Uživatel nepřihlášen
 

RPGčeštiny rozjíždí lokalizaci Dragon Age: Inquisition

Pondělí 13.4.2015 11:26 - Autor: Marek "Marek_Tvrdy" Tvrdý - Rubrika: Speciály Speciál Dragon Age: Inquisition

Překladatelská skupina RPGčeštiny ve článku zdůvodňuje odklad projektu lokalizace RPG hry Dragon Age: Inquisition a nabírá nové překladatele do svých řad.

Tento článek jsem původně začal psát před měsícem. Od té doby se ovšem změnila hromada věcí. Na začátku března jsme v týmu přemýšleli, jak vám nějak taktně oznámit, že s překladem Dragon Age: Inquisition končíme. Již od prosince jsme ve spojení se zástupcem lokálního distributora, ale přes veškeré sliby jsme doposud nezískali povolení k neplacené fanouškovské lokalizaci. Máme velké problémy s editorem, který nám nedovoluje do hry dát českou diakritiku a každá druhá věta způsobí kompletní rozpad textů v celé hře. Samotnou instalaci lokalizace zvládnou jen opravdu zkušení modeři. A pak přišel patch 6, který znemožnil modování, a my byli zcela na začátku. Deprese byla veliká a nebýt ohromujícího odhodlání Václava Kosána, nemohli byste dneska číst pravý opak.


Václav mi svým optimismem nahnal nadšení zpátky do žil a hlavně přišel na způsob, jak upravit hru, aby opět do ní šlo dostat počeštěné texty. Bohužel všechny ostatní problémy zůstaly a musíme se s nimi potýkat. Poslední týden jsem strávil přípravou mnoha pomocných nástrojů, které se snaží nějakým způsobem zjednodušit "souboj" s nedokonalým editorem, který jsou nuceni používat všechny překladatelské týmy po celém světě. Maďarský tým se kvůli problémům s editorem raději rozhodl přeložit do maďarštiny Dragon Age II a čeká, až si autor editoru najde čas na něm více zapracovat.

Tým RPGčeštiny není jen Marek Tvrdý a pár testerů, jak si myslí mnoho lidí. Je to skupina osobností, které se sešly pod tímto názvem. Zdeněk Vilušínský vedl lokalizaci Deus Ex: Human Revolution. Profesionální překladatel Jakub Mařík sám přeložil více než polovinu textů Mass Effect 3 a velkou pomocnicí mu byla překladatelka a jazyková korektorka Michaela Mikulcová. Loňskou opravenou lokalizaci Dragon Age: Prameny včetně verze Ultimate edition má na svědomí Václav Kosán, který následně s dalšími členy týmu vytvořil ženskou variantu překladu Dragon Age II a společně s Pavlem Charbuským dokončil překlad komentářů v Deus Ex: Human Revolution Director's Cut. Na mnoha projektech s námi spolupracovala i jazyková korektorka Tereza Nováková.


A díky tomuto vnitřnímu dělení jsme schopni řešit několik projektů paralelně. Bohužel projekt překladu Life is Strange byl výrazně pozdržen díky tomu, že letos hodně věcí záviselo právě na mě, kdy jsem kromě prací na LiS a DAI ještě po večerech po příchodu ze zaměstnání řešil překlad knižního průvodce herním světem "Zaklínač a jeho svět". Ale to se teď mění, protože nyní celý projekt lokalizace Dragon Age: Inquisition přebírá Václav Kosán. Já budu i nadále v tomto projektu fungovat jako prostředník mezi fanoušky a překladatelským týmem, čímž budu mít daleko více času na lokalizaci Life is Strange a překlad dalšího průvodce.

Fanouškovský překlad hry takovéhoto rozsahu je velice náročná věc. Vyžaduje naprostou oddanost projektu, kdy dotyčný místo hraní jiných her večer co večer zasedne k počítači a překládá texty ve své oblíbené hře. Víme, že takoví fanoušci jsou mezi námi. A rádi bychom je přivítali v našem týmu. Pokud máte opravdu zájem trávit večery ve společnosti opravdových znalců Dragon Age, společně s nimi překládat v týmu a svým způsobem s nimi virtuálně žít, napište nám na známý mail.


Datum vydání veřejné verze se velmi špatně odhaduje. Pomineme teď technické problémy s instalátorem a diakritikou. Rychlost překladu závisí na schopnostech a počtu překladatelů. Ti mohou překládat jen ve svém volném čase. Zkouškové období, dovolená, rodinné záležitosti, vydání hry Zaklínač 3 a další události je značně omezují. Pokud se najde opravdu velké množství fanoušků, jako se tomu stalo u překladu Dragon Age II, je možné, že to bude za pár měsíců hotovo. Ale v týmu jsme spíše realisté a proto bychom lokalizaci rádi veřejnosti představili na letošní Vánoce. Jakýkoliv dřívější termín bude považován za malý zázrak.

Znovu bych rád zopakoval, že nepřijímáme žádné finanční příspěvky od fanoušků na podporu překladu hry Dragon Age Inquisition. Nelze si zaplatit přednostní právo přístupu k betaverzi. Alfa verze budou přístupné pouze členům překladatelského týmu. Po zkušenostech z lokalizace Dragon Age II v tuto chvíli neplánujeme veřejný betatest, ale to se může v budoucnu změnit.


Na závěr bych stručně odpověděl na typické otázky našich fanoušků na Facebooku. Opravdu jsme zvažovali překlad Pillars of Eternity, ale nakonec jsme se do něj nepustili a přenechali to jiným. Je to zcela nový svět a my se raději budeme držet těch, které jsme už překládali. Hra Shadowrun Returns se některým členům týmu moc líbila, ale v době vydání jsme neměli kapacity se tomuto překladu věnovat. K opravě trilogie Mass Effect se vrátíme, jak to bude možné. Ale pokud dostaneme možnost překládat hru Deus Ex: Mankind Divided, tak to budeme muset opět odložit.

Tisk  
Dragon Age: Inquisition na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Dragon Age: Inquisition Screenshot ze hry Dragon Age: Inquisition Screenshot ze hry Dragon Age: Inquisition Screenshot ze hry Dragon Age: Inquisition Screenshot ze hry Dragon Age: Inquisition Screenshot ze hry Dragon Age: Inquisition Screenshot ze hry Dragon Age: Inquisition Screenshot ze hry Dragon Age: Inquisition
Další aktuální články
 
Final Fantasy XV na počítače je skoro fantazií

Final Fantasy XV na počítače je skoro fantazií

Středa 21.3.2018 16:00 - Ale jenom skoro. Trvalo to sice rok a půl, ale konečně se dočkali i PC hráči. Stálo to čekání tedy za to? Přečíst celý článek »

1 komentář | PC | Autor: Honzas4400
Gravel

Gravel

Středa 21.3.2018 00:00 - Jak dopadly nové off-road závody od italského studia Milestone, které často tvoří jen průměrné hry? Přečíst celý článek »

11 komentářů | PC, PS4, Xbox One | Autor: Miky
TT Isle of Man

TT Isle of Man

Úterý 20.3.2018 14:45 - Oficiální hra nejtěžšího motocyklového závodu planety přetéká adrenalinem. Přečíst celý článek »

13 komentářů | PC, PS4, Xbox One | Autor: Michal Jonáš

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku RPGčeštiny rozjíždí lokalizaci Dragon Age: Inquisition
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
stranghels    nekterym lidem co neumi moc eng jako treba me by stacily prelozene jen zaklady, , , překládat knihy a kodexy mi prijde zbytecne.stranghelsstranghels62267    12.8.2016 02:00 stranghels

nekterym lidem co neumi moc eng jako treba me by stacily prelozene jen zaklady, , , překládat knihy a kodexy mi prijde zbytecne.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

FildasCZ    Halalí: To jestli tohle byl vtip, tak špatnej.FildasCZfildascz7663    30.6.2015 01:53 FildasCZ

Halalí: To jestli tohle byl vtip, tak špatnej.

Halalí    Marek_Tvrdy - Ano, omlouvám se, nechtěl jsem nikoho dezinformovat, já se jen na češtinu hrozně těším a tak bych byl hrozně rád kdyby jste ji do vánoc stihliHalalíhalali26782    23.5.2015 17:36 Halalí

Marek_Tvrdy - Ano, omlouvám se, nechtěl jsem nikoho dezinformovat, já se jen na češtinu hrozně těším a tak bych byl hrozně rád kdyby jste ji do vánoc stihli

23cicer    Kolousek001 - preci jen RPGcestiny jsou zavedena znacka - mit schopnosti tak pracovat s temi lidmi je samo o sobe podstou. . samo ze sp byl zasluznej projekt, ale tady se pohybuje na jinym lvl. .23cicer23cicer7279    22.5.2015 17:15 23cicer

Kolousek001 - preci jen RPGcestiny jsou zavedena znacka - mit schopnosti tak pracovat s temi lidmi je samo o sobe podstou. . samo ze sp byl zasluznej projekt, ale tady se pohybuje na jinym lvl. .

Kolousek001    Překládal si někdy něco? Udělal sem sice jen jeden projekt, ale hned na tom člověk vidí jaká ta situace s lidma je ... A Dragon Age a tak velký RPG je úplně jinej level.Kolousek001kolousek00128103    22.5.2015 15:19 Kolousek001

Překládal si někdy něco? Udělal sem sice jen jeden projekt, ale hned na tom člověk vidí jaká ta situace s lidma je ... A Dragon Age a tak velký RPG je úplně jinej level.

Norbi001    Proč hned růžový svět? Fanoušků Dragon Age je u nás hodně, tak proč by se nemohli mezi nimi najít tací, kteří splňují požadavky? Nereálné to není, ale jde o to, jestli se k tomu přihlásí. Já mít čas, tak se rovnou přihlásím, ale bohužel už mám takhle dost nabitý dni, že bych nenašel čas k překladu. Ale moc rád klidně pomohu s korekcí… češtinu mám bravurně zmáknutou. :thumbup:Norbi001norbi00117630    22.5.2015 15:03 Norbi001

Proč hned růžový svět? Fanoušků Dragon Age je u nás hodně, tak proč by se nemohli mezi nimi najít tací, kteří splňují požadavky? Nereálné to není, ale jde o to, jestli se k tomu přihlásí. Já mít čas, tak se rovnou přihlásím, ale bohužel už mám takhle dost nabitý dni, že bych nenašel čas k překladu. Ale moc rád klidně pomohu s korekcí… češtinu mám bravurně zmáknutou. :thumbup:

Kolousek001   1x   10 schopných? V jakým růžovým světě to žiješ? :DKolousek001kolousek00128103    22.5.2015 11:58 Kolousek001

10 schopných? V jakým růžovým světě to žiješ? :D

Marek_Tvrdy člen redakce   2x   Halalí - nic jsem nesliboval. Pouze jsem řekl, že "bychom lokalizaci rádi veřejnosti představili na letošní Vánoce". Aktuálně máme velký nedostatek překladatelů kvůli zkouškového období. Pokud se povede najít dalších 10 schopných překladatelů, tak je šance to stihnout.Marek_Tvrdymarek_tvrdy6198    22.5.2015 11:08 Marek_Tvrdy

Halalí - nic jsem nesliboval. Pouze jsem řekl, že "bychom lokalizaci rádi veřejnosti představili na letošní Vánoce". Aktuálně máme velký nedostatek překladatelů kvůli zkouškového období. Pokud se povede najít dalších 10 schopných překladatelů, tak je šance to stihnout.

Pepe1986    já vím, že to je v článku, ptal jsem se ohledně současné situace a jak vidno, stále to platí, to je dobře, už se těšímPepe1986pepe198633693    22.5.2015 07:57 Pepe1986

já vím, že to je v článku, ptal jsem se ohledně současné situace a jak vidno, stále to platí, to je dobře, už se těším

Václav Kosán    Všechno máte napsáno v článku.Václav Kosánvaclav-kosan35859    21.5.2015 23:27 Václav Kosán

Všechno máte napsáno v článku.

Halalí    Anciabl - Ale kdeže, nejpozději do vánoc, jak sliboval MarekHalalíhalali26782    21.5.2015 23:18 Halalí

Anciabl - Ale kdeže, nejpozději do vánoc, jak sliboval Marek

Pepe1986    ok díkyPepe1986pepe198633693    21.5.2015 20:57 Pepe1986

ok díky

23cicer     - sesty odstavec. . zprava byla pro pepeho - sorac za zmatek23cicer23cicer7279    21.5.2015 13:12 23cicer

- sesty odstavec. . zprava byla pro pepeho - sorac za zmatekKomentář byl autorem naposledy upraven 21.5.2015 21:55

Původní verze před úpravami:Vaclav Kosan - sesty odstavec. .

Anciabl    pepe1986: To tak minimálně do konce roku. Vidím to na příští rokAnciablanciabl21472    21.5.2015 12:27 Anciabl

pepe1986: To tak minimálně do konce roku. Vidím to na příští rok

Pepe1986    chlapi a jak to vypadá výhledově k případnnému dokončení češtiny? ? já jen kvůli případné koupi hry, díkyPepe1986pepe198633693    21.5.2015 12:26 Pepe1986

chlapi a jak to vypadá výhledově k případnnému dokončení češtiny? ? já jen kvůli případné koupi hry, díky

Václav Kosán    Bezi: Jak se píše v předposledním odstavci, tak žádné příspěvky nepřijímáme. Pokud nás chcete podpořit, podpořte nás na fórech a sociálních sítích.Václav Kosánvaclav-kosan35859    21.5.2015 11:21 Václav Kosán

Bezi: Jak se píše v předposledním odstavci, tak žádné příspěvky nepřijímáme. Pokud nás chcete podpořit, podpořte nás na fórech a sociálních sítích.

Bezi    Uz jsem ani nepocital ze preklad bude:) A rad prispeji. Je naky ucet kam se daji poslat dary?Bezibezi36698    16.5.2015 11:20 Bezi

Uz jsem ani nepocital ze preklad bude:) A rad prispeji. Je naky ucet kam se daji poslat dary?

MateuM   1x   Jsem z této zprávy hrozně nadšený. Dragon Age je srdcovka a hodně mě štvalo, že si DAI nemohu pořádně zahrát a vychutnat jak si zaslouží. Proto moc děkuji. Musím říct, že jsem vám stále věřil, že se přes všechny problémy dostanete a do překladu se pustíte. Snad vás nebude čekat mnoho překážek a že pod stromečkem budu moci hrát DAI v češtiněMateuMmateum460    22.4.2015 10:09 MateuM

Jsem z této zprávy hrozně nadšený. Dragon Age je srdcovka a hodně mě štvalo, že si DAI nemohu pořádně zahrát a vychutnat jak si zaslouží. Proto moc děkuji. Musím říct, že jsem vám stále věřil, že se přes všechny problémy dostanete a do překladu se pustíte. Snad vás nebude čekat mnoho překážek a že pod stromečkem budu moci hrát DAI v češtině

CzePavel99   1x   Super :)CzePavel99czepavel9911259    14.4.2015 22:39 CzePavel99

Super :)

Halalí   3x   Čeština na DAI bude pro mě tím nejlepším dárkem na vánoce. Děkuji.Halalíhalali26782    14.4.2015 16:14 Halalí

Čeština na DAI bude pro mě tím nejlepším dárkem na vánoce. Děkuji.

Václav Kosán   1x   Pepe: přečtěte si článek, žádné přispívání v plánu není.Václav Kosánvaclav-kosan35859    14.4.2015 11:22 Václav Kosán

Pepe: přečtěte si článek, žádné přispívání v plánu není.

Pepe1986    Držím palce, ať čeština vyjde co nejdřív, rád si na ní počkám a konečně si pak DA 3 mohu koupit a pokud bude možné někde na češtinu přispět, dejte odkazPepe1986pepe198633693    14.4.2015 11:13 Pepe1986

Držím palce, ať čeština vyjde co nejdřív, rád si na ní počkám a konečně si pak DA 3 mohu koupit a pokud bude možné někde na češtinu přispět, dejte odkaz

Václav Kosán   1x   Kalousek001: Ano. Na zájmu se taky určitě projeví, že se aktuálně překládají podobně rozsáhlá RPG jako je Wasteland 2 a Pillar of Eternity. Fanoušci, co mají zájem o RPG a chtějí překládat, se nejspíše připojili do těchto projektů. Ale Dragon Age je spíše mainstreamové RPG, takže se i v rámci žánru RPG najdou lidé, kteří RPG ze staré školy neholdují a radši se přidají do Dragon Age.

A překlad bude trvat dlouho, je tam hodně textů a chceme si dát záležet na kvalitě, takže se zájemci mohou přidávat i v průběhu.
Václav Kosánvaclav-kosan35859
    14.4.2015 10:50
Václav Kosán

Kalousek001: Ano. Na zájmu se taky určitě projeví, že se aktuálně překládají podobně rozsáhlá RPG jako je Wasteland 2 a Pillar of Eternity. Fanoušci, co mají zájem o RPG a chtějí překládat, se nejspíše připojili do těchto projektů. Ale Dragon Age je spíše mainstreamové RPG, takže se i v rámci žánru RPG najdou lidé, kteří RPG ze staré školy neholdují a radši se přidají do Dragon Age.

A překlad bude trvat dlouho, je tam hodně textů a chceme si dát záležet na kvalitě, takže se zájemci mohou přidávat i v průběhu.

Anciabl   1x   Stenys: Spíš ten co je ve světě nejpoužívanější a to je EN ne ?Anciablanciabl21472    14.4.2015 10:28 Anciabl

Stenys: Spíš ten co je ve světě nejpoužívanější a to je EN ne ?

Stenys     Norbi001: Světovým jazykem by měl být hlavně jazyk, který je co nejjednodušší na naučení, což čeština zrovna kdovíjak nesplňuje...Stenysstenys30118    14.4.2015 10:11 Stenys

Norbi001: Světovým jazykem by měl být hlavně jazyk, který je co nejjednodušší na naučení, což čeština zrovna kdovíjak nesplňuje...

Norbi001   3x   Marek_Tvrdy: Tímto článkem jste mi zvedli nejen náladu, ale i některé části těla... Tak například ruce do vzduchu se mi zvedli radostí, jak tu jásám. Doufám, že nebudete míti žádné obtíže s vyrovnáváním se s problémy, které Vás jistě budou provázet kvůli Frostbitu, ale pevně věřím, že Váš úžasný tým, díky kterému mám možnost si užívat hry v rodném jazyce (který je nádherný a měl by být světovým jazykem) bude fungovat ještě hodně dlouho. Moc Vám za to děkuji, že jste i přeze všechny problémy a úskalí a držkování některých velmi omezených jedinců, (co bohužel mají právo se vyjadřovat) kteří ještě prskali, že je to zbytečné, či ještě lépe, že byste se chtěl obohatit a podobné p*čoviny. Jste skvělí a pokud v budoucnu mi vyjde pár věcí, tak nebude problém Vás příště třeba podpořit částkou o vysokých 5ti místných částkách, možná i více. Uvidíme. Slíbit to bohužel nemohu, ale pokud by to opravdu vyšlo, tak Vám dám ihned vědět.Norbi001norbi00117630    14.4.2015 09:07 Norbi001

Marek_Tvrdy: Tímto článkem jste mi zvedli nejen náladu, ale i některé části těla... Tak například ruce do vzduchu se mi zvedli radostí, jak tu jásám. Doufám, že nebudete míti žádné obtíže s vyrovnáváním se s problémy, které Vás jistě budou provázet kvůli Frostbitu, ale pevně věřím, že Váš úžasný tým, díky kterému mám možnost si užívat hry v rodném jazyce (který je nádherný a měl by být světovým jazykem) bude fungovat ještě hodně dlouho. Moc Vám za to děkuji, že jste i přeze všechny problémy a úskalí a držkování některých velmi omezených jedinců, (co bohužel mají právo se vyjadřovat) kteří ještě prskali, že je to zbytečné, či ještě lépe, že byste se chtěl obohatit a podobné p*čoviny. Jste skvělí a pokud v budoucnu mi vyjde pár věcí, tak nebude problém Vás příště třeba podpořit částkou o vysokých 5ti místných částkách, možná i více. Uvidíme. Slíbit to bohužel nemohu, ale pokud by to opravdu vyšlo, tak Vám dám ihned vědět.

Kolousek001    Tak Eurogamer je asi největší žumpa na českým internetu a obzvlášť, když tam začnou psát něco o češtinách, ke kterejm mají asi nějakou averzi, nebo nvm nechápu to ...

To, že překlad bude je fajn, je sice průser, že nezačal vznikat hned od začátku, což se jistě projeví, minimálně na zájmu ... Už 6 měsíců se na tom mohlo dělat , to je dlouhá doba...
Ale zase si nemyslím, jak tu padlo, že nebude žádnej zájem. Takový hry se hrajou i roky po vydání a zvlášť na PC, kdy pak bude zlevněno.
Kolousek001kolousek00128103
    14.4.2015 08:54
Kolousek001

Tak Eurogamer je asi největší žumpa na českým internetu a obzvlášť, když tam začnou psát něco o češtinách, ke kterejm mají asi nějakou averzi, nebo nvm nechápu to ...

To, že překlad bude je fajn, je sice průser, že nezačal vznikat hned od začátku, což se jistě projeví, minimálně na zájmu ... Už 6 měsíců se na tom mohlo dělat , to je dlouhá doba...
Ale zase si nemyslím, jak tu padlo, že nebude žádnej zájem. Takový hry se hrajou i roky po vydání a zvlášť na PC, kdy pak bude zlevněno.

Vilda   1x   Ale přirozeně citoval jen tu část, co se mu hodí do krámu :DVildavilda2306    13.4.2015 21:57 Vilda

Ale přirozeně citoval jen tu část, co se mu hodí do krámu :D

AsuraCzech   1x   No do prd.... oni mě citovali na EG :D :D :D Sem celebrita ! ! ! ! :D :D :D :dance: :dance: :dance: :dance: :DAsuraCzechasuraczech13644    13.4.2015 19:48 AsuraCzech

No do prd.... oni mě citovali na EG :D :D :D Sem celebrita ! ! ! ! :D :D :D :dance: :dance: :dance: :dance: :D

Fotr   2x   Tak tohle jsem nečekal. Ale držím palce. A hlavně nervy. Ono Frosttbite je něco tak píííp píííp se kterou si můžete leda tak vytřít píííp že já a mnoho dalších moderů z ČR naprosto na modifikace DAI kašle.
Takže za mne smekám.
Fotrfotr31484
    13.4.2015 18:41
Fotr

Tak tohle jsem nečekal. Ale držím palce. A hlavně nervy. Ono Frosttbite je něco tak píííp píííp se kterou si můžete leda tak vytřít píííp že já a mnoho dalších moderů z ČR naprosto na modifikace DAI kašle.
Takže za mne smekám.

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 
 
Final Fantasy XV na počítače je skoro fantazií

Ale jenom skoro. Trvalo to sice rok a půl, ale konečně se dočkali i PC hráči. Stálo to čekání tedy za to?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC
 

Gravel

Recenze - 21.3.2018
 
Gravel

Jak dopadly nové off-road závody od italského studia Milestone, které často tvoří jen průměrné hry?

 
Přečíst celý článek»Autor: Miky - Platforma: PC a konzole
 

TT Isle of Man

Recenze - 20.3.2018
 
TT Isle of Man

Oficiální hra nejtěžšího motocyklového závodu planety přetéká adrenalinem.

 
Přečíst celý článek»Autor: Michal Jonáš - Platforma: PC a konzole
 
 
God of War – dojmy z hraní

V porovnání s chystaným restartem série působí předešlé díly jako obyčejné demoverze.

 
Přečíst celý článek»Autor: Filca - Platforma: Konzole
 

Far Cry 5 – dojmy z hraní

Preview - 19.3.2018
 
Far Cry 5 – dojmy z hraní

Jaké jsou naše dojmy z několikahodinového hraní open-world střílečky Far Cry 5?

 
Přečíst celý článek»Autor: ROYALFOX - Platforma: PC a konzole