Uživatel nepřihlášen
   

Cities: Skylines Snowfall DLC

Středa 20.12.2017 13:00 - Autor: Štěpán "Vakomlok" Lenk - Rubrika: Recenze Recenze Cities: Skylines

Populární budovatelská strategie se dočkala i zimního kabátku. Je o co stát, nebo nás toto DLC nechá chladnými?

Recenzovaná verze: PlayStation 4

Cities: Skylines je populární budovatelská strategie studia Colossal Order Ltd, která původně vyšla v roce 2015 pro systémy Microsoft Windows, OS X a Linux. Tam se těšila takové oblibě, až jsme se o dva roky později dočkali konverze pro PlayStation 4 a Xbox One.

Hra se na našich konzolových discích nestačila ani pořádně ohřát a už nám na dveře ťuká první placené rozšíření Snowfall, umožňující stavět si svou vlastní metropoli uprostřed zasněžené krajiny. Jako na zavolanou před blížícími se Vánocemi, že?

Recenzi Cities: Skylines naleznete zde.

Vidím město veliké...

V Cities: Skylines začínáte doslova na zelené louce (v případě Snowfall spíše na bílé, notně promrzlé) a pomalu si začínáte budovat své vysněné městečko, kde budou všichni obyvatelé spokojeni. Ze začátku vybudujete prvních pár silnic, okolo kterých posléze začnou růst první domy a zařízení. Vzhledem k omezenému rozpočtu je ale nutné začít pomalu. Postavíte pár obytných domů, zajistíte elektřinu a pitnou vodu a utěšeně sledujete, jak se k vám stěhují první lidičkové s rodinami.

Začnete tedy stavět další obytné domy, více obyvatel ovšem znamená i vyšší nároky na počet pracovních míst. Tento problém rychle vyřeší pár továren, jejichž prázdná místa u výrobních pásů s nezaměstnaností zatočí cobydup. Po tvrdé práci ovšem přichází i hlad. Pár nákupních center naštěstí prázdný žaludek naplní, navíc zajistí spoustu dalších obchodů, kde si už každý člověk ve městě vybere to, po čem jeho srdéčko prahne. Hlavně, aby bylo veselo.

Vaše město se tedy postupně rozrůstá, více lidí pohromadě ale cítí potřebu utápět se v pocitu bezpečí a blahobytu, což si žádá vlastní policejní sbor, hasiče, nemocnice, školy, svoz odpadu, městskou hromadnou dopravu a tak podobně. A ukočírovat rozvoj města ke spokojenosti obyvatel a zároveň udržet váš rozpočet v plusu je často nelehká záležitost.
Návyková hratelnost na dlouhé zimní večery

Cities: Skylines překvapí svou návykovostí a Snowfall rozhodně není výjimkou. Po relativně pomalém startu hra nabere slušné tempo a vy se od obrazovky nebudete moci odtrhnout celé hodiny. Protože ještě přece postavíte jednu obytnou zónu, než půjdete spát. Ještě předtím ale rozvedete vodu a elektřinu a pak už definitivně půjdete na kutě. A když začnete o půl třetí ráno stavět kluziště, aby se vašim obyvatelům veseleji žilo, je vám jasné, že past jménem Cities: Skylines sklapla.

Po určité době navíc mohou vyplavat na povrch začátečnické chyby a nepromyšlená rozhodnutí klidně i z prvních několika minut hry. Ano, stavět uhelnou elektrárnu vedle obytné čtvrti nebylo úplně nejchytřejší, jak jsem ale sakra mohl vědět, že během pár hodin (reálného času) všichni kolem onemocní? Podobných skrytých mechanismů je ve hře spousta, ale když se nad nimi zamyslíte, jsou většinou poměrně logické.

Hra se navíc přímo úměrně s rostoucí rozlohou vašeho města stává více a více komplexní a pár špatných rozhodnutí může v mžiku zmařit vaše úsilí a hodiny práce. Nutnost hlídat další a další faktory se na vás nabaluje jako obří sněhová koule valící se ze srázu a pokud si nedáte pozor, velmi snadno vás převálcuje. A když už jsme v minulé větě zmínili sníh, pojďme se podívat, jak moc Snowfall promění hratelnost základní hry

Co nového přivál studený vichr?

Upřímně řečeno, Snowfall nikoho mírou nového obsahu pravděpodobně neoslní. Dočkáte se tří nových zasněžených lokalit určených pro výstavbu našich budoucích metropolí, kde vás po spuštění hry ihned zasáhne až ladovská atmosféra. A krátce poté, co začnete stavět, si rychle uvědomíte, že sněhová pokrývka není ve Snowfall jen čistě vizuální záležitostí.

Poměrně velkou roli zde totiž hraje venkovní teplota. Pokud klesne příliš, neminou vás ony klasické zimní radosti, které každoročně překvapí nejen české silničáře. Ano, tušíte správně - silnice pokrývá nepříjemná ledovka, doprava začíná váznout, topení jede na max, spotřeba elektřiny roste, vodovodní potrubí zamrzá a tak dále…

Na silnice platí výstavba ““něžné skládky”, kam vaše pluhy začnou okamžitě svážet odhrnutý sníh, hrozbu zamrzlých vodovodů zase eliminují vyhřívaná potrubí. Kromě výdajů navíc se nejedná o nic extra komplikovaného, je to prostě jen další z mnoha faktorů, který musíte v Cities: Skylines vést v patrnosti. Stejně jako v reálném životě vám ale sníh dokáže poměrně zatopit, pokud si nedáte pozor. Zbavit město sněhové peřiny prostě něco stojí, to se nedá nic dělat.
Zklamáním ovšem je, že tyto zimní záležitosti jsou striktně omezeny pouze na zmíněné tři nové mapy. Ve výsledku se pak relativně neokoukané zasněžené prostředí stejně omrzí a po nějaké době jej téměř přestanete vnímat. Přemýšlím, oč by bylo zábavnější, kdyby Snowfall přinesl i možnost střídání ročních období než jednu trvalou, nikdy nekončíčí zimu. Ale třeba se toho dočkáme v nějakém budoucím DLC.

Druhou největší novinkou tohoto DLC je bezesporu tramvajová doprava. Je efektivní, spolehlivá a značně uleví vašim přecpaným silnicím. Počítejte ale s tím, že se nejedná o zrovna levnou záležitost, takže si s vláčky dost možná začnete hrát až v momentě, kdy vaše město bude stabilně prosperovat. Kromě tramvají se ale můžete těšit i na nové volnočasové areály a aktivity pro vaše obyvatele, patřičně naladěné do zimního tématu. Pro rezidenty svého města tedy můžete vybudovat například kluziště, lyžařský areál, curlingový stadion a svah na sáňkování nebo park plný ledových soch.

Jasná koupě, nebo ne?

Cities: Skylines Snowfall je trochu rozporuplné DLC. Hrátky s teplotou, přidání tramvajové dopravy a podařené zimní téma nepochybně potěší, na druhou stranu se nemůžu ubránit pocitu, že nového obsahu je celkově pramálo. Ano, z oblohy se budou něžně snášet vločky, dočkáte se i všech možných vánic, chumelenic a plískanic, hratelnost původního Cities: Skylines ale rozšíření Snowfall nijak zásadně nepromění. Pokud jste se ale bavili předtím, zcela nepochybně se budete bavit i teď. Bez všudypřítomného bílého poprašku byste si ale možná ani nevšimli, že je vaše peněženka o 359 korun lehčí.

Cities: Skylines Snowfall DLC vyšlo loni na PC a 21. listopadu 2017 na konzole PlayStation 4 a Xbox One.

Cities: Skylines na PC, PS4, Xbox OneHodnocení hry
Skóre hry 6 6/10
Cities: Skylines
» Více o hře
Líbí se nám
  • Návyková hratelnost
  • Zimní prostředí
  • Tramvajová doprava
Vadí nám
  • Minimum změn
  • Zimní téma je omezeno pouze na 3 mapy
  • Cena
Verdikt: Cities: Skylines Snowfall je placené rozšíření povedeného titulu, obohacující základní hru převážně o zimní období a tramvajovou dopravu. Opravdových novinek ale přináší pomálu, proto bych jej doporučoval především skalním příznivcům.
Hru ohodnotilo také 50 čtenářů průměrnou známkou 8.9/10.
špindíraZkonína (9), SamFisher (9), MORTHSIR (10), Jakub666 (9), BREAKER (9), zombicek (9), simon20 (9), morrelo (10), Dominikl (9), kufr (9), lukasiino (7), gumadzus (9), Pennywise (6), RedMasterSK (9), Alangor (9), Komdej (9), Xenus (9), Lazy (9), Szczigi (9), F.gery (9), koudela191 (9), Kirkes21 (10), Pakey (9), Snorlax (9), Chrom97 (10), plkCRA (9), FFCZ (10), Pongi (8), jesterkacz (8), Jayshee (9), T-800 (8), Darkzur (8), Vojtech1141 (8), HruLeX (10), Balthasar (9), Pisstol (10), Smoli12 (9), Hrabi (8), šuplík (8), Raylo™ (10), predator.cz (10), Antidox (8), Thearan (10), Tlumic (9), Mighty (10), Hagimo (9), dinss (8), danik_cz (10), rtep (9), havlajs (6)
Před vydáním hru ohodnotil 1 čtenář známkou 10/10.
102style (10)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Cities: Skylines na PC, PS4, Xbox OneScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Cities: Skylines Screenshot ze hry Cities: Skylines Screenshot ze hry Cities: Skylines Screenshot ze hry Cities: Skylines Screenshot ze hry Cities: Skylines Screenshot ze hry Cities: Skylines Screenshot ze hry Cities: Skylines Screenshot ze hry Cities: Skylines

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Cities: Skylines Snowfall DLC
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Miky člen redakce    Já děkuj za zpětnou vazbu. Příště toto zvážíme.Mikymiky3    20.12.2017 18:46 Miky

@ odpověď na komentář od HruLeX:Já děkuj za zpětnou vazbu. Příště toto zvážíme.

HruLeX napsal:Děkuji za odpověď. Každopádně by nebylo špatné na úvod napsat, že tohle DLC vyšlo aktuálně na PS4 a nic nového v obsahu není. Ušetřilo by to čas mnoho čtenářům, kteří mají zájem o cities: skylines.

HruLeX    Děkuji za odpověď. Každopádně by nebylo špatné na úvod napsat, že tohle DLC vyšlo aktuálně na PS4 a nic nového v obsahu není. Ušetřilo by to čas mnoho čtenářům, kteří mají zájem o cities: skylines.HruLeXhrulex9622    20.12.2017 18:43 HruLeX

@ odpověď na komentář od Miky:Děkuji za odpověď. Každopádně by nebylo špatné na úvod napsat, že tohle DLC vyšlo aktuálně na PS4 a nic nového v obsahu není. Ušetřilo by to čas mnoho čtenářům, kteří mají zájem o cities: skylines.

Miky napsal:Na PC ano, ale my recenzujeme PS4 verzi, která vyšla 21. listopadu 2017. Pokud vás zajímá PC verze, tak jsme o tomto a dalších DLC měli speciál, byl vydán koncem listopadu 2016 - [ odkaz ]

Vakomlok člen redakce   1x   Tohle je recenze verze pro PS4. :-)Vakomlokvakomlok61929    20.12.2017 15:15 Vakomlok

@ odpověď na komentář od peko:Tohle je recenze verze pro PS4. :-)

peko napsal:lol to DLC je uz tak pres rok stare, dobrerano :D

peko    lol to DLC je uz tak pres rok stare, dobrerano :Dpekopeko76168    20.12.2017 15:08 peko

lol to DLC je uz tak pres rok stare, dobrerano :D

Miky člen redakce   1x   Nahoře je psáno, jakou verzi recenzujeme, ale doplním pod recenzi datum, kdy DLC vyšlo.Mikymiky3    20.12.2017 14:38 Miky

@ odpověď na komentář od CzechNeverEnd:Nahoře je psáno, jakou verzi recenzujeme, ale doplním pod recenzi datum, kdy DLC vyšlo.

CzechNeverEnd napsal:Možná by nebylo špatný to ba začátek napsat :) (no hate) . Mě to taky celkem zmátlo.

CzechNeverEnd    Možná by nebylo špatný to ba začátek napsat :) (no hate) . Mě to taky celkem zmátlo.CzechNeverEndczechneverend21707    20.12.2017 14:33 CzechNeverEnd

Možná by nebylo špatný to ba začátek napsat :) (no hate) . Mě to taky celkem zmátlo.

Miky člen redakce   1x   Na PC ano, ale my recenzujeme PS4 verzi, která vyšla 21. listopadu 2017. Pokud vás zajímá PC verze, tak jsme o tomto a dalších DLC měli speciál, byl vydán koncem listopadu 2016 - [ odkaz ]Mikymiky3    20.12.2017 14:22 Miky

@ odpověď na komentář od HruLeX:Na PC ano, ale my recenzujeme PS4 verzi, která vyšla 21. listopadu 2017. Pokud vás zajímá PC verze, tak jsme o tomto a dalších DLC měli speciál, byl vydán koncem listopadu 2016 - [ odkaz ]

HruLeX napsal:Pěkná recenze, až na to, že tohle DLC vyšlo 18. února 2016. :)

HruLeX   1x   Pěkná recenze, až na to, že tohle DLC vyšlo 18. února 2016. :)HruLeXhrulex9622    20.12.2017 14:05 HruLeX

Pěkná recenze, až na to, že tohle DLC vyšlo 18. února 2016. :)

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (59 příspěvků), Jaký monitor? (22 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12148 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), Gaming Setup + Collectors Edition (3 příspěvky), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků), Nový notebook (30 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Metal Gear Survive

Recenze - 23.2.2018
 
Metal Gear Survive

Konami si pro nás připravilo hru, ve které musíte přežít. Nebo lépe řečeno: kterou musíte přežít. Tak snad příště…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Monster Energy Supercross

Recenze - 22.2.2018
 
Monster Energy Supercross

Další do party motokrosové série MXGP změnil rajón a míří za moře.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

The Station

Recenze - 20.2.2018
 
The Station

Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní…

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole