Uživatel nepřihlášen

Deskovkový speciál: Vzhůru do podzemí

Neděle 1.10.2017 21:27 - Autor: Jakub "barlow" Němec - Rubrika: Speciály Speciál Deskovkový speciál: Vzhůru do podzemí

Pootevřené dveře podzemního tunelu lákají k hrdinským činům. Dostanete se až na jeho konec?

Pamatujete na hodiny a dny strávené ve sklepě u stolu, kde jste s kamarády podstupovali nástrahy Dračího doupěte? A jak vám okolí nerozumělo, co na tom vidíte? Designér Masato Uesugi (Paper Tales, Vorpals) si uvědomil nepochopenou komunitu a ve své bleskové hříčce Vzhůru do podzemí se pokusil alespoň přiblížit pocit z dobývání laické veřejnosti. Nepouštěl se do vytvoření velkých epických dobrodružství, ale na základě jednoduchého principu ukázal, že vstupem do podzemí začíná boj proti démonickým stvůrám.

Čtveřice hrdinů

Největší slabinou Vzhůru do podzemí je absence jakéhokoliv příběhového pozadí. Zklamání navyšuje potenciál, který se při jakémkoliv vykrádání ztemnělých chodeb přímo nabízí. Holt dobrodružství čtveřice hrdinů potulujících se po těch nejméně přitažlivých koutech neznámé země si musíte domyslet sami. Především důmyslně promyšlené vyprávění o hrůzostrašných nástrahách, jež v kobkách číhají na osamělého bojovníka, by mohl menším hráčům (doporučený věk se točí okolo osmi let) poskytnout komplexnější zážitek a prověřit tak fantazii dospělejšího osazenstva.

V naší bandě putují bok po boku rytíř, barbar, zlodějka a čaroděj. Každý disponuje jinou výbavou, která by mu měla poskytovat jasnou převahu proti stvůrám z podzemí. Barbar spoléhá na svou sílu a sekeru, rytíř drakobijec třímá štít, kopí a meč, ale za opaskem se mu houpe také svatý grál. Zlodějka spoléhá spíše na obratnost a nejsilnější padouchy oblafne neviditelným pláštěm, což jí dovolí zničit je ze zálohy. Kouzelník se spoléhá především na magické triky, jež mohou obrátit bezradnou situaci v ladné vítězství.
A to tam mám vlézt bez brnění?!

Vzhůru do podzemí se řadí k deskovým hrám, které rychle pochopíte a které vám nezaberou celé odpoledne. Pokud si chcete zpříjemnit poobědový čas nenáročnou výpravou do neznámých hlubin, je počin Masato Uesugiho přímo pro vás. Stačí si najít alespoň jednoho k výpravě svolného kamaráda (ale až ve čtyřech hráčích se naplno projeví komplexnost a záludnost celého díla), vybalit krabici, nachystat balíček karet s nestvůrami a do pěti minut můžete hrát.

Princip tkví ve vytvoření co nejnepříjemnější situace vašemu spoluhráči s tím, že musíte mít na paměti, že v chystané polízanici můžete skončit sami. Na začátku dobrodružství zvolíte postavu, která si s sebou vezme celou svou výbavu. Hráči postupně berou karty z hromádky nepřátel a musí si zvolit jednu ze dvou činností – buď stvůru umístí do podzemí, nebo obětují část hrdinovy zbroje, čímž stvůru eliminují. V každém případě se o druhu pekelného zplozence (od slabých orků, přes mocné golemy po největší hrozby – kostěje, démona a draka) nedozví nikdo jiný než aktuální hráč.

Postupem času se tenčí hromádka nepřátel, ale tím narůstá nebezpečí v dungeonu a zároveň se redukuje arzenál a brnění vašeho statečného bijce. S hrozícím nebezpečím budou odpadávat jednotliví hráči, kteří přenechají nebezpečnou výpravu svým spoluhráčům tím, že se vzdají svého kola. Nakonec zůstane pouze jeden aktivní jedinec, který se musí vydat na průzkum temného tunelu. K dispozici má pouze předměty, které nebyly během předchozích kol obětovány. Ve zpětném pořadí se musí odvážlivec střetnout se všemi nestvůrami ve sklepení. Pokud vřavu přežije, získává vítězný bod, v případě smrti záporné ohodnocení. Poté se poslední průzkumník rozhodne, který hrdina zamíří na další výpravu, zamíchají se karty stvůr a hurá na další kolo. Vítězem Vzhůru do podzemí se stává taktik se dvěma vítěznými body, nebo poslední přeživší.
Záludná zrada

S odehranými partiemi postupně proniknete k podstatě všech záludností, které můžete svým kolegům provést. Můžete vehnat do temných chodeb nejmocnější monstra a vzít potřebné obranné předměty. Nebo se můžete tvářit, že se díky vám silné stvůry plíží ponurými uličkami, zatímco spí pod obětovaným vybavením přímo před vámi. Kolegové vás pošlou na lov pekelníků a vy slupnete vítězný bod jako malinu. Kouzlo Vzhůru do podzemí tkví v nevědomosti a můžete jen hádat, jakou taktiku zvolí vaši protihráči. Ale věřte mi, připravte se vždy na nejhorší, protože každá vaše zrada se vám může dvojnásobně vrátit. Na druhou stranu se můžete profilovat jako totální záporák, poslat všechny protivníky na smrt a zůstat posledním vítězným přeživším.

Dílo Masato Uesugiho zpočátku nedoceníte. Postupem času jej však zařadíte do klasických rychlovek (herní doba se počítá řádově na půlhodinu), které si zahraje celá rodina. Atraktivitu především pro mladší publikum zajišťuje až pohádkové výtvarné provedení, za nímž stojí grafik Paul Mafayon (Diamant, Loony Quest), jednoduché symboly všech akcí na pomocných kartách a česká lokalizace, za níž stojí vydavatel REXhry. Přesto není jazyková bariéra nijak závratná, díky čemuž můžete zainvestovat do rozšíření s dalšími hrdiny v anglickém jazyce. Na českém trhu se také můžete setkat s „druhým“ dílem Vzhůru zpátky do podzemí, který jde s recenzovanou hrou nakombinovat.

Líbí se nám

- svižný herní princip
- šíře možností, jak dosáhnout vítězství
- taktizování a vyhodnocování hrozeb podzemí
- pocit napětí před vstupem do kobky
- grafické zpracování
- skladné balení

Vadí nám

- absence příběhu
- pomalý rozjezd, než objevíte taktické prvky hry
- malý počet hrdinů (který však lze rozšířit)

Vzhůru do podzemí koupíte na Xzone.cz.

Tisk  
Štítky: deskovky
Další aktuální články
 
Andor – deskovka

Andor – deskovka

Neděle 18.2.2018 19:13 - Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci. Přečíst celý článek »

1 komentář | Autor: barlow
Resident Evil 7: Gold Edition

Resident Evil 7: Gold Edition

Neděle 18.2.2018 14:44 - Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici. Přečíst celý článek »

6 komentářů | PC, PS4, Xbox One | Autor: barlow
Bayonetta 1+2 pro Switch

Bayonetta 1+2 pro Switch

Pátek 16.2.2018 18:00 - Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání. Přečíst celý článek »

2 komentáře | Switch | Autor: killjezor

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Deskovkový speciál: Vzhůru do podzemí
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
barlow člen redakce    Samotné rozšíření není, ve zkratkovitosti plusů a mínusů jsem se asi špatně vyjádřil. Vyšel "druhý" díl Vzhůru zpátky do podzemí a ten se dle distributora dá namíchat s původním Vzhůru do podzemí.barlowbarlow10057    2.10.2017 16:30 barlow

Samotné rozšíření není, ve zkratkovitosti plusů a mínusů jsem se asi špatně vyjádřil. Vyšel "druhý" díl Vzhůru zpátky do podzemí a ten se dle distributora dá namíchat s původním Vzhůru do podzemí.

Alfajk    Delka hry a skladnost baleni z toho dela idealni hru na cesty, jen se docela rychle ohraje, s rozsirenim jsem to jeste nehral, to pridava jen dalsi povolani?Alfajkalfajk16671    2.10.2017 09:51 Alfajk

Delka hry a skladnost baleni z toho dela idealni hru na cesty, jen se docela rychle ohraje, s rozsirenim jsem to jeste nehral, to pridava jen dalsi povolani?

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (44 příspěvků), RAM rada! (41 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (109 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12142 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), MAFIA 1 EXTRÉMNÍ JÍZDA, VYBUCHUJÍCÍ CELESTE (6 příspěvků), STEAM -všechno sem (7088 příspěvků), Good Old Games | GOG.com (56 příspěvků), Čeština ve hrách?! (72 příspěvků)

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Andor – deskovka

Speciál - 18.2.2018
 
Andor – deskovka

Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci.

 
 
 
Resident Evil 7: Gold Edition

Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole
 

Wulverblade

Recenze - 16.2.2018
 
Wulverblade

Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Railway Empire

Recenze - 14.2.2018
 
Railway Empire

Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: PC a konzole