Uživatel nepřihlášen
 

Quake Champions - dojmy z arény

Pondělí 15.5.2017 19:00 - Autor: Martin "Cvrnda" Cvrček - Rubrika: Preview Preview Quake Champions

Vyzkoušeli jsme betu nového Quaka, abychom se přesvědčili, zda je dobře známý základ stále přítomen a jestli schopnosti hrdinů hru nijak zásadně nemění.

Sérii Quake snad není třeba představovat. Počínaje slavnou Quake 3 Arenou je jeden z otců zakladatelů FPS žánru vnímán jako primárně multiplayerová záležitost. Na odkaz Areny později navázal titul Quake Live a na něj i na online složku ostatních dílů se zase snaží navázat nejnovější počin id Software a studia Saber Interactive, Quake Champions. Tahle hra toho od začátku slibuje dost. Návrat dobře známého základu, přítomnost různých postav s různými schopnostmi, zaměření na sféru progamingu a tradiční PC hraní... Vývojáři si toho zkrátka na svá ramena naložili dost. Proto jsem během několika víkendů vyzkoušel betu Champions, abych se přesvědčil, zda aspoň něco z toho dokážou opravdu unést.

Skoro jako za starých časů

Na základě dosavadních dojmů se dá určitě říct, že se tvůrcům daří zachovat ducha klasického multiplayeru, který ze série Quake známe. Na pohled jsou alfou a omegou hry jednotlivé postavy se svými schopnostmi. Dříve byl výběr postavy čistě kosmetická záležitost, tentokrát se však liší. Nejen že mohou mít takzvaní šampioni odlišnou hodnotu zdraví, zbroje a rychlosti pohybu, každý z nich navíc disponuje nějakou pasivní a aktivní schopností. Visor může chvílemi vidět skrz zdi své nepřátele a díky tradičnímu triku v podobě strafe jumpů může dosahovat takřka neomezené rychlosti, Ranger se teleportuje, Nyx může na chvíli zmizet a objevit se jinde, zatímco takový Scalebearer rozdrtí své nepřátele tím, že na ně skočí, nebo tím, že použije svou schopnost a rozeběhne se proti nepříteli.

Na první pohled se rozhodně může zdát, že takové věci nemají ve hře, jakou je Quake, co dělat. Ale zdání klame, už proto, že schopnosti jednotlivých postav nejsou tak zásadní. Často mají výrazný cooldown, obvykle se jim můžete snadno ubránit a celkově platí, že jsou hrdinové povětšinou dobře vyvážení a představují spíše zpestření a způsob, jak si hru více přizpůsobit určitému stylu, který preferujete.Nejdůležitější je stále dobrá znalost map (neboli arén), ovládnutí různých pohybových triků, rychlost vaší mušky a sbírání různých pickupů, které vám obnoví nebo navýší zdraví a zbroj (a nově také sníží cooldown schopnosti). Za správných okolností můžete sebrat i mocný powerup, který například zvýší vámi udílené poškození, a samozřejmě nesmí chybět ani výběr a nalézání zbraní v každém životě. Žádné herní třídy tu zkrátka nenajdete. Můžete si sice vybrat, jestli se respawnujete s útočnou puškou (Machinegun), brokovnicí (Shotgun) nebo hřebíkovačkou (Nailgun), ale to je jen další způsob, jak si hru trochu přizpůsobit svému stylu. Stále platí, že když pominu Gauntlet na útoky zblízka, zrodíte se s jedinou zbraní v rukou a další si musíte pokaždé najít. A správně použít.

Jestli si tohle všechno osvojíte, bude mnohdy úplně jedno, jakou má váš nepřítel schopnost nebo kolik má ve srovnání s vaší postavou výchozího zdraví, zbroje a rychlosti. Už jsem několikrát narazil na hráče, kteří třeba schopnosti svých postav vůbec nevyužívají, a přesto se v tabulce hráčů na serveru umístili dost vysoko. Při posledním hraní jsem se navíc nesetkal s jediným šampionem, který by dělal dojem, že je obzvlášť silný nebo naopak obzvlášť slabý. Jde o nehotovou hru, takže o dokonalém vyvážení se nedá mluvit, ještě před několika týdny nebylo tak těžké vysledovat, že má nějaký šampion převahu, ale aktuální situace je víceméně uspokojivá, i když se stále objevují případy, kdy můžete mít pocit, že je někdo moc silný. Třeba zmíněnému útoku Scalebearera jsem se občas bránil opravdu obtížně. Samozřejmě se hodí, když se s nějakou postavou řádně sžijete a naučíte se její schopnosti co nejlépe využívat, ale jakmile proti vám stojí dostatečně schopný hráč, většinou vám schopnost jako taková stačit nebude. Naopak zkušenosti a praxe, získané hraním předešlých dílů nebo aktivním hraním Champions, jsou zatraceně důležité.Zbývají tři fragy

V jádru je to zkrátka starý dobrý Quake, který i po letech dokáže zabavit. Navzdory schopnostem je hratelnost stále dost prostá, a to i bez ohledu na herní módy. V tuto chvíli Quake Champions nabízí tradiční Deathmatch, Team Deathmatch, Duel a nově také týmový režim Sacrifice, v němž hráči zápolí o duše, které musí donést ke svému obelisku a ten obsadit. Jde o jediný poněkud složitější mód, ale i v něm jakož i v celé betě platí, že je vše dostatečně přehledné, srozumitelné a jednoduché. A jestli patříte mezi veterány série, bude vám to všechno zároveň připadat dost povědomé. Totéž by se dalo říct o zbraních, které zahrnují dobře známé kousky, i když některé stálice chybí. A také o designu map, a to nejen proto, že jedna z těch tří, které jsou aktuálně k dispozici, je předělávkou klasické arény z třetího dílu. Není vůbec těžké se naučit strukturu map a přirozeně je dobré mít přehled i o tom, kde se objevuje jaká zbraň. Snad jen respawny vám mohou občas zavařit. Zažil jsem případ, kdy jsem se objevil přímo na mušce nepřítele, aniž bych se stačil pořádně rozkoukat, nebo že jsem někoho zabil, on se objevil za rohem a já ho tak mohl zabít znova.

Momentálně dostupné mapy jsou každopádně dobře zpracované i po vizuální stránce a také jsou nenáročné na hardware. Quake Champions se rozhodně nemůže chlubit špičkovou grafikou, z níž byste se posadili na zadek rozstřílený raketometem nebo brokovnicí, ale svému účelu bohatě stačí. Díky tomu mohou navíc hru rozjet i starší stroje. Nový Quake je dokonce mnohem méně náročný než poslední Doom, což chválím. Co nejvyšší počet snímků za sekundu je v tomto případě vyloženě potřeba a už v betě je Quake Champions natolik dobře optimalizovaným titulem, že i s vysloveně starým hardwarem se můžete dostat vysoko nad obvyklých 60 snímků za sekundu.Technická stránka hry je tedy už nyní dost uspokojivá, když pominu občasné pády a příliš dlouhý úvodní loading při každém spuštění hry. O ozvučení by se snad dalo říct totéž, nebýt toho, že jsou všechny postavy vysloveně ukecané. Ne že by snad byli šampioni špatně nadabovaní. O to nejde. Jde o to, že nezavřou pusu. Stále žvaní a to, co někdy vypustí z úst, mívá menší smysl než výroky mnoha českých politiků. To může být dost rušivé, proto bych uvítal nějakou možnost tohle žvanění úplně vypnout. Stejně tak bych uvítal kvalitnější matchmaking. Vyhledávač serveru tu zatím nenajdete, a jestli hra nabídne kvalitní matchmaking, snad ani nebude potřeba. Zatím se ale o kvalitě nedá příliš mluvit. Vyhledávání zápasů je často dost dlouhé, čas na přijetí zápasu nebo hlasování o mapě, jakmile se hráči sejdou v lobby, může být naopak dost šibeniční. Hra navíc klidně dá dohromady tým zkušených hráčů proti týmu naprostých nováčků, což může lehce vyústit v nevyvážené zápasy. Na tomhle systému musí vývojáři ještě dost zapracovat a vychytat všechny jeho mouchy.

Platit nebo neplatit? Toť otázka

Vše ale bude v konečném důsledku záviset na tom, jak vývojáři vychytají distribuci šampionů. Jak jsme nedávno informovali, v základu je Quake Champions free-to-play hra, což poznáte třeba díky ošklivému menu typickému pro f2p tituly nebo díky přítomnosti krabic, z nichž dostáváte kosmetické vylepšení jednotlivých postav. Dočasný přístup k postavám mimo základního Rangera, který je vždy k dispozici všem, přitom získáváte výměnou za herní měnu, případně si můžete za skutečné peníze koupit balík, který poskytne trvalý přístup ke všem šampionům, což je takový ekvivalent koupě celé hry. V tuto chvíli je bohužel těžké říct, jak dobře nebo špatně bude tento systém fungovat. Tento model zatím není ve hře zaveden, dosud byla distribuce in-game měny velmi vstřícná a v posledních dnech si je dokonce ani nemusíte odemykat. Jakmile ale začne ostrý start hry, může být všechno jinak.Asi bych měl zdůraznit, že když jste dostatečně schopní, i s Rangerem si poradíte v boji proti ostatním postavám. Stejně tak je určitě fajn, že stačí jednou zaplatit a budete mít neomezený přístup k veškerému obsahu, který má na hratelnost nějaký vliv. To ale nic nemění na faktu, že jestli bude nakonec in-game měna rozdávána střídmě nebo jestli bude placený balík všech postav příliš drahý, může to zlomit vaz celé hře a její oblibě. Příliš omezený přístup k většině postav může mít za následek jednak bojkot mnoha hráčů, jednak skutečnost, že bez častého využívání rozdílných šampionů nezbude ve hře mnoho věcí, které by již nebyly v předešlých dílech série.

Nezbývá než doufat, že k tomu lámání vazu nedojde, protože Quake Champions má velký potenciál. Hratelnost je stále do značné míry tradiční a stále zabaví, různé postavy a jejich schopnosti jsou většinou docela dobře vyvážené a tu tradiční hratelnost spíše zpestřují, místo aby ji zásadně měnily, a stěžovat si nemohu ani na optimalizaci. Často slýchám komický názor, že je Quake Champions jen reakce na Overwatch a další střílečky založené na hrdinech, které jsou teď v módě. Pravdou ale je, že ty dvě hry mají společné snad jenom to, že jde o střílečky hrané z pohledu první osoby a že obě vyžadují k hraní nějaký zbytečný klient. V případě Quake Champions je to Bethesda.net Launcher, což je další věc, která může s oblibou hry dost zamávat. Sám jsem s Launcherem dosud neměl problém, jiní členové redakce ale takové štěstí neměli. I v tomto směru je tedy stále co dohánět.

Snad se i v tomto směru dočkáme zlepšení, protože by byla hloupost pohřbít potenciál nového Quaka nějakým nadbytečným a nedotaženým klientem. A že ten potenciál tu skutečně je. Aktuální stav hry rozhodně naznačuje, že když si tvůrci dají pozor na některé problémy a rizika, může se Quake vrátit s velkou pompou a uspokojit jak veterány, tak i nováčky, kteří by mohli poznat, jak se hrálo za starých časů. Ani já koneckonců nejsem pamětník prvopočátků série, většinu titulů nesoucích jméno Quake jsem doháněl až roky po jejich vydání, ale i tak jsem se při dosavadním hraní Champions skvěle bavil a dostal jsem hru, která stále nabízí to, co jsem si před lety tolik oblíbil.

Do 21. května probíhá speciální testování Quake Champions, do něhož se může zapojit každý zájemce. Stačí se na oficiálním webu přihlásit a počkat, až vám přijde pozvánka s instrukcemi na stažení hry. Během tohoto testování jsou v neomezené míře k dispozici všechny dostupné postavy.

Quake Champions na PCHodnocení hry
Těšíme se
  • na dobře známou hratelnost
  • na schopnosti různých postav, které hraní spíše oživují
  • na tradiční mapy
Bojíme se
  • distribuce postav v případě, že nebudete nic platit
  • rušivé užvaněnosti šampionů
  • líného matchmakingu
Shrnutí: Quake je zpět a zatím má dost dobrou formu. Tradiční hratelnost je stále na svém místě, nenajdete tu herní třídy ani další zjednodušující prvky typické pro moderní střílečky a přítomnost různých postav a jejich schopností momentálně není nijak škodlivá, takže jde spíše o zajímavé zpestření léty prověřeného konceptu. Ve výsledku bude ale záležet na tom, jak moc budou zvýhodněni ti, kteří do hry investují peníze. Mohlo by se stát, že se ze zajímavého zpestření rázem vyklube způsob, jak hru zahubit.
Tisk  
Quake Champions na PCScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Quake Champions Screenshot ze hry Quake Champions Screenshot ze hry Quake Champions Screenshot ze hry Quake Champions Screenshot ze hry Quake Champions Screenshot ze hry Quake Champions Screenshot ze hry Quake Champions Screenshot ze hry Quake Champions

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku Quake Champions - dojmy z arény
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Jamajčan    Taky vzpomínám jak jsem jako mládě hrál Quake 3: Arenu, neskutečně mě bavil ten fragfest.Jamajčanjamajcan73308    15.12.2017 00:59 Jamajčan

@ odpověď na komentář od dadakk:Taky vzpomínám jak jsem jako mládě hrál Quake 3: Arenu, neskutečně mě bavil ten fragfest.

dadakk napsal:Já jsem spokojen... beta Quáka mě baví víc než nový UTéčko, které je taky zdarma... Je to taková stará dobrá klasika... rychlá akce, jak má být

Sedli14    Ten autobalancing je hodně špatný. Včera jsem vyzkoušel a v první hře mě to hodilo do týmu, kde byl součet našich levelů byl 10, zatímco soupeři měli celkem 30. Zas tak drtivá porážka to nebyla (28: 46) , ale nebyla to vůbec zábava. Při druhém zápase to hned na začátku odpojilo dva lidi z našeho týmu a hráli jsme celé utkání 2 na 4. Tak snad to trošku vychytají.Sedli14sedli1411172    20.5.2017 12:03 Sedli14

Ten autobalancing je hodně špatný. Včera jsem vyzkoušel a v první hře mě to hodilo do týmu, kde byl součet našich levelů byl 10, zatímco soupeři měli celkem 30. Zas tak drtivá porážka to nebyla (28: 46) , ale nebyla to vůbec zábava. Při druhém zápase to hned na začátku odpojilo dva lidi z našeho týmu a hráli jsme celé utkání 2 na 4. Tak snad to trošku vychytají.

witcherrr    To nepomohlo, ani reinstall hry, klienta, re-patch. . stěžuje si na to dost lidí i na ofic fóru. No zatím zkusím lawbreakers, steam je hold jistější :)witcherrrwitcherrr12259    16.5.2017 19:09 witcherrr

@ odpověď na komentář od dadakk:To nepomohlo, ani reinstall hry, klienta, re-patch. . stěžuje si na to dost lidí i na ofic fóru. No zatím zkusím lawbreakers, steam je hold jistější :)

dadakk napsal:když jsem to stáhnul, tak mi taky hra oznámila, že musím dát validate... tak jsem šel do options a dal validate a tradá Quake funguje...

dadakk   1x   když jsem to stáhnul, tak mi taky hra oznámila, že musím dát validate... tak jsem šel do options a dal validate a tradá Quake funguje...dadakkdadakk10406    15.5.2017 22:37 dadakk

@ odpověď na komentář od witcherrr:když jsem to stáhnul, tak mi taky hra oznámila, že musím dát validate... tak jsem šel do options a dal validate a tradá Quake funguje...Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

witcherrr napsal:Zatím vypadá lákavěji než UT4, bohužel problém s validací mi neumožnuje hru pořádně otestovat :(

witcherrr    Zatím vypadá lákavěji než UT4, bohužel problém s validací mi neumožnuje hru pořádně otestovat :(witcherrrwitcherrr12259    15.5.2017 21:25 witcherrr

Zatím vypadá lákavěji než UT4, bohužel problém s validací mi neumožnuje hru pořádně otestovat :(

dadakk   1x   Já jsem spokojen... beta Quáka mě baví víc než nový UTéčko, které je taky zdarma... Je to taková stará dobrá klasika... rychlá akce, jak má býtdadakkdadakk10406    15.5.2017 21:04 dadakk

Já jsem spokojen... beta Quáka mě baví víc než nový UTéčko, které je taky zdarma... Je to taková stará dobrá klasika... rychlá akce, jak má být

Honzas4400 člen redakce   1x   Ty jsi fakt vůl. Říkal jsem ti, abys to o těch nevěstincích nikomu neřikal. A co uděláš? Při první příležitosti to vyžvaníš. To už jim rovnou můžeš říct o tom našem bondage outfitu...Honzas4400honzas4400274    15.5.2017 20:31 Honzas4400

@ odpověď na komentář od Cvrnda:Ty jsi fakt vůl. Říkal jsem ti, abys to o těch nevěstincích nikomu neřikal. A co uděláš? Při první příležitosti to vyžvaníš. To už jim rovnou můžeš říct o tom našem bondage outfitu...

Cvrnda napsal:Já a můj kolega, ve všech nevěstincích a v podsvětí vystupující pod přezdívkou Honzas4400, bychom o těsných zápasech mohli vyprávět. Zrovna včera jsme zažili jeden hodně těsný, který skončil snad 70: 69. Naštěstí pro nás. Je fakt, že mnohdy je ten rozdíl ve skóre jednotlivých týmů značný, minimálně v rámci TDM (Sacrifice končí docela těsně celkem často) , ale podle mých zkušeností to tak není vždy. On to může být klidně další neduh toho aktuálního matchmakingu, prostě spojuje do týmů hráče bez ohledu na nějakou balanci jejich dosavadního skóre a výkonu. Před několika týdny jsem zažil vážně fascinující zápas, kdy v našem týmu byli hráči s levely 4 (já) , 3, 5 a 13 (! ! ! ) , zatímco ve druhém 1, 1, 3 a 1. A výsledek 50: 15

Cvrnda člen redakce   1x   Já a můj kolega, ve všech nevěstincích a v podsvětí vystupující pod přezdívkou Honzas4400, bychom o těsných zápasech mohli vyprávět. Zrovna včera jsme zažili jeden hodně těsný, který skončil snad 70: 69. Naštěstí pro nás. Je fakt, že mnohdy je ten rozdíl ve skóre jednotlivých týmů značný, minimálně v rámci TDM (Sacrifice končí docela těsně celkem často) , ale podle mých zkušeností to tak není vždy. On to může být klidně další neduh toho aktuálního matchmakingu, prostě spojuje do týmů hráče bez ohledu na nějakou balanci jejich dosavadního skóre a výkonu. Před několika týdny jsem zažil vážně fascinující zápas, kdy v našem týmu byli hráči s levely 4 (já) , 3, 5 a 13 (! ! ! ) , zatímco ve druhém 1, 1, 3 a 1. A výsledek 50: 15Cvrndacvrnda7    15.5.2017 20:00 Cvrnda

@ odpověď na komentář od antiku:Já a můj kolega, ve všech nevěstincích a v podsvětí vystupující pod přezdívkou Honzas4400, bychom o těsných zápasech mohli vyprávět. Zrovna včera jsme zažili jeden hodně těsný, který skončil snad 70: 69. Naštěstí pro nás. Je fakt, že mnohdy je ten rozdíl ve skóre jednotlivých týmů značný, minimálně v rámci TDM (Sacrifice končí docela těsně celkem často) , ale podle mých zkušeností to tak není vždy. On to může být klidně další neduh toho aktuálního matchmakingu, prostě spojuje do týmů hráče bez ohledu na nějakou balanci jejich dosavadního skóre a výkonu. Před několika týdny jsem zažil vážně fascinující zápas, kdy v našem týmu byli hráči s levely 4 (já) , 3, 5 a 13 (! ! ! ) , zatímco ve druhém 1, 1, 3 a 1. A výsledek 50: 15

antiku napsal:Hra dobrá, ale buď jsme my vyhráli na plný čáře a nebo oni. Žádný těsný zápas jsem nezažil.

antiku   1x   Hra dobrá, ale buď jsme my vyhráli na plný čáře a nebo oni. Žádný těsný zápas jsem nezažil.antikuantiku10022    15.5.2017 19:56 antiku

Hra dobrá, ale buď jsme my vyhráli na plný čáře a nebo oni. Žádný těsný zápas jsem nezažil.

Diskuze na fóru

RAM rada! (39 příspěvků), Kingdom Come: Deliverance (39 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (109 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12142 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), MAFIA 1 EXTRÉMNÍ JÍZDA, VYBUCHUJÍCÍ CELESTE (6 příspěvků), Good Old Games | GOG.com (56 příspěvků), Humble bundle -vše sem (612 příspěvků), Origin (11 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Andor – deskovka

Speciál - 18.2.2018
 
Andor – deskovka

Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci.

 
 
 
Resident Evil 7: Gold Edition

Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole
 

Wulverblade

Recenze - 16.2.2018
 
Wulverblade

Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Railway Empire

Recenze - 14.2.2018
 
Railway Empire

Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: PC a konzole