9), fallanga (7), Greca (10), Ylbirda (9)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
The Banner Saga na PC, PS4, Xbox One, MacTrailery ke hře
The Banner Saga na PC, PS4, Xbox One, MacScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry The Banner Saga Screenshot ze hry The Banner Saga Screenshot ze hry The Banner Saga Screenshot ze hry The Banner Saga Screenshot ze hry The Banner Saga Screenshot ze hry The Banner Saga Screenshot ze hry The Banner Saga Screenshot ze hry The Banner Saga

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku The Banner Saga
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Alfajk    koupil jsem to v akci na steamu, nahodil cestinu a pustil se do hrani a najednou tu byl konec, steam ukazuje 7 hodin, trochu malo na muj vkus, ale utekly rychle, takze jsem se u toho asi bavil, jenze...

mam rozporuplny pocity, tahovy souboje mam vcelku rad, ale lepsejc zpracovanej boj nabizi kdejaka jina hra... svazat silu jednotky s HP zni mozna originalne, ale zabava to teda rozhodne neni - kdyz se to podela na zacatku, tak uz je jasny, ze do konce se to neotoci, protoze jednotka uz se proste nevzpamatuje, rpg system jako takovej vcelku fungujici a dostatecnej, ale ta jiz zminena mechanika me fakt vadila

pribeh vcelku dobrej, ale rozhovory bych rozhodne nechvalil tak, jako v recenzi, obcas byly fakt pitomy, a moznosti odpovidat nebo se ptat byly orezany az na kost, nekdy jsem musel "rict" neco co jsem vubec nechtel, ale nebyla jina moznost, nebo se situace vyvijela uplne jinak, nez jak naznacoval rozhovor

celkova herni napln mohla bejt mnohem dotazenejsi, shromazdovani lidi, zasob a bojovniku mohlo mit mnohem vetsi dopad na hratelnost - treba v ty "valce" pripadne finalni obrane, takhle to bylo jen nic nerikajici cislo, ktery se snizovalo a zvysovalo

mno a ten "hloupej" konec...nez jsem se dosel az do konce, chtel jsem dat 7/10, ale po tom konci jdu jeste o bod niz
Alfajkalfajk16671
    10.1.2016 00:20
Alfajk

koupil jsem to v akci na steamu, nahodil cestinu a pustil se do hrani a najednou tu byl konec, steam ukazuje 7 hodin, trochu malo na muj vkus, ale utekly rychle, takze jsem se u toho asi bavil, jenze...

mam rozporuplny pocity, tahovy souboje mam vcelku rad, ale lepsejc zpracovanej boj nabizi kdejaka jina hra... svazat silu jednotky s HP zni mozna originalne, ale zabava to teda rozhodne neni - kdyz se to podela na zacatku, tak uz je jasny, ze do konce se to neotoci, protoze jednotka uz se proste nevzpamatuje, rpg system jako takovej vcelku fungujici a dostatecnej, ale ta jiz zminena mechanika me fakt vadila

pribeh vcelku dobrej, ale rozhovory bych rozhodne nechvalil tak, jako v recenzi, obcas byly fakt pitomy, a moznosti odpovidat nebo se ptat byly orezany az na kost, nekdy jsem musel "rict" neco co jsem vubec nechtel, ale nebyla jina moznost, nebo se situace vyvijela uplne jinak, nez jak naznacoval rozhovor

celkova herni napln mohla bejt mnohem dotazenejsi, shromazdovani lidi, zasob a bojovniku mohlo mit mnohem vetsi dopad na hratelnost - treba v ty "valce" pripadne finalni obrane, takhle to bylo jen nic nerikajici cislo, ktery se snizovalo a zvysovalo

mno a ten "hloupej" konec...nez jsem se dosel az do konce, chtel jsem dat 7/10, ale po tom konci jdu jeste o bod niz

Emtchee    Na jednu stranu se mi tento systém hry líbí, ale pravdou je ve finálním hodnocení zmiňovaná "absence hlubší hratelnosti" - ta těmto hrám ubírá.Emtcheeemtchee29238    11.6.2014 11:26 Emtchee

Na jednu stranu se mi tento systém hry líbí, ale pravdou je ve finálním hodnocení zmiňovaná "absence hlubší hratelnosti" - ta těmto hrám ubírá.

BorekLP    Mám to a musím říct, že ta hra je skvělá.BorekLPboreklp15624    15.2.2014 03:00 BorekLP

Mám to a musím říct, že ta hra je skvělá.

theDafli90   1x   vydržel jsem u toho 2 minuty, strašná kktinatheDafli90thedafli9018090    4.2.2014 22:02 theDafli90

vydržel jsem u toho 2 minuty, strašná kktina

Ratos   1x   ta grafika ma stavu ...Ratosratos11417    4.2.2014 18:54 Ratos

ta grafika ma stavu ...Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

fallanga   1x   Vypadá to skvěle. Jen škoda, že to nemá češtinu.fallangafallanga20226    4.2.2014 15:42 fallanga

Vypadá to skvěle. Jen škoda, že to nemá češtinu.

Skallagrim    Vypadá to zajímavě, ale ten tahovej systém mě odrazuje.Skallagrimskallagrim19082    4.2.2014 14:57 Skallagrim

Vypadá to zajímavě, ale ten tahovej systém mě odrazuje.

Hellierer   1x   Naprosto souhlasím :) Hra mě pohltila a naprosto sem si jí užil :)Helliererhellierer6549    4.2.2014 14:04 Hellierer

Naprosto souhlasím :) Hra mě pohltila a naprosto sem si jí užil :)

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (52 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Jaký monitor? (20 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12145 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

The Station

Recenze - 20.2.2018
 
The Station

Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní…

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole
 
 
Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Jaké vtípky, zajímavosti a kuriozity se podařilo najít v prvních dnech po vydání očekávaného českého RPG?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Pillars of Eternity II: Deadfire – fotoseriál z bety veľkolepého RPG

Dobrodružná výprava á la Robinson Crusoe.

 
Přečíst celý článek»Autor: romando - Platforma: PC a konzole