Uživatel nepřihlášen

Deskovkový speciál: Vládce Tokia

Sobota 16.9.2017 17:00 - Autor: Jakub "barlow" Němec - Rubrika: Speciály Speciál Deskovkový speciál: Vládce Tokia

V kůži mocného monstra ničte japonskou metropoli a rozdávejte mocné údery svým nepřátelům.

Japonci jsou na kompletní dekonstrukci svých sídel mocnými kaidžu nestvůrami zvyklí. Vzpomeňte třeba na Godzillu, která si udělala procházku zemí vycházejícího slunce už několikrát. Oblíbenosti obrovských stvůr využil designér Richard Garfield (Android: Netrunner, Treasure Hunter), který navrhl kostko-karetní hru s jednoduchým, ale velmi chytlavým principem. Odhoďte zábrany a staňte se obávaným Vládcem Tokia!

Poklekněte před mocným Astrotučňákem!

Autor se při vymýšlení hry, která má už své dvojče v podobě likvidace New Yorku (zatím pouze v angličtině), zcela jistě nechal inspirovat katastrofickými snímky, v nichž radiací zvětšená či v podzemí pohřbená monstra likvidují civilizaci lidí. Se ziskem licencí na jednotlivé kreatury by zřejmě rostla celková cena za krabici, a proto se Richard Garfield vydal jiným směrem. V animované podobě vyprodukoval monstra, jež se významně inspirují ve filmovém průmyslu.

Vládce Tokia je směřována už pro děti od osmi let, takže se setkáte se šesticí sympatických záporáků – Astrotučňák, Kyberkotě, Mechadrak, Emzák, Roboop a Gigasaurus. Výběr postavy však nijak neovlivní herní zážitek, protože nedisponují žádnými speciálními vlastnosti. Jde čistě o kosmetickou volbu a záleží na vašich sympatiích, zda zvolíte toho nejničivějšího či nejroztomilejšího likvidátora.

Řadu zájemců o deskové hry by mohl odlákat dětsky laděný grafický kabát, do nějž je Vládce Tokia oblečen. V tomto případě zdání skutečně obrovsky klame. Přestože ji můžete hrát s ratolestmi v rámci rodinného kruhu, mechanismy uvnitř nabízí široké spektrum způsobů, jak zabavit rodiče a jejich kamarády. Nakonec zjistíte, že nejmladší už šli spát, ale dospělí pořád řeší, jestli je silnější robotická opice nebo kočka s ocelovými drápy. Úspěšnost titulu u dříve narozených spočívá především ve velkém množností voleb a v napětí do poslední chvilky, protože nezpochybnitelnou pozici zastupuje štěstí, které ke kostkovému soupeření neodmyslitelně patří.
Chce to nabrat rakety a zmenšující paprsek

Vládce Tokia může najednou hrát až šest soupeřů, kteří se přetahují o nadvládu nad japonským hlavním městem. V metropoli se může vyskytovat pouze jeden ničitel (dva v případě pěti a šesti hráčů) a ostatní monstra se jej snaží nahradit. Úspěch ve hře nespočívá ve zničení města, ale ve sbírání vítězných bodů, popř. v odstranění všech rivalů.

Po celou dobu budete ve spárech divoké štěstěny, jež bude převracet kostky po vašich hodech. O osudech vašeho monstra rozhoduje totiž šestice stejných krychliček, na nichž najdete symboly vítězných bodů, energie, útoky a léčení. Házet budete během tahu celkem třikrát a je na vás, které kostky si po jednotlivých vrzích uschováte a jak je nakonec zkombinujete. Musíte počítat s několika pravidly – vítězné body získáte za tři stejné symboly (jedničky, dvojky, trojky), útočíte vždy na monstra v opačné části světa (pokud jste v Tokiu, zranění obdrží kreatury na hranicích města a naopak) a léčit se můžete pouze mimo město. V horkých chvílích budete horko těžko přemýšlet, zda se vyplatí útočit na soupeřova Roboopa nebo se raději pídit po vítězných bodech.

Situaci na bojišti významně ovlivňují vlastnosti na kartičkách, jež vyměňujete za nasbírané krystalky energie v podobě radioaktivně zelených krychliček. Taktická bitva se rozhoří naplno, když otrávíte protihráče a ten se musí soustředit na léčení a musí tedy opustit město a vy se můžete drát na jeho uvolněnou pozici. Co za paseku udělá zmenšující paprsek, který redukuje soupeři počet kostek, si asi dokážete domyslet sami. Celkem máte k ruce 66 různých vlastností, které se mohou dostat do spárů vaší nemesis. Nakonec si tedy dotvoříte potvůrku dle obrazu svého. Na různorodost si tedy rozhodně stěžovat nemůžeme.

Neboj se, to pochopíš

Hlavní výhodou deskovky Vládce Tokia jsou její jednoduchá pravidla. Neznalému je během pěti minut vysvětlíte, po dvou třech hrách už se nováček začne orientovat v široké škále možností a za hodinku už vám bude zatápět jako kovaný veterán. Přístupnost celého konceptu patří zřejmě k pádným důvodům, proč byl počin Richarda Garfielda nominován na Hru roku v ČR za rok 2013. V současnosti se v obchodech setkáte s upraveným, námi recenzovaným, druhým vydáním hry. Uživatelskou přístupnost titulu umocňuje česká lokalizace, do níž se tuzemský vydavatel REXhry pustil.

Po otevření krabice na vás vykouknou velmi dobře zpracovaná pravidla a pod nimi řada přihrádek, které pomohou udržet jednotlivé komponenty pěkně pohromadě. U mladších hráčů budou hrát prim především monstra z kvalitního kartonu, která jsou i přes svůj ničivý potenciál docela roztomilá. Každá stvůra má svou tabulku, díky níž máte absolutní přehled o stavu životů a vítězných bodech.

Výtvarné zpracování se samozřejmě drží nastaveného trendu a každá vlastnost hýří vtipným zobrazením situace. Líbivá zpodobnění krizových situací vám nejednou vykouzlí na tváři ironický úšklebek. K mým největším favoritům patří karta „oblíbenec novinářů“, na níž si čeští graficky pohráli s písmem tak, že i v naší mateřštině vypadají nápisy japonsky. Přestože budete karty dobře znát, budete ještě dlouhou dobu poznávat kombinace, jež lze z jednotlivých vlastností vytvořit.
Vždy si chvilku najdete

K Vládci Tokia se budete rádi vracet. Garfieldův produkt není totiž nijak zvlášť časově náročný, takže si jej můžete zahrát v podstatě kdykoliv (po obědě, o přestávce ve škole, během poločasu fotbalu). Ve dvou hráčích zvládnete partii za deset minut. Můžete se tak vsadit o mytí nádobí, aniž by hnilo v dřezu do druhého dne, než se určí vítěz. S větším počtem karbaníků roste nejen herní doba, ale také zábava. Můžete tvořit intriky a postupy, které zatlačí soupeřovy stvůry do kouta, a vy se můžete vyhřívat ve svitu úspěchu.

Vládci Tokia se nám opravdu líbili. Nepatří sice mezi časově náročné hry, nad nimiž prosedíte odpoledne, ale jako jednohubku ve chvilkách volna? Proč ne. Nemusíte sedět nad nekonečným manuálem, stačí sehnat pár lidí a můžete hrát. Jednoduchý princip, moře možností a líbivý vizuál lze také přičíst ke kladům. Jen je velká škoda, že přídavky, které k Vládci vyšly, jsou k sehnání pouze v angličtině.

Líbí se nám

- jednoduše pochopitelný princip
- široká škála možností
- mechanismy náhody
- grafické zpracování a kvalita použitých materiálů
- časová nenáročnost

Vadí nám

- absence českého rozšíření
- být pětkrát po sobě poraženi Astrotučňákem

Vládce Tokia koupíte na Xzone.cz.

Tisk  
Štítky: deskovky
Další aktuální články
 
Star Wars: Battlefront 2 – The Last Jedi Season aneb krok správným směrem

Star Wars: Battlefront 2 – The Last Jedi Season aneb krok správným směrem

Pátek 15.12.2017 12:22 - Co všechno nabízí první várka bezplatného dodatečného obsahu pro Battlefront 2 a co se od vydání stihlo zlepšit? Přečíst celý článek »

3 komentáře | PC, PS4, Xbox One | Autor: Cvrnda
Deskovkový speciál: Escape Room – úniková hra

Deskovkový speciál: Escape Room – úniková hra

Čtvrtek 14.12.2017 19:00 - Průšvih. Máte 60 minut na vyřešení problému, jinak jste v loji. Uspějete, nebo skončíte v poli poražených? Přečíst celý článek »

6 komentářů | Autor: barlow
The Surge: A Walk in the Park DLC

The Surge: A Walk in the Park DLC

Čtvrtek 14.12.2017 14:00 - Zatím jediné příběhové DLC The Surge láká na výlet do zábavního parku. Zažijeme akční jízdu na horské dráze, na kterou dlouho nezapomeneme? Přečíst celý článek »

2 komentáře | PC, PS4, Xbox One | Autor: Vakomlok

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Deskovkový speciál: Vládce Tokia
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:

Diskuze na fóru

Náhodné myšlenky a události dne (12025 příspěvků), Call of duty WW II cz titulky (7 příspěvků), PSN v ČR (5 příspěvků), Budoucnost GTA série + GTA V / VI ve VR ? Názory (5 příspěvků), Humble bundle -vše sem (584 příspěvků), ovladač na volant (3 příspěvky), No One Lives Forever 3 (aneb další přání otcem myšlenky) (2 příspěvky), Resident Evil (4 příspěvky), Assassin's Creed Origins (3 příspěvky), Splitscreen hry (7 příspěvků), SpellForce 3 (1 příspěvek)

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Star Wars: Battlefront 2 – The Last Jedi Season aneb krok správným směrem

Co všechno nabízí první várka bezplatného dodatečného obsahu pro Battlefront 2 a co se od vydání stihlo zlepšit?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 
 
Deskovkový speciál: Escape Room – úniková hra

Průšvih. Máte 60 minut na vyřešení problému, jinak jste v loji. Uspějete, nebo skončíte v poli poražených?

 
 
 
The Surge: A Walk in the Park DLC

Zatím jediné příběhové DLC The Surge láká na výlet do zábavního parku. Zažijeme akční jízdu na horské dráze, na kterou dlouho nezapomeneme?

 
Přečíst celý článek»Autor: Vakomlok - Platforma: PC a konzole
 

Battlerite

Recenze - 13.12.2017
 
Battlerite

Tak trochu jiná masivně multiplayerová hra. Uspěje v konkurenci League of Legends a Doty 2?

 
Přečíst celý článek»Autor: EddieCZ - Platforma: PC
 
 
Rozhovor s Michaelem Dennym o PlayStationu a Paris Games Week

Nejen o chystaných hrách s viceprezidentem SIE Worldwide Studios.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: Konzole