Uživatel nepřihlášen
  

Street Fighter V: Arcade Edition

Středa 31.1.2018 16:48 - Autor: Jakub "barlow" Němec - Rubrika: Recenze Recenze Street Fighter V

Skvadra borců a obdařených děv se vrací zpět ve výroční edici.

Recenzovaná verze: PlayStation 4

Street Fighter slaví třicet let od svého prvního dílu, a to se musí řádně oslavit. Chlapci z Capcomu si narozeninové veselí představují tak, že vám nabídnou pátý díl z roku 2016, jen značně vylepšený o nové módy, bonusy a samozřejmě postavy. Před dvěma lety mělo čtvrté pokračování kultovní bojovky docela úspěch, takže určitě není na škodu připomenout a navázat na poslední díl. Vyplatí se investovat peníze do Arcade Edition? To se dočtete v naší recenzi.

Základní balení

Předpokládám, že všichni čtenáři naší recenze jsou obeznámeni s hlavní náplní fenoménu Street Fighter. Je ovšem dobrým zvykem představit i staré známé, a proto si řekněme, že se jedná o pouliční zápasy jeden na jednoho, kde se rivalové celého světa pokouší druhou stranu přesvědčit, že jejich bojové umění je to nejlepší. Protože se jedná o mistry v daném oboru, očekávejte smrtící komba, která soupeře mohou poslat rychle do limbu.

„Arcade Edition byla připravena především pro hráče, kteří se z rozličných důvodů prozatím nerozhoupali ke koupi pátého dílu.“

Pátý díl přinesl řadu nových postav (mistr jedu F.A.N.G., vnadná Brazilka Laura, věštkyně Menat či ve větrných vírech zahalený Rashid) a na některé kultovní zapomněl, resp. si počkají na některou z vln rozšíření (např. za nepostradatelného Guila si zahrajete pouze pokud jste vlastníci první sezóny, což se nám dost nelíbí). Japonští tvůrci se snaží držet dlouho budovaného příběhové pozadí (ano, stejně jako v Tekkenovi se nemlátí jen tak, ale většinou v tom hraje svou roli záchrana světa a podobné maličkosti). Zároveň se můžete věnovat poznávání jednotlivých postav v krátkých osobních epizodách, jež jsou vyprávěny krátkými anime předěly.

V základní verzi aktuálního pokračování pouličního poměřování sil najdeme klasické režimy v podobě arkády, tréninkového prostředí a přetěžkých trials. Ty vás naučí nejničivější komba jednotlivých hrdinů. Samozřejmě se můžete účastnit hodnocených zápasů v online prostředí, kde získáváte, popř. ztrácíte body na základě vaší úspěšnosti v ringu. Popis původního dílu však není účelem tohoto textu, a proto se pojďme mrknout, čím je Arcade edice této bojovky výjimečná.
Nostalgická vlna

Pravidelní hráči Street Fighteru si už zřejmě zvykli na to, že během několika let vyjdou různé variace na aktuální díl jejich oblíbené mlátičky (vždyť čtvrtý díl měl hned tři zlepšené edice – Super SF, Super SF: Arcade Edition a Ultra SF). Nejzažranější fandové vše řeší Season Passem hned při vydání nového dílu a nemají co řešit. To znamená, že nemusí přemýšlet, zda budou Arcade Edition kupovat, protože veškerý obsah dostanou zdarma. Stejně tak vlastníci základní hry nebudou ochuzeni a mohou si volně stáhnout výroční update, ale nenajdou v něm postavy první a druhé sezóny.

Arcade Edition byla připravena především pro hráče, kteří se z rozličných důvodů prozatím nerozhoupali ke koupi pátého dílu. Ve vylepšeném Street Fighteru na ně čeká veškerý obsah dosavadních updatů a především postavy prvních dvou rozšiřujících DLC, aniž by museli z peněženky vytáhnout další bankovky. Vlastníci původního dílu mohou být naštvaní, ale taková je holt doba.

„Capcom vyslyšel hlasy svých věrných hráčů a vrátil do arkádového režimu možnost bojovat v týmových bitvách. Díky řadě nastavitelných možností si můžete řádění skupin bojovníků po aréně přizpůsobit po svém.“

Čím především láká Arcade Edition ke stáhnutí updatu? Tvůrci se rozhodli implementovat všechny arkádové módy z předchozích dílů. Můžete se tak vrátit v čase a bít se pouze s některými charaktery původního dílu. Těšit se můžete na bonusové úrovně (jasně, valící se sudy) a také na skryté souboje, pokud splníte tehdejší náročné požadavky. Nečekejte však žádnou retro grafiku, ale modely postav většinou v prostředích aktuálního dílu. Samozřejmě je k mání nové ošacení evokující pravěkou dobu prvního automatového pouličního mlácení v doprovodu zmodernizovaných původních melodií.

Za pokoření jednotlivých historických módů obdržíte řadu artworků, které vám dají vzpomenout na kořeny série (některé by zasloužily vytisknout a zarámovat). Přesto více nedostanete, protože zde nenajdete charaktery, jež zatím nejsou v nabídce pátého dílu (např. Blanka či Sagat mají přijít s třetí expanzí). To znamená, že hlavním bossem čtvrté řady není Seth (ten modrý magor mi chybí), ale věčná nemesis – Mistr Bison, což ubírá na autenticitě zážitku. Škoda.
Co nového v ringu?

Capcom vyslyšel hlasy svých věrných hráčů a vrátil do arkádového režimu možnost bojovat v týmových bitvách. Díky řadě nastavitelných možností si můžete řádění skupin bojovníků po aréně přizpůsobit po svém. Půjde o klasický zápas, kdy na sebe budou po řadě nastupovat jednotlivé postavy, nebo raději zvolíte variantu, že se vítězi nedoplní zdraví a připravíte se na jistou variaci survival módu? Volba je čistě na vás.

Mnohem zajímavější novinkou se zdá být značně vylepšený tréninkový mód, který ocení především hráči toužící po profesionální kariéře v této mlátičce. Velmi jasně a přehledně zde totiž zjistíte, kdy má váš oblíbenec největší šanci zasáhnout nepřítele a kdy je po uštědřené ráně nejzranitelnější. To může dovést k dokonalosti vaše schopnosti v internetovém zápolení.

„Mimo pravidelně aktualizované mise se můžete pustit do tzv. Extra Battle, v nich můžete za investovanou herní měnu získat nové zkušenosti či skiny.“

Nejvýraznější změnou prošly sady úderů jednotlivých postav. Některé byly mírně oslabeny, jiným pozměněny útoky tak, aby byly schopné konkurovat nejsilnějším charakterům. Všichni se ovšem těšili především na nové speciální mnohdy zakončovací údery (V-Triggers), které dají nové možnosti, jak zlomit odpor ostatních pouličních rváčů.

Recept na dlouhověkost

Žádné dnešní mlátičky nemají problém oslovit nové hráče, protože každý občas potřebuje odventilovat a dát na zadek někomu, kdo si to evidentně zaslouží. Ještě lépe v partě lidí u jedné televize či obrazovky, kdy se zábava šroubuje směrem vzhůru. Co ovšem dělat, když jste sami? Můžete se vrhnout do online zápasů, ale poté co vám zažraná komunita několikrát vypráší kožich (matchfinding je k nováčkům a občasným hráčům dost krutý), vás chuť na další zlepšování vlastních pohybů omrzí.

Capcom se poučil u jiných žánrů a nabídl novou možnost, jak ve světě nepřirozeně muskulaturních jedinců s přehnaně zvýrazněnými sekundárními znaky mužů a žen (prostě hrajete japonskou hru, zvykejte si) utopit každý týden aspoň chvilku času. Mimo pravidelně aktualizované mise se můžete pustit do tzv. Extra Battle, v nich můžete za investovanou herní měnu získat nové zkušenosti či skiny. Není to žádná převratná novinka, ale snahu studia o posílení vztahu k Street Fighteru nemůžeme nepochválit.
Hadoken!

Street Fighter V: Arcade Edition velmi povedeně připomíná, že počin japonského studia Capcom si zaslouží svou pozornost mezi aktuálně vydanými bojovkami Injustice 2 a Tekken 7. Přestože se trošku krčí v jejich stínu, nová verze pouličního soupeření zlepšuje původní hratelnost v každém ohledu. Takže pokud jste zatím odkládali koupi Street Fighteru, jste mlátičkově pozitivní a máte dost DC komiksového zápolení, dejte Ryovi a Kenovi šanci, určitě nezklamou.

S opatrností ovšem přistupujte v případě, že nejste ztotožnění s východní stylizací postav, protože bujné poprsí bojovnic a svalstvo mužů by mohlo zasáhnout vaše estetické cítění. Občasné hráče v mém okolí zaráží především důraz na ztvárnění dlaní a chodidel, jež jsou nepřirozeně velké. Na druhou stranu během bitek se objevují povedené efekty, které vám nalijí do žil dost adrenalinu na to, byste chtěli okamžitou odvetu. A to nemluvím o nádherných scenériích na pozadí vašich střetů, které však vůbec nebudete mít čas sledovat.

Street Fighter V koupíte v obchodech Xzone.cz a GameExpres.sk.

Street Fighter V na PC, PS4Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
Street Fighter V
» Více o hře
Líbí se nám
  • nové speciální pohyby
  • lepší tréninkový režim
  • týmové souboje
  • pravidelně aktualizované výzvy (Extra Battles
  • nostalgické arkády starších dílů a jejich příběhové artworky
Vadí nám
  • DLC politika postav (pokud nejste vlastníkem Arcade Edition)
  • občas kruté přiřazování mnohem silnějších protivníků online
Verdikt: Street Fighter V: Arcade Edition je především určen všem, kteří si pátý díl zatím nekoupili. Dostanou kvalitní mlátičku se všemi postavami, které dosud vyšly, s vyváženějším soubojovým systémem a celou řadou módů, které pohltí váš čas v bojích na ulici. Vlastníci základního dílu však nemusí truchlit, jejich verze se zdarma updatuje na aktuální, ovšem bez postav.
Hru ohodnotili také 3 čtenáři průměrnou známkou 8.7/10.
Miky (7), powerandco (9), cybertoxic (10)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Street Fighter V na PC, PS4Trailery ke hře
Street Fighter V na PC, PS4Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Street Fighter V Screenshot ze hry Street Fighter V Screenshot ze hry Street Fighter V Screenshot ze hry Street Fighter V Screenshot ze hry Street Fighter V Screenshot ze hry Street Fighter V Screenshot ze hry Street Fighter V Screenshot ze hry Street Fighter V

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Street Fighter V: Arcade Edition
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
MoRt8    SF jede po sezonach. Momentalne zacala 3. sezona, kdyz pribyla Sakura. Kazda sezona nabizi 6 novych postav vydavanych po 2 mesicich. Kazdorocni season pass stoji 30 ecek. Jednotlivy postavy se prodavaj za 6. Jinymi slovy pred 2 lety chteli na startu plnou palku 60 za nedodelek bez obsahu a kazdej rok dalsich 30, pricemz az ted se da v podstate mluvit o release verzi, kterou vznesene nazvali Arcade Edition. Politika Capcomu je odjakziva hnuj.MoRt8mort88219    1.2.2018 08:57 MoRt8

SF jede po sezonach. Momentalne zacala 3. sezona, kdyz pribyla Sakura. Kazda sezona nabizi 6 novych postav vydavanych po 2 mesicich. Kazdorocni season pass stoji 30 ecek. Jednotlivy postavy se prodavaj za 6. Jinymi slovy pred 2 lety chteli na startu plnou palku 60 za nedodelek bez obsahu a kazdej rok dalsich 30, pricemz az ted se da v podstate mluvit o release verzi, kterou vznesene nazvali Arcade Edition. Politika Capcomu je odjakziva hnuj.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

barlow člen redakce    Ve své podstatě ano, jen nevím, jak se plánují dále rozšiřovat řady postav. U Mortalu bylo XL rozloučení, s čímž bych u Arcade edice nepočítal.barlowbarlow10057    31.1.2018 22:26 barlow

Ve své podstatě ano, jen nevím, jak se plánují dále rozšiřovat řady postav. U Mortalu bylo XL rozloučení, s čímž bych u Arcade edice nepočítal.

Dejvis21    Takže Arcade Edition je principiálně skoro to stejné jako edice "XL" u Mortal Kombat, pokud chápu dobře?Dejvis21dejvis2134825    31.1.2018 18:55 Dejvis21

Takže Arcade Edition je principiálně skoro to stejné jako edice "XL" u Mortal Kombat, pokud chápu dobře?

MoRt8    V tomhle stavu to mělo hlavně vyjít, ne 2 roky po releasu.MoRt8mort88219    31.1.2018 17:45 MoRt8

V tomhle stavu to mělo hlavně vyjít, ne 2 roky po releasu.

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (59 příspěvků), Jaký monitor? (22 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12148 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), Gaming Setup + Collectors Edition (3 příspěvky), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků), Nový notebook (30 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Metal Gear Survive

Recenze - 23.2.2018
 
Metal Gear Survive

Konami si pro nás připravilo hru, ve které musíte přežít. Nebo lépe řečeno: kterou musíte přežít. Tak snad příště…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Monster Energy Supercross

Recenze - 22.2.2018
 
Monster Energy Supercross

Další do party motokrosové série MXGP změnil rajón a míří za moře.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

The Station

Recenze - 20.2.2018
 
The Station

Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní…

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole