Uživatel nepřihlášen

Deskovkový speciál: Zaklínač

Neděle 26.11.2017 13:34 - Autor: Jakub "barlow" Němec - Rubrika: Speciály Speciál Deskovkový speciál: Zaklínač

Prožijte krušné osudy Geralta, Triss, Marigolda a Yarpena ve světě vytvořeném Andrzejem Sapkowskim.

Řekněme si na rovinu: Kdo z vás chodí pravidelně na Zing a nikdy neslyšel o světě Zaklínače? Moc vás zřejmě nebude, ale přece jen patří k dobrým mravům představit každého hosta, který zavítá na naše virtuální stránky. Geralt, lovec monster ve fantasy světě postaveném na pověstech a pohádkách střední Evropy, patří k prastarému cechu, jehož sláva pomalu pohasíná. Obyvatele smyšleného kontinentu trápí kromě všudypřítomných nestvůr také hrůzy války vedené agresivním jižním sousedem, říší Nilfgaard. V těchto základních osnovách (můžeme říci, že na současném kánonu Zaklínače se stejnou měrou podílí spisovatel Andrzej Sapkowski a scénáristé studia CD Projekt RED) vytvořil úspěšný designér deskových her Ignacy Trzewiczek (První Marťané, Robinson Crusoe) dobrodružství, jež si můžete užít u jednoho stolu až se třemi přáteli.

Putování za příběhem

Univerzum Zaklínače představuje pro hráče nemilosrdný prostor, v němž vás každá chyba může stát život. Čtveřice přátel, z nichž každý sleduje svůj vlastní příběh, se pokouší v krutém světě přežít. Někteří se toulají po městech s vidinou zisku a vlastního prospěchu jako pěvec Marigold, jiní vidí svůj život propojený ve službě pro vyšší dobro (Geralt z Rivie), zatímco zbylí dva se snaží zajistit existenci svých příbuzných (trpaslík Yarpen Zigrin), nebo kontrolovat pořádek ve světě za pomoci spřátelených čarodějek (kouzelnice Triss Ranuncul).

Proto se nemůžeme divit, že příběhové karty, jež určují směr vašemu putování v nebezpečných krajinách, má každá postava jiné a přizpůsobené na míru. Geralt se zaměřuje na likvidaci nebezpečných příšer sužující chudé vesničany či bojácné obyvatele měst, zatímco Marigold si libuje v diplomatických jednáních, ve kterých může uplatnit svou pověst, šarm a hbitý jazyk. Triss během své poutě řeší především magické problémy, ale není jí cizí ani pomoc nemocným. Trpaslík Yarpen si s magií moc nerozumí, ale nebrání se diplomatickým ani bojovým úkolům, takže si jako jediný může vybírat více směrů své činnosti.

Každá karta úkolu odhaluje nová poslání, během nich navštívíte různá místa známá z knížek či herní trilogie. Můžete objevovat nebezpečí skrytá v horském prostředí Kaer Morhen, slídit ve městech Oxenfurt, Novigrad nebo Wyzima či bloumat po vesnicích Rivie či Jarugy. Vaše mise vás budou hnát zběsilým tempem za stopami vašeho nepřítele po všech koutech rozsáhlé mapy, která je naštěstí velmi přehledně rozdělená, takže se ani na okamžik neztratíte. Mnohem větší nepříjemnosti vám budou činit nešťastné náhody na cestách, problémy s hledáním vodítek k řešení úkolu a všudypřítomné příšery.
Kdo hledá, najde

Každé dobrodružství je rozděleno na kola, během nich mají jednotliví hráči popořadě k dispozici dvě akce, které mohou dle svého uvážení provést. Mimo zmíněného cestování budete vylepšovat svou postavu a získávat různé elixíry, pomocníky, mocná kouzla či zbraně. Ty mohou v boji poskytnout rozhodující výhodu. V krušných časech je nutné být vždy připraven, proto se hodí navařit zaklínačské lektvary, provést kouzelnické zaříkání, povolat přátele do boje či raději zazpívat svému okolí, abyste vydělali drobný peníz. Můžete se také rozhodnout zůstat na místě a odpočívat, čímž si vyléčíte utržené šrámy z předchozích bitek (zranění blokují jednotlivé akce, takže si jednou za čas odpočinout musíte).

Nejčastěji se však budete pídit po stopách svého úkolu. K rozpletení klubka záhad jednotlivých misí je třeba získat dostatek vodítek. Můžete je nacházet putováním po světě a navštěvovat vhodná místa, nebo se můžete pustit do plnění menších úkolů, z nichž vám může kápnout nějaký příhodný bonus. Mějte však na paměti, že každý odvážný krok může mít svou negativní odezvu, která může ztížit plnění pátrání nejen vám, ale také vašim kamarádům. Odvrácenou stranu štěstěny budete vídat mnohem více nežli pomocnou ruku náhody.

Deskový Zaklínač má tendenci vám neustále házet klacky pod nohy a velká část prožitku spočívá v pokoření neustále přicházejících překážek. K pohodě vám určitě nepřispěje ani za každým rohem krčící se smůla, která se vám neustále bude lepit na paty. Každá vaše činnost může totiž být zatížena prokletím, jež na vás přivolá pohromu před tím, než budete moci realizovat váš záměr.
Ukaž se, příšero!

Po odehrání každého kola se musíte připravit na střet s překážkou, která na vás čeká v regionech světa. Může zde sídlit nepoddajná příšera nebo „jen“ nešťastná náhoda, jíž musíte čelit. Záleží na každém charakteru, jak si s výzvou poradí. Marigold se raději vyplatí za písní vydělané peníze, aby se vyhnul střetu s nestvůrou, zatímco Yarpen či Geralt nabrousí sekeru a meč a půjdou neřádovi po krku. Pekelní zplozenci se neustále objevují na základě jednoduchého, ale funkčního herního mechanismu nazvaného kolo války. Potkáte všechny staré známé – od slabých utopenců a smrdutých nekkerů, přes silnější po krvi lačnící graveiry a létající kikimory po téměř nepřemožitelného lešije a hrůzu nahánějící strigu a mnoho dalších kreatur, které prověří vaši boje schopnost do sebemenšího detailu.

Souboje podstoupíte hodem svých kostek (každá postava má mimo základní kostky i své speciální), z nichž musíte vytvořit dostatečně silnou kombinaci na zabití stvůry. Zároveň je vaší snahou utržit co nejmenší zranění. Pokud nepřítel pod vašimi údery neklesne, vrací se zpět na své místo, aby vás nebo vaše kamarády mohl trápit v dalším kole. Mnohdy jsme raději slabší příšeru nechali žít, abychom se nemuseli střetávat s děsuplnou nemesis, která by rozcupovala naše budoucí plány svými ostrými pařáty. Prožitek Zaklínače je silně ovlivněn vašimi volbami, jak jsme si zvykli již v herní trilogii.

Radost pohledět

Zvědaví jedinci, kteří dočetli až na toto místo, se zřejmě zádumčivě podivují, že jsem stále ještě nezmínil, jak se dá v deskové verzi Zaklínače dosáhnout na první místo. Má to prostý důvod – osobně si myslím, že u tohoto titulu je mnohem důležitější sdílení dobrodružství s partou kamarádů a prožití nečekaných peripetií příběhu než touha po vavřínech slávy. Dokonce můžete svým druhům pomáhat plnit jejich úkol (speciální místo na příběhové kartě) či s nimi obchodovat. Kompetitivní osoby zcela jistě uspokojí, že za splnění každého úkolu a zabití silnějších nestvůr získáváte vítězné body, takže se na konci hry (po dokončení dvou až tří úkolů jedním hráčem) určí jasný vítěz. V rámci svých rozhodnutí můžete účelně podkopávat nohy spoluhráčům, ale to by si přátelé Sapkowského knih (snad) nikdy neudělali. Záleží však pouze na vašem přístupu, hra vás nijak nelimituje, ani netrestá.

Ať už se zaměříte na spolupráci či soupeření, budete si Zaklínače báječně užívat, protože příběhy jsou perfektně napsané, neexistuje čisté vítězství bez negativních následků a každé splnění úkolu s sebou nese pachuť obětování či křivdy. Hlubokému prožitku napomáhá grafické zpracování jednotlivých karet, žetonů nestvůr, bojových kostek a v neposlední řadě herního plánu. Ten potěší nejen fanoušky univerza. Počítat můžete také s českou lokalizací od místního vydavatele ADC Blackfire, takže k hernímu stolu můžete přivést i série neznalé přátele, které deskový Zaklínač zcela jistě pohltí. Pro pravidelné hráče ovšem nastane nakonec stav, kdy již budou všechny události znát nazpaměť a titul pro ně ztratí prvek objevování, což je nebezpečí všech děl založených na vyprávění příběhů. Přesto si troufnu tvrdit, že se s odstupem času budete k dobrodružství Geralta a jeho přátel rádi vracet.
Možná jste se již setkali s digitální verzí recenzované hry, která se na Steamu ukrývá pod názvem The Witcher: Adventure Game – na  Zingu si v hodnocení Martina Cvrčka odnesla velmi pěkných 9/10. Počítačová verze podle mě vede pouze v jediném aspektu a tím je cena okolo 10 euro, zatímco za fyzickou stolní hru zaplatíte čtyřnásobek. Ale pocit z pohybu velmi pěkně vytvořených figurek, hodu kostkami a komplexního managementu postavy žádné kliknutí myši nenahradí (alespoň dle mého mínění). Nám nezbývá nic jiného než vám doporučit deskovkového Zaklínače v jakékoliv podobě. Vždyť jej svým jménem posvětilo i studio CD Projekt RED a to už musí být známkou kvality.

Líbí se nám

- zachování povahy světa Zaklínače
- průběh příběhových úkolů odpovídá charakteru postav
- možnost volby (ne vždy) při vyhodnocování karet
- rychlé souboje
- relativně jednoduchá pravidla a přehledné karty s názornou symbolikou
- grafické provedení

Vadí nám

- hra umí být zatraceně krutá
- prvek náhody u soubojů (ale jde zvrátit pomocí výbavy jednotlivých postav)
- po prozkoumání příběhů přichází o část svého kouzla

Deskovou hru Zaklínač koupíte v našem obchodě Xzone.cz.

Tisk  
Štítky: deskovky
Další aktuální články
 
Gravel

Gravel

Středa 21.3.2018 00:00 - Jak dopadly nové off-road závody od italského studia Milestone, které často tvoří jen průměrné hry? Přečíst celý článek »

2 komentáře | PC, PS4, Xbox One | Autor: Miky
TT Isle of Man

TT Isle of Man

Úterý 20.3.2018 14:45 - Oficiální hra nejtěžšího motocyklového závodu planety přetéká adrenalinem. Přečíst celý článek »

12 komentářů | PC, PS4, Xbox One | Autor: Michal Jonáš
God of War – dojmy z hraní

God of War – dojmy z hraní

Pondělí 19.3.2018 16:01 - V porovnání s chystaným restartem série působí předešlé díly jako obyčejné demoverze. Přečíst celý článek »

33 komentářů | PS4 | Autor: Filca

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Deskovkový speciál: Zaklínač
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Marek_Tvrdy člen redakce   2x   Příběhové texty na kartách a v manuálu společně se mnou přeložil Jakub Mařík, který přeložil i knižního průvodce "Zaklínač a jeho svět" a spoustu knih z jiných herních světů (Halo, Diablo, Warcraft, Mass Effect) .Marek_Tvrdymarek_tvrdy6198    27.11.2017 11:50 Marek_Tvrdy

Příběhové texty na kartách a v manuálu společně se mnou přeložil Jakub Mařík, který přeložil i knižního průvodce "Zaklínač a jeho svět" a spoustu knih z jiných herních světů (Halo, Diablo, Warcraft, Mass Effect) .

Draper    Mě třeba Triss sedla, Merigolda jsem nezvládl
:D
Draperdraper18948
    27.11.2017 10:17
Draper

Mě třeba Triss sedla, Merigolda jsem nezvládl
:DKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

barlow člen redakce   1x   Mno já už několikrát zažil vyčůraného Marigolda, který stalkuje Geralta a vydělává na jeho hrdinských činech :D Je však pravdou, že za Geralta je to asi nejjednodušší, za Triss dle mého nejtěžší. Ale asi je to hodně o herním stylu...barlowbarlow10057    26.11.2017 22:09 barlow

Mno já už několikrát zažil vyčůraného Marigolda, který stalkuje Geralta a vydělává na jeho hrdinských činech :D Je však pravdou, že za Geralta je to asi nejjednodušší, za Triss dle mého nejtěžší. Ale asi je to hodně o herním stylu...

Draper   1x   Hlavně se nám stává, že vyhrává většinou hráč, který hraje za Geralta :DDraperdraper18948    26.11.2017 21:45 Draper

Hlavně se nám stává, že vyhrává většinou hráč, který hraje za Geralta :DKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Blackhand47XD   2x   Fajn hra, jen po chvíli začíná být docela stereotypní. Do konce jsem ji dohrál snad jen jednou.Blackhand47XDblackhand47xd13675    26.11.2017 16:06 Blackhand47XD

Fajn hra, jen po chvíli začíná být docela stereotypní. Do konce jsem ji dohrál snad jen jednou.

Milhouse   1x   Obě verze jsou krásnéMilhousemilhouse75850    26.11.2017 14:55 Milhouse

Obě verze jsou krásné

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Gravel

Recenze - 21.3.2018
 
Gravel

Jak dopadly nové off-road závody od italského studia Milestone, které často tvoří jen průměrné hry?

 
Přečíst celý článek»Autor: Miky - Platforma: PC a konzole
 

TT Isle of Man

Recenze - 20.3.2018
 
TT Isle of Man

Oficiální hra nejtěžšího motocyklového závodu planety přetéká adrenalinem.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
God of War – dojmy z hraní

V porovnání s chystaným restartem série působí předešlé díly jako obyčejné demoverze.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: Konzole
 

Far Cry 5 – dojmy z hraní

Preview - 19.3.2018
 
Far Cry 5 – dojmy z hraní

Jaké jsou naše dojmy z několikahodinového hraní open-world střílečky Far Cry 5?

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole
 
 
Kobky plné chaosu – deskovka

Nechte se zlákat do smrdutých cel, z nichž může vyjít pouze jeden vítěz.