Uživatel nepřihlášen
 

Battlerite

Středa 13.12.2017 16:00 - Autor: Martin "EddieCZ" Mička - Rubrika: Recenze Recenze Battlerite

Tak trochu jiná masivně multiplayerová hra. Uspěje v konkurenci League of Legends a Doty 2?

Po roce v předběžném přístupu vyšla velmi slibná arénová mlátička, která již ve své beta verzi sklidila kladné ohlasy. Nyní je však oficiálně vydána, a tak se před nás staví zásadní otázka - udrží si své místo v již zajetém žánru, kterému kralují hry jako League of Legends nebo Dota 2?

Když jsem se o této hře dozvěděl a udělal si o ní průzkum, byl jsem nadšený. Battlerite je ve zkratce definicí toho, kvůli čemu je MOBA žánr tak zábavný. Celý tento pojem však formuluje z trošičku jiného hlediska: hra se zaměřuje především na akci, nikoliv na taktický aspekt žánru. V jednotlivých utkáních nenajdeme prvky jako levelování postavy, kupování předmětů nebo taktické plnění cílů. Možná to může vyznít, že se nejedná o hru v tomto žánru, opak je ale pravdou. Pořád jde o arénovou mlátičku, ve které si vybíráme svého šampiona, který má určité schopnosti a spadá do nějaké kategorie, je proti někomu silný a zase má své slabosti, kterých dovedou využívat jiní hrdinové.

Hrdinové, povolání a obsah - všeho dostatek

Kategorie, ze kterých lze vybírat jsou tři - melee, ranged a support. V nich bylo v době vydání obsaženo celkem 24 unikátních charakterů. Žádné hlubší rozdělení zde není, avšak variace je velká. Odlišnosti se nejvíce odrazily v hracím stylu, výdrži, silou dovedností a útoků. Bohužel, tyto věci se nedozvíme nikde v herním menu, jelikož postrádá jakékoliv hlubší členění, což je škoda. Každý hrdina je originální a nepřišlo mi, že bych narazil na někoho, kdo by působil dojem, že jsem za něco takového už hrál. Vyvážení mezi postavami je na dobré úrovni, nenarazil jsem na nikoho, kdo by měl navrch proti všem.

„Střety jsou rychlé, akční a většinou netrvají déle než 2 minuty. Tým, který jako první dosáhne tří bodů je vítězem celého klání.“

Co se obsahové složky týče, momentálně jsou k dispozici hodnocená a nehodnocená utkání v režimech 2 proti 2 a 3 proti 3. Střety jsou rychlé, akční a většinou netrvají déle než 2 minuty. Tým, který jako první dosáhne tří bodů je vítězem celého klání. Pravidla jsou jednoduchá, hratelnost velmi chytlavá a otevřená. Ovládání je pohodlné a nijak nebrání zážitku ze hry. Celkově mohu s klidným svědomím říci, že tento koncept je zvládnutý opravdu výborně, nemá omezení a díky absenci složitějších aspektů MOBA žánru se dá do Battlerite snadno naskočit.

Mimo klasických utkání se do hry postupně dostává také mód Battlegrounds, ve kterém již přichází cíle, které rozhodují o vítězství. Zážitek zůstává stejný - utkání v tomto režimu je svižné a zábavné, na rozdíl od tradičního módu ale značně prodlužuje délku jedné hry. Obsahu bylo ve hře v době vydání dostatek a již nyní víme, že bude v budoucnu přibývat.
Truhly a mikrotransakce - správná cesta?

Za dokončené hry dostáváme zkušenosti celkem dvou druhů, jednak pro postavu, za kterou jsme hráli, a také na svůj účet. Za levely lze dostat truhly nebo herní měnu. Tu pak můžeme utratit za hrdiny a kosmetické předměty: skiny pro postavy, vzhled zbraní apod. Přišlo mi, že tento grind model je trochu stereotypní a demotivační. Jediné, co hráčům dodává trochu motivace jsou denní a týdenní úkoly. Náplň bývá jednoduchá a vyžaduje odehrát určitý počet her za určitou třídu nebo vyhrát v daném režimu. Odměny jsou potom více než motivující a vyplatí se plnit úkoly. Získáte truhly s bonusovými předměty, případně herní měnu. Je to určitě i dobrá motivace, jak hráče přimět, aby hráli i za jiné postavy a zkusili jiné módy.

Battlerite je free-to-play, což znamená, že ve hře se nalézá i prémiová měna dostupná pouze za reálné peníze. Naštěstí si s ní můžeme dopřát pouze kosmetické předměty, které nemají žádný vliv na hratelnost. Vývojáři také nabízí balíček pro odemčení všech charakterů, a to i těch nadcházejících. Jedná se o zajímavou variantu, jak podpořit Stunlock Studios a de facto si tak „koupit” celou hru. Jsem rád, že se tento počin vyhnul trendu pay-to-win, jelikož ten zruinoval nemálo nových titulů a značek.

„Vizuál zkrátka funguje více než dobře, nepůsobí přehnaně ani minimalisticky a dokáže zapůsobit.“

Vizuálně vydařený kousek

Když jsem zapnul hru a dostal jsem se do menu a následně do zápasu, byl jsem mile překvapen. Svérázně stylizovaná grafika je opravdu působivá a barevná. Kreslený nádech textur úžasně umocňuje zážitek ze hry a dokresluje tak její jedinečnost. Velmi povedené jsou i animace, level design a různorodost prostředí, vzhledy hrdinů, a to i těch alternativních. Vizuál zkrátka funguje více než dobře, nepůsobí přehnaně ani minimalisticky a dokáže zapůsobit. I přes svojí konzistenci se nejedná o něco náročného na hardware, což je také plus. Dosáhnout vysoký framerate není žádným zázrakem ani na starších sestavách, a to ani při vysokém nastavení.
Zaslouží si Battlerite své místo na poli MOBA her?

Vracím se tak k dosud nezodpovězené otázce - může se tento nováček ucházet o čas hráčů společně s League of Legends nebo Dotou 2? Podle mého určitě ano. Battlerite je díky svému zpracování a hratelnosti opravdu unikátní záležitost, která bere to nejlepší z žánru, reprodukuje ho po svém, a to na výbornou. V době vydání měl titul více než dostatek obsahu i potenciálu se zakořenit. Uvidíme, zda této situace Stunlock Studios využijí. Myslím si, že si jejich počin zaslouží své místo a bůhví, třeba jednou i v profesionálním e-sportu.

Battlerite na PCHodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Battlerite
» Více o hře
Líbí se nám
  • Osobitý vizuál
  • Svižná hratelnost
  • Rozdílnost postav
  • Dobře zvládnuté mikrotransakce
Vadí nám
  • Občas nevyvážený matchmaking
  • Z počátku chaoticky působící menu
Verdikt: Battlerite bere vše zábavné z MOBA žánru, zabaluje do osobitého kabátku a předává dál.
Hra zatím neobdržela žádná čtenářská hodnocení.
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Štítky: battlerite
Battlerite na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Battlerite Screenshot ze hry Battlerite Screenshot ze hry Battlerite Screenshot ze hry Battlerite Screenshot ze hry Battlerite Screenshot ze hry Battlerite Screenshot ze hry Battlerite Screenshot ze hry Battlerite

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Battlerite
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Beeda2004   1x   odhaduju ze to je neco jak upgrade bloodline champions od stejnyho tvurce do novyho kabatu, ani jendu hru sem nehral jen sem cetl popisek na steamu kterej zni dost podobne kratky intezvni mlaticky.

Jinak celkem vtipny jak zmizelo heroes of nevereth ktery udajne bylo nejlepsi moba kdyz to bylo placeny a lolko bylo jen pro deti, a pak museli prejit na free to play a nikde uz najendou neni o ty hre ani zminka
Beeda2004beeda2004421
    14.12.2017 02:47
Beeda2004

odhaduju ze to je neco jak upgrade bloodline champions od stejnyho tvurce do novyho kabatu, ani jendu hru sem nehral jen sem cetl popisek na steamu kterej zni dost podobne kratky intezvni mlaticky.

Jinak celkem vtipny jak zmizelo heroes of nevereth ktery udajne bylo nejlepsi moba kdyz to bylo placeny a lolko bylo jen pro deti, a pak museli prejit na free to play a nikde uz najendou neni o ty hre ani zminka

rozirozi   1x   Nejaky LoL nebo DOTA se s tim neda ani nahodou srovnat. Asi nejlepsi PVP soucasnosti...rozirozirozirozi21339    13.12.2017 22:51 rozirozi

Nejaky LoL nebo DOTA se s tim neda ani nahodou srovnat. Asi nejlepsi PVP soucasnosti...Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

isux   1x   Jedna z nejlepších PVP her, která je momentálně na trhu.
Opravdu dopročuji vyzkoušet.
isuxisux39373
    13.12.2017 16:13
isux

Jedna z nejlepších PVP her, která je momentálně na trhu.
Opravdu dopročuji vyzkoušet.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (59 příspěvků), Jaký monitor? (22 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12148 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), Gaming Setup + Collectors Edition (3 příspěvky), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků), Nový notebook (30 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Metal Gear Survive

Recenze - 23.2.2018
 
Metal Gear Survive

Konami si pro nás připravilo hru, ve které musíte přežít. Nebo lépe řečeno: kterou musíte přežít. Tak snad příště…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Monster Energy Supercross

Recenze - 22.2.2018
 
Monster Energy Supercross

Další do party motokrosové série MXGP změnil rajón a míří za moře.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

The Station

Recenze - 20.2.2018
 
The Station

Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní…

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole