Od vydání prvního dílu koločotářské série RollerCoaster Tycoon uplynulo dlouhých sedmnáct let a přesto mnozí z vás na tuto zábavnou hru s notnou dávkou nostalgie v dobrém vzpomínají. Jelikož hra slavila mezi hráči úspěch, na našich počítačích jsme postupem času mohli ochutnat několik dalších dílů, z nichž poslední zamířil na mobilní telefony. Po delší odmlce společnost Atari oznámila během Gamescomu 2014 přípravu dalšího pokračování série s názvem RollerCoaster Tycoon World. Rok se s rokem sešel, v našich potocích a řekách uteklo nemálo vody, a 30. března letošního roku byla hra ve verzi Early Acces konečně vypuštěna mezi hráče. Jaké tedy jsou nové kolotoče a jak se hrají? Prosím do řady, kupte si lístek a pohodlně se usaďte. Ale pozor, slabé nátury jedině s papírovými sáčky!
Nový díl kolotočářské série mají na triku vývojáři z kanadského města Montreal – Nvizzio Creations, kteří se drží původního konceptu hry. Ruku na srdce, co se týče kolotočů a zábavního parku jako takového, příliš inovací se ani předpokládat nedá.
Klasická nabídka v klasickém pojetí
Hra vám po prvním spuštění nabízí klasickou kampaň, ve které jste od samého začátku instruováni různými úkoly – zbudovat velké dráhy, zvýšit návštěvnost a spokojenost zákazníků, hodnotu parku atd. V kampani hráč zastává roli stavitele, který plní předem zadané úkoly. Budovat můžete na zelenavé trávě se vzrostlými stromy, vysluněném ostrově někde v tropickém ráji, případně na vyprahlé pustině s drolícími se skalami. Výběr prostředí se však neodráží na samotném hraní, neboť jde o čistě kosmetickou záležitost.
Pokud se vám kampaň líbit nebude, máte možnost sáhnout po scénáři, který se skládá z dvanácti map. Na těchto mapách se nachází částečně zbudovaný zábavní park, do jehož útrob jste po hlavě takřka vhozeni a musíte se tak rychle zorientovat. Ve scénáři jste opět pověřeni všemožnými úkoly, které lze splnit dle šikovnosti na bronzovou, stříbrnou nebo zlatou medaili.
A pokud se vám snad nebude zamlouvat ani scénář, v RollerCoaster Tycoon World existuje ještě možnost sandboxového hraní, kde budete disponovat neomezeným množstvím kapitálu, a bude záležet jenom na vás, v jakém duchu se váš park ponese. V novém Tycoonu se také můžete o výstavbu parku podílet až s třemi online hráči, se kterými navážete kontakt pomocí online lobby. Jednoduše si vyberete park, který již někdo postavil, a společně s ním můžete jeho chloubu spravovat. Online hraní jsme se však příliš nenabažili, protože se nám buď nepodařilo s nikým navázat kontakt, anebo nebyl žádný hráč online. Jsme si však vědomi rané verze hry, tudíž se dá předpokládat, že na tom vývojáři ještě zapracují. Ačkoliv se to nezdá, právě stavění parku s kamarády může být příjemným oživením celé hry, které zábavu posune zase o další pomyslný stupínek výš. Uvidíme…
Zedníkem bez vyučení
Také v novém Tycoonu máte možnost stavět cesty úzké nebo široké, kamenné nebo dlážděné, stromy vysoké nebo keřovité, lavičky dřevěné či kovové, kašny menší nebo větší atd… Vývojáři zjevně kladli velký důraz k tomu, aby si každý hráč mohl svůj park vyšperkovat k obrazu svému. Výborné jsou i přehledné tabulky s návštěvností a financemi. Herní menu je intuitivní a hráči tak nabízí pohodlné stavění. V horní části obrazovky věnujte pozornost ukazateli spokojenosti návštěvníků. Pokud se tato křivka začne výrazně horšit, měli byste co nejdříve zjistit příčinu. Důvodů může být celá řada. Návštěvníci nemají rádi přeplněné prostory, kde není k hnutí, nesnáší nekonečné fronty a o nepřístupnosti toalet ani nemluvě. Hezkým pomocníkem je statistika každého návštěvníka, kde se dozvíte nejen to, co si myslí, ale také jeho aktuální požadavky jako je např. potřeba tekutin, hladu, zábavy aj.
Nezletilec, mladistvý nebo dospělý? Na všechny se dostane
Mezi návštěvníky jsou děti, pro jejichž potřeby můžete budovat atrakce rodinného typu, jako jsou třeba pohodlné kolotoče, výletní vláčky a různé skluzavky. Starší a drzejší nalákáte na zvířecí cirkus, temný dům hrůzy, vratkou pirátskou loď, megalomanskou lanovou houpačku nebo vyhlídkovou věž. No a těm nejnáročnějším vystavíte pořádnou horskou dráhu, která vžene hrůzu do očí i těm největším drsňákům. Tito vám za zvýšení adrenalinu vyplatí do kasy hezkou sumičku, ale pokud svoje síly přece jenom přecení, po pár metrech zanechají na nedaleké cestě obsah svého žaludku, na který platí pouze metařská četa. Výstavba obřích horských drah je díky kvalitnímu enginu Unity velice intuitivní a zábavná. Stavitelské menu vám v ničem bránit nebude a vy si tak můžete vystavit dráhu přesně dle vašich představ a očekávání. Pokud by vašemu řádění snad překážel nějaký strom nebo kopeček, jednoduše jej odstraníte nebo případně zarovnáte a budovat můžete dle libosti vesele dál.
Pokud se budete návštěvníkům věnovat, rádi se vám odmění a za vaše služby utratí všechny peníze jako vaše reálné manželky a přítelkyně v obchodě s oblečením. Pokladnice budou cinkat a vaše kasa se bude hezky plnit. A pokud se snad někde přece jenom objeví zádrhel, není problém zatelefonovat do banky a nějakou tu korunu si půjčit. Vše samozřejmě s řádnými měsíčními úroky. Půjčené peníze však musíte dobře investovat, protože jedině stále se rozrůstající park má šanci mezi náročnými návštěvníky uspět. Mimo půjček hra nabízí okrajově marketing, s jehož pomocí můžete nalákat do vašeho ráje další zvědavce. Pokud se budete chovat uvážlivě, problémy s financemi byste mít neměli. Park se totiž začne velice rychle plnit novými lidmi, kteří přišli za zábavou.
TIP Zingu: Pokud přestanou mít návštěvníci o atrakci zájem, máte několik možností: snižte cenu atrakce, přepište název atrakce nebo ji jednoduše na nějakou dobu zavřete.
Jak jsme již zmiňovali úvodem, nový Tycoon si jde vyšlapanou pěšinkou, ze které ani nevykročí. Hra se nese v příjemném duchu pohody a cinkajících pokladen, které všem skalním fandům nostalgicky zní v jejich ušních bubíncích. Co však musí i v tom nejkrásnějším povídání zaznít je nikým nechtěná kritika, která se bohužel ani naší zábavné pouti nevyhne. Během celého hraní jsem měl neustále problém s velikostí jednotlivých budov. Jsou prostě obří! V dřívějších dílech jsem si rád tvořil menší plácky, na kterých našel hladový návštěvník prakticky veškeré služby, na které mohl jen pomyslet. V tomto díle se mi zdá tato myšlenka prakticky nemožná, protože to s ohledem na velikosti budov prostě není reálné. Megalomanství se nedotklo pouze budov, ale také atrakcí. Stačí jediná horská dráha a máte podstatnou část mapy zabranou. Zapomněli snad vývojáři na další atrakce? Dále bych uvítal doladění drobnůstek jako je v předchozích dílech známá možnost chytit do virtuální ruky např. uklízeče a další pracovníky, které by pak hráč mohl přenést na určité místo. Prakticky od začátku hry jsem měl problém s tím, že pracovník uklízecí čety není právě tam, kde by měl být. Na druhou stranu je pravdou, že toto zjištění je až nápadně podobné realitě 🙂
Hra se po grafické stránce řadí spíše mezi průměrné. Ačkoliv si v menu můžete navolit různé nadstandardní prvky, výsledný efekt tomu neodpovídá. Vývojáři zjevně dávají přednost hratelnosti nežli grafickému opojení, což někomu přece jenom může vadit.
RollerCoaster Tycoon World koupíte v našem obchodě Xzone.cz za 999 Kč.
Odpověď na komentář uživatele
SamFisher
Docela přehnaná cena. Každopádně hra špatně nevypadá.
To dostanete domů i repliku horský dráhy? Lidová cena.
tak oprava £69. 99 deluxe edici (nutno podotknout, že ceny jsou v librách
) [ odkaz ]
Odpověď na komentář uživatele
HruLeX
S tou hratelností v současné podobě hry těžko říci, ale vývojáři do hry neustále přidávají nové updaty a zatím se viditelně dost snaží. Doporučuji sledovat oficiální stránky hry viz. rollercoastertycoon. com
Pokud by jsi měl nějaké konkrétní otázky, klidně mi napiš do soukromých zpráv a já ti rád vše zodpovím.
Už vyšlo nějaké DLC na kolotoč?
Káždopádně si počkám, jak se s tím vývojáři poperou. Zatím to vypadá skvěle a mé grafické požadavky byly splněny. Tak teď je otázkou, jestli je to hra u které strávím dost hodin a ne jen 15 jak to bývá u nějakých singleplayer her. 
Odpověď na komentář uživatele
Alfajk
jj, dráhu si projet lze, s tím oculusem to určitě do budoucna půjde
predpokladam, ze moznost posadit se do vybudovany drahy je stale pritomna…co podpora oculus riftu a VR? vsude jsou ruzny horsky drahy v unity enginu, ale mohla by bejt zabava postavit si svoji vlastni a projet si ji
Pravda…taky by mě zajímalo porovnání s Planet Coasterem
Ještě by to chtělo remaster zoo tycoon a moje nostalgie by byla spokojená
no vyzkouším , ale více mě zajímá Planet Coaster
Nevypadá to špatně, uvítal bych nějakej kvalitní českej lets play abych viděl hru v pohodybu, ale rozhodně nebudu sponzorovat EA a už vůbec ne za tak těžký peníze …
Neskutečně se těším…možná do toho i investuji, ale Early Access nebudu sponzorovat! !