Juegaterapia Foundation je španělská nadace, která se dlouhodobě věnuje pomoci dětem léčících se z rakoviny. Nedávno uvedla dokument s názvem „While you play, chemo will fly away“, ten staví na jejich deset let dlouhém výzkumu, jenž zkoumal vliv hraní počítačových her na děti procházející procesem léčby rakoviny. Výsledky potvrdily, že děti díky hraní videoher pociťují méně bolesti a obecně zvládají tyto těžké situace mnohem lépe.
Hraní her dětem až o 14 % snížilo bolesti postižené sliznice a podslizniční tkáně, které jsou spojené s chemoterapií.
Další pozitivní důsledek mají hry i na parasympatetický systém, který u sledovaných dětí vzrostl o 14 %. Ten funguje jako protiváha sympatetického systému, jenž stručně představil doktor Mario Alonso Puig:
„Tak náročná situace, jako je podobná hospitalizace, aktivuje u dětí s rakovinou sympatetický systém, ten organismu pomáhá ‚utéct‘ před hrozbou. Jenže tyto děti ‚utéct‘ nemohou – jsou ‚svázáni‘ chemoterapií. Když je tento systém ale aktivní příliš dlouho, tak může mít velmi negativní dopady na tělo. Stejná část nervového systému, která nás chrání před určitými hrozbami pak začne působit proti nám – zvyšuje krevní talk, zatěžuje srdce a obecně imunitnímu systému ztěžuje práci, proto je důležité této nemoci čelit.“
Díky hrám také není potřeba dětem dávat tolik morfia proti bolesti. Zkoumané děti ho potřebovaly o 20 % méně. Francisco Reinoso-Barbero, spoluautor výzkumu a šéf oddělení zaměřující se na bolest v dětské nemocnice v Madridu, říká:
„Tyto zjištění jsou důležitá, protože by se videohry mohly stát součástí bezlékového léčebného plánu dětských bolestí spojených s rakovinou.“
Studie nazvaná „The Association Between Pain Relief Using Video Games and an Increase in Vagal Tone in Children With Cancer: Analytic Observational Study With a Quasi-Experimental Pre/Posttest Methodology“ vyšla v renomovaném periodiku „Journal of Medical Internet Research”.
Během dokumentu, který trvá přibližně 20 minut, budete moci slyšet skutečná svědectví dětí Estephany, Dani, Maria, Carlose, Marcoes, Aarona, Davida, Héctoar, Alejandra a Manuela, kteří se svěřují s tím, co pro ně znamená rakovina a jak jim videohry pomohly ji překonat. Léčba chemoterapií jim totiž nedovoluje opustit nemocnici. Dokument se nám bohužel nepodařilo najít na českém Amazon Prime, nicméně upoutávku na něj můžete shlédnout zde:
Nejen dětem.
Taky mi pomáhají. 
To se dá vztáhnout na každé trauma, nějaký příjemný stimulant příjde vždy vhod.
Když bylo nejhůř, rád jsem utíkal do fantazie a později her. Prošel jsem jako člen rodiny procesem léčby rakoviny a nepřeju to zažít nikomu. V tom oddělení máte pocit že jste v samotném pekle. Nedovedu si oředstavit hrůzy té dětské onkologie.
Od úplného stavu odevzdanosti a mámvpičismu díky koroně době mne zas zachránila poslední Mafie v minulém roce.
Mě loni zachránila tahle
Co to je
? Určitě něco na Switch.
Každopádně velkou radost mi dělá můj pes, ale hladit ho celý den nejde i když on by se nebránil.
Je to tahle:
https://www.zing.cz/recenze/96126850/recenze-animal-crossing-new-horizons/
Hafani jsou taky super, i když někdy reagují na melancholii pánečka taky smutkem
Souhlasim, že jako podobný stimulant se dá brát prakticky cokoliv, co dítěti udělá radost. Na druhou stranu je fajn mít oficiálně potvrzené, že hry mohou pomáhat. Je to minimálně další argument pro hry.
Ale nesměj hrát LoLko žejo…
Jn rakovinu rakovinou asi nevyřešíš
Zmíněné 20 min. video jsem nikde nenašel. Originál text je z 03/2020.
Doplnili jsme o tom větu a odkaz na video upoutávku na konec článku.
Dokument je dle našich informací k shlédnutí na Amazon Prime Video, ale bohužel ne v ČR.
Každopádně tady je přímo ta zdrojová zpráva:
https://www.jmir.org/2020/3/e16013/