Uživatel nepřihlášen
 

WipEout Omega Collection – směs nostalgie a perfektního vizuálu

Čtvrtek 15.6.2017 16:00 - Autor: Filip "Filca" Němec - Rubrika: Recenze Recenze WipEout Omega Collection

Roky čekání na nový WipEout stále nejsou u konce, dokáže Omega Collection dlouhé čekání vynahradit?

Jsou skvělé hry a skvělé série, které chtě nechtě upadnou téměř do zapomnění. Futuristické závody WipEout si však pouhé vzpomínání nezaslouží a když ne rovnou nového dílu, dočkali jsme se vybroušené kolekce, která nabízí jedny z nejlepších titulů celé série a to vše samozřejmě v přeleštěném vizuálu.

Celá kolekce nabízí trojici titulů - WipEout 2048, WipeOut HD a WipEout HD Fury. Největším překvapením, minimálně co se vizuálního vylepšení týče, je samozřejmě WipEout 2048, který zažil svou premiéru na handheldu PS Vita v roce 2012. Ne, že by Vita vzhledem ke své cenovce a dalším specifikám nabídla špatný display, ale až poté, co si vyzkoušíte WipEout 2048 na své velké televizi, pochopíte, o jak velký kus herní zábavy jste tenkrát přišli. Vizuální zpracování je místy až neuvěřitelné, vzhledem ke stáří původní hry, přičemž celkovému hernímu zážitku dodává korunu 60 snímků za sekundu. Pamětníci ihned poznají jejich oblíbené tratě, a přitom zažijí kromě příjemného déjà vu i pocit nový - sjíždět ve vysoké rychlosti mrakodrap na trati Empire Climb je totiž ještě větší adrenalin, než na Vitě.Pokud patříte mezi fanoušky série, nejspíše tušíte, že WipEout 2048 je pouze konec, to nejlepší přišlo o pár let dříve. WipeOut HD je považován za směsici PSP dílů Pulse a Pure a jakmile se do něj ponoříte, WipeOut 2048 už nejspíše odložíte na druhou kolej. Kromě ještě pestřejšího prostředí nových tratí a vznášedel, přinesl tento díl především novinku v podobě nového režimu. Zone mode je o neustále se stupňujícímu tempu, kdy vaše vznášedlo stále více a více zrychluje a je pouze na vás, jak dlouho budete jeho pomyslný volant ovládat a kdy skončíte mimo trať. Aby toho navíc nebylo málo, známé tratě se v tomto režimu přehoupnou do psychedelických barev. Jsem si jist, že kdybych vyzkoušel houbičky, svět by vypadal nějak takhle. Za povšimnutí stojí také nový HUD, či drobně pozměněný systém power-upů. Jde však spíše o kosmetické změny, WipEout byl totiž už od prvního dílu téměř dokonalým konceptem futuristického závodění vznášedel, kterému s každým dalším dílem stačilo dodat nové tratě, pár nových vznášedel a fanoušci vrněli blahem.

„WipEout byl už od prvního dílu téměř dokonalým konceptem futuristického závodění vznášedel.“

Podobným příkladem je i WipEout HD s přídomkem Fury, což je původně pouze přídavek k předchozímu WipEout HD, avšak podařilo se ho posunout na novou úroveň, která činí ze zběsilých závodů v prvé řadě brutální závodní řežbu. Fury přineslo do série WipEout svěží vítr především v podobě dvojice akčních herních režimů Detonator a Elimination. Zatímco první zmiňovaný dá zapomenout základní premise závodů, kterou je co jiného než projet cílem jako první a změní hru v nelítostný boj o život, kde závodění hraje druhé housle. Elimination naopak kombinuje oba směry a patřičně je okořeňuje. V každém kole totiž skončí ten, který jako poslední projede cílem, přičemž rozhodující slovo mohou mít právě použité zbraně nepřátel.

All in one!

Omega Collection je seskupením tří dílů, u kterých oceníte především jejich oddělenost, která ale paradoxně nebrání ve velmi rychlém sledu přeskakovat mezi jednotlivými tituly. Každá z her nabízí svou vlastní kampaň a postup v ní se nijak neodráží v ostatních kampaních, stejně tak konzistence obsahu zůstává zachována. 2048 tak obsahuje pouze autentická vznášedla a tratě. Mezi jednotlivými tituly vás ale nedělí zcela nic a tím nic je myšlena i absence jakýchkoli nahrávacích obrazovek, kolekce tak působí jako jeden velmi robustní HUB, z něhož můžete vybíhat a zase se vracet k jednotlivým dílům série. Samozřejmě se vznáší ve vzduchu možnost obsah všech tří dílů nějakým způsobem zaštítit, což nabízí tzv. Racebox. Ten umožní namíchat libovolný koktejl tratí, herních režimů a dalších možností, a to napříč všemi díly. Navíc je z čeho vybírat – k dispozici je celkem 26 tratí a 49 vznášedel.

Co je velmi příjemné, je to, že nechybí ani online multipalyer, který často u podobných kolekcí a remasterů absentuje. V tomto případě přítomen je a to navíc v nekompromisní kvalitě. Podobně jako v kampani i v multiplayeru jsem nebyl svědky žádných technických problémů. Co osobně kvituje možná ještě více je přítomnost režimu rozdělené obrazovky, který v posledních letech autoři nepochopitelně opomíjejí. Můžete si přitom vybrat, jestli bude rozdělení obrazovky horizontální či vertikální a taktéž jsem při hraní nezaznamenal žádné technické problémy.
Radost hrát, radost pohledět

Těžko se až dá věřit, že nejde o originální tituly ale o remastery. Série WipEout vždy vynikala precizním a ohromujícím vizuálem, ať už šlo o PS3, PSP nebo PS Vita verze. Omega Collection se v tomto směru rozhodně nenechala zahanbit a snad ještě posunula laťku o něco víše. Neznalý hráč by zcela jistě usuzoval, že jde o nový titul, protože úroveň vizuálního vylepšení je místy až nepochopitelná, uvážíte-li, že jde ve všech třech případech o remasterované tituly.

Vylepšení se dočkaly především textury, které jsou nyní ve vysokém rozlišení a zcela určitě si povšimnete významně vylepšených světel, stínů a s tím spojenými odlesky. Nezůstalo však jen u toho, autoři se vytasili i s několika novými efekty a značně vylepšeným vyhlazováním, a pokud si myslíte, že už těch superlativů bylo dost, ještě chvíli vydržte. Pokud jste totiž majitelem 4K televize s podporou HDR, vizuální orgie se rázem dostávají na zcela novou úroveň. Je s podivem, že je to právě remaster, který patrně nejlépe ze všech současných titulů využívá možnosti HDR. Vizuální styl a struktura tratí ke hrátkám s dynamickým kontrastem přímo vybízí a je chvályhodné, jak se autoři k možnostem vizuálního vylepšení těchto her postavili.

„Celá kolekce nenabízí co do obsahu žádnou novinku.“

WipEout Omega Collection možná nenabízí úplně to nejlepší z celé série (to je však diskuse především pro skalní fanoušky), ale nelze diskutovat nad tím, že to, co nabízí, nabízí v patrně nejvyšší možné kvalitě, uvážíme-li, že jde o remasterované tituly, z nichž některé už mají hodně za sebou. Snad jediným nedostatkem je to, že celá kolekce nenabízí co do obsahu žádnou novinku. Autoři sice vyšperkovali vizuální zpracování, ale v zásadě jde o ty samé hry, alespoň co se obsahu týče a pokud se podíváme na ty nejlepší remastery, vždy nabídli alespoň malou novinku, v tomto případě však čerstvý autorský obsah chybí.

WipEout Omega Collection koupíte na Xzone.cz a GameExpres.sk.

WipEout Omega Collection na PS4Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
WipEout Omega Collection
» Více o hře
Líbí se nám
  • rychlé přepínání mezi trojicí kampaní
  • Racebox spojující všechen obsah
  • skvělé vylepšen vizuálu
  • podpora splitscreen režimu
  • bez technických problémů
Vadí nám
  • žádný nový obsah
Verdikt: WipEout Omega Collection je skvělým vstupním bodem pro nováčky série a zároveň gejzírem nostalgie pro otrlé piloty bleskurychlých vznášedel. Skvělé vylepšení vizuálu navíc potěší oba tábory, zejména pokud jsou majitelé 4K televizorů.
Hru ohodnotili také 4 čtenáři průměrnou známkou 8.5/10.
Meg.A.Byte. (10), Masík (9), reflex24 (8), Milaano (7)
Před vydáním hru ohodnotil 1 čtenář známkou 8/10.
MORTHSIR (8)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
WipEout Omega Collection na PS4Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry WipEout Omega Collection Screenshot ze hry WipEout Omega Collection Screenshot ze hry WipEout Omega Collection Screenshot ze hry WipEout Omega Collection Screenshot ze hry WipEout Omega Collection Screenshot ze hry WipEout Omega Collection Screenshot ze hry WipEout Omega Collection Screenshot ze hry WipEout Omega Collection

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku WipEout Omega Collection – směs nostalgie a perfektního vizuálu
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
MORTHSIR   2x   Top závody. :DMORTHSIRmorthsir17268    21.6.2017 22:33 MORTHSIR

Top závody. :D

rawneox   1x   Jasná koupě :thumbup: :)rawneoxrawneox17681    21.6.2017 19:47 rawneox

Jasná koupě :thumbup: :)

Masík   2x   Hra je opravdu suprová a jsem moc rád, že to jede i na 4K svižně bez nejmenšího problému. No, jediné co mi trochu vadí, že asi fakt stárnu, bo ten postřech už není co býval před těmi 5 lety :DMasíkmasik36267    15.6.2017 21:05 Masík

Hra je opravdu suprová a jsem moc rád, že to jede i na 4K svižně bez nejmenšího problému. No, jediné co mi trochu vadí, že asi fakt stárnu, bo ten postřech už není co býval před těmi 5 lety :D

Filca člen redakce   1x   To je pravdu, ale i mezi "pouze" remasterovanými tituly jsou takové, které nějaký ten autorský obsah navíc nabízí a není jich málo. Navíc jde o kolekci, takže to není ani remaster 1: 1. Ale je to jen drobná výtka, není nikde řečeno, že by kvůli tomu šlo o špatnou hru.Filcafilca27325    15.6.2017 19:30 Filca

@ odpověď na komentář od KeerGeek:To je pravdu, ale i mezi "pouze" remasterovanými tituly jsou takové, které nějaký ten autorský obsah navíc nabízí a není jich málo. Navíc jde o kolekci, takže to není ani remaster 1: 1. Ale je to jen drobná výtka, není nikde řečeno, že by kvůli tomu šlo o špatnou hru.

KeerGeek napsal:Já nechápu zápory typu "žádný nový obsah" u remastrů. Není to REMAKE.

Meg.A.Byte.    V pohodě, jde spíš o detaily. Díky za opravu.Meg.A.Byte.megabyte3000    15.6.2017 17:57 Meg.A.Byte.

@ odpověď na komentář od Miky:V pohodě, jde spíš o detaily. Díky za opravu.

Miky napsal:Díky. Filip se do toho nejspíš zamotal.

KeerGeek   1x   Já nechápu zápory typu "žádný nový obsah" u remastrů. Není to REMAKE.KeerGeekkeergeek69053    15.6.2017 17:57 KeerGeek

Já nechápu zápory typu "žádný nový obsah" u remastrů. Není to REMAKE.

Miky člen redakce    Díky. Filip se do toho nejspíš zamotal.Mikymiky3    15.6.2017 17:17 Miky

@ odpověď na komentář od Meg.A.Byte.:Díky. Filip se do toho nejspíš zamotal.

Meg.A.Byte. napsal:Nechci rejpat, ale Wipeout 2048 je nejmladší (2012) . Starší je Wipeout HD Fury (rozšíření Wipeoutu HD, 2009) a nejstarší samozřejmě Wipeout HD (2008) . Člověk se do toho občas zamotám, to chápu, ale bylo by fajn, kdyby se to dalo opravit. Díky.

Meg.A.Byte.   1x   Jinak Omega Collection je pro fanoušky svátkem (zvlášť když se 5 let nic nedělo) . Co by bylo fajn dodat, tak je i cena, která je výsměchem dnešním AAA titulům (navíc ještě na konzole) . Za 900 dostanu v podstatě 3 díly, pokud nevlastním předchozí a velmi dlouhou herní dobu + multiplayer. KrásaMeg.A.Byte.megabyte3000    15.6.2017 16:54 Meg.A.Byte.

Jinak Omega Collection je pro fanoušky svátkem (zvlášť když se 5 let nic nedělo) . Co by bylo fajn dodat, tak je i cena, která je výsměchem dnešním AAA titulům (navíc ještě na konzole) . Za 900 dostanu v podstatě 3 díly, pokud nevlastním předchozí a velmi dlouhou herní dobu + multiplayer. Krása

Meg.A.Byte.   1x   Nechci rejpat, ale Wipeout 2048 je nejmladší (2012) . Starší je Wipeout HD Fury (rozšíření Wipeoutu HD, 2009) a nejstarší samozřejmě Wipeout HD (2008) . Člověk se do toho občas zamotá, to chápu, ale bylo by fajn, kdyby se to dalo opravit. Díky.Meg.A.Byte.megabyte3000    15.6.2017 16:46 Meg.A.Byte.

Nechci rejpat, ale Wipeout 2048 je nejmladší (2012) . Starší je Wipeout HD Fury (rozšíření Wipeoutu HD, 2009) a nejstarší samozřejmě Wipeout HD (2008) . Člověk se do toho občas zamotá, to chápu, ale bylo by fajn, kdyby se to dalo opravit. Díky.

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
God of War – dojmy z hraní

V porovnání s chystaným restartem série působí předešlé díly jako obyčejné demoverze.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: Konzole
 

Far Cry 5 – dojmy z hraní

Preview - 19.3.2018
 
Far Cry 5 – dojmy z hraní

Jaké jsou naše dojmy z několikahodinového hraní open-world střílečky Far Cry 5?

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole
 
 
Kobky plné chaosu – deskovka

Nechte se zlákat do smrdutých cel, z nichž může vyjít pouze jeden vítěz.

 
 

Ve víru věků – deskovka

Speciál - 16.3.2018
 
Ve víru věků – deskovka

Budujte své impérium a zanechejte odkaz budoucím generacím.

 
 
 
Assassin’s Creed: Origins - Kletba faraonů

Théby a Údolí králů. Přesně tam nás pošle v pořadí druhé DLC pro Assassin’s Creed: Origins. Stojí ale nové dobrodružství za to?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole