Investiční skupina CtW, jejímž posláním je činit společnosti odpovědnými za nezodpovědné a neetické chování a nadměrné odměňování manažerů, začala tvrdit, že rekordní minulý rok pro společnost Activision Blizzard, kdy cena akcií z 56 dolarů povyskočila na 92, spustil speciální klauzuli, díky níž ředitel společnosti, Bobby Kotick, má mít právo na bonus ve výši až 200 miliónů dolarů (téměř 4,4 miliardy korun).
Skupina tento bonus následně kritizovala a ptala se, zda by měl být Kotick odměněn i přes to, že tento celofiremní úspěch se dá alespoň částečně připsat i okolnostem, jenž jsou mimo jeho kontrolu.
„I když je zvýšení ceny akcií společnosti Activision chvályhodné, tak jak jsme uvedli v loňském roce a nadále tvrdíme, tento úspěch sám o sobě neospravedlňuje takový podstatný mzdový bonus pro ředitele. Existuje mnoho faktorů, které mohou přispět ke zvýšení ceny akcií, jenž nelze přímo přičíst vedení Koticka. Například používání videoher jako jedna z mála možností zábavy, které jsou k dispozici uprostřed pandemie COVID-19, byl přínosem pro mnoho společností v herním průmyslu bez ohledu na talenty nebo strategická rozhodnutí.“ – uvedl Michael Varner, ředitel výzkumu pro magazín GameSpot.

Tato zpráva následně přichází jen den poté, co Jason Schreier informoval o tom, že Activision Blizzard musel kvůli pokračujícímu dopadu pandemie upravit svůj obchodní model, pročež propustil méně jak 2 % svých pracovních sil (celkově to dělá kolem 190 lidí), a to včetně 50 zaměstnanců, kteří se zabývali e-sportem a dalšími živými eventy.
Já si třeba z univerzity, kde byla ekonomika jen okrajem, vybavuji slova lektora o inteligentních podnicích, kde zisky investují zpět do podniku, aby dál rostl a zlepšoval se – dlouhodobý zisk > krátkodobý zisk. Tato výplata mi zrovna jako taková investice nepřijde, sice ho možná motivuje k dalším výkonům, ale vzhledem k situaci za tímto růstem zřejmě vůbec jeho výkon nebyl. Pak tedy tato odměna je jen vysáváním kapitálu pro jeho osobní obohacení se na úkor celého podniku a jeho zaměstnanců.
Jak si vůbec velká zlá korporace může dovolit vyhodit 50(!) pořadatelů live eventů a neplatit je minimálně další rok za to, že nic nedělaj, protože je všechno uzavřený-
Nějak v tom nevidím problém. Pokud má ve smlouvě že když pod svým vedením přehoupne akcie přes danou hodnotu tak dostane bonus tak přeci nezáleží na tom jak a proč. To že propustí zaměstnance kteří jsou k ničemu a jsou snadno nahraditelní tak v tom taky nevidím nic špatného. Má si tam držet vyžírky co nic nedělají a jen popíjejí kafe? Očividně je nepropouští proto že by byla firma v krizi.
Částečně souhlasím. V dnešní Covidové době je zřejmé, že některé pracovní pozice postrádají smysl a nebo že pro některé zaměstnance jednoduše není práce. Přecijen v Blizzardu nepracují jen herní vývojáři. Na druhou stranu ten finanční bonus je fakt trochu přehnaně velký. Takové prachy bych nestihl utratit ani za pět životů.
To jo ale Activision Blizzard má skoro 775 milionů akcií mezi akcionáři. Cenu každé z nich zvedl o 36 dolarů. Pod jeho vedením hodnota firmy na akciovém trhu tedy stoupla o nějakých 28 miliard. A on z toho dostane všimné ani né jedno procento z toho co virtuálně vidělal. Jestli počítám správně. Nikdo nevěděl že to bude 200 milionů – třeba má jen ve smlouvě že jednou za rok dostane bonus jednoho procenta hodnoty kterou firma pod jeho vedením získá. To je jako když si třeba herec vezme část podílu ze zisku namísto klasického honoráře a z filmu se stane totální hit. Nikdo na začátku neví kolik na tom vydělá (a jestli vůbec) jen má ve smlouvě že dostane pár procent ze zisku. Tady akcie vyletěli a bonus mu bude dělat kolem 200 milionů. Kdyby to flákal dostal by třeba jen 20 a moc lidí by se nad tím díky velikosti firmy nepozastavilo.
Na Vortexu psali, že si těch 200 milionů pro sebe navrhl sám
Nebudu tady spekulovat, jak přesně ty své bonusy má ve smlouvě formulované, ale problém je podle mě už jen to, že ta částka ve smlouvě nemá nějaký strop. A myslím, že růst ceny akcií nestojí jen a pouze na jeho osobě. Určitě by bylo férovější tu částku plošně rozdělit mezi zaměstnance celé firmy a jistě by měl takový krok mnohem větší motivační efekt. Ale samozřejmě mi je jasné, že ve férovém světě nežijeme.
Jelikož je psáno „nárok na bonus až ve výši“ tak půjde o procenta což by naznačovalo i to jak píšeš ty že ten bonus nemá strop – i když jsem originál nečetl tak to může být i překladem. Každopádně u jakéhokoliv výkyvu čehokoliv jsou nějaké další faktory takže nikdy to není práce jedné síly. Můžeš roztáhnout plachtu ale i tak ti bez větru ten vor na jezeře nepopluje. Stejně tak ti nepopluje bez plachty i když bude foukat. Ale říct že nemáš právo doplout do přístavu protože jediné co jsi udělal je že jsi roztáhl plachtu a začalo foukat samo od sebe což neovlivníš ale je to přirozená vlastnost počasí – tak to je docela nešikovné. Tady se snaží mu popřít právo na odměnu (za to že roztáhl plachtu) na základě pružnosti trhu (vítr) což je jedna z jeho základních vlastností. A prémie pro zaměstnance už spravuje právě ředitel a nepochybuju o tom že při takovém skoku na hodnotě jich rozdal dostatek – určitě mají nějaké odbory.
Tohle je častá zhouba velkých firem. Ohlásí se propouštění zaměstnanců a následně si ve vedení vypíší nehorázné odměny… a je úplně jedno, jak pracujete.
Kapitalismus je ZLO. Nejprve vyhodí Ty kteří dřou a pak jeden mamrd dstane amorální částku ze které by žili cele kraje v chudých částech světa měsíce.
Kapitalismus sám o sobě špatný není.
Kapitalismus dohnaný do extrému, ten špatný rozhodně je.
Stejně jako jakékoliv jiné uspořádání, dohnané do extrému…
Proto máme svobodu, jako možnost, aby se v politice i společnosti různé systémy hlídaly navzájem a vyvažovaly.
Doufám, že tu nebudete tvrdit, že ty systémy fungují. Realisticky totiž máme „svobodu“ asi takovou jako ryba v akvárku.
Ukaž mne ty jiné systémy, vidím jen jeden, a ten je neudržitelný.
„Skutečným účelem socialismu je překonat predátorskou fázi lidského vývoje.“ Albert Einstein
Soukromý kapitál tíhne k tomu, aby byl soustřeďován do několika rukou, částečně díky soutěžení mezi kapitalisty, částečně proto, že technický rozvoj a rostoucí dělba práce podněcují vytváření větších výrobních celků na úkor menších. Výsledkem tohoto vývoje je oligarchie soukromého kapitálu, neobyčejná moc, již nelze účinně kontrolovat ani demokraticky organizovanou politickou společností. Je to proto, že členové zákonodárných sborů jsou vybíraní politickými stranami, do značné míry financovanými nebo jinak ovlivňovanými soukromými kapitalisty, kteří, ryze z praktických důvodů, oddělují voličstvo od zákonodárců. Výsledkem je, že zástupci lidu ve skutečnosti nedostatečně chrání zájmy neprivilegovaných složek obyvatelstva. Navíc, ve stávajících podmínkách, soukromí kapitalisté nevyhnutelně kontrolují, přímo či nepřímo, hlavní zdroje informací (tisk, rozhlas, vzdělávání). Proto je pro jednotlivého občana extrémně obtížné, a ve skutečnosti ve většině případů zcela nemožné, aby došel k objektivním závěrům a rozumně využíval svá politická práva.
ALBERT EINSTEIN: Proč socialismus?
Každý systém je tak dobrý nebo špatný, jací jsou lidi, kteří ten systém tvoří a řídí.
Já bych ti doporučil podívat se na jeho životopis. Je to brutálně chytrý „mamrd“ a podle zásluhy má takovou mzdu. Na tvůj komunistický (oh pardon, vy tomu dneska říkáte „demokratický socialismus“) manifest raději reagovat nebudu.
Tohoto šílence jsem musel na fcb zablokovat, když mi začal postovat pod mé příspěvky komunistické sračky. Bacha na něho!
no jo, za to můžou Warzony kde si každej kiddo koupí battlepas