Uživatel nepřihlášen
   

Rozhovor s Jaroslavem Horem o Gwint Klubu

Pondělí 20.3.2017 19:00 - Autor: Martin "Cvrnda" Cvrček - Rubrika: Speciály Speciál Gwent: The Witcher Card Game

Vyzpovídali jsme pořadatele fanouškovských srazů a turnajů gwintu, abychom se dozvěděli něco o tom, jak vznikl Gwint Klub, co tato iniciativa obnáší a jak se liší reálné zápasy od minihry v Zaklínači 3.

Ačkoliv to možná není tak často vidět, na Zingu rádi podporujeme zajímavé komunitní počiny. Jedním z nich je i Gwint Klub, který na území České republiky pořádá srazy, zápasy a turnaje v gwintu, karetní hře známé hlavně ze Zaklínače 3. V našich podmínkách jde o poměrně unikátní iniciativu, s níž je spojená například síť vlastních kluboven, a tak jsme se rozhodli vyzpovídat pořadatele Jaroslava Hora, abychom se o Gwint Klubu dozvěděli něco víc.

Zdravím! Mohl byste čtenářům představit sám sebe, celý Gwint Klub a jeho účel?

Také vás zdravím. Jmenuji se Jaroslav Hor, aktuálně žiji v Praze a velkou část volného času věnuji právě Gwint Klubu. Jedná se o neziskovou organizaci založenou za účelem podpory gwintu a Zaklínače. Snažíme se scházet po celé ČR a budovat komunitu skvělých lidí, které pojí stejný zájem.

Jak vás vůbec napadlo začít s organizací srazů, zápasů a turnajů gwintu napříč Českou republikou? Je v tom jen obliba Zaklínače 3 nebo i něco víc, třeba zkušenost s jinými karetními hrami?

Zaklínač je super hra. Gwint je skvělá minihra, která dává smysl i v reálném světě. Je to částečně o štěstí, částečně o taktice a především pak o odhadnutí soupeře. Mám rád deskové a karetní hry a gwint je jedna z těch oblíbených. Chtěl jsem si vyzkoušet atmosféru hospodského hraní gwintu, a tak vlastně vznikl první ročník republikového turnaje. Pak se to trochu zvrhlo v založení spolku a vybudování sítě kluboven. Nyní je na spadnutí druhý ročník turnaje v rámci festivalu Blavicon 2017.

Kolik lidí se na akcích Gwint Klubu podílí? Máte nějaký stálý tým, který vše zařizuje?

V každé klubovně máme jednoho správce. Je to člověk, který velmi pomáhá s chodem klubovny a vlastně celého spolku. Celé to máme postavené na dobrovolnické činnosti.Jaká verze gwintových karet se v klubu může používat? Omezujete se pouze na českou verzi karet, které byly součástí limitované edice datadisků Srdce z kamene a O víně a krvi pro Zaklínače 3? Nebo je možné použít i jejich anglickou verzi, případně balíčky ze sběratelské edice Zaklínače 3 pro Xbox One?

V rámci kluboven a všech našich turnajů využíváme české karty, přímo naše klubové. Ty zapůjčujeme členům a na turnajích máme pak jistotu, s čím se hraje. Na menší akce a do kluboven si však lidé mohou donést svoje karty a je nám jedno, v jakém jsou jazyce nebo tak. Jde přeci o to si zahrát :)

Datadisk O víně a krvi představil balíček Skelligských klanů. I když ve fyzické podobě oficiálně neexistuje, je možné ho v klubu využívat? A co vůbec na tento balíček říkáte? Myslíte si, že jde o vítané obohacení gwintu, nebo zastáváte názor trpaslíků z města Beauclair v Toussaintu, že čtyři balíčky jsou tak akorát?

Ačkoliv oficiálně tento balíček nevyšel, našim členům ho již nabízíme ke hraní v klubovnách a v turnajích menší ráže. Na Blaviconu v turnaji ČR ho však neuvidíte. Skellige je velmi zajímavá frakce, ale také více nestabilní než příšery. Když se vám povede nějaké to kombo, nemá protivník šanci, ale když ne, tak se jedná o velmi slabou frakci. A kdo by stál o názor trpaslíků, že ano.

O Blaviconu

Autor: Jaroslav Hor

Blavicon 2017 je festival zaměřený na Zaklínače a středověk. Odehrávat se bude od 31.3. do 2.4. v Táboře v Housově mlýně. Pro mnohé bude největším lákadlem koncert 1.4., kde vystoupí Percival, polská kapela, která stojí za soundtrackem ke hře Zaklínač 3. Dále vystoupí české kapely Bran a Peregrin. Hlavním bodem programu je ale i 2. ročník turnaje v gwintu v ČR a soutěž v cosplayi. Podařilo se nám přilákat celkem 5 zahraničních profi cosplayerů a 3 české. Tito hosté budou pomáhat tvořit atmosféru a 6 z nich zároveň zasedne v porotě. Během celého festivalu bude k dispozici deskoherna s hrami od společnosti Black fire, počítačový koutek za pomoci Skillzone a nebo stánky s ručně dělanými výrobky ze dřeva, kůže či železa.

Objekt nabízí opravdu velkou středověkou krčmu, kde si lidé mohou vychutnávat obědy, ale i večerní posezení u piva a medoviny. Ve druhém patře bude v sobotu otevřená největší filmová zbrojnice v Evropě. Pokud by někdo měl trochu času nazbyt, doporučujeme navštívit historické centrum města Tábor, od kterého je Housův mlýn coby kamenem dohodil. Zatím ještě máme volné vstupenky, které je možné zakoupit zde. Můžete si vybrat mezi vstupem na celý víkend a nebo jen na sobotní koncert.

Do soutěží věnovali ceny Razer, Comgad, Fantom print, Black fire a akci finančně podpořilo město Tábor z programu na podporu cestovního ruchu. Pódium a ozvučení zajišťuje Joinmusic.

Gwint už nějakou dobu není jen věcí Zaklínače 3. Teď je z něj i free-to-play titul Gwent: The Witcher Card Game, který řadu prvků mění či upravuje. Berete při pořádání zápasů a turnajů v potaz tyto změny, projevující se třeba v radikálně odlišném chování karet? Nebo využíváte striktně gwint ze Zaklínače 3?

Gwint v Zaklínači 3 je stavěný pro tu hru. V reálu má své neduhy. Rozhodně nejsou frakce vyrovnané a některá pravidla se zdají být nefunkční nebo dokonce neúplná. Právě na Blaviconu a na druhém turnaji aplikujeme vlastní verzi pravidel, respektive se jedná o menší změny nebo upřesnění klasických pravidel. Jsou to ale spíše kosmetické změny pro vyrovnání sil frakcí. Přejímat velké změny z Gwent: The Witcher Card Game nechceme. Nejen že by to někdy nedávalo smysl, ale hlavně by to ani nešlo. To, co jde na počítači a je fungující mechanika, nemusí jít převést do reálného světa.

Neuvažujete případně nad tím, že by se turnaje do budoucna neomezovaly jen na fyzické karty a využívaly by právě Gwent: The Witcher Card Game? Už nyní je v něm možné hrát přátelské zápasy a větší podpora turnajů je jen otázkou času.

Aktuálně se nacházíme v betě Gwentu a nezdá se nám správné teď řešit turnaj i v této hře.  Až vyjde plná hra a zastaví se časté změny a úpravy karet, bude o tom možné uvažovat. Možná na třetím turnaji ČR již bude i tato možnost.

Co byste doporučil čtenářům, kteří by se chtěli zúčastnit nějakého srazu či turnaje? Na co se mají připravit a co by si případně měli pořídit?

Ideální je chodit k nám do některé klubovny. Tím získají zkušenost s hraním proti reálným hráčům a naučí se různé taktiky. Turnaje pak probíhají právě v rámci kluboven vždy každý pátý sraz. Občas máme nějaké miniturnaje během roku a pak jednou ročně velký turnaj ČR. Na miniturnaje a velký turnaj je třeba se nějak nahlásit, ale není nutné být členem klubu. Karty tam lidem zapůjčíme a pravidla vysvětlíme. Není výjimkou, že se těchto klání zúčastní i naprostí nováčci.Kdo má podle vás při hraní v rámci klubu největší šanci? Mají šanci na úspěch jen ti, kteří znají gwint ze Zaklínače 3 a z Gwent: The Witcher Card Game, nebo mohou přijít i Vámi zmínění nováčci a stejně vyhrát? Jinými slovy, jak velkou roli může hrát fakt, že člověk zná pravidla předem?

Podle mě byla situace jiná před rokem a nyní. Za tu dobu jsme jako klub naučili spoustu lidí hrát a taktizovat. Předtím to každý znal jen ze hry. Určitě mají naši členové výhodu oproti lidem, co gwint znají jen z počítače. Přesto se může stát, že i úplný nováček (který se pravidla naučí hodiny před turnajem) dokáže obsadit nějaké pěkné místo. Je to hodně o lidech a jejich logickém uvažování a zkušenostech s jinými hrami.

Je zjevné, že gwint je vážně populární hra, nejen v České republice. Jaké jsou podle Vás důvody takové nesmírné obliby a co považujete za jeho nejlepší prvek?

Obliba gwintu vznikla díky oblibě Zaklínače 3. Je to trochu fenomén. Kdyby se gwint objevil v jiné hře, neměl by tolik šancí na úspěch. Když nebudu mluvit o Gwent: The Witcher Card Game, ale o karetním gwintu, jde o nevyváženou hru a má mnoho much. Přesto se hrát dá a svým způsobem připomíná třeba šachy. Pro mě je výborným prvkem fakt, že během jednoho kola se mohou zcela zásadně změnit šance jednotlivých hráčů. Někdy stačí špetka štěstí, jindy dobře zahraný tah. Tedy opravdu až do konce nevíte, kdo vyhraje.

Kdybyste mohl něco vzkázat samotným tvůrcům gwintu, co byste jim rád řekl?

Určitě bych vzkázal, že gwint byl dobrý nápad. Sice nebyla hra nikdy myšlena jako reálná karetní hra, ale i přesto se hrát dá. Je škoda, že souběžně se hrou Gwent: The Witcher Card Game vývojáři neřeší i reálné edice karet.

Děkujeme za rozhovor a hodně štěstí při organizování dalších turnajů.

Také děkuji. Doufejme, že se na karetní gwint nezanevře a že komunita bude i nadále sílit.

Více o Gwint Klubu se dozvíte na jeho webu a stránce na Facebooku. Odtud pochází i doprovodné fotografie.

Tisk  
Další aktuální články
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Středa 21.2.2018 18:18 - Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání stálo za to. Přečíst celý článek »

3 komentáře | PC, PS4, Xbox One | Autor: Honzas4400
Fe

Fe

Středa 21.2.2018 14:00 - Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa. Přečíst celý článek »

2 komentáře | PC, PS4, Xbox One, Switch | Autor: barlow
The Station

The Station

Úterý 20.2.2018 16:35 - Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní sci-fi recenzi. Přečíst celý článek »

3 komentáře | PC, PS4, Xbox One | Autor: ROYALFOX

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Rozhovor s Jaroslavem Horem o Gwint Klubu
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
BionicD    Karty koupím kde? Ty předražené 2 balíčky za 800 nechci, to si radši ilegálně vytisknu v kopírce.BionicDbionicd4206    21.3.2017 17:14 BionicD

Karty koupím kde? Ty předražené 2 balíčky za 800 nechci, to si radši ilegálně vytisknu v kopírce.

MORTHSIR    U nás zas hrajou prší a kanastu, to si nevybereš. :DMORTHSIRmorthsir17268    21.3.2017 06:05 MORTHSIR

U nás zas hrajou prší a kanastu, to si nevybereš. :D

Virus   1x   No, ale u nás v hospodě to karbaníci ještě stále furt nechtějí vyměnit za Mariáš. :-) :nah: Aspoň že poker máme ale tam furt prohrávám. :-DVirusvirus7406    20.3.2017 21:56 Virus

No, ale u nás v hospodě to karbaníci ještě stále furt nechtějí vyměnit za Mariáš. :-) :nah: Aspoň že poker máme ale tam furt prohrávám. :-D

Vojtech1141    To už je seriózní, když i minihra se stane takovým skoro až "kultem". :DVojtech1141vojtech114138905    20.3.2017 19:36 Vojtech1141

To už je seriózní, když i minihra se stane takovým skoro až "kultem". :D

limpi    Skvělý rozhovor ! Určitě doporučuji nějáký klubový sraz nebo Blavicon navštívit ! :)limpilimpi10275    20.3.2017 19:25 limpi

Skvělý rozhovor ! Určitě doporučuji nějáký klubový sraz nebo Blavicon navštívit ! :)

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (52 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Jaký monitor? (20 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12145 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků)

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

The Station

Recenze - 20.2.2018
 
The Station

Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní…

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole
 
 
Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Jaké vtípky, zajímavosti a kuriozity se podařilo najít v prvních dnech po vydání očekávaného českého RPG?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Pillars of Eternity II: Deadfire – fotoseriál z bety veľkolepého RPG

Dobrodružná výprava á la Robinson Crusoe.

 
Přečíst celý článek»Autor: romando - Platforma: PC a konzole