Uživatel nepřihlášen

Deskovkový speciál: Velká kniha strašlivých čar

Neděle 12.11.2017 15:05 - Autor: Jakub "barlow" Němec - Rubrika: Speciály Speciál Deskovkový speciál: Velká kniha strašlivých čar

Vstupte do zatuchlé knihovny v suterénu a prozkoumejte prastarý grimoár plný příšer!

Velká kniha strašlivých čar klame tělem a musíme na to upozornit hned na začátku tohoto textu. Přes úžasně líbivý vizuál pocházející ze štětce Xaviera Durina (tvořícího pod pseudonymem Naïade, ilustroval hru Conan) není tato stolní hra zaměřena na malé caparty. Autor Maxime Rambourg (Arena: For the Gods!) vymyslel titul pro odrostlejší taktiky spočívající v důsledné kooperaci a pečlivé tvorbě balíčků v průběhu dobrodružství. Pokud se řadíte mezi hráče, kteří vyrostli na Harry Potterovi, vstupte do zaprášeného sklepení, kde už čekají děsivé příšery.

Jablko poznání

Mladé nadějné čaroděje již nebaví učit se primitivní a nijak silná kouzla, a především nudnou teorii. Touží po mocných tricích, jež by odhalily jejich potenciál, čímž by dokázali svým profesorům, že jsou připraveni k postupu do vyšších magických sfér. Po chodbách školy se šíří šuškanda o mocném grimoáru, ale vyučující nechtějí své žáky z této knihy učit a mají do prostor zakázán vstup. Není přece spravedlivé, aby si stařešinové schovávali pokročilé čáry jen pro sebe. Studenti čarodějnické univerzity tak podlehli svodům zapovězeného ovoce poznání a vydali se prozkoumat starobylou knihovnu plnou prapodivných manuskriptů. Středu místnosti vévodí piedestal se zapečetěnou knihou. „To musí být ten bájný spis,“ řekli si odvážlivci a svazek otevřeli.

Ze zatuchlých stránek knihy se drápe na světlo světa jedna příšera za druhou a jen zvědaví výtečníci je mohou včas zastavit. Zde nastupuje vaše aktivní role. Chopíte se jednoho z osmičky hrdinů (hrát můžete od dvou do pěti hráčů), kteří na místní univerzitě studují na koleji ohně, země, vody či větru. Každý z nich má svou specifickou vlastnost, s níž můžete počítat během soubojů s nadpřirozenými bytostmi. Při výběru postav se poraďte s ostatními a vyberte postavy, jež navzájem mohou vytvořit silný tým redukující vzájemné nedostatky. Jen tak můžete proti temným silám grimoáru uspět.
Živly spojte se

Během šestice kol se na vás postupně vyřítí stejný počet kreatur, které máte touhu zahnat zpátky. Než nepřítel protrhne stránku knihy dělící jej od vstupu do reality, máte pět tahů, během nichž se musíte popasovat se všemi kletbami, které na vás pekelný vyvrženec uvalil. Pokud budete schopni všechny kletby odstranit, získáte příjemný bonus za porážku nestvůry, v opačném případě se budete potýkat s neblahými následky vašeho selhání. Občas se vyplatí nechat příšeru utéct a chystat se na další příchozího návštěvníka. Vše záleží na domluvě mezi hráči a zvážení všech pozitiv a negativ, které takové rozhodnutí přinese.

Jak ovšem zloduchy spící v magické knize zahnat? Na začátku hry si přesně podle tabulky u své postavy nachystáte balíček živlů (každá postava má jiný, proto se spolu bavte a vytvořte rovnováhu mezi členy týmu!), s nímž bude během zaříkávání pracovat. Svůj balíček se budete snažit rozšiřovat o nové silnější karty živlů (mají větší počet aktivních bodů), s nimiž budete následovně likvidovat kletby (čtveřice stejných symbolů, nebo je každý symbol zastoupen právě jednou).

Proti vám hraje především děs rostoucí mezi bojovníky proti zlu. Hrůza a panika je zastoupena vlastními kartami, které se vám pokoušejí vloudit do balíčku (při každém promíchání odkládacího balíčku nebo vlivem kletby se vám přidávají karty zděšení mezi vaše živly). Pokud vám na ruce zůstane pouze šestice děsů, jste natolik vystrašeni, že prcháte pryč a hra pro vás předčasně končí. Proto je dobré svůj balíček čistit, aby k této neblahé události nedošlo.

Další vrásky na čele vám přidají kletby, které se budou snažit vaší vymítačské snaze za každou cenu zabránit. S každým přiblížením k vyvolání nestvůry se aktivuje jedno až dvě prokletí, což přinese řadu nepříjemností. Mimo karet děsu se můžete „těšit“ na prohloubení prokletí přidáním dalšího symbolu, likvidaci karet z ruky či odstraňování kouzel. Navíc kletby zastupují nestvůru, takže pokud na konci pátého tahu, byť jen jediná zůstane na pěkném a přehledném plánku, pergamen knihy se protrhne a pekelník přichází.
Magie v hlavní roli

Naši hrdinové v hábitech však disponují ještě jednou nepřekonatelnou výhodou – kouzelnickým nadáním, které jim bude nyní k užitku. Z počátku disponují pouze slabými zaklínadly, která však mohou za dva živly změnit z nabízených kejklí z knih ležící v okolních policích. Nově nabyté čáry mohou mít drtivou ničivou moc, nabídnou pomocnou ruku kamarádovi či pomohou s odkládáním karet. Mladická mysl však nedokáže udržet mnoho znalostí, takže si musíte vždy vybrat pouze pět kouzel, které mohou být během jednoho tahu aktivovány.

Použití magických triků vyžaduje platbu živly, jež v sobě skrývá zajímavou mechaniku. Pokud zaplatíte dvojnásobek, popř. trojnásobek kýženého znaku, můžete efekt aplikovat na větší počet karet či kamarádů. Proto se často vyplatí půjčit si karty svých spolubojovníků z tzv. podpory. V rámci svého tahu můžete pomocí kouzla umístit na kartu svého charakteru kartu, o níž si myslíte, nebo určitě víte, že ji jiná postava může použít pro prolomení kletby nebo v rámci svého čarování pro dobro skupiny.

Právě širší nabídka živlů v podpoře je hlavním důvodem, proč bych doporučil hrát Velkou knihu strašlivých čar alespoň ve čtyřech hráčích. Nedá se říct, že by hra ve dvou či třech nebyla zábava, ale máte větší pravděpodobnost, že vás závěrečná stvůra udolá. Na ostatních příšerkách nezáleží, o vítězství rozhoduje finální bitva proti pěti prokletím. V šestém kole byste měli být už natolik vybaveni silnými kouzly a mít vyrovnaný balíček živlů, abyste uspěli. Ani tak před vámi neleží lehký úkol, přesto můžeme doporučit ostříleným matadorům zvýšit úroveň obtížnosti (v nabídce najdete tři).
Radost pohledět

Už na začátku jsme zmínili, že vizuální stránka hry patří k těm pohádkově laděným a nyní je na čase přidat, že i k nejvíce zdařilým v rámci recenzovaných titulů v našem speciálu. Autorům se povedlo přenést tajemnou atmosféru kouzel a zároveň ji dodat punc roztomilosti. Karty kouzel evokují mistrné užití magických triků, zatímco malůvky příšer dostatečně rozproudí představivost (hlavně prostorové rozkreslení úniku ze stránek grimoáru). Vše doplňuje přehledná hrací deska, na níž leží kniha, kterou si před každou hrou připravíte. Je radost otáčet listy starého spisu a očekávat novou nestvůru s jejími podlými triky. K plusům zcela jistě patří také jasná symbolika, jednoduchá pravidla a česká lokalizace v režii distributora REXhry.

Velká kniha strašlivých čar je kooperační záležitostí pro dva až pět hráčů. V rámci svých tahů bojují proti kletbám, které na ně seslala příšera probuzená v rámci čarodějnického spisu. Hrdinové se pokouší pomocí svých kouzel, triků, živlů na ruce a vzájemné podpory prokletí zlomit a nestvůru zahnat. Titul vyžaduje po dobrodruzích velkou míru komunikace a taktického rozvíjení svého balíčku. Díky pěknému grafickému provedení a relativně jednoduchým pravidlům, může boji proti pekelným zplozencům propadnout celá rodina, nebo banda kamarádů, kterým není kouzelnická fantastika cizí.

Líbí se nám

- proměnlivost jednotlivých partií (stránky knih se různě nalosují, stejně jako kletby)
- nutnost spolupráce mezi jednotlivými hráči
- jasná pravidla a jednoduchá symbolika použití karet
- princip budování balíčku s mechanikou rostoucího děsu
- více obtížností
- grafické provedení

Vadí nám

- boj proti hře je vyrovnaný až od většího počtu hráčů

Hru koupíte v našem obchodě Xzone.cz.

Tisk  
Štítky: deskovky
Další aktuální články
 
Monster Energy Supercross

Monster Energy Supercross

Čtvrtek 22.2.2018 14:00 - Další do party motokrosové série MXGP změnil rajón a míří za moře. Přečíst celý článek »

3 komentáře | PC, PS4, Xbox One, Switch | Autor: Michal Jonáš
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Středa 21.2.2018 18:18 - Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání stálo za to. Přečíst celý článek »

10 komentářů | PC, PS4, Xbox One | Autor: Honzas4400
Fe

Fe

Středa 21.2.2018 14:00 - Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa. Přečíst celý článek »

2 komentáře | PC, PS4, Xbox One, Switch | Autor: barlow

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Deskovkový speciál: Velká kniha strašlivých čar
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Gerri   1x   Diky za super recenze deskovek!Gerrigerri20083    13.11.2017 11:17 Gerri

Diky za super recenze deskovek!Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

barlow člen redakce   1x   To asi záleží na rodině, na pochopení to těžké není, spíš záleží na přístupu ke hře. Testovali jsme s mladšími jedinci (doporučený věk je od 12 let) a nebyl problém a lidé nad třicítku to určitě zvládnou taky ;)
Je ovšem pravdou, že banda přátel zapálených pro deskovky bude k celému konceptu přistupovat asi vážněji s jasným účelem vyhrát, ne jen zahrát si.
barlowbarlow10057
    12.11.2017 20:14
barlow

To asi záleží na rodině, na pochopení to těžké není, spíš záleží na přístupu ke hře. Testovali jsme s mladšími jedinci (doporučený věk je od 12 let) a nebyl problém a lidé nad třicítku to určitě zvládnou taky ;)
Je ovšem pravdou, že banda přátel zapálených pro deskovky bude k celému konceptu přistupovat asi vážněji s jasným účelem vyhrát, ne jen zahrát si.

Alfajk   1x   nektery kletby priser jsou az moc silny a dokazou hru v podstate prohrat hned na zacatku, treba ta, co promicha vsechny kouzla vsech hracu a tak treba prijdou o moznost davat karty do podpory, nebo ta, co zakazuje po cely kolo hracum mluvit, na zabavnosti moc nepridava, celkove je hra docela tezka, ale i zabavna.
Urcite bych ji nedoporucil "cely rodine", spise pro partu lidi, ktery bavej deskovky.
Alfajkalfajk16671
    12.11.2017 19:26
Alfajk

nektery kletby priser jsou az moc silny a dokazou hru v podstate prohrat hned na zacatku, treba ta, co promicha vsechny kouzla vsech hracu a tak treba prijdou o moznost davat karty do podpory, nebo ta, co zakazuje po cely kolo hracum mluvit, na zabavnosti moc nepridava, celkove je hra docela tezka, ale i zabavna.
Urcite bych ji nedoporucil "cely rodine", spise pro partu lidi, ktery bavej deskovky.

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (52 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Jaký monitor? (22 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12145 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků)

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Monster Energy Supercross

Recenze - 22.2.2018
 
Monster Energy Supercross

Další do party motokrosové série MXGP změnil rajón a míří za moře.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

The Station

Recenze - 20.2.2018
 
The Station

Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní…

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole
 
 
Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Jaké vtípky, zajímavosti a kuriozity se podařilo najít v prvních dnech po vydání očekávaného českého RPG?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole