Uživatel nepřihlášen
   

R.U.S.E – desková válka na obrazovce

Pondělí 27.9.2010 12:00 - Autor: Pavel "Wakizashi" Kovalančík - Rubrika: Recenze Recenze R.U.S.E.

Poslední dobou nás media sem tam válcovala hypovanou kampaní na novou strategii R.U.S.E. od Ubisoftu s možností inovativního dotekového ovládání. Podařilo se ji splnit všechna očekávání? Má zaděláno na úspěch? Čtěte dál.

...
Délka: ...
R.U.S.E. - Launch Trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Z mozku se vám kouřit nebude

Strategie bych osobně dělil na dvě kategorie. Hardcore a ty druhé – klikavější. Pod tou první si představím hru, kde máte desítky formací, záleží i na faktu, kam vaše jednotky čučí a podle toho mají bonusy nebo znevýhodnění v případě napadení nepřítele (nebo nepřítelem). Takové hry jsem nikdy nemusel a R.U.S.E podle mého názoru patří rozhodně do kategorie druhé. Taktizování si však také užijeme dost. O tom ale až za chvíli.

Jak jsem psal v úvodu, R.U.S.E. není drsná strategie s milionem nastavení u každé jednotky. Jednotky mezi sebou bojují jednoduchým systémem kámen, nůžky, papír. Například pěchota je bezmocná (téměř) proti tankům, tanky jsou bezmocné proti protitankovým dělům a protitanková děla jsou bezmocná proti pěchotě. Typů jednotek je tu samozřejmě více a i ty mají další dělení. Některá vozidla jsou sice silná a odolná, ale zase se pohybují pomalu a při střelbě musejí zastavit, jiné zase naopak. Samotným jednotkám chybí ukazatel zdraví a pokud jsou v úzkých, automaticky se začnou stahovat do bezpečí, dokud se zregenerují nebo jsou dříve zdevastovány nepřítelem. Stavební složka hře také nechybí, ale není na ni kladen velký důraz. Obsadíte skladiště či budete mít administrativní budovy a ty vám budou přinášet dolary, kterých není ve hře nazbyt. Za ty pak stavíte svou armádu.Ještě jsem neprohrál!

Hra tedy nenabízí pokročilejší taktické elementy nebo různé konkrétní příkazy jednotkám. Zde se tak omezuje větší možnost taktizování a zhýčkaným strategům se tento fakt asi nebude příliš líbit. Mezi ty taktičtější elementy patří například schopnost pěchoty se ukrýt v lesích nebo vesnicíh a mít tak defenzivní a útočný  bonus proti vozidlům. Mezi největší lákadla a „měniče“ vítězů na bitevním poli patří deset R.U.S.E karet, jež představují deset činností, které uvalíte na daný kus oblasti působiště. Můžete tak uvrhnout protivníka v pochybnosti, protože nebude vidět pohyb vašich jednotek. Zaútočí tudy a chce, abych neviděl, s čím vším přitáhne? Blafuje a vydá se druhou cestou? Jiní autoři hru přirovnávají doslova k pokeru s vojenskými jednotkami, což není daleko od pravdy.

Hra nabízí čtyři hlavní režimy. Kampaň, která potěší a celkem dlouho vám dává pomocnou packu, kde hned nemáte všechny jednotky a ani karty. Jako hráč začínáte v roli spojeneckého důstojníka Sheridana a vaším původním působištěm je Afrika. Jste bystrým vojákem, který umí taktizovat a pomůže svému útvaru ke zdolání obtížné, téměř neřešitelné situace. Brzy se tak dostanete do vyššího postavení a získáte i vyšší pravomoce. Dění hry se točí okolo tajemného informátora Promethea, který informuje německé síly. Ty tak ví, co kde spojenci chystají a podle toho se  patřičně připravují. Kromě Afriky, jež funguje jako úvod, se také působiště přesouvá i na samotný starý kontinent.


Můžete si i zahrát "skirmish" proti počítači. Operace vám nabídne několik předdefinovaných scénářů a trošku připomíná rozšíření kampaně. Nejzajímavější je pro většinu hráčů nabídka zápolení více hráčů. Zde jistě strávíte nejvíce času a jedná se o největší přednost R.U.S.E. Máte zde možnost hrát i kooperativně a hráči se tak mohou pečlivě soustředit na konkrétní činnosti. Jeden se může starat o ofenzivu a druhý o pečlivé nastražení defenzivních akcí. Celkově máte na výběr šest národností, za které hrát a každá má svou silnou stránku v podobě jednotky, jenž vyniká více nad ostatními. Vše je naštěstí dobře vybalancováno.

Figurky, kam se podíváš

Uživatelské prostředí hry si zaslouží velkou pochvalu. Možnost přiblížení a oddálení jednotek je úctyhodná. Pokud si hru oddálíte na maximum, uvidíte jednotky jen jako jednu figurku. Podle jejich počtu je pod figurkou i počet žetonů, které se rozkládají na samotné jednotky při přiblížení. Hře se tak povedl zachytit dojem deskové válečné hry, nebo pole, chcete-li. Pro orientaci mezi činnostmi vám poslouží i přehledné menu, ale jistě si brzy osvojíte klávesové zkratky. Úžasně vypadají situace, kdy se mění stav na bojišti a obrazovka pro hraní se vám na okamžik zmenší a namísto toho, přibyde další okno s pěknými animacemi vozidel na frontou. Trošku mě však zlobila kamera. Tu si můžete upravovat podle svého, ale pokud si hru oddálíte nebo přiblížíte, úhel pohledu se přepne do defaultu a situace tak může být nepřehledná.To vypadá hezky!

Technické zpracování určitě dopadlo nadprůměrně. Vše vypadá hezky, ať už si hru oddálíte na úroveň deskové hry nebo, když budete chtít vojákům doslova dýchat na ramena. V tomto případě je tak radost pozorovat jednotlivé akce, následné přestřelky a všelijaké výbuchy. Změní se i zvuková stránka hry a prostě cítíte, že jste blíže válečné vřavě. Nepříliš dokonale mi připadají cut-scény mezi misemi. Vše je dostatečně zvládnuté, ale srovnáte-li úroveň třeba s Blizzardem, je ona nedokonalost sakra znát. Na stroji se čtyřjádrovým 3,0 GHZ procesorem, 8 GB RAM (hra si bere okolo 600 MB) a grafickou kartou HD4870 s 512 MB jelo vše na nejvyšší detaily standardně a stabilně okolo 43 FPS.

Zvuková stránka je také fajn. Melodie se přízpůsobují podle intenzity akce. V případě nějakéhokoliv zvratu hudba zrychluje a graduje. Pokud se nic neděje, je hudba klidná. Zvukům vozidel, efektů a dabingu nemám taktéž co vytknout. K dispozici jsem měl Steam verzi a potěšila mě i přítomnost podpory českých titulků, přestože angličtina ve hře není nijak zvláště těžkým oříškem.


Rozchod!

Drsní strategové by byli na hru přísnější, ale jsem si jist, že ani oni nepohrdnou tímto kouskem. Mohou ho mít více pro odpočinek. Sám moc válečné strategie nemusím (kromě Wormsů) a nikdy jsem nemusel, a i k R.U.S.E jsem přistupoval s obavami. Ty jsou naštěstí pryč, u hry jsem se skvěle  bavil a ještě nějakou chvíli bavit budu. Její koupi vřele doporučuji. Dostatene skvělou zábavu v pěkném kabátku a na hodně dlouho.

PS: Pro ještě lepší pokrytí doporučujeme zhlédnout také naši video recenzi.

R.U.S.E. na PC, PS3, Xbox 360Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
R.U.S.E.
» Více o hře
Líbí se nám
  • pocit deskové hry
  • R.U.S.E. karty
  • multiplayer
  • hrací doba
Vadí nám
  • kamera
  • pro někoho méně hardcore
Verdikt: R.U.S.E je strategií, která sice nemá přívlastek hardcore, ale své fandy si najde všude. U začínajících stratégů i ostřílených "generálů". Potěší svým zpracováním a multiplayerem. Má své mouchy, ale těch moc není. Hra je tak ve výsledku nadstandardně zmáknutá.
Na Zingu se nachází také 1 uživatelská recenze hry R.U.S.E..
Hru ohodnotilo také 67 čtenářů průměrnou známkou 8/10.
Radagabi (8), Tomaso (8), Laky (9), Raxlly (9), CiCu (8), Vildanix (8), DreeDex (9), Fildus (8), indi (8), SairusCz (10), Soap MacTavish (10), czdwarf (8), Axon (9), jyb69 (8), Jakub666 (8), Hades47 (3), čikolas1234 (7), tovlasek (9), Strec (8), Exekucnak (9), Houskič (9), mattos (8), Lothar (8), Gopaz (8), Marc Cold (10), Parad!se (8), Infinity (5), gigik (7), Petop.98 (10), Piskot CZ (8), Groon (8), Johnny (9), 1majkl1 (9), Fane18 (10), Gagarin (2), nero (5), Spark (6), Addy (8), Speedy 81 (10), SOPIM (9), Xenus (10), tudiiik (7), Eduardo (9), Paturata (9), SAMES (8), FoxikCZ (6), megajar (8), Assasin (8), Paladin138 (8), Lukkys (8), Pato8 (7), michalin (7), FeedMeGuys (8), Feďa15 (8), japol (6), gumadzus (8), Javo26 (8), ronnie124 (10), Dubisek (6), VaeCortez (9), SgtCepickaCZE (10), Matthew.8 (8), plkCRA (8), Raylo™ (9), predator.cz (8), Martinelz (6), Darkcan (6)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Štítky: r.u.s.e., Ubisoft
R.U.S.E. na PC, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry R.U.S.E. Screenshot ze hry R.U.S.E. Screenshot ze hry R.U.S.E. Screenshot ze hry R.U.S.E. Screenshot ze hry R.U.S.E. Screenshot ze hry R.U.S.E. Screenshot ze hry R.U.S.E. Screenshot ze hry R.U.S.E.

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku R.U.S.E – desková válka na obrazovce
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Katty    Skvelá hra ! ! ! Vrelo doporučujem ! ! ! :)Kattykatty3494    8.11.2012 18:40 Katty

Skvelá hra ! ! ! Vrelo doporučujem ! ! ! :)

Playman    Moje stanovisko k této hře je k mání na blogu ([ odkaz ] ;-) .Playmanplayman62    24.10.2010 22:08 Playman

Moje stanovisko k této hře je k mání na blogu ([ odkaz ] ;-) .

Radagabi    Playman: Díky, dvojité doporučení už mi stačilo ke stáhnutí dema a hra mě celkem dost bavila :) , uvidím a možná našetřímRadagabiradagabi1466    28.9.2010 12:01 Radagabi

Playman: Díky, dvojité doporučení už mi stačilo ke stáhnutí dema a hra mě celkem dost bavila :) , uvidím a možná našetřím

Foxxy    Kampaň že potěší?Foxxyfoxxy11    28.9.2010 10:47 Foxxy

Kampaň že potěší?

DreeDex    Taky jsem se u ní výborně bavil. Snad někdy vyjde pokračování.DreeDexdreedex2393    27.9.2010 21:25 DreeDex

Taky jsem se u ní výborně bavil. Snad někdy vyjde pokračování.

Playman    Musím se za doporučení JakERa taky připojit - ta hra je výborně nenárořná . A to mohu říci i já, zdejší vyvrhel :-DPlaymanplayman62    27.9.2010 20:38 Playman

Musím se za doporučení JakERa taky připojit - ta hra je výborně nenárořná . A to mohu říci i já, zdejší vyvrhel :-D

Radagabi    No...Tak to vypadá, že si to budu muset zahrát...Zkusím tedy demo.... Taky nejsem na strategie, protože jsem se jich "přejedl", ale z doporučení JakERa to vyzkouším :) :)Radagabiradagabi1466    27.9.2010 18:45 Radagabi

No...Tak to vypadá, že si to budu muset zahrát...Zkusím tedy demo.... Taky nejsem na strategie, protože jsem se jich "přejedl", ale z doporučení JakERa to vyzkouším :) :)

Chill    Ruse je super strategie... DoporučujuChillchill1972    27.9.2010 16:16 Chill

Ruse je super strategie... Doporučuju

JakER    Já osobně taky nejsem na strategie ale když jsem si vyzkoušel demo tak jsem skoro nevěřil vlastním smyslům. Hra mě neskutečně bavila a klel jsem když demo skončilo 8-)JakERjaker2265    27.9.2010 13:50 JakER

Já osobně taky nejsem na strategie ale když jsem si vyzkoušel demo tak jsem skoro nevěřil vlastním smyslům. Hra mě neskutečně bavila a klel jsem když demo skončilo 8-)

Playman    Cvrnda: Aha, Děkuji za vysvětlení !Playmanplayman62    27.9.2010 13:48 Playman

Cvrnda: Aha, Děkuji za vysvětlení !

Cvrnda člen redakce    Playman: Snad neuškodí když prozradím, že původně jsem měl mít RUSE na starosti já, bohužel se vyskytly "menší" technické potíže a vzhledem k tomu, že mi hra při každém spuštění házela nevysvětlitelné fatální errory, nezbylo než hru přenechat někomu jinému...A kdyby měl náhodou někdo z těchto slov pocit, že finálního autora nějak zpochybňuju, tak se šeredně pleteCvrndacvrnda7    27.9.2010 12:51 Cvrnda

Playman: Snad neuškodí když prozradím, že původně jsem měl mít RUSE na starosti já, bohužel se vyskytly "menší" technické potíže a vzhledem k tomu, že mi hra při každém spuštění házela nevysvětlitelné fatální errory, nezbylo než hru přenechat někomu jinému...A kdyby měl náhodou někdo z těchto slov pocit, že finálního autora nějak zpochybňuju, tak se šeredně plete

Playman    Tato recenze mi přišla na výsost neosobní a bohužel odfláklá ... S celkovým hodnocením ale souhlasím a podle mě by byla recenze napsána stokrát lépe např. od Martina "Cvrndy" Cvrčeka !Playmanplayman62    27.9.2010 12:07 Playman

Tato recenze mi přišla na výsost neosobní a bohužel odfláklá ... S celkovým hodnocením ale souhlasím a podle mě by byla recenze napsána stokrát lépe např. od Martina "Cvrndy" Cvrčeka !

Diskuze na fóru

RAM rada! (38 příspěvků), Kingdom Come: Deliverance (30 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12140 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (108 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (27 příspěvků), Rozdávání klíčů! (5 příspěvků), MAFIA 1 EXTRÉMNÍ JÍZDA, VYBUCHUJÍCÍ CELESTE (6 příspěvků), Humble bundle -vše sem (612 příspěvků), Origin (11 příspěvků), DOTAZY (10 příspěvků), Nejmenší assassínek :) (3 příspěvky)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole
 

Wulverblade

Recenze - 16.2.2018
 
Wulverblade

Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Railway Empire

Recenze - 14.2.2018
 
Railway Empire

Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: PC a konzole
 

Kingdom Come: Deliverance

Recenze - 13.2.2018
 
Kingdom Come: Deliverance

Středověké a realisticky pojaté RPG odehrávající se v Českém království 15. století dorazilo. A dorazilo... tak trochu rozporuplně.

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

EA Sports UFC 3

Recenze - 12.2.2018
 
EA Sports UFC 3

Již třetí návrat do oktagonu. Jedná se o zásah do černého anebo jen plácnutí do prázdna?

 
Přečíst celý článek»Autor: Fakus - Platforma: Konzole