Videohry měly své místo ve společnosti už od svého vzniku, avšak častokrát se střetávaly s odsouzením či klidně i posměškem, kdy jejich hráči a tvůrci byli povětšinou vnímáni jako snílci, blázni či společenští vyvrhelové.
S takovými názory se ostatně můžeme občas setkat i dnes, avšak pozice videoherního průmyslu natolik vyrostla (nejen z pohledu finančního), že se situace podstatně vylepšila, přičemž se videohrám postupně dostává prostoru i v rámci českého školství.
To posléze platí i u nás, kdy se za poslední dobu na našich vysokých školách otevřelo pár oborů, které zájemcům umožňují své studium mířit právě na počítačové hry. Pokud jste ale chtěli s takovýmto zaměřením studovat například už od střední, tak jsou možnosti stále velice limitované.
Nicméně brněnská Střední škola umění a designu (zkráceně SSUD) přichází se zajímavou nabídkou, kterou je otevření oboru nazvaného Game Art.

Jedná se o středoškolský obor s maturitou, jenž je orientovaný na tvorbu nejen digitálních her, ale i deskovek. Studenti si sami vyberou své zaměření, takže se jedná o vhodnou volbu pro případné budoucí programátory, grafiky, designéry i animátory.
První várka studentů v tomto novém oboru začne studovat ve školním roce 2021/2022, přičemž přihlášku můžete podat do 30. listopadu. Přijímací řízení se bude skládat z talentové a všeobecné části.
V talentových zkouškách uchazeč vyhotoví tři zadané úlohy, které jsou pro tento obor následující:
- 1. úkol: kresba stylizované postavy, zasazené do zadaného světa,
- 2. úkol: tvorba levelu hry se zadanou herní mechanikou,
- 3. úkol: tvorba nelineárního, interaktivního příběhu.
Společně s tím taktéž odevzdá své domácí práce, které by měly splňovat následující požadavky:
- jejich autorem musí být jen uchazeč, domácí výtvarné práce jsou bez cizích reálných korektur (v případě zjištění výrazného rozporu mezi kvalitou domácích prací a výsledkem tří úkolů talentové zkoušky, budou domácí práce hodnoceny 0 body)
- množství prací minimálně 20 ks, které jsou vybrány jako nejlepší z většího množství prací
- schopnost výtvarně zachytit skutečnost (kresba, malba … podle vizuální skutečnosti)
- některé práce by měly být zaměřeny na obor vzdělání, do kterého se uchazeč hlásí
- zájemce by měl prokázat ve svých pracích svoje tvůrčí schopnosti: nápaditost, výtvarný cit, energii i schopnost realizovat své představy, soustředěnost, ale také manuální zručnost
- prostorové práce musí být ve fotodokumentaci, případně na CD nebo USB disku, počítačové práce (mimo animace, hry, programy nebo aplikace) pouze vytištěné
Pokud bude zájemce v talentové části úspěšný (získá alespoň 30 bodů z možných 60), tak dále podstoupí všeobecný test, pohovor a bude mu posouzen průměrný prospěch z předchozího studia.

Na základě získaných bodů budou oznámeni přijatí studenti, kteří se během své výuky mohou těšit na učitele, jakými například je filmař Ondřej Klus či Filip Dufka, jenž je technickým grafikem v Hangaru 13.
S ateliérem oboru taktéž budou spolupracovat různá brněnská studia, díky čemuž jejich zástupci mohou sdílet své zkušenosti se žáky. Samozřejmostí je i dobré technické zázemí, jelikož samotná výuka bude probíhat především samotnou tvorbou her.
Pro odběr novinek se doporučujeme přihlásit na oborový Discord server.
K seznámení s oborem Game Art a případně i učiteli mohou sloužit i schůzky Žákovského klubu herní tvorby.
Tímto krokem se tedy opět rozšiřují možnosti vzdělání v námi důvěrně známém odvětví a my jsme za to jedině rádi.
hernim game designem, tvorbou charakteru atd. se zabyvaji vesmes na vsech umeleckych/umelecko-prumyslovych skolach s oborem grafickyho designu, animace nebo ilustrace.. nic novyho
v kazdym rocniku mame v oboru grafiku minimalne 1–2 lidi, kteri si vyberou tvorbu hry
jako svoji maturitni praci..
To je super. Konecne obor na stredni, ktery ma sanci nekoho babiv
Zapomínáš na poštovní učiliště
Každý obor má šanci někoho bavit, problém je že každý rád vidí výsledek, ale jak se zjistí co obnáší se k tomu výsledku dostat, tak na to kašlou, školu protáhákují a opíšou a máš tu vyštudovaného co nic neumí, ale má vystudováno.
Tak schvalne, ktera skola bude prvni a otevre obor „youtuber/content creator“?
Škoda, že tohle nebylo v době, kdy jsem byl mladej…beeee
Je tohle placená reklama? Vyskakuje to na mě poslední dobou všude, jakoby šlo o nějakou osvětu. Přitom podobné obory už se nachází na několika českých středních, MATFYZ má obor „skoro“ game design, ČVUT má některé předměty na FITu a FELu zaměřené tím směrem.
Navíc forma těch článků je dost nekritická a působí jako nějakej propagační letáček.
Also, střední školy nespadají pod akademickou půdu, tak si to opravte.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Akademick%C3%A1_p%C5%AFda
Je to přesně tak, jak říkáte. Všichni to mají „skoro“ a „některé“ předměty. Tohle je přímo regulérní herní obor a navíc už na STŘEDNÍ škole. A to je unikum. Takže opravdu je o čem psát, protože je to skvělá pozitivní zpráva. Zatím tam není co kritizovat nebo snad ano?
Akademická půda v článku je ale samozřejmě chyba.
Větu o akademické půdě jsme opravili, děkujeme za upozornění.
Pokud jde o kritiku výše, obecně vnímáme jako pozitivní každý krok směrem k podpoře cíleného vzdělávání pro podporu herního vývoje v naší zemi – a také proto jej podporujeme naší pozorností.
Moje primární otázka je jestli je to placená reklama, protože mi přijde divný, že se o to tolik média zajímají (včetně běžných daily plátků a všech herních médií).
Unikum to není. https://visiongame.cz/kde-v-cesku-studovat-pocitacove-hry/
Jen většina těch oborů jsou trochu víc do šířky. Positivní zpráva to samosebou je. Kritice by měla podléhat každá instituce a nechvalme dne před večerem.
Není to placená reklama.
Pokud se nepletu, tak takové musí být ze zákona označené.
Ano, je to unikum. Opět posíláte seznam vysokých škol. Tohle je střední škola.
Jak může podléhat kritice zpráva o otevření nového herního oboru na střední škole? Měla by snad tato novinka analyzovat kvalitu školy nebo školství? Opravdu hledáte zajímavé problémy
Za poznatek k akademické půdě samozřejmě děkuji a patřičně jsme ho opravili.
K tomu dalšímu si myslím, že se dostatečně vyjádřili komentující nade mnou, jejichž názor sdílím i já.