Uživatel nepřihlášen

Deskovkový speciál: Escape Room – úniková hra

Čtvrtek 14.12.2017 19:00 - Autor: Jakub "barlow" Němec - Rubrika: Speciály Speciál Deskovkový speciál: Escape Room – úniková hra

Průšvih. Máte 60 minut na vyřešení problému, jinak jste v loji. Uspějete, nebo skončíte v poli poražených?

V předvánočním čase se vám v rámci našich (většinou) středečních speciálů pokoušíme představit hry, jež by se mohly vyjímat pod stromečkem méně deskově náruživých osob. Dnes se zaměříme na zážitkovou hru Escape Room. Určitě jste již slyšeli o fenoménu posledních dvou let – únikových místnostech. Dobrovolně se necháte zavřít do místnosti s bandou kamarádů a pokoušíte se vyřešit sérii hádanek, umožňujících nalezení klíče z pokoje v daném časovém limitu. Většinou na vás čeká příběh spojen s hrozbou vaší osobní likvidace či odhalení, v pozadí hraje podmanivá hudba a jste vtaženi do víru děje, během nějž vám nemilosrdně utíká čas. Vždy máte po ruce možnost nápovědy a nic vám tak nebrání užít si dobrodružství naplno. Tvůrčí tým nizozemských designérů Identity Games se rozhodl přenést únikovou zábavu do vašich domovů a díky českému distributoru deskových her ADC Blackfire si Escape Room můžeme zahrát v rodném jazyce.

Atmosféra houstne

Psát o deskové hře, která si zakládá na jednom intenzivním prožitku, se zdá být velmi složité. Jak se jen vyhnout příběhovým spoilerům a nenapovědět řešení záludných hádanek a přitom celý titul popsat? V naší recenzi se proto zaměříme na popis jednotlivých částí, jimiž se Escape Room vymaňuje z třídy domácích únikových dobrodružství a nastíníme dějové pozadí čtveřice dobrodružství, které po rozbalení v krabici najdete.

Na začátku každého ponoření do kritických chvil je potřeba si uvědomit základní principy časově omezeného dobrodružství, hlavně u nováčků, kteří nemají s podobnou kratochvílí žádnou zkušenost. Během řešení úkolů musí tým komunikovat a diskutovat nad řešením. Žádný artefakt není třeba ničit, ale můžete na ně psát či je skládat. Důležitá je tvorba poznámek, jež vás mohou navést k řešení zdánlivě nesouvisejících rébusů. Tvůrci doporučují používat chytrý telefon a všechny jeho funkce. My doporučujeme obrnit se trpělivostí, protože chvíle frustrace, kdy nemůžete přijít na hádanku (nebo ji třeba najít), nakonec střídá obrovská úleva a radost z jejího vyřešení.
Napětí během rozlouskávání prohnaných rébusů umocňuje tzv. chrono dekodér, který vám odpočítává čas. Tato užitečná krabička vám navíc dává zvukové signály, po jejichž zaznění si můžete přečíst důmyslně řešenou nápovědu (karty s nápovědou musíte vložit do dešifrovací kapsy). Každý dobrodruh rozhodně ocení design povrchu dekodéru, protože na něm najde šifrovací číselné a písmenné kotouče, šifru prasečích chlívků, Polybiův čtverec a Morseovu abecedu (nemusíte tak vzpomínat na táborové časy). Zároveň vám krabička slouží jako kontrolor správných odpovědí, protože do příslušných otvorů musíte vložit správné čtyři klíče. V opačném případě se vám za každý nesprávný tip odečte z času jedna minuta. Po odečtení hodinového limitu jste sice nesplnili výzvu, ale můžete pokračovat, zatímco se vám začne připočítávat záporný čas.

Nebezpečí na každém kroku

Po rozbalení krabice objevíte mimo dekodéru čtveřici plastových pytlů obsahujících všechny komponenty ke zdárnému vyřešení záhady. Každý scénář obsahuje tři na sebe navazující části, které jsou uzavřeny správným zadáním kódu pomocí klíčů. Po zdárném vyřešení uslyšíte fanfáru, která podpoří jedinečný zážitek z úspěchu.

V rámci posloupnosti příběhů doporučujeme začít tak, jak jejich pořadí zapsali tvůrci do manuálu. Jednotlivé linky na sebe sice nenavazují, ale občas se dočkáte úsměvného easter eggu. V první složce s názvem „Útěk z vězení“ najdete vyprávění o nespravedlivě odsouzeném vězni, který měl to štěstí, že zdědil celu po geniálním matematikovi, který si zašifroval plán útěku na zdi své cely. Druhý příběh jménem „Virus“ vás přivede do laboratoře, v níž neopatrná pracovnice rozbila baňku s nebezpečným virem a protilátka je schovaná v sejfu šéfa oddělení. Obě dobrodružství patří k lehčím startovním zážitkům, které vás připraví na další dvě výzvy.

Obtížnější hádanky vás čekají v „Jaderné hrozbě“, kde se vžijete do člena týmu likvidujícího nastražené výbušniny. V bytě atentátníka Viléma Tellera najdete řadu vodítek, která by vás měla dovést ke zneškodnění nebezpečné trhaviny. Na otrlé jedince čeká poslední, nejtěžší příběh „Chrám Aztéků“, který prožijete v týmu lovců pokladů pídících se v džungli Mexika po bájném diamantu Oko Aztéků. Středoamerické dobrodružství už chce opravdu pevné odhodlání a plnou koncentraci na řešení hlavolamů, protože bez těchto vlastností neuspějete.Komplexní zážitek

Při překonávání záludných nástrah každého scénáře zažijete útrapy, které většinou potrápí váš mozek. Úplně nejhorší chvilky si zažijete v momentech, kdy si myslíte, že správné řešení neexistuje, ale zároveň víte, že k jeho rozlousknutí stačí chladná logika. K prolomení záhad totiž není třeba žádných faktických znalostí ze školy. Proto je Escape Room opravdu pro každého. Asi největší překážkou pro vás bude naladit se na správnou vlnu tvůrce šifer. Protože pokud nepochytíte jeho styl zadávání hádanek, ocitnete se brzy v úzkých.

Za sebe můžu říct, že jsem si hru užíval a frustrace se několikrát pokoušela podkopat mou vůli k pokračování. Naštěstí jsem kolem sebe měl dost lidí s jiným typem myšlení, kteří se podívali na řešení z odlišného úhlu. A to je vlastně nejpodstatnější podmínka pro zábavné hraní Escape Room – banda lidí pevně rozhodnutá překonat jakýkoliv rébus. Pokud si hru nadělíte pod vánoční jehličnan, pořídíte si zábavu na přesně čtyři hodiny. Celková částka tisícikoruny se může někomu zdát vysoká, ovšem ve své podstatě platíte 250 Kč za scénář, což už jde pochopit. Navíc chrono dekodér vám zůstane a vy si můžete přikupovat další scénáře, které v zahraničí již v anglické verzi vyšly. Navíc si do mobilu můžete stáhnout aplikaci, přes kterou si můžete pustit doprovodnou hudbu komponovanou přímo na hodinový prožitek jednotlivých scénářů.

Líbí se nám

- napětí, které by se dalo krájet
- nutnost spolupracovat v týmu
- fyzické artefakty
- promyšlené hádanky
- chrono dekodér a systém klíčů
- princip nápovědy

Vadí nám

- pokud nepochytíte princip zadávání hádanek, budete možná ztraceni

Tisk  
Štítky: deskovky
Další aktuální články
 
Everybody's Golf

Everybody's Golf

Pondělí 15.1.2018 19:40 - Další díl série, který opět není dokonalý, ale díky laxní konkurenci stále nemá sobě rovného. Přečíst celý článek »

2 komentáře | PS4 | Autor: Filca
XCOM – deskovka

XCOM – deskovka

Neděle 14.1.2018 13:13 - Létající talíře jsou na obzoru. Od úspěšné invaze dělí mimozemšťany soustředěná obrana centrály XCOM. Nechte se rekrutovat! Přečíst celý článek »

5 komentářů | Autor: barlow
Door Kickers: Action Squad – dojmy z hraní

Door Kickers: Action Squad – dojmy z hraní

Sobota 13.1.2018 13:30 - Měli jsme možnost otestovat nezávislou 2D alternativu Rainbow Six. Zaujala nás? Přečíst celý článek »

3 komentáře | PC | Autor: ThainDegu

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Deskovkový speciál: Escape Room – úniková hra
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
barlow člen redakce    Po některých částech se píše, něco se skládá, ale na žádný trhací kousek a jinak ničitelný jsme nenarazili... Mno a znovuhratelnost neexistuje, jakmile vyřešíte, tak víte, jak se poprat s každou hádankou.barlowbarlow10057    17.12.2017 19:16 barlow

Po některých částech se píše, něco se skládá, ale na žádný trhací kousek a jinak ničitelný jsme nenarazili... Mno a znovuhratelnost neexistuje, jakmile vyřešíte, tak víte, jak se poprat s každou hádankou.

Rascal    A jak to je se znovuhratelností? Resp ničí se sada hraním?Rascalrascal7254    17.12.2017 17:59 Rascal

A jak to je se znovuhratelností? Resp ničí se sada hraním?

barlow člen redakce    Mno ona to není ani tak párty hra. Rozjívení kamarádi se asi moc nesoustředí na docela zapeklité hádanky, které se mají v limitu zvládnout. Spíše je potřeba odhodlání a koncentrace na pokoření každého z příběhů...barlowbarlow10057    16.12.2017 09:06 barlow

Mno ona to není ani tak párty hra. Rozjívení kamarádi se asi moc nesoustředí na docela zapeklité hádanky, které se mají v limitu zvládnout. Spíše je potřeba odhodlání a koncentrace na pokoření každého z příběhů...

Jamajčan    A je to fakt hodně návyková party hra? ? ?Jamajčanjamajcan73308    16.12.2017 01:24 Jamajčan

@ odpověď na komentář od barlow:A je to fakt hodně návyková party hra? ? ?

barlow napsal:Mno doporučují se tři až pět hráčů, ale první dva scénáře jsme s ženou zvládli sami (i když ten druhý skřípal a dal nám na frak) .
Kódy jsou zastoupeny klíči, které jsou oboustranné a musí se zasunout do přístroje, takže kombinací je dost. Představuju si to tak, že pozná první správnou kombinaci, zařadí si ji k algoritmu dalších posloupností, podle kterých kontroluje další postup (každý příběh má tři kódy) . Ale možná se pletu. Přesto je to vysoce funkční.

Ylbirda   1x   Díky za informace :)Ylbirdaylbirda69978    15.12.2017 16:18 Ylbirda

Díky za informace :)

barlow člen redakce   2x   Mno doporučují se tři až pět hráčů, ale první dva scénáře jsme s ženou zvládli sami (i když ten druhý skřípal a dal nám na frak) .
Kódy jsou zastoupeny klíči, které jsou oboustranné a musí se zasunout do přístroje, takže kombinací je dost. Představuju si to tak, že pozná první správnou kombinaci, zařadí si ji k algoritmu dalších posloupností, podle kterých kontroluje další postup (každý příběh má tři kódy) . Ale možná se pletu. Přesto je to vysoce funkční.
barlowbarlow10057
    15.12.2017 15:48
barlow

Mno doporučují se tři až pět hráčů, ale první dva scénáře jsme s ženou zvládli sami (i když ten druhý skřípal a dal nám na frak) .
Kódy jsou zastoupeny klíči, které jsou oboustranné a musí se zasunout do přístroje, takže kombinací je dost. Představuju si to tak, že pozná první správnou kombinaci, zařadí si ji k algoritmu dalších posloupností, podle kterých kontroluje další postup (každý příběh má tři kódy) . Ale možná se pletu. Přesto je to vysoce funkční.

Ylbirda    Zní to ohromně zajímavě, asi si to časem pořídím :)
Akorát se mi nikde nepovedlo dohledat, jestli doporučují nějaký určitý počet hráčů?
Plus by mě zajímalo, jak to přesně funguje s těma kódama - jak hra přesně ví, kde jsem a jestli teda zadávám správný kód?
Ylbirdaylbirda69978
    15.12.2017 13:35
Ylbirda

Zní to ohromně zajímavě, asi si to časem pořídím :)
Akorát se mi nikde nepovedlo dohledat, jestli doporučují nějaký určitý počet hráčů?
Plus by mě zajímalo, jak to přesně funguje s těma kódama - jak hra přesně ví, kde jsem a jestli teda zadávám správný kód?

Draper    Musel bys zjistit někde na netu, ja tuhle hru nikdy nehrál :DDraperdraper18948    15.12.2017 09:34 Draper

@ odpověď na komentář od Jamajčan:Musel bys zjistit někde na netu, ja tuhle hru nikdy nehrál :DKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Jamajčan napsal:Já bych se chtěl zdejšího plebiscitu zeptat: Nevíte jestli je v Kroměříži, či Havířově nějaká herna, kde bych si mohl zahrát Magic: The Gathering? Vím jen, že existuje obchůdek a herna ve Frýdku-Místku.

Jamajčan    Já bych se chtěl zdejšího plebiscitu zeptat: Nevíte jestli je v Kroměříži, či Havířově nějaká herna, kde bych si mohl zahrát Magic: The Gathering? Vím jen, že existuje obchůdek a herna ve Frýdku-Místku.Jamajčanjamajcan73308    15.12.2017 01:18 Jamajčan

@ odpověď na komentář od Draper:Já bych se chtěl zdejšího plebiscitu zeptat: Nevíte jestli je v Kroměříži, či Havířově nějaká herna, kde bych si mohl zahrát Magic: The Gathering? Vím jen, že existuje obchůdek a herna ve Frýdku-Místku.

Draper napsal:Na zatrolených hrách najdeš plno klubů a měst, kde se lidi schází k hraní deskovek, pokud myslíš přímo únikovou místnost tak vím, že na ní byla sestra v Olomouci.

barlow člen redakce   1x   Únikové místnosti už se dají najít na každém kroku, stačí aspoň jeden nadšenec. Už jsou v každém větším městě.
Únikové hry deskového charakteru (nejčastěji karetní) se dají koupit všude. Tahle recenzovaná je výjimečná tím dekodérem.
barlowbarlow10057
    14.12.2017 19:50
barlow

Únikové místnosti už se dají najít na každém kroku, stačí aspoň jeden nadšenec. Už jsou v každém větším městě.
Únikové hry deskového charakteru (nejčastěji karetní) se dají koupit všude. Tahle recenzovaná je výjimečná tím dekodérem.

Draper    Na zatrolených hrách najdeš plno klubů a měst, kde se lidi schází k hraní deskovek, pokud myslíš přímo únikovou místnost tak vím, že na ní byla sestra v Olomouci.Draperdraper18948    14.12.2017 19:33 Draper

Na zatrolených hrách najdeš plno klubů a měst, kde se lidi schází k hraní deskovek, pokud myslíš přímo únikovou místnost tak vím, že na ní byla sestra v Olomouci.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Behavioralista    No o fenoménu únikových her jsem cosi zaslechl, no jenže kde si to tak zahrát? Všecko je akorát nasáčkované v Prahe a tu v Moravsku nic.Behavioralistabehavioralista34565    14.12.2017 19:15 Behavioralista

No o fenoménu únikových her jsem cosi zaslechl, no jenže kde si to tak zahrát? Všecko je akorát nasáčkované v Prahe a tu v Moravsku nic.

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Everybody's Golf

Recenze - 15.1.2018
 
Everybody's Golf

Další díl série, který opět není dokonalý, ale díky laxní konkurenci stále nemá sobě rovného.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: Konzole
 

XCOM – deskovka

Speciál - 14.1.2018
 
XCOM – deskovka

Létající talíře jsou na obzoru. Od úspěšné invaze dělí mimozemšťany soustředěná obrana centrály XCOM. Nechte se rekrutovat!

 
 
 
Door Kickers: Action Squad – dojmy z hraní

Měli jsme možnost otestovat nezávislou 2D alternativu Rainbow Six. Zaujala nás?

 
Přečíst celý článek»Autor: ThainDegu - Platforma: PC
 
 
Kingdom Come: Deliverance – vše, co byste měli vědět, na jednom místě

Jeden z nejambicióznějších a nejsledovanějších projektů posledních let je konečně za rohem, a tak si shrneme, co všechno nás v Kingdom Come čeká.

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 

This War of Mine – deskovka

Speciál - 11.1.2018
 
This War of Mine – deskovka

Civilisté zažívají válku odehrávající se před okny jejich domu. Troufnete si prožít jejich traumata?