Uživatel nepřihlášen

Assassin's Creed: Zkouška ohněm - asasíni mezi čarodějnicemi

Úterý 25.10.2016 15:55 - Autor: Martin "Cvrnda" Cvrček - Rubrika: Speciály Speciál Assassin's Creed: Zkouška ohněm - asasíni mezi čarodějnicemi

Jak se povedl pětidílný komiks ze světa Assassin's Creed, který nedávno dorazil i do České republiky?

Jak známo, letos se žádného nového herního dílu ze série Assassin's Creed nedočkáme. Jestli vás tedy série stále baví a chcete utišit hlad po příbězích o sporu asasínů a templářů, máte několik možností. Buď si počkáte do ledna na film s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli, nebo se vrátíte do zlatých časů série s kompilací The Ezio Collection pro PS4 a Xbox One. A pak je tu ještě třetí, o něco skromnější možnost - komiks s názvem Zkouška ohněm, který se před několika dny objevil v českých obchodech. O kvalitách chystaného filmu a výhodnosti opětovného setkání s Eziem vám sice nikdo z redakce zatím nic nepoví, ale ve zhodnocení komiksu nám nic nebrání.

Nic není černobílé

Hned v úvodu se sluší říct, že jsem se sérií Assassin's Creed přišel do styku naposled s čtvrtým dílem s podtitulem Black Flag, což už je hezkých pár let zpátky. Rozhodně se tedy nepovažuji za experta, který by sérii znal jako své boty. A tak jsem byl zvědavý, co mi může komiks nabídnout z pohledu člověka, který zná především starší díly. Naštěstí toho není vůbec málo. Zkouška ohněm vypráví příběh jisté Charlotty De La Cruzové, která v roce 2015 bojuje s nesnázemi dnešního světa, a jejího předka, asasína Toma Stoddarda. Charlotta se přitom na začátku příběhu dostane do hledáčku templářů a vzápětí je zrekrutována řádem asasínů, protože její genetická paměť je klíčem nejen k odhalení dalšího úlomku ráje, ale i k vyřešení otázky, jestli mají asasíni ve svých řadách zrádce.Přirozeně netrvá dlouho a Charlotta se setká se zařízením Animus a jeho prostřednictvím začne prožívat kapitolu ze života jejího předka, zasazenou do Salemu v roce 1692. Tedy přímo v době čarodějnických procesů. Charlotta a Tom Stoddard se následně zamotají do pozoruhodného sledu událostí, který nabízí několik zvratů, rozumně vyvážený poměr situací zasazených do minulosti a současnosti, a také dost odlišný pohled na dávný spor templářů a asasínů, než na jaký jsem byl zvyklý ze starších her.

Zkouška ohněm si poměrně zajímavým a účinným způsobem pohrává s otázkou dobra a zla, takže člověk nemá pocit, že sleduje jen další generický příběh, v němž strašně hodní asasíni vyzrají nad lží, nenávistí a intrikami nesmírně zlých a proradných templářů. To se odráží hlavně na pojetí postav. Charlotta rozhodně není kdovíjaká hrdinka a kvůli jejím občasným komentářům aktuálního dění, evokujícím skoro až feministické stereotypy, mi chvílemi přišlo, že to vlastně není kdovíjak sympatická hlavní postava. Ale jen chvílemi. Její předek Tom Stoddard se nedá za hrdinu označit už tuplem a i většina postav, které se kolem obou protagonistů ochomýtají, se dá jen málokdy rozdělit na vyložené klaďase a padouchy.Pohled na dobro a zlo se zkrátka často mění, což je příjemná změna, a příběh nenabízí kdovíjak velké množství sympatických postav, kterým by měl člověk od začátku fandit. V tomto případě mi ale přišlo, že jde o záměr, který dobře nahrává pocitu rozporuplnosti a nejistoty, který by si očividně měl každý čtenář z komiksu odnést. Pojetí příběhu i nejasné vyobrazení postav mi tedy sedlo, stejně jako dialogy, které se čtou dost dobře a které jsou navíc skvěle přeložené. Český překlad komiksu musím vážně pochválit, hlavně za to, jak dobře dokáže střídat spisovnou mluvu a trefně přeložené hovorové výrazy a nadávky.

Ne všechno je ale tak ideální. Celý příběh je sice dobře vymyšlený a vrhá dost svérázné světlo na spor známý z her, ale bohužel téměř nevyužívá dobové zasazení, což je věc, která mě vždy nejvíc lákala na herní sérii. Téma čarodějnických procesů je určitě hodně zajímavé a unikátní, ale autoři ho využívají jen výjimečně a občas se zdá, že dobové zasazení má na příběh jen minimální vliv, který se stejně odráží hlavně na účasti určitých historických osobností. Nepotěšil mě ani poměrně otevřený konec. Mám pocit, že na filozofické rovině příběhu došlo k relativně uspokojivému rozuzlení, ale všechny klíčové události tak nějak vyšumí do prázdna, aby člověk hned očekával pokračování. Doufám, že se ho dříve či později dočkáme, protože by bylo škoda uzavřít dost povedený příběh takhle ledabylým způsobem.Kreslené nesnáze antihrdinů

Možná že Zkouška ohněm pořádně nevyužívá dobu, ve které je zasazená část příběhu, ale když nic jiného, temná éra čarodějnických procesů se docela hezky odráží na povedeném grafickém zpracování celého komiksu. Ani pasáže zasazené do současnosti přitom nejsou vyobrazené kdovíjak vesele, takže vizuál komiksu skvěle doplňuje ponurý a nijak černobílý příběh.

Kresby mají podle mého názoru snad jen několik vad. Emoce vykreslené na tváři některých postav se místy příliš neshodují s emocemi, které jsem cítil ze související dialogové bubliny. O tom, že se občas naštvané postavy tváří, jako kdyby neměly problémy s hněvem, ale se zažíváním, nemluvě. Zpracování několika okének je zase poměrně zmatečné a nejasné, takže je vážně těžké si udělat představu o tom, co přesně se v daném okamžiku vlastně děje. Takových případů je ale dost málo a jinak si na grafické zpracování Zkoušky ohněm nemohu stěžovat.

Potěšilo mě i několik bonusů. Jedním z nich je přehled obálek vytvořených pro všech pět částí komiksu, které dohromady dávají jediný, adekvátně obsáhlý a ceněný komiksový sešit dostupný v našich obchodech. Občas jde o vážně kuriózní návrhy, které zajímavým způsobem prezentují některé klíčové prvky komiksu. Druhým bonusem jsou tři strany textu, popisující historii Salemu i příčiny a odkaz tamních čarodějnických procesů. Nejen že jde o příhodnou (a také smutnou) lekci z historie, ale ještě k tomu jde o alespoň částečnou kompenzaci zmíněného faktu, že příběh samotného komiksu se tématu čarodějnických procesů dotýká jen minimálně.Ideální pro fanoušky, jako obvykle

I když má Zkouška ohněm své nedostatky, při čtení jsem se dobře bavil a jsem rád, že se mi dostal do rukou takhle odlišný pohled na univerzum Assassin's Creed. Jestli tedy patříte mezi příznivce série, mohu vám komiks doporučit. Zvlášť když nezáleží na tom, jestli jste poctivě hráli každý díl nebo jestli jste tak jako já spíše příležitostný zájemce o konflikt asasínů a templářů. Věřím, že v každém případě byste si měli tenhle na můj vkus dost netradiční příběh užít.

Jestli ale Assassin's Creed neznáte, raději se poohlédněte po něčem jiném. Zkouška ohněm se totiž příliš neobtěžuje s tím, aby případné začátečníky zasvětila do pravidel a charakteristických prvků série. Jen občas dojde na letmé vysvětlení těch nejdůležitějších a nejzákladnějších záležitostí. Proto se obávám, že by si neznalí čtenáři příběh Charlotty a Toma Stoddarda moc neužili a jen by je zdržovala a obtěžovala řada otázek, na které komiks většinou neodpovídá. Jestli vám ale Assassin's Creed není cizí a zároveň máte chuť na solidní komiks, který nabízí něco víc než jen obyčejný souboj dobra a zla, nevidím důvod, proč byste Zkoušce ohněm neměli dát šanci. Já se dočkal poměrně příjemného překvapení a myslím, že může příjemně překvapit i fanoušky série.

Za poskytnutí komiksu pro potřeby článku děkuji nakladatelství Crew.


Tisk  
Další aktuální články
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Bayonetta 1+2 pro Switch

Pátek 16.2.2018 18:00 - Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání. Přečíst celý článek »

2 komentáře | Switch | Autor: killjezor
Wulverblade

Wulverblade

Pátek 16.2.2018 14:14 - Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia. Přečíst celý článek »

1 komentář | PC, PS4, Xbox One, Switch | Autor: barlow
Railway Empire

Railway Empire

Středa 14.2.2018 19:07 - Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium. Přečíst celý článek »

2 komentáře | PC, PS4, Xbox One | Autor: Filca

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Assassin's Creed: Zkouška ohněm - asasíni mezi čarodějnicemi
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Shadowblade    asi tomu dam sanci :)Shadowbladeshadowblade47319    26.10.2016 03:26 Shadowblade

asi tomu dam sanci :)

Virus    Hm, no uvidíme. Zní to lákavě. A co ten obrázek dole? Jsem prvně a omylem rychle sjel kolečkem dolu a v té rychlosti jsem si říkal “co mě to tam uráží? ! “ :-D A ona to čepelka. :lala:Virusvirus7406    25.10.2016 22:56 Virus

Hm, no uvidíme. Zní to lákavě. A co ten obrázek dole? Jsem prvně a omylem rychle sjel kolečkem dolu a v té rychlosti jsem si říkal “co mě to tam uráží? ! “ :-D A ona to čepelka. :lala:

MORTHSIR    To ujde. . kazdopadne dik za info.MORTHSIRmorthsir17268    25.10.2016 19:23 MORTHSIR

@ odpověď na komentář od Ondra Kenway:To ujde. . kazdopadne dik za info.

Ondra Kenway napsal:nejlevněji jsem to viděl za 263 Kč

Ondra Kenway   1x   nejlevněji jsem to viděl za 263 KčOndra Kenwayondra-kenway38411    25.10.2016 19:22 Ondra Kenway

nejlevněji jsem to viděl za 263 Kč

MORTHSIR    Za kolik se da sehnat, jestli to neni tajemstvim? :)MORTHSIRmorthsir17268    25.10.2016 19:13 MORTHSIR

Za kolik se da sehnat, jestli to neni tajemstvim? :)

Ondra Kenway    super, konečně je to v češtině, já si o tom trochu četl na AC wiki a myslel jsem, že to česky nikdy ani nebude, fakt skvělý, brzo koupim :) myslíte, že v Česku vyjdou i další díly? podle AC wiki je tohle pouze jeden arc, mají být minimálně třiOndra Kenwayondra-kenway38411    25.10.2016 18:19 Ondra Kenway

super, konečně je to v češtině, já si o tom trochu četl na AC wiki a myslel jsem, že to česky nikdy ani nebude, fakt skvělý, brzo koupim :) myslíte, že v Česku vyjdou i další díly? podle AC wiki je tohle pouze jeden arc, mají být minimálně tři

limpi   2x   Líbí se mi že čas od času zde přibude takovýto článek ! :) Moc pěkné :)limpilimpi10275    25.10.2016 17:02 limpi

Líbí se mi že čas od času zde přibude takovýto článek ! :) Moc pěkné :)

Diskuze na fóru

RAM rada! (38 příspěvků), Kingdom Come: Deliverance (28 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12140 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (108 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (26 příspěvků), Rozdávání klíčů! (5 příspěvků), MAFIA 1 EXTRÉMNÍ JÍZDA, VYBUCHUJÍCÍ CELESTE (6 příspěvků), Star Wars: The Old Republic - Akce pro nové a bývalé hráče (1 příspěvek), Good Old Games | GOG.com (56 příspěvků), Humble bundle -vše sem (612 příspěvků), Origin (11 příspěvků)

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole
 

Wulverblade

Recenze - 16.2.2018
 
Wulverblade

Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Railway Empire

Recenze - 14.2.2018
 
Railway Empire

Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: PC a konzole
 

Kingdom Come: Deliverance

Recenze - 13.2.2018
 
Kingdom Come: Deliverance

Středověké a realisticky pojaté RPG odehrávající se v Českém království 15. století dorazilo. A dorazilo... tak trochu rozporuplně.

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

EA Sports UFC 3

Recenze - 12.2.2018
 
EA Sports UFC 3

Již třetí návrat do oktagonu. Jedná se o zásah do černého anebo jen plácnutí do prázdna?

 
Přečíst celý článek»Autor: Fakus - Platforma: Konzole