Uživatel nepřihlášen
     

Kingdom Come: Deliverance - dojmy z technologické alfa verze

Pátek 24.10.2014 16:00 - Autor: Martin "Cvrnda" Cvrček - Rubrika: Speciály Speciál Kingdom Come: Deliverance

V čerstvé technologické alfa verzi Kingdom Come od Warhorse Studios jsme navštívili vesnici Samopše, abychom se podívali na základy slibného projektu z českých luhů a hájů.

Nadějné RPG Kingdom Come: Deliverance od českého studia Warhorse patří bezesporu mezi nejsledovanější projekty současnosti, a to minimálně u nás. Jen málokterá hra pravidelně vyvolává množství dohadů a reakcí, čemuž se ale nelze divit. Realistické RPG zasazené do českého prostředí v dobách středověku nebo osobnost Dana Vávry, autora legendární Mafie, jsou pro řadu lidí pádné argumenty, proč Kingdom Come bedlivě sledovat. Nejen z těchto důvodů hru ostře sleduji i já sám, přičemž jsem se nezdráhal podpořit Warhorse Studios v kampani na Kickstarteru. Díky tomu jsem dostal možnost vyzkoušet technologickou alfa verzi, z níž jsem si odnesl řadu dojmů.

Idylická vesnice

Jak možná víte z dřívějších zpráv, alfa v tuto chvíli není nijak zvlášť bohatá. Zatím v ní nenajdete ani možnost soubojů, ani crafting a herní mapa se omezuje na jedinou vesnici a její těsné okolí. To ale ještě neznamená, že v ní není co dělat, víska jménem Samopše toho skrývá o trochu víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Při pouhém poflakování mezi domy můžete sledovat zajímavé a do značné míry autentické chování vesničanů, kteří dělají přesně to, co by asi takoví vesničané dělat měli. Farmáři ráno vyrážejí s motykami na jejich pole, mistr lučištník zevluje na návsi, aby se následně usadil u menší střelnice, pasák ovcí dohlíží na své stádo, ženské vaří a zametají v domech, mladý jinoch se modlí na rozcestí u kříže a i kovář, mimochodem pěkně nerudný hajzlík, dělá svou práci. Vesničané tak nepůsobí jako nějaké ovce, které bezcílně bloumají po mapě. Ačkoliv, ve vesnici lze narazit i na skutečné ovce.S ohledem na status rané alfa verze samozřejmě nevypadá všechno úplně autenticky. Lučištník překročí určitou hranici a najednou se mu na zádech objeví toulec a luk, místní obchodník se opírá o svůj stánek, který ale stojí o kus dál a třeba ženám při zametání úplně chybí košťata v rukou. Některé činnosti ale vypadají už teď dost přesvědčivě, což platí hlavně o kováři, v jehož případě lze sledovat kompletní proces kování nějakého předmětu. Skutečně vidíte, jak vytáhne kus železa ze sudu, jak ho za pomoci funkčního měchu a výhně rozžhaví doběla a následně ho zpracovává kladivem na kovadlině. Tohle na mě udělalo skutečně dobrý dojem a já doufám, že podobně kompletní a autentické budou ve finále všechny činnosti. Zatím se zdá, že to není nesplnitelná vize, ačkoliv je samozřejmě vidět, že je v tomto ohledu třeba provést ještě spoustu práce. Mimochodem, dobrý dojem dokáže udělat i taková maličkost jako fakt, že NPC za sebou zavírají dveře.

Trocha střelby

Sledování chování obyvatel ale naštěstí není jediná činnost, kterou lze v současné alfa verzi provozovat. S většinou vesničanů si také můžete popovídat díky systému dialogů. Nyní zcela chybí jakýkoliv dabing, vesničané mají v zásobě jen několik opakujících se vět a zaostření kamery při rozhovorech není v tuto chvíli zrovna ideální, ale základ systému dialogů zjevně funguje. Hlavní ale je, že výše zmíněná střelnice není jen kulisa, ale váže se k ní jednoduchý úkol spočívající v zapůjčení luku. Mistr je přirozeně typ Skrblík, a tak vám luk zadarmo nepůjčí, musíte si nejdřív obstarat 10 grošů. Čehož se dá docílit nejlépe tím, že se zakecáte s tím nerudným kovářem a následně si popovídáte s jedním z farmářů, díky čemuž lze spustit quest spočívající v ukradení kovářovy flétny, která farmáři pije krev.Je na vás, jestli flétnu po úspěšné, i když nijak náročné krádeži předáte farmáři nebo jí prostě vezmete a kováři namluvíte, že jste jí našli a teď jí vracíte. Prozradím ale, že nejsnadnější cesta vede přes pouhé lhaní, ne přes krádež, protože farmář vám dá jen 8 grošů, zatímco kovář rovných 10, což potřebujete. Následně už není problém znovu promluvit s mistrem a vyzkoušet si luk na jednom z terčů, v tuto chvíli totiž musíte zapomenout na střelbu do lidí. Lukostřelba pak probíhá přesně tak, jak byste asi čekali, s tím rozdílem, že jsem při střelbě neměl k dispozici žádný kurzor a bylo třeba mířit spíše od oka, tedy přesně jako ve skutečnosti. Ale světe div se, trefit střed terče nebylo po několika pokusech až tak těžké.

Krása české krajiny

Jestli mě ale něco skutečně uchvátilo, je to rozhodně zpracování prostředí. Každá píď přístupné mapy vypadá opravdu skvěle a velmi přirozeně, ať už jde o pole, zarostlé louky, domy a jejich interiéry, kompost za jednou chalupou nebo kus lesa v severozápadní části mapy. Obzvlášť pohled na útroby lesa je skutečně přesvědčivý. Kingdom Come se tak očividně zařadí mezi těch pár titulů, které z CryEnginu těží co nejvíc, a podle toho to také tak vypadá. Je přitom zajímavé sledovat prostředí v různých částech dne. Alfa verze obsahuje vcelku rychlý přechod od rána do večera a v noci se samozřejmě skvělá atmosféra mění, už jenom díky světluškám nebo lucernám, které vytáhne většina vesničanů.V tuto chvíli hra dokonce není ani nijak náročná. Optimalizace řádně omezené alfy s největší pravděpodobností nevypovídá nic o optimalizaci plné verze, ale na mé stárnoucí sestavě s procesorem Intel Core i5 o frekvenci 3.10 GHz, grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 660 a 8 GB RAM běží alfa v rozlišení 1680x1050 a na vysoké nastavení na slušných 38 až 45 snímků za sekundu. Což je upřímně řečeno mnohem lepší výsledek, než jaký jsem čekal. Při pokusu o nastavení velmi vysokých detailů sice ovladač grafické karty vypověděl službu a podruhé už jsem se o to raději nepokoušel, ale na vysoké nastavení nebyl s technickou stránkou žádný problém, zvlášť když i s tímto nastavením vypadá Kingdom Come jednoduše skvěle a jediná méně líbivá věc může být snad jen doskakování některých objektů a vlasy a vousy několika postav. Oproti tomu po stránce audia zatím nelze mnoho říci, ozvučení celé alfy je zatím relativně střídmé, ale rozhodně nemám nic ani proti melodii, která hraje v hlavním menu a kterou jste mohli slyšet v teaser videu, ani proti klidné skladbě doprovázející samotné hraní.

Začátek cesty

Návštěvu vesnice Samopše jsem si nakonec užil. V mnoha směrech se nicméně zdá, že Warhorse Studios čeká ještě spousta práce, což je samozřejmě logické, když se finální hry dříve jak za rok a pár měsíců nejspíš nedočkáme. V současné technologické alfa verzi je zkrátka snadné hledat a nacházet chyby, ale koneckonců, od toho alfa verze je a jako vždy není nikde psáno, že reprezentuje finální produkt. Zatím zkrátka nemá cenu cokoliv reálně hodnotit.

Základ je ale určitě slibný a já už se nemůžu dočkat aktualizací přinášejících nové herní prvky, které lze očekávat každé dva až tři měsíce. Už nyní jsem ale nadšený přinejmenším ze zpracování prostředí, které by se dalo popsat mnoha líbivými slůvky a superlativy od "autentický" až po "úchvatný". Nyní je třeba doufat, že vývojáři dodrží plán na aktualizace a že ve vývoji nebudou nijak polevovat a celý projekt bude před našimi zraky úspěšně růst.

PS: Pane Vávra, kdepak jsou ty kadibudky?

Tisk  
Kingdom Come: Deliverance na PC, PS4, Xbox One, Mac, LinuxScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Kingdom Come: Deliverance Screenshot ze hry Kingdom Come: Deliverance Screenshot ze hry Kingdom Come: Deliverance Screenshot ze hry Kingdom Come: Deliverance Screenshot ze hry Kingdom Come: Deliverance Screenshot ze hry Kingdom Come: Deliverance Screenshot ze hry Kingdom Come: Deliverance Screenshot ze hry Kingdom Come: Deliverance
Další aktuální články
 
Knowledge is Power

Knowledge is Power

Neděle 25.2.2018 13:00 - Myslíte si, že znáte svět? Prověřte své znalosti ve hře proti svým kamarádům. Přečíst celý článek »

0 komentářů | PS4 | Autor: barlow
Metal Gear Survive

Metal Gear Survive

Pátek 23.2.2018 14:00 - Konami si pro nás připravilo hru, ve které musíte přežít. Nebo lépe řečeno: kterou musíte přežít. Tak snad příště… Přečíst celý článek »

17 komentářů | PC, PS4, Xbox One | Autor: Honzas4400
Monster Energy Supercross

Monster Energy Supercross

Čtvrtek 22.2.2018 14:00 - Další do party motokrosové série MXGP změnil rajón a míří za moře. Přečíst celý článek »

12 komentářů | PC, PS4, Xbox One, Switch | Autor: Michal Jonáš

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Kingdom Come: Deliverance - dojmy z technologické alfa verze
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Rian   1x   Tohle je prostě poctivá práce. Minimální kompromisy, všechno do detailu propracované, na nic se nesere. Tohle je pokrok, takhle by se měly vyvíjet všechny hry.Rianrian808    26.10.2014 16:03 Rian

Tohle je prostě poctivá práce. Minimální kompromisy, všechno do detailu propracované, na nic se nesere. Tohle je pokrok, takhle by se měly vyvíjet všechny hry.

DejfCold    S cestinou - budte o ni alespon pro jednou ticho
Nehral jsem a ani jsem nevidel zadny video, jen screenshoty, ale zatim se mi grafika libi jen z dalky, kdyz je neco z blizka (viz screen #1) , je to divny. Ale zas tak spatny to neni na to, ze to je alfa. Vlastne je to hodne dobry (kdyz to jeste porovnam s dalsima ceskyma hrama z posledni doby...)

Porad mi prijde, ze tam je CA (ale je mozny, ze uz to vidim vsude :D) , muzu nekoho poprosit aby udelal screenshot bez toho? Tady prikaz do konzole/configu: r_ChromaticAberration 0
Diky
DejfColddejfcold20127
    26.10.2014 03:00
DejfCold

S cestinou - budte o ni alespon pro jednou ticho
Nehral jsem a ani jsem nevidel zadny video, jen screenshoty, ale zatim se mi grafika libi jen z dalky, kdyz je neco z blizka (viz screen #1) , je to divny. Ale zas tak spatny to neni na to, ze to je alfa. Vlastne je to hodne dobry (kdyz to jeste porovnam s dalsima ceskyma hrama z posledni doby...)

Porad mi prijde, ze tam je CA (ale je mozny, ze uz to vidim vsude :D) , muzu nekoho poprosit aby udelal screenshot bez toho? Tady prikaz do konzole/configu: r_ChromaticAberration 0
Diky

M!tj@88    ten les nádhera. Člověku se chce jít na hřiby :-DM!tj@88mtj8816585    25.10.2014 20:36 M!tj@88

ten les nádhera. Člověku se chce jít na hřiby :-D

jesterkacz   1x   Vypadá to parádně akorát ta angličtina období husitských válek a mluví se tam anglicky : / chtělo by to aby tam mluvili jak se tenkrát mluvilo a byli by tam anglické titulky oni by se neposralijesterkaczjesterkacz21616    25.10.2014 18:10 jesterkacz

Vypadá to parádně akorát ta angličtina období husitských válek a mluví se tam anglicky : / chtělo by to aby tam mluvili jak se tenkrát mluvilo a byli by tam anglické titulky oni by se neposraliKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Szczigi     Hardware nextgen konzolí a tudiz přibližné HW požadavky: Procesor: Osm procesorových jader (x64) s frekvencí 1, 6 GHz a 4 MB L2. Grafická karta: Grafická karta na základě Radeonu HD řady 7000/8000 (architektura GCN) s podporou DirectX 11. 1. Operační pamět (RAM) : 8 GB GDDR5Szczigiszczigi6464    25.10.2014 14:38 Szczigi

Hardware nextgen konzolí a tudiz přibližné HW požadavky: Procesor: Osm procesorových jader (x64) s frekvencí 1, 6 GHz a 4 MB L2. Grafická karta: Grafická karta na základě Radeonu HD řady 7000/8000 (architektura GCN) s podporou DirectX 11. 1. Operační pamět (RAM) : 8 GB GDDR5

Malcolm    vyzaduje to directx 11 ?Malcolmmalcolm8346    25.10.2014 13:38 Malcolm

vyzaduje to directx 11 ?

Szczigi    OMG kdy konečně lidi pochopí co znamená ALPHA verze ! ! ! :nah: :angry:Szczigiszczigi6464    25.10.2014 12:52 Szczigi

OMG kdy konečně lidi pochopí co znamená ALPHA verze ! ! ! :nah: :angry:

CzePavel99    Dle mého názoru je čeká ještě dosti práce, ale jestli to dokážou tak to bude hodně velkej boom :thumbup:CzePavel99czepavel9911259    25.10.2014 11:11 CzePavel99

Dle mého názoru je čeká ještě dosti práce, ale jestli to dokážou tak to bude hodně velkej boom :thumbup:

Rappix   1x   štroncek: Ona to hlavně momentálně ještě ani žádná hra není, zatím to je jen technologické demo do kterého budou hratelnostní prvky teprve přibývat.Rappixrappix10626    25.10.2014 10:53 Rappix

štroncek: Ona to hlavně momentálně ještě ani žádná hra není, zatím to je jen technologické demo do kterého budou hratelnostní prvky teprve přibývat.

Sir Edgar   1x   Hra vypadá luxusně samozřejmě pro mne povinost jelikož je to z česka hra a těch moc není na takovéhle úrovniSir Edgarsir-edgar28429    25.10.2014 10:31 Sir Edgar

Hra vypadá luxusně samozřejmě pro mne povinost jelikož je to z česka hra a těch moc není na takovéhle úrovni

štroncek    Grafika top ale, zbytek hry úplně na nic : /, aspoň zatímštroncekstroncek30895    25.10.2014 10:25 štroncek

Grafika top ale, zbytek hry úplně na nic : /, aspoň zatím

Szczigi    Tejkr: Mám stejný problém tuhle hru už bohužel nerozchodím na stávajicím kompu, utěchou mi trochu je ze tahle hra vyjde za necele dva roky takže možná bude v tu doby pravý čas koupit novou mašinu :) : P a tahle hra by za to stála :)Szczigiszczigi6464    24.10.2014 22:49 Szczigi

Tejkr: Mám stejný problém tuhle hru už bohužel nerozchodím na stávajicím kompu, utěchou mi trochu je ze tahle hra vyjde za necele dva roky takže možná bude v tu doby pravý čas koupit novou mašinu :) : P a tahle hra by za to stála :)

Tejkr    Na tuhle hru se těším, konečně bez trpaslíků a fireballů :D Tohle bude pecka, i když se to nepovede :D
Ale trochu mně vystrašil výraz "stárnoucí sestava", protože moje železo je úplně stejný :D Nechtěl jsem si to připustit, ale asi to začíná být pravda :D
Tejkrtejkr29269
    24.10.2014 22:10
Tejkr

Na tuhle hru se těším, konečně bez trpaslíků a fireballů :D Tohle bude pecka, i když se to nepovede :D
Ale trochu mně vystrašil výraz "stárnoucí sestava", protože moje železo je úplně stejný :D Nechtěl jsem si to připustit, ale asi to začíná být pravda :D

illy    Díky za odpovědi.... . Na tohle se fakt těším.illyilly30892    24.10.2014 21:46 illy

Díky za odpovědi.... . Na tohle se fakt těším.

Ornell    Budou určitě české titulky, dabing v cz je příliš náročnej. Jestli to bude na všechny platformy to nevím.Ornellornell6815    24.10.2014 20:56 Ornell

Budou určitě české titulky, dabing v cz je příliš náročnej. Jestli to bude na všechny platformy to nevím.

Szczigi    České titulky budou na 100% (snad na všechny platformy) , jestli vůbec bude český dabing tak pozdějiSzczigiszczigi6464    24.10.2014 20:44 Szczigi

České titulky budou na 100% (snad na všechny platformy) , jestli vůbec bude český dabing tak později

Rappix    illy: Jestli čeština vůbec bude, tak bude na všechny platformy.Rappixrappix10626    24.10.2014 20:06 Rappix

illy: Jestli čeština vůbec bude, tak bude na všechny platformy.

illy    Nevíte, počítá se s češtinou i pro PS4, jestli teda vůbec? Dík za info....illyilly30892    24.10.2014 19:27 illy

Nevíte, počítá se s češtinou i pro PS4, jestli teda vůbec? Dík za info....

Mr.Lolendo   1x   to: mramu
Jasný ale to je otázka zdali bude ve finálce config či konzlole otevřená. Pokud udělají podrobné nastavení v menu tak ani nebude třeba.
Mr.Lolendomrlolendo10723
    24.10.2014 19:06
Mr.Lolendo

to: mramu
Jasný ale to je otázka zdali bude ve finálce config či konzlole otevřená. Pokud udělají podrobné nastavení v menu tak ani nebude třeba.

witcherrr   1x   Proč se mi ta grafika nelíbí. . ještě do husitské doby, ta byla plná radovánek, opalováno apod, podle té stylizace.witcherrrwitcherrr12259    24.10.2014 17:48 witcherrr

Proč se mi ta grafika nelíbí. . ještě do husitské doby, ta byla plná radovánek, opalováno apod, podle té stylizace.

Szczigi   5x   Jenom jsem čekal kdo si jako první rýpne do toho, že v alphe nejsou kadibudky, když víme jak Dan Vavra na toto téma zkritizoval Skyrim :D. BTW Dan potvrdil kadibudky v plné hře a dokonce jejich používání a možná i jinou interakci :D :) , takže se můžete těšit na využívání záchodů jak tomu bylo např. i v MAFII :) .Szczigiszczigi6464    24.10.2014 17:28 Szczigi

Jenom jsem čekal kdo si jako první rýpne do toho, že v alphe nejsou kadibudky, když víme jak Dan Vavra na toto téma zkritizoval Skyrim :D. BTW Dan potvrdil kadibudky v plné hře a dokonce jejich používání a možná i jinou interakci :D :) , takže se můžete těšit na využívání záchodů jak tomu bylo např. i v MAFII :) .

Mixam    "odkaz na sestavu"
Mě to na podobné sestavě i5 2500k 3. 30GHz RAM 8 GB a GTX 560 Ti 1gb na 1920x1080 s 30 až 37 snímků za sekundu. Je to na alfu docela dobré.
Hra se zatím tváří celkem dobře, docela se těším jak dopadne finále.
Mixammixam18382
    24.10.2014 17:25
Mixam

"odkaz na sestavu"
Mě to na podobné sestavě i5 2500k 3. 30GHz RAM 8 GB a GTX 560 Ti 1gb na 1920x1080 s 30 až 37 snímků za sekundu. Je to na alfu docela dobré.
Hra se zatím tváří celkem dobře, docela se těším jak dopadne finále.

mramu    Další zajímavej příkaz: r_Sharpeningmramumramu20536    24.10.2014 17:12 mramu

Další zajímavej příkaz: r_Sharpening

mramu   1x   To nasvícení a nebe je to nejlepší co jsem zatím u her viděl. Hýbající se mraky, blikající hvězdičky. Nádhera.mramumramu20536    24.10.2014 17:01 mramu

To nasvícení a nebe je to nejlepší co jsem zatím u her viděl. Hýbající se mraky, blikající hvězdičky. Nádhera.

mramu    r_MotionBlur 0mramumramu20536    24.10.2014 16:55 mramu

r_MotionBlur 0

Mr.Lolendo     8-) to jsem nějak přehlídl :-D
Tak to jo. To je bomba akorát ten motion blur je hnus.
Mr.Lolendomrlolendo10723
    24.10.2014 16:27
Mr.Lolendo

8-) to jsem nějak přehlídl :-D
Tak to jo. To je bomba akorát ten motion blur je hnus.

Cvrnda člen redakce    Mr. Lolendo: Viz třetí odstavec odspoda. Alfa má momentálně jen výběr mezi možnostmi low, medium, high a very high bez možnosti nastavit cokoliv bližšího, takže momentálně nejde říct o moc víc než to, co je v textuCvrndacvrnda7    24.10.2014 16:12 Cvrnda

Mr. Lolendo: Viz třetí odstavec odspoda. Alfa má momentálně jen výběr mezi možnostmi low, medium, high a very high bez možnosti nastavit cokoliv bližšího, takže momentálně nejde říct o moc víc než to, co je v textu

Mr.Lolendo    Zajímalo by mě jak vám jelo na sestavě na které jste to zkoušely?Mr.Lolendomrlolendo10723    24.10.2014 16:10 Mr.Lolendo

Zajímalo by mě jak vám jelo na sestavě na které jste to zkoušely?

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (59 příspěvků), Jaký monitor? (22 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12148 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), Gaming Setup + Collectors Edition (3 příspěvky), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků), Killing Floor 2 (44 příspěvků)

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Knowledge is Power

Recenze - 25.2.2018
 
Knowledge is Power

Myslíte si, že znáte svět? Prověřte své znalosti ve hře proti svým kamarádům.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: Konzole
 

Metal Gear Survive

Recenze - 23.2.2018
 
Metal Gear Survive

Konami si pro nás připravilo hru, ve které musíte přežít. Nebo lépe řečeno: kterou musíte přežít. Tak snad příště…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Monster Energy Supercross

Recenze - 22.2.2018
 
Monster Energy Supercross

Další do party motokrosové série MXGP změnil rajón a míří za moře.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole