Uživatel nepřihlášen
   

The Elder Scrolls V: Skyrim – putování na draka

Čtvrtek 10.11.2011 18:00 - Autor: Michal "Mendys" Maliarov - Rubrika: Recenze Recenze Elder Scrolls V: Skyrim

Další díl věhlasné fantasy série je zpět a tentokrát nás posílá za ocasem legendárních okřídlených bestií. Přižijeme-li, budeme vyprávět.

...
Délka: ...
The Elder Scrolls V: Skyrim - Svět Skyrim
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

V herní branži není nikdo, kdo by o sérii The Elder Scrolls neslyšel byť jen chrupavkou ucha. S trochou nadsázky lze říci, že bychom marně hledali mezi fantasy žánrem titul, který by nabídl stejně obsáhlý a poutavý zážitek, jako právě tato série. Předchozí díl s názvem Oblivion byl podle mnohých jedno z nejlepších fantasy RPG své doby, a tak není divu, že byl recenzovaný Skyrim vyhlížen s velkým očekáváním. Drsný severský svět, legendární okřídlení tvorové a hrdina, který je jako jediný schopen jim čelit. Může snad být něco lepšího? Na to možná dokážu najít odpověď, až si z hlavy vytrousím zbytek tajícího sněhu a rozmražené ruce začnou dostatečně reagovat, abych mohl začít psát. Vlastně už to nevypadá tak špatně, takže jdeme na to.Za záchranou světa

Příběh Skyrimu, odehrávající se 200 let po událostech v Oblivionu, začíná podle tradice ve vězení. Tedy, na cestě do vězení. Tedy, na popravu. Zkrátka Havaj to není. Nehrajete totiž RPG pro nic za nic a je zcela na vás, jaký hrdina před monitorem stane, jakou rasou se bude honosit a čím své činy podpoří. Jak jste se vůbec na cestu smrti dostali je vlastně jedno. Světu totiž hrozí starověké zlo v těle mýtického boha destrukce Alduina s podobou černého draka, jenž má podle proroctví přinést konec světa a zkázu všeho živého ve světě Skyrim i Tamriel. Naděje lidstva spočívá v hrdinech Dragonborn (nebo také Dovakin, chcete-li), kteří jako jediní vládnou hlasem draků a patří mezi vyvolené, jež mohou stvoření zastavit jednou provždy. Podobní jedinci už ale nebyli ve Skyrimu viděni dlouhá staletí a nikdo ani pořádně neví, kdo jsou. Jisté je jedno. Jako na zavolání totiž dračí krev začnete pociťovat i v sobě a nezbývá, než ji nechat proudit, co to dá. Jste totiž jediní, kdo může Skyrim spasit. Otázkou je, zda na to máte koule.

Mimo příběh, který vám sám o sobě zabere dobrých 16-20 hodin čistého času, je tu svět plný žádostí a potřeb.

Příběh je rozhodně dospělejší a o něco realističtější, než tomu bylo u předchůdců, protože se opírá o mnohé současné mýty a skandinávské legendy, což je nám přece jen bližší, než básnička o pekle. Reálnému pocitu více nahrává i samotná oblast, která působí o něco méně uměle a více drsně. Zkrátka tak, jak to od severské oblasti očekáváme. Jako vždy máte k mání celou mapu, kterou můžete procestovat křížem krážem po svých, na koním hřbetu nebo rychlocestováním, které je dostupné v objeveném území. Tady tedy novinky nečekejte. Jediné, co se dočkalo rapidního vylepšení, je jízda na koni. Ta je přirozenější a v rámci ovládání i lepší. Jak jsem již nahlodal dříve, Skyrim je oblast značně nehostinná a drsná, z větší části pokrytá sněhem a ledem. To ale překvapivě nevadí, protože jsou tu vichřice a nehostinné počasí zpracovány vskutku bravurně. Husté sněžení zaclání ve výhledu, vše je pokryto vrstvou ledu a člověk se začíná cukat kosou i ve vyhřátém pokoji. Kromě několika hlavních měst nechybí mnohem menší osady, farmy, městečka a samozřejmě dungeony, kterých je ve hře více jak stovka. Každý je navíc podle slov vývojářů zpracován unikátním způsobem a i když jsem neměl šanci prolézt všechny, z nalezených jim musím dát za pravdu.


Nebyl by to ale Elder Scrolls, kdyby nám na ramena nenavěsil množství dalších zodpovědností. Mimo příběh, který vám sám o sobě zabere dobrých 16-20 hodin čistého času, je tu totiž svět plný žádostí a potřeb. Je tedy na vás, zda si zahrajete na poslíčka, přidáte se do jedné z několika frakcí a budete plnit jejich vlastní strom questů, rozhodnete se nakupovat nemovitosti, pomáhat obyvatelům s jejich problémy, nebo se jednoduše vydáte do přírody a budete prozkoumávat taje Skyrimu. A že toho je. Mnohé questy mají navíc variabilní charakter a mění se v závislosti na tom, kdy a jak k nim přistoupíte. Proklamovaný systém Radiant Story totiž funguje překvapivě dobře, a tak vaše činy drasticky ovlivňují to, jakým způsobem se k vám lidé budou chovat, jaké mise budou k mání a na co ve světě vůbec narazíte. I když totiž dokončíte hlavní příběh, mnohé NPC postavy a klany ve hře vás budou zásobovat úkoly donekonečna a nikdy by neměl nastat stav, že byste hru vyloženě dohráli. To je samozřejmě zatím brzy hodnotit a bude to chtít čas, ale jsem si jistý, že o tom na fanouškovských stránkách padne mnoho slov.Jen aby bylo o co stát

Jeden můj známý kdysi podotknul, že se kvalita RPG vyznačuje tím, kolik nepotřebného harampádí se vám válí v inventáři. Srdcem každého RPG je ale kromě širokých možností hlavně vývoj postavy, který zde doznal velkých změn. V Oblivionu byl vývoj schopností postavy limitován vybranou rasou, která víceméně definovala a ohraničovala vaše počínání. Limitace jsou nyní pryč a nezávisle na tom, koho si vyberete, budete mít přístup celkem k šestnácti různým oblastem ve stromě schopností, rozděleným do tří základních kategorií – Zdraví, Magie a Výdrž.

Jediné, co tak určuje nyní vývoj vaší postavy je váš vlastní herní styl. Jak postupně budujete postavu, rozdělujete schopnosti dle libosti a tvoříte si ultimátního hrdinu tak, jak je vám srdci blízké. Chcete mít nabušeného elfího assassína, který je navíc zdatný ve fireballech? Proč ne. Nikdo vám nebrání vytvořit ani severského válečníka se dvěma sekerami a úchylkou pro magické léčení. Limit je tu pouze ve vaší vlastní fantazii. Celý svět se chlubí variabilní nabídkou plnou brnění, zbraní, knížek, svitků, lektvarů a dalšího nepotřebného harampádí (tak přece jen měl pravdu). Můžete si kovat vlastní druhy brnění a zbraní, posvěcovat magií čepele a vytvářet i osobité lektvary z nalezených surovin. Počet činností se tak neuvěřitelně rozrostl a to své si ve hře najde prakticky každý.


Stejný princip je využit i v inventáři a systému soubojů. Máte tu dvě ruce a záda plně k dispozici. Co si na ně navěšíte už je na vás. Nástroje hromadného ničení jsou přiřazovány podle rukou, takže můžete mít kombinace dvou zbraní, dvou kouzel, nebo po jednom v každé ruce. K tomu na zádech luk se šípy a v zásobě připraven jeden ze Shoutů, kterými jsou lovci draků věhlasní.

Shoutů je několik druhů a rozhodně tu nehodlám kazit překvapení z jejich objevování.

O co že se jedná? Inu, zatímco v kouzlení je vše víceméně při starém a nadílka magie nabídne všechno možné, od léčení a mrazení až po povolání zvěře a klamání soupeře, je tu ještě jedna specialitka. Jakožto Dragonborn máte přístup k unikátnímu seznamu Shoutů, tedy pokřiků, které vás naučí Šedovlasí mudrci na špičce nejvyšší hory. Nezávisle na magii a zbraních tak budete moci např. plivat oheň, povalit mocným křikem vše v dosahu nebo se rychle přemístit ve větrném víru vpřed. Shoutů je několik druhů a rozhodně tu nehodlám kazit překvapení z jejich objevování. Jejich síla se dělí na tři části a čím více slov umíte vykřiknout, tím mocnější bude Shout.Když vydám se na pouť

Svět Skyrimu je obrovský. Máme tu pohoří, zasněžené kopce, ledové pláně, údolí i husté lesy a členitá města. I přes relativně zimní náladu nepřijdete o zeleň, i když trochu severskou, a mnohá místa opravdu dokáží vyrazit svou pestrostí dech. To si takhle jedete po údolí, sluníčko svítí, ptáci řvou a z kraje pole vidíte pochodovat mamuty, které hlídají obři. Najednou se z nebe snese drak, obloha se zahalí šedivou barvou a poklidná hudba se změní na bitevní chorál. A je zle. Nesmírně působivě jsou zpracovány sněžné vánice a vůbec změny počasí celkově.

Na své cestě potkáte nespočet různých nepřátel, obyčejnými vlky a skřety počínaje a medvědy a obávanými sněžnými trolly konče. Všichni nabízí různorodý způsob boje a vy musíte zvážit, co přesně proti komu využít. Špičkou soubojů jsou však draci samotní, jejichž objevení je nevypočítatelné. Okřídlenou potvoru tak můžete potkat kdekoliv a kdykoliv. Po pár úmrtích vás hra naučí být vždy připraven a nejlépe si vyhledávat více obydlená území pro svou cestu k cíli. Pokud vás totiž překvapí dračí potvora na širém poli, máte zaděláno na velký problém. Jejich zabíjení je ale klíčem k absorbování jejich duší a tím i učení nových Shoutů, takže vám doporučuji se jejich výskytu nevyhýbat. Přinesou vám peníze do kapsy i schopnosti do hlavy.


Skvěle jsou vytvořeny reakce světa a umělá inteligence mě téměř nikdy nezklamala. Vaši případní společníci mají hlavu na pravém místě, dokážou vás podpořit v boji a zbytečně neotravují. Obyvatelé světa se téměř vždy přidají k boji s drakem a je vidět, že jednotlivé frakce a jednotlivá království se v lásce nemají. Burcují konflikty, bída a válka zmítají zem. Svět zkrátka žije svým životem a vy se do něj mícháte se svým vlastním osudem. Umělá inteligence ale není bez chyb a především díky nedokonalému systému animací se často zasekává za každou větev, což především ve spěchu neoceníte. Také mi byla jednou králem přidělena společnice, která však z nějakého důvodu nedostala koně. Zatímco já jsem tedy za vraty objevil svého věrného hřebce, ženština povětšinou sprintovala za mým ocasem jako čokl a nepomohl ani nákup nového koně. Hra prostě nepočítá s tím, že by vaši kolegové měli obdržet koně také a pokud tak jednoho máte vy, většinou se stane, že na všechny rvačky dorazíte jako první a opozdilci se jen koukají, jak jste si tu tlupu vlků podali. Když už ale nějaký souboj kámoš stihne, rozhodně nezklame. Na druhou stranu se mohlo jednat o obyčejný bug.The Elder Scrolls

I přesto, že nás ve Skyrimu potkalo spoustu změn, hra je věrná svému jménu. Narazil jsem na ty nejlepší herní mechanismy jak série TES, tak novodobého Falloutu a všechno do sebe zapadá jedna báseň. K pohledu z první osoby, který byl vždy využíván nejvíce, se konečně přidává plně využitelný pohled z osoby třetí. Zatímco v minulých dílech se jednalo spíše o špatně vychytaný dodatek, zde konečně patří „akčněadventurní“ pohled mezi další neodmyslitelnou součást hry a já osobně jsem většinu hry odehrál právě s ním. Člověk pak má lepší přehled o okolí, souboje jsou lépe ovladatelné a v neposlední řadě můžete obdivovat nové tretky, které si na svého hrdinu navěšíte.

Audiovizuální stránka Skyrimu rozhodně nikomu nevyrazí dech, byla ale vytvořena s péčí, což je znát.

Velkou proměnou prošlo i menu samotné. Schopnosti se nyní rozdělují v grafickém souhvězdí, kterým přejíždíte a vybíráte jednotlivé perky. Mapa se z kreslené podoby posunula do plného 3D prostředí s aktivními mraky a efekty, i když si stále zachovala pohodlnost a praktickou stránku věci. Pryč je model vaší postavy v inventáři (podle mě stejně jen překážel), veškeré své nářadí si můžete zvlášť prohlédnout v okně, avšak výběr se více soustředil na textové nabídky, aby se hráč zbytečně neodtrhával od hry. S potleskem vítám menu rychlé volby, kam si můžete naházet vše, od zbraní a oblečení až po magii a Shouty. Během hry pak jednoduše vysunete menu, vyberete pár potřebných věcí a hru zase odpauzujete. Jednoduché a praktické. Pokud nechcete, do samotného inventáře ani zbytečně nemusíte.


Hrdinská vizáž, hrdinská znělka

Grafické pozlátko jsem již nakousl dříve. Svůj půvab skrývá především v detailech a v bezkonkurenčním ztvárnění severské přírody, obyčejů a stylu života. Mnohokrát mi v hlavě plápolaly vzpomínky na Vikingy a brutální středověké období. Krví se tu totiž rozhodně nešetří a díky skvěle provedeným finišujícím úderům v soubojích si ji také patřičně vychutnáte. Audiovizuální stránka Skyrimu rozhodně nikomu nevyrazí dech, byla ale vytvořena s péčí, což je znát. Ve hře narazíte na spoustu modelů postav a osobně se mi nestalo, abych několikrát narazil na klon té samé osoby. Textury nezlobí a jen občas naskakují v pozadí, což se tak obsáhlé hře dá prominout. Menším trnem na oko jsou animace, které se bohužel od předchůdce moc daleko nedostaly a stále působí lehce kostrbatě a nereálně. To se naštěstí nedá říci o soubojích, které urazily doslova obří kus cesty a jednoznačně zážitek ze hry pozvedávají.

Drsnému prostředí patří drsný motiv a soundtrack tu jede na plné obrátky. Některé scény svou epičností rozduní i betonové stěny bytů a burácející chorály spojené s orchestrální hudbou zažehnou hrdinskou jiskru i totálnímu pesimistovi. Zde Bethesda odvedla pořádný kus práce a společně s propracovaným systémem interaktivních dialogů nabízí jednu z nejpropracovanějších zvukových stránek, které jsem měl možnost v RPG hrách zažít.Všechno dobré jednou končí

I když, to v případě Skyrim tak úplně neplatí. Hra je to opravdu nekonečná, a pokud vás bude bavit, můžete sjíždět nepovinné úkoly až do konce světa. Vývojářům se povedl doslova mistrovský kousek. Vzali oblíbenou fantasy sérii a vzkřísili ji nespočtem menších i větších změn, které se ve většině případů projevily velmi pozitivně. Odstranili otravné herní prvky a přidali velmi ucházející systém soubojů, realistický, a přitom tak fantaskní svět, napínavý hrdinský příběh a možnost splácat si hrdinu skutečně podle vlastních představ. Od Skyrim jsem čekal hodně. Po lehce pesimistickém začátku mi ale hra naprosto vytřela zrak a ukázala, jak se má správně budovat herní zážitek. Pokud máte rádi fantasy žánr a vojenské akční FPS, zaplavující trh v posledních měsících, vám lezou krkem, není lepšího léku, než menší výlet do světa Skyrim. A těch pár chybek se dá s lehkostí prominout.

Elder Scrolls V: Skyrim na PC, PS3, Xbox 360Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Elder Scrolls V: Skyrim
» Více o hře
Líbí se nám
  • živoucí svět Skyrimu
  • Radiant Story
  • překopaný systém schopností
  • nekonečné možnosti kombinací
  • propracovaný inventář
  • drsný severský dech
  • skvěle navržený soundtrack
Vadí nám
  • haprující animace
  • menší chybky v AI
  • občas pekelná obtížnost
Verdikt: Obrovský, propracovaný, variabilní, drsný, překrásný, brutální, nekonečný, napínavý, hrdinský, epický, různorodý a občas i trochu vtipný. Zapomněl jsem na něco?
Na Zingu se nachází také další 2 uživatelské recenze hry Elder Scrolls V: Skyrim.
Hru ohodnotilo také 761 čtenářů průměrnou známkou 8.9/10.
Dr0m3dAr (10), VenZen (10), wolflegion (10), Sesu (10), LetajiciMaslo (10), kratos8 (10), drak123 (10), Ceruzka45 (10), Infinity (10), vlk 123 (10), Stixxy (10), dorostCZ (8), Laky (10), Charliehk (10), adamiskos (10), Trongix (9), M@T// (10), Ball (10), Luboš (10), Gerolamo (10), Sniperpoll (10), Silent (10), Kratas (10), FreeKiller (10), Nailter (9), The Last Lombax (10), Hardy88 (10), Vlastimil91 (9), CyberAngel (10), Ľubor Fabian (10), Milord (10), morrelo (8), Jayshee (10), Lewak88 (8), Cartman (10), passsk (10), Noobinator (10), Belliar (10), Falco (10), Teclado (10), Svepmi (10), laci (10), InkredyblDyno (10), kened94 (1), Arkantos666sk (10), starkiller007 (10), Fella (10), Pickelstein (10), apophiser (10), SmH83 (10), dex1o(^_^)o (10), flatoutik (10), Dr.Killjoy (10), kucik (10), Junkul (10), Ovícenej Kretén (10), CHILLY (10), Gman (9), tomasakcizur (10), Lonewolf (10), Cinky (10), ScorpionMK11 (10), ŞëÇřË (10), dunky (10), Robert1106 (10), Bunhead (10), Tux33 (9), rronaldr (10), Moonis (9), Barbar22 (10), MajklH (10), Strec (9), Ornell (10), lepšínežty (10), Gupop (10), itomas (10), Fejfi (10), Spunak (10), mrtvola369 (10), Eriador (10), WeWereStars (9), HeyApple! (10), matuseka (10), Micro-Ice (10), ramboba (10), Praky (10), ArtOfGamer (10), suvikgamer (10), Shimmy (9), DjRandy (10), Vlken (10), zebrisko (10), Blizz (9), luxin221 (10), Johnny (10), Electro (10), Core (7), corey26 (10), tovlasek (10), Kellly (9), Dalaren (10), benysek (10), Krabath (10), Dementos (9), Poki (10), metalseed (10), adkins (7), Ryutak (7), lodyha (8), Till (6), HonzysKISS (9), Cvrnda (9), fanik (9), Alucard (8), DrifterCzech (10), gdulik (10), Buxtr (9), Overpowered (8), Fildus (8), Gopaz (10), Raidiel (10), saint (10), Honzek (10), Sekys (10), fja_ (7), Luke29 (10), Sectr (10), Maykee (10), Killerman52 (10), EpiCenega (10), 44milos (10), Pafko16 (10), KoloUS-heck (10), Zinzin (10), Morgothal (9), Prochik (8), Virus (10), Adios (10), Mazarox (10), risabiros (10), TheSpeedding (10), CryHeroCZ (10), SyRvY (10), čikolas1234 (10), Ferrar (10), lodka (10), tomthirane (9), gentli (10), Chcankki (10), Gerald of Rivia (10), Saix (9), Kopyst (10), lukyvenca (10), Killer767 (10), globusak (10), nero (9), ElMariachi1995 (10), Usurper (10), Lumicko (10), Defler (10), CrosS_VamP (9), Aster (10), krystof183 (10), Lucas War (10), L_amak (10), lukass.petr (7), Denny (10), ZohaN (10), Mine (9), svoboda00000 (9), Gagarin (1), Groon (10), JackDagnelz (9), LadyAmbientte (10), codas450 (9), hlodacek (10), superkony (9), Đestiny (10), Mavecz (8), andrys (8), sido (10), RaydenCZ (9), Melmus24 (10), Sarias (10), Jakub666 (5), HungryCub (10), Arindis (9), lukezamek111 (8), peakr (10), Damaj (9), Daniel65911 (10), dax21 (7), vegasss7771 (10), G.a.m.e.r .65 (10), Josef81 (10), Voky-17 (10), Gwynbleidd (7), Kubajzna (10), Ezio 1 (10), FrankySVK (9), Darius (6), cavaski (9), Anton (9), Eduardo (5), RecreesCZ (9), zikxxx (10), Vermithrax (10), TheGreendroid (10), strasiak (3), Feďa15 (9), Nord (9), Chipsonator (8), Louis_Vuitton (10), Agostinox (7), Vivi (9), hitman8001 (10), Veritas (8), Indikatorccz (7), SHIT222 (10), zidpadne (10), pajmič (7), kraken7 (9), Xenus (10), Bart12 (9), Lucious (7), Icewind (9), MelmanCZ (9), mihal (8), SenyaCZ (10), RadSBrno (10), tom.novotny7 (10), Joska28 (10), Assasin (8), Miki450 (8), DannyFreedom (10), sardasdarn (10), Akimoto (8), Jungleboogie (10), RCS339 (10), DeCrys (10), Losin (9), CervikLama (10), Smoothie (6), zlovkvetinaci (7), Zdendys (9), terz (8), Ria Kon (9), Matt888 (9), ZemiCZ (9), Kalňas (10), bočoboč (10), BaresdaKilla (8), Crazy55 (10), Vrbis01 (10), 666juri666 (9), JB (9), tudiiik (10), Corvus (7), Filda (9), KiKca (10), suky (9), Radas (5), Barik (10), KET312 (10), ortoncz (9), martik642 (10), Snickerska (10), Meky171 (9), miachl (10), ostrostrelec (7), Vajicko (10), Dr.Vtx (9), PsychoGamer (9), Kowalski (9), SABOTEURCZ2012 (10), pingi7 (10), Petroň (10), Le Duy Nhut (10), Belisarius (10), krkus (10), TheStig (10), Doom351 (9), urbi.j (9), limpi (8), Skyrimák (10), Qartter (9), Icarus (10), Ka3el (8), Mirekb44 (9), Killermsik (10), Vika (9), Davo (9), kufr (10), breeg (7), HoloCron (10), Bogi_cze (9), Chepa (8), Radon (8), Hanzz (10), melish1945 (9), Novrt (10), lithrandir (9), GleaDr (8), Lootmaster (10), Ghastli74 (10), hitman1457 (10), Tomy (9), Danigon (9), Andrsten (10), Wast (10), BblackK (10), CRYPT (10), Bigbitek (9), Wex528 (10), aSsAsSiNuS (9), Žolík (10), connor (9), jirotkap (10), katexP (9), Sir Shakur (10), koubik.11 (10), ivankrato (10), digimaster (10), largo (10), niksons (10), LanceCZ (10), Alcatraz105 (10), jakuba (10), martyEF (9), kreplik13 (9), Rox Cox (10), Dweight (9), Redpoint1 (7), Olomer (7), Santusak (9), Pato8 (7), Mustang (9), zero (6), TheRollyCZE (6), martan777 (9), HouseCZ (10), Smejdcz (9), SaamatuCZ (9), Elmania5770 (10), Smuky (10), BaNaNaLoL (10), iToast (8), dcreep45 (8), connor2 (9), BenderXCZ (9), Balthasar (10), Moody (10), Zuntak (10), andrew931 (8), kajn (9), Steawe (9), Conchar (9), Nojmi (8), FesakSX (9), tleming (10), jirkav98 (9), F.gery (9), stihac10 (10), MORTHSIR (10), hanis93 (10), steve (9), buriji (7), Lev216 (10), DarkDriver (8), Myrra (7), kratos 78 (10), Enemy_001 (8), cizon (9), Limec (8), trissana (9), MarkCZ (9), Wojki (8), espana (8), koldycj (10), Abakanius (7), Alexi Ran (10), Ycos (6), skylines (9), zeroczech1911 (6), gheorgen (8), Nesie (10), OS1R1S (9), Toxik (9), BionicD (9), bhaal (9), VereWolf (7), kamgeforce (9), Davelek (9), shih (10), Altair28 (9), Czech_NoOb (9), Toldo (9), miro321 (8), Kamikaze Ninja (10), Skallagrim (7), Ronaldus7 (10), Le Magnifique (10), Loading... (8), Brokarek (9), chirpy (10), FeedMeGuys (7), Gabra12 (10), darkramm88 (10), snajx (10), KillerVistaCZ (9), Skleeny (9), Elishak (9), Atlantis (10), Ritas95 (8), Onos T'oolan (1), Legrion (9), Garrosh (9), Big Boss (10), DreeDex (4), Mrkrikajs (9), Kurai (10), killer159357 (10), kurny31 (10), ACzeMiky (9), Balerion (10), HardCZ (9), George522 (10), Damián (8), Hodor (10), hRDLA (10), AeSko (8), -R.I.P- (7), Marador (10), Adamsr (10), Nelinka94 (8), skaldacz8 (8), Doominnoo (9), opletalpa (10), markantis (7), Farky (9), restepik (9), Kajinek (9), otaaaa (10), EliminatorCzech (9), Pjaty (9), Luke015 (8), Imrik (9), BůhOnty (9), japol (10), CZ_Sniper_CZ (10), Taugor (8), Kowenn (8), Molitann (10), JonikCZ (9), Lukaseagle (10), GROWLING (9), okick (10), D0oMeX (10), DwaneDibbley (8), aio15 (10), inikino (10), Terorek (9), žemla (10), -OverLord- (10), Fanta23 (10), Garriken (9), Alfajk (7), CZconnor (10), Will (9), Gera (10), iskar jarak (1), Leropos (10), janekts1 (8), TomiX7 (10), zombicek (10), Deeside (10), MRsidius (9), Agalloch (10), czghost98 (9), Ilidary (10), Veronique (10), Archer (10), Showa (8), Arin (10), Thorn1991 (10), Norbi001 (7), FunnyDeath89 (9), pesslovany (8), Phase (9), Saruman (9), Mr.Filipenko (10), koudela191 (9), Lord Soup (7), Rezet (9), Atom123 (9), hozix (10), Raxel (10), RB (10), assasins creed (10), th0ca (6), pOinT7777 (10), maris1111 (10), Pakey (9), Nonarn (9), Bohmpe (8), matan (10), Arkuzian (10), HrobarHoubarCZ (10), Calexa (10), Bruce Wayne (10), RyanGame (9), Qlour (7), TwoFace (10), Hoot (10), AsuraCzech (8), Leonidasss (8), Baradej (6), petronelus (8), Silchas Zmar (3), petlos69 (10), moderní_hráč (10), Woosdy (10), gumadzus (10), Vojta33 (6), sticka (8), kijař (10), D3Xcz (10), Newls (10), Falleen (8), Jencl (9), zoltan chivay (9), Darnatos (8), Qwajak (10), Tajomen (8), Micronex (7), Xapek (9), Hagimo (9), NintendoNES (10), Deiv (7), Anmare (7), Scarto (7), Mopidu (9), draggo (7), Jarouseek (10), Mach (6), FAKEing (9), MafiosoCZ (7), gawlo (9), NeoBlade (8), Milaninho (10), KyShi (10), Kolousek001 (8), Raiden-CZ (10), smudlkCZ (9), Raden (8), 0celot (9), tiny (6), maxinik55 (10), Emtchee (8), Lišák (7), Phill002 (9), FanFan (7), yugo (10), hxxnxs (10), cactus.cz (9), CrazyF1ZZ (10), Man1akCZ (10), Bossgamespro (9), danur078 (10), ThainDegu (6), draco666 (6), burcha (8), FruityCake (9), MeatFlyCZ (10), Riley (7), Lovecrossed (6), Ice Golem (8), PredatorCzech (9), Moppy (6), FranCop (7), RockMax (8), Marculino (7), fallanga (6), PKDMAN (10), malum j (8), Parasit (8), Remake (8), StrikerTH (9), negR (1), LeyaM (9), Geralt z Rivie (9), pohoda (10), Stenlly69 (9), Monkeyskunk (9), KaerMorhen (9), Jirihood (8), SleeperSVK (7), Johny M. (9), Tadeo11 (7), Gejmcast (1), GejmcastCZ (1), IgniteAngel (8), Palnus (10), Camparos (10), RandomPirate (9), Reedee (10), Gudas1913 (6), Atramil (9), Soviet Princess (8), Ebolus (10), Kakttus (10), Matthew.8 (9), Helljumper (8), lukasiino (7), Alex6565 (9), Desmond000 (9), Thief-CZ (10), Adam-PacIn (10), OMG&WTF (10), Lord_Of_Warez (7), jodlix (10), _marosho_ (7), Kuarok (9), Bodka (8), FoxikCZ (9), klesla (9), MultiScorey (9), Newek23 (9), Nomad845 (7), Sedli14 (10), CarolineKrny (10), overlord22 (10), Finch182 (9), Fenriss (10), Francík27-CZ (9), GrimReaperCZ (9), Haneses (10), stoupa (10), s3Cr3 (7), snakerh (9), Faldmen (7), kejda (9), Jaryn (10), vietcock (9), Andromeda25 (10), Jsem zpět (4), Mafian11102000 (10), Kočičák (5), Vincent_Vega (8), Ardenlax (10), NoIdea (10), Dolero (5), Pepe1986 (10), pici (6), predator.cz (9), obivan568 (8), ElectroTano (9), Silas (8), Slim50 (7), Langer (9), Danalth (8), Coman (9), Dager31CZ (10), Raylo™ (9), Honzas4400 (8), PetrX (7), Lord Snow (9), shifty205 (8), Ako Suminoe (6), havlajs (9), mattyy1hp (5), MAGPUL (10), Jendus (8), tiberian23 (8), Wifinus (8), alesekmoravec (8), Lumin (9), prazak007 (10), Kill3r 367 (10), Pec41 (9), L8ck3 (10), Sluikus (10), Zack (9), Nero Angelo (10), Gallifreden (10), Arcizmrd (6), Akiss (9), S3RiOUS (9), Mollo (8), Filiman (10), fatush1 (10), yenda1 (9), Ersagon (10), Blackhand47XD (9), powerandco (10), M1L4N (8), isux (9), Bouner (7), Suramaru (9), OPW Player (8), MachujaNapitchi (8), Pospec (10), FoxisFoxCZ (10), Fany00 (7), Snaphid (2), Modras (8), Kesl (10), Daemonix (9), Skapco (8), TheDrifT3r_Cz (10), soldierXXXX (8), Kope (9), Gejms (10), Smoli12 (8), Routa (10), Kross (9), Ardis (6), šuplík (8), Tessy94 (8), Malcolm (10), GeSto (9), trenge (8), HrobarHoubarCze (9), SweetL.c.King (9), johnk2 (10), jamesfreeze (10), JackTwoFace (10), Gordon Freeman (6), blockhead (8), Carljack (5), LuckyBaal (9), Mighty (10), Rys18 (9), Foxik09 (10), Snow2 (8), loLM4st3r (8), navzdyhrac (9), Hades47 (1), Tasty Dumpling (8), Ma4zu6 (6), WeirdWorm (9), Maty (8), ☢Škodák☢ (8), Coolumbus (8), HappyLima (10), dinss (9), reflex24 (9), Timo89 (9), Greca (10), kikikimikiki (10), ChristianeQ (9), Beruna33 (9), Chuchyn (7), mattesak (10), Nerry (8), Frezen9 (7), rtep (8), GoOdTiMe (7), Sigurd (8), Yanni (8), handa999 (10)
Před vydáním hru ohodnotilo 63 čtenářů průměrnou známkou 9.2/10.
Hammers (10), Algest (10), Xiao (10), Lambda (10), typas (10), Nick (10), TheRockM (10), Honzas (10), Tess (10), Vito Scaleta (10), misakio (10), PlayerOfGame (10), Zuben45 (10), Buriel (10), kikikimikiki (10), Ajaxis (10), patas98 (10), Raizo (10), k8nny (10), charmander98 (10), Lion Heart (10), teigor123 (10), degic (10), matroš (1), Dwait (10), CAlen (10), Drake (9), war100 (10), Kenamez (10), PaladinTristan (10), Commander (10), martin4111 (9), Marigold (10), assassin0070 (10), versace186 (10), D3VL3R (9), JuroSK (10), Tomcus (10), Lasicek (1), DomiDark (1), simon34 (10), MarekjeDement (1), Thopter (10), Numerios (10), tommystreet (10), KIŁŁER ZOMBII (10), Bonny (10), Rambo (10), prosteja (1), Gregory House (10), Mr.Triboni (10), empathy (10), Malcolm (10), sk8mancj (10), pegas (10), damik (10), Jogobela (10), SpellcrosS (8), nanreo (10), Cagi (10), Chlap (10), Vildanix (10), Nikopol (10)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Elder Scrolls V: Skyrim na PC, PS3, Xbox 360, SwitchScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku The Elder Scrolls V: Skyrim – putování na draka
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
draco666    fabioozo86: mozno preto je to najhorsi diel TES serie lebo sa hra na nieco viac nez je a neponuka ani zlomok toho co taky morrowinddraco666draco6662126    2.1.2016 12:38 draco666

fabioozo86: mozno preto je to najhorsi diel TES serie lebo sa hra na nieco viac nez je a neponuka ani zlomok toho co taky morrowind

MORTHSIR   1x   Legendarni Edice to jisti. :DMORTHSIRmorthsir17268    1.1.2016 22:19 MORTHSIR

Legendarni Edice to jisti. :D

fabioozo86    Skyrim je podle me nejlepsi hra za poslednich 10 let, na nic si nehraje, nikodo do niceho nenuti. Je je na hraci co ude delat. Nekonecna hratelnost - to zni skvele. Kdyby hru predelali na next gen konzole aby vypadala jako nektere graficke modifikace na PC, byla by to nejlepsi hra i na dalsich 10 let. Kdyby se autori serii GTA a AC hecli a poucili se ze systemu Skyrimu, byla by to parada. A Dlccka kde stavite svou knajpu a nebo litat na dracich to je tresnicka na dortu. Za me hodn. 10/10fabioozo86fabioozo8630923    1.1.2016 21:21 fabioozo86

Skyrim je podle me nejlepsi hra za poslednich 10 let, na nic si nehraje, nikodo do niceho nenuti. Je je na hraci co ude delat. Nekonecna hratelnost - to zni skvele. Kdyby hru predelali na next gen konzole aby vypadala jako nektere graficke modifikace na PC, byla by to nejlepsi hra i na dalsich 10 let. Kdyby se autori serii GTA a AC hecli a poucili se ze systemu Skyrimu, byla by to parada. A Dlccka kde stavite svou knajpu a nebo litat na dracich to je tresnicka na dortu. Za me hodn. 10/10

draco666    most overrated game ever...draco666draco6662126    21.6.2014 14:10 draco666

most overrated game ever...

Andromeda25   1x   je to zkvela hraju ji uz po nekolikate a stale me bavi mato hezkou grafiku hezky pribeh a krasne udelany Alduin , kdyz nekdy ctu co nekteri pisi o tehle hre nemyslim na tehle strance spise na jinych napiklad ze je to hruza atd tak hraji ji max 10 minut a ani tomu nedali poradne sanci tyhle komentare nesnasim , nebot zadna hra neni a nikdy nebude dokonala , a tehle hre bych dala i vic jak 10z10 dala bych ji tak 20z20 kdyby to bylo mozne :)Andromeda25andromeda2522236    13.10.2013 14:42 Andromeda25

je to zkvela hraju ji uz po nekolikate a stale me bavi mato hezkou grafiku hezky pribeh a krasne udelany Alduin , kdyz nekdy ctu co nekteri pisi o tehle hre nemyslim na tehle strance spise na jinych napiklad ze je to hruza atd tak hraji ji max 10 minut a ani tomu nedali poradne sanci tyhle komentare nesnasim , nebot zadna hra neni a nikdy nebude dokonala , a tehle hre bych dala i vic jak 10z10 dala bych ji tak 20z20 kdyby to bylo mozne :)

BRUNO cz    risen a gothic 3 me dost bavi a tohle je taky dobry. :)BRUNO czbruno-cz6787    16.5.2013 18:38 BRUNO cz

risen a gothic 3 me dost bavi a tohle je taky dobry. :)

MORTHSIR    Bruno cz: .... no hlavne se nenech ovlivnit negativnima recma od pripadnych Anti-skyrimaku, zde na zingu ...ale preci nejsi padlej na hlavu, ze ? :-)MORTHSIRmorthsir17268    16.5.2013 17:15 MORTHSIR

Bruno cz: .... no hlavne se nenech ovlivnit negativnima recma od pripadnych Anti-skyrimaku, zde na zingu ...ale preci nejsi padlej na hlavu, ze ? :-)

BRUNO cz    jo uz to parim. :)BRUNO czbruno-cz6787    16.5.2013 17:07 BRUNO cz

jo uz to parim. :)

Deeside   1x   BRUNO cz: je to mnohem lešpí než Risen... :D:D:DDeesidedeeside6875    14.5.2013 22:08 Deeside

BRUNO cz: je to mnohem lešpí než Risen... :D:D:D

BRUNO cz    ¨je to lepsi nebo podobny jako risen1 ? pac za 650czk to je ok cena...BRUNO czbruno-cz6787    17.11.2012 19:34 BRUNO cz

¨je to lepsi nebo podobny jako risen1 ? pac za 650czk to je ok cena...

megajar    Je to parádní RPG hra, živý svět, dobrá hratelnost, ale to co obdivuju je soudtrack , který se vývojářům poved. :-)megajarmegajar13202    8.10.2012 19:24 megajar

Je to parádní RPG hra, živý svět, dobrá hratelnost, ale to co obdivuju je soudtrack , který se vývojářům poved. :-)

castle     :gun: Skyrim je hra roku 2011 a není divu, grafika je částečně pochmurná ale někdy vikouzlí úžasnou scénu, je to prostě hra co má ducha a je úžasná 10 z 10 bez víčitek :gun: :lol: :dance:castlecastle14112    17.9.2012 16:37 castle

:gun: Skyrim je hra roku 2011 a není divu, grafika je částečně pochmurná ale někdy vikouzlí úžasnou scénu, je to prostě hra co má ducha a je úžasná 10 z 10 bez víčitek :gun: :lol: :dance:

killer159357    nejlepší hra na světě lepší než posranej world of warcraft o kterym se to říkalo takykiller159357killer15935710284    19.7.2012 14:34 killer159357

nejlepší hra na světě lepší než posranej world of warcraft o kterym se to říkalo taky

Daniel65911    skvělá hra opravdu povedená hraDaniel65911daniel659118453    31.5.2012 01:34 Daniel65911

skvělá hra opravdu povedená hra

Kessler    Ahoj lidičky,
dneska sem instnul skyrim ale problém je s tim že mi ne nejde launcher a hra se ihned spustí v okýnku 15x15 cm a to se fkt nedá hrát. Můžu to nějak zvětšit mimo launcher nebo se to dá ňák jinak vyřešit?
Sem z toho fakt těžce na nervy.
Kesslerkessler12702
    16.5.2012 15:20
Kessler

Ahoj lidičky,
dneska sem instnul skyrim ale problém je s tim že mi ne nejde launcher a hra se ihned spustí v okýnku 15x15 cm a to se fkt nedá hrát. Můžu to nějak zvětšit mimo launcher nebo se to dá ňák jinak vyřešit?
Sem z toho fakt těžce na nervy.

risabiros    Naprosto senzační hra nemužu dát nic jiného než 10risabirosrisabiros1190    29.12.2011 13:53 risabiros

Naprosto senzační hra nemužu dát nic jiného než 10

Raritanium    Podle tvého avataru usuzuji, že tě tam lidi moc neberou :-DRaritaniumraritanium10084    27.12.2011 17:06 Raritanium

Podle tvého avataru usuzuji, že tě tam lidi moc neberou :-D

Listeroman    Prosím vás nevím jak se z toho dostat. Něco jsem udělal a jdou po mě úplně všichni zkoušel jsem se nechat zatknout ale ani mi to nenabízejí, zkoušel jsem se i vyspat asi tak na 120h ale taky to nezabralo neví nkdo co s tím?Listeromanlisteroman8615    14.12.2011 21:32 Listeroman

Prosím vás nevím jak se z toho dostat. Něco jsem udělal a jdou po mě úplně všichni zkoušel jsem se nechat zatknout ale ani mi to nenabízejí, zkoušel jsem se i vyspat asi tak na 120h ale taky to nezabralo neví nkdo co s tím?

čikolas1234    díky :-D :-)čikolas1234cikolas12346446    12.12.2011 22:45 čikolas1234

díky :-D :-)

Raritanium    Minimální:
Windows XP; Vista; 7 (32 nebo 64 bit)
Intel Dual-Core 2Ghz
2GB RAM
Grafická karta s podporou Dx9
Internet pro aktivaci na službě STEAM

Doporučené:
Windows XP; Vista; 7 (32 nebo 64 bit)
Inte Core-Quad 3Ghz
4GB RAM
Grafická karta s podporou Dx9
Nvidia GTX 260 nebo ATi Radeon 4890 - nebo lepší
Internet pro aktivaci na službě STEAM

Tak, asi tak.... . Rozjedeš to víc než v pohodě :)
Raritaniumraritanium10084
    12.12.2011 18:23
Raritanium

Minimální:
Windows XP; Vista; 7 (32 nebo 64 bit)
Intel Dual-Core 2Ghz
2GB RAM
Grafická karta s podporou Dx9
Internet pro aktivaci na službě STEAM

Doporučené:
Windows XP; Vista; 7 (32 nebo 64 bit)
Inte Core-Quad 3Ghz
4GB RAM
Grafická karta s podporou Dx9
Nvidia GTX 260 nebo ATi Radeon 4890 - nebo lepší
Internet pro aktivaci na službě STEAM

Tak, asi tak.... . Rozjedeš to víc než v pohodě :)

Raritanium    No, podle toho, co tu vypisuješ (A to neznám požadavky na Skyrim) bych řekl, že bys to měl rozjed minimálně v pohodě :)Raritaniumraritanium10084    12.12.2011 17:59 Raritanium

No, podle toho, co tu vypisuješ (A to neznám požadavky na Skyrim) bych řekl, že bys to měl rozjed minimálně v pohodě :)

čikolas1234    jak tady sleduju ty komentaře a když sem videl recenze a nakonec ze by to mohla byt hra roku tak me to dost zaujalo a chtel bych si novy TES Skyrim koupit ale nevim teda jiste jestli bych to rozchodil na plny požadavky a tak sem si rekl ze se obratim na vas na ty mnohem zkušenější hráče a potreboval bych radu pls kdyz mi lezi doma komp ktery má windows 7, 3. 20 GHz, 4 RAM, intel core i5 a GeForce GT 320 tak jestli si Skyrim uziju naplno :-Dčikolas1234cikolas12346446    11.12.2011 02:32 čikolas1234

jak tady sleduju ty komentaře a když sem videl recenze a nakonec ze by to mohla byt hra roku tak me to dost zaujalo a chtel bych si novy TES Skyrim koupit ale nevim teda jiste jestli bych to rozchodil na plny požadavky a tak sem si rekl ze se obratim na vas na ty mnohem zkušenější hráče a potreboval bych radu pls kdyz mi lezi doma komp ktery má windows 7, 3. 20 GHz, 4 RAM, intel core i5 a GeForce GT 320 tak jestli si Skyrim uziju naplno :-D

Raritanium    Tuhle hru typuju na GOTY 2011. Pro ty co nevědí: Game of the year.... Pro ty, co stále nevědí.... : Hra roku
Tuto hru budu mít na Vánoce na PS3 a to vede k další diskuzi. Skyrim's PS3 issues. Toho se bojím nejvíce a doufám, že vydájí v brzké době nějáký lepší patch.
Tahle hra si absolutně zaslouží hodnocení 10/10.
Prostě NUKE (BOMBA je moc slabé slovo)
Raritaniumraritanium10084
    5.12.2011 20:43
Raritanium

Tuhle hru typuju na GOTY 2011. Pro ty co nevědí: Game of the year.... Pro ty, co stále nevědí.... : Hra roku
Tuto hru budu mít na Vánoce na PS3 a to vede k další diskuzi. Skyrim's PS3 issues. Toho se bojím nejvíce a doufám, že vydájí v brzké době nějáký lepší patch.
Tahle hra si absolutně zaslouží hodnocení 10/10.
Prostě NUKE (BOMBA je moc slabé slovo)

Johnny    Skyrim je prostě největší PECKA tohodle rokuJohnnyjohnny2866    27.11.2011 21:43 Johnny

Skyrim je prostě největší PECKA tohodle roku

laci    podľa mňa jedna z najlepších hier aké kedy boli :) síce sa pri niektorých misiách človek naozaj zapotí , stojí to za tých 10/10 :)lacilaci92    14.11.2011 15:38 laci

podľa mňa jedna z najlepších hier aké kedy boli :) síce sa pri niektorých misiách človek naozaj zapotí , stojí to za tých 10/10 :)

Milord   2x   Hru jsem začal pařit včera a musím říct, že už první momenty hry mě ohromili natolik, že u té hry strávím opravdu značnou část času. Recenze moc pěkná 10/10 .Milordmilord5784    14.11.2011 11:44 Milord

Hru jsem začal pařit včera a musím říct, že už první momenty hry mě ohromili natolik, že u té hry strávím opravdu značnou část času. Recenze moc pěkná 10/10 .

Tess    Garrosh tvoje meno hovorí za všetko ... :DTesstess6801    14.11.2011 06:10 Tess

Garrosh tvoje meno hovorí za všetko ... :D

Garrosh   1x   Hej já bych teda jiný hodnocení :D min tak 20 z 10 :D hraju sice jenom krátce ale už jenom to že tam daly ty vlkodalky :D ou mon :D je to uplně boží si takhle nějakou bandu lapek roztrhat :DGarroshgarrosh9143    13.11.2011 23:03 Garrosh

Hej já bych teda jiný hodnocení :D min tak 20 z 10 :D hraju sice jenom krátce ale už jenom to že tam daly ty vlkodalky :D ou mon :D je to uplně boží si takhle nějakou bandu lapek roztrhat :D

Tess   1x   Lewak: :D:D nj ...Lól keď sa pozrem na steame, čo sa hrá najviac jasne vedie Skyrim 3x toľko ako Mw3Tesstess6801    13.11.2011 19:08 Tess

Lewak: :D:D nj ...Lól keď sa pozrem na steame, čo sa hrá najviac jasne vedie Skyrim 3x toľko ako Mw3Komentář byl autorem naposledy upraven 13.11.2011 19:16

Původní verze před úpravami:Lewak: :D:D nj ...

Lewak88   1x   Tess: Jestli ten návod vůbec má. . :-DLewak88lewak882679    13.11.2011 18:45 Lewak88

Tess: Jestli ten návod vůbec má. . :-D

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (59 příspěvků), Jaký monitor? (22 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12148 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), Gaming Setup + Collectors Edition (3 příspěvky), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků), Killing Floor 2 (44 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Knowledge is Power

Recenze - 25.2.2018
 
Knowledge is Power

Myslíte si, že znáte svět? Prověřte své znalosti ve hře proti svým kamarádům.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: Konzole
 

Metal Gear Survive

Recenze - 23.2.2018
 
Metal Gear Survive

Konami si pro nás připravilo hru, ve které musíte přežít. Nebo lépe řečeno: kterou musíte přežít. Tak snad příště…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Monster Energy Supercross

Recenze - 22.2.2018
 
Monster Energy Supercross

Další do party motokrosové série MXGP změnil rajón a míří za moře.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole