Sice nedávno začal nový rok, ale problémy z minulého se s námi táhnou stále. Jinak tomu není ani v případě konfliktu mezi Applem, Googlem a Epic Games, který vznikl potom, co se v Epic Games rozhodli do mobilní verze Fortnitu přidat přímou platbu přes aplikaci. Tím totiž porušili smlouvu s Applem a Googlem, kteří si nárokují 30% z platby, obě společnosti v reakci na událost hru smazali ze svých prodejních platforem. Epic Games následně odpověděli antimonopolní žalobou. Soud by měl proběhnout v červenci tohoto roku. Společnost Epic mezitím požádala předběžné opatření, které by umožnilo vrátit Fortnite na App Store, to soud ovšem odmítl s tím, že si za to Epic Games mohou sami.
Spor se teď nově posouvá na území Velké Británie, kde Epic Games podali stížnost k Competition Appeal Tribunal, což je tribunál zabývající se ochranou hospodářské soutěže. Jedná se o prakticky podobný případ jako v USA, kdy Epic Games tvrdí, že smazání bylo protiprávním krokem, společnosti navíc „využívají jejich dominantního postavení“ na trhu a „jsou součástí protisoutěžní dohody“ ve Velké Británii a Evropské unii. K situaci se pro server GamesIndustry.biz Epcic vyjádřil následovně:
„Epic nechce od Googlu ani Applu v Británii, Austrálii nebo USA žádné odškodné, jednoduše jde o férový přístup a soutěž, ze které budou benefitovat všichni konzumenti.“
Vyjádření následně poskytl i Apple:
„Epic do aplikace přidal možnost, která Applem nebyla zhodnocena či schválena. A to se záměrem porušovat zásady App Storu, které se vztahují na všechny vývojáře a chrání zákazníky. Jejich lehkovážné chování udělalo ze zákazníku pěšáky, těšíme se až si všechno u soudu ve Velké Británii ujasníme.“
Proces proběhne v květnu tohoto roku.
Vtipný, někdo poruší závaznou smlouvu a ještě brečí, že je to hrozně nefér.
Pokud by jim dal soud za pravdu, tak vytvoří hrozně nebezpečný precedens, kdy pak smysl smlouvy dostane pěkně nafrak. Očividně Číňani se nezapřou, dělají si co chtějí ale naštěstí na západě furt ještě funguje právo.
Ach Amerika. Vybudovali ji černoši a patří Číňanům.
Objevili ji španěle , kolonizoval ji britové a francouzy etc.
Doufam, ze hlavne apple si narype poradne hubu… Nemel bych proti Applu nic, jejich mobily patri po kvalitativni strance mezi spicku, ale ty jejich ceny vs vse ostatni – pro mne naprosto vychcani zlodeji…. Dodnes mne ve snech strasi tusim ze to byl stojanek na monitor za 1000$…. Poradna soudni prohra a flastr by applu sluselo jak nic >.<
https://www.youtube.com/watch?v=6TfLVL5GeE4
Holt kazdej si to nemuze dovolit. Nikdo te nenuti jejich produkty kupovat, tak tu nebrec.
Tady je jedno že je někdo pozér a třikrát přeplatí telefon nebo hlásá o tom jak jsou ty odporné hranaté hodinky děsně cool a sexy.
Tady jde o to že někdo chce vydělávat na lidech které mu dodáš, na připraveném trhu který mu dodáš, za pomocí servisu a zázemí které mu dodáš a on se tě ještě snaží obrat o nasmlouvaný podíl z transakcí který je jedinou položkou kterou ti za to vše má platit. „Epic“ se tu chová jako Němec v Polsku. 
Je hezké na základě jednoho článku dělat závěry… Zrovna teď to vypadá že Apple bude platit kolem miliardy dolarů za porušení patentu ohledně FaceTime, obecně Apple platí hodně a často… A na jednu stranu byť se to někomu může zdát předražené, tak prostě oni to vyrobili, oni to prodávají, chceš to, kup si to, nepotřebuješ nikdo tě nenutí si to kupovat, co je na tom tak složitého.
Tohle je úplně stejný případ jako kdyby pořád někdo brečel, že Bentley, Ferrari atd. jsou prostě předražené (ať se už bavíme o všem – auto, náhradní díly, servis… Pochybuji, že nové ráfky budou z ofiko servisu stát jako třeba od škody – jen pro info jsem se narychlo na cenu nových ráfků od Bentley a stojí cca 10500 euro, to jsou ale svině to prodávat za bezmála 300 tisíc), ale to by to nebylo cool, když to není hate na Apple…
Smlouva je smlouva 👍Porušili ji,mohou si za to sami 😉Myslím,že věta ,,Jejich lehkovážné chování udělalo ze zákazníku pěšáky“ nejlépe vystihuje politiku Epicu 👍To jim jde nejlépe 👍