Uživatel nepřihlášen
   

Pětkrát od Oblivionu ke Skyrim

Pátek 29.4.2011 17:00 - Autor: Jan "Cukr" Rucker - Rubrika: Speciály Speciál Elder Scrolls V: Skyrim

V tomto speciálu se zaměříme především na 5 zásadních věcí, jež se od Oblivionu změnily – formy cestování, prostředí a města, dovednosti a atributy a nakonec se podíváme na příběh a přítomnost draků.

...
Délka: ...
The Elder Scrolls V: Skyrim - Gameplay Trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Za prvé: Cestování

Pokud má hra velký až gigantický otevřený svět, tak není systém cestování věc, která by se dala jen tak přehlížet. Hráč musí mít při cestování určité pohodlí a nesmí ho vyloženě nudit. Na to jsou v Elder Scrolls V: Skyrim rychlé přesuny mezi městy a významnými lokacemi, logicky se dá ale vyvodit, že nejde využít jen tohoto prostředku. Hra musí obsahovat mnohem více možností, jak se někam dostat, o to více pokud se jedná o tak rozlehlé území. Musíte tedy od začátku přemýšlet, jak na to, zvažovat možnosti od koně po vzducholoď a nesmíte ani zapomenou na staré dobré cestování po svých.

Todd Howard, jeden z vývojářů vysvětluje přístup k problému s cestováním: „ Jsou zde lodě, ale plout na nich bohužel nemůžete. Stejně tak jako u jezdítek a koní je to něco, co bychom chtěli ve hře mít, ale stále si s tím nevíme úplně rady. Vůbec to neodsuzujeme, jen se chceme ujistit, že to bude přínosem pro hru jako takovou. Koně si už ve hrách ušli velice dlouho cestu. Chceme se prostě ujistit, že se to vše vyplatí. Momentálně to vypadá velice dobře, ale jsme schopni tyto prvky odstranit, pokud si budeme myslet, že to hře prospěje.“Pokud se ale ptáte, zda budete moci létat na drakovi ve Skyrim, tak vás bohužel zklamu. Budete s nimi ale moci bojovat…

Za druhé: Draci

Možná si říkáte, že je to trošku klišé, draci jsou ale nejsilnější zbraní jakéhokoliv světa fantasy. Ani zde tomu nebude jinak, navíc by se jich ve hře mělo objevit vcelku hodně. Ještě sice nebylo rozhodnuto o konečném čísle, ale nemělo by se snad stát, že bychom vyvraždili celou dračí rasu v domnění, že jsme stvořili lepší svět.

Todd Howard se kolegům s IGN svěřil, jak to vlastně s dračí otázkou bude: „Jeden z designerů do hry přidal přepadnutí města třemi draky. Vše to bylo jen pro potěšení oka. Když mě ti tři draci zahlédli, tak začala obrovská párty. Okamžitě jsem se sebral a běžel na nejbližší horu, abych je ztratil z dohledu. Cítil jsem se jak Frodo ve Dvou věžích, když procházel bažinou. Bylo to opravdu děsivé. Nakonec jsem rozhodl, aby je dali pryč. Tři je opravdu moc.“


Přestože jsou malé neshody se třemi draky nad městem odstraněny ze hry, stále zůstalo několik možných událostí, kdy bychom mohli na draky narazit. Nebojte se, určitě narazíte na nějaké, které vás budou chtít seškvařit ohněm.

Přestože může být často hodně děsivé koukat na draka, jak si hoví na vrcholku hory, tak není vždycky nejlepší zběsile utíkat. Protože vaše postava dokáže ve Skyrim mluvit dračím jazykem. Můžete tak třeba doufat, že byste se s bestií nějak dohodli.

Za třetí: Města a ostatní lokace

Podle Todda by měl být svět Skyrimu stejně rozsáhlý, jako byl ten v Oblivionu. Všimněte si, že Skyrim není jenom podtitul k sérii, ale také jméno země, kde se bude celá hra odehrávat.

Pokud budeme srovnávat, tak od jednotvárného světa Oblivinu, kde jsme se setkali především se zelenými lesy, se dočkáme mnohem větší rozmanitosti v prostředí. Hra by měla obsahovat celkem 6 nebo 7 různých prostředí, jež se od sebe budou hodně lišit. Což je velice dobrá zpráva pro hráče, kteří hledali v minulém díle více různorodosti. Oblasti, po nichž se budete mít možnost pohybovat, leží z velké části na severu. Budete se tedy prodírat borovými houštinami, špičatými horami nebo budete dokonce přecházet přes sopečné oblasti. Nepřijdeme ani o tundru anebo přecházení rozlehlých ledovců při cestě dál na sever.Howard se také zmínil, že se při vývoji velice snažili, abychom nenaráželi na stále stejná místa. Což by mělo s ohledem na dungeony a jeskyně zajistit až 120 rozdílných prostředí, takže nám snad odpadává problém, který nastal v případě nedávno vydaného Dragon Age 2.

Hlavních měst je ve Skyrimu celkem pět a každé z nich má svoji vlastní a jedinečnou architekturu. Dále pak navštívíme osm až devět menších měst, která budou takovým mezi bodem mezi těmito obrovskými městy.

O systému, který by zajištoval, že vaše akce mají dopad na dostupnost a cenu služeb a zboží v různých městech se opět zmíl Todd Howard:  „Myslím si, že to působí jako velice dobrý nápad, když ho čtete na papíře. My jsme se ale rozhodli, aby si hráč jen neřekl, že si někde koupí o zlaťák levnější šípy, než jsou tady. Takže vlastně zkoušíme tyto věci naprosto odstranit z trhu. To se promítne na vaše akce o hodně více.“  V praxi to tedy znamená, že tam místo levnějších šípů nemusí být vůbec žádné. „Ve hře máme pily na dřevo, doly a hutě na železo, to ovlivňuje výrobu zbraní. Dále jsme se zaměřili na farmy, které ovlivňují dostupnost jídla a přísad, které mají vliv na alchymii. To vše nám už funguje, bohužel jsme ale ještě nenašli ten správný bod, do kterého bychom to chtěli dotáhnout.“


Můžeme jen doufat, že to znamená, že pokud u nějakého města zničíme všechny hutě na železo, tak zde prostě nepůjde dál kupovat zbraně a pokud ano, tak za velice vysokou cenu.

Za čtvrté: Příběh

Příběh je velice silnou zbraní každého RPG, ale jen za předpokladu, že se ho povede zvládnout a využít jeho celý potenciál. Proto byl také zaveden systém, který zajištuje, abyste se v příběhu nezasekli kvůli tomu, že jste někde někoho omylem zavraždili novým ohnivým kouzlem. Postava v tomto úkolu bude prostě nahrazena jinou a vše bude v pohodě frčet dál.

„Jednou z věcí, s kterou opravdu zápasíme, je kontrola nad hráčem v našich hrách. V podstatě žádnou nemáme. Je to velké hřiště, někteří po něm kráčejí tou správnou cestou, ale mnoho z nich na to jde špatně.  To nám dovolovalo kontrolovat pokrok hrou jen u části z nich. Nyní jsme ale v dobré situaci, kdy jsme přišli na to, jak to zvládnout a využít. Můžete proto použít několik menších úkolů, které vás nasměrují tam, kam potřebujeme. Pokud potřebujeme hráče dostat do města, tak ho pomocí zdánlivě jednoduchého úkolu pošleme na správné místo. Pro větší questy pak potřebujeme někoho, s kým nebudete zadobře. Tuto postavu pak využijeme, aby vás provedl přes všechny úkoly, na které narazíte při snaze ho třeba dopadnout,“  popisuje nový systém Todd.V praxi systém funguje tak, že pokud jste opravdu špatný dobrodruh a chtěli byste se vyhnout drakům za každou cenu, tak vás přímo k nim může nasměrovat další z úkolů, na nějž narazíte. Nebo pokud jste se rozhodli být mistrem v ohnivé magii, tak se dostanete k výzvám, kdy budete moci vypálit celé městečko a ideálně budete moci pokračovat dál příběhem i přes tyhle hrůzy.

Za páté: Dovednosti a atributy

Bethesda měla v Oblivionu osm základních atributů; Inteligence, obratnost, rychlost a další jsou v nenávratnu. Systém byl dost zjednodušen, což v praxi znamená, že se dostaneme pouze ke třem atributům. Může se vám to zdát jako zbytečné zjednodušení, podle Todda Howarda to ale nemusí být nutně na škodu.

„V Oblivionu jste měli k dispozici 8 atributů a 21 dovedností. Nyní to jsou atributy tři a osmnáct dovedností. Vlastně jsme přišli na to, že všech osm atributů bylo určeno k něčemu jinému. Fanoušci možná můžou namítat, co jsme udělali s jejich oblíbenými osmi atributy. A moje odpověď je, které z nich chcete? Všechny teď pramení z něčeho jiného. Když zvýšíte svůj level, tak jen jednoduše zvednete svoji magickou dovednost a nemusíte zvyšovat svoji inteligenci, abyste vlastně dosáhli toho stejného,“  vzkazuje vývojář na adresu naštvaných fanoušků.


Todd Howard rovněž zmiňuje, že je to naprosto přirozený vývoj hry jako takové. Zjednodušení navíc může pomoci mnoha hráčům proniknout do samotného systému, přestože to v celkovém důsledku nebude taková změna hratelnosti. Navíc co se týče dovedností, tak fungují na známém principu a zvyšují se trénováním. Čím více tedy používáte jednoruční meč, tím více s ním umíte zacházet atd. Nejlepší taktikou bude soustředit se jen na omezené množství dovednostní, protože v těch budete nejlepší. Kombinace většího množství se ale také nevylučuje, musíme jen počítat s nižší silou v každé z dovedností.

Po každém zvednutí levelu navíc dostanete možnost si po vzoru Falloutu vybrat jeden speciální perk pro každou z dovedností. Ty přidávají speciální možnosti, jako je přibližování při střelbě z luku anebo zpomalení času. Každý z těchto prvků bude mít několik úrovní, které budou ilustrovat jeho délku trvání nebo účinnost.

Určitě se dočkáme ještě mnoha dalších vylepšení, ty si ale vývojáři zatím schovávají pro sebe. To ale nemění nic na tom, že se The Elder Scrolls V: Skyrim dočkáme již 11. listopadu tohoto roku.

Tisk  
Elder Scrolls V: Skyrim na PC, PS3, Xbox 360, SwitchScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim Screenshot ze hry Elder Scrolls V: Skyrim
Další aktuální články
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Středa 21.2.2018 18:18 - Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání stálo za to. Přečíst celý článek »

3 komentáře | PC, PS4, Xbox One | Autor: Honzas4400
Fe

Fe

Středa 21.2.2018 14:00 - Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa. Přečíst celý článek »

2 komentáře | PC, PS4, Xbox One, Switch | Autor: barlow
The Station

The Station

Úterý 20.2.2018 16:35 - Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní sci-fi recenzi. Přečíst celý článek »

3 komentáře | PC, PS4, Xbox One | Autor: ROYALFOX

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Pětkrát od Oblivionu ke Skyrim
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
PsychoBahas    Svět že rozsáhlý jako v Oblivionu? Morrovind je zeměpisně o něco menší než Cyrodill, ale ve hře je to naopak :D (Musím se ale přiznat, že Morrowind jsem hrál jen chvilinečku, ale tuhle informaci mám potvrzenou od fandu a příznivce (Golky: ty moc dobře víš koho myslím :D ) )PsychoBahaspsychobahas6194    2.5.2011 21:29 PsychoBahas

Svět že rozsáhlý jako v Oblivionu? Morrovind je zeměpisně o něco menší než Cyrodill, ale ve hře je to naopak :D (Musím se ale přiznat, že Morrowind jsem hrál jen chvilinečku, ale tuhle informaci mám potvrzenou od fandu a příznivce (Golky: ty moc dobře víš koho myslím :D ) )

gloky    Jo mohli tam nacpat tak 20 na 20, nebo i vic. Ale musis taky pocitat s tim, ze v te dobe, by to vetsine lidi neutahlo PC. Od toho je vsak dnes TESnexus, kde neco takovyho muze byt.

Meky171: Chybel mu system predmetu a nepratel, kterej byl v Morrovindu. 3 brneni se stejnyma stat. , ale kazdy vypada jinak. Nebo to ze na lvl 1 proste glass mec nenajdes. Opet se to da resit pluginama.
glokygloky6062
    1.5.2011 18:36
gloky

Jo mohli tam nacpat tak 20 na 20, nebo i vic. Ale musis taky pocitat s tim, ze v te dobe, by to vetsine lidi neutahlo PC. Od toho je vsak dnes TESnexus, kde neco takovyho muze byt.

Meky171: Chybel mu system predmetu a nepratel, kterej byl v Morrovindu. 3 brneni se stejnyma stat. , ale kazdy vypada jinak. Nebo to ze na lvl 1 proste glass mec nenajdes. Opet se to da resit pluginama.

Nick    Mně vadily obličeje postav :angry: :angry: :angry: a konec hry "největší válka v dějinách Oblivionu"a bylo tam vojáčku 5 na 5 ;-) trochu blbost ne? ? ? ale jinak dobrá hraNicknick6027    1.5.2011 13:43 Nick

Mně vadily obličeje postav :angry: :angry: :angry: a konec hry "největší válka v dějinách Oblivionu"a bylo tam vojáčku 5 na 5 ;-) trochu blbost ne? ? ? ale jinak dobrá hra

Overpowered    Podle mě trochu víc než něco...mě vadil hlavně systém předmětů, levelování, atributů a skillů.Overpoweredoverpowered5690    30.4.2011 07:18 Overpowered

Podle mě trochu víc než něco...mě vadil hlavně systém předmětů, levelování, atributů a skillů.

Meky171    Mě oblivion bavil hodně, ale asi jen tím že sem zarytej fanda tes už od areny, ale musím souhlasit něco tomu Oblivionu chyběloMeky171meky1715291    30.4.2011 07:02 Meky171

Mě oblivion bavil hodně, ale asi jen tím že sem zarytej fanda tes už od areny, ale musím souhlasit něco tomu Oblivionu chybělo

Strec    Psal jsem o Oblivionu :-) . Ta velikost, grafika a "příběh" v té době neměla myslím moc konkurence, ale že bych se s toho svalil na zadek se taky nedá říct... mělo to stračny nároky na můj počítač.Strecstrec4311    29.4.2011 21:11 Strec

Psal jsem o Oblivionu :-) . Ta velikost, grafika a "příběh" v té době neměla myslím moc konkurence, ale že bych se s toho svalil na zadek se taky nedá říct... mělo to stračny nároky na můj počítač.

Strec    Na tu dobu to bylo "skvěli", ale příběhově mě to nějak moc nevzalo.Strecstrec4311    29.4.2011 21:09 Strec

Na tu dobu to bylo "skvěli", ale příběhově mě to nějak moc nevzalo.

Overpowered    Potenciál ano, ale otázka je, zda ho využijí. U Oblivionu se to nepovedlo. a ačkoliv a hra na RPG roku dosáhla, zdaleka tak dobrá nebyla.Overpoweredoverpowered5690    29.4.2011 20:15 Overpowered

Potenciál ano, ale otázka je, zda ho využijí. U Oblivionu se to nepovedlo. a ačkoliv a hra na RPG roku dosáhla, zdaleka tak dobrá nebyla.

FuRi_77    Core: já bych to zase tak černě neviděl :-) , myslím že tato hra má potenciál na to stát se RPG hrou roku :-)FuRi_77furi_77978    29.4.2011 20:05 FuRi_77

Core: já bych to zase tak černě neviděl :-) , myslím že tato hra má potenciál na to stát se RPG hrou roku :-)

Core    Overpowered: My skeptici musíme držet při sobě :-)Corecore6047    29.4.2011 20:01 Core

Overpowered: My skeptici musíme držet při sobě :-)

Overpowered    Core, ty jsi můj člověk. Všichni byli z Oblivionu hotoví a zaslepení grafikou, tak aspoň nejsem sám, kdo do té hry nahlídl trochu hlouběji ;-)Overpoweredoverpowered5690    29.4.2011 19:58 Overpowered

Core, ty jsi můj člověk. Všichni byli z Oblivionu hotoví a zaslepení grafikou, tak aspoň nejsem sám, kdo do té hry nahlídl trochu hlouběji ;-)

Core    Ať si pindá pan Howard cokoliv, zatím to na mě působí jako velice zjednodušený Oblivion. Spoustu prvků se přejalo (logicky) z předchozího dílu série a zbytek? Tři draci - moc (zjednodušení) , 8 atributů - moc (zjednodušení) , cestování na koni/pěšky zdlouhavé, dáme rychlý přesun (zjednodušování) , atd. apod. Bethesda jde přesně tou cestou, kterou nechci aby se ubírala. Ještě by tam mohli vrznout obří ikony alá konzolová prasečina Dragon Age II a bude to jasně pro-americké "RPG" jak řemen.Corecore6047    29.4.2011 19:44 Core

Ať si pindá pan Howard cokoliv, zatím to na mě působí jako velice zjednodušený Oblivion. Spoustu prvků se přejalo (logicky) z předchozího dílu série a zbytek? Tři draci - moc (zjednodušení) , 8 atributů - moc (zjednodušení) , cestování na koni/pěšky zdlouhavé, dáme rychlý přesun (zjednodušování) , atd. apod. Bethesda jde přesně tou cestou, kterou nechci aby se ubírala. Ještě by tam mohli vrznout obří ikony alá konzolová prasečina Dragon Age II a bude to jasně pro-americké "RPG" jak řemen.

Sirius_    Oblivion ma bavil, Morrowind som ešte nehral ale na toto sa teším neskutočneSirius_sirius_2650    29.4.2011 19:38 Sirius_

Oblivion ma bavil, Morrowind som ešte nehral ale na toto sa teším neskutočne

Shimmy    Pokud bude minimálně tak dobrý jako Oblivion, tak to bude pecka. Už se moc těším :-DShimmyshimmy2070    29.4.2011 19:16 Shimmy

Pokud bude minimálně tak dobrý jako Oblivion, tak to bude pecka. Už se moc těším :-D

Rewan   1x   Stejne uz me asi zadny TES nechytne tak, jako tenkrat Morrowind.Rewanrewan1630    29.4.2011 18:41 Rewan

Stejne uz me asi zadny TES nechytne tak, jako tenkrat Morrowind.

Overpowered    RPG roku bude IMHO Zaklínač 2. Co jsem zatím slyšel a viděl je Skyrim hodně Oblivionový a to se mě vůbec nelíbí. Zjednodušování a zjednodušování a...? Zjednodušování. :angry: Jo a ta hra myslím není 11. října, ale 11. listopadu, vybrali si, pokud vím, schválně 11/11/11 :dance:Overpoweredoverpowered5690    29.4.2011 18:38 Overpowered

RPG roku bude IMHO Zaklínač 2. Co jsem zatím slyšel a viděl je Skyrim hodně Oblivionový a to se mě vůbec nelíbí. Zjednodušování a zjednodušování a...? Zjednodušování. :angry: Jo a ta hra myslím není 11. října, ale 11. listopadu, vybrali si, pokud vím, schválně 11/11/11 :dance:

Flak88!   1x   jestli toto nebude rpg roku tak zkonzumuji své vlasy 8-)Flak88!flak885012    29.4.2011 18:20 Flak88!

jestli toto nebude rpg roku tak zkonzumuji své vlasy 8-)

Stixxy   1x   Hlavně ten soubojový systém chce změnit :)Stixxystixxy2230    29.4.2011 17:32 Stixxy

Hlavně ten soubojový systém chce změnit :)

Overpowered    Jsem skeptický...: /Overpoweredoverpowered5690    29.4.2011 17:01 Overpowered

Jsem skeptický...: /

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (52 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Jaký monitor? (20 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12145 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

The Station

Recenze - 20.2.2018
 
The Station

Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní…

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole
 
 
Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Jaké vtípky, zajímavosti a kuriozity se podařilo najít v prvních dnech po vydání očekávaného českého RPG?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Pillars of Eternity II: Deadfire – fotoseriál z bety veľkolepého RPG

Dobrodružná výprava á la Robinson Crusoe.

 
Přečíst celý článek»Autor: romando - Platforma: PC a konzole