Uživatel nepřihlášen
   

Tomb Raider - těžké začátky

Sobota 2.3.2013 14:00 - Autor: Michal "Mendys" Maliarov - Rubrika: Recenze Recenze Tomb Raider

Ikona herního průmyslu se vrací, aby nám pověděla, jak se z křehké dívky zrodila akční hrdinka. Je to bolestivá a krvavá cesta. Jak se ale hraje?

Recenze z hraní Xbox 360 verze

Na nový Tomb Raider se čekalo dlouho. Opravdu dlouho. A nejdůležitějším faktem tohoto čekání je, že se kluci z Crystal Dynamics rozhodli jít správným směrem. Klasiku nechali klasikou a vrhli se na kompletní reboot. Příběhů na vyprávění je totiž stále dost a kdo by nechtěl vědět, jak se Lara vlastně dostala ke svému zocelenému charakteru, lačné povaze archeoložky a cílevědomé nátuře jít až do konce. A že to nebylo snadné. Ostatně první M rating v historii série tomu více než nasvědčoval.

...
Délka: ...
Tomb Raider - Reborn trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Ztraceni

Příběh rozhodně nepatří mezi ty nejsilnější stránky titulu, minimálně tedy závěrečná jeho část. Perlou titulu je jednoznačně hratelnost. Podobným výrokem bych ale kvalitě scénáře dal nezaslouženou podpásovku. Minimálně první polovina příběhu je totiž odvedena brilantně. Mladičká Lara se těsně po ukončení univerzity vydává společně se svou partou přátel na lodi Endurance za svým prvním velkým dobrodružstvím, aby dokázala, že studium archeologie nebylo jen o okukování brejlatých hezounů ve třídě. Pestrobarevná posádka čítá všechny zástupce dobrodružného žánru – akční černošku, chytrou Japonku, nabušeného Mexičana, amerického šprta a britského namyšlence. Nechybí ani mentor, Conrad Roth, který jako jediný do příběhu opravdu zapadá a působí realisticky, především díky jeho spojitosti s rodinou Lary..Jak už to tak ale bývá, něco se šeredně nepovede a silná bouře loď kompletně decimuje. Posádka přežívá, i když roztroušena po ostrově, a Lara začíná svou strastiplnou pouť za odhalením svého prvního velkého tajemství. Na ostrově totiž nejsou sami, je doslova plný divoké zvěře, banditů a přeživších z jiných výprav a nebyl by to Tomb Raider, kdyby útroby ostrova neschovávaly pravěké a značně zlověstné tajemství.

V moderním herním průmyslu si všichni půjčují prvky od všech, a pokud se to dělá s rozumem, může to vyjít bezvadně.

Musím uznat, že minimálně 8 hodin z cca 13 hodinového příběhu jsem se výtečně bavil. Atmosféra by se dala krájet, ostrov působí jako skvělé a především věrně vytvořené kulisy a ve scénáři jsou jasně cítit odkazy a inspirace z mnoha jiných her i filmů. Nejsilnější otisk nejspíše zanechal známý seriál Ztraceni, jehož prvky tu sedí jako ulité. Nelze nespatřit ani další inspirace, Uncharted počínaje a Assassin’s Creed konče. Musím podotknout, že se jedná o půjčky velmi kvalitní, rozhodně tedy nelze soudit, že by nový Tomb Raider někoho kopíroval. V moderním herním průmyslu si všichni půjčují prvky od všech, a pokud se to dělá s rozumem, může to vyjít bezvadně. Recenzovaný titul je toho důkazem.


I přes veškeré kvality však posledních několik hodin začínají přece jen upadávat do lehkého stereotypu, především kvůli tomu, že už tíha tajemství a neznáma opadává a Lara přesně ví, co se děje a za čím musí jít. To rozhodně není špatné, původní atmosféra ale hře sedí mnohem lépe. Jakmile navíc Lara nabude většinu svých schopností, z realisticky pojatého přežití se stává mlýnek na maso s desítkami mrtvol. Ve vtipně a filmově pojatém Uncharted to sedí, tady prostě ne. Přechod mezi ukřičenou dívkou a smrtícím strojem je tak příliš rychlý a nerealistický. Ale co, někde se ty kompromisy dělat museli a v původním Tomb Raider si Lara se střílením všeho a všech hlavu příliš neláme.

Vykrádačka nejen hrobek

Crystal Dynamics vybrali skvělou rovnováhu mezi sandboxem a lineárním dobrodružstvím. V momentě, kdy je potřeba posunout příběh dále a více zatlačit na emoce, je nový Tomb Raider prakticky ukázkovým koridorem s několika menšími odbočkami, kterým se ničím neliší např. od Uncharted. Filmové, strhující a plné epických momentů. Mezi to jsou však chytře vloženy sandboxové vsuvky, neboli tzv. tábory. Tábor je v podání hry velké otevřené prostranství, ve kterém se můžete volně pohybovat a kde máte čas prozkoumávat prostředí a jeho taje. Příběh vás čeká na jedné z cest, avšak nikdo vás do ničeho nenutí. Právě zde si s chutí vychutnáte hopsání, hledání a prozkoumávání. A že je co hledat.Kromě obligátních nábojů a všudypřítomného šrotu (o kterém si více povíme později) jde především o rozličné bonusy, jako jsou GPS moduly, starožitnosti, součástky do zbraní, všemožné plakáty a deníky mnoha rozličných postav, odhalující více z příběhu a minulosti ostrova. Podrobné zkoumání prostředí má rozhodně svá privilegia, a to nejen z hlediska dodatečných zkušenostních bodů, ale také zajímavostí z příběhové stránky. Perfektním nápadem bylo postupné odemykání vybavení, které pro změnu otevírá další cesty v již dříve navštívených oblastech. Zde můžete vyšplhat s pomocí horolezecké sekerky, zde zase použít šíp s provazem. Systém rychlocestování z táborů vás rychle vezme kamkoliv po ostrově, takže nemusíte zdlouhavě klusat zpět na začátek. Menším zklamáním jsou hrobky, které můžete na své cestě najít díky tajným znakům. Ty sice nabízí vždy unikátní hádanky, orientované na fyzikální zákony, na jejich konci vás ale čeká tak maximálně o pár desítek zkušenostních bodů navíc. Žádné unikáty, specifické schopnosti či jiné vychytávky, které by stále za to. Škoda.

Pokud se vydáte zpět po ukončení příběhu, bude zážitek z prozkoumávání ostrova už poloviční. Důvodů totiž moc není, snad jen zapomenuté deníky obyvatel.

Důrazně doporučuji vracet se zpět častěji a nečekat na konec příběhu. Nejen, že si postupem času nasbíráte více zkušeností pro odemčení nových schopností, navíc ale budete stále mít na co se těšit a ostrov bude více živý a obydlený. Pokud se vydáte zpět po ukončení příběhu, bude zážitek z prozkoumávání ostrova už poloviční. Důvodů totiž moc není, snad jen zapomenuté deníky obyvatel. A věřte, že se výlety na začátek rozhodně vyplatí i vizuálně. Svět se totiž mění v závislosti na příběhu a s ním i prostředí ostrova. Tam, kde byla jednou romantická vesnička tak po dalším návratu klidně můžete nalézt padlé letadlo, které jste viděli tehdy a tehdy. Perfektní nápad.


Z nuly na hrdinu

Aby to běhání vůbec k něčemu bylo (kromě záchrany vlastního kožichu samozřejmě), disponuje Tomb Raider oblíbeným stromem schopností. Ten je pak dělen do několika odvětví – přežití, boj a šestý smysl. Body si můžete rozdělovat dle libosti, mějte ale na paměti, že do konce hry rozhodně nestihnete všechno a výběr tedy v mnohém závisí na vašem stylu hry. Jste spíše akční povahy? Pak se doporučuje vyšší výdrž, drastické finiše a granátomet. Rádi lovíte potichu? Pak rozhodně uvítáte špinavé triky v boji, větší přesnost s lukem či tlumič na pistoli. Možností je opravdu hodně a s každou dosaženou úrovní se odemykají nové. Pozitivním faktorem je, že i po dosažení nejvyšší úrovně není Lara žádným Terminátorem a skolit ji může pár dobře mířených dávek ze samopalu. Krytí a inteligentní boj je tedy životně důležitý.Druhým prvkem vašich dovedností je vybavení. To totiž podléhá četným úpravám taktéž, a na to potřebujete šrot, který naleznete všude možně. Čím více jej najdete, tím více budete mít možnosti. Proto jsem mluvil o tom, že průzkum a včasný návrat do dřívějších míst je velmi motivující. Zbraní na rozdíl od původních her není tolik, jejich podrobné úpravy ale potěší každého kutila. Na luk si můžete namontovat silnější tětivu, optický zaměřovač či přilepit zapalovač, aby se šípy mohly zapalovat. Samopal se obohatí o dodatečný zásobník, optiku či přívěsný granátomet. Všechny změny jsou navíc na zbraních ihned vidět, což přidává na věrohodnosti. Takřka každá zbraň nabídne něco unikátního, nejlahůdkovějším kouskem je ale samozřejmě luk, stejně, jako v případě Crysis.

Reakce NPC postav jsou skutečně parádní a souboje tak díky tomu dostávají zcela nový rozměr.

Velký strach jsem měl ze soubojů, tvůrci mě ale dokázali potěšit. Lara disponuje přizpůsobivým systémem krytí, kdy se skrčí za každou možnou překážku bez nutnosti drtit tlačítka. V kombinaci s úskokem, kotoulem a velmi pohodlným zaměřování je pohyb extrémně svižný a odezva bravurní. Díky tomu na nechtěné úmrtí prakticky nenarazíte a můžete se naplno soustředit na taktiku. A že ji budete potřebovat. Umělá inteligence nepřátel příjemně překvapila. Pokud totiž přerušíte jejich reptání o nespravedlnosti života, většina reaguje dost pohotově. Někdo skočí rybičku za provizorní kryt za převráceným stolem, další vystřelí rachejtli a přivolá posily, jiný vytáhne mačetu a půjde vám po krku. Reakce NPC postav jsou skutečně parádní a souboje tak díky tomu dostávají zcela nový rozměr. Hráč má pocit, že bojuje s živými, inteligentními bytostmi, které jsou agresivní, ale také vystrašené. Kromě klasických přeživších pak potkáte i více odolné soupeře a na konci narazíte na překvapení, které tu samozřejmě neprozradím. Jedno je ale jisté. Sestřelování chudáků z lanových drah nikdy neunudí.


Jeden za všechny

Myslím, že jsem nebyl jediný, koho oznámený multiplayer v novém dobrodružství Lary překvapil. Tomb Raider prostě vždy byl singleplayerovým počinem a podobný krok vývojářů smrděl řádně odfláknutým herním prvkem. Nakonec se z toho vyklubal velmi příjemný bonus, který si bere zcela zjevnou inspiraci ze série Uncharted. A proč ne? Když si jej navíc vzali na paškál tvůrci Deus Ex: Human Revolution, špatně to přece dopadnout nemohlo.

V multiplayeru proti sobě většinou vyráží dva týmy po čtyřech. V jednom se nachází Lara a její spojenci, ve druhém přeživší bandité na ostrově. Kromě klasického týmového Deathmatche, který jaksi mluví sám za sebe, lze narazit na další dva, o něco zajímavější módy. Prvním je Rescue, ve kterém musí parta v čele s Larou nasbírat určitý počet lékárniček a přinést je na vyznačené místo. Bandité jim v tom samozřejmě musí zabránit a dohnat specifikovaný počet killů. Třetí mód jménem Cry for Help se pak nejvíce soustředí na prozkoumávání prostředí a nalezení zadaných předmětů v časovém limitu. Souboje se tu odsunují na druhou kolej.V základu se běhá na pěti různorodých mapách, vyňatých ze singleplayerové kampaně. Mapy nejsou nijak velké a spíše se soustřeďují na vertikalitu. Každá mapa se snaží být různorodá, nabízí hned několik úrovní a hráči se mohou lehce pohybovat po celém území, šplhat, používat vyznačené plochy pro lezení a vůbec si více hrát s prostředím. Každá mapa má navíc unikátní pasti, specifické pro danou lokalitu, které může kdokoliv aktivovat a přichystat tak nepřátelům nepříjemné překvapení.

Svou postavu si rychle přizpůsobíte a hurá na mapu, spokojit se s online žebříčkem.

Je rozhodně vidět, že byl multiplayer směřován spíše jako dodatek. Hloubkové úpravy postav tu nehledejte, stejně jako propracované perky či úrovně s odemykatelným vybavením, zkrátka tu chybí přidaná hodnota, která by vás nutila zapojovat se do online bojů častěji. Svou postavu si rychle přizpůsobíte a hurá na mapu, spokojit se s online žebříčkem. I přesto je ale zábava ve více lidech rozhodně příjemným zpestřením, ke kterému se po dokončení příběhu rádi vrátíte.


Krásy tropů

Krvavé zážitky Lary běží na řádně modifikované verzi Crystal enginu studia a netřeba dodávat, nakolik fešně to vypadá. Tomb Raider má opět převahu především z výtvarného hlediska, prakticky všechno na obrazovce je totiž vymodelováno z ukázkovou pečlivostí. Ostrost textur možná není nejlepší, zde to ale vůbec nejde poznat. Hra je totiž bohatá na všemožné detaily, efekty počasí vypadají skvostně a slunečních paprsků z útesu si užijete dostatek. Skvěle vypadá také oheň, voda a vítr – tři živly, které hrají důležitou roli v hádankách. Pekelně se vyplatila sázka na dospělý M rating. Lara totiž za svou cestu snese opravdu neuvěřitelné množství fyzického násilí, které by skolilo i nosorožce, krvavé momentky se navíc hodí nejen do soubojů, ale také do brutálních smrtících situací. není výjimkou, když vám kámen rozdrtí hlavu, nebo se nabodnete na větev. Chuťovka.Jak jsem ale zmínil už výše, největší dík patří výtvarníkům. Opravdu často jsem se zastavoval jen proto, aby se rozhlédl, jelikož prostředí často připomíná oživlý artwork. Kvalita detailů a celkového designu je opravdu prvotřídní a dá se bez větší úsilí srovnávat s hity žánru, kam patří i Uncharted. CGI filmečky jsou samozřejmě na špici, což jsme měli možnost vidět už z debutového traileru, zvláštní uznání si však zaslouží práce s kamerou. V jednom z rozhovorů s tvůrci bylo řečeno, že za kameru zodpovídá svůj vlastní tým, a je to znát. Práce s kamerou, jejími efekty a nalezením správných úhlů je totiž dokonalá, bez výhrad.

Průzkum prostředí je doprovázen živoucí flórou a faunou okolo, takže je radostí cestovat lesem.

Velmi úspěšně byl vybrán také soundtrack, který se stylem melodií blíží kombinaci Uncharted a Crysis. Kdy je potřeba klid, nebrnkává. Kdy je potřeba přitvrdit, epicky graduje. Díky tomu dostávají akční momenty ten správný adrenalinový nádech, stejně jako chvíle bolesti a hororu. Na úrovni je také zvuková stránka, která je velmi důležitou součástí titulu. Průzkum prostředí je totiž doprovázen živoucí flórou a faunou okolo, takže je radostí cestovat lesem. Naopak noční plížení a kličkování mezi vlky je vskutku hororovým zážitkem, který by se mohli přiučit mnohé jiné tituly.


Zážitek do deníčku

Po dohrání jsem měl na rtech jen jednu otázku: jak tohle proboha trumfnou v pokračování? Tomb Raider je ukázkovým příkladem toho, jak se má nakládat s návratem herní ikony (Duke Nukem trousí slzu), která se může lehce srovnávat nejen s Uncharted, ale i s dalšími tituly žánru akčních adventur. Atmosférický příběh se tu kloubí s adrenalinovým koridorem i volným prozkoumáváním, prostředí je napěchováno maličkostmi k nalezení a Laru si můžete kroutit podle svého. To vše je podáno ve velmi chutném audiovizuálu, který dělá současné generaci konzolí čest. Výsledek? Tohle prostě nemůžete minout.

PS: V pondělí od 17 hodin si na Zingu nezapomeňte naladit LivePlay, ve kterém si ukážeme více ze hry a odpovíme na všechny vaše otázky. Samozřejmě bez spoilerů.

Tomb Raider na PC, PS3, Xbox 360Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Tomb Raider
» Více o hře
Líbí se nám
  • temná atmosféra
  • perfektní kulisy
  • brutální a krvavá nátura
  • otevřené prostředí
  • umělá inteligence
  • solidní přidaná hodnota
Vadí nám
  • zjednodušená koncovka
  • multiplayer do počtu
  • nevyužitý koncept hrobek
Verdikt: Klon Uncharted? Pche. Nový Tomb Raider je esencí mnoha oblíbených prvků, postupů a žánrů současného herního průmyslu, které až na minimální nedostatky míchá perfektně. Krvavá a dospělá cesta za přežitím se rozhodně doporučuje všem bez rozdílu věku a vyznání.
Na Zingu se nachází také další 4 uživatelské recenze hry Tomb Raider.
Hru ohodnotilo také 484 čtenářů průměrnou známkou 8.9/10.
Veritas (9), Elli[CZE]k (10), Atom123 (10), Lumicko (10), megajar (9), killer159357 (10), OS1R1S (9), Solda (10), mac12352 (10), Dafix (10), Kenedz68 (10), Luciferka (8), ILayme (10), Segic9 (10), SamFisher (9), Asaig (9), Call of duty (10), Koleno (9), Draczeq (10), BRUNO cz (10), G.a.m.e.r .65 (10), FAKEing (10), dragonkiller_CZ (10), mirec (10), hitman8001 (10), Chipsonator (9), janekts1 (10), dax21 (9), fajfinek (8), Max Payne (10), predator.cz (10), hamer12 (10), Jelda (9), Havlacio123 (10), SpriteCZ (9), RecreesCZ (9), Cagi (10), Ramms+ein (10), tudiiik (10), hudi11 (9), Toldo (10), MagicFiberCZ (10), Smejdcz (9), skylines (8), Ssaannkkoo (10), Marrino (9), Falco (10), FesakSX (9), kamgeforce (7), Brokarek (8), Adios (10), cybertoxic (10), klesla (10), vertigo (10), DaveBeast (9), Knoflikovec (10), largo (8), Milord (9), martik642 (9), Geralt z Rivie (9), TwoFace (9), urbi.j (7), Chaosteory (9), MarkCZ (9), daveking (8), ajdesechlastat (9), pedros (10), KET312 (9), Petroň (10), Lukkys (8), SAMES (8), Conchar (9), Riwal (10), RED & WHITE (10), steve (7), Mustaffa (10), Dr.Killjoy (9), Andrsten (8), zeroczech1911 (10), Ice Golem (10), 23cicer (9), otaaaa (9), Diler112 (10), TheSayt (9), HonzysKISS (10), shaak (9), -TomaS587- (9), xenian (9), Desmond000 (7), Lynch (7), eXis (10), buriji (10), HruLeX (10), Majkl23 (9), screenlock (10), cameelek (10), Chepa (9), miro321 (9), Ornell (9), 44milos (9), thundeus (10), Rascal (9), czdwarf (9), Skallagrim (10), 1majkl1 (10), Killer198 (9), Pato8 (7), Luky604 (7), Rivers25 (9), Saix (9), MelmanCZ (10), Bogi_cze (8), Jarda65 (6), terrka (10), Anmare (8), AmID34D (8), Matthew.8 (9), FeedMeGuys (7), Jiřan (10), MajklH (9), Kudla (6), Elmania5770 (10), jirotkap (9), UrbiCZ (10), geobbu (10), KuboKubo (10), snajx (9), bhaal (8), Gazzy (9), Legrion (9), Zoliis (9), Ados15 (10), Robert1106 (9), Slon (10), mlok1911 (9), vvejlup98 (10), Damaj (9), jioka (9), Balerion (9), aSsAsSiNuS (10), Dancer648 (9), vtap (9), Onos T'oolan (5), Lukaseagle (10), Hodor (9), Wojki (8), Fanta23 (10), Vika (9), balcy (8), Marador (10), Moody7822 (8), IILucia (10), Panikudlanka.cz (8), stuntman (9), ajatim (9), klaz365 (10), gawlo (9), DepešákDom (9), Farky (9), Kajinek (9), Linhycek (10), Whaae (9), EliminatorCzech (9), stalkertwo (10), Equinoxik (9), japol (9), Aiden Pierce (10), myscho (9), Awake28 (7), JonikCZ (9), okick (9), MrXPlayCZ (7), jakil12 (9), DwaneDibbley (6), GTAmaniak (7), Lemmy_Kilmister (3), Lukas1412 (10), stihac10 (10), kraken7 (9), kinghome (9), Feďa15 (9), Mine (9), hruska (6), Selphie (10), Alfajk (8), Turokman87 (9), Fildus (9), Ycos (6), petronelus (9), Szczigi (9), wajdoslavek6 (9), želva (10), Norbi001 (10), Balldur (10), Myrra (10), Phase (10), Tejklicz (9), ACzeMiky (6), VVstormU (9), Silchas Zmar (5), Aveline (9), mihal (7), chelseacz (10), theo (9), Hagimo (9), Chris (9), Thearan (7), th0ca (8), Angle_face (10), Tom666 (10), Nonarn (7), stre3t (9), ShaunHastings (10), Arkuzian (10), fallanga (4), dcreep45 (8), obivan568 (2), Hoot (1), Skapco (10), martyEF (9), Baradej (10), Ka3el (10), digimaster (10), Mach (9), countertroll (9), Marko047 (10), Cvrnda (8), evolution999 (10), Palnus (9), matan (8), Shock (9), moderní_hráč (10), Tarik (9), shifty205 (9), kikikimikiki (10), Deyw (7), gumadzus (9), avalanchedisc (7), kijař (10), breeg (10), marten02 (9), Arin (8), Maxula (10), Mouvi (9), Jackie Clue (9), Jencl (8), GamerAC (9), Lord Snow (9), Ijacek.007 (9), TheDrifT3r_Cz (10), theDafli90 (10), Xapek (8), Epso (7), beeturbo30 (10), Rangeros (9), Keeper (10), Scarto (8), Halalí (9), SvenCZ (10), LuckyBaal (8), fatush1 (9), ChiLLi_Master (9), Paranoia (9), AnrietyX (9), Pospa92 (10), mystery (8), Zainex (10), Alphonse800 (7), Malasnikov (10), hRDLA (8), dusty (9), Urbi (7), Semuel (9), JohnnyH (9), Tiberius92x (10), Danigon (9), Missty (10), Johny M. (9), Murvudd (8), Newek23 (9), FireWolf (9), Rezet (9), Raiden-CZ (10), pavel.gajdo (10), tomito007 (9), Kubajzna (8), Michalien (10), prso (9), Raverin (9), Lišák (9), Ardis (8), George522 (10), kubakonek (9), hozix (9), Fofr100 (10), hxxnxs (8), cactus.cz (8), G4rgamel (8), Man1akCZ (10), DizzyLizzie (5), danur078 (9), Dustter (8), CJFlip (9), GarSonak (6), Smirnow (8), Feny (8), Bayernfan (9), Odin red Wings (9), Lucas War (10), PKDMAN (10), Sketchy (10), carhrozny (10), Darneth (8), Nick (9), Dalaren (10), Parasit (9), Mixam (8), Pakey (8), Skutecny.David (10), KotOr (9), hanocri (8), ParadoxDawn (9), franklin (10), Luisa (8), Hospodsky (10), Mjay (10), StalwartStone (10), IamDafli (10), GazZzik (9), žemla (10), opletalpa (9), Kakttus (6), Xenus (7), AkiosCZ (8), Filip02373 (9), _marosho_ (8), Mourisson (9), Lord_Of_Warez (4), Petr-34 (6), Eliot2 (9), DeCrys (10), liMonster_Dejv (10), pepajs95 (9), Jsem zpět (5), Rudanek88 (9), RedMasterSK (10), cajteekanee (9), Ratos (6), Finch182 (7), Lubajz (10), Vojta97 (10), tiberian23 (10), bartiik44 (10), TheBalcy (9), Kung-Jin (9), jesterkacz (10), shxrk (8), Corvus (8), snakerh (9), Lelanka (9), Vincent_Vega (5), wolffe22cz (9), kejda (10), Lazy (9), TGPCZ (10), Fernet (9), Draper (8), TheDave (8), Pepe1986 (8), Bargud (7), Newls (9), Behavioralista (8), Ramen (9), Jakoubek (10), OriginalMix1990 (10), dartomis (9), Jendus (9), Akiss (8), Kalňas (10), Mafian11102000 (8), Bouner (9), CrownCz (9), CZconnor (9), marolem (10), svubax (9), NoIdea (8), Aiden Pearce (10), Pec41 (10), steragery (9), Dakh666 (9), CZMARTY7 (10), 123midur (8), CzePavel99 (8), Ako Suminoe (8), Snaphid (9), Gejitka (9), Katie008 (9), Darkzur (9), Michal Assassin (9), Filiman (10), SteveHood (10), Marllone (9), Micvan (9), Snow2 (9), draco666 (8), DEADMAU5 (10), tomdh86 (9), geniuz_ (9), Exiperus (9), Ondra Kenway (9), Blackhand47XD (8), ejkina (9), adalas (8), soldierXXXX (7), Mates99 (9), Nathan Drake (10), MORTHSIR (7), Thorn1991 (9), Vynex (10), koubecx (8), MachujaNapitchi (8), Smoli12 (8), Libu (10), Modras (10), Hrabi (8), Daemonix (10), TombRaider1995 (10), Jason3 (8), limpi (7), theDaveREAL (10), SweetL.c.King (8), šuplík (8), garrett0901 (9), jacks1108 (9), Holy99 (9), GeSto (8), Pisstol (10), n0lifer1990x (10), Antidox (9), GenMiSurg (9), ashhollywood (9), Lestat19 (10), JackTwoFace (9), elho_cid (9), blockhead (8), fordzy (9), Carljack (8), Epicek (8), barlow (9), Jimmy_T (7), Foxik09 (10), Vojtech1141 (8), AjikTali (9), Golradir (9), Greca (10), Jjey (9), WeirdWorm (8), Maty (8), Czkerim (10), lolin666 (9), Vlken69 (10), Paulus Poetry (9), jiiirka (8), HappyLima (8), paner830 (9), ChristianeQ (8), einfari (10), eVe-CZ (10), Beruna33 (9), Marculino (9), Godxon 1 (9), Mazuur (9), GoOdTiMe (7), BlackScorpioncz (8), Mr.Lolendo (7), KeerGeek (9), Mazzi (8), RockMax (8), rtep (9), Milaano (10), Clon3 (6), baelerys (10), Bruce Wayne (10), midder (9)
Před vydáním hru ohodnotilo 67 čtenářů průměrnou známkou 9.7/10.
God (9), morrelo (10), Vlastimil91 (9), Rambo (10), zero (10), Ajaxis (10), Warfaryn (10), war100 (10), Thopter (10), patrik669p (10), versace186 (10), Ľubor Fabian (10), ScorpionMK11 (10), Jogobela (10), lukass.petr (10), Sekys (10), Ladny (10), nero (10), shinoobi (10), Tobi (9), Hades47 (5), deres000 (10), Marek77 (10), Gerald of Rivia (10), Alcatraz105 (9), Rushi (10), jennyx (10), dopitapetr (10), pingi7 (10), nanreo (10), Netery (10), sokolik1144 (10), niksons (10), SenyaCZ (10), dantegamer (10), cizon (10), KiKca (10), kratos 78 (9), Enemy_001 (9), Kozopes (9), Kesl (10), Smuky (10), RUDY (7), corey26 (10), Ball (10), Mr.Triboni (10), Barik (10), D3VL3R (9), Abakanius (9), DooM (10), MartinMartin3 (10), MikeR (10), Paulí_Cze (9), feldisko (10), alikb (10), AsuraCzech (9), caukyy (9), Cmoud94 (10), matroš (10), Petras (10), Novotass (10), tungus svk (10), Novrt (10), Louis_Vuitton (10), Daniel65911 (10), hitman4774 (10), Bastr1 (10)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Tomb Raider na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Tomb Raider Screenshot ze hry Tomb Raider Screenshot ze hry Tomb Raider Screenshot ze hry Tomb Raider Screenshot ze hry Tomb Raider Screenshot ze hry Tomb Raider Screenshot ze hry Tomb Raider Screenshot ze hry Tomb Raider

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Tomb Raider - těžké začátky
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
23cicer    jak pise malasnikov, zrovna u tomb raider (a) mi prijde designovani qte v celku rozume nadavkovany23cicer23cicer7279    22.10.2014 12:14 23cicer

jak pise malasnikov, zrovna u tomb raider (a) mi prijde designovani qte v celku rozume nadavkovany

Malasnikov   3x   Co je spatnyho na quick time eventech kdyz jsou jenom v nekterych scenach jako doplnek? Cela hra na nich zalozena neni.Malasnikovmalasnikov16453    22.10.2014 11:18 Malasnikov

Co je spatnyho na quick time eventech kdyz jsou jenom v nekterych scenach jako doplnek? Cela hra na nich zalozena neni.

MoRt8    Tak jsem to rozehrál a od začátku na mne skáčou QTE? ? ? Fuck Off & uninstall :-(MoRt8mort88219    22.10.2014 08:48 MoRt8

Tak jsem to rozehrál a od začátku na mne skáčou QTE? ? ? Fuck Off & uninstall :-(

MoRt8    Na Steamu za příjemných 3, 99MoRt8mort88219    15.10.2014 18:24 MoRt8

Na Steamu za příjemných 3, 99

Aveline   1x   Tahle Lara byla fakt super. Hru jsem si parádně užila. Grafika, hratelnost, příběh - parádní. Hodně mi to připomínalo Uncharted, což je skvělé. Těším se na další pokračování už na next - gen.Avelineaveline23158    25.11.2013 12:43 Aveline

Tahle Lara byla fakt super. Hru jsem si parádně užila. Grafika, hratelnost, příběh - parádní. Hodně mi to připomínalo Uncharted, což je skvělé. Těším se na další pokračování už na next - gen.

Awake28   1x   Hra sama o sobě super, zábavná, ale horší cutscény (ty klikací) jsem ještě nezažil. . docela mně přiváděj k šílentství. . :shock:Awake28awake2814478    2.4.2013 20:03 Awake28

Hra sama o sobě super, zábavná, ale horší cutscény (ty klikací) jsem ještě nezažil. . docela mně přiváděj k šílentství. . :shock:

SamFisher    M! tj@88: tak, tak :-)SamFishersamfisher16017    1.4.2013 15:35 SamFisher

M! tj@88: tak, tak :-)

M!tj@88    SamFisher: bodejť by nebyla byla to hned první mise jak odletěl vrtulník a ty si skončil někde pod Činskou zdí no prostě to moje hraní bylo (made in China) :-DM!tj@88mtj8816585    1.4.2013 15:33 M!tj@88

SamFisher: bodejť by nebyla byla to hned první mise jak odletěl vrtulník a ty si skončil někde pod Činskou zdí no prostě to moje hraní bylo (made in China) :-D

SamFisher    M! tj@88: tahle scéna je mi nějaká povědomá :-)SamFishersamfisher16017    1.4.2013 15:31 SamFisher

M! tj@88: tahle scéna je mi nějaká povědomá :-)

M!tj@88     pajmič: no a co zase si aspoň dobře lozil poskalách :-) mě dlouho trvalo na začátku jak byl tam ten tygr a měl si vylézt až nahoru po ty skále to bylo utrpení jsem to vylez po měsíční pauze a to nekecám :-)M!tj@88mtj8816585    1.4.2013 15:23 M!tj@88

pajmič: no a co zase si aspoň dobře lozil poskalách :-) mě dlouho trvalo na začátku jak byl tam ten tygr a měl si vylézt až nahoru po ty skále to bylo utrpení jsem to vylez po měsíční pauze a to nekecám :-)

Conchar   1x   pajmič: no tak na you tube se můžeš podívat vždycky xD TR byla ve svých počátcích hard core hrou. Munice byla sprosté slovo (kromě nábojů do pistolí) a lékárničky vyvolávaly slzy štěstí :D dokončení hry bylo opravdu jen za odměnu, i když ono za odměnu byla každá další hodina, kterou Lara přežila :DConcharconchar13491    1.4.2013 15:21 Conchar

pajmič: no tak na you tube se můžeš podívat vždycky xD TR byla ve svých počátcích hard core hrou. Munice byla sprosté slovo (kromě nábojů do pistolí) a lékárničky vyvolávaly slzy štěstí :D dokončení hry bylo opravdu jen za odměnu, i když ono za odměnu byla každá další hodina, kterou Lara přežila :D

pajmič    M! tj@88: Bohužel, byli to právě hádanky co mi zabránily dokončit staré díly prsaté Lary kromě Legend a Underworld:Dpajmičpajmic6747    1.4.2013 15:09 pajmič

M! tj@88: Bohužel, byli to právě hádanky co mi zabránily dokončit staré díly prsaté Lary kromě Legend a Underworld:D

SamFisher   1x   M! tj@88: náhodou má trošku pravdu, já se u těch hádanek taky trápil, a pak jsem se nasral, když jsem zjistil, že řešení je strašně jednoduché... :-)SamFishersamfisher16017    1.4.2013 15:09 SamFisher

M! tj@88: náhodou má trošku pravdu, já se u těch hádanek taky trápil, a pak jsem se nasral, když jsem zjistil, že řešení je strašně jednoduché... :-)

M!tj@88   1x   pajmič: No tak nepodceňuj se :-DM!tj@88mtj8816585    1.4.2013 15:06 M!tj@88

pajmič: No tak nepodceňuj se :-D

pajmič    Conchar: O to ale jde o "restart" potřebovali hru zpřístupnit mase a to se povedlo. Bohužel to zahrnuje odstranění složitejších hádanek jenž by mnoho neinteligentních jedinců jako já mohlo frustrovat :-Dpajmičpajmic6747    1.4.2013 14:56 pajmič

Conchar: O to ale jde o "restart" potřebovali hru zpřístupnit mase a to se povedlo. Bohužel to zahrnuje odstranění složitejších hádanek jenž by mnoho neinteligentních jedinců jako já mohlo frustrovat :-D

vertigo    Taky se přimlouvám za těžší hádanky , přímo v příběhu a trošku více tajných hrobek a bude to dokonalý.vertigovertigo8493    1.4.2013 14:29 vertigo

Taky se přimlouvám za těžší hádanky , přímo v příběhu a trošku více tajných hrobek a bude to dokonalý.

Conchar    Úžasná hra a důstojný restart, ale tomb raider vždy namáhal mozek, což zde postrádám... věřím ale, že to tvůrci v dalším díle napraví.Concharconchar13491    1.4.2013 14:23 Conchar

Úžasná hra a důstojný restart, ale tomb raider vždy namáhal mozek, což zde postrádám... věřím ale, že to tvůrci v dalším díle napraví.

vertigo    Pro mě zážitek už jen to: kdykoli si Lara zapálí pochoden. Tenhle ukon jsem si na téhle hře zamiloval. Nezapomenutelný.vertigovertigo8493    1.4.2013 14:05 vertigo

Pro mě zážitek už jen to: kdykoli si Lara zapálí pochoden. Tenhle ukon jsem si na téhle hře zamiloval. Nezapomenutelný.

ajdesechlastat    skvělá hra - pro někoho restart. pro mne start. se starými díly jsem přišel do styku jen díky recenzím a kousek jsem kdysi myslím zkoušel. ale tohle se mi líbí moc. sice je to spíš film než hra ale takové moderní hry jsou.ajdesechlastatajdesechlastat7969    25.3.2013 20:24 ajdesechlastat

skvělá hra - pro někoho restart. pro mne start. se starými díly jsem přišel do styku jen díky recenzím a kousek jsem kdysi myslím zkoušel. ale tohle se mi líbí moc. sice je to spíš film než hra ale takové moderní hry jsou.

Knoflikovec     :gun: :-) :thumbup:Knoflikovecknoflikovec14976    19.3.2013 20:07 Knoflikovec

:gun: :-) :thumbup:

Knoflikovec    Knoflikovecknoflikovec14976    19.3.2013 20:07 Knoflikovec

Komentář byl autorem naposledy upraven 19.3.2013 20:08

Původní verze před úpravami:Prostě paráda

breeg    vidim to stejne :-)breegbreeg3828    19.3.2013 11:20 breeg

vidim to stejne :-)

Iwette   1x   Přikláňím se rovněž k příspěvku uživatele cybertoxic že to je nejlepší díl Tomb Raidera bezkonkurenčněIwetteiwette18099    19.3.2013 09:43 Iwette

Přikláňím se rovněž k příspěvku uživatele cybertoxic že to je nejlepší díl Tomb Raidera bezkonkurenčně

Ratos    cybertoxic-jestli nepocitas tech prvnich pet originalnich tr. Tak souhlasim:)Ratosratos11417    19.3.2013 07:12 Ratos

cybertoxic-jestli nepocitas tech prvnich pet originalnich tr. Tak souhlasim:)Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

SamFisher    cybertoxic: tak, tak ....SamFishersamfisher16017    19.3.2013 05:30 SamFisher

cybertoxic: tak, tak ....

cybertoxic    nejlepší díl tomb raidera dez debat :thumbup:cybertoxiccybertoxic8844    19.3.2013 02:00 cybertoxic

nejlepší díl tomb raidera dez debat :thumbup:

SamFisher    Ratos: spoiler je spoiler, ale konec musí být všem jasný, když se to vrací před první díl téhle ságy :-)SamFishersamfisher16017    12.3.2013 15:59 SamFisher

Ratos: spoiler je spoiler, ale konec musí být všem jasný, když se to vrací před první díl téhle ságy :-)

Ratos    johnny082-ses trochu mimo ne? Spoiler ti nic nerika? ! !Ratosratos11417    11.3.2013 22:32 Ratos

johnny082-ses trochu mimo ne? Spoiler ti nic nerika? ! !Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

HonzysKISS    Johnny082: Sice už jsem to také dohrál, ale pěkný spoiler :thumbup:

-_-
HonzysKISShonzyskiss8642
    11.3.2013 19:04
HonzysKISS

Johnny082: Sice už jsem to také dohrál, ale pěkný spoiler :thumbup:

-_-

Johnny082    TR už jsem dohrál se vším splněným vedlejším obsahem a všechny skilly jsem měl naučené už při příchodu k tomu člunu, se kterým se dostanete pryč ( asi 80% příběhové linky)Johnny082johnny08215027    11.3.2013 18:59 Johnny082

TR už jsem dohrál se vším splněným vedlejším obsahem a všechny skilly jsem měl naučené už při příchodu k tomu člunu, se kterým se dostanete pryč ( asi 80% příběhové linky)

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (45 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12143 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), Jaký monitor? (13 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (109 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Jaké vtípky, zajímavosti a kuriozity se podařilo najít v prvních dnech po vydání očekávaného českého RPG?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Pillars of Eternity II: Deadfire – fotoseriál z bety veľkolepého RPG

Dobrodružná výprava á la Robinson Crusoe.

 
Přečíst celý článek»Autor: romando - Platforma: PC a konzole
 

Andor – deskovka

Speciál - 18.2.2018
 
Andor – deskovka

Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci.

 
 
 
Resident Evil 7: Gold Edition

Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole