Uživatel nepřihlášen
 

Ylands – o barvách, zámcích a dalších novinkách

Neděle 28.1.2018 15:22 - Autor: Martin "Cvrnda" Cvrček - Rubrika: Speciály Speciál Ylands

V doplňujícím článku ke staršímu preview se zaměřujeme na novinky, které dorazily do sandboxu od Bohemia Interactive v rámci vydání hry na Steamu.

Loni v září jsem se v preview zaměřoval na Ylands, slibný sandboxový titul od Bohemia Interactive. Od té doby se však hra dočkala nemalého množství novinek a navíc je od začátku prosince k dostání na Steamu v programu Early Access. Proto jsme si v redakci řekli, že zkusíme něco, co na Zingu nemá až takovou tradici - článek, který má za cíl doplnit jiný článek. Pojďme se tedy podívat na to, jak se Ylands poslední měsíce rozrostlo a co se změnilo od dob vydání zářijového preview.

Ve znamení barev

V preview můžete najít letmou zmínku o systému barvení, který je díky aktualizaci 0.6 konečně přítomen. Ve hře tak máte k dispozici další nástroj v podobě barvící pistole, s níž lze nabarvit většinu objektů a stavebních bloků a dokonce i zvířata. Výjimku momentálně tvoří terén a rostliny, což by se snad mělo časem změnit, ale jinak se vám meze příliš nekladou. Jestli dáváte přednost kreativnímu módu, stačí vybrat pistoli, v prosté nabídce nastavit libovolnou barvu a už si můžete hrát na Picassa a nabarvit jakýkoliv výtvor. V režimu objevování (survival) je třeba barvivo nejprve vyrobit, ale jinak jsou podmínky prakticky shodné. Barvit můžete i v editoru, ale není nad to vyrazit na náhodně vygenerovaném ostrově někam do džungle a občasným stiskem tlačítka zařídit, že v ní budou běhat červené pumy, modří koně nebo žlutí divočáci. Jedná se o velmi prostou herní mechaniku, která hru zajímavým způsobem oživuje a dává větší prostor kreativitě.Pak tu máme prvek, který zase může hraní usnadnit a zpříjemnit, a to úložiště, která zahrnují nejen truhlice, ale i klíčenku a sáček na rostliny. Něco takového se hodí obzvlášť v survivalu, v němž má člověk tendenci okamžitě sbírat cokoliv, na co narazí, což má za následek rychlé zaplnění inventáře. Nyní stačí vyrobit sáček, do nějž se budou automaticky uskladňovat rostliny, a hned máte v inventáři více místa na další věci. Stejně funguje i klíčenka, do níž lze vkládat vámi nalezené klíče, které už nebudou zbytečně zabírat vlastní místo. A když si zrovna potřebujete něco odemknout, systém z klíčenky sám vybere vhodný klíč, samozřejmě za předpokladu, že ho vlastníte.

S odemykáním souvisí novinka v podobě zámků. Díky nim můžete nyní snadno zařídit, aby vám třeba v multiplayeru nikdo nebral vaše věci a nevyužíval vaše pracně sestavená vozidla. Zamykat lze celou řadu objektů od domů a dveří až po lodě a auta, přičemž pro odemčení je nutný klíč nebo heslo. Při použití zámku si totiž lze zvolit heslo, s jehož pomocí danou věc odemknete, přičemž není problém napsat k němu zároveň nějakou nápovědu. Takto je tedy možné vytvářet i určité hádanky. Nejen proto se jedná o praktickou a chytrou záležitost, která může zpříjemnit a ozvláštnit zejména hraní s ostatními hráči. Totéž by se dalo říct o rozbitém generátoru ochranné bariéry, přidaném spolu s novější aktualizací. Stačí ho opravit a zapojit a můžete využívat štít, který se hodí třeba pro pohodlnější úpravu budov nebo na ochranu před škodami způsobenými spoluhráči.Příjemnější pohyb

Změnami prošlo i základní ovládání hry. Nyní máte při hraní Ylands k dispozici intuitivní radiální menu, díky němuž máte mnohem snadnější přístup k výběru a ovládání nástrojů, tanečků, animací a dalších prvků. Prostřednictvím radiálního menu lze dokonce přivolat vámi ochočeného koně. V praxi to znamená, že pro kompletní ovládání Ylands už nemusíte využívat značnou část klávesnice jako v sérii Arma, stačí vyvolat menu a v jeho sekcích ukázat kurzorem na cokoliv, co zrovna potřebujete. Navíc se nyní hra dá lépe ovládat při používání gamepadu. A aby toho nebylo málo, i ovládání postavy je nyní mnohem příjemnější a přirozenější, zčásti díky pozměněným animacím.

V posledních měsících si do hry našla cestu i jedna součást, která může s přihlédnutím na nedávné kauzy v herním světě vyvolat přinejmenším pár otázek. Řeč je o nabídce mikrotransakcí. Ylands je v tuto chvíli velmi levná hra, na Steamu je prodávána za pouhých 15 euro, ale zároveň je velmi často rozšiřována o nový obsah, který je zdarma k dispozici všem hráčům. Tento přístup se pravděpodobně hned tak nezmění, a to ani po vydání finální verze, a jak už to tak bývá, taková snaha a iniciativa musí být nějak podporována. Řešením mají být právě mikrotransakce, které jsou naštěstí čistě kosmetické.Za reálné peníze si tak lze koupit speciální měnu zvanou coyny, kterou můžete v obchodě v hlavním menu vyměnit za reskin meče, brokovnice, revolveru, palcátu a dalších nástrojů. K dispozici jsou i různé tanečky a animace a brzy budou očividně k dostání také dekorativní předměty. Jedná se tudíž o věc, která nemá na hratelnost sebemenší vliv, nemluvě o tom, že v tuto chvíli je řada kosmetických položek k dispozici zcela zdarma. Prostřednictvím obchodu tak můžete získat nový kosmetický obsah i bez nutnosti utratit jediný coyn. Příznivá je i absence loot boxů nebo jejich alternativy, takže vždy přesně víte, jakou kosmetickou věc kupujete.

Je myslím opravdu pozoruhodné, jak může být hra rozšířena o tolik přínosných novinek za tak krátkou dobu. Barvení, zámky, úložiště, generátor ochranné bariéry, radiální menu nebo příjemnější a přirozenější pohyb postavy, to všechno hraní Ylands značně obohacuje a navíc má za následek, že hra v prosinci vstoupila na Steam v poměrně solidní formě. Nezbývá než doufat, že tempo přidávání nového obsahu nepoleví, že mikrotransakce zůstanou kosmetické a že hra opravdu nepůjde po cestě DayZ a Take On Mars a nezůstane v Early Access celé věky. Za zmínku stojí i optimalizace, která má momentálně své mouchy. V tuto chvíli každopádně platí, že Ylands může být dobrou volbou pro každého příznivce sandboxových titulů, které zároveň fungují jako platforma pro vytváření vlastního obsahu, a obecně her přístupných všem věkovým kategoriím. A protože je nový projekt Bohemia Interactive už několik týdnů možné koupit na Steamu, a to dost levně, možná nastal ten pravý čas na to věnovat Ylands alespoň trošku pozornosti.

Přečtěte si také naše dojmy z Gamescom dema Ylands.

Tisk  
Štítky: ylands
Ylands na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Ylands Screenshot ze hry Ylands Screenshot ze hry Ylands Screenshot ze hry Ylands Screenshot ze hry Ylands Screenshot ze hry Ylands Screenshot ze hry Ylands Screenshot ze hry Ylands
Další aktuální články
 
Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Pondělí 19.2.2018 18:33 - Jaké vtípky, zajímavosti a kuriozity se podařilo najít v prvních dnech po vydání očekávaného českého RPG? Přečíst celý článek »

9 komentářů | PC, PS4, Xbox One | Autor: Cvrnda
Pillars of Eternity II: Deadfire – fotoseriál z bety veľkolepého RPG

Pillars of Eternity II: Deadfire – fotoseriál z bety veľkolepého RPG

Pondělí 19.2.2018 14:27 - Dobrodružná výprava á la Robinson Crusoe. Přečíst celý článek »

14 komentářů | PC, PS4, Xbox One | Autor: romando
Andor – deskovka

Andor – deskovka

Neděle 18.2.2018 19:13 - Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci. Přečíst celý článek »

1 komentář | Autor: barlow

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Ylands – o barvách, zámcích a dalších novinkách
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Phase    mne to pride ze v bohemke si povedali ok na dospelych sme zarobili armou, podme zarobit na detoch, zobrali napady z roznych hier, chceli to spravit an styl minecraft grafiky, ale aby to nebolo okate tak to dali do viac polygonov a zlatanina je na svetePhasephase19275    29.1.2018 10:25 Phase

mne to pride ze v bohemke si povedali ok na dospelych sme zarobili armou, podme zarobit na detoch, zobrali napady z roznych hier, chceli to spravit an styl minecraft grafiky, ale aby to nebolo okate tak to dali do viac polygonov a zlatanina je na svete

Dan4815    Subjektivně ti řeknu, že nestojí. Hra mě nebaví, a to jsem jejich cílovka. Nevím no, ale je to můj názor. Chce to čas a hlavně, aby přidali nekonečnost světa. I tak si myslím, že i tak životnost jedné mapy je daleko menší, než v jiných hrách, jako je třeba Minecraft,Dan4815dan481531982    28.1.2018 18:14 Dan4815

@ odpověď na komentář od nikoIX:Subjektivně ti řeknu, že nestojí. Hra mě nebaví, a to jsem jejich cílovka. Nevím no, ale je to můj názor. Chce to čas a hlavně, aby přidali nekonečnost světa. I tak si myslím, že i tak životnost jedné mapy je daleko menší, než v jiných hrách, jako je třeba Minecraft,

nikoIX napsal:No nevím jestli to za těch 15€ stojí.

nikoIX    No nevím jestli to za těch 15€ stojí.nikoIXnikoix33904    28.1.2018 17:03 nikoIX

No nevím jestli to za těch 15€ stojí.

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (45 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12143 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (109 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), Jaký monitor? (13 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Jaké vtípky, zajímavosti a kuriozity se podařilo najít v prvních dnech po vydání očekávaného českého RPG?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Pillars of Eternity II: Deadfire – fotoseriál z bety veľkolepého RPG

Dobrodružná výprava á la Robinson Crusoe.

 
Přečíst celý článek»Autor: romando - Platforma: PC a konzole
 

Andor – deskovka

Speciál - 18.2.2018
 
Andor – deskovka

Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci.

 
 
 
Resident Evil 7: Gold Edition

Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole