Uživatel nepřihlášen
 

Painkiller: Hell & Damnation

Úterý 20.11.2012 14:00 - Autor: Tomáš "TM91" Miklica - Rubrika: Recenze Recenze Painkiller: Hell & Damnation

Co s vámi bude, přijdete-li po smrti do pekla? Dost možná se stanete ďáblovým hitmanem. Žhavým hitem posmrtných hobby je sběr duší!

Recenze z hraní PC verze

Retro vlna letošního podzimu pokračuje. Po předělávce třetího Doomu se vrací další akční pecka, která si získala své příznivce, přestože její principy byly v podstatě překonané už v roce původního vydání. Polské studio People Can Fly šlo proti proudu, když v roce 2004 vytvořilo hru, která naprosto rezignovala na vymýšlení nějakých sofistikovaných příběhů, na zvyšování umělé inteligence a vůbec na nějaký výraznější posun oproti tomu, na čem stály klasiky žánru jako Doom nebo Quake, čili tehdy již skoro deset let staré gamesy.

Painkiller jednoduše vzal nejzákladnější herní principy akčních her. Dokázal však na nich postavit rubačku, kde kosit stovky naprosto dementních nepřátel, kteří se na vás sypou ze všech stran, byla chytlavá zábava. Může něco takového fungovat o osm let později?Zpátky v očistci

Hell & Damnation je remakem původního Painkillera a jeho datadisku Battle Out of Hell. Opět sledujeme příběh Daniela Garnera, který se po dopravní nehodě ocitne v očistci, odkud se může dostat až v okamžiku, kdy nasbírá sedm tisíc duší. Vedle toho, že chce uniknout z pekelné čekárny, doufá ve znovushledání se se svojí přítelkyní, jež zahynula při stejné nehodě.

Úvodní cutscéna se oproti té, kterou známe z původní hry, liší nejen vizuálně. Drobné rozdíly najdeme i v samotném příběhu. Ten je mimochodem značně chaotický, nicméně souvisí to s tím, jaká je zde funkce cutscén a příběhu celkově – odbýt si nějaký ten formální úvod před levely a pak jít rovnou do akce.

Hřbitov, klášter, sirotčinec, ale i divadlo, lunapark nebo nádraží… To všechno jsou místa, kde se duše nehodných sbírají jedna báseň. Ne každé prostředí má takovou atmosféru, jak by se od hororové střílečky čekalo, ovšem třeba level v sirotčinci rozhodně stojí za to, abyste Painkillera pustili na vaše monitory.Už z metalového podkresu je patrné, že se od vás nečeká žádné dušičkové dekorum – prostě sejměte všechno, co se pohne. Zbraní vám nabídne Hell & Damnation dost na to, abyste v klidu vystříleli celý Zombieland. Někomu postačí brokovnice, jiný rád rozhodí do řad přítulných démonů pár kolíků či ozubených kotoučů (jediná novinka ve zbraních remaku), případně je zpraží dobře mířenými volty elektřiny. Pro příznivce odlišného přístupu je tu efektní ostře nabroušený mixér Painkiller, kterým hororové nápadníky nakrájíte na extrajemné plátky. Horst Fuchs doporučuje!

Každá zbraň má přitom primární a sekundární mód, takže třeba brokovnicí můžete protivníky nejdříve zmrazit a pak rozmetat na kostky ledu do vašeho oblíbeného nápoje. A když říkám rozmetat, myslím tím doopravdy rozmašírovat na cucky – kolem vás lítají končetiny a proudy krve vám pravidelně připomínají, proč že to vlastně tahle hra není přístupná těm nejmladším.

Hřbitovní hratelnost

Remake posmrtného Garnerova dobrodružství je rozdělený do čtyř kapitol. Ani ne z důvodu budování příběhu, jak by někdo mohl čekat, ale čistě proto, aby bylo jasné, kdy se zastaví boss. Toho přitom často zahlédnete už v levelech předcházejících tomuto souboji. Boss fighty bývají někdy skutečným oříškem, jak si to ostatně z akčních klasik pamatujeme, a mnohdy se zapotíte možná až příliš. Tedy za předpokladu, že nehrajete na nejsnadnější obtížnost, která je zase nastavena přímo směšně.

Každý level je členěn na menší arény, tedy ohraničené prostory, v nichž se na vás spawnují jeden za druhým démoni, kostlivci, klauni, vojáci a další rozmanité terče. Do boje jdou naprosto bezmyšlenkovitě po hlavě a totéž je v podstatě nejlepší strategií i pro hráče. Žádné krytí, žádná taktika. Maximálně odpalte sud s výbušninou. Painkiller stojí na čisté, frenetické likvidaci nepřátel. A je-li jich příliš, tak zároveň s masakrováním prokleté populace skáčete sem a tam, abyste to byli vy, kdo zasáhne, a ne naopak. Po vyčištění jednoho arénovitého výběhu se vám otevře vstup do dalšího a projdete si checkpointem. Každý ze čtrnácti levelů přitom zvládnete do dvaceti minut, takže hru celkově projdete za několik málo hodin.

Je to Painkiller takový, jak ho známe. Jen běží na jiném enginu (místo Havocu je to Unreal Engine) a grafika tak doznala jistého zlepšení. To mohlo být, pravda, mnohem výraznější, ale i tak to vypadá lépe, než co pamatují pamětníci. Prostředí jsou ponuřejší, nepřátelé děsivější. Hratelnost však stále stejná. Což na jedné straně znamená, že Hell & Damnation nepřináší nic nového, na straně druhé, že se vrací „to staré“. Otázka tedy zní, zda na herní principy Painkillera budeme nahlížet jakožto na zastaralé. Nebo se prostě vrhneme do akce a pokosíme všechny ty nepřátele s tupou AI a kolísající obtížností.


Retro, nikoliv restart

Mimo přihození módu kooperace, který můžete rozjet s kamarádem třeba na jednom stroji (osvědčený split-screen), je Hell & Damnation starým obsahem v nové formě. Jenže takový obsah má po letech stále co nabídnout. Rubat nekonečný přísun nepřátel originálními zbraněmi je něco, na co si rádi uděláme čas i v době možnostmi přetékajících moderních her.

Přes svoji hektickou zábavnost a vtažení do děje se však Hell & Damnation snadno ohraje. Levelová tajemství a sběr tarotových karet coby jakýchsi upgradů, to jsou věci, jež vám znovuhratelnost nezaručí. Navíc si spolu s pozitivy uchoval Painkiller také řadu chyb, z nichž některé jsou po letech o to viditelnější.

Painkiller: Hell & Damnation je skvělou úlitbou fandům původního Painkillera a také těm, kdo se s ním dříve nestihli setkat. Více než nostalgickou vzpomínku v nových barvách nebo doplnění povinné herní četby však nenabídne.

Painkiller: Hell & Damnation na PCHodnocení hry
Skóre hry 6 6/10
Painkiller: Hell & Damnation
» Více o hře
Líbí se nám
  • osvědčená hratelnost šlape i na novém enginu
  • zbrojní arzenál, který podporuje šťavnatost akce
  • že je to starý dobrý Painkiller
Vadí nám
  • krátká hrací doba
  • po čase monotónní hratelnost
  • kolísající obtížnost
  • zmatečný příběh
Verdikt: Je to pořád to samé… Totiž: Je to pořád to samé! Painkiller neztratil nic ze svého dávného kouzla a mladší generace tak mají příležitost se s ním seznámit, zatímco starší budou vzpomínat na propařené večery. O ničem jiném to ale není. Vlastně asi ani nemá být.
Hru ohodnotilo také 19 čtenářů průměrnou známkou 6.5/10.
Ironix32 (9), Lootmaster (7), starpep (7), Beeda2004 (5), warmanager (2), skylines (6), pajmič (7), Antidox (5), Toldo (5), stihac10 (8), Garriken (8), gumadzus (7), DwaneDibbley (3), NintendoNES (8), Eliot2 (7), Parasit (7), killjezor (5), SteveHood (9), predator.cz (9)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Painkiller: Hell & Damnation na PC, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Painkiller: Hell & Damnation Screenshot ze hry Painkiller: Hell & Damnation Screenshot ze hry Painkiller: Hell & Damnation Screenshot ze hry Painkiller: Hell & Damnation Screenshot ze hry Painkiller: Hell & Damnation Screenshot ze hry Painkiller: Hell & Damnation Screenshot ze hry Painkiller: Hell & Damnation Screenshot ze hry Painkiller: Hell & Damnation

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Painkiller: Hell & Damnation
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Beeda2004    prosim smazat duplicitaBeeda2004beeda2004421    24.11.2012 04:56 Beeda2004

prosim smazat duplicita

Beeda2004    uprimne puvodni painkiller je mnohem lepsi tohle je sice remake puvodnich map do lepsich detailu ale neco je tam blbe udelany s ovladanim nejak spatne se me miri a pohybovani je tam tky nejaky divny, , v puvodni verzi ty zbrane byly v necem lepsi a myslim ze mely vetsi ucinost, i kdyz elektrika je tam lepsi co se tyce spotreby, ale jinak je to celkem uboha, orezana kopie puvodni hry.Beeda2004beeda2004421    24.11.2012 04:56 Beeda2004

uprimne puvodni painkiller je mnohem lepsi tohle je sice remake puvodnich map do lepsich detailu ale neco je tam blbe udelany s ovladanim nejak spatne se me miri a pohybovani je tam tky nejaky divny, , v puvodni verzi ty zbrane byly v necem lepsi a myslim ze mely vetsi ucinost, i kdyz elektrika je tam lepsi co se tyce spotreby, ale jinak je to celkem uboha, orezana kopie puvodni hry.

Andrea    pardon preklep, klenotu...Andreaandrea14123    23.11.2012 22:47 Andrea

pardon preklep, klenotu...

Andrea    Conchar kdyby jen Spyro.... . tech lenotu z dob ps1 je vice.... . :thumbup:Andreaandrea14123    23.11.2012 22:46 Andrea

Conchar kdyby jen Spyro.... . tech lenotu z dob ps1 je vice.... . :thumbup:

Conchar   1x   původní painkiller patří k mým srdcovkám... nemam v plánu si prozatím tuhle verzi pořizovat, ale možná na ni jednou dojde. Tehdy šlo o pecku, která pokořila Serious Sama... Dobrá atmosféra a skvělá grafika, která ani dnes neurazí... Proto tento tah vnímám stejně jako u znovuvydání Dooma 3 jako zbytečný... Na druhou stranu na rozdíl od dooma se zde tvůrci vážně snažili a jako pocta věrným fandům je to nejdokonalejší dárek... já bych uvítal, kdyby něco takového udělali s druhým dílem Spyra :D a kdo Spyra nezná, nepochopí :DConcharconchar13491    23.11.2012 14:25 Conchar

původní painkiller patří k mým srdcovkám... nemam v plánu si prozatím tuhle verzi pořizovat, ale možná na ni jednou dojde. Tehdy šlo o pecku, která pokořila Serious Sama... Dobrá atmosféra a skvělá grafika, která ani dnes neurazí... Proto tento tah vnímám stejně jako u znovuvydání Dooma 3 jako zbytečný... Na druhou stranu na rozdíl od dooma se zde tvůrci vážně snažili a jako pocta věrným fandům je to nejdokonalejší dárek... já bych uvítal, kdyby něco takového udělali s druhým dílem Spyra :D a kdo Spyra nezná, nepochopí :D

Lootmaster   1x   no celkem nemastná a neslaná akce , ale za zahrání stojí.Lootmasterlootmaster5989    21.11.2012 11:31 Lootmaster

no celkem nemastná a neslaná akce , ale za zahrání stojí.

Andrea   1x   Wast to mas recht a navic byl v cz dabingu pokud se nepletu.... ale staremu Painkillerovi to ztejne tahle nova verze nebude sahat po koule. :gun:Andreaandrea14123    21.11.2012 01:05 Andrea

Wast to mas recht a navic byl v cz dabingu pokud se nepletu.... ale staremu Painkillerovi to ztejne tahle nova verze nebude sahat po koule. :gun:

Wast   1x   Jo jo recenze jen potvrzuje jak původní Painkiller byl a je kvalitní hrou :thumbup:Wastwast14199    20.11.2012 14:06 Wast

Jo jo recenze jen potvrzuje jak původní Painkiller byl a je kvalitní hrou :thumbup:

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (60 příspěvků), Jaký monitor? (22 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12149 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Gaming Setup + Collectors Edition (3 příspěvky), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků), Killing Floor 2 (44 příspěvků), Nový notebook (30 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Knowledge is Power

Recenze - 25.2.2018
 
Knowledge is Power

Myslíte si, že znáte svět? Prověřte své znalosti ve hře proti svým kamarádům.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: Konzole
 

Metal Gear Survive

Recenze - 23.2.2018
 
Metal Gear Survive

Konami si pro nás připravilo hru, ve které musíte přežít. Nebo lépe řečeno: kterou musíte přežít. Tak snad příště…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Monster Energy Supercross

Recenze - 22.2.2018
 
Monster Energy Supercross

Další do party motokrosové série MXGP změnil rajón a míří za moře.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole