Uživatel nepřihlášen
  

Thimbleweed Park – výzva pro pět osob

Čtvrtek 1.6.2017 14:55 - Autor: Tereza "Ylbirda" Fuková - Rubrika: Recenze Recenze Thimbleweed Park

Pixelová detektivka plná humoru, která vás donutí k zamyšlení.

Recenzovaná verze: PC

Ron Gilbert a Gary Winnick si po vzniku her Monkey Island či Maniac Mansion dali odmlku a nyní přišli prostřednictvím studia Terrible Toybox s novou hrou, jejíž vznik byl podpořen více než patnácti tisíci přispěvateli na Kickstarteru. Může pixelová detektivka zaujmout?

Vítejte v Thimbleweed Park

Nečeká vás zrovna ideální přijetí. V roli federálních agentů Reyese a Rayové jste skončili v díře s osmdesáti obyvateli a mrtvolou, kterou musíte identifikovat. Částečně jsou vám v tomto případě nápomocni šerif a patolog městečka, kteří vypadají podezřele podobně a podobně se i chovají. Vy musíte mrtvolu ohledat a vyfotit a potom se vydat do ulic a vyzpovídat všechny obyvatele. Někteří jsou vám nápomocni, jiní vám pouze prezentují dávné vzpomínky, které vám s vašim případem nijak nepomůžou. Co vám ale pomůže, jsou moderní trubicové stroje, kterých je město plné. Na policejní stanici se nachází především přístroj na určování krve, otisků prstů a identifikaci oběti. Ve městě pak třeba narazíte na mašinu na vydávání filmů, orientaci v knihovně nebo na ArrestTron 3000, který vám pomůže vyrobit zatykač.Ale to trochu předbíhám. Na začátku se ujmete jednoho z agentů, můžete je však libovolně střídat, částečně musíte, pokud jeden nebo druhý třeba někde uvízne. Musí si také občas pomáhat, i když se nemají zrovna v lásce, především Rayová dává své pohrdání vůči nováčkovi Reyesovi velmi okatě najevo. Začátek hry strávíte pouze s těmito dvěma postavami, ale postupem času se váš repertoár rozšíří o další tři, jednou z nich je dokonce duch s užitečnými schopnostmi.

„Dva federální agenti, sprostý klaun, uťápnutý duch a sympatická vývojářka her jsou velmi nesourodou partou. To jim ale nijak nebrání v tom, vyřešit záhadu tohoto malého městečka.“

Velmi záhy se také seznámíte s klaunem, jedním z podezřelých, který se nikdy neodličuje a také s sebou stále nosí balónek. Není to prvoplánový sympaťák, dobrá polovina jeho vyjádření je cenzurovaná, ale to je holt jeho styl, proto se z něj stala hvězda. Prakticky jeho opakem je již zmiňovaný duch, který v sobě teprve musí najít dostatek síly a postavit se svým trapitelům, aby došel klidu.

Víc postav víc ví

Pro ty, kteří práci Rona Gilberta znají, nebude pět hratelných postav žádným překvapením, protože v Maniac Masion jste měli na starosti tři. To je na jednu stranu úžasné, protože máte více možností a vaše pětice je opravdu dobře napsaná, s vlastními charaktery a do jisté míry i vlastními dialogovými možnostmi. Pochválit musím taky jejich dabing, ten se skvěle povedl. Přesto mi ale místy chyběla možnost dialogy přeskočit. Přece jen budete občas některé rozhovory vést vícekrát a poslouchat stále šerifovo „a-reno“ nebo hoteliérovo „a-boo“ a celkově stejné rozhovory, které jste už vedli za někoho jiného, se časem poněkud omrzí.
Počet hlavních hrdinů ale má i své nevýhody. Velkou část hry hrajete za všechny, a ti mají v té fázi stejný úkol. Není tedy vlastně jasné, proč je potřebujete všechny najednou a jejich pobíhání a předávání si předmětů, protože některé úkoly může občas splnit přece jenom jedna postava, je místy otravné a občas i nelogické.

Výzvou je také relativně rozsáhlé území, kterým se postupně propracováváte. Je rozhodně vhodné pořídit každé postavě mapu, ušetří vám to pobíhání po celém městě, ve kterém existuje více bodů, na které se můžete přesunout.

Otravné ovládání

Asi největší problém jsem měla ve hře s ovládáním. Jak je patrné z obrázků, jde o point-and-click hru, ale některé příkazy jsou trochu komplikovanější, a je nutné vybrat konkrétní příkaz, který má daná postava provést. Toto ovládání můžete znát z již zmíněné hry Maniac Mansion, změnila se pouze grafika a rozložení spodní části obrazovky. Na jednu stranu jde o zajímavé oživení hry, na druhou stranu můžete zrovna na tomto ovládání ztroskotat. To platí především v případě ducha, jehož příkazy jsou samozřejmě odlišné od těch živých a pro ty, kteří nejsou tak zběhlí v angličtině to může představovat problém, protože se vám určité akce prostě nespojí a nenapadne vás, takto postupovat.

Normálně se k faktu, že hry jsou v angličtině, nevyjadřuji, v této hře je však porozumění velmi důležité. Většinou nemám s angličtinou problémy, ale tady jsem se na několika místech zasekla právě kvůli ní. Dabing je ve hře pouze anglický, titulky jsou pak kromě angličtiny ještě v němčině, francouzštině, španělštině, italštině a ruštině, myslím, že rozhodně není na škodu, si je zapnout.

„Příběh, který Thimbleweed Park nabízí, je něco jiného. Čeká vás zhruba 12 hodin hledání vraha, hledání práce či proklínání, zároveň se ale podíváte do světa umělé inteligence nebo do kanálů.“

Ale zpět k ovládání. Již zmíněné příkazy, které neustále vidíte na obrazovce, se zdají být poněkud zbytečné. A v průběhu hraní se stanou celkem otravnými. Budete muset otevírat každé dveře místo, abyste do nich pouze vešli a sbírat každou věc pomocí příkazu, a ne rovnou automaticky. Nenechte se ale tímto poněkud „zastaralým“ ovládáním a pixelovou grafikou zmást, jde o velmi moderní počin. Hra se automaticky ukládá (zároveň ale máte devět ukládacích slotů) a pokud byste se náhodou chystali udělat něco nebezpečného, aktivní postava vás „varuje“, že byste možná měli nejprve hru uložit.
Jako v blázinci

Příběh, který Thimbleweed Park nabízí, je něco jiného. Čeká vás zhruba 12 hodin hledání vraha, hledání práce či proklínání, zároveň se ale podíváte do světa umělé inteligence nebo do kanálů. Každá postava vám také nabídne jiný úhel pohledu na věci, kromě jejich společného úkolu mají i své osobní problémy a přání, na nichž pracují. Tohle malé městečko je rozhodně velmi zábavné. Přes narážky na autory a herní žánr po komické postavy, tvůrce konspirací a vypravěče flashbacků vás hra dovede až na konec, kde se všechno tak nějak obrátí na ruby a vy si budete říkat, co to vlastně bylo?

Thimbleweed Park je velmi zábavné dílo, které vás rozhodně potrápí. Nabízí dvě obtížnosti, a pokud máte rádi adventury, rozhodně vám ji mohu doporučit, postavy, které vás budou hrou doprovázet, si jistě zamilujete. A ačkoliv je příběh lineární, hra má potenciál, abyste se k ní i po dohrání vrátili.

Thimbleweed Park na PC, Xbox OneHodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Thimbleweed Park
» Více o hře
Líbí se nám
  • humor
  • anglický dabing
  • možnost hrát za více postav
  • nepovinné vedlejší úkoly a achievementy
Vadí nám
  • velký počet hratelných postav, jejichž činnosti jsou velmi často zaměnitelné
  • ovládání
  • občasné větší či menší nelogičnosti
Verdikt: Každý milovník adventur by se měl Thimbleweed Parku podívat na zoubek. Nabízí přes deset hodin hraní a je to výborně napsaná hra. A pro ty, kteří se adventurám moc nevěnují, to může být dobrý odrazový můstek. Znalost angličtiny je zde však nutností.
Hru ohodnotili také 2 čtenáři průměrnou známkou 8/10.
Alfajk (7), Koleno (9)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Thimbleweed Park na PC, PS4, Xbox One, SwitchScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Thimbleweed Park Screenshot ze hry Thimbleweed Park Screenshot ze hry Thimbleweed Park Screenshot ze hry Thimbleweed Park Screenshot ze hry Thimbleweed Park Screenshot ze hry Thimbleweed Park Screenshot ze hry Thimbleweed Park Screenshot ze hry Thimbleweed Park

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Thimbleweed Park – výzva pro pět osob
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Ylbirda   2x   Hrála jsem tu těžší verzi, lehčí jsem akorát začala. Byla jsem na vážkách mezi osmičkou a devítkou, nakonec jsem se nechala unést dobrými pocity z konce hry, protože ten mi fakt sednul, přišlo mi to jako dobré zakončení toho absurdního bordelu a přesah do Kickstarteru mě taky pobavil.

K tomu retru holt patří i to, že to není zrovna nejlehčí a s tím souvisí i to ovládání. Nemyslím si, že to je nutně hra jenom pro milovníky adventur, ale to je samozřejmě věc názoru.
Ylbirdaylbirda69978
    1.6.2017 15:26
Ylbirda

@ odpověď na komentář od Alfajk:Hrála jsem tu těžší verzi, lehčí jsem akorát začala. Byla jsem na vážkách mezi osmičkou a devítkou, nakonec jsem se nechala unést dobrými pocity z konce hry, protože ten mi fakt sednul, přišlo mi to jako dobré zakončení toho absurdního bordelu a přesah do Kickstarteru mě taky pobavil.

K tomu retru holt patří i to, že to není zrovna nejlehčí a s tím souvisí i to ovládání. Nemyslím si, že to je nutně hra jenom pro milovníky adventur, ale to je samozřejmě věc názoru.

Alfajk napsal:hralas normalni, nebo hardcore verzi?
podle me bylo 5 postav az prilis, ten klaun a cela jeho pribehova linie byla takova "navic", stejne tak duch me moc neokouzlil a v tom hotelu jsem stravil hodne casu tim, ze jsem proste netusil co delat a skoncilo to u klasickyho zkouseni "vseho na vsechno", s tim, ze jsem musel vyzkouset tyhle kombinace i u dalsich postav a nakonec to bylo o tom, ze jsem proste ten jeden dulezitej pixel prehlidnul, stejne tak cely finale me prislo moc uspechany a v nekterych mistech nelogicky, proste "deus ex machina" a konec, wtf...

ovladani me taky lezlo krkem, klikat na "push" kdyz se melo dat "pull" a celej pohyb mysi 3x opakovat, nez se to nakonec povedlo, me moc nebavilo, jeste ze jsem pak prisel na to, ze se ty prikazy daji v configu rucne nabindovat a nemusi se to klikat mysi, ale to jsem zjistil az ve 3/4 hry, chapu ze to melo bejt retro se vsim vsudy, ale podobny ulety v ovladani vymreli z dobryho duvodu...ono i ty rozhovory se dali odklikavat, ale opet se musel rucne editovat config file, jako za starejch casu
za me 7/10, kdyby to melo cestinu, mozna bych dal 8, ale jen pro milovniky adventur, ostatnim tahle hra nema co nabidnout

Alfajk   1x   hralas normalni, nebo hardcore verzi?
podle me bylo 5 postav az prilis, ten klaun a cela jeho pribehova linie byla takova "navic", stejne tak duch me moc neokouzlil a v tom hotelu jsem stravil hodne casu tim, ze jsem proste netusil co delat a skoncilo to u klasickyho zkouseni "vseho na vsechno", s tim, ze jsem musel vyzkouset tyhle kombinace i u dalsich postav a nakonec to bylo o tom, ze jsem proste ten jeden dulezitej pixel prehlidnul, stejne tak cely finale me prislo moc uspechany a v nekterych mistech nelogicky, proste "deus ex machina" a konec, wtf...

ovladani me taky lezlo krkem, klikat na "push" kdyz se melo dat "pull" a celej pohyb mysi 3x opakovat, nez se to nakonec povedlo, me moc nebavilo, jeste ze jsem pak prisel na to, ze se ty prikazy daji v configu rucne nabindovat a nemusi se to klikat mysi, ale to jsem zjistil az ve 3/4 hry, chapu ze to melo bejt retro se vsim vsudy, ale podobny ulety v ovladani vymreli z dobryho duvodu...ono i ty rozhovory se dali odklikavat, ale opet se musel rucne editovat config file, jako za starejch casu
za me 7/10, kdyby to melo cestinu, mozna bych dal 8, ale jen pro milovniky adventur, ostatnim tahle hra nema co nabidnout
Alfajkalfajk16671
    1.6.2017 15:19
Alfajk

hralas normalni, nebo hardcore verzi?
podle me bylo 5 postav az prilis, ten klaun a cela jeho pribehova linie byla takova "navic", stejne tak duch me moc neokouzlil a v tom hotelu jsem stravil hodne casu tim, ze jsem proste netusil co delat a skoncilo to u klasickyho zkouseni "vseho na vsechno", s tim, ze jsem musel vyzkouset tyhle kombinace i u dalsich postav a nakonec to bylo o tom, ze jsem proste ten jeden dulezitej pixel prehlidnul, stejne tak cely finale me prislo moc uspechany a v nekterych mistech nelogicky, proste "deus ex machina" a konec, wtf...

ovladani me taky lezlo krkem, klikat na "push" kdyz se melo dat "pull" a celej pohyb mysi 3x opakovat, nez se to nakonec povedlo, me moc nebavilo, jeste ze jsem pak prisel na to, ze se ty prikazy daji v configu rucne nabindovat a nemusi se to klikat mysi, ale to jsem zjistil az ve 3/4 hry, chapu ze to melo bejt retro se vsim vsudy, ale podobny ulety v ovladani vymreli z dobryho duvodu...ono i ty rozhovory se dali odklikavat, ale opet se musel rucne editovat config file, jako za starejch casu
za me 7/10, kdyby to melo cestinu, mozna bych dal 8, ale jen pro milovniky adventur, ostatnim tahle hra nema co nabidnout

Diskuze na fóru

RAM rada! (39 příspěvků), Kingdom Come: Deliverance (39 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (109 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12142 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), MAFIA 1 EXTRÉMNÍ JÍZDA, VYBUCHUJÍCÍ CELESTE (6 příspěvků), Good Old Games | GOG.com (56 příspěvků), Humble bundle -vše sem (612 příspěvků), Origin (11 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Andor – deskovka

Speciál - 18.2.2018
 
Andor – deskovka

Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci.

 
 
 
Resident Evil 7: Gold Edition

Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole
 

Wulverblade

Recenze - 16.2.2018
 
Wulverblade

Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Railway Empire

Recenze - 14.2.2018
 
Railway Empire

Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: PC a konzole