Uživatel nepřihlášen
 

Gray Skies, Dark Waters – labutí píseň jedné rodiny

Sobota 22.7.2017 12:00 - Autor: Tereza "Ylbirda" Fuková - Rubrika: Recenze Recenze Gray Skies, Dark Waters

Vivian Garrett před rokem zmizela beze stopy. Kam se poděla a co za sebou nechala?

Green Willow Games se od podzimu roku 2014 snaží tvořit příběhy, které v hráčském světě nejsou úplně obvyklé. Skupinka studentů z univerzity ve Virginii mohla díky úspěšné kampani na Kickstarteru vyvíjet příběh z Avett Landing, jež se točí kolem šestičlenné rodiny Garrettů. Postaralo se studio Green Willow Games o opravdu neobvyklý příběh, nebo jde jen o další dílo s promrhaným potenciálem?

„Kreslené 2D pozadí má jisté kouzlo, 3D provedení postav si však nemůže zadat ani s 10 let starou Syberií.“

V zapadákově

Robert Garrett je univerzitní profesor, jenž se věnuje ornitologii. Jeho žena Vivian byla aktivní členkou komunity, než před rokem beze stopy zmizela. Jejich 4 děti, Lina, Violet, Gus a Merle jsou nadaní jedinci snažící se vypořádat se zmizením matky a podivným chováním otce. V roli nejstarší dcery, Liny, se snažíte zjistit, co se s vaší mámou stalo a napravit pochroumané rodinné vztahy.

Gray Skies, Dark Waters nabízí zhruba tři hodiny hraní, které se můžou trochu prodloužit, pokud vezmeme v potaz více konců. Nejsem si však jistá, zda je více konců opravdu motivací hru hrát, protože příběh je velmi přízemní a jeho chválu opravdu nechápu. Každý, kdo pečlivě čte poskytnuté informace, ví už od začátku, co se stane. Což je samozřejmě základní chybou podobné hry.
Mix stylů

Kreslené 2D pozadí má jisté kouzlo, 3D provedení postav si však nemůže zadat ani s 10 let starou Syberií. Jednak se do 2D grafiky nehodí, působí jako pěst na oko, za druhé nevypadají zrovna dobře a dost toporně se pohybují. A vzhledem k tomu, že kromě přesunů skoro k ničemu, co se pohybu týče, nedojde, mohla se hra klidně bez znázorněné hlavní hrdinky obejít. Přesouváme se tak jako tak mezi obrazovkami, je celkem jedno, jestli někdo udělá pár toporných kroků navíc.

Hra je kompletně nadabovaná, a to celkem příjemně. Konverzace probíhá tradičně, z nabídky si můžete vybírat různé otázky a odpovědi, občas vám hra dokonce prozradí, zda je vaše odpověď pravda či lež. Autoři slibují, že různé volby ovlivní výsledek hry, na závěr nás opravdu čekají různé konce. Co se konců týče, byla jsem lehce zklamaná tím, že se zaměřovaly pouze na Linu, hlavní hrdinku, a zbytek rodiny naprosto ignorovaly. To je na jednu stranu logické, na druhou stranu pak ale budování vztahů s rodinou působí zbytečně.

„Osobně jsem provedením myšlenky nebyla zrovna nadšená, měla potenciál, ale plno toho chybělo, mnohé části příběhu se mohly ještě doplnit a rozšířit, postavy by pak jistě dostaly plasticitu, která jim zde chybí.“

Ornitolog na lovu

Příběh je sdělován jednak rozhovory mezi postavami, za druhé stránkami z deníku otce rodiny. Ty nacházíte na různých místech a odhalují postupně centrální příběh. Samozřejmě se do jisté míry točí kolem zmizelé Vivian, víc vám ale prozrazovat nechci. Osobně jsem provedením myšlenky nebyla zrovna nadšená, měla potenciál, ale plno toho chybělo, mnohé části příběhu se mohly ještě doplnit a rozšířit, postavy by pak jistě dostaly plasticitu, která jim zde chybí. Takhle tady máme neurotickou hlavu rodiny a lehce neurotické geniální děti, které jsou poznamenány podivným chováním svých rodičů. To vše mohlo být rozebráno mnohem více do hloubky, a kdyby se deníkové zápisky zcela zrušily, či se staly součástí hry později, nemusel být příběh ani zdaleka tak průhledný.
Před vámi tedy stojí složitý úkol. Od zmizení vaší matky právě uběhl rok. Při tomto smutném výročí se o ní píše v novinách a redaktor přemítá nad tím, zda s jejím zmizením měl co do činění její manžel. To ve vás probouzí zvědavost, snažíte se znovu vydat po starých stopách a vypátrat, co se přesně stalo. Povídáte si se všemi svými sourozenci, odhalujete malá i větší tajemství a procházíte se po místech, které ve vás probouzí vzpomínky na vaši matku a šťastnější chvíle. Každý má nějaká tajemství, a vy je chcete všechna odhalit.

Gray Skies, Dark Water je hra, která promrhala potenciál na skvělý příběh a zároveň si ublížila nepovedeným vizuálem. Pokud se nudíte a máte dojem, že vás uspokojí cokoli, můžete to zkusit. Možná, že vás zaujmou různé konce příběhu.

Gray Skies, Dark Waters na PCHodnocení hry
Skóre hry 4 4/10
Gray Skies, Dark Waters
» Více o hře
Líbí se nám
  • zajímavý příběh
  • doprovodné příběhy z Avett Landing
Vadí nám
  • vizuální stránka
  • vyprávění příběhu
  • délka hry
Verdikt: Gray Skies, Dark Waters mělo jistě potenciál, bohužel ho nepříliš dobře využilo a dočkali jsme se tak pouze podprůměrné point-and-click hry. Za 7 euro dostanete 2,5D prostředí a možnosti ovlivnit dění v poněkud fádním příběhu.
Hra zatím neobdržela žádná čtenářská hodnocení.
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Gray Skies, Dark Waters na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Gray Skies, Dark Waters Screenshot ze hry Gray Skies, Dark Waters Screenshot ze hry Gray Skies, Dark Waters Screenshot ze hry Gray Skies, Dark Waters Screenshot ze hry Gray Skies, Dark Waters Screenshot ze hry Gray Skies, Dark Waters Screenshot ze hry Gray Skies, Dark Waters Screenshot ze hry Gray Skies, Dark Waters

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Gray Skies, Dark Waters – labutí píseň jedné rodiny
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Ylbirda    To ani ne. To hraní jsem si i celkem užila. Ale zklamalo mě, že to bylo takové prostoduché. A krátké.Ylbirdaylbirda69978    22.7.2017 19:47 Ylbirda

@ odpověď na komentář od FireWolf:To ani ne. To hraní jsem si i celkem užila. Ale zklamalo mě, že to bylo takové prostoduché. A krátké.

FireWolf napsal:Z té recenze jde poznat, jak moc tě to nebavilo :D

MORTHSIR    To je sebetýrání, nekdo to holt má v oblibe.MORTHSIRmorthsir17268    22.7.2017 14:53 MORTHSIR

To je sebetýrání, nekdo to holt má v oblibe.

FireWolf    Z té recenze jde poznat, jak moc tě to nebavilo :DFireWolffirewolf28784    22.7.2017 14:40 FireWolf

Z té recenze jde poznat, jak moc tě to nebavilo :D

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Ve víru věků – deskovka

Speciál - 16.3.2018
 
Ve víru věků – deskovka

Budujte své impérium a zanechejte odkaz budoucím generacím.

 
 
 
Assassin’s Creed: Origins - Kletba faraonů

Théby a Údolí králů. Přesně tam nás pošle v pořadí druhé DLC pro Assassin’s Creed: Origins. Stojí ale nové dobrodružství za to?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 
 
Feudal Alloy – dojmy z hraní

Chopte se meče a akvárka, jdou se rozbíjet stroje!

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 
 
Wolfenstein 2: The Freedom Chronicles – The Deeds of Captain Wilkins

Jak se povedl poslední pokus o vytvoření dodatečného obahu pro Wolfenstein 2: The New Colossus?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 

Q.U.B.E. 2

Recenze - 13.3.2018
 
Q.U.B.E. 2

Pokračování indie hry Q.U.B.E. na sebe nechalo čekat více jak šest let. Má ovšem druhý díl co nabídnout?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole