Uživatel nepřihlášen
 

PlayStation VR - virtuální realita pro masy?

Čtvrtek 3.11.2016 17:00 - Autor: - Rubrika: Speciály Speciál PlayStation VR - virtuální realita pro masy?

Otestovali jsme virtuální realitu pro PlayStation 4. Jaké máme zážitky a co nabízí?

Hned na začátku dnešního článku se musím přiznat, že k novým trendům jsem vždy dost skeptický a nevěřím jim. Pohybové ovládání mě nikdy dostatečně nezaujalo. V tomto světle jsem ho považoval za druhořadé, něco co nemá šanci zaujmout širokou veřejnost. Už jen z toho důvodu, že vývojáři pro pohybové ovládání nenajdou využití u většiny velkých her.

O virtuální realitě tak u mě panoval stejný názor. Po desítkách a desítkách hodin zkoušení mohu konstatovat, že Sony s PlayStation VR na to jde od lesa. Oproti konkurenci HTC Vive a Oculus Rift si drží nízkou cenu (399 dolarů/euro) a nabízí dosti nezapomenutelný zážitek, který si budete chtít zopakovat. Jen se musíte smířit s horší grafickou stránkou, která by se dala přirovnat k hrám, které vyšly před několika lety. Ono se není čemu divit, PS VR běží na tři roky staré konzoli. Pokud si tento fakt uvědomíte a smíříte se s tím, zažijete něco nového.

Horší grafika je daň za nižší cenu a především skutečnost, že to celé pohání tři roky stará konzole PlayStation 4, zatímco k HTC Vive nebo Oculus Rift potřebujete nadupaný herní počítač. Právě cena dělá z PlayStation VR zajímavý kousek technologie, který by se snadněji mohl rozšířit mezi hráči.

Myslím, že textem výše jsem vás dostatečně na virtuální realitu od Sony nalákal, můžeme tak začít s detaily a věnovat se jednotlivých hrám, které si na PS VR můžete zahrát, stejně tak samotnému zařízení.


PlayStation VR

Po rozbalení krabice s PlayStation VR jsem vykulil oči a koukal na množství všelijakých kabelů. Pokud se řadíte mezi lidi, kteří mají problémy cokoliv zapojit, tak se nebojte. Patřím mezi ně i já a se zapojením PS VR jsem neměl velké problémy. Rychle jsem se zorientoval díky přiloženému návodu v češtině. Sony jednotlivé kabely očíslovala a v manuálu je jednoduše a přehledně vše popsáno a vysvětleno. Kabelů je skutečně hodně, stejně tak jeden obrovský kabel vede z externí krabičky PS VR do samotného headsetu. Krabička se stará o rozdělení obrazu do PS VR a TV. Obrovský kabel mi tak úplně nevadí, vadí mi jeho samotné zapojení do brýlí. Je to v horní části a občas jsem měl kvůli němu problém si headset nasadit na hlavu.

Jinak jsem ale spokojen. Když si odmyslím spoustu kabelů, samotné brýle jsou velmi pohodlné a lehké, na hlavě netlačí a můžete si je nastavit podle svého. Vzadu stačí zmáčknout čudlík a posunout brýle podle svého uvážení. Pomocí kolečka potom helmu utáhnete, aby vám seděla na hlavě a zbytečně se nehýbala.

U nastavení ještě chvilku zůstaneme, je velmi důležité mu věnovat dostatek času. Pokud budete mít headset špatně nasazený, případně chybně zkalibrován, tak to negativně ovlivní váš zážitek, moc zábavy byste si neužili. Proto věnujte průvodci při prvním zapnutí pozornost a dejte si se vším načas, včetně PS kamery, kterou budete k PS VR potřebovat. Bohužel není součástí balení, budete ji muset zakoupit zvlášť. Pokud máte doma starší model, funguje i ten.

Pokud máte dioptrické brýle, tak nemusíte mít strach. Headset je dostatečně velký a po důkladném nasazení nebudete ani pořádně vědět, že nějaké brýle vůbec máte. Navíc v nastavení PS4 je možnost si nastavit rozptyl očí. Tomu také věnujte pozornost.

Součástí balení jsou i špuntová sluchátka poskytující velmi dobrý zvuk, už nejde o pouhý 7.1 Dolby zvuk. Tady máte kompletní 3D audio. Majitelé PS4 sluchátek ale mohou využít ty a klidně si je zapojit místo špuntů. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost.

S PlayStation VR si můžete rovněž prohlížet fotky v 360 stupních, stejně tak si vychutnat 360 stupňová videa. Kromě klasického Media Playeru můžete využít aplikace Littlstar VR Cinema, Harmonix Music VR nebo Within (thx rawneox).


Nejdůležitější jsou hry

Nabídku dostupných her považuji za to nejdůležitější ve světě konzolí. O PlayStation VR jsem napsal to hlavní, co by vás mohlo zajímat, a tak se jdeme věnovat hrám. Těch headset PlayStation VR nabízí velké množství. Pokud toužíte po číslech, tak v době uvedení brýlí na trh to bylo přes dvacet kousků. V tomto seznamu by si měl vybrat každý.

V rozhodování vám pomohou demoverze. Společně s PS VR v krabici naleznete disk s demoverzemi, případně si ho zdarma stáhnete z PS Store. Na něm jsou závody DriveClub VR, střílečka RIGS Mechanized Combat League, ukázka z PlayStation VR Worlds, horor Until Dawn: Rush of Blood, akce s tanky Battlezone, logický titul Tumble VR, rytmická hra Thumper, vesmírné dobrodružství EVE: Valkyrie, adventura Wayward Sky nebo Job Simulator.

Z každé hry si vyzkoušíte určitou část. Z mého pohledu to stačilo k tomu, abych si o jednotlivých titulech udělal dojem a věděl, co mně čeká v plných verzích, které mi o pár dní později přišly od Sony. Pojďme se na několik z nich podívat o něco detailněji.

DriveClub VR

Když DriveClub od Evolution Studios v říjnu 2014 vyšel na PlayStation 4, šlo o hru, která rozhodně zaujmula. Tvůrci postupem času hru vylepšovali a po dvou letech jde o závodní skvost na konzoli od Sony, ať už mluvíme o grafice, nabídce automobilů a tratí nebo samotné hratelnosti.

S virtuální realitou dostává DriveClub nový rozměr. Pochopitelně grafika musela být stažena, vše ale vynahrazuje zážitek, který dostanete. Kdybych měl volant s pedály, tak vrním blahem. Ale ani na DualShocku 4 to není vůbec špatné, ale mohlo to být lepší. Zážitek je skutečně úchvatný, hru si takhle užijete z úplně jiného pohledu a jsem si jist, že vás vtáhne.

Jediné, co na DriveClub VR dost skřípe, tak je grafika. Nejsem bláhový, nečekal jsem, že by PS4 utáhla DriveClub na PlayStation VR v AAA kvalitě se vším všudy, ale s celkovou neostrostí a tím pádem rozmazaností jsem se vyrovnával velmi těžko.


Právě grafika a s ní spojená neostrost je něco, na co si budou hráči hodně stěžovat. Nejednou se mi stalo, že jsem kvůli neostrosti nevěděl, zda je zatáčka doleva nebo doprava. Začal jsem zatáčet na druhou stranu a přišel o pozici.

Naštěstí jsem neměl problémy jako někteří zahraniční kolegové, kteří si stěžovali, že se jim u DriveClub VR po pár minutách hraní udělá špatně a nepomáhá ani postupné trénování. Já jsem žádnou nevolností netrpěl. Jen se žaludku moc nelíbilo, když jsem pohled z kamery na volantu přepnul do pohledu třetí osoby (kamera před autem). To možná raději ani nezkoušejte, abyste nemuseli rychle utíkat na WC.

PlayStation VR Worlds

PlayStation VR Worlds je kolekce několika menších zážitků ve virtuální realitě. Postavíte se tváří v tvář velkému bílému žralokovi, prodíráte se skrz rozpadající se vesmírné vraky, vyhýbáte se rušnému provozu, pokusíte se přežít ve futuristických sportovních utkáních a zúčastníte se drsného gangsterského thrilleru v Londýně. Když si odmyslím grafiku, jediným problém PS VR Worlds je délka jednotlivých gamesek, každou máte za chvilku dohranou a  zůstane vám jen zážitek z něčeho nového a neokoukaného.

Začnu hrou, kterou jsem nemohl dohrát. Jmenuje se Scavengers Odyssey. Nalodíte se na palubu dynamického mimozemského plavidla, které si poradí s každým prostředím, a vydáte se na průzkum zrádné mlhoviny, kde na vás čeká cenný mimozemský artefakt. Budete přeskakovat celé kaňony, prodírat se obřími mimozemskými vraky a střílet po nepřátelských příšerách, které vám brání v cestě k záhadnému pokladu.

Problém jsem měl se skákáním přes kaňony a na vraky. Po pár minutách se mi udělalo nevolno. Scavengers Odyssey jsem dal šanci několikrát, ale vždy to po pár skocích dopadlo stejně. Samotné chození v mechanickém obrovi a střílení mi problém nedělalo, ovšem to skákání, to na mně zkrátka není. Jinak je ale Scavengers Odyssey zajímavou a vcelku propracovanou akční hříčkou, která by mě i bavila, kdyby…

Teď něco veselejšího. Do sytosti jsem si užil gangsterský thriller The London Heist, kde si zahrajete za gangstera v drsném londýnském podsvětí. Čekala mě dynamická loupež vzácného drahokamu, která skončila přestřelkou. Následně jsem jako pasažér ujížděl pronásledovatelům v dodávce, abych byl nakonec svědkem brutálního výslechu, kterému jsem musel čelit.

The London Heist doporučuji hrát s dvojicí pohybových ovladačů PlayStation Move. Na DualShocku 4 jde totiž o úplně jinou hru. S ovladači Move získáte možnost ovládat obě ruce. V jedné držíte zbraň a střílíte, zatímco druhou po vyprázdnění zásobníku sáhnete na další a nabijete si pistol nebo kulomet. U DualShocku 4 to funguje jinak, tam pouze míříte a pomocí tlačítka nabijete. To je hned nudnější a hlavně s PS Move musíte pořádně mířit.

U The London Heist si všimnete filmového zpracování, kde zamrzí grafika okolí a hlavně nepřátel, kteří na vás budou útočit. Působí jako figuríny. Aby nedošlo k omylu, v této hře se nemůžete hnout z místa, pouze střílíte. Přesto je to zábavné a dynamické.

Třetí hrou v kolekci PS VR Worlds je Ocean Descent. Jak název napovídá, čeká vás ponoření se do hlubin podmořského světa v bezpečnostní kleci. Při tom budete sledovat život v oceánu a kochat se okolím až do momentu, kdy na vás zaútočí žralok. Do tohoto virtuálního zážitku jsem se pustil jako první a byl uchvácen zpracováním, ale na nějaké opakování to moc není. Stále je to stejné, jen si můžete vybrat, zda se v kleci ponoříte až do hlubin za žralokem nebo si užijete v bezpečí krásy oceánu.

Na závěr tu máme dvojici her - VR Luge a Danger Ball. První vás posadí na prkno, ve kterém se projedete po rušné vozovce. Čeká vás výhled jen několik centimetrů nad asfaltem. Musíte se proplétat mezi automobily, vyhnout se sesuvům půdy, prosvištit pod náklaďákem a v neposlední řadě dojet do cíle jako první. To v Danger Ball pomocí pohybů hlavy ovládáte čtverec, kterým musíte odrazit míč mířící na vás a dát soupeři gól. Taková obdoba Pongu.

Until Dawn: Rush of Blood

Dle mého názoru zatím nejlepší hra na PlayStation VR. Horory sice moc nemusím, ale tuhle jednohubku od Supermassive Games jsem si se strachem po čertech užil. S virtuální realitou získávají horory úplně novou tvář. Sice pouze sedíte ve vozíku a projíždíte strašidelnými místy, ale má to svou atmosféru a hlavně se mnohokrát leknete - všude je šero a do toho slyšíte různé divné zvuky. Do žil se vám nalije adrenalin a vy budete máchat rukama co nejvíce, abyste ty otravné zrůdy zabili dřív, než se k vám přiblíží. Myslím, že nemusím ani dodávat, že PS Move je u této hry samozřejmostí. Pokud Move nemáte, můžete hrát s DualShockem 4, ale to není taková zábava.

U Until Dawn: Rush of Blood není problémem ani tak grafika, ale herní doba. Ta se lehce přehoupne přes čtyři hodiny.

RIGS Mechanized Combat League

V RIGS Mechanized Combat League se ocitnete v kopitu jednoho z obrněných sportovních strojů, se kterým se ve čtyřech arénách postavíte soupeři. Vašim úkolem je vyhrát za každou cenu. Hra je zaměřena především na multiplayer, ale i sami si užijete pořádnou zábavu a spousty přestřelek.

RIGS Mechanized Combat League se ovládá pomocá DualShocku 4, levá analogová páčka slouží pro pohyb, zatímco o zaměřování se postará ta pravá. Aby vývojáři využili virtuální realitu, umožní vám zaměřovat pomocí pohybů své hlavy. Pokud budete zaměřovat tímto způsobem, tak si na něj chvilku bude zvykat. Jakmile trochu potrénujete, stane se z vás prvotřídní zabiják a hlavně dostanete zážitek, který od PS VR očekáváte.

Job Simulator

Velký dojem na mě udělal Job Simulator, kde jsem si ve virtuální realitě vyzkoušel, jaké je to být mechanikem a opravovat auta, „kancelářskou myší“, prodavačem v obchodě a kuchařem v malé restauraci. Pokud si koupíte PS VR a Move ovladače, tak Job Simulator rozhodně nevynechejte. Opravdu na mě tahle hra zapůsobila a není problém ji hrát stále dokolečka. Nejvíce času jsem zatím strávil jako automechanik. Každý den začíná stejně, stojíte v menší dílně, pomocí řetězu otevřete mohutná vrata, do servisu vjede auto, vystoupí zákazník a řekne vám, co trápí jeho auto. Vy potom musíte otevřít kapotu auta a případně vyměnit baterku, doplnit olej nebo překontrolovat svíčky. Dále čas od času vyměnit poznávací značku a nezapomenout na novou slušivou barvičku vozidla. Po skončení práce dáte zákazníkovi účtenku a můžete být spokojeni za dobře odvedenou práci.

Pokud se v těchto řemeslech nevyznáte, nemusíte mít strach. Job Simulator vás nenechá na holičkách, vše vám dostatečně ukáže a v případě problému poradí.Battlezone

Na Battlezone jsem se dost těšil. Usednul jsem do kabiny bojového tanku a pustil jsem se do vcelku chaotických a adrenalinových bitev, ve kterých jsem musel eliminovat nepřátelské tanky, obrněné věže, mechanické roje a různé drony, abych zajistil přežití celé planety. Zaměřovat můžete opět pomocí analogových páček, případně pohybem hlavy. Opět je lepší druhá možnost. Je mnohem intuitivnější a hlavně se díky ní více vžijete do kůže chlápka, který sedí v tomhle mechanickém monstru.

Svůj tank si postupně vylepšujete a hlavně si můžete vybrat i jiné. Zvolit můžete těžký tank s velkým pancířem a velmi účinnými zbraněmi. Nevýhodou je jeho rychlost, která z něho dělá snadný terč. Oproti němu lehký tank je zase snadno zranitelný. Naštěstí existuje zlatá střední cesta.

Boje v Battlezone se mohou pořádně protáhnout, jednotlivé bitvy sice trvají jen několik minut, ale takových odehrajete desítky. Navíc jednotlivé arény jsou procedurálně generovány, takže vždy zažijete něco trochu jiného s odlišným bojovým scénářem a úkoly.


EVE: Valkyrie

Na závěr jsem si nechal EVE: Valkyrie. Vesmírnou střílečku, kterou si užijete v samotném kokpitu létajícího stroje. Na této hře se mi líbí, že jsem si připadal, jak kdybych ve stíhačce skutečně seděl. Můžete se rozhlížet, vidět různé ukazatele. To opravdu dokáže vtáhnout a nepustit. Problémem je, že samotná příběhová kampaň je dost krátká a nepomáhají ani další dva módy pro jednoho hráče. V jednom máte za úkol přežít co nejdéle, v tom druhém zase nalézt bedny s materiálem. Příběh je vám sice díky plnění těchto misí o něco více vysvětlen, ale EVE: Valkyrie by si zasloužila propracovanější kampaň. Velká škoda, když vaší kapitánku namluvila herečka Katee Sackhoff.

Potom je tu multiplayer s klasickými režimy, jako je bitva dvou týmů a zabírání území na mapě. Druhý jmenovaný mód naleznete ve hře ještě jednou, v něm musíte deaktivovat štít nepřátelského plavidla, abyste ho mohli zničit. Deaktivaci štítů provedete tak, že úspěšně budete kontrolovat minimálně dva body na mapě.

To vše by bylo zajímavé, ovšem celé to ničí mikrotransakce. Pokud nebudete ochotni do hry investovat další peníze, bude se vám velmi často stávat, že ostatní hráči si zaplatili a disponují mnohem lepšími a silnějšími loděmi a dalším vybavením. Abych neskončil negativně, tak musím pochválit tutoriál. Ten je velmi propracovaný a vysvětlí vám vše potřebné.


Na závěr bych rád řekl, že PlayStation VR přináší nový a vskutku zajímavý zážitek do světa her. Brzy ale poznáte, že technologie je na svém začátku. V současné době si na PS VR zahrajete pouze menší hry, které vás sice vtáhnou do děje a soubojů jako žádné jiné, abyste si je ale dosyta vychutnali, musíte se smířit s horší grafickou kvalitou a čekáním při nahrávání. Pokud dokážete oželet grafiku a nebude vám vadit neostrost her (hodně je to vidět u DriveClub VR), tak se vám PlayStation VR bude líbit. V opačném případě si koupi pořádně promyslete a úplně nejlépe uděláte, když si PS VR u někoho vyzkoušíte, abyste věděli, do čeho jdete.

Uvidíme, zda některé nedostatky, zejména co se grafiky týče, alespoň z části smaže výkonnější konzole PlayStation 4 Pro, která se začne prodávat od 10. listopadu. Budeme vás o tom informovat, jakmile si sami vyzkoušíme PS4 Pro s PS VR.

PlayStation VR koupíte v našich obchodech Xzone.cz a GameExpres.sk.

Michal Burian je šéfredaktor Zingu, sledovat ho můžete na Twitteru @BurianMichal a na Google+ MichalBurianCZ

Tisk  
Štítky: playstation vr, Sony
Další aktuální články
 
Ve víru věků – deskovka

Ve víru věků – deskovka

Pátek 16.3.2018 20:08 - Budujte své impérium a zanechejte odkaz budoucím generacím. Přečíst celý článek »

0 komentářů | Autor: barlow
Assassin’s Creed: Origins - Kletba faraonů

Assassin’s Creed: Origins - Kletba faraonů

Pátek 16.3.2018 14:14 - Théby a Údolí králů. Přesně tam nás pošle v pořadí druhé DLC pro Assassin’s Creed: Origins. Stojí ale nové dobrodružství za to? Přečíst celý článek »

7 komentářů | PC, PS4, Xbox One | Autor: Honzas4400
Feudal Alloy – dojmy z hraní

Feudal Alloy – dojmy z hraní

Čtvrtek 15.3.2018 13:13 - Chopte se meče a akvárka, jdou se rozbíjet stroje! Přečíst celý článek »

7 komentářů | PC, PS4, Xbox One, Switch | Autor: barlow

Napsat nový komentář

Nové komentáře ze všech diskuzí
Komentář ke článku PlayStation VR - virtuální realita pro masy?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
rawneox   1x   Hele filmy na to jsou a plánujou se i pořádný zážitky od Sony Pictures apod. viz. :
odkaz ] :)
Co se týče PS5, tak lepší otázka by byla: "jakou si myslíte že bude mít PS5 architekturu? "
Nikdo netuší jak to bude pojatý, natož zpětnou kompabilitu. .
rawneoxrawneox17681
    17.7.2017 16:59
rawneox

@ odpověď na komentář od Nathan Drake:Hele filmy na to jsou a plánujou se i pořádný zážitky od Sony Pictures apod. viz. :
odkaz ] :)
Co se týče PS5, tak lepší otázka by byla: "jakou si myslíte že bude mít PS5 architekturu? "
Nikdo netuší jak to bude pojatý, natož zpětnou kompabilitu. .

Nathan Drake napsal:Hele myslíte, že to pak bude i kompatibilní třeba s novou PlayStation 5? Která si myslím, že max do tří let přijde. A nevíte někdo jestli se na to plánujou dělat taky nějaký dokumenty, cestománie atd...?

Nathan Drake   1x   Hele myslíte, že to pak bude i kompatibilní třeba s novou PlayStation 5? Která si myslím, že max do tří let přijde. A nevíte někdo jestli se na to plánujou dělat taky nějaký dokumenty, cestománie atd...?Nathan Drakenathan-drake40527    16.7.2017 14:54 Nathan Drake

Hele myslíte, že to pak bude i kompatibilní třeba s novou PlayStation 5? Která si myslím, že max do tří let přijde. A nevíte někdo jestli se na to plánujou dělat taky nějaký dokumenty, cestománie atd...?

Serif1988    Pěkně napsané, asi k tomu už ani nemusím nic dodávat. VR si určitě pořídím, je to něco nového co tu nebylo a zážitek z hraní je o kousek dál. Já nejsem typ člověka co se neustále honí za lepší grafikou. Jde mi především o zábavu a hratelnost, věřím že s VR je zábavy až až. Jen doufám, že když v budoucnu vyjde nová generace konzolí, což považuji za samozřejmost, tak že ta helma bude schopná k propojení na novou konzoli, která by pak dodala nový výkon hrám pro lepší vizuální grafiku, sice si na grafice nezakládám, ale u tohodle bych si přál hezké grafické zpracování her. Přece jen se člověk cítí že je více vtažený ve hře. . a čím lepé to vypadá, tím je ten požitek intenzivnější.Serif1988serif198827162    7.11.2016 10:16 Serif1988

@ odpověď na komentář od Malasnikov:Pěkně napsané, asi k tomu už ani nemusím nic dodávat. VR si určitě pořídím, je to něco nového co tu nebylo a zážitek z hraní je o kousek dál. Já nejsem typ člověka co se neustále honí za lepší grafikou. Jde mi především o zábavu a hratelnost, věřím že s VR je zábavy až až. Jen doufám, že když v budoucnu vyjde nová generace konzolí, což považuji za samozřejmost, tak že ta helma bude schopná k propojení na novou konzoli, která by pak dodala nový výkon hrám pro lepší vizuální grafiku, sice si na grafice nezakládám, ale u tohodle bych si přál hezké grafické zpracování her. Přece jen se člověk cítí že je více vtažený ve hře. . a čím lepé to vypadá, tím je ten požitek intenzivnější.

Malasnikov napsal:Nenech se odradit komentářema na netu od lidí kteří na to nemají prachy, tak na to nadávají že je to zbytečnost. Je to opravdu skvělej zážitek a za ty peníze to stojí. Já nelituju ani Koruny...sice je to spíš takovej doplněk k PS4 než náhrada za monitor/TV a nehraju na tom každej den, ale je to zábava a baví mě na tom hrát snad cokoliv. Je to konečně něco novýho a neokoukanýho. U klasických her se pořád vylepšuje akurát grafika ale jinak je to pořád to samý dokola. VR je naopak velkej krok dopředu, něco jako když hry přešli ze 2D na 3D. Má to velkej potenciál, dokážu si představit plno skvělých zážitků který by nám hráčům mohlo VR nabídnout. Stačí jenom aby Sony PSVR podporovalo a vydávalo hodně zajímavých her. Věřím že tomu tak bude a nebude se opakovat nepříjemná situace jako s PS Vita, která byla sama o sobě sice super, ale podpora v podobě her na tom už tak dobře nebyla a tenhle nadějnej hardware úplně zabila.

Virus   1x   Pěkné postřehy. Jen by mě zajímalo, zda u všech brejlonů se to nechá nastavit, nebo je u některých zrakových poruch lepší brýle radši nemít, popřípadě čočky? Jinak neříkám, že VR je budoucnost ale lechtivý průmysl má už jistě plno nápadů. 8-) :-D Ale vážně, hraní her taky někde začínalo a kde je dnes. Mobily to samé. Já bych řekl, že do 10 let může být VR někde, kde se nám ani nezdá. Tedy může a nemusí. Je to všechno přeci jen otázka budoucnosti. :-)Virusvirus7406    7.11.2016 00:22 Virus

Pěkné postřehy. Jen by mě zajímalo, zda u všech brejlonů se to nechá nastavit, nebo je u některých zrakových poruch lepší brýle radši nemít, popřípadě čočky? Jinak neříkám, že VR je budoucnost ale lechtivý průmysl má už jistě plno nápadů. 8-) :-D Ale vážně, hraní her taky někde začínalo a kde je dnes. Mobily to samé. Já bych řekl, že do 10 let může být VR někde, kde se nám ani nezdá. Tedy může a nemusí. Je to všechno přeci jen otázka budoucnosti. :-)

Malasnikov   6x   Nenech se odradit komentářema na netu od lidí kteří na to nemají prachy, tak na to nadávají že je to zbytečnost. Je to opravdu skvělej zážitek a za ty peníze to stojí. Já nelituju ani Koruny...sice je to spíš takovej doplněk k PS4 než náhrada za monitor/TV a nehraju na tom každej den, ale je to zábava a baví mě na tom hrát snad cokoliv. Je to konečně něco novýho a neokoukanýho. U klasických her se pořád vylepšuje akurát grafika ale jinak je to pořád to samý dokola. VR je naopak velkej krok dopředu, něco jako když hry přešli ze 2D na 3D. Má to velkej potenciál, dokážu si představit plno skvělých zážitků který by nám hráčům mohlo VR nabídnout. Stačí jenom aby Sony PSVR podporovalo a vydávalo hodně zajímavých her. Věřím že tomu tak bude a nebude se opakovat nepříjemná situace jako s PS Vita, která byla sama o sobě sice super, ale podpora v podobě her na tom už tak dobře nebyla a tenhle nadějnej hardware úplně zabila.Malasnikovmalasnikov16453    6.11.2016 15:43 Malasnikov

@ odpověď na komentář od Serif1988:Nenech se odradit komentářema na netu od lidí kteří na to nemají prachy, tak na to nadávají že je to zbytečnost. Je to opravdu skvělej zážitek a za ty peníze to stojí. Já nelituju ani Koruny...sice je to spíš takovej doplněk k PS4 než náhrada za monitor/TV a nehraju na tom každej den, ale je to zábava a baví mě na tom hrát snad cokoliv. Je to konečně něco novýho a neokoukanýho. U klasických her se pořád vylepšuje akurát grafika ale jinak je to pořád to samý dokola. VR je naopak velkej krok dopředu, něco jako když hry přešli ze 2D na 3D. Má to velkej potenciál, dokážu si představit plno skvělých zážitků který by nám hráčům mohlo VR nabídnout. Stačí jenom aby Sony PSVR podporovalo a vydávalo hodně zajímavých her. Věřím že tomu tak bude a nebude se opakovat nepříjemná situace jako s PS Vita, která byla sama o sobě sice super, ale podpora v podobě her na tom už tak dobře nebyla a tenhle nadějnej hardware úplně zabila.

Serif1988 napsal:Bylo to parádní, ještě si tam zajedu příští týden, prodavač říkal ať se tam právě ještě zastavím, že mi ukáže všechno, i filmy na tom a taky normální hry... Když se mi to zalíbí podruhé, tak je to jasný dárek k Vánocům :-)

Serif1988   1x   Bylo to parádní, ještě si tam zajedu příští týden, prodavač říkal ať se tam právě ještě zastavím, že mi ukáže všechno, i filmy na tom a taky normální hry... Když se mi to zalíbí podruhé, tak je to jasný dárek k Vánocům :-)Serif1988serif198827162    6.11.2016 11:16 Serif1988

@ odpověď na komentář od rawneox:Bylo to parádní, ještě si tam zajedu příští týden, prodavač říkal ať se tam právě ještě zastavím, že mi ukáže všechno, i filmy na tom a taky normální hry... Když se mi to zalíbí podruhé, tak je to jasný dárek k Vánocům :-)

rawneox napsal:Je to paráda, mně to přesvědčilo :) a her je na to dost a další jsou na cestě :dance:

ElementGamer   2x   Díky, teď jsi mě taky navnadil. :DElementGamerelementgamer13999    5.11.2016 22:38 ElementGamer

@ odpověď na komentář od rawneox:Díky, teď jsi mě taky navnadil. :D

rawneox napsal:Je to paráda, mně to přesvědčilo :) a her je na to dost a další jsou na cestě :dance:

rawneox   4x   Je to paráda, mně to přesvědčilo :) a her je na to dost a další jsou na cestě :dance:rawneoxrawneox17681    5.11.2016 20:49 rawneox

@ odpověď na komentář od Serif1988:Je to paráda, mně to přesvědčilo :) a her je na to dost a další jsou na cestě :dance:

Serif1988 napsal:Tak jsem si dneska VR zkoušel v Brně. Konkrétně v Olympii v sony centru. Je tam velice ochotný prodavač který se mi věnoval dlouho, vyzkoušel jsem si 3 demo hry, první byla strašidelná jízda, pak přestřelka za jízdy na dálnici a nakonec vesmírnou bitvu. Musím říct, že je to mnohem lepší než jsem si myslel, mile mě to překvapilo, je tam mnohem intenzivnější zážitek z hraní. Teď přemýšlím zda si to koupit, nebo počkat až vyjde za pár let nová a lepší technologická verze, která využije lepší grafický kabát, ikdyž mi ani u tohodle nepřišla špatná grafika. Tak nevím, pokud si to koupím, tak asi až vyjde více her a taky zábavnější hry, bohužel to asi do Vánoc nebude, ikdyž by to byl pěkný dárek pod stromkem...

Serif1988   1x   Tak jsem si dneska VR zkoušel v Brně. Konkrétně v Olympii v sony centru. Je tam velice ochotný prodavač který se mi věnoval dlouho, vyzkoušel jsem si 3 demo hry, první byla strašidelná jízda, pak přestřelka za jízdy na dálnici a nakonec vesmírnou bitvu. Musím říct, že je to mnohem lepší než jsem si myslel, mile mě to překvapilo, je tam mnohem intenzivnější zážitek z hraní. Teď přemýšlím zda si to koupit, nebo počkat až vyjde za pár let nová a lepší technologická verze, která využije lepší grafický kabát, ikdyž mi ani u tohodle nepřišla špatná grafika. Tak nevím, pokud si to koupím, tak asi až vyjde více her a taky zábavnější hry, bohužel to asi do Vánoc nebude, ikdyž by to byl pěkný dárek pod stromkem...Serif1988serif198827162    5.11.2016 14:39 Serif1988

Tak jsem si dneska VR zkoušel v Brně. Konkrétně v Olympii v sony centru. Je tam velice ochotný prodavač který se mi věnoval dlouho, vyzkoušel jsem si 3 demo hry, první byla strašidelná jízda, pak přestřelka za jízdy na dálnici a nakonec vesmírnou bitvu. Musím říct, že je to mnohem lepší než jsem si myslel, mile mě to překvapilo, je tam mnohem intenzivnější zážitek z hraní. Teď přemýšlím zda si to koupit, nebo počkat až vyjde za pár let nová a lepší technologická verze, která využije lepší grafický kabát, ikdyž mi ani u tohodle nepřišla špatná grafika. Tak nevím, pokud si to koupím, tak asi až vyjde více her a taky zábavnější hry, bohužel to asi do Vánoc nebude, ikdyž by to byl pěkný dárek pod stromkem...

Serif1988   1x   Tak jsem si dneska VR zkoušel v Brně. Konkrétně v Olympii v sony centru. Je tam velice ochotný prodavač který se mi věnoval dlouho, vyzkoušel jsem si 3 demo hry, první byla strašidelná jízda, pak přestřelka za jízdy na dálnici a nakonec vesmírnou bitvu. Musím říct, že je to mnohem lepší než jsem si myslel, mile mě to překvapilo, je tam mnohem intenzivnější zážitek z hraní. Teď přemýšlím zda si to koupit, nebo počkat až vyjde za pár let nová a lepší technologická verze, která využije lepší grafický kabát, ikdyž mi ani u tohodle nepřišla špatná grafika. Tak nevím, pokud si to koupím, tak asi až vyjde více her a taky zábavnější hry, bohužel to asi do Vánoc nebude, ikdyž by to byl pěkný dárek pod stromkem...Serif1988serif198827162    5.11.2016 14:10 Serif1988

Tak jsem si dneska VR zkoušel v Brně. Konkrétně v Olympii v sony centru. Je tam velice ochotný prodavač který se mi věnoval dlouho, vyzkoušel jsem si 3 demo hry, první byla strašidelná jízda, pak přestřelka za jízdy na dálnici a nakonec vesmírnou bitvu. Musím říct, že je to mnohem lepší než jsem si myslel, mile mě to překvapilo, je tam mnohem intenzivnější zážitek z hraní. Teď přemýšlím zda si to koupit, nebo počkat až vyjde za pár let nová a lepší technologická verze, která využije lepší grafický kabát, ikdyž mi ani u tohodle nepřišla špatná grafika. Tak nevím, pokud si to koupím, tak asi až vyjde více her a taky zábavnější hry, bohužel to asi do Vánoc nebude, ikdyž by to byl pěkný dárek pod stromkem...

rawneox   2x   Nepřišlo mi, že by šlo o nějaká dema. . PS VR mám doma a HTC Vive i Oculus Rift jsem několikrát zkoušel po showroomech v DE i ČR. . Dle mého to má obrovský potenciál. . a hry, které zabírají 3-4 hodiny ve VR, taky nelze považovat za dema, poněvadž bychom mohli takto označovat i každoroční kampaň CoD, BF apod. ;)rawneoxrawneox17681    5.11.2016 10:06 rawneox

@ odpověď na komentář od Viky.05:Nepřišlo mi, že by šlo o nějaká dema. . PS VR mám doma a HTC Vive i Oculus Rift jsem několikrát zkoušel po showroomech v DE i ČR. . Dle mého to má obrovský potenciál. . a hry, které zabírají 3-4 hodiny ve VR, taky nelze považovat za dema, poněvadž bychom mohli takto označovat i každoroční kampaň CoD, BF apod. ;)

Viky.05 napsal:Ty první VR jsou jen demo. Jak PS VR, tak HTC nebo třeba Oculus. Zkusí jestli to lidi budou kupovat a když ne, tak víc her nebude. Můj názor je, že VR je slepá vývojová větev. Myslím, že větší potenciál má AR. Nezapominejme, že VR tu už byl a neujal se...

Viky.05    Ty první VR jsou jen demo. Jak PS VR, tak HTC nebo třeba Oculus. Zkusí jestli to lidi budou kupovat a když ne, tak víc her nebude. Můj názor je, že VR je slepá vývojová větev. Myslím, že větší potenciál má AR. Nezapominejme, že VR tu už byl a neujal se...Viky.05viky0531530    5.11.2016 09:30 Viky.05

Ty první VR jsou jen demo. Jak PS VR, tak HTC nebo třeba Oculus. Zkusí jestli to lidi budou kupovat a když ne, tak víc her nebude. Můj názor je, že VR je slepá vývojová větev. Myslím, že větší potenciál má AR. Nezapominejme, že VR tu už byl a neujal se...Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Miky člen redakce   1x   Her je hodně, stačí se podívat na PlayStation Store, ale vše to jsou takové hříčky. Některé jsou dost zábavné. Pokud očekáváte, že na PS4 v PS VR budou hry jako na klasické PS4, tak to jen tak nebudou. Ta konzole na to nemá výkon. Na PS VR budou zatím jen menší kousky, případně něco vystřiženého z normálních her.Mikymiky3    4.11.2016 22:52 Miky

@ odpověď na komentář od Starochoff:Her je hodně, stačí se podívat na PlayStation Store, ale vše to jsou takové hříčky. Některé jsou dost zábavné. Pokud očekáváte, že na PS4 v PS VR budou hry jako na klasické PS4, tak to jen tak nebudou. Ta konzole na to nemá výkon. Na PS VR budou zatím jen menší kousky, případně něco vystřiženého z normálních her.

Starochoff napsal:No, tak nevím. Nejprve se v recenzi mluví, jak už při uvedení je tolik her, že si vybere každý, a pak tu jsou uvedeny jen hříčky. Plus simulátor s grafikou tak špatnou, že není vidět, na kterou stranu je zatáčka a pak EVE, který jediný by snad stál za to - ale opět je to jen jednohubka na pár minut, zkažená mikrotransakcemi.
Takže zatím nic. Počkám, jestli se na VR budou dělat i skutečné HRY a jestli budou vypadat aspoň trochu k světu.

Ratos    Presne....Ratosratos11417    4.11.2016 22:50 Ratos

@ odpověď na komentář od Starochoff:Presne....

Starochoff napsal:No, tak nevím. Nejprve se v recenzi mluví, jak už při uvedení je tolik her, že si vybere každý, a pak tu jsou uvedeny jen hříčky. Plus simulátor s grafikou tak špatnou, že není vidět, na kterou stranu je zatáčka a pak EVE, který jediný by snad stál za to - ale opět je to jen jednohubka na pár minut, zkažená mikrotransakcemi.
Takže zatím nic. Počkám, jestli se na VR budou dělat i skutečné HRY a jestli budou vypadat aspoň trochu k světu.

Starochoff   1x   No, tak nevím. Nejprve se v recenzi mluví, jak už při uvedení je tolik her, že si vybere každý, a pak tu jsou uvedeny jen hříčky. Plus simulátor s grafikou tak špatnou, že není vidět, na kterou stranu je zatáčka a pak EVE, který jediný by snad stál za to - ale opět je to jen jednohubka na pár minut, zkažená mikrotransakcemi.
Takže zatím nic. Počkám, jestli se na VR budou dělat i skutečné HRY a jestli budou vypadat aspoň trochu k světu.
Starochoffstarochoff2655
    4.11.2016 18:17
Starochoff

No, tak nevím. Nejprve se v recenzi mluví, jak už při uvedení je tolik her, že si vybere každý, a pak tu jsou uvedeny jen hříčky. Plus simulátor s grafikou tak špatnou, že není vidět, na kterou stranu je zatáčka a pak EVE, který jediný by snad stál za to - ale opět je to jen jednohubka na pár minut, zkažená mikrotransakcemi.
Takže zatím nic. Počkám, jestli se na VR budou dělat i skutečné HRY a jestli budou vypadat aspoň trochu k světu.

DERO    Láká mě to snad ode dne co to oznamili ... ale furt nevím jestli by mi to pak zbytečně nelezelo doma někde v rohu a nebo ze to koupim a za půl roku bude model s lepším rozlišením atd. .... tak jsem si řekl jasně počkám na "PS5" a pokud se budou vrka vyvíjet tak určitě budou v bundlu s PS5 .... a to už by pak mohlo být to pravé ořechové.DEROdero8641    4.11.2016 11:49 DERO

Láká mě to snad ode dne co to oznamili ... ale furt nevím jestli by mi to pak zbytečně nelezelo doma někde v rohu a nebo ze to koupim a za půl roku bude model s lepším rozlišením atd. .... tak jsem si řekl jasně počkám na "PS5" a pokud se budou vrka vyvíjet tak určitě budou v bundlu s PS5 .... a to už by pak mohlo být to pravé ořechové.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Robbi   2x   Malasnikov- Doufám, že ps pro vrátí ve vr drive clubu původní kabátek :thumbup:Robbirobbi42288    4.11.2016 08:32 Robbi

Malasnikov- Doufám, že ps pro vrátí ve vr drive clubu původní kabátek :thumbup:

Ratos   3x   Ja si myslim ze varim dobre:) zatim si nikdo nestezoval:)Ratosratos11417    4.11.2016 08:11 Ratos

@ odpověď na komentář od Lootmaster:Ja si myslim ze varim dobre:) zatim si nikdo nestezoval:)

Lootmaster napsal:Ratos: Já bych se tomu tolik nebránil , alespoň přestane přítelkyně jíst vězeňskou stravu z ešusu :D ...

Lootmaster   2x   Ratos: Já bych se tomu tolik nebránil , alespoň přestane přítelkyně jíst vězeňskou stravu z ešusu :D ...Lootmasterlootmaster5989    4.11.2016 07:49 Lootmaster

Ratos: Já bych se tomu tolik nebránil , alespoň přestane přítelkyně jíst vězeňskou stravu z ešusu :D ...

Ratos   4x   Asi jsem na tohle uz moc starej, ale nelaka me to ani trochu (a to ani zkouset) ... davam radeji prednost klasickemu hrani a za sebe me celkem stve ze radeji investuji penize do neceho co stejne bude dokonale az za nekolik let, radeji bych poradny exkluzivni hry , nez nejakej simulator kuchyne....Ratosratos11417    4.11.2016 07:46 Ratos

Asi jsem na tohle uz moc starej, ale nelaka me to ani trochu (a to ani zkouset) ... davam radeji prednost klasickemu hrani a za sebe me celkem stve ze radeji investuji penize do neceho co stejne bude dokonale az za nekolik let, radeji bych poradny exkluzivni hry , nez nejakej simulator kuchyne....

Malasnikov   4x   Mě se teda nedělá špatně u ničeho. Je to luxus! Za chvilku bude doma PS4 Pro, tak jsem zvědavej jestli ty hry pak budou vypadat ještě líp. Hlavně ten Driveclub VR by to potřeboval no. Jsem se díval že je v seznamu her podporujících PS4 Pro, tak uvidíme.Malasnikovmalasnikov16453    4.11.2016 00:54 Malasnikov

Mě se teda nedělá špatně u ničeho. Je to luxus! Za chvilku bude doma PS4 Pro, tak jsem zvědavej jestli ty hry pak budou vypadat ještě líp. Hlavně ten Driveclub VR by to potřeboval no. Jsem se díval že je v seznamu her podporujících PS4 Pro, tak uvidíme.

rawneox   1x   Jde to připojit ke všemu co má HDMI výstup, ovšem jen jako zobrazovač/monitor = bez 3D VR efektu. .rawneoxrawneox17681    3.11.2016 22:51 rawneox

@ odpověď na komentář od Playman:Jde to připojit ke všemu co má HDMI výstup, ovšem jen jako zobrazovač/monitor = bez 3D VR efektu. .

Playman napsal:Konečně se to začalo vyrábět masově. Ještě pár let a vychytají se všechny mouchy a hlavně spadně ještě více cena. Konečně to není žádné sci-fi! Super! A na PC to nejde připojit že? :-)

neilz    da se to v praze uz nekde otestovat ?neilzneilz19931    3.11.2016 22:31 neilz

da se to v praze uz nekde otestovat ?

Miky člen redakce   1x   Moje přítelkyně u DriveClubu VR vydržela do první zatáčky, i s načtením hry a menu cca minutu, poté sundala headset. Hry v rámci PS VR Worlds ji problémy nedělaly. Já sám jsem se divil, že mi to nic nedělá, když trpím závratěmi.Mikymiky3    3.11.2016 22:01 Miky

Moje přítelkyně u DriveClubu VR vydržela do první zatáčky, i s načtením hry a menu cca minutu, poté sundala headset. Hry v rámci PS VR Worlds ji problémy nedělaly. Já sám jsem se divil, že mi to nic nedělá, když trpím závratěmi.

CzePavel99   3x   Ještě chvíli počkám, ale plánuji :)CzePavel99czepavel9911259    3.11.2016 21:55 CzePavel99

Ještě chvíli počkám, ale plánuji :)

Playman   3x   Konečně se to začalo vyrábět masově. Ještě pár let a vychytají se všechny mouchy a hlavně spadně ještě více cena. Konečně to není žádné sci-fi! Super! A na PC to nejde připojit že? :-)Playmanplayman62    3.11.2016 21:37 Playman

Konečně se to začalo vyrábět masově. Ještě pár let a vychytají se všechny mouchy a hlavně spadně ještě více cena. Konečně to není žádné sci-fi! Super! A na PC to nejde připojit že? :-)

bounty[cz]    U nás doma na tom nikdo hrát nechce. Bratra z toho prý bolí oči, tátovi se z toho točí hlava a mámu to vůbec nezajímá. Celkem se divím, že žádné znatelné problémy sám nemám, když se mi dělalo špatně z 3D filmu, i když v kině to bylo o něčem jiném...bounty[cz]bountycz8364    3.11.2016 21:30 bounty[cz]

U nás doma na tom nikdo hrát nechce. Bratra z toho prý bolí oči, tátovi se z toho točí hlava a mámu to vůbec nezajímá. Celkem se divím, že žádné znatelné problémy sám nemám, když se mi dělalo špatně z 3D filmu, i když v kině to bylo o něčem jiném...

ElementGamer   1x   Radši si počkám. Je to sice skvělé, ale jde to dost rychle dopředu, takže se vyplatí pár měsíců počkat.ElementGamerelementgamer13999    3.11.2016 21:12 ElementGamer

Radši si počkám. Je to sice skvělé, ale jde to dost rychle dopředu, takže se vyplatí pár měsíců počkat.

Lootmaster   2x   Přemýšlím , že bych skusil kombo na vánoce:D ps4 pro + VR díky za special.Lootmasterlootmaster5989    3.11.2016 20:19 Lootmaster

Přemýšlím , že bych skusil kombo na vánoce:D ps4 pro + VR díky za special.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Právě vychází

» release list

Nové články

Preview | Recenze | Speciály
 

Ve víru věků – deskovka

Speciál - 16.3.2018
 
Ve víru věků – deskovka

Budujte své impérium a zanechejte odkaz budoucím generacím.

 
 
 
Assassin’s Creed: Origins - Kletba faraonů

Théby a Údolí králů. Přesně tam nás pošle v pořadí druhé DLC pro Assassin’s Creed: Origins. Stojí ale nové dobrodružství za to?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole
 
 
Feudal Alloy – dojmy z hraní

Chopte se meče a akvárka, jdou se rozbíjet stroje!

 
Přečíst celý článek»Autor: barlow - Platforma: PC a konzole
 
 
Wolfenstein 2: The Freedom Chronicles – The Deeds of Captain Wilkins

Jak se povedl poslední pokus o vytvoření dodatečného obahu pro Wolfenstein 2: The New Colossus?

 
Přečíst celý článek»Autor: Cvrnda - Platforma: PC a konzole
 

Q.U.B.E. 2

Recenze - 13.3.2018
 
Q.U.B.E. 2

Pokračování indie hry Q.U.B.E. na sebe nechalo čekat více jak šest let. Má ovšem druhý díl co nabídnout?

 
Přečíst celý článek»Autor: Honzas4400 - Platforma: PC a konzole