Uživatel nepřihlášen
   

A Normal Lost Phone – pár hodin hledání minulosti

Čtvrtek 2.2.2017 14:00 - Autor: Tereza "Ylbirda" Fuková - Rubrika: Recenze Recenze A Normal Lost Phone

Může vám nalezený telefon rozšířit obzory?

Oslovit novou hrou v současnosti není vůbec snadné, přesto se to občas některým vývojářům podaří hned na začátku jejich cesty. Své by vám o tom mohla vyprávět trojice žen z francouzského vývojářského studia Accidental Queens, které stojí za nezávislým titulem A Normal Lost Phone. Prototyp tohoto neobvyklého díla měl velký úspěch na Global Game Jam 2016 a autorky poté neúnavně pracovaly, aby mohly hru co nejdříve představit veřejnosti.

Samuel. Seznamte se

A Normal Lost Phone (normální ztracený telefon) je hra, která se velmi neotřele věnuje relativně kontroverznímu tématu. Na jejím začátku nacházíte v ulicích konzervativního maloměsta Melren chytrý telefon. Vypadá nově a draze. Po zběžném prozkoumání zjišťujete, že patří neznámému mladíkovi, kterého jste nikdy v životě neviděli. Displej telefonu je hrací plocha a to jediné, co v této hře uvidíte. Díky tomu, že není uzamčený heslem, máte (skoro) neomezený přístup a jedinečnou možnost zjistit něco o jeho majiteli.

Samuel je modrooký brunet, který hraje na harfu a skládá hudbu. Dnes slaví své osmnácté narozeniny. Jeho rodiče pro něj nachystali velkou oslavu, na které se sešla celá rodina a přátelé. A jelikož má narozeniny v lednu (chvíli po Vánocích), bude jeho dárek opravdu speciální. Motorka! Ale místo toho, aby se radoval, ho něco trápí. Něco, s čím se nechce a ani nemůže svěřit své rodině, která by pro jeho problémy jistě neměla pochopení. Se svým tajemstvím se nemůže svěřit ani své přítelkyni, Melisse. Jediný, kdo o jeho tajemství ví, je jeho nejlepší kamarádka Alice. Na tu se ale momentálně nemůže spolehnout, protože je na semestr v zahraničí. Její poslední rada byla, aby se tolik neupínal na data a znamení osudu. Ale copak to jde?

„A Normal Lost Phone připomíná od jisté míry textovou adventuru, navíc velmi dobře napsanou. Zároveň ale vyvstává otázka, jestli tento formát některé hráče neodradí od velmi zajímavé a originální hry.“

Co všechno umí smartphone?

Samuelův telefon, který jste našli, je odemčený. Máte přístup k smskám, fotkám, záznamům v kalendáři a hudbě (ta zároveň funguje jako soundtrack a máte na výběr mezi několika písničkami). V mobilu se taky nachází aplikace o počasí, e-mailový klient a kalkulačka. Kromě toho je tam také aplikace seznamky Lovbirds a na ní dva účty. Ve městě Melren je k dispozici veřejná wifi, musíte ale znát heslo. Je nezbytné poskládat nápovědy, které v telefonu najdete, dohromady a heslo zjistit, protože bez wifi je přístup k většině aplikací nemožný. Dostat se na internet je to jediné, co můžete udělat, protože Samuel už vypotřeboval všechny volné minuty a nemá žádný kredit. Nemáte tedy možnost zavolat někomu z jeho blízkých nebo kamarádů a dát jim vědět, že máte jeho mobil.

Ale jak již bylo zmíněno, je na vás, co uděláte. Můžete všechna data smazat a telefon si přivlastnit. Nebo strávit pár hodin prohledáváním jeho obsahu a pročítáním sms konverzací mezi Samuelem a jeho rodinou a přáteli. Samuel telefon používal jenom dva měsíce a celkem úzkostlivě hlídal, co se v jeho mobilu nachází.


Pohlaví je mezi nohama, gender mezi ušima

Hlavními tématy A Normal Lost Phone je intimita a hledání sebe samého. Samuel má problémy se svou identitou a cítí se být ve špatném těle. Pomoc nachází na internetovém fóru Be you a smiřuje se s tím, že je jiný než ostatní, že je transgender. Žena v mužském těle, která se musí skrývat, protože rodina a okolí pro něco podobného nemají pochopení. Samuel to dlouhou dobu tuší, ale zjištění, že jeho bratranec, který údajně podlehl kultu, je ve skutečnosti gay, a proto ho rodiče vyhodili z domu, jeho nejčernější obavy potvrdí.

Fórum Be you se stane pro Samuela velmi důležitým, najde tam nové přátele, lidi, kteří mají podobnou zkušenost a dokážou mu pomoci. Fórum je zdrojem radosti a možnosti být sám sebou, a také přináší informace o transgenderismu a komunitě LGBT nejen pro Samuela, ale i pro hráče, kteří s touto tématikou zatím nemají žádné zkušenosti. Informace jsou zde formulovány jako příspěvky jednotlivých členů fóra, v podstatě jejich zkušenosti a vědomosti. Zároveň pak informují i o negativních zkušenostech a problémech, kterým podobní lidé musí čelit.

Redakce Zing.cz hraje na notebooku ASUS GL552.

A Normal Lost Phone na PC, iPhone, AndroidHodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
A Normal Lost Phone
» Více o hře
Líbí se nám
  • soundtrack ve formě jednotlivých písniček, které se dají libovolně přehrávat
  • telefon opravdu funguje (například čas není statický), a pokud nefunguje, má pro to důvod
  • instinktivní ovládání hry a možnost hrát hru na mobilu
Vadí nám
  • velké množství hesel a jistá nesoudružnost Samuelova charakteru v tomto ohledu
  • velké množství textů může odradit
Verdikt: A Normal Lost Phone je hra, která zvládá představit kontroverzní a pro mnohé neznámé téma, aniž by něco zapomněla nebo působila moc vtíravě. Příběh se odehrává velmi přirozeně a telefon působí reálně, což dokazuje například velké množství sms zpráv, které pro průběh hry nemají žádnou relevanci, poskytují však přehled o Samuelových vztazích. Hra velmi připomíná textovou adventuru, a svým způsobem se čte jako kniha. Ačkoli je toto dílo relativně krátké, jistě vás donutí k zamyšlení.
Hru ohodnotili také 2 čtenáři průměrnou známkou 8.5/10.
Ylbirda (8), bsrt44 (9)
(Pro hodnocení musíte být přihlášen)
Tisk  
A Normal Lost Phone na PC, iPhone, AndroidScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry A Normal Lost Phone Screenshot ze hry A Normal Lost Phone Screenshot ze hry A Normal Lost Phone Screenshot ze hry A Normal Lost Phone Screenshot ze hry A Normal Lost Phone Screenshot ze hry A Normal Lost Phone Screenshot ze hry A Normal Lost Phone Screenshot ze hry A Normal Lost Phone

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku A Normal Lost Phone – pár hodin hledání minulosti
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Ylbirda   8x   Však tohle není hra, která sází na grafiku nebo mechaniku. Tady jde o příběh a jistým způsobem o vzdělávání. A zrovna ta informační část je udělaná dobře, i když, jak už jsem zmiňovala v recenzi, to velké množství textu některé hráče nepochybně odradí. Ale to neznamená, že se to jiným nemůže líbit.
Recenze jsou málokdy objektivní a přesto se očividně shodneme, oba hodnotíme v horní části stupnice.
Ylbirdaylbirda69978
    2.2.2017 17:41
Ylbirda

@ odpověď na komentář od Alfajk:Však tohle není hra, která sází na grafiku nebo mechaniku. Tady jde o příběh a jistým způsobem o vzdělávání. A zrovna ta informační část je udělaná dobře, i když, jak už jsem zmiňovala v recenzi, to velké množství textu některé hráče nepochybně odradí. Ale to neznamená, že se to jiným nemůže líbit.
Recenze jsou málokdy objektivní a přesto se očividně shodneme, oba hodnotíme v horní části stupnice.

Alfajk napsal:viz devitky u me na profilu, tady neni devitkova grafika ani hratelnost, pribeh je znacne individualni a herni mechaniky taky zrovna neoslni, stejne jako soundtrack... "myslenkou" bych to prirovnal ke Gone Home a tomu jsem dal 7/10

Alfajk   2x   viz devitky u me na profilu, tady neni devitkova grafika ani hratelnost, pribeh je znacne individualni a herni mechaniky taky zrovna neoslni, stejne jako soundtrack... "myslenkou" bych to prirovnal ke Gone Home a tomu jsem dal 7/10Alfajkalfajk16671    2.2.2017 17:03 Alfajk

@ odpověď na komentář od Ylbirda:viz devitky u me na profilu, tady neni devitkova grafika ani hratelnost, pribeh je znacne individualni a herni mechaniky taky zrovna neoslni, stejne jako soundtrack... "myslenkou" bych to prirovnal ke Gone Home a tomu jsem dal 7/10

Ylbirda napsal:Kolik by si podle tebe ta hra zasloužila? Nebo jinak, jaká hra si zaslouží 9/10?

Ylbirda    Kolik by si podle tebe ta hra zasloužila? Nebo jinak, jaká hra si zaslouží 9/10?Ylbirdaylbirda69978    2.2.2017 16:45 Ylbirda

@ odpověď na komentář od Alfajk:Kolik by si podle tebe ta hra zasloužila? Nebo jinak, jaká hra si zaslouží 9/10?

Alfajk napsal:*triggered*

9 z 10 tohle? radeji taktně pomlčím...

Alfajk   3x   *triggered*

9 z 10 tohle? radeji taktně pomlčím...
Alfajkalfajk16671
    2.2.2017 16:25
Alfajk

*triggered*

9 z 10 tohle? radeji taktně pomlčím...

MORTHSIR   1x   Diky za tuto recku, rád vyzkouším na svém mobilu i neco "smysluplného".MORTHSIRmorthsir17268    2.2.2017 16:06 MORTHSIR

Diky za tuto recku, rád vyzkouším na svém mobilu i neco "smysluplného".

Diskuze na fóru

RAM rada! (39 příspěvků), Kingdom Come: Deliverance (39 příspěvků), Všeobecný pokec o PC HW, novinky atď. (109 příspěvků), Náhodné myšlenky a události dne (12142 příspěvků), Pomoc prosím: Nejdou mi barvy na Windows 10 (8 příspěvků), Rozdávání klíčů! (6 příspěvků), HRA - ABECEDA HRANÝCH HER (29 příspěvků), MAFIA 1 EXTRÉMNÍ JÍZDA, VYBUCHUJÍCÍ CELESTE (6 příspěvků), Good Old Games | GOG.com (56 příspěvků), Humble bundle -vše sem (612 příspěvků), Origin (11 příspěvků)

Informace o hře

 

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Andor – deskovka

Speciál - 18.2.2018
 
Andor – deskovka

Hranice Andoru ohrožují temné síly a pouze čtveřice hrdinů může království pomoci.

 
 
 
Resident Evil 7: Gold Edition

Pokud vás minula návštěva bažinatého jihu USA, máte novou příležitost v kompletní edici.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Bayonetta 1+2 pro Switch

Recenze - 16.2.2018
 
Bayonetta 1+2 pro Switch

Sexy čarodějka opět vyráží lovit monstra. Tentokrát ale zůstává věrna Nintendo platformě, jen si s sebou přináší možnost dotykového ovládání.

 
Přečíst celý článek»Autor: killjezor - Platforma: Konzole
 

Wulverblade

Recenze - 16.2.2018
 
Wulverblade

Braňte keltský sever proti šikům římských vojáků pochodujících z Londinia.

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 

Railway Empire

Recenze - 14.2.2018
 
Railway Empire

Poznejte složitost železniční dopravy i americkou historii a vybudujte si své vlakové impérium.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: PC a konzole