Recenzovaná verze: PlayStation 4
CounterSpy se odehrává v období studené války, tedy v době, kdy si USA a Sovětský svaz šli tvrdě po krku. My se vžijeme do role tajného agenta, který má za úkol proniknout na území USA a SSSR a zmařit odpálení jaderné rakety na měsíc, což by následně vyvolalo rozpoutání třetí světové války. Bohužel, nic víc od příběhu hry nečekejte, jelikož autoři hry si s ním příliš hlavu nelámali, což je velké škoda, jelikož námět by tu určitě byl.
Hratelnost na prvním místě
Hlavním lákadlem hry je skvělá hratelnost a hraní si na špióna. CounterSpy se jeví jako jakási 2D stealth plošinovka, avšak první zdání klame. Hra je plně ve 3D. Všimnete si toho například tehdy, kdy využijete možnost ukrýt se za některým sloupem, či překážkou, kamera se tehdy natočí přesně tak, abychom měli výborný přehled o situaci před námi. Zásluhou krytí navíc získáme absolutní bezpečí před nepřátelskou palbou a výborně slouží také k naplánování si dalšího postupu vpřed.
Obdobně jako v ostatních špionážních hrách, i v CounterSpy, je totiž plánování, velmi důležitým aspektem hry. Jako jakýsi měřič úspěšnosti „špiónování“ zde funguje tzv. Defcon level. Pokud máme Defcon level 5, jsme téměř neviditelní, naopak pokud ztratíme všechny a nevyužijeme ani minutu poslední záchrany, mise končí, a vše si můžeme rozjet pěkně od začátku. Ona poslední minuta záchrany je jednoznačně nejvíce nervy drásající část, kdy se snad každý špion alespoň trochu zapotí a znovu si uvědomí, jak krátkých těch šedesát sekund opravdu je.
Zažehnání třetí světové války za méně než dvě hodiny
Naštěstí se nemusíme obávat, že v případě nutnosti hrát hru opět od začátku, budeme znovu absolvovat jedny a ty samé mise. Hra totiž pracuje s jakýmsi automatickým generováním misí, což teoreticky znamená, že v podstatě žádná mise by neměla být úplně stejná, jako ta předtím. Díky stále se měnícímu prostředí, se vždy alespoň jedna část mise změní, pozmění se rozpoložení lokace, počet nepřátel, a tak podobně. Bohužel, v praxi to až tak skvěle nefunguje, a občas jsem si říkal: „tuhle misi jsem snad právě dohrál ne?“ A pokud jde o náplň misí, nejedná se rovněž o nic světoborného, občas musíte najít tajné dokumenty, jindy vyřadit počítače ze sítě a další nepříliš zajímavé pokusy o překonání studené války.
Co se týká hrací doby, je to celkem zapeklité. Hru totiž můžeme zvládnout klidně i za méně než dvě hodiny čistého hracího času, avšak jedná se pouze o hru na nejnižší obtížnost. Pokud tedy hodláte dokončit hru i na další dvě, těžší obtížnosti, přičtěte si několik hodin hrací doby navíc. Bohužel lokací není tolik, abychom brzy netrpěli stereotypem prostředí. Mně osobně již střední obtížnost dávala opravdu zabrat a poměrně těžce jsem hledal důvody, které by mě „nutili“ k tomu, abych absolvoval další a další mise, protože hru jako takovou, jsem již předtím dokončil. Ano někdo může namítat, že to bylo pouze na nejlehčí obtížnost a tudíž jsem máslo, avšak závěrečné titulky jsem již zkrátka a jednoduše – viděl.
Velkým zpestřením misí je hledání místností, které nejsou na první pohled zcela patrné, avšak když je objevíte, většinou se v jejích útrobách skrývá munice, peníze nebo dokonce součástky k lepšímu arzenálu. Zbraně si poté můžeme zakoupit za skóre, které získáme během úspěšného plnění misí. Pokud tedy finance dovolí, můžeme si obstarat pistoli s tlumičem, brokovnici s tlumičem, samopal, pušky vystřelující uspávací šipky či granátomet a další zajímavé kousky. Kromě arzenálu si ještě můžeme vypomoci speciálními schopnostmi, které rovněž posbíráme během špionáže. Pokud získáme některou z tajných formulí, můžeme poté rychle běhat, aniž by stráže naše kroky zaslechli, obstaráme si extra Defcon level nebo budeme před kamerami méně nápadní. Na jednu misi můžeme využít až tři speciální schopnosti a čtyři zbraně, nezapomeňte si ale dokoupit náboje.
Za vzhled by se nestyděl ani James Bond
Po grafické stránce vypadá CounterSpy opravdu líbivě a jistě v tom mají namočené prsty i někteří vývojáři Dynamighty, kteří dříve pracovali pod křídli světoznámého Pixaru. Velmi pěkně působí i některé lokace jako hangár, kde je zaparkováno několik Migů-21 a obrovská vstupní hala, s velkou sochou socialistického pohlavára, uprostřed. Naopak více si mohli autoři pohrát s obličeji postav, které jsou opravdu ohyzdné a občas i celkem pokulhává fyzika hry. Nevyhneme se tak některým bugům, kdy se nepřítel po výbuchu odmrští směrem ke stropu místnosti, kde se zasekne a v „posmrtných“ záškubech se provrtává vzhůru do dalšího patra.
Pochvalou budiž autorům fakt, že CounterSpy obsahuje i funkce cross-buy a cross-save. Pokud si tak hru zakoupíte na PS Vita, bude si ji moci zadarmo užívat i na PS4 a naopak. Navíc pokud hru rozehrajete na jednom zařízení, můžete jej poté dohrát na tom druhém, inu hry se jednoduše nemusíte vzdát ani na okamžik.
CounterSpy je doopravdy zajímavý indie titul, který ocení především všichni milovníci špionážní akce. Nečekejte však špionáž jako v podání Sama Fishera, zde je vše bráno trošku s nadhledem a lehkostí, což občas také neuškodí. Musíme však přiznat, že i zde jsou napínavé momenty a nervy drásající pasáže. Několik chyb hra jistě má a nejedná se o žádný áčkový titul, avšak na několik deštivých letních dnů je to zábava více než obstojná.
Recenze
CounterSpy – špionem snadno a rychle
Sony nám přináší další zajímavý indie titul, který sice nedosahuje kvalit těch nejlepších, jaké jsme doposud mohli hrát, avšak i tak stojí hra jistě za vyzkoušení, zvláště pak, když je k mání na PS Store za pouhých 359,- Kč (majitelé PS Plus zaplatí ještě méně).
Líbí se nám
- působivé grafické zpracování
- funkce cross-buy a cross-save
- skvělá hratelnost
Vadí nám
- nezajímavý a nulový příběh
- bugy
- nemožnost uložení postupu
- malé množství lokací
- ohyzdné obličeje nepřátel
- krátká hrací doba
vypadá to pěkně
Jo to jsem hrál na Androidu. Moc mě to teda nechytlo.
nevím na ps4/ps3 bych to asi nekoupil ale před dvěma dny to vyšlo i na android, tam to doporučují
je to chytlavé a na hraní na WC to stačí

díky za info…chtěl jsem vyzkoušet, ale raději na to ani nesáhnu
skvela exkluzivitka