Uživatel nepřihlášen
   

Conarium – v horách šílenství

Úterý 11.7.2017 14:00 - Autor: Tereza "Ylbirda" Fuková - Rubrika: Recenze Recenze Conarium

Další adventura na motivy H. P. Lovecrafta zkoumá lidskou mysl a limity našeho psychického a fyzického bytí.

Recenzovaná verze: PC

Zoetrope Interactive je nezávislé studio sídlící v Istanbulu. Jejich prvním dílem byla adventura inspirovaná dílem H. P. Lovecrafta nazvaná Darkness Within: In Pursuit of Loath Nolder. Druhý díl Darkness Within 2: The Dark Lineage na sebe nenechal dlouho čekat. Po delší odmlce nám toto studio sestávající ze tří členů prezentuje další lahůdku. Inspirovali se tentokrát povídkou „V horách šílenství“.

Daleko na jihu

Jako Frank Gilman se probouzíte ve společenské místnosti výzkumné stanice Upuaut v Antarktidě. Máte silné bolesti hlavy a nevíte, co se děje. Stanice je bez elektřiny a nikoho nemůžete najít. Poté co se trochu rozkoukáte, je vaším prvním úkolem zprovoznit elektřinu. Kvůli tomu se budete muset vydat ven do vánice. Po sesbírání pár součástek ale celkem bez problémů elektřinu nahodíte a díky tomu získáte přístup do dalších místností základny. Nevíte, co je přesně vaším cílem, ale podaří se vám najít vysílačku. Díky ní se občas budete moci spojit se členy týmu. To, že je základna prázdná, má také tu výhodu, že můžete prošmejdit i pokoje vašich kolegů a dozvědět se tak více o současné situaci i o cíli této výpravy.

Přímo ve stanici nestrávíte mnoho času. Účelem vaší výpravy bylo prozkoumání starověkého města, jež bylo v této oblasti nalezeno. Vaši druhové se podle toho, co se dozvíte z vysílačky, nachází v něm. Vydáte se tedy za nimi. Nejprve skrze stanici, posléze musíte absolvovat cestu ponorkou (a samozřejmě ji přežít). V průběhu putování se vaše bolesti hlavy zhoršují a máte různé vize, jež se pojí s místy, na nichž se nacházíte.

Vaším úkolem však není pouze prozkoumání starověkého města, postupně také odhalujete záhadu Conaria, přístroje, jež má pomoci rozšířit vědění a snad se na Zemi dostal pomocí mimozemské civilizace. To umožňuje překonat hranice času i prostoru, ve hře vás tudíž čeká mnoho neobvyklých situací a přesunů, které nebudou na první pohled dávat smysl.
Zima, přítmí a strach

Conarium vás opravdu chytí. Na začátku hry vám bude hlavního hrdiny líto, protože co chvíli budete vidět v mrazivém počasí jeho dech. Postupem času vás okouzlí různá prostředí, ať už podzemní patra laboratoře, či hrdinovy bolesti hlavy, jež jsou velmi dobře znázorněny rozostřením a zrněním obrazu. Také starověké město je skvěle prezentováno, při čtení povídky jsem měla potíže si ho konkrétněji představit, ale autoři ho ztvárnili skvěle. Velký dojem na mě udělala plavba ponorkou, nejen, že i pod vodou toho bylo plno vidět, jak jsme se ostatně mohli dozvědět i ze zápisků, ale i ovládání bylo jednoduché a pohodlné.

Vizuál je opravdu povedený, i na nejnižší nastavení hra vypadá skvěle. Já se svojí šunkou jsem si holt lepší nastavení nemohla dovolit, ale technické problémy jsem jinak nezaznamenala (až na jeden propad do textury). Hudební podkreslení bylo taky velmi dobré, bohužel jsme se občas nevyhnuli zvukovým „lekačkám“, ale bylo jich ve hře poskrovnu, ve většině případů byl zvuk velmi kvalitní a nerušil. Také dabing byl až na výjimky příjemný, líbilo se mi, že je zachována angličtina 30. let, která tomu dodávala autenticitu.

Největší problém jsem ve hře měla s jedinou akční pasáží. V honičce tři proti jednomu se musíte dostatečně dlouho vyhýbat svým pronásledovatelům a nemůžete se nijak bránit, ačkoli máte ve výbavě sekyrku, kterou můžete rozmlátit stěnu. Tato pasáž mě do jisté míry zklamala, jelikož narušila atmosféru plnou strachu a napětí, co se objeví za rohem. Zároveň příběh nikam neposunuje, spíš je otravným bodem, který musíte nějak vyřešit, abyste mohli postupovat dál.

Co se ovládání týče, je jednoduché. Normálně se pohybujete, můžete běhat a můžete kdykoli otevřít váš inventář nebo deník. Různé interakce probíhají vždy pomocí myši. Inventář mi ale přišel poněkud nevyužitý, na ruce máte celou dobu podivné zařízení, které ale nic nedělá, a baterku, kterou celou dobu nosíte s sebou, také nemůžete využít vždy. No a již zmíněná nevyužitelnost sekyrky mě mrzela nejvíc.
Zase Lovecraft

Povídka „At the Mountains of Madness“ (V horách šílenství), jež byla inspirací pro tuto hru, vypráví o expedici do Antarktidy a náhodném objevení města, které postavili takzvaní Prastaří, kteří cestovali vesmírem a objevili mimo jiné Zemi a usídlili se na ní. Vybudovali zde potom město i několik kolonií, z nichž mnohé byly na mořském dně. Hra se sice odehrává v již zmiňovaném městě, příběh je však nezávislý na původní povídce, do jisté míry je možné ho vidět jako nepřímé pokračování.

H. P. Lovecraft je velmi oblíbený hororový autor, a tak není divu, že se vývojáři jeho povídkami rádi inspirují při tvorbě nových her. Je jich už tolik, že na Steamu mají dokonce vlastní štítek. V této souvislosti si většina pravděpodobně vybaví Call of Cthulhu či jiné hry o tomto monstru. Ale Lovecraftovy povídky toho nabízí mnohem víc. Často zkoumají lidskou mysl, historii naší planety a naše domnělé předchůdce.

First person adventura nabízí rozmanité hádanky, hodně čtení a strašidelnou „lovecraftovskou“ atmosféru. Kromě několika lekaček vás také čeká honička s bytostmi z minulých dob. Ačkoli je atmosféra opravdu hutná, nejde vyloženě o horor. Většinu času si budete v klídku prohlížet povedené prostředí, chodit nebo pobíhat, řešit rébusy a místy trochu bloudit v jeskyních a rozlehlých chodbách. Rozumně dávkovaný příběh se v závěru větví a vy pak máte na výběr ze dvou konců.

Fanoušci adventur v tomto díle jistě najdou zalíbení, ne každý však má rád first person hry. Pokud to platí i o vás, můžete zkusit prvotinu Zeotrope Interactive The Darkness Within, což je point and click hra. Pokud ovšem máte first person tituly a atmosférické kousky rádi, Conarium si jistě užijete. Nabízí zhruba 4-6 hodin napětí a odhalování neznámého světa.

Conarium vyšlo přes Steam na PC. Koncem roku 2017 mají následovat verze pro PlayStation 4 a Xbox One.

Conarium na PC, PS4, Xbox OneHodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
Conarium
» Více o hře
Líbí se nám
  • vizuál
  • hudba
  • atmosféra
Vadí nám
  • jedna pasáž hry: honička
Verdikt: First person adventura s hororovými prvky a hutnou atmosférou jistě mnohé nadchne. A i když nejste zrovna fanouškem first person titulů, dejte Conarium šanci, rozhodně má, co se týče hádanek a krásných prostředí, co nabídnout.
Hra zatím neobdržela žádná čtenářská hodnocení.
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Conarium na PC, PS4, Xbox OneScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Conarium Screenshot ze hry Conarium Screenshot ze hry Conarium Screenshot ze hry Conarium Screenshot ze hry Conarium Screenshot ze hry Conarium Screenshot ze hry Conarium Screenshot ze hry Conarium

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Conarium – v horách šílenství
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Ylbirda   1x   Já se teda o x box nezajímám, ale podle googlu to na x boxu bude až během 2018. Tak asi proto.Ylbirdaylbirda69978    28.12.2017 08:28 Ylbirda

@ odpověď na komentář od fabioozo86:Já se teda o x box nezajímám, ale podle googlu to na x boxu bude až během 2018. Tak asi proto.

fabioozo86 napsal:kdyz je to i na xbox one , proc to nen ve store ? ? ?

fabioozo86    kdyz je to i na xbox one , proc to nen ve store ? ? ?fabioozo86fabioozo8630923    28.12.2017 00:04 fabioozo86

kdyz je to i na xbox one , proc to nen ve store ? ? ?

Ylbirda    No s dabingen jsem problém absolutně neměla a už si to teda nevybavuju :) Ta honička mě totálně znechutila, to byl prostě podivný moment, asi úlitba hráčům, co potřebují akci, ale vlastně ani nebyla povedená. Hádanky mi ani nějak nevadily, i když jsem měla dojem, že se občas hrozně špatně ovládaly.
Ale jako celek jsem si to opravdu užila, tu atmosféru prostě udělali dobře.
Ale co se bodů týče, těžko říct, každému vyhovuje něco jiného. ;)
Ylbirdaylbirda69978
    26.12.2017 20:24
Ylbirda

@ odpověď na komentář od FireWolf:No s dabingen jsem problém absolutně neměla a už si to teda nevybavuju :) Ta honička mě totálně znechutila, to byl prostě podivný moment, asi úlitba hráčům, co potřebují akci, ale vlastně ani nebyla povedená. Hádanky mi ani nějak nevadily, i když jsem měla dojem, že se občas hrozně špatně ovládaly.
Ale jako celek jsem si to opravdu užila, tu atmosféru prostě udělali dobře.
Ale co se bodů týče, těžko říct, každému vyhovuje něco jiného. ;)

FireWolf napsal:Tak jsem to hrál a dohrál a jsem celkem zklamaný. Hra to byla dobrá, naprosto boží atmosféra, ale mám výtky k některým věcem:
1) Již zmíněná honička - totálně to tam nesedí, narušuje to do té doby klidný běh hry.
2) Dabing hlavní postavy - nevím, ale ten hlas mi tam neseděl, přišel mi až příliš amatérský (ostatní postavy mluvily v pohodě) .
3) Hádanky - jako... byly v pohodě, jen jsem si po dohrání hry uvědomil, že vlastně byly na jedno brdo - najdi nákres určitého symbolu a někdo ho nakresli dle toho vzoru
4) Konec hry - samozřejmě, že jsem nečekal extrémní vysvětlení všeho a nějaký dlouhý epilog nebo tak, ale oba dva konce jsou takové nijaké a po těch 4-5 hodinách, co jsem tam strávil, to působí dost odflákle.

Já bych tomu dal asi tu sedmičku, ona ta hra je super po většinu času, ale pak ji sráží tyhle věci, kdy si člověk říká, že to mohlo být fakt lepší.

FireWolf   1x   Tak jsem to hrál a dohrál a jsem celkem zklamaný. Hra to byla dobrá, naprosto boží atmosféra, ale mám výtky k některým věcem:
1) Již zmíněná honička - totálně to tam nesedí, narušuje to do té doby klidný běh hry.
2) Dabing hlavní postavy - nevím, ale ten hlas mi tam neseděl, přišel mi až příliš amatérský (ostatní postavy mluvily v pohodě) .
3) Hádanky - jako... byly v pohodě, jen jsem si po dohrání hry uvědomil, že vlastně byly na jedno brdo - najdi nákres určitého symbolu a někdo ho nakresli dle toho vzoru
4) Konec hry - samozřejmě, že jsem nečekal extrémní vysvětlení všeho a nějaký dlouhý epilog nebo tak, ale oba dva konce jsou takové nijaké a po těch 4-5 hodinách, co jsem tam strávil, to působí dost odflákle.

Já bych tomu dal asi tu sedmičku, ona ta hra je super po většinu času, ale pak ji sráží tyhle věci, kdy si člověk říká, že to mohlo být fakt lepší.
FireWolffirewolf28784
    26.12.2017 20:06
FireWolf

Tak jsem to hrál a dohrál a jsem celkem zklamaný. Hra to byla dobrá, naprosto boží atmosféra, ale mám výtky k některým věcem:
1) Již zmíněná honička - totálně to tam nesedí, narušuje to do té doby klidný běh hry.
2) Dabing hlavní postavy - nevím, ale ten hlas mi tam neseděl, přišel mi až příliš amatérský (ostatní postavy mluvily v pohodě) .
3) Hádanky - jako... byly v pohodě, jen jsem si po dohrání hry uvědomil, že vlastně byly na jedno brdo - najdi nákres určitého symbolu a někdo ho nakresli dle toho vzoru
4) Konec hry - samozřejmě, že jsem nečekal extrémní vysvětlení všeho a nějaký dlouhý epilog nebo tak, ale oba dva konce jsou takové nijaké a po těch 4-5 hodinách, co jsem tam strávil, to působí dost odflákle.

Já bych tomu dal asi tu sedmičku, ona ta hra je super po většinu času, ale pak ji sráží tyhle věci, kdy si člověk říká, že to mohlo být fakt lepší.

Corvus   1x   Vynechám... a dál se budu těšit na oficiální adaptaci ikonické papírové hry od Chaosium. Plíživé detektivní RPG na ostrově Darkwater. To vypadá hodně dobře a atmosféricky. A vyjde ještě letos!Corvuscorvus13394    12.7.2017 11:37 Corvus

Vynechám... a dál se budu těšit na oficiální adaptaci ikonické papírové hry od Chaosium. Plíživé detektivní RPG na ostrově Darkwater. To vypadá hodně dobře a atmosféricky. A vyjde ještě letos!

Ylbirda    No časem bych možná i mohla. Dr. Dekker už je na cestě, a od tohohle studia jsem hrála i Darkness Within 1. Je to rozhodně zajímavý nápad, až bude trochu víc času po prázdninách, tak bych to mohla prozkoumat ;)Ylbirdaylbirda69978    12.7.2017 10:54 Ylbirda

@ odpověď na komentář od FireWolf:No časem bych možná i mohla. Dr. Dekker už je na cestě, a od tohohle studia jsem hrála i Darkness Within 1. Je to rozhodně zajímavý nápad, až bude trochu víc času po prázdninách, tak bych to mohla prozkoumat ;)

FireWolf napsal:Minimálně z těch obrázků dýchá taková parádní atmosféra, jen je škoda té ceny a délce hry. Jinak recenze jako vždycky parádní :D

PS: Co takhle udělat nějaký speciál, kde budou hry inspirované Lovecraftem? Hm? HMMMM? ? ? :D

FireWolf   1x   Minimálně z těch obrázků dýchá taková parádní atmosféra, jen je škoda té ceny a délce hry. Jinak recenze jako vždycky parádní :D

PS: Co takhle udělat nějaký speciál, kde budou hry inspirované Lovecraftem? Hm? HMMMM? ? ? :D
FireWolffirewolf28784
    12.7.2017 10:49
FireWolf

Minimálně z těch obrázků dýchá taková parádní atmosféra, jen je škoda té ceny a délce hry. Jinak recenze jako vždycky parádní :D

PS: Co takhle udělat nějaký speciál, kde budou hry inspirované Lovecraftem? Hm? HMMMM? ? ? :D

fabioozo86    No a uz se vi kolik chechtaku z penezenky tato krasa sblajzne ? ? :lol:fabioozo86fabioozo8630923    11.7.2017 21:56 fabioozo86

No a uz se vi kolik chechtaku z penezenky tato krasa sblajzne ? ? :lol:

fabioozo86   1x   To je fakt, navic za chvili bude XBOX ONE X a myslim ze s OCULUS headsetem to bude uplne jiny levelfabioozo86fabioozo8630923    11.7.2017 21:42 fabioozo86

@ odpověď na komentář od Ylbirda:To je fakt, navic za chvili bude XBOX ONE X a myslim ze s OCULUS headsetem to bude uplne jiny level

Ylbirda napsal:No on to vyloženě horor opravdu není. Je tam pár lekaček, to je pravda, ale místy to byl dost relax. Ono je občas těžké se bát v takovém krásném prostředí :D

Ylbirda    No on to vyloženě horor opravdu není. Je tam pár lekaček, to je pravda, ale místy to byl dost relax. Ono je občas těžké se bát v takovém krásném prostředí :DYlbirdaylbirda69978    11.7.2017 20:09 Ylbirda

@ odpověď na komentář od fabioozo86:No on to vyloženě horor opravdu není. Je tam pár lekaček, to je pravda, ale místy to byl dost relax. Ono je občas těžké se bát v takovém krásném prostředí :D

fabioozo86 napsal:Äz budu hrat tak ohodnotim, posledni dobou se nejak s FP horory roztrhnul pytel. Jen tak daaal :lol:

fabioozo86    Äz budu hrat tak ohodnotim, posledni dobou se nejak s FP horory roztrhnul pytel. Jen tak daaal :lol:fabioozo86fabioozo8630923    11.7.2017 20:00 fabioozo86

Äz budu hrat tak ohodnotim, posledni dobou se nejak s FP horory roztrhnul pytel. Jen tak daaal :lol:

Ylbirda    No faper to rozhodně není, ale musím přiznat, že teď uplně nevím, co by to mělo být :D Myslím, že asi jedna z vizí. Musela jsem si to video pustit víckrát, abych si ho všimla :DYlbirdaylbirda69978    11.7.2017 14:30 Ylbirda

@ odpověď na komentář od skylines:No faper to rozhodně není, ale musím přiznat, že teď uplně nevím, co by to mělo být :D Myslím, že asi jedna z vizí. Musela jsem si to video pustit víckrát, abych si ho všimla :D

skylines napsal:Vypadá to zajímavě. Ale co tam ten faper v druhé scéně ukázky :D

skylines   1x   Vypadá to zajímavě. Ale co tam ten faper v druhé scéně ukázky :Dskylinesskylines11568    11.7.2017 14:26 skylines

Vypadá to zajímavě. Ale co tam ten faper v druhé scéně ukázky :D

Diskuze na fóru

Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (82 příspěvků), Roblox + Just Cause 3 (13 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12096 příspěvků), Humble bundle -vše sem (607 příspěvků), STEAM -všechno sem (7083 příspěvků), Good Old Games | GOG.com (55 příspěvků), Trance - TOTY - Top 10 (460 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Dojmy z otevřené bety Metal Gear Survive

Věřte tomu nebo ne, ale ono to není zase tak špatné.

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Inis – deskovka

Speciál - 21.1.2018
 
Inis – deskovka

Postaví se do čela keltské země právě váš kmen?

 
 
 
Představujeme zbrusu nový Zing.cz

Spustili jsme veřejnou betu nové verze vašeho oblíbeného herního magazínu. Pojďte se seznámit s novým Zingem.

 
 

The Deer God

Recenze - 17.1.2018
 
The Deer God

Při lovu jelenů si musíte dát pozor nejen na nástrahy přírody, ale taky na stará božstva. Mohlo by se vám zabíjení nevinných zvířátek vymstít.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: PC a konzole
 

Everybody's Golf

Recenze - 15.1.2018
 
Everybody's Golf

Další díl série, který opět není dokonalý, ale díky laxní konkurenci stále nemá sobě rovného.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: Konzole