Uživatel nepřihlášen

Assassin's Creed: Zapadající slunce - komiksové patálie asasínů podruhé

Čtvrtek 11.5.2017 17:00 - Autor: Martin "Cvrnda" Cvrček - Rubrika: Speciály Speciál Assassin's Creed: Zapadající slunce - komiksové patálie asasínů podruhé

Pokračování komiksu Zkouška ohněm dorazilo na pulty českých obchodů. Má nový příběh ze světa Assassin's Creed stále co nabídnout?

V minulém roce se v českých obchodech objevil solidní komiks Assassin's Creed: Zkouška ohněm. Když jsem ho hodnotil ve speciálním článku, doufal jsem, že si k nám dříve či později najde cestu i pokračování, jehož vznik byl soudě dle závěru komiksu jen otázkou času. Naštěstí na něj opravdu došlo, a tak před několika týdny vyšel druhý díl nazvaný Zapadající slunce. Zkouška ohněm se mi docela líbila, proto jsem neváhal a rozhodl se podívat se novému titulu na zoubek, nebo spíš na skrytou čepel, abych zjistil, jestli má tenhle netradiční asasínský příběh pořád čím zaujmout.

Ze Salemu do Peru

Zapadající slunce stále sleduje příběh Charlotty De La Cruzové. Ta se zapletla s Bratrstvem asasínů, kterému pomáhá hledáním vodítek ve vzpomínkách svých předků, k nimž přistupuje díky zařízení Animus. Děj nového komiksu začíná přesně tam, kde skončil první díl, což mimo jiné znamená, že pokud jste neabsolvovali Zkoušku ohněm, nejspíš nebudete tušit, o čem zúčastněné postavy vlastně mluví a co je jejich cílem. To platí minimálně o dějové lince samotné Charlotty, odehrávající se v Mexiku v roce 2016. Příběh z minulosti je totiž tentokrát o poznání odlišný. Charlotta už nezažívá vzpomínky Toma Stoddarda v Salemu v éře čarodějnických procesů. Tentokrát ji Animus zavede do života ženy jménem Quila, která žije v Incké říši v Peru v roce 1536 a která pracuje jako posel. Nebo se alespoň snaží pracovat, protože její poslání ztěžují předsudky spojené s jejím pohlavím. Postupem času se navíc Quila zaplete do místních mocenských intrik a nakonec dojde na snahu zachránit inckého císaře, na nějž chce kdosi spáchat atentát.Komiks tedy i tentokrát sleduje dvě radikálně odlišné dějové linie, které se daří rozumně střídat. V obou jako obvykle nechybí poměrně zajímavé zvraty nebo mnoho více či méně zajímavých postav. Ve srovnání se Zkouškou ohněm ale dochází k několika změnám. Příběh komiksu už se tolik nesnaží zamíchat dobře známými kartami, z nichž vždy vyplývalo, že asasíni jsou ti hodní a templáři ti zlí. Odlišný pohled na základní spor celé série Assassin's Creed byl hlavní důvod, proč se mi Zkouška ohněm zamlouvala, avšak Zapadající slunce od otázky dobra a zla poněkud upouští a v obou dějových rovinách se blíží spíše tomu klasickému pojetí, kdy jsou asasíni vnímáni jako správní, i když dost rozhádaní hoši a slečny.

To ale není nutně špatně, už proto, že tradičnější pojetí dává vyniknout určitému vývoji postav. Charlotta a její společníci jsou díky dialogům i situacím, do nichž se dostanou, o něco sympatičtější než posledně, takže je snadnější se s jejich pohnutkami ztotožnit. Totéž platí o příběhu v Incké říši. Quila i její spojenci jsou slušně napsané a vyobrazené postavy a i když účinkují v poměrně tradičním, místy dokonce předvídatelném příběhu, je dost snadné jim fandit. Ve srovnání se Salemem a čarodějnickými procesy je navíc období Incké říše mnohem zajímavější a poutavější. Stejně jako v případě Zkoušky ohněm sice platí, že historické pozadí mohlo být využito o něco lépe, ale éra Incké říše v době jejího blížícího se pádu je přesto dost exotickým zasazením, které má tentokrát výraznější dopad na vývoj příběhu v současnosti. Ten mimochodem i nadále zůstává otevřen pokračování a místy se dokonce zdá, že se toho v Zapadajícím slunci mnoho nevyřeší. Očekávání třetího dílu je tedy určitě na místě. Quilin příběh naštěstí dosáhne uspokojivého konce, takže se dá očekávat, že pokračování nabídne zase jinou historickou éru a jiného předka.Kreslená historie

Grafické ztvárnění celého komiksu je shodné s prvním dílem, i když je samozřejmě mnohdy přizpůsoben odlišnému zasazení, a to jak v minulosti, tak v současnosti. Přišlo mi, že oproti Zkoušce ohněm doznalo značného zlepšení zpracování obličejů, v nichž se až na výjimky zračí odpovídající emoce. Jisté nedostatky ale grafické ztvárnění přeci jen má. Některá okénka stále působí dost zmateným dojmem, hlavně ta spojená s příběhem v současnosti, takže je občas třeba luštit a odhadovat, co přesně se má zrovna dít. Zcela novým nedostatkem je pak zpracování kontaktu postav. Z občasného vykreslení mlácení nebo strkání jsem měl pocit, jako by snad postavy ovládaly Sílu ze Star Wars a mohly si ubližovat, aniž by se dotýkaly. Rozhodně ale nejde o závažný problém, povětšinou je výtvarná stránka Zapadajícího slunce dostatečně kvalitní a jasná.

Jen tak mimochodem, na zmínky o Star Wars v Zapadajícím slunci opravdu dojde, stejně jako na narážky na další díla, které se neztratí ani v českém překladu. Ten je po všech směrech povedený, opět hezky využívá spisovnou i hovorovou mluvu a celý komiks se tak dobře čte a vše je řádně srozumitelné. České vydání opět nabízí něco navíc, konkrétně přehled různých obálek, které byly vytvořeny pro původní komiksové sešity, a třístránkovou lekci z historie. Ta popisuje organizaci života a společnosti v Incké říši, takže jestli vás toto období zaujalo a chcete o něm vědět něco víc, nemusíte ani chodit na Wikipedii nebo hledat v jiných zdrojích. Spoustu zajímavých a přínosných informací najdete jednoduše v souvislém textu na konci. Tyto informace navíc mnohdy přímo souvisí s tím, co najdete v samotném komiksu.Pokračování příště?

Jestli jste četli Zkoušku ohněm a bavila vás, asi byste neměli příliš přemýšlet nad tím, jestli stojí Zapadající slunce za pozornost a investici. V každém případě stojí. Za plus mínus 350 Kč se vám do rukou dostane dostatečně rozsáhlý komiks, který přímo navazuje na první díl, nabízí o poznání zajímavější a exotičtější historické období a zúčastněné postavy se v něm konečně někam posouvají a jsou o něco sympatičtější. I tentokrát se tak jedná o ideální čtení pro fanoušky série Assassin's Creed, které čeká další poutavý pohled na události celého univerza.

Ostatním nejspíš Zapadající slunce mnoho nenabídne. Příběh z Incké říše stojí do značné míry na vlastních nohou a dál nepokračuje, takže v tomto směru by snad mohl komiks fungovat jako samostatný příběh, který ani nevyžaduje znalost předešlého komiksu či herní předlohy. Odkazy na herní sérii tu celkově nenajdete, nebo jsem si jich alespoň nevšiml. Provázání s příběhovou linkou ze současnosti, která v komiksu zabírá značný prostor, ale rozhodně není zanedbatelné. Dá se navíc očekávat, že dříve či později dojde na vydání třetího dílu, což je další důvod doporučit neznalým čtenářům, aby v případě zájmu začali spíše se Zkouškou ohněm a až pak se dostali k Zapadajícímu slunci, aby byli dostatečně v obraze. Fanoušci Assassin's Creed a majitelé prvního dílu však nemají co řešit, na ně opět čeká ucházející komiks, který by snad mohl posloužit i jako prostředek na zkrácení čekání na další herní díl. Co na tom, že stále není jasné, kdy se ho vlastně dočkáme.

O komiks Assassin's Creed: Zapadající slunce si budete moci brzy zasoutěžit.

Za poskytnutí komiksu pro potřeby článku děkuji nakladatelství Crew.


Tisk  
Další aktuální články
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Bayonetta 1+2 pro Switch

Pátek 16.2.2018 18:00 - Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání. Přečíst celý článek »

2 komentáře | Switch | Autor: killjezor
Wulverblade

Wulverblade

Pátek 16.2.2018 14:14 - Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia. Přečíst celý článek »

1 komentář | PC, PS4, Xbox One, Switch | Autor: barlow
Railway Empire

Railway Empire

Středa 14.2.2018 19:07 - Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium. Přečíst celý článek »

2 komentáře | PC, PS4, Xbox One | Autor: Filca

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Assassin's Creed: Zapadající slunce - komiksové patálie asasínů podruhé
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Ondra Kenway    koupil jsem hned, jak to vyšlo, skvělý komiks, jinak nevíte, jak to bude s dalšími komiksy AC v češtině? Určitě vyjde třetí díly této série, ale Templars, Reflections a Uprising?Ondra Kenwayondra-kenway38411    11.5.2017 21:33 Ondra Kenway

koupil jsem hned, jak to vyšlo, skvělý komiks, jinak nevíte, jak to bude s dalšími komiksy AC v češtině? Určitě vyjde třetí díly této série, ale Templars, Reflections a Uprising?

jamesfreeze    Četl celé v angličtině (i ostatní série jako Templars, Reflections, Uprising) a pro fanoušky série je to fakt +.
O koupi české verze samozřejmě přemyšlím
jamesfreezejamesfreeze57998
    11.5.2017 20:43
jamesfreeze

Četl celé v angličtině (i ostatní série jako Templars, Reflections, Uprising) a pro fanoušky série je to fakt +.
O koupi české verze samozřejmě přemyšlím

L.H.    O fandy jde především.L.H.lh1690    11.5.2017 19:42 L.H.

@ odpověď na komentář od Gerri:O fandy jde především.

Gerri napsal:Je mi to líto, ale je to komiksovej odpad... na druhou stranu pro fandy série by to mohlo mít cenu.

Gerri   1x   Je mi to líto, ale je to komiksovej odpad... na druhou stranu pro fandy série by to mohlo mít cenu.Gerrigerri20083    11.5.2017 18:25 Gerri

Je mi to líto, ale je to komiksovej odpad... na druhou stranu pro fandy série by to mohlo mít cenu.

Diskuze na fóru

RAM rada! (38 příspěvků), Kingdom Come: Deliverance (30 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12140 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (108 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (6 příspěvků), Rozdávání klíčů! (5 příspěvků), MAFIA 1 EXTRÉMNÍ JÍZDA, VYBUCHUJÍCÍ CELESTE (6 příspěvků), Good Old Games | GOG.com (56 příspěvků), Humble bundle -vše sem (612 příspěvků), Origin (11 příspěvků)

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole
 

Wulverblade

Recenze - 16.2.2018
 
Wulverblade

Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Railway Empire

Recenze - 14.2.2018
 
Railway Empire

Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: PC a konzole
 

Kingdom Come: Deliverance

Recenze - 13.2.2018
 
Kingdom Come: Deliverance

Středověké a realisticky pojaté RPG odehrávající se v Českém království 15. století dorazilo. A dorazilo... tak trochu rozporuplně.

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 

EA Sports UFC 3

Recenze - 12.2.2018
 
EA Sports UFC 3

Již třetí návrat do oktagonu. Jedná se o zásah do černého anebo jen plácnutí do prázdna?

 
Přečíst celý článek»Autor: Fakus - Platforma: Konzole