Uživatel nepřihlášen
   

Dojmy z Gamescomu: Call of Cthulhu

Pondělí 11.9.2017 11:37 - Autor: Filip "Filca" Němec - Rubrika: Preview Preview Call of Cthulhu

Není to poprvé, co se mystická bytost Cthulhu dostane do herního prostředí. Po dlouhé době by ale mohlo jít o kvalitní zábavu.

Ačkoli stánek Focus Home Internactive patří spíše k těm menším, je na něm vždy rušno. Veskrze nadšené dojmy z prezentace hry Vampyr, byť s drobnými výhradami, jste si už mohli přečíst. Druhá zastávka byla také ve formě ukázky, Call of Cthulhu se totiž prozatím nachází ve fázi pre-alfa testování, což bylo samozřejmě na první pohled vidět. To však nedokázalo zabránit tomu, aby se nám hra dostatečně představila.

Vítejte na ostrově, pane Pierci

Celá ukázka začínala patrně úplně úvodní sekvencí, kdy v kůži detektiva Edwarda Pierce na malé bárce připlouváte na ostrov Dark Water. Stačilo pár okamžiků a atmosféra místa a dost možná i celé hry na mě rychle zapůsobila. Všudypřítomnou špínu a chudobu podtrhuje depresivní vizuál, který se podobal například Dishonored. Jakousi mrtvolnost místa ilustrovala hnijící velryba vytažená na břeh. Nešlo však o úlovek místního rybáře. Rychlým ohledáním zdechliny jakožto detektiv poznáte, že velryba zemřela již několik hodin nazpět a smrtící jí byly obrovské drápance a kousnutí, které má po celém těle.

Prezentující se však vydal na opačnou stranu přístavu do budovy, kde sídlí místní strážce zákona. V kůži Edwarda Pierce se totiž vydáváte na tajuplný ostrov Dark Water vyřešit vraždu člena jedné zámožné rodiny, a právě zdejší policista je vaším jediným kontaktem zde. Rychle však zjistíte, že nějaká čest a snaha hájit právo a pořádek se ve zdejším muži už tak nějak vypařila a přestože se vám na oko snaží pomoci, brzy začnete tušit, že je mu celá nemilá událost končící smrtí lhostejná, nebo něco záměrně skrývá. Tím se dostáváme k první zásadní věci, kterou Call of Cthulhu odděluje od jiných akčních adventur. Přestože se doposud jediný vydaný trailer tváří jako lineární dobrodružství, hra ve skutečnosti sází na otevřený prostor, jehož pohyb v něm je čistě ve vaší režii a tím pádem i posun v příběhu.


Za zeptání nic nedáš

Poté se prezentující vydal do místní krčmy, což je zcela logicky to nejlepší místo, pokud potřebujete informace. Rozhovory jsou nedílnou součástí každé adventury a ze zhruba dvaceti minutové ukázky jsem nabyl pocit, že v tomto případě budou snad ještě důležitější. Call of Cthulhu totiž velmi zásadním způsobem pracuje s informacemi, které v rozhovorech získáte, avšak ne vždy se jedná o povrchní získání informace ve stylu: „pokud něco hledáš, vydej se tam“. Z hratelné ukázky bylo jasně poznat, že v tomto případě bude zcela zásadní sledovat nejen to, co vám postavy říkají, ale také jakým způsobem. Mnohdy dojde na okřídlené „čtení mezi řádky“, čímž poznáte, že vám daná postava neříká tak úplně pravdu, jindy naopak půjde o obyčejné spojení informací, které jste získali na různých místech. I z tak krátké ukázky mi bylo okamžitě jasné, že pokud si budete chtít Call of Cthulhu zahrát a především ho dohrát, porozumění textu bude zcela zásadní a obávám se, že hráči se základní znalostí angličtiny budou mít při hraní zásadní problémy.

„Je třeba daleko více se soustředit na všechny rozhovory a pečlivě volit, co říkáte.“

Problematika rozhovorů a získávání informací je však ještě obšírnější. Na ostrově Dark Water si svým počínáním budete budovat jakousi pověst a s každou postavou si chtě nechtě vybudujete určitý vztah. Kupříkladu hned po vkročení do baru se na vás oboří místní štamgast, že tady o žádné nováčky nemají zájem a máte se ve vlastním zájmu rychle poroučet ven ze dveří. Jakožto pro zkušeného detektiva by pro vás nebylo problémem přiopilého muže srovnat do latě nebo jen napomoci karmě a podkopnout mu barovou stoličku, na které se houpe. Bylo by to však od vás navýsost neuvážené jednání, protože právě tato postava by vám mohla v budoucnu poskytnout cenné informace.
Rozhovory obecně se zdají být poměrně košaté a zatím to nevypadá, že jako v podobných titulech nezáleží na otázkách, které pokládáte, pouze určujete jejich pořadí. Výběrem otázek totiž můžete danou postavu naštvat nebo naopak potěšit a tím si odemknout či naopak odepřít specifickou odpověď. Je tak třeba daleko více se soustředit na všechny rozhovory a pečlivě volit, co říkáte. Ovlivníte tím nejen to, co vám daná osoba může ve svých odpovědích vyjevit v rámci aktuální konverzace, ale již zmíněné budování vztahů ovlivní přístup dané postavy k vám v rámci celé hry. Jak moc bude tento systém propracovaný se z tak krátké ukázky nedá odhadnout, rozhodně je však zajímavě propojen se zbytkem hry. Jedna z postav usrkávající zkalené pivo na konci baru totiž prozradila určitou informaci o místním strážci zákona. Jakmile se tak k němu vrátíte, nabízí se nové možnosti konverzace. Ty se dají odemykat jak rozhovory s jinými postavami, tak i prohledáváním okolí a zkoumáním předmětů. Rozhovory, které závisí na těchto zjištěních, poznáte podle ikonky zámku, který se vždy zobrazí při výběru odpovědí. Hra vám tak dává najevo, že daná postava vám neříká úplně všechno.

Sémiotika, biologie, sociologie

Zkoumání nejrůznějších předmětů hraje v Call of Cthulhu taktéž důležitou roli, hra si totiž osvojila některé RPG prvky, takže si postupem hraní vylepšujete nejrůznější atributy. Mezi ně patří například sociální dovednosti, které zlepšují vaši obratnost při rozhovorech, ale také budete zlepšovat své znalosti ať už z oblasti přírodních věd či čtení a dešifrování nejrůznějších symbolů. Systém získávání zkušeností je velmi jednoduchý, za každý nalezený symbol a pokus o jeho pochopení se vám přičte určitý počet zkušenostních bodů. Pokud jich nasbíráte určité množství, budete konečně schopni některé symboly rozluštit. To podporuje myšlenku volného postupu příběhem, na některé obrazce totiž narazíte už v začátku hry, ale k jejich rozluštění se dostanete až po určité době. V tomto směru hraje do karet také otevřenost co do řešení nejrůznějších úkolů. Hned v začátku hry se totiž budete muset vloupat do hlídaného skladiště, a pokud budete pozorní, zjistíte, že hra nabízí hned několik možností, jak se do něj dostat. Lze si najít delší, za to ale relativně bezpečnou cestu, vypáčit zadní dveře a riskovat odhalení anebo odposlechem stráží zjistit, kdy budou mít přestávku.

Adventura se silnou příměsí hororu

Pokud jste viděli zatím jediný trailer ze hry, jistě netrpělivě čekáte, kdy se zmíním i o hororových prvcích, které právě z traileru čiší daleko více, než jsou rozhovory či detektivní schopnosti. V tomto směru byla ukázka velmi zkoupá, přesto ale jeden moment ukázal, jakým směrem se mohou hororové prvky ubírat. Po celou dobu se hře daří držet určitou míru napětí a tajemna, od začátku vám totiž bude jasné, že v tomto případě není vše úplně normální. Husí kůži jsem měl už z podivného obrazu, z jehož spálené malby hypnoticky vystupovala neznámá tvář, pořádně jsem se vylekal až v momentě, kdy Pierce lapila ve vodě chobotnice a táhla ho ke dnu. Po chvíli se sice ukázalo, že šlo pouze o halucinace vyvolané jedovatými výpary a chobotnice byla ve skutečnosti jen zelená chaluha, pocit strachu však hra dokázala vyvolat velmi dobře a podobných psychedelických okamžiků můžeme očekávat mnoho. Ostatně, příběh je přesně o tom neznámém a strašidelném přízraku Cthulhu od H. P. Lovecrafta, takže pokud máte v malíku knižní předlohu, můžete mít o příběhu a jeho kličkách a zákoutích docela dobrý obrázek.

Samotná prezentace trvala jen něco kolem dvaceti minut a většinu hry tvořily buď rozhovory, nebo ohledávání předmětů. Přesto jsem byl překvapen, jak moc mě za těch pár minut dokázala hra pohltit. Přestože ukázka nabídla jen jednu akčnější pasáž s falešnou chobotnicí, hra samotná mě dokázala vtáhnout daleko více než třeba nápadně podobný Vampyr (obě hry mají prakticky shodné vizuální prostředí pro výběr otázek a odpovědí). Call of Cthulhu bude jistě stavět na tajemném příběhu a přestože ukázka pouze naznačila, o co by mohlo jít, opravdu se těším na plnou hru. Možná titul nenabídne úplně vyladěné ovládání (pravděpodobně však šlo pouze o neduhy vývojové fáze hry), příběh a jeho objevování, které máte ve svých rukách, mě ale rozhodně zaujal.

Call of Cthulhu na PC, PS4, Xbox OneHodnocení hry
Těšíme se
  • na zajímavý příběh
  • na hutnou atmosféru
  • na ovlivňování rozhovorů
  • na volnost v postupu hrou
Bojíme se
  • nevyladěného ovládání
  • technických nedostatků
Shrnutí: Z hlediska hratelnosti sice hra nabízí prostor pro pochybnosti, avšak co do příběhu se rozhodně máme na co těšit. Zajímavě vypadají i detektivní prvky, které se v určitých momentech hodně podobají například posledním dílům Sherlocka Holmese.
Tisk  
Call of Cthulhu na PC, PS4, Xbox OneScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Call of Cthulhu Screenshot ze hry Call of Cthulhu Screenshot ze hry Call of Cthulhu Screenshot ze hry Call of Cthulhu Screenshot ze hry Call of Cthulhu Screenshot ze hry Call of Cthulhu Screenshot ze hry Call of Cthulhu Screenshot ze hry Call of Cthulhu

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Dojmy z Gamescomu: Call of Cthulhu
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
fabioozo86    Diky :lol:fabioozo86fabioozo8630923    14.9.2017 07:10 fabioozo86

@ odpověď na komentář od Miky:Diky :lol:

Miky napsal:Hra má vyjít koncem letošního roku, přesné datum není, dle mého to odloží. Předobjednat lze zde za standardní cenu AAA her [ odkaz ]

Miky člen redakce    Hra má vyjít koncem letošního roku, přesné datum není, dle mého to odloží. Předobjednat lze zde za standardní cenu AAA her [ odkaz ]Mikymiky3    13.9.2017 20:35 Miky

@ odpověď na komentář od fabioozo86:Hra má vyjít koncem letošního roku, přesné datum není, dle mého to odloží. Předobjednat lze zde za standardní cenu AAA her [ odkaz ]

fabioozo86 napsal:Nevite od kdy to vyjde na xbox one a za kolik chcechtaku ? ?

fabioozo86    Nevite od kdy to vyjde na xbox one a za kolik chcechtaku ? ?fabioozo86fabioozo8630923    13.9.2017 20:14 fabioozo86

Nevite od kdy to vyjde na xbox one a za kolik chcechtaku ? ?

fehrplay    Vypadá to dobře ale ještě víc se těším na hru Sinking City od tvůrců Sherlocka, sleduji jejich artworky na twitteru a to je prostě skvost.fehrplayfehrplay56494    12.9.2017 17:35 fehrplay

Vypadá to dobře ale ještě víc se těším na hru Sinking City od tvůrců Sherlocka, sleduji jejich artworky na twitteru a to je prostě skvost.

Corvus    Hele, určitě. Já mám od H. P. Lovecrafta doma úplně všechno. Mimochodem: naprosto vynikající je i oficiální desková hra Arkham Horror - [ odkaz ]
Vřele doporučuji. Má hromadu rozšíření a hlavně ta grafika a použité materiály. Naprostý skvost hratelnostně i postránce designu.
Corvuscorvus13394
    12.9.2017 07:26
Corvus

@ odpověď na komentář od Deiv:Hele, určitě. Já mám od H. P. Lovecrafta doma úplně všechno. Mimochodem: naprosto vynikající je i oficiální desková hra Arkham Horror - [ odkaz ]
Vřele doporučuji. Má hromadu rozšíření a hlavně ta grafika a použité materiály. Naprostý skvost hratelnostně i postránce designu.Komentář byl autorem naposledy upraven 13.9.2017 10:48

Původní verze před úpravami:Hele, určitě. Já mám od H. P. Lovecrafta doma úplně všechno. Mimochodem: naprosto vynikající je i oficiální desková hra Arkham Asylum. Vřele doporučuji. Má hromadu rozšíření a hlavně ta grafika a použité materiály. Naprostý skvost hratelnostně i postránce designu.

Deiv napsal:Zajímá mě hlavně, jestli na sebe některá díla nějak navazují nebo jestli bych je měl číst v nějakým pořadí, nebo jestli je můžu číst jak mi přijdou pod ruku?
@einfari: Jop, to byla první věc na kterou jsem koukal, takže pro začátek asi půjdu do toho boxu :)
@Corvus: Myslím a doufám, že to přežiju :D Chci hlavně konečně zkusit něco novýho a Lovecraft mě lákal už dlouho :)

Deiv    Zajímá mě hlavně, jestli na sebe některá díla nějak navazují nebo jestli bych je měl číst v nějakým pořadí, nebo jestli je můžu číst jak mi přijdou pod ruku?
@einfari: Jop, to byla první věc na kterou jsem koukal, takže pro začátek asi půjdu do toho boxu :)
@Corvus: Myslím a doufám, že to přežiju :D Chci hlavně konečně zkusit něco novýho a Lovecraft mě lákal už dlouho :)
Deivdeiv1313
    11.9.2017 20:45
Deiv

Zajímá mě hlavně, jestli na sebe některá díla nějak navazují nebo jestli bych je měl číst v nějakým pořadí, nebo jestli je můžu číst jak mi přijdou pod ruku?
@einfari: Jop, to byla první věc na kterou jsem koukal, takže pro začátek asi půjdu do toho boxu :)
@Corvus: Myslím a doufám, že to přežiju :D Chci hlavně konečně zkusit něco novýho a Lovecraft mě lákal už dlouho :)

Mythix    Máš tam chybku: nemilá událos :)Mythixmythix30055    11.9.2017 20:42 Mythix

Máš tam chybku: nemilá událos :)

einfari    Na "TyTrubko" se dají najít, některé povídky v audio formě.einfarieinfari25285    11.9.2017 18:00 einfari

Na "TyTrubko" se dají najít, některé povídky v audio formě.

Corvus   1x   Skoro většina čtenářů Lovecrafta (mezi něž patřím i já) ti poradí určitá (zásadní) díla. Ale připrav se, že Lovecraft je z dnešního úhlu pohledu hodně špatně čitelný a nebyl to ani příliš dobrý spisovatel. Myšleno stylisticky. Měl určitě ohromnou fantazii, ale styl, kterým psal je opravdu pekelný. Souvětí o délce půl stránky :-D často se ztrácel v myšlenkách a vše do sebe hamtal jak mu to přišlo zrovna pod pero. Ale jsou kousky, které rozhodně stojí za přečtení. Mě osobně se velice líbily i některé jednohubky. Jako třeba výzkumník na neznámé planetě ztracen ve skleněném bludišti, tudíž neviditelném... apod.Corvuscorvus13394    11.9.2017 17:44 Corvus

@ odpověď na komentář od Deiv:Skoro většina čtenářů Lovecrafta (mezi něž patřím i já) ti poradí určitá (zásadní) díla. Ale připrav se, že Lovecraft je z dnešního úhlu pohledu hodně špatně čitelný a nebyl to ani příliš dobrý spisovatel. Myšleno stylisticky. Měl určitě ohromnou fantazii, ale styl, kterým psal je opravdu pekelný. Souvětí o délce půl stránky :-D často se ztrácel v myšlenkách a vše do sebe hamtal jak mu to přišlo zrovna pod pero. Ale jsou kousky, které rozhodně stojí za přečtení. Mě osobně se velice líbily i některé jednohubky. Jako třeba výzkumník na neznámé planetě ztracen ve skleněném bludišti, tudíž neviditelném... apod.

Deiv napsal:Jste tu někdo fanoušci a čtenáři Lovecrafta? :) Chtěl bych si od něj něco přečíst, ale měl bych pár otázek :)

einfari    Kup si tohle: [ odkaz ]einfarieinfari25285    11.9.2017 16:58 einfari

@ odpověď na komentář od Deiv:Kup si tohle: [ odkaz ]

Deiv napsal:Jste tu někdo fanoušci a čtenáři Lovecrafta? :) Chtěl bych si od něj něco přečíst, ale měl bych pár otázek :)

Deiv    Jste tu někdo fanoušci a čtenáři Lovecrafta? :) Chtěl bych si od něj něco přečíst, ale měl bych pár otázek :)Deivdeiv1313    11.9.2017 16:46 Deiv

Jste tu někdo fanoušci a čtenáři Lovecrafta? :) Chtěl bych si od něj něco přečíst, ale měl bych pár otázek :)

einfari    Bral bych raději filmový koridor ve stylu a grafice Uncharted 4 nebo Hellblade.
Bojím se, že si tímhle vývojáři ukousli příliš velké sousto.
einfarieinfari25285
    11.9.2017 14:15
einfari

Bral bych raději filmový koridor ve stylu a grafice Uncharted 4 nebo Hellblade.
Bojím se, že si tímhle vývojáři ukousli příliš velké sousto.

Corvus   1x   Jak tak koukám na ty obrázky, tak se mi tady rýsuje opravdu parádní Cthulhu horor. Předpokládám, že jde o unreal engine čtvrté generace... grafika vypadá až neskutečně atmosféricky. Přesně takovéhle hry chci hrát :-) Pokud bude i vše ostatní na téhle úrovni, tak to bude hodně velká pecka pro fanoušky Lovecrafta.Corvuscorvus13394    11.9.2017 13:19 Corvus

Jak tak koukám na ty obrázky, tak se mi tady rýsuje opravdu parádní Cthulhu horor. Předpokládám, že jde o unreal engine čtvrté generace... grafika vypadá až neskutečně atmosféricky. Přesně takovéhle hry chci hrát :-) Pokud bude i vše ostatní na téhle úrovni, tak to bude hodně velká pecka pro fanoušky Lovecrafta.Komentář byl autorem naposledy upraven 11.9.2017 13:29

Původní verze před úpravami:Jak tak koukám na ty obrázky, tak se mi tady rýsuje opravdu parádní Cthulhu horor. Předpokládám, že jdeo unreal engine čtvrté generace...

Diskuze na fóru

Kingdom Come: Deliverance (52 příspěvků), RAM rada! (43 příspěvků), Jaký monitor? (20 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12145 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), STEAM -všechno sem (7091 příspěvků), Ocenění sestavy z roku 2012 (5 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), Čeština ve hrách?! (74 příspěvků), Humble bundle -vše sem (614 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Assassin’s Creed: Origins – Discovery Tour

Naučný a delší dobu očekávaný mód, který má za cíl vás provést životem, historií a společností starověkého Egypta, je konečně tady. A že to čekání…

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

Fe

Recenze - 21.2.2018
 
Fe

Prozkoumejte v kůži roztomilého tvora všechny záhady podivuhodného pralesa.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

The Station

Recenze - 20.2.2018
 
The Station

Nová, tajuplná adventura The Station nás zavede do nedaleké budoucnosti. Jak moc se tento výlet na orbitální stanici povedl, se dočtete v dnešní…

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole
 
 
Kingdom Come: Deliverance a jeho easter eggy

Jaké vtípky, zajímavosti a kuriozity se podařilo najít v prvních dnech po vydání očekávaného českého RPG?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Pillars of Eternity II: Deadfire – fotoseriál z bety veľkolepého RPG

Dobrodružná výprava á la Robinson Crusoe.

 
Přečíst celý článek»Autor: romando - Platforma: PC a konzole