Uživatel nepřihlášen
   

Sonic Forces – modré bodliny se vrací

Pondělí 13.11.2017 18:28 - Autor: Jakub "barlow" Němec - Rubrika: Recenze Recenze Sonic Forces

Zlotřilý Doctor Eggman přišel s dalším plánem na zničení planety. Dokážete jej porazit s týmem superzvířat?

Recenzovaná verze: PC

Příběh modrého hmyzožravce se na obrazovky počítačů poprvé podíval již před dlouhými 26 lety. Svým plošinovkovým pojetím měl konkurovat Mariovi, slavnému instalatérovi s knírkem ze stáje společnosti Nintendo. V rámci vzájemného soupeření studií Sega inovovala hratelnost, až přenesla oblíbeného ježka do třetího rozměru. Ve 3D prostředí však rychlík Sonic prozatím moc neboduje. Podařilo se mu zaujmout nás v nové týmovce Sonic Forces nebo Sega pokračuje v postupném úpadku série?

Nováček na scéně

K modrému ježkovi již neodmyslitelně patří jeho úhlavní nepřítel Dr. Eggman, který se pokouší vyhladit nebo zotročit všechny Sonicovy přátele. V Sonic Forces se rychlonožka postaví prozatím nejtěžší překážce – technologicky upravenému tvoru, který přijal jméno Infinite. Jeho síla tkví v krystalu, který umí ohýbat realitu, takže se může pohybovat mnohem rychleji než náš hrdina. To je zřejmě důvod, proč jej v prvním souboji porazí za pomoci digitálních replik dřívějších Sonicových nepřátel. Chrabrý blankytný hrdina je uvězněn na vesmírné stanici a organizovaný odboj zvířátek proti Eggmanovým robotům je bez svého velitele zdánlivě ztracen.

„K dispozici vám bude tradiční škála pohybů rychlonohých zvířátek, vystřelovací kotva jako udělaná k překonávání hlubokých propastí, ale postupně získáte přístup k širokému arzenálu palných zbraní.“

Pokroucená realita otevře dimenzionální bránu, díky čemuž z jiného světa přijde druhý Sonic. Je to náš starý známý z 2D plošinovek. Zádumčivý modrý ježek č. 2 toho moc nenamluví (je němý) a nemá k dispozici řadu agresivních vylepšení zajatého dvojčete, ale můžete se spolehnout na jeho bodliny, kterými vyřeší téměř každý problém. Přesto ani zjevení slovutného šampiona z jiného univerza nemůže zastavit rozpínavou sílu Eggmanovy říše, která nakonec obsadí celou planetu.

Naštěstí se na scéně objevuje neznámý hrdina, kterému všichni neřeknou jinak než Nováček. Toho si budete moct vymodelovat sami – zvolíte raději psa či medvěda, zůstanete u klasického ježka či si vyberete tvář opeřence? Poté, co vyladíte barvu těla a očí svého avatara, vydáte se vstříc záchraně modré ikony Sonica a poté společnými silami překazíte Eggmanovy plány. K dispozici vám bude tradiční škála pohybů rychlonohých zvířátek, vystřelovací kotva jako udělaná k překonávání hlubokých propastí, ale postupně získáte přístup k širokému arzenálu palných zbraní. Své robotické nepřátele počastujete ohněm či elektřinou za doprovodu ohromných explozí, jež vám mohou vyčarovat spokojený výraz z dobře udělané práce.
Odboj nabírá na síle

Se třemi hratelnými hrdiny (dva Sonici a váš výtvor) se pustíte do postupného osvobozování planety. Jednotlivé úrovně dobrodružství si vybíráte na globusu světa. S úspěšným splněním každého levelu se vám otevře další lokace světa, v němž musíte prožít nový střípek vyprávění, vrcholící epickým soubojem s gigantickým robotem v poslední, třicáté úrovni. Promluvy jednotlivých postav během cestování po planetě více přibližují příběhové pozadí.

Na začátku a konci mise na vás může vyskočit videosekvence přibližující dění na obrazovce, ale moudří z toho nebudete. Rádoby vtipný Sonic hecuje své kamarády, kteří se nejdříve ustrašeně a později heroicky povzbuzují, zatímco záporáci ve vší počestnosti prozrazují detaily svého pekelného plánu, aby jej naše postavy mohly rozcupovat v dalším levelu. Naivita příběhu evokuje spíše zábavu pro děti, ale ani ty by tvůrce nepochválily za špatnou odladěnost vyprávěcích předělů. Při jejich přehrávání vám na PC spadne snímková frekvence k třiceti snímkům za vteřinu a není výjimkou ještě nižší číslo, kdy už není video možné pohodlné sledovat.

Nepřehledný chaos

Přihlouplý příběh můžete odbýt mávnutím ruky, protože Sonicovy eskapády zakládaly zábavnost především na nebezpečně rychlém proběhnutí úrovně, jež ždímalo vaše schopnosti na maximum. Jak je na tom aktuální díl? Moderní pojetí Sonic Forces pracuje s přechody mezi druhým a třetím rozměrem, což na papíře zřejmě vypadalo jako velmi oživující prvek hratelnosti. Nelze upřít tvůrcům snahu přinést inovaci do mírně konzervativního žánru legendárních plošinovek, ale lépe by udělali, kdyby se soustředili na jeden druh zobrazení a udělali jej pořádně

„Na konci přibližně čtyřhodinové kampaně vám přijde, že jste v podstatě dělali pořád to samé, jen v jiných kulisách.“

Ve 2D se můžete těšit na speedrunnerskou extázi, během níž se snažíte různými cestami dostat co nejrychleji na konec úrovně. Bohužel se studio Sonic Team nevyhnulo problémům v ovládání. Při stejném odrazu ke skoku z jednoho místa se totiž můžete dopracovat k různým výsledkům, což vede spíše ke vzteku a frustraci než k motivaci překonávat sami sebe (především v pokročilejší fázi hry). Mnohdy vás totiž nepřesnosti stojí drahocenný čas nebo dokonce restart od záchytného bodu. Rozmístění checkpointů chtělo také trošku více citu. Po skonu hrdiny musíte mnohdy opakovat primitivní a zdlouhavé pasáže, než se dostane k hlavní překážce úseku. Po několikerém absolvování jednoduché cesty zakončené pádem do hlubin máte chuť odložit ovladač a zanechat Sonicův svět svému osudu.

Pochvalu nezaslouží ani úrovně ve třetím rozměru. Co na tom, že prostředí vypadá nádherně a je radost sledovat jednotlivé detaily, s nimiž měli grafici mraky práce, když pohyb po něm se zvrhne v učiněný chaos. Chvíle, které jsou zaměřeny na sbírání různých předmětů (nejčastěji zlatých prstenů, které máme tak rádi) si ještě budete užívat. Přeskakování mezi drahami, hledání netradičních cest a dokonce sporadické quick time eventy patří k tomu lepšímu, co vás na cestě za spásou zvířecí říše čeká.
Protože pak se vrhnete do víru soubojů proti stojícím a běžícím robotům, kteří se tříští do všech stran, zatímco vy hledáte pokračování vaší cesty vpřed. Pokud směřujete rovně, nečeká vás žádný problém, ale pokud trasa záludně zahne do strany, tak se zapotácíte pár vteřin vzduchem, dokud se neobjevíte v záchytném bodě. Dynamickou akční jízdu vám to znechutí stoprocentně, slabší povahy hru po několikerém zopakování vypnou, odinstalují a zapomenou na ni.

„Roztomilé zvířátko tak můžete přizdobit slušivou helmou, tričkem, batůžkem, rukavicemi, botami a dalšími částmi oblečení, které umožní přiblížit vašeho hrdinu vysněnému vzezření.“

Podobně strastiplné jsou souboje s hlavními bossy. Po jedné či dvou chybách následuje krutý restart a můžete se zloducha pokusit porazit znovu. Naneštěstí se ke všem výše zmíněným negativům vplíží ještě stereotyp, který se v závěrečných soubojích mísí s rostoucí frustrací. Na konci přibližně čtyřhodinové kampaně vám přijde, že jste v podstatě dělali pořád to samé, jen v jiných kulisách. Několikrát jsem se dokonce přistihl, že u Sonica sedím vlastně jen kvůli napsání recenze, místo abych se u něj bavil, což musím vyhodnotit jako obrovský problém u relativně krátké hry.

Sonic Forces se vás bude pokoušet udržet u obrazovek co nejdéle. Po mapě vás náhodně budou žádat zvířecí přátelé o pomoc v SOS misích, které musíte zvládnout na jeden pokus. Motivací by vám mohlo být vytvoření co nejlepšího výsledku v dané lokaci. Každé pokoření úrovně zakončíte vyhodnocovací tabulkou, kde budete odměněni za své snažení.

Rozhodování o známce za váš bleskový běh ovšem málokdy odpovídá vašemu pocitu. Ve své podstatě stačí level pouze rychle proběhnout, mít aktivovaný bonus za splnění denní výzvy a maximální hodnocení máte na dosah ruky. Vůbec se nebere ohled na sbírání předmětů jako v předchozích dílech, pokud vám jako úspěch stačí splněný odznáček na steamovém účtu. Mám smutný pocit z toho, že duše původního Sonica se ztratila v barevných eskapádách třetího rozměru.

Barevné kulisy

Mladší fanoušky světa Sonica určitě potěší rozličné možnosti úpravy vámi vytvořené postavy. Za úspěšné absolvování misí a zisk maximálního hodnocení postupně otvíráte řadu kosmetických doplňků. Roztomilé zvířátko tak můžete přizdobit slušivou helmou, tričkem, batůžkem, rukavicemi, botami a dalšími částmi oblečení, které umožní přiblížit vašeho hrdinu vysněnému vzezření. Mezi zkrášlovacím harampádím občas naleznete novou zbraň, která propůjčí postavě ničivější a atraktivnější bonusy, v jejichž rámci je likvidace Eggmanových poskoků ještě snadnější práce.

O grafické stránce titulu jsem se již zmínil výše, ale připomenu, že designéři odvedli kus poctivé práce. Vizuál jednotlivých světů se dostatečně liší, takže snadno poznáte zarostlou džungli, městské uličky nebo vesmírnou stanici. Svět Sonica navíc ožívá řadou nepatrných detailů, které při sprintu modrého ježka ani nezaznamenáte (ale můžete se těšit i na řadu zpomalených záběrů jak z Matrixu). Práce návrhářů je ovšem pohřbena nepovedeným ztvárněním běhacích koridorů, především v 3D prostředí.

Sonic Forces mohl být zábavnou hru nabízející prolínání mezi plošinovkovými a 3D skákacími pasážemi v bleskové rychlosti s vlastním hrdinou. Nakonec se však úspěch titulu zastavil na špatném návrhu úrovní, chaotických a stále se opakujících soubojích a malé nabídce herních činností. Možná se Sonicem vydržíte kvanta hodin, pokud máte pevné nervy, ale většina zřejmě na dobrodružství modrého rychlíka zapomene ještě dříve, než jej stihne odinstalovat (pokud tak neučiní v afektu). A to je za 40 euro žalostně špatný výsledek.
Sonic Forces na PC, PS4, Xbox One, SwitchHodnocení hry
Skóre hry 6 6/10
Sonic Forces
» Více o hře
Líbí se nám
  • možnost vytvořit si svého hrdinu a libovolně jej upravovat
  • vizuální stránka hry a povedená destrukce
  • povedené 2D úrovně, ovšem s občasnými záseky
Vadí nám
  • krátká herní doba
  • nastupující stereotyp
  • nepovedený level design ve 3D spojený s nastupující frustrací
  • neodpovídající cena
Verdikt: Studio Sonic Team se pokusilo nabídnout svého ikonického hrdinu v moderním kabátku. Sonic Forces se však zastavil pouze v půlce dobře myšlené snahy. Prozatím za svých 40 euro dostanete krátký a docela stereotypní titul s problémy v běhací i soubojové části. Snad se v budoucnu dočkáme díla, které by modrému ježkovi slušelo více.
Hra zatím neobdržela žádná čtenářská hodnocení.
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Sonic Forces na PC, PS4, Xbox One, SwitchScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Sonic Forces Screenshot ze hry Sonic Forces Screenshot ze hry Sonic Forces Screenshot ze hry Sonic Forces Screenshot ze hry Sonic Forces Screenshot ze hry Sonic Forces Screenshot ze hry Sonic Forces Screenshot ze hry Sonic Forces

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Sonic Forces – modré bodliny se vrací
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Rygar    Nemuzu si pomoct, ale vidim no. Na prvni pohled v grafice, ktera je fakt moc pekna. Pak prichazi novinka s vlastnim hrdinou, ktera me velmi prekvapila, protoze se hra zase hraje trosku jinak. Takze oproti Generations mas navic treti styl hrani, misto dvou. Svet je v pohode, mozna by to sneslo jeste neco navic, aby to bylo ruznorodejsi, ale za me ok, vzhledem k tomu, jak kvalitni levely jsou. Dale mi hra v porovnani s Generations prijde sviznejsi (kdyz mas sikovne prsty) a hudba ve Forces je taky celkem povedena (az na par vyjimek) , napr. ta znelka po dohrani kola je krasna, si ji clovek uplne zaslouzi slyset :) Ja si proste fakt na Forces stezovat nemuzu. Jo a hraju to na PS4pro, tak nevim jestli to muze mit nejak zasadni vliv na hodnoceni, ale asi tezko.Rygarrygar61996    18.11.2017 12:03 Rygar

@ odpověď na komentář od zebrostroj74:Nemuzu si pomoct, ale vidim no. Na prvni pohled v grafice, ktera je fakt moc pekna. Pak prichazi novinka s vlastnim hrdinou, ktera me velmi prekvapila, protoze se hra zase hraje trosku jinak. Takze oproti Generations mas navic treti styl hrani, misto dvou. Svet je v pohode, mozna by to sneslo jeste neco navic, aby to bylo ruznorodejsi, ale za me ok, vzhledem k tomu, jak kvalitni levely jsou. Dale mi hra v porovnani s Generations prijde sviznejsi (kdyz mas sikovne prsty) a hudba ve Forces je taky celkem povedena (az na par vyjimek) , napr. ta znelka po dohrani kola je krasna, si ji clovek uplne zaslouzi slyset :) Ja si proste fakt na Forces stezovat nemuzu. Jo a hraju to na PS4pro, tak nevim jestli to muze mit nejak zasadni vliv na hodnoceni, ale asi tezko.

zebrostroj74 napsal:Ty v tom oproti Generations fakt vidíš nějaký posun? Já spíše tu zpátečku. Působí to jako rozšíření původní hry a ten svět i postavy ve Forces jsou dle mě úplně o ničem. Příběh a ovládání vem čert.

zebrostroj74    Ty v tom oproti Generations fakt vidíš nějaký posun? Já spíše tu zpátečku. Působí to jako rozšíření původní hry a ten svět i postavy ve Forces jsou dle mě úplně o ničem. Příběh a ovládání vem čert.zebrostroj74zebrostroj7473044    17.11.2017 19:32 zebrostroj74

@ odpověď na komentář od Rygar:Ty v tom oproti Generations fakt vidíš nějaký posun? Já spíše tu zpátečku. Působí to jako rozšíření původní hry a ten svět i postavy ve Forces jsou dle mě úplně o ničem. Příběh a ovládání vem čert.

Rygar napsal:Upřímně, četl jsem si tu recenzi znovu a Forces hraju už po několikáte (pro lepší hodnocení, a protože mě to fakt baví) i když to mám už dohrané a stojím si za názorem, že se hra skutečně povedla. Příběh neřeším, ten je pitomej, ale musím říct, že jednotlivé levely jsou vážně povedený. Nejenže to vypadá skvěle, ale taky se to parádně hraje, Nepovedený level design? Problémy s ovládáním? Mám pocit, že asi hraju jinou hru, protože jsem nic z toho nepocítil. Holt je asi třeba přijmout fakt, že za nešikovné prsty hráčů vydavatelé nemohou. ;o) Končím a přeji hezký den. . : o)

Rygar   1x   Upřímně, četl jsem si tu recenzi znovu a Forces hraju už po několikáte (pro lepší hodnocení, a protože mě to fakt baví) i když to mám už dohrané a stojím si za názorem, že se hra skutečně povedla. Příběh neřeším, ten je pitomej, ale musím říct, že jednotlivé levely jsou vážně povedený. Nejenže to vypadá skvěle, ale taky se to parádně hraje, Nepovedený level design? Problémy s ovládáním? Mám pocit, že asi hraju jinou hru, protože jsem nic z toho nepocítil. Holt je asi třeba přijmout fakt, že za nešikovné prsty hráčů vydavatelé nemohou. ;o) Končím a přeji hezký den. . : o)Rygarrygar61996    17.11.2017 19:09 Rygar

Upřímně, četl jsem si tu recenzi znovu a Forces hraju už po několikáte (pro lepší hodnocení, a protože mě to fakt baví) i když to mám už dohrané a stojím si za názorem, že se hra skutečně povedla. Příběh neřeším, ten je pitomej, ale musím říct, že jednotlivé levely jsou vážně povedený. Nejenže to vypadá skvěle, ale taky se to parádně hraje, Nepovedený level design? Problémy s ovládáním? Mám pocit, že asi hraju jinou hru, protože jsem nic z toho nepocítil. Holt je asi třeba přijmout fakt, že za nešikovné prsty hráčů vydavatelé nemohou. ;o) Končím a přeji hezký den. . : o)

Rygar   2x   No, myslim, ze rada z Vas uz asi zapomnela, jaky Generations, ci puvodni Sonicove, byli. Sonic Forces rozhodne neni spatna hra. Je pravda, ze v 30. levelu je clovek vynasran do maxima z toho, jakej je to hardcore, ale zkuste si to vychvalovane Generations zahrat po tomhle znovu. A zkuste si v Generations otevrit puvodniho Sonica za 7777 bodu a fakt by me zajimalo, kolik z Vas u teto retro hry dneska uz vydrzi. Stezi dokoncite treti kolo a po druhem Game Overu to vypnete ;)Rygarrygar61996    15.11.2017 00:29 Rygar

No, myslim, ze rada z Vas uz asi zapomnela, jaky Generations, ci puvodni Sonicove, byli. Sonic Forces rozhodne neni spatna hra. Je pravda, ze v 30. levelu je clovek vynasran do maxima z toho, jakej je to hardcore, ale zkuste si to vychvalovane Generations zahrat po tomhle znovu. A zkuste si v Generations otevrit puvodniho Sonica za 7777 bodu a fakt by me zajimalo, kolik z Vas u teto retro hry dneska uz vydrzi. Stezi dokoncite treti kolo a po druhem Game Overu to vypnete ;)

zebrostroj74   4x   Sega tohle fakt nezvládla. Už od oznámení a prvních videí jsem měl z toho špatný pocit a finální gameplay to jen potvrdil. Za mě asi nejhorší Sonic snad vůbec. Není tam nic proč bych do toho šel a celé to působí nijak. Radši znovu projít překvapivě skvělé Generations než tohle. Proč Sonica nenechají být nechápu. Nej léta má už dávno zasebou.zebrostroj74zebrostroj7473044    13.11.2017 19:21 zebrostroj74

Sega tohle fakt nezvládla. Už od oznámení a prvních videí jsem měl z toho špatný pocit a finální gameplay to jen potvrdil. Za mě asi nejhorší Sonic snad vůbec. Není tam nic proč bych do toho šel a celé to působí nijak. Radši znovu projít překvapivě skvělé Generations než tohle. Proč Sonica nenechají být nechápu. Nej léta má už dávno zasebou.

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (50 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Jaký monitor? (19 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12145 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (109 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

The Station

Recenze - 20.2.2018
 
The Station

Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní…

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole
 
 
Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Jaké vtípky, zajímavosti a kuriozity se podařilo najít v prvních dnech po vydání očekávaného českého RPG?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Pillars of Eternity II: Deadfire – fotoseriál z bety veľkolepého RPG

Dobrodružná výprava á la Robinson Crusoe.

 
Přečíst celý článek»Autor: romando - Platforma: PC a konzole
 

Andor – deskovka

Speciál - 18.2.2018
 
Andor – deskovka

Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci.

 
 
 
Resident Evil 7: Gold Edition

Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole