Uživatel nepřihlášen
Total War Warhammer - Ovládni tento svět 24. května
 

Mafia - kvalita nestárne

Sobota 7.8.2010 12:00 - Autor: Martin "Cvrnda" Cvrček - Rubrika: Recenze Recenze Mafia

Vzhledem k tématickému zaměření Zingu jsme si pro vás připravili několik speciálních článků, jež vám zkrátí čekání na veleočekávanou Mafii 2. První z nich je retrospektivní recenze, jenž se nese v moderním duchu a povypráví, jak to vše vlastně začalo. Kromě recenze najdete veškeré dostupné informace o druhém dílu v levé liště pod Zaostřením. Mafia čeká!

„Původně jsem byl taxikář. I když to zrovna moc neneslo a dělal jsem to od nevidim do nevidim, byl jsem rád, že mám aspoň nějakou práci.“ Těmito slovy začíná příběh hry Mafia. Hry, která je označována jako největší český herní klenot. Hry, na kterou mnoho hráčů ani po osmi letech nedokáže zapomenout. Zda-li právem, to se dozvíte v našem výletu do minulosti.

Autorova skromná sbírka v Extrémní Jízdě
Autorova skromná sbírka v Extrémní Jízdě

Jak se jmenuješ chlapče? Tomas Angelo

Klíčovým prvkem Mafie je samozřejmě příběh. Je vyprávěn retrospektivně a pojednává o muži jménem Tom Angelo. Jak už bylo řečeno výše, Tom býval taxikář. Jeho život se však obrátil naruby, když jednou v noci potkal 2 mafiány, Sama a Paulieho, kterým díky svému řidičskému umění pomohl z problémů a zachránil jim život. Zanedlouho je však díky těmto skutkům Tomův život ohrožen, a tak se náš hrdina chtě nechtě dá k mafii a má tu čest účastnit se konfliktu mezi dvěma rodinami. Jednu vede charizmatický Don Salieri, k němuž se přidá právě Tom, druhou má na starosti jistý Don Morello. V začátcích Tom dělá spíše menší práci za asistence Sama a Paulieho, ovšem časem dostává na starosti stále komplikovanější a zásadnější úkoly, např. odstranění důležitého politika, infiltrace jedné vily, a také nechvalně proslulý závod. Na řadu přijdou i hrátky s policií. Během celého příběhu si hráči s Tomem užijí jak střílení a akce obecně, tak i řízení mnoha dobových vozidel. O nich ale později.Inu, příběh a náplň hry jsou skutečně jedinečné, uvěřitelné a dokonale promyšlené, avšak není jednoduché je popsat tak, aby to neprozrazovalo příliš, protože by byla škoda cokoliv prozrazovat těm, kteří s Mafií ještě neměli tu čest (ti dva z vás). I po tolika letech zkrátka hra dokáže zabavit a pořád dokonale vtahuje do děje, a to především díky skvěle vymyšleným postavám.

Kromě Toma, Paulieho, Sama nebo Dona Salieriho se ve hře můžeme setkat ještě s barmanem Luigim a jeho dcerou Sárou, koktavým mechanikem Ralphem, kasařem Salvatorem nebo Salieriho rádcem a přítelem Frankem. Žádná z postav se v příběhu nevyskytuje jen tak, každá má svůj vlastní příběh a osud. Mnoho hráčů však na postavy vzpomíná hlavně díky dokonalému českému dabingu. Všemu kraluje Marek Vašut v roli Toma a Petr Rychlý jako Pauile, ovšem i další hlasy jako Miroslav Saic, Linda Rybová nebo Václav Knop dodávají všem postavám tolik osobnosti, že je to skoro až neuvěřitelné a všichni dabéři odvedli skvělou práci.

Jedno z těch luxusnějších aut
Jedno z těch luxusnějších aut

Vítejte v Lost Heaven

Zatím jsme neřekli, kdy a kde se vůbec Mafia odehrává, takže je nejvyšší čas to napravit. Mafia se odehrává v rozmezí 1930 až 1938 a většinu herní doby strávíme v okouzlujícím městě Lost Heaven, inspirovaném především Chicagem. Najdeme zde mrakodrapy, nadzemku, chudinskou čtvrť, tramvaje, čtvrť určenou převážně těm movitějším, ale také třeba závodní okruh a především mnoho chodců, aut a obchodů či barů (většinou bohužel nepřístupných). Dále k Lost Heaven přiléhá i kus venkova a otevřené krajiny, která je také zpracována působivě. Zde se nachází především letiště, spousta farem a statků, přehrada, skalní průsmyky… Stručně řečeno, jak Lost Heaven, tak i venkov stojí za to a obě lokality jsou zpracovány do posledního detailu.

Colt 1911 se bude určitě hodit, ale mám tu taky upilovanou brokovnici…

Nyní si povíme něco o zbrojním arzenálu. Pochopitelně nemůžeme čekat nic moderního, ale i tak zbraně zasluhují pochvalu. Zastřílíme si s klasickým Coltem 1911, několika revolvery nebo Thompsonem 1928, jednou se Tomovi dostane do rukou třeba ruský Mosin-Nagant a občas zajde i do extrémů s granáty nebo Molotovem. Nechybí ani zbraně nablízko, mezi kterými kraluje baseballová pálka, prkno nebo nůž. Téměř vše velkoryse poskytuje Salieriho specialista na zbraně, Vincenzo. Jeho služby nejlépe vystihují Paulieho slova: „Kdybys chtěl třeba špuntovku nebo kanón, Vincent to sežene.“ Všechny hračky jsou navíc zpracovány dost věrně, mají odpovídající zvuky, vzhled i zpětný ráz.D-d-dal jsem do kupy to co jsi po-po-posledně přivez

Svůj vlastní prostor si zaslouží auta. Po Lost Heaven se jich prohání vskutku úctyhodné množství. Žádné z nich nemá skutečné jméno, ovšem znalci určitě poznají téměř vše. Zajezdíme si ve vozech značky Bolt, Falconer, Wright nebo Thor, ovšem Tom je nemůže na ulici jen tak ukrást, má to totiž jeden háček. Každá značka aut má svůj vlastní druh zámku, takže se vše Tom musí postupně učit. V tom mu pomáhá Salieriho mechanik Ralph, z jehož koktání si často dělá srandu především Paulie (asi jste už pochopili, kdo je hlavním zdrojem nejlepších hlášek), a také zručný mechanik Lucas Bertone, vlastnící menší autoservis.

Po městě však nejezdí pouze klasické osobní vozy, a tak se Tom může dostat i k sanitce, pohřebnímu vozu, hasičskému vozu a v případě nouze může vzít i policejní auto. Stejně jako je každá zbraň jiná jsou pochopitelně odlišná i auta, a to především díky jízdním vlastnostem. Nicméně nečekejte, že se už v začátcích hry budete prohánět v rychlých sporťácích, ty přijdou na řadu až postupem času. Abyste nejezdili po městě jako dobytek, slouží k tomu dva aspekty. Jeden z nich je policie. Ta vám nic nedaruje, pokutuje vás i za projetí na červenou, a jakmile začnete přejíždět chodce nebo střílet, tak se trochu naštve a nedáte-li si pozor, hra může hodně rychle skončit. Věcí druhou je zapínatelný omezovač, který rychlost jakéhokoliv auta omezuje na předepsaných 60 km v hodině (resp. 40 mil).

Nechvalně proslulý závod začíná
Nechvalně proslulý závod začíná

Něco navíc

Hra ovšem neobsahuje pouze příběhovou kampaň. Už od začátku je k dispozici mód Jízda, ve kterém se díky postupu v příběhu postupně odemykají především nová auta a pár městských čtvrtí, a tak si může každý snadno vše prohlédnout a vyzkoušet. I když se to na první pohled nezdá, Jízda skýtá velké množství rozličných aktivit. Většina budov sice zůstává nepřístupná, což je škoda, nicméně hráč má k dispozici třeba obchod se zbraněmi a autoservis. Dále jsou po městě schovaná některá dražší auta, jejichž vyhledání se určitě vyplatí. Základem všeho dění v Jízdě jsou však na rozdíl od příběhu finance. Ty získáváte především ježděním ve vysokých rychlostech, taxikařením a zabíjením mafiánů, kteří pochodují městem spolu s běžnými chodci či jezdí v černých autech. S tím se pojí jedna zvláštnost. Ať už vyprovokujete policii nebo mafiány, jejich auta jsou neuvěřitelně rychlá a velmi snadno vás doženou, ovšem jakmile si jejich vozy půjčíte vy sami, najednou jejich rychlost není nijak zázračná.Další speciální mód se nazývá Extrémní Jízda, přístupná až po dokončení příběhu. Stejně jako v obyčejné Jízdě zde máte k dispozici celé město, ovšem tím podobnost končí. Základem Extrémní jízdy je totiž plnění mnoha úkolů. Po městě nalezneme několik mávajících chlápků, a právě oni mají všechny úkoly na starost. Pro příklad, některé výzvy spočívají třeba v přesunu auta z místa A do místa B s tím, že auto má děravou nádrž. Dále si hráči zajezdí se závodními formulemi, zastřílí si s několika snipery… Některé úkoly jsou však skutečně šílené. Ačkoliv se zbytek hry snaží napodobovat realitu, některé prvky Extrémní Jízdy nemají s realitou společného zhola nic. A kdo tvrdí, že sledování létajícího talíře nebo záchrana nebohé děvy před obří slepičí příšerou je reálné, ať si zakoupí jednosměrnou jízdenku do Bohnic. A proč vůbec tyto úkoly plníme? Za všechno totiž dostáváme nová auta. Ovšem nejsou to auta jen tak ledajaká. Jedná se totiž o jakési prototypy. Design některých z nich také hraničí se zdravým rozumem, ovšem je s nimi rozhodně zábava.

Povedená Auto-encyklopedie
Povedená Auto-encyklopedie

Poslední specialita, kterou Mafia nabízí, je Auto-encyklopedie. Jak už název vypovídá, najdeme zde postupně všechna vozidla, a také jejich parametry a dopodrobna rozepsané jízdní vlastnosti. Kdo se tedy chce pokochat jakýmkoliv autem, není nic lepšího, než na chvíli zabrousit do Auto-encyklopedie a chvíli být hypnotizován jakýmkoliv autem, které se pomalu otáčí na podstavci…

Všechno není tak, jak to vypadá

Dostáváme se ke grafické stránce hry. Je trochu těžké hodnotit grafiku hry, která vyšla před osmi lety, ale řekněme, že to není taková hrůza. Z dnešního pohledu by to mohlo mnoho hráčů odradit, přeci jen spousta tvarů je možná až moc hranatých a třeba lidské prsty vypadají jako na kresbách Josefa Lady, ale i tak se na to dá koukat. Navíc i po takové době má grafická stránka své kouzlo, už jen díky velkému množství jakýchkoliv detailů, což bylo ve své době revoluční. Nicméně, Mafia obsahuje i nějaké ty technické chyby. Není jich mnoho, ale občas dokáží pozlobit. Třeba na několika místech ve městě je možné, že se Tom prostě propadne do neznáma a zemře. Jde po kusu trávy, najednou šup a za okamžik je mrtvý. Další chyby jsou spojené spíše s tehdejšími technickými možnostmi, takže jsou určitým způsobem akceptovatelné, ale jsou tu, co si budeme nalhávat.Byl by hřích zapomenout i na hudbu, která je nezapomenutelná. Ústřední melodie hry je dnes už legendární a je jen málo hráčů, kteří by jí neznali, ale i další skladby nemají chybu. Hudba skvěle dokresluje jakoukoliv situaci v příběhu, navíc každá městská čtvrť má svou vlastní skladbu, která začne hrát, sotva do ní vjedete (tedy pokud zrovna nehraje muzika, která má dokreslovat náladu dané situace). Oproti grafice tedy hudba ani v nejmenším nezestárla a ani v dnešní době se nemá za co stydět, právě naopak.

Vážně to musí všechno skončit takhle?

Ano, musí, protože více už o hře snad napsat nejde, pokud bychom nechtěli prozrazovat moc. Mafia je zkrátka legenda. Byla, je a snad i vždycky bude. Ne nadarmo jí nemálo hráčů považuje za nejlepší hru vůbec (autor recenze s tímto názorem víceméně souhlasí). Ani po osmi letech hra neztrácí své jedinečné a neopakovatelné kouzlo, a to se jen tak některé hře nepodaří. Pokud jste tedy s první Mafií dosud neměli tu čest, co nejdříve to napravte. V současné době jí koupíte za nějakých 200 Kč, což je vzhledem k zábavě, která na vás ve hře čeká opravdu směšná částka. A věřte nám, dáte-li i po letech Mafii šanci, nebudete toho litovat. Vezměte to jako přípravku na druhý díl, který už klepe na dveře.

Mafia na PCHodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Mafia
» Více o hře
Líbí se nám
  • nezapomenutelný příběh
  • skvělé postavy
  • dokonalý český dabing
  • množství dobových aut a zbraní
  • nádherná hudba
  • speciální módy
Vadí nám
  • pár technických chyb
  • občas nevyvážená obtížnost
  • z dnešního pohledu již trochu zastaralá grafika
Verdikt: Mafia je právem označována za to nejlepší, co kdy česká herní scéna nabídla. Ve svém žánru navíc téměř nemá konkurenci. Jestli si nějaká hra i přes pár chyb zaslouží skoro absolutní hodnocení, je to právě tenhle mistrovský kousek.
Hru ohodnotilo také 739 čtenářů průměrnou známkou 9.6/10.
Belliar (10), Radagabi (10), CiCu (10), Fildus (10), aston9martin (10), Tomaso (9), andrew931 (10), Hektorus-522 (9), indi (10), Ferry (8), cony89 (10), Ironix32 (10), Cvrnda (10), Vildanix (10), sk8mancj (8), Playman (10), JakER (10), BaldrusAG (10), WoLf-Cz (10), Lukill (10), Sir Nicolas (10), Pellito (10), Sirix (9), DreeDex (10), Sectr (10), morfin (10), Gazzy (10), InkredyblDyno (10), Moody (10), Fakus (10), Pustynia (10), L_amak (10), Northman (10), Laky (9), ozzyozzy (10), Lambda (9), vaginalwombat (10), NightShade (10), Robert1106 (9), marten01 (10), Raxlly (10), Thomas (10), D3VL3R (10), Hozis (10), Foxxy (10), lordjakub (9), Houskič (10), Altair 98 (10), Prochik (10), Barbar22 (10), jokerx (10), Tichon (10), Freezer (10), FuFu (10), Rocket (9), Kowalski (10), JuroSK (10), Alterna (10), Faget (10), Harvy (10), žemla (10), Nojmi (9), Rockel (10), Feidias (10), Silverine (10), Marrino (10), Loskwa (10), jesusek (10), Core (9), Lynch (9), Milord (10), goonerknight (10), mlok1911 (10), TheRockM (10), Buchtič (10), SurvivalNmb3 (9), ChiLLi_Master (9), SweetL.c. (10), Megaloman (10), Mafian.Steve (10), rupak (1), SweetL.c.King (10), Saix (9), Overpowered (8), Bunhead (10), FreshGoals (10), Javo26 (9), LittleShady (10), Marigold (10), Kříž (8), Mr.V (9), Hades47 (10), RED & WHITE (10), screaw (10), Infinity (10), morrelo (10), kopiha (10), termex (9), Dominiatorrotor (10), ExEls (6), chips (10), ELjano (10), Johny86 (10), Denny-CJ (10), Tommy1429 (10), Snorlax (9), Marek77 (10), Szczigi (10), Pajda (10), tovlasek (10), Marek_Tvrdy (10), DannyX (10), Rambo (10), Bl@ckBull (10), _Immortall- (10), Logzor (10), unwa (9), Electro (10), ZohaN (10), Dj.Mixass (9), tixxi (10), Ados15 (10), Doom351 (10), Koleno (10), Berry7 (8), Mat-20 (10), Bonpar (10), FreeKiller (10), Bela (9), pepino (10), TunniQ (10), SmH83 (10), SyRvY (10), Irandael (9), TheDifferentOne (10), ACR27 (10), mattos (9), darknoon (10), Kalňas (10), laca (10), Slim50 (10), Bargud (10), HermikCZ (10), StrikerTH (10), morlun (10), Warfaryn (10), Bobestom (10), Ziggy (10), Drobkins (10), Dweight (10), actros007 (10), Hammers (9), CODman (8), crash01 (10), BRISK (10), Ma3eS (10), GUNSERKER (10), Virus (10), ramboba (10), Panzar (10), Lonewolf (10), RB (9), itomas (10), malum j (8), kened94 (10), Kane (8), BaresdaKilla (10), bounty[cz] (10), GhostkillerxD (9), Lion Heart (10), HALF-LIFEBLAZEN (10), petralexbinar (10), Hrot85 (10), ChinoTheOnlyOne (10), Ornell (9), Spark (10), MelmanCZ (10), HonzysKISS (10), Hagimo (10), Kvip (9), Till (8), Angelus (10), Kenamez (8), Zorkki (7), Rezet (9), PuNNish3r (10), RaydenCZ (9), war100 (10), Urbi (8), Petop.98 (10), MILDAman-3000 (9), doc.zorr (9), breeg (10), Cartman (10), Blizz (9), DePutaMadre69 (10), svoboda00000 (9), Tux33 (9), Linhartik (10), prso (10), OS1R1S (10), Moppy (9), RazorProduction (10), Jirihood (8), Fernet (10), James (10), Sidrs (10), JohnnySK (10), GROWLING (9), ScorpionMK11 (10), RyanGame (8), stre3t (9), Piskot CZ (9), mara9 (10), Ľubor Fabian (10), Ferrar (10), Pickelstein (10), Fella (9), Adios (10), stopman (10), Routa (10), hej7mi (10), Cinky (10), TheGreendroid (9), dex1o(^_^)o (10), Zinzin (10), jojo211 (10), Groon (9), DjRandy (10), Leonidasss (10), ori63 (10), Gerald of Rivia (10), Katty (10), K4rm4d0n (10), N.Gin (10), Gejza (10), Axon (9), adkins (10), Lumicko (10), iNva (9), steve (10), Braga (10), KoloUS-heck (10), ortoncz (10), R.Gabriel (10), 111444 (10), Racek (10), obivan568 (10), TrojisCZ (9), tomb. (10), Jogobela (10), zidpadne (9), čiki (10), Pino (9), nero (9), CrosS_VamP (10), Killerman52 (9), Defler (9), krystof183 (10), predator.cz (10), lepšínežty (7), CryHeroCZ (7), Chipsonator (8), sowaHD (9), Mr.Johnny (10), andrys (8), HungryCub (10), lukezamek111 (9), SeanDevline (10), Whaae (10), Ultimate7th (8), Veritas (9), R2-D2 (10), ElMariachi1995 (10), Speedy 81 (10), Two-Face (10), !Errorcode! (10), Vacil (10), Kubajzna (10), koubik.11 (10), Mine (9), Cmoud94 (8), Hellierer (10), BambusGamer (10), strasiak (9), RecreesCZ (9), Eduardo (10), Nord (9), Zdendys (10), blazen730 (10), Warholka (10), ostrostrelec (9), pajmič (10), Xenus (10), Le Magnifique (10), Marw_von_CZ (10), Matt54 (10), Mikovec (8), SpriteCZ (10), hujmulokop (9), Inii (10), Cybotron (10), Shock (10), Bartman007 (10), Losin (10), CervikLama (10), terz (7), Alcatraz105 (10), R@bi@k (10), davidma (10), Crazy55 (6), ungroundable (10), jaRys (10), JB (9), tudiiik (9), Corvus (9), Assasin (9), Nomad845 (9), Ryuuko (10), KiKca (10), Toldo (8), zlovkvetinaci (9), KET312 (10), Snickerska (10), BRUNO cz (10), Vajicko (10), PsychoGamer (10), SABOTEURCZ2012 (10), Johnczek (10), ThifferX (10), kotas14 (9), Haruko (10), Ilidary (10), tullvan (10), Jocker94 (10), FanFan (9), 3dav3 (10), Sedlostroy (10), Mirekb44 (9), Silverhole (10), G3org3Sk (10), luke skywalker (10), megajar (10), set-upper (10), MoRt8 (10), krkus (9), Bogi_cze (10), miachl (10), waclaw78 (10), Fejfi (10), Ghastli74 (8), Play (10), LanceCZ (10), Narky(connor) (10), Wast (10), monsterknight (10), CRYPT (10), Wex528 (10), Mrkrikajs (10), Mr.Triboni (10), katexP (10), Inerecus (10), Voldemort999 (9), Fanta23 (10), Freddie (9), mythragon (10), Matt888 (10), Jack043 (10), Call of duty (10), terrariaman (9), Smuky (10), niksons (10), jakuba (10), Elli[CZE]k (9), TwoFace (8), Santusak (9), Wifinus (10), Knoflikovec (10), Sobi (6), urbi.j (8), SamFisher (8), Žolík (9), dantegamer (10), Leropos (10), Ardis (10), theo (10), indi.voo.doo.al (9), Kouďák (10), Nozdormu (10), -STEFFAN- (8), Rox Cox (10), The_Darkness2 (10), killer345 (10), BenderXCZ (9), zeroczech1911 (10), Coloradak (9), Antidox (10), Abakanius (10), Jason3 (9), stihac10 (10), hanis93 (10), Qartter (10), DarkDriver (10), Eliot2 (9), hudi11 (10), Ria Kon (10), Lukas1412 (10), Enemy_001 (9), Jebedeah (10), MarkCZ (10), Mustaffa (10), xchara2 (9), koldycj (10), skylines (10), FAKEing (10), Brokarek (10), elcig (10), Pato8 (9), StalwartStone (10), Keeper (10), Lucious (1), michalin (10), 23cicer (9), Qlour (10), Pigwick (10), otaaaa (10), loLM4st3r (10), DOLiVO CZ (10), mapo (10), Davelek (9), Majkl23 (10), selda (8), havlajs (10), GasTurbine (10), evolution999 (10), Kamikaze Ninja (7), Rascal (9), Skallagrim (6), lenuska28 (10), espana (10), Jarda65 (8), john619 (2), Geralt z Rivie (10), Gabra12 (10), Sedli14 (10), xmycak (10), Sketchy (10), Anmare (10), Atlantis (10), KrytaCZ (10), Balthasar (10), JP-Wolf (9), snajx (10), dragonfly9 (10), limpi (8), mirrko (9), holydead (10), tiberian23 (10), thievil (9), kojot (10), Night (10), Adamsr (10), PanxCZ (10), Damaj (10), ResRat (10), Phillios191 (10), sweat55 (10), Tom666 (10), Dancer648 (10), Atom123 (10), Slon (9), Novrt (9), Hejda (10), balcy (9), Blodex (10), palda (10), opletalpa (10), ajatim (9), MrXPlayCZ (8), restepik (10), TheGamesCZ (10), Paturata (9), Echosword (10), Maskos (10), Zabijak_CZ (10), Luke015 (10), rronaldr (9), BůhOnty (10), Bronco (10), japol (10), Francík27-CZ (9), luko8525 (10), Taugor (9), Kowenn (10), Raxel (10), Thompson96 (10), okick (9), blockhead (10), Bryan (10), DwaneDibbley (7), Arkuzian (10), Nehrmont (7), jesterkacz (10), thundeus (10), kraken7 (9), Bailando (10), -OverLord- (10), Vynex (10), Saruman (10), Terorek (8), Vojta33 (10), FranCop (4), Selphie (10), Quackkk (10), ElementGamer (10), Will (10), Darnatos (10), Ardenlax (10), TomiX7 (10), road8 (10), MateuM (10), GoOdTiMe (10), SgtCepickaCZE (10), franki15 (9), theDafli90 (10), zmrzlinar22 (10), Showa (8), Zetta (10), Balthazzarr (10), Thorn1991 (10), Balldur (10), chelseacz (10), Veronique (9), frank britva (10), pOinT7777 (10), NiETa (10), matan (10), ShaunHastings (10), Coffee CZ (10), MartasZLA (10), Jirulka (9), Hoot (10), Phill002 (4), petronelus (9), Pashtikar (10), petlos69 (10), gumadzus (10), TheDrifT3r_Cz (10), Kenedz68 (10), kijař (10), D3Xcz (10), marten02 (10), Newls (10), Newek23 (10), Jencl (10), Danalth (10), Nathan Drake 3 (10), NintendoNES (10), ladousek1 (10), Scarto (10), GTA 5 Fan (10), kufr (9), paladinky971 (10), Lord Snow (9), GarSonak (10), Halalí (9), Jaryn (10), MrMarekCZ (10), Moody7822 (10), Horry (9), Danigon (10), Deyw (10), Pospa92 (10), warhammer77 (9), NeoBlade (10), LuckyBaal (10), HermiCZ (10), Milaninho (10), CZconnor (10), KyShi (10), Kolousek001 (9), pavel.gajdo (10), Presario (10), valuueee (10), RodusCZ (10), francoiscibulka (10), FunnyDeath89 (10), Ripper (10), Raverin (9), Emtchee (10), Lišák (9), Jirka4cz (10), hxxnxs (8), MafiosoCZ (10), Filip02373 (10), Man1akCZ (10), tiny (10), cajteekanee (10), Praky (10), danur078 (9), Chepa (10), Lovecrossed (10), Malcolm (10), hapy (10), fordzy (10), Ghost_ (10), WolfGang (10), Pakey (9), ☢Škodák☢ (10), FFCZ (10), Smirnow (10), Painik (10), MeatFlyCZ (10), RastyK2 (9), Daniel65911 (10), matroš (1), Marculino (10), Darneth (8), aio15 (10), Nick (8), Bayernfan (10), PKDMAN (10), MrPokus (10), Mafian11102000 (10), Bruce Wayne (10), Parasit (9), negR (1), Mixam (7), pepajs95 (10), Skutecny.David (10), pohoda (9), Koe20 (10), SvkAmen (6), midder (10), Afterman (6), Shukram (10), Mjay (10), IamDafli (10), Rivers25 (9), Alex6565 (8), Gudas1913 (10), Kedamirek (9), Ebolus (10), Thunders (9), AkiosCZ (10), Helljumper (10), EddieCZ (10), Olda (10), Runforged (10), DacMonald (10), Pessurczech (9), Tadeo11 (10), klesla (10), obembe (10), CarolineKrny (10), OMG&WTF (10), Lubajz (10), TheBalcy (10), svatda (10), Haneses (10), Neznamy (10), Behavioralista (10), hunterak (10), Petroň (10), witcherrr (10), Lazy (10), Vincent_Vega (8), TGPCZ (10), Snaphid (10), Tajomen (10), MultiScorey (8), Progressive (9), Faldmen (9), Gallifreden (9), Pepe1986 (10), Transsiberia (9), Proximus (8), Nitrocide (9), FLATLINERS (9), versace186 (6), Hefoo (10), jakero (10), Raylo™ (10), assasins creed (10), Coman (10), Art.eX (10), Gunslinger (10), guardian (10), OriginalMix1990 (10), mattyy1hp (9), Luther (10), JORD4NOCz (10), Chrom97 (10), antiku (10), JohnnyH (10), Ako Suminoe (8), MAGPUL (10), Lumin (10), SweetiePie (10), mereciczky (10), CameronCZ (10), beather (10), alesekmoravec (10), stuntman (8), svubax (10), tiny.95 (10), Pec41 (10), Dolero (10), -R.I.P- (9), Serrlaid (9), Nathan Drake (10), Evka26 (10), PetrX (9), HFAF (9), Parkysis (9), AvexCZ (10), S3RiOUS (10), RaFaaanek (10), Mollo (9), Filiman (10), SteveHood (10), ☩ SVERIGE ☩ (10), plkCRA (9), OPW Player (9), tomdh86 (10), Palmeczech (9), SAWYER92 (8), ThriftX (9), Ersagon (10), Blackhand47XD (10), adalas (10), Vojtech1141 (10), DesmondCZE (10), Pospec (10), Metro2035 (9), Kirkes21 (10), VaeCortez (10), Stepping Razor (10), Smoli12 (9)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Štítky: mafia, 2k czech, take two
Mafia na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Mafia Screenshot ze hry Mafia Screenshot ze hry Mafia Screenshot ze hry Mafia Screenshot ze hry Mafia Screenshot ze hry Mafia Screenshot ze hry Mafia Screenshot ze hry Mafia

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Mafia - kvalita nestárne
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Phillios191   1x   Skvěle provedená recenze na skvělou hru, dobrá práce :) Jinak s tou grafikou to je trochu mimo. I dneska když se na to člověk podívá, je vidět, že si s tím někdo dal velkou práci a ty detaily jsou neuvěřitelné.Phillios191phillios19113081    28.8.2013 16:18 Phillios191

Skvěle provedená recenze na skvělou hru, dobrá práce :) Jinak s tou grafikou to je trochu mimo. I dneska když se na to člověk podívá, je vidět, že si s tím někdo dal velkou práci a ty detaily jsou neuvěřitelné.Komentář byl autorem naposledy upraven 28.8.2013 16:24

Původní verze před úpravami:Skvěle provedená recenze na skvělou hru, dobrá práce :) Jinak s tou grafikou to je trochu mimo.

SweetL.c.King    děláte si srandu ? zastaralá grafika WTF ?SweetL.c.Kingsweetlcking6381    7.8.2013 04:46 SweetL.c.King

děláte si srandu ? zastaralá grafika WTF ?

Daniel65911   1x   Mám na Mafii hodně dobrý vzpomínky u mě zasloužených 10/10 a to i teď si Mafii rád zahrajuDaniel65911daniel659118453    1.3.2013 21:36 Daniel65911

Mám na Mafii hodně dobrý vzpomínky u mě zasloužených 10/10 a to i teď si Mafii rád zahraju

M!tj@88   1x   Nádherný časy :thumbup:M!tj@88mtj8816585    23.1.2013 16:42 M!tj@88

Nádherný časy :thumbup:

Cybotron    Sedlostroy - přesně tak. Mafia ve své době výtvarně i graficky zcela excelovala. Hry jako např. GTA III se jí v tomto ohledu nemohly tehdy ani rovnat...Cybotroncybotron12906    23.1.2013 16:10 Cybotron

Sedlostroy - přesně tak. Mafia ve své době výtvarně i graficky zcela excelovala. Hry jako např. GTA III se jí v tomto ohledu nemohly tehdy ani rovnat...

Sedlostroy    Jak může být v negativech hry, zastaralá grafika k současné době? Vzhledem k technologické evoluci je to hloupé vyjádření! V roce 2002 Mafie patřila k těm lépe graficky ztvárněným hrám, takže jí není co vyčíst. :nah:Sedlostroysedlostroy3411    29.8.2012 10:21 Sedlostroy

Jak může být v negativech hry, zastaralá grafika k současné době? Vzhledem k technologické evoluci je to hloupé vyjádření! V roce 2002 Mafie patřila k těm lépe graficky ztvárněným hrám, takže jí není co vyčíst. :nah:

strasiak    a hra z roku 2002 musí mať tech. chybystrasiakstrasiak12184    5.4.2012 10:35 strasiak

a hra z roku 2002 musí mať tech. chyby

strasiak    mne sa obtiažnosť dala primerná realite a grafika je prekrásna, gta: vice city sa môže strčiť, mafia má porste grafiku špičkoú.strasiakstrasiak12184    5.4.2012 10:34 strasiak

mne sa obtiažnosť dala primerná realite a grafika je prekrásna, gta: vice city sa môže strčiť, mafia má porste grafiku špičkoú.

hudi11    Zastaralá grafika? ? :D :D bych se hádal grafika je překrásná, CoD MW 3 rozjedu na nejlepší detaily bez lagů a mafii 1 vůbec, grafika se mi líbí, příběh taky, nejlepší hra co jsem kdy hrál :)hudi11hudi1111080    6.3.2012 08:33 hudi11

Zastaralá grafika? ? :D :D bych se hádal grafika je překrásná, CoD MW 3 rozjedu na nejlepší detaily bez lagů a mafii 1 vůbec, grafika se mi líbí, příběh taky, nejlepší hra co jsem kdy hrál :)

SmH83    z dnešního pohledu již trochu zastaralá grafika
Jak to může jenom někdo napsat :shock:
SmH83smh83947
    19.11.2011 10:24
SmH83

z dnešního pohledu již trochu zastaralá grafika
Jak to může jenom někdo napsat :shock:

czdwarf    Jen přidám: Autorem té legendární hudby z Mafie je Django Reinhardt a nejznámějšími kousky jsou pak songy "Belleville" a hlavně "Minor Swing" ...ovšem upozorňuji, že to není tak úplně ono, pokud k tomu neposloucháte klakson týpka za vámi, nebo občasného "Kam to čumíš? ! " od naštvaného chodce :Dczdwarfczdwarf4894    7.4.2011 22:30 czdwarf

Jen přidám: Autorem té legendární hudby z Mafie je Django Reinhardt a nejznámějšími kousky jsou pak songy "Belleville" a hlavně "Minor Swing" ...ovšem upozorňuji, že to není tak úplně ono, pokud k tomu neposloucháte klakson týpka za vámi, nebo občasného "Kam to čumíš? ! " od naštvaného chodce :D

Sectr   2x   jedna z nejleších her všech dobSectrsectr859    30.12.2010 12:53 Sectr

jedna z nejleších her všech dob

Franx    Kdyby mi autor zaparkoval na anglickém trávníčku takovej křáp asi bych mu utrhnul hlavu xDFranxfranx3034    27.10.2010 20:43 Franx

Kdyby mi autor zaparkoval na anglickém trávníčku takovej křáp asi bych mu utrhnul hlavu xD

wojtadrtic    tahle hra nopravdu zestárnout nemůže, je prostě skvělá :-Dwojtadrticwojtadrtic1047    29.8.2010 13:37 wojtadrtic

tahle hra nopravdu zestárnout nemůže, je prostě skvělá :-D

Playman    Hra her, co vic napsat - u me ji asi nic nepredci...Playmanplayman62    13.8.2010 15:25 Playman

Hra her, co vic napsat - u me ji asi nic nepredci...

Majklicek    :D Souhlasím . . nejlepší je snad : [ odkaz ] čas: 1: 41 :DD Paulíííí
Doufám že to neberete jako spoiler? :D
Majklicekmajklicek1545
    13.8.2010 14:48
Majklicek

:D Souhlasím . . nejlepší je snad : [ odkaz ] čas: 1: 41 :DD Paulíííí
Doufám že to neberete jako spoiler? :D

Mpx    Deiv...Asi tak :D...myslim že o grafiku ani nikdy moc u mafie nešlo :D...Mpxmpx2259    13.8.2010 14:45 Mpx

Deiv...Asi tak :D...myslim že o grafiku ani nikdy moc u mafie nešlo :D...

Deiv    jak rekl Champion znam vsechny sceny a texty z pameti i pozpatku ale stejne je nepreskakuju je to totiz i po tolika letech uzasny.... jinak je clanek skvelej ale u 8let stare hry hodnotit grafiku to se mi moc nezdaDeivdeiv1313    9.8.2010 20:20 Deiv

jak rekl Champion znam vsechny sceny a texty z pameti i pozpatku ale stejne je nepreskakuju je to totiz i po tolika letech uzasny.... jinak je clanek skvelej ale u 8let stare hry hodnotit grafiku to se mi moc nezda

vegasss7771    Marcus. Snad jo, já se jen děsím te krátké herní doby.vegasss7771vegasss7771209    7.8.2010 20:26 vegasss7771

Marcus. Snad jo, já se jen děsím te krátké herní doby.

Marcus    Dvojka bude čestným nástupcem.Marcusmarcus8    7.8.2010 20:15 Marcus

Dvojka bude čestným nástupcem.

vegasss7771    Jo, ten závod byla šílená záležitost - než jsem přišel na to jak to ojebat tak jsem málem ....vegasss7771vegasss7771209    7.8.2010 18:23 vegasss7771

Jo, ten závod byla šílená záležitost - než jsem přišel na to jak to ojebat tak jsem málem ....

Fanda 100    mafia je dost dobra hra kterou doporucuju zaparitFanda 100fanda-1002218    7.8.2010 17:24 Fanda 100

mafia je dost dobra hra kterou doporucuju zaparit

logenk17    tuto hru som hral aspoň 10 krát a ani raz som sa nenudil a príbeh bol naprosto úžasný u mňa 95%logenk17logenk171668    7.8.2010 17:02 logenk17

tuto hru som hral aspoň 10 krát a ani raz som sa nenudil a príbeh bol naprosto úžasný u mňa 95%

Morfable    Doporučuju všem zapnou v ovladačích grafiky anisotropic filter na 16X hra potom vypadá o dost lépeMorfablemorfable625    7.8.2010 16:23 Morfable

Doporučuju všem zapnou v ovladačích grafiky anisotropic filter na 16X hra potom vypadá o dost lépe

L.H.    Právě to taky hraju. Hold ta Mafia mánie je všude :-) A to je dobře :-)L.H.lh1690    7.8.2010 15:56 L.H.

Právě to taky hraju. Hold ta Mafia mánie je všude :-) A to je dobře :-)

winkja    z ukazek M2 si myslím že ve 2ce bude hudba ještě dokonalejší. hlavně doufám že jí bude podstatně víc, často jsem v jedničce slyšel tu stejnou písničku dokola... 8-)winkjawinkja119    7.8.2010 15:17 winkja

z ukazek M2 si myslím že ve 2ce bude hudba ještě dokonalejší. hlavně doufám že jí bude podstatně víc, často jsem v jedničce slyšel tu stejnou písničku dokola... 8-)

Champion    Nedávno sem ji taky zas nainstaloval. I když už ji hraju po několikáté, stejně si ji užívam. A i přes znalost dialogů a video scén je nepřeskakuji... hodnotit grafiku 8 let staré hry je opravdu těžké, ale měli bychom připomenout, že na svou dobu byla naprosto úžasná a GTAIII ji v té době mohlo závidět. Detaili tváří hlavních postav, např. mrkající a koulející oči, mi v té době připadalo jako vrchol realističnosti. Trošku "odfláklé" už byli ruce, které byli zahnuty stále stejně a velmi komicky vypadalo placení "neviditelných" pokut nebo když Ralp vzal "neviditelný" drát a šťoural se s ním v zámku auta... jediný s čim úplně nesouhlasim je výkon dabingu Lindy Rybové... naopak Vašut a Rychlý, to byli a jsou stále bomba hlasy a výkony :)Championchampion1615    7.8.2010 14:38 Champion

Nedávno sem ji taky zas nainstaloval. I když už ji hraju po několikáté, stejně si ji užívam. A i přes znalost dialogů a video scén je nepřeskakuji... hodnotit grafiku 8 let staré hry je opravdu těžké, ale měli bychom připomenout, že na svou dobu byla naprosto úžasná a GTAIII ji v té době mohlo závidět. Detaili tváří hlavních postav, např. mrkající a koulející oči, mi v té době připadalo jako vrchol realističnosti. Trošku "odfláklé" už byli ruce, které byli zahnuty stále stejně a velmi komicky vypadalo placení "neviditelných" pokut nebo když Ralp vzal "neviditelný" drát a šťoural se s ním v zámku auta... jediný s čim úplně nesouhlasim je výkon dabingu Lindy Rybové... naopak Vašut a Rychlý, to byli a jsou stále bomba hlasy a výkony :)

veverka_13   1x   Sám sem jí před pár dnydohrál asi po stopadesáté...a opravdu nezapomenutelná hraveverka_13veverka_131857    7.8.2010 12:59 veverka_13

Sám sem jí před pár dnydohrál asi po stopadesáté...a opravdu nezapomenutelná hra

TeronCZ    :DTeronCZteroncz2175    7.8.2010 12:15 TeronCZ

:D

Smrkysek    Díky. . Právě jste mě donutili vyhrabat a oprášit Mafii. . :DSmrkyseksmrkysek476    7.8.2010 12:07 Smrkysek

Díky. . Právě jste mě donutili vyhrabat a oprášit Mafii. . :D

Diskuze na fóru

Jaký typ připojení k internetu používáte doma (22 příspěvků), Tak teda hraju Zaklínače 3. (36 příspěvků), Anime koutek (459 příspěvků), STEAM -všechno sem (6356 příspěvků), Seká se mi nový DOOM s těmito HW? (7 příspěvků), Playstation 3 - Rada (7 příspěvků), Creative - forum pro kreativní lidi (580 příspěvků), Star Citizen (61 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (11148 příspěvků), Inzerce na Zingu (69 příspěvků), Hledám pár starých her (10 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Zaklínač 3: O víně a krvi - nehezké dobrodružství v krásné zemi

Geralt z Rivie to na své poslední výpravě nebudete mít vůbec jednoduché. Co ho čeká v barevné zemi?

 
Přečíst celý článek»Autor: Miky - Platforma: PC a konzole
 
 
Shadow of the Beast – krvežíznivá bestie

Chodící monstrum jménem Aarbron hlásí vzkříšení a dychtí po krvi víc než kdykoliv předtím.

 
Přečíst celý článek»Autor: Fakus - Platforma: Konzole
 
 
Homefront: The Revolution – novodobá americká revoluce

Partyzánské skupiny byly a stále jsou trnem v oku pro všechny armády na světě. Jejich zákeřnost v blízké budoucnosti pocítí také severokorejská…

 
Přečíst celý článek»Autor: Etien - Platforma: PC a konzole
 
 
Postal Redux - o něco hezčí kontroverze

Jedna z nejkontroverznějších her se vrací ve vylepšené verzi. Je ale těch vylepšení dost na to, aby Redux verze stála za pozornost?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Yo-kai Watch - svět kolem nás je trochu jinačí

Je rozdíl mít smůlu a mít smůlu. Někdy to není jen o té smůle, ale možná se na vás přilepil yo-kai a dělá neplechu.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Handheld