Uživatel nepřihlášen
 

Husk – poperte se s minulostí

Pondělí 24.4.2017 14:22 - Autor: Tereza "Ylbirda" Fuková - Rubrika: Recenze Recenze Husk

Atmosférický horor o problematickém životě a vztazích.

V jižním Polsku působí nezávislé vývojářské studio Undead Scout. Čtyřčlenný tým bývalých skautů se dal dohromady v roce 2014. Jejich cílem je vytvářet hry s bohatým příběhem, které budou schopny změnit naší perspektivu na každodenní záležitosti. Po dílku The Clearing nyní přichází Husk, hororová hra odehrávající se v Americe v 90. letech. Splnili autoři své předsevzetí a nabídli bohatý, perspektivu měnící příběh?

Vítejte v Shivercliffu

Matt Palmer žije již roky se svou ženou Ellen a dcerou Annou v Clevelandu. Přestěhoval se sem poté, co opustil své rodiče, především otce alkoholika. Matthew nemá se svou rodinou roky žádný kontakt. To se změní, když mu přijde dopis od otce. Ten umírá a rád by se se svým synem na smrtelné posteli usmířil. Matt chce svému otci toto přání splnit a vydává se do Shivercliffu, místa, na které nemá dobré vzpomínky a ze kterého před mnoha lety utekl.

Sedíte tedy v klidu ve vlaku se svojí rodinou. Trochu si povídáte, když vaše dcera musí na záchod. Vaše žena ji doprovodí, ale nějak dlouho se nevrací. Vydáte se je tedy hledat. Celý vlak je prázdný, ženu ani dceru nenajdete a nepotkáte ani pasažéry nebo zaměstnance. A pak dojde k nehodě. Auto vjelo na přejezd a vlak vykolejil. Vás náraz vyhodil z vlaku. Už jste v Shivercliffu, ale stále není nikde ani živáčka. Nezbývá vám tedy nic jiného, než se vydat po stopách minulosti a pokusit se přijít této záhadě na kloub. A pokud možno při tom nezemřít.

„Hra nabízí velmi malé množství postav, a ani s těmi se neseznámíme natolik, aby nás zajímalo, čím si prochází, nebo co se s nimi stane.“

Špatná hodnocení na Steamu

Pokud se podíváte na Husk na Steamu, zaplaví vás hromada negativních hodnocení. Dá se jim věřit? Do jisté míry bohužel ano. Na svém notebooku jsem nebyla schopná Husk rozjet, přece jenom má toto dílo 12 GB (například Skyrim si vystačil se 6 GB). Pokud ale máte dostatečně výkonný stroj, Husk pojede plynule a bez problémů. Je to však něco, co před pořízením hry budete muset zvážit.

Během hraní pak narazíte na spousty komplikací a možných nepříjemností. Pokud nenajdete baterku (což já třeba nenašla), budete částečně pobíhat po tmě. Jde to, ale je to nepohodlné. S tím do jisté míry souvisí i fakt, že ve hře není žádná mapa, kterou byste se mohli řídit, a tak občas budete pobíhat zmateně kolem dokola, než konečně pochopíte, co se po vás chce.

Celkově je architektura jednotlivých levelů dost nepřesvědčivá. Autoři se často postarali o to, aby pohyb fungoval, realitu ale Shivercliff vůbec nepřipomíná. Do bytu vejdete hlavními dveřmi a o dva pokoje dál je ložnice, ze které vedou dveře snad k požárnímu schodišti? A že by nájemníci ve dvou bytech vedle sebe používali úplně stejné ložní prádlo? Přesněji řečeno, stejné zelené kostkované ložní prádlo uvidíme v každé posteli, na kterou ve hře narazíte (kromě toho v nemocnici, to je bílé). Vím, je to hnidopišství, ale když už si vývojáři dali tolik práce s animací kazety, mohli ložnímu prádlu alespoň změnit barvu.

Dost otravně působí i střety s příšerami. Než se dostanete ke zbrani, budete mít k dispozici hasák. Tím můžete do monstra jednou fláknout, čímž ho omráčíte, a pak musíte utíkat, protože zbavit se ho nemůžete. Nemusíte ale utíkat daleko, jakmile po deseti krocích přestane hrát atmosférická hudba, je příšera pryč. Ale až se znovu přiblížíte místu, kde je, bude vás zase honit. Což nedává moc smysl v kontrastu s tím, že na policejní stanici vás příšera bude honit skoro po celém domě.

K dobru tvůrců budiž, že od vydání hry už vyšlo 5 updatů a komunikace s hráči, kteří dávají zpětnou vazbu a hlásí chyby, probíhá velmi dobře. Já jsem už během hraní na žádné bugy nenarazila. To nic nemění na tom, že jde o dílo nanejvýše průměrné.

Atmosférický horor s příběhem

Atmosféra Shivercliffu funguje. Temné prostředí, znepokojivá hudba plus bludiště místností a chodeb, se kterými se občas musíte potýkat, vás jistě zaujmou. Na druhé straně ale není těžké být z té spleti cest otrávený tak, že se vám ani nebude chtít hrát dál. Příběh je dávkovaný velmi poskrovnu a zmatečně, a tak to není zrovna to, co vás motivuje hru hrát. Nebýt toho, že jsem měla tento horor zrecenzovat, bych asi Husk vypnula po hodině a bylo by mi celkem jedno, co s Mattem a jeho rodinou bude.

Atmosférická hudba je obohacena o velké množství dalších zvuků. Troubení lodí, alarmy aut, vrzání dveří nebo Mattova chůze. Problém je v tom, že mnohé zvuky přichází zcela náhodně, bez důvodu a spíš než jako doplněk atmosféry, působí jako laciný pokus o lekačku. Podobně je to s příšerami, které vidíte zaběhnout za roh, ale když tam dojdete, nikdo tam není. Faktem je, že příšer ve hře zase tak moc nepotkáte. V první fázi bez zbraně je jich asi 5, poté, co máte zbraň, se jejich počet zvýší. Ne všechny ale budete moci zabít, počet nábojů do vaší zbraně je dost omezený.

Ve hře se objevuje větší množství monologů. Částečně jde o Mattovu samomluvu, částečně pak o různé vzkazy či vzpomínky. Matt je v tomto ohledu místy dost otravný, jeho rádoby chytré filozofování nijak hře nepřidává. Příběh také bohužel není tak bohatý a skvělý, že by vás nadchnul. Při hraní budete často myslet na to, jak se autoři inspirovali Silent Hill a také na to, že se jim povedlo aplikovat velké množství hororových klišé. Příběh začíná dávat smysl zhruba od poloviny, na konci ale přijde spíše zklamání.

Hra si nezaslouží tak špatné hodnocení, jaké na Steamu má, nejde však, ale ani o dílo, které si za každou cenu musíte zahrát, protože je tak skvělé.

Pokud máte rádi atmosférické hry a bludiště, se kterými se musíte potýkat bez map, titul se vám pravděpodobně zalíbí. Nesmíte však očekávat bohatý a propracovaný příběh, dočkáte se totiž spíše mnohokrát omílaných klišé. A jestliže se při hororech třepete a děsíte každého zvuku, není třeba si s Huskem cuchat nervy, vyhněte se mu obloukem.

Husk na PCHodnocení hry
Skóre hry 5 5/10
Husk
» Více o hře
Líbí se nám
  • atmosféra
Vadí nám
  • rušivé zvuky
  • nedotažené levely
  • velikost hry
  • nezajímavý příběh
Verdikt: Husk není tak špatná hra, jak na první pohled na Steamu může působit. Není to ale ani klenot, který si za každou cenu musíte zahrát. Pro milovníky hororů to může být dobrá volba, je relativně krátká a zabere vám jenom pár hodin, ale jinak není moc o co stát.
Hru ohodnotili také 2 čtenáři průměrnou známkou 3/10.
pepajs95 (1), Ylbirda (5)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Husk na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Husk Screenshot ze hry Husk Screenshot ze hry Husk Screenshot ze hry Husk Screenshot ze hry Husk Screenshot ze hry Husk Screenshot ze hry Husk Screenshot ze hry Husk

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Husk – poperte se s minulostí
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Virus   1x   To víš slečno, já mám na to čuch. :-) Přečtu a hned vím, jaké to je. :-DVirusvirus7406    25.4.2017 22:53 Virus

@ odpověď na komentář od Ylbirda:To víš slečno, já mám na to čuch. :-) Přečtu a hned vím, jaké to je. :-D

Ylbirda napsal:No ona to opravdu celkem nuda byla. Až na těch několik příšer se tam nic moc neděje. Těch materiálů, které člověk najde taky není až tak moc.

Ylbirda   1x   No ona to opravdu celkem nuda byla. Až na těch několik příšer se tam nic moc neděje. Těch materiálů, které člověk najde taky není až tak moc.Ylbirdaylbirda69978    25.4.2017 14:41 Ylbirda

@ odpověď na komentář od Virus:No ona to opravdu celkem nuda byla. Až na těch několik příšer se tam nic moc neděje. Těch materiálů, které člověk najde taky není až tak moc.

Virus napsal:Já už se musel smát u toho vlaku a záhadného ztracení rodiny a ostatních civilistů :-D To ani nemusím hrát a vím jak to skončí. :-) Jinak pěkná recka, ale z hry cítím nudu.

Virus   1x   Já už se musel smát u toho vlaku a záhadného ztracení rodiny a ostatních civilistů :-D To ani nemusím hrát a vím jak to skončí. :-) Jinak pěkná recka, ale z hry cítím nudu.Virusvirus7406    25.4.2017 12:46 Virus

Já už se musel smát u toho vlaku a záhadného ztracení rodiny a ostatních civilistů :-D To ani nemusím hrát a vím jak to skončí. :-) Jinak pěkná recka, ale z hry cítím nudu.

Ylbirda    Myslím, že oprav už od vydání proběhlo celkem hodně, ze začátku to snad neběhalo vůbec, některé objekty levitovaly a tak podobně :D Ušli už slušný kus cesty.Ylbirdaylbirda69978    24.4.2017 22:01 Ylbirda

@ odpověď na komentář od patasde:Myslím, že oprav už od vydání proběhlo celkem hodně, ze začátku to snad neběhalo vůbec, některé objekty levitovaly a tak podobně :D Ušli už slušný kus cesty.

patasde napsal:až se k tomu někdy dostanu tak to třeba i trochu opraví :) leží mi to v knihovně z humble monthly

Ylbirda    To je zajímavé, že zmiňuješ dlouhé přechody. To bylo prakticky to jediné, co mě na Syberii 1 a 2 štvalo :D Tak jsem doufala, že s tím něco udělají... ale tak neměli co, když to překopali do 3D :DYlbirdaylbirda69978    24.4.2017 22:01 Ylbirda

@ odpověď na komentář od Mythix:To je zajímavé, že zmiňuješ dlouhé přechody. To bylo prakticky to jediné, co mě na Syberii 1 a 2 štvalo :D Tak jsem doufala, že s tím něco udělají... ale tak neměli co, když to překopali do 3D :D

Mythix napsal:Tak na hádanky si nestěžuji, jsou docela pěkně udělané, ale akorát je tam blbá interakce s inventářem a předměty, dlouhé přechody a načítací obrazovky mezi hádankou a zpět. V některých částech to docela slušně dropuje :( U přehrady jsem musela použít ovladač abych se dostala dál :( Kdyžtak ti přes zprávy řeknu víc, at ti nespamuji recenzi

patasde    až se k tomu někdy dostanu tak to třeba i trochu opraví :) leží mi to v knihovně z humble monthlypatasdepatasde17625    24.4.2017 19:48 patasde

až se k tomu někdy dostanu tak to třeba i trochu opraví :) leží mi to v knihovně z humble monthly

Mythix    Tak na hádanky si nestěžuji, jsou docela pěkně udělané, ale akorát je tam blbá interakce s inventářem a předměty, dlouhé přechody a načítací obrazovky mezi hádankou a zpět. V některých částech to docela slušně dropuje :( U přehrady jsem musela použít ovladač abych se dostala dál :( Kdyžtak ti přes zprávy řeknu víc, at ti nespamuji recenziMythixmythix30055    24.4.2017 19:40 Mythix

@ odpověď na komentář od Ylbirda:Tak na hádanky si nestěžuji, jsou docela pěkně udělané, ale akorát je tam blbá interakce s inventářem a předměty, dlouhé přechody a načítací obrazovky mezi hádankou a zpět. V některých částech to docela slušně dropuje :( U přehrady jsem musela použít ovladač abych se dostala dál :( Kdyžtak ti přes zprávy řeknu víc, at ti nespamuji recenzi

Ylbirda napsal:Já jsem myslela, že ti to jede? Nebo jsou tak děsné ty hádanky? :D

Ylbirda    Já jsem myslela, že ti to jede? Nebo jsou tak děsné ty hádanky? :DYlbirdaylbirda69978    24.4.2017 19:29 Ylbirda

@ odpověď na komentář od Mythix:Já jsem myslela, že ti to jede? Nebo jsou tak děsné ty hádanky? :D

Mythix napsal:Tak to můžeš ohodnotit Syberiu 3 jako nejlepší horor tohoto roku :DPro mě je taky Syberia celkem horor ale za ty tři hodiny jsem se dostala celkem daleko :D

Mythix    Tak to můžeš ohodnotit Syberiu 3 jako nejlepší horor tohoto roku :DPro mě je taky Syberia celkem horor ale za ty tři hodiny jsem se dostala celkem daleko :DMythixmythix30055    24.4.2017 18:28 Mythix

@ odpověď na komentář od Ylbirda:Tak to můžeš ohodnotit Syberiu 3 jako nejlepší horor tohoto roku :DPro mě je taky Syberia celkem horor ale za ty tři hodiny jsem se dostala celkem daleko :D

Ylbirda napsal:Shoda okolností, už se hororům budu zase vyhýbat :D i když Syberie je pro mě teď bohužel taky celkem horor :D : /

Ylbirda    Shoda okolností, už se hororům budu zase vyhýbat :D i když Syberie je pro mě teď bohužel taky celkem horor :D : /Ylbirdaylbirda69978    24.4.2017 18:00 Ylbirda

@ odpověď na komentář od Mythix:Shoda okolností, už se hororům budu zase vyhýbat :D i když Syberie je pro mě teď bohužel taky celkem horor :D : /Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Mythix napsal:Mě fascinuje, že už je to podruhý, co jsi recenzovala horor a dopadlo to blbě :D Proč zrovna ty se musíš pro nás tolik obětovat :D

Mythix    Mě fascinuje, že už je to podruhý, co jsi recenzovala horor a dopadlo to blbě :D Proč zrovna ty se musíš pro nás tolik obětovat :DMythixmythix30055    24.4.2017 17:47 Mythix

@ odpověď na komentář od Ylbirda:Mě fascinuje, že už je to podruhý, co jsi recenzovala horor a dopadlo to blbě :D Proč zrovna ty se musíš pro nás tolik obětovat :D

Ylbirda napsal:Moc :D

Ylbirda   1x   Moc :DYlbirdaylbirda69978    24.4.2017 16:59 Ylbirda

@ odpověď na komentář od Mythix:Moc :DKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Mythix napsal:Tady někdo rád horory :D

Mythix   1x   Tady někdo rád horory :DMythixmythix30055    24.4.2017 15:25 Mythix

Tady někdo rád horory :D

Diskuze na fóru

RAM rada! (39 příspěvků), Kingdom Come: Deliverance (39 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (109 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12142 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), MAFIA 1 EXTRÉMNÍ JÍZDA, VYBUCHUJÍCÍ CELESTE (6 příspěvků), Good Old Games | GOG.com (56 příspěvků), Humble bundle -vše sem (612 příspěvků), Origin (11 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Andor – deskovka

Speciál - 18.2.2018
 
Andor – deskovka

Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci.

 
 
 
Resident Evil 7: Gold Edition

Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole
 

Wulverblade

Recenze - 16.2.2018
 
Wulverblade

Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Railway Empire

Recenze - 14.2.2018
 
Railway Empire

Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: PC a konzole