Uživatel nepřihlášen
   

MXGP3: The Official Motocross Videogame - vše při starém

Pondělí 19.6.2017 14:33 - Autor: "Michal Jonáš" - Rubrika: Recenze Recenze MXGP3

První titul od Milestone, jenž využívá nový engine, by se chtěl od starších dílů MXGP odrazit a konečně přinést lepší zážitek, než tomu bylo doposud.

Recenzovaná verze: PlayStation 4 a PC

Nyní již čtyřdílná motokrosová série MXGP (úvodní titul se ještě jmenuje MUD FIM Motocross World Championship) patří k tomu lepšímu, co nešikovní milánští vývojáři Milestone kdy vytvořili. Nikdy to ale nebyl žádný majstrštyk, ostatně jako snad žádná jejich hra, nicméně kromě prvního MUDu se oba dva díly MXGP dají alespoň celkem v pohodě hrát. Nová trojka slibuje zatím největší změny v sérii, protože je po zastaralém domácím enginu postavena na licencovaném Unreal 4 enginu, který je o světelné roky vyspělejší než jádro, jež Milestone používali doposud.

„Nová trojka slibuje zatím největší změny v sérii."

Konečně je fuč ten otravný spouštěč hry na PC, grafika se už nastavuje přímo ve hře (heuréka!) a multiplayer taktéž opustil totálně zastaralou platformu RakNet, aby se stal integrální součástí samotné hry, takže není nutný separátní online účet. Nakonec tak v Itálii dohnali konkurenci! MXGP3 je jediná hra, která se pyšní oficiální licencí světového šampionátu v motokrosu od mezinárodní motocyklové federace FIM, takže přímo navazuje na minulý díl. Tudíž zobrazuje minulou sezónu 2016 a k ní dvě silnější ze tří kubatur mistrovství světa: MXGP a MXGP2.
Rochnění v bahně

Jakkoli terénní závody motocyklů u nás nejsou moc oblíbené, vězte, že každý rok do hradního městečka Lokte, kde se pravidelně šampionát jezdí, zavítají tisíce lidí. Však i tato trať ve hře nechybí, když celkový počet lokací znamená 18 bahnitých okruhů na 1,5 až 1,9 kilometrů délky. Tratě jsou sice kraťoučké, ale jsou pekelně zauzlované, takže při jízdě dostává páčka pro zatáčení fest zabrat. A když pak na scénu nastoupí celá smečka dvaadvaceti závodníků, kteří se musí poštelovat na úzké cestě plné skokánků, o živelné závody je dokonale postaráno. V motokrosu není nutné drtit rukojeť plynu, co to dá, ale naopak dobře časovat skoky, aby zadní kolo bylo co nejvíce v kontaktu se zemí a důsledně zkracovat zatáčky přes apexy.

„Stále se jedná o spíše arkádové poježdění.″

Pětice obtížnostních stupínků otevírá hru prakticky komukoliv, ovšem po pár zajetých závodech není problémem dojíždět na bedně i na dvě nejvyšší kategorie, protože s lepšími umělými protivníky jsou závody mnohem napínavější. V Milestone ale bohužel obrátili naruby kolizní model, který doposud vždy stranil hráčům. Nyní je to přesně naopak. Už jen drobná kolize mezi motocykly, kdy jste dříve ostatní závodníky pěkně shodili ze sedla, nyní znamená pouze váš pád, přičemž protivníci se na zem prakticky nikdy neodporoučí. Jízdní model a fyzika byly prakticky bez jakýchkoli změn převzaty z minulého ročníku, takže se stále jedná o spíše arkádové poježdění, kdy má motorka např. stejnou hmotnost na obou dvou kolech a prakticky se ani nepočítají odstředivé síly. Na víc již dlouhá léta Milestone prostě nemají.
Zjednodušení na každém kroku

Hra sice nabízí rovnou trojici režimů jízdy, od totální arkády až k simulaci, ale v globálu nejde o nic jiného než o pár korekcí poloměru zatáčení a zvedání předního kola. Opravdová fyzika v této sérii ostatně ani nikdy nebyla. I tak se ale motorky ovládají vcelku pohodlně, pouze mají zbytečně citlivé natáčení řídítek, které ani nejde nastavit. Vůbec po stránce ovládání si tu kromě tlačítek nepřizpůsobíte lautr nic. Tvůrci již druhý díl za sebou proklamují v reálném čase dynamicky počítaný povrch podle průjezdů motorek, nicméně skutečnost je podstatně prozaičtější. Kola ani nedělají brázdy, takže se pouze do bufferu zapíšou geometrické dráhy průjezdu každého stroje, načež v dalším kole engine v těchto místech uměle krapet zvýší valivý odpor, takže stejnou dráhu podruhé projedete pomaleji. Ale jsou to opravdu jen desetinky vteřin, takže tato funkce nemá na jízdu skoro žádný vliv.

„Na testované PS4 je hra vskutku ohyzdná.″

S novým enginem jsem čekal podstatně vylepšenou grafiku, ale je vidět, že Italům nepomůže vůbec nic, protože zvláště na testované PS4 je hra vskutku ohyzdná. Řekl bych, že dokonce hnusnější, než nedávný FlatOut 4 od podobných bastlířů z francouzského Kylotonnu. Nový engine na PC sice konečně otevřel vrátka k vyššímu snímkování při 60 FPS (dříve jen uzamčených 30), ale na konzoli má hra obrovské problémy jet alespoň těch 30 FPS. Když jsem pak vystartoval do deštivého závodu, nestačil jsem se divit, jak může v roce 2017 vypadat dešťová kapka. Svítivě bělozelená čára, padající dolů a za ní někde velmi rozostřený obraz, jenž se cuká jak zaseknutá promítačka.

Obsah nad technikou

Stále tak trvá, že nejhezčím dílem série je první MXGP, oba novější tituly mají bohužel sestupnou tendenci. Na PC navíc hra na některých nVidia kartách padá záhy po startu závodu, a to i po první záplatě, a taktéž nepodporuje celou řádku vyšších rozlišení. Jako u všech posledních titulů z Milána, i zde platí, že po technické stránce je MXGP3 totální propadák, který zachraňuje jen solidní várka obsahu. Kromě dvou šampionátů MXGP/MXGP2 si opět zajezdíte týmový motokros národů MXoN, kde startují tříčlenná družstva z jedenácti zemí (vy + 2 AI jezdci). To je jediný režim, v němž naleznete české závodníky, protože v klasickém mistráku našinci startují jen sporadicky, zpravidla jen na divoké karty, takže ve hře nejsou.

Nemůže chybět ani obligátní časovka, jeden závodní víkend a stará známá kariéra, v níž si vyberete motorku od jednoho ze 7 světových výrobců, navolíte vlastního jezdce a provázíte ho mistrákem slabší třídy za malé týmy až k vrcholu v podobě kubatury MXGP a smlouvy s reálnými top stájemi šampionátu. Závody se mohou jezdit od 3 do 20 kol a kromě vlastního jezdce je k mání 63 skutečných motorkářů obou kubatur, kteří odjeli v rámci sezóny 2016 nejvíce závodů.
Obyčejný jeden podnik je k dispozici i v multiplayeru, přičemž split-screen samozřejmě chybí. Mulťák ale skoro nikdo nejezdí, když je prozatím velký problém vůbec nalézt seanci s plným startovním roštem. Což znamená pouhý tucet hráčů v jedné online jízdě, protože více by hra prostě neutáhla. Jakkoli znovu nechybí volný trénink na uzavřeném polygonu, je velká škoda, že tvůrci vypustili asi nejlepší jízdní režim výzev, tedy různých okamžiků v závodech, které se skutečně v průběhu sezóny staly. Podobně Milestone vyhodili také exhibiční závody, takže v MXGP sérii je nabídka režimů jízdy letos vlastně nejchudší.

Zase čekáme dál. S novým enginem se nezměnilo skoro nic. I nadále Milestone plodí jednu zbastlenou hru za druhou a jasné budgetovky neváhá prodávat za nekřesťanské peníze. Po technické stránce je nová MXGP3 zase velká slabota a vcelku solidní herní náplň je ale kupodivu střídmější než minule. Trojka tak nemá, snad kromě novějších soupisek, žádné výhody oproti starším dílům, navíc stojí zbytečně mnoho. První MXGP za pár stovek udělá stále lepší službu.

MXGP3 koupíte v našich obchodech Xzone.cz a GameExpres.sk.

MXGP3 na PC, PS4, Xbox OneHodnocení hry
Skóre hry 4 4/10
MXGP3
» Více o hře
Líbí se nám
  • solidní a dlouhá kariéra od píky
  • český Loket a domácí jezdci v MXoN
  • plně využitá licence MXGP
  • nastavení grafiky na PC ve hře
  • pohodlné ovládání motorek
Vadí nám
  • z minula chybějící jízdní režimy
  • odpudivá grafika s příšerným deštěm
  • na konzolích zoufalá optimalizace
  • dlouhé nahrávací časy
  • slabý multiplayer
Verdikt: Znovu ošklivá a technicky zase nezvládnutá závodní hra, po které za chvíli neštěkne ani pes. Je smutné, že je dokonce horší než první díl, byť zdejší bahnité závody rozhodně nejsou nudné.
Hru ohodnotil také 1 čtenář známkou 8/10.
casstoner27 (8)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
Štítky: mxgp, milestone
MXGP3 na PC, PS4, Xbox OneScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry MXGP3 Screenshot ze hry MXGP3 Screenshot ze hry MXGP3 Screenshot ze hry MXGP3 Screenshot ze hry MXGP3 Screenshot ze hry MXGP3 Screenshot ze hry MXGP3 Screenshot ze hry MXGP3

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku MXGP3: The Official Motocross Videogame - vše při starém
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
casstoner27    MotoGP jsem zakoupil a jak pise Micronex, je to zlepseni ve vsech smerech :)casstoner27casstoner2760300    22.6.2017 10:01 casstoner27

MotoGP jsem zakoupil a jak pise Micronex, je to zlepseni ve vsech smerech :)

Micronex    U moto gp by asi fanda motorek ani nemusel moc přemýšlet, je tam sice pár bugů, grafika taky nic extra, ale jinak je to ve všech směrech zlepšení oproti VRTG a starým motogp. Navíc už jsou na to různý mody! :)Micronexmicronex6967    20.6.2017 18:13 Micronex

U moto gp by asi fanda motorek ani nemusel moc přemýšlet, je tam sice pár bugů, grafika taky nic extra, ale jinak je to ve všech směrech zlepšení oproti VRTG a starým motogp. Navíc už jsou na to různý mody! :)

Michal Jonáš člen redakce    Neřeknu! :-)Michal Jonášmichal-jonas71420    20.6.2017 10:32 Michal Jonáš

@ odpověď na komentář od peta7:Neřeknu! :-)

peta7 napsal:Velké překvapení v kladném slova smyslu? Jestli jo, tak ještě tento týden kupuju :lol:

AdamoK    Musim podekovat za recenzi, protoze jsem chtel MXGP 3 kupovat. Ale jak to tak vidim a ctu, tak zustanu u sveho druheho dilu. MXGP me vzdy bavilo uz od dilu MUD, az po druhy dil a chtel jsem si doplnit knihovnicku o treti dil, ale asi neni oc stat. Jedina moznost, je si pockat na slevu az se nejaka objevi a potom vyzkouset. Myslel jsem si, ze treti dil bude prelomovy, kdyz vyuzili novy engine, ale asi se s tim moc dobre nepoprali.AdamoKadamok65115    20.6.2017 08:57 AdamoK

Musim podekovat za recenzi, protoze jsem chtel MXGP 3 kupovat. Ale jak to tak vidim a ctu, tak zustanu u sveho druheho dilu. MXGP me vzdy bavilo uz od dilu MUD, az po druhy dil a chtel jsem si doplnit knihovnicku o treti dil, ale asi neni oc stat. Jedina moznost, je si pockat na slevu az se nejaka objevi a potom vyzkouset. Myslel jsem si, ze treti dil bude prelomovy, kdyz vyuzili novy engine, ale asi se s tim moc dobre nepoprali.

peta7    Velké překvapení v kladném slova smyslu? Jestli jo, tak ještě tento týden kupuju :lol:peta7peta739311    20.6.2017 01:50 peta7

@ odpověď na komentář od Michal Jonáš:Velké překvapení v kladném slova smyslu? Jestli jo, tak ještě tento týden kupuju :lol:

Michal Jonáš napsal:MotoGP 17 hraju, recka bude do pár dnů. Je to velké překvapení...

Michal Jonáš člen redakce    MotoGP 17 hraju, recka bude do pár dnů. Je to velké překvapení...Michal Jonášmichal-jonas71420    19.6.2017 23:43 Michal Jonáš

@ odpověď na komentář od peta7:MotoGP 17 hraju, recka bude do pár dnů. Je to velké překvapení...

peta7 napsal:Moto GP17 zajímá i mě, nevíš o nějaké recenzi? :-)

Michal Jonáš člen redakce    Všem federacím je naprosto u zádele, kdo hry dělá, oni tomu vůbec nerozumí a nezabývají se tím. Snad jen FIA si u F1 něco hlídá, jinak je jí to buřt. Prostě promotéři udělají smlouvu, něco málo od Milestone dostanou za licenci, kterou by jinak nikdo nechtěl a návdavkem k tomu dostanou stovky kusů hry zdarma pro VIP partnery na propagaci. Takže dobrej deal.Michal Jonášmichal-jonas71420    19.6.2017 23:41 Michal Jonáš

@ odpověď na komentář od hanz917:Všem federacím je naprosto u zádele, kdo hry dělá, oni tomu vůbec nerozumí a nezabývají se tím. Snad jen FIA si u F1 něco hlídá, jinak je jí to buřt. Prostě promotéři udělají smlouvu, něco málo od Milestone dostanou za licenci, kterou by jinak nikdo nechtěl a návdavkem k tomu dostanou stovky kusů hry zdarma pro VIP partnery na propagaci. Takže dobrej deal.

hanz917 napsal:Chvíli jsem přemýšlel o koupi ale tohle vážně ne-e. Společně s novým enginem jsem čekal konečně posun z minulé dekády do současnosti, ale opět jsem se mýlil. :shock: :nah: Požadovat za tento odpad stejné peníze jako za AAA blockbustery je prostě zlodějna. :angry: A vůbec se celkově divím, že jak FIA, tak i FIM dávají licence na světové šampionáty takovým pseudo vývojářům jako jsou právě Milestone a Kylotoon. :-D

Draper    Nevím, zatím jsem sledoval jen gameplayeDraperdraper18948    19.6.2017 23:12 Draper

@ odpověď na komentář od peta7:Nevím, zatím jsem sledoval jen gameplayeKomentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

peta7 napsal:Moto GP17 zajímá i mě, nevíš o nějaké recenzi? :-)

peta7    Moto GP17 zajímá i mě, nevíš o nějaké recenzi? :-)peta7peta739311    19.6.2017 22:45 peta7

@ odpověď na komentář od Draper:Moto GP17 zajímá i mě, nevíš o nějaké recenzi? :-)

Draper napsal:Já mám MXGP 2 a s tím si vystačím na hodně dlouho, spíš by mě zajímalo nové MotoGP.

Draper    Já mám MXGP 2 a s tím si vystačím na hodně dlouho, spíš by mě zajímalo nové MotoGP.Draperdraper18948    19.6.2017 22:32 Draper

Já mám MXGP 2 a s tím si vystačím na hodně dlouho, spíš by mě zajímalo nové MotoGP.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

masterblaster4   1x   72 ale taky se mrkni, jaké weby to hodnotily. Kolik to asi bude bodů, až se do toho pustí ty pravé magazíny. 55-60?masterblaster4masterblaster43693    19.6.2017 21:31 masterblaster4

@ odpověď na komentář od casstoner27:72 ale taky se mrkni, jaké weby to hodnotily. Kolik to asi bude bodů, až se do toho pustí ty pravé magazíny. 55-60?

casstoner27 napsal:na Metacritic prumer 72, neni to rozhodne tak spatne :)

casstoner27   1x   na Metacritic prumer 72, neni to rozhodne tak spatne :)casstoner27casstoner2760300    19.6.2017 15:48 casstoner27

na Metacritic prumer 72, neni to rozhodne tak spatne :)

hanz917    MXGP vypadalo v prvních gameplay trailerech taky vcelku dobře. . :-Dhanz917hanz91763705    19.6.2017 15:28 hanz917

@ odpověď na komentář od dopitapetr:MXGP vypadalo v prvních gameplay trailerech taky vcelku dobře. . :-D

dopitapetr napsal:Ted' jsem dostal trochu strach, jak bude vypadat jejich další hra GRAVEL, která má jet také na UE4. Doufám, že lépe. Poslední gameplay nevypadal vůbec špatně. [ odkaz ] [ odkaz ]

dopitapetr    Ted' jsem dostal trochu strach, jak bude vypadat jejich další hra GRAVEL, která má jet také na UE4. Doufám, že lépe. Poslední gameplay nevypadal vůbec špatně. [ odkaz ] [ odkaz ]dopitapetrdopitapetr5480    19.6.2017 15:20 dopitapetr

Ted' jsem dostal trochu strach, jak bude vypadat jejich další hra GRAVEL, která má jet také na UE4. Doufám, že lépe. Poslední gameplay nevypadal vůbec špatně. [ odkaz ] [ odkaz ]

hanz917    Chvíli jsem přemýšlel o koupi ale tohle vážně ne-e. Společně s novým enginem jsem čekal konečně posun z minulé dekády do současnosti, ale opět jsem se mýlil. :shock: :nah: Požadovat za tento odpad stejné peníze jako za AAA blockbustery je prostě zlodějna. :angry: A vůbec se celkově divím, že jak FIA, tak i FIM dávají licence na světové šampionáty takovým pseudo vývojářům jako jsou právě Milestone a Kylotoon. :-Dhanz917hanz91763705    19.6.2017 15:00 hanz917

Chvíli jsem přemýšlel o koupi ale tohle vážně ne-e. Společně s novým enginem jsem čekal konečně posun z minulé dekády do současnosti, ale opět jsem se mýlil. :shock: :nah: Požadovat za tento odpad stejné peníze jako za AAA blockbustery je prostě zlodějna. :angry: A vůbec se celkově divím, že jak FIA, tak i FIM dávají licence na světové šampionáty takovým pseudo vývojářům jako jsou právě Milestone a Kylotoon. :-D

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Final Fantasy XV na počítače je skoro fantazií

Ale jenom skoro. Trvalo to sice rok a půl, ale konečně se dočkali i PC hráči. Stálo to čekání tedy za to?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC
 

Gravel

Recenze - 21.3.2018
 
Gravel

Jak dopadly nové off-road závody od italského studia Milestone, které často tvoří jen průměrné hry?

 
Přečíst celý článek»Autor: Miky - Platforma: PC a konzole
 

TT Isle of Man

Recenze - 20.3.2018
 
TT Isle of Man

Oficiální hra nejtěžšího motocyklového závodu planety přetéká adrenalinem.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
God of War – dojmy z hraní

V porovnání s chystaným restartem série působí předešlé díly jako obyčejné demoverze.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: Konzole
 

Far Cry 5 – dojmy z hraní

Preview - 19.3.2018
 
Far Cry 5 – dojmy z hraní

Jaké jsou naše dojmy z několikahodinového hraní open-world střílečky Far Cry 5?

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole