Americké herecké odbory SAG-AFTRA budou hlasovat o rozšíření stávek o videoherní průmysl. Filmoví a seriáloví herci stávkují ve Spojených státech už skoro dva měsíce od chvíle, kdy se připojili ke scenáristům. Odbory společně usilují o zvýšení platů a ochranu před nahrazením umělou inteligencí. Na herní společnosti mají stejné požadavky.
Odbory jednají s Activisionem, Disney, EA, Epic Games, Insomniac Games, Take 2 Productions a WB Games. Kromě zmiňované ochrany před AI, která má ohrožovat umění i živobytí herců, žádají zvýšení platů o 11 %.
„Opět se setkáváme s chamtivostí a neúctou zaměstnavatelů. Umělá inteligence opět ohrožuje naše členy a omezuje jejich možnost pracovat. A SAG-AFTRA se opět staví proti tyranii,“ zní vyjádření odborové organizace, „voice a performance capture už patří k nejpokročilejším způsobům využití AI: hrozba je tu a je reálná.“
„Jednáme v dobré víře a doufáme, že co nejdříve dosáhneme oboustranně výhodné dohody,“ říká pro BBC zástupkyně herních společností. O připojení ke stávkám budou odbory hlasovat během září. Dosud vedly stávky k odložení řady filmů a seriálů, nejvýraznějším příkladem je zřejmě druhá Duna režiséra Denise Villeneuva.
Všichni ostatní lidé se musí přizpůsobovat světu a jeho aktuální poptávce po schopnostech, povědomí, vzdělání a celkově toho co by člověk měl umět aby se uživil. Musí studovat, dělat si rekvalifikace, pracovat jako stážista, rozšiřovat své zkušenosti a zručnost nebo tahat za nitky aby se uplatnil no a pak tu jsou „umělci“ kteří si chtějí vykřičet záruky toho že se pro ně vždy uměle vytvoří nějaká práce jen proto aby jim neklesla životní úroveň nebo si nemuseli hledat obor ve kterém najdou lepší uplatnění a budou tam více relevantní… Holt když vašemu oboru odzvoní tak si musíte najít jiný. Když vymysleli budíky tak taky knocker-upperům moc jiného nezbývalo než si najít jinou práci. Takže vyjednávání musí být krátké a jasné… NOPE.
Aha, už se těším až filmy a hry budou namluvené robotama a animace se budou dělat ručně, nebo místo herců bude dělat motion capture programátor. Mě je to asi celkem jedno, jen jsem zvědavý na kvalitu. Já jsem celkem rád, že v některých více příběhových hrách najdu i známé herce, ale klidně to oželím
Nic z toho ani nepoznáš. AI text na řeč byl na velmi vysoké úrovni už před lety a kdejaký hlas ti řekne i to co ten člověk nikdy neřekl naživo a animace budou taky generované podle instrukcí protože stavba člověka se asi jen tak nezmění.
Když to byla jen stávka scénaristů, byl jsem rád, že se tím zákonitě jako následek zpomalí šíření progresivistické propagandy v amerických filmech a seriálech. Připomnělo mi to mem z doby covidu, že zavření amerických univerzit spíše zabrání šíření neomarxismu, než šíření covidu.
Když se k nim přidali herci, moje naděje to ješte více povzbudilo. Společnost samozřejmě potřebuje nějakou formu zábavy pro rozptýlení. Potřebuje svůj chléb a hry. Ale pokud je zábavy nadbytek a u „umělců“, jako jsou herci, je převis nabídky nad poptávkou, je to jasný signál, že trh je nasycený a že bude vhodné si hledat práci v jiném oboru. Místo toho požadování vyšších platů je úplně mimo mísu a ignoruje zákonitosti ekonomiky.
Podobné rozčarování čeká spousty absolventů postfaktických pseudoumanistických pseudosociologických oborů na vysokých školách, kteří nakonec budou rádi, když se uvrtají v nějaké neziskové organizaci anebo si najdou pár sebemrskačských zvrhlíků, kteří je budou platit za to, že jim budou přednášet o kritické rasové teorii, o nástrahách hierarchického uspořádání, patriarchátu, stereotypech a sexuálních úchylkách.
Pokud se tahle vlna přenese i na videoherní průmysl, tak ještě lépe. Spousta malých nezávislých studií dokáže produkovat kvalitní hry, ale velké hry z korporátních továren na hry jsou pro mne nestravitelný a nehratelný propagandistický brak. Poslední velké hry, které se mi opravdu líbily a byly ještě rozumně udělané, takže jsem si je koupil, byly Zaklínač 3 a Kingdom Come: Deliverance.
S exportovanou kulturou ze „Západu“ je hodně věcí už dlouhou dobu zásadně špatně a pokud se to začíná hroutit samo od sebe, tak to vidím jako velmi prospěšnou věc a jako signál neudržitelnosti uměle vynucovaného stavu.
Je to tak, nechce se jim makat. Rozpočty astronomické a výsledek slabota. Pokud jich 80 % odejde, nikdo po nich pátrat nebude.
Filmový či herní průmysl není pozice skladníka nebo prodavačky, kam vemou každého, když člověk neví kam by jinam šel. Do tohohle průmyslu se dostaneš tím, že se na to roky připravuješ protože ty tuhle konkrétní práci chceš. Takže říct, že se jim nechce pracovat v práci, na kterou se roky připravovali moc smysl nedává. Leda že by zaměstnavatel s nimi nějakým způsobem zametal, což se nelíbí nikomu.
To vidíš moc optimisticky. Je to velký byznys. Blbec dostane peníze a musí sehnat lidi. Najde lidi podle sebe, takže další blbce. A nakonec je z toho něco jako Starfield. Hromada peněz a skutek utek.
Proto kolega zmiňoval indie scénu. Tvorba je vždy o talentu a dnes ho v dobře placených pozicích moc nenajdeš. O tom to je. Nikomu nebude scházet přeplacený lempl, který stejně nic neumí. Ti dobří si vždy něco najdou a nedělají protesty. AI není konkurence pro talentované lidi.
Ty to zase vidíš moc kriticky. To ale jak hra nakonec vyjde rozhodne často ten blbec co dostane peníze. Příjde s tím, že chce tohle, chce to takhle, chce to do téhle doby. Zaměstnanci můžou maximálně vyjádřit svůj názor, ale když ho smete ze stolu, tak už neudělají nic. Můžeš být sebelepší, ale když ti někdo dá těžký úkol a málo času na to, tak jasně, že to neuděláš na 100%. A tohle je přesto co indie scéna nemá. Nemáš za prdelí žádného blbého kravaťáka, který ti říká co máš jak dělat a kdy to má být hotový protože nám utíkají prachy.
To je právě to, jak to vidíš. Pokud za něco stojíš, nikdy neděláš hloupé věci. Když potřebuješ více času, tak je dostaneš. Akorát Vávra brečel, že nebyly peníze, tak nic nejde. To jsou výmluvy a takoví lidé jsou v těch protestech.
Průměrný člověk od skvělého se liší v tom, že ten skvělý ty věci dokáže udělat. Průměrný hledá akorát výmluvy (a protesty).
To mi na tom vadí. Nikdo tě nikdy do ničeho nenutí, vše je dobrovolné a pokud chceš dělat, tak můžeš. Ani to není protest z ČR, ale USA, kde jsou řádově lepší šance.
Když potřebuješ více času, tak ho vždy rozhodně nedostaneš. Kdyby to bylo takhle jednoduché, tak by neexistovali ani crunche. Třeba takový Cyberpunk více času nedostal, i když vývojáři naléhali, aby se hra odložila. Ale to by přišel hate od fanoušků, klesli by akcie, zkrátka nepředstavitelné věci pro „korporát“, zvlášť když se naučil, že dneska hráči odpustí a skousknou leccos.
Skvělý člověk je ale pořád člověk. Dejme tomu, že skvělý člověk udělá svoji práci za 3 týdny, ten průměrný za měsíc. Ale co bude když se skvělému člověku nařídí, aby tu práci udělal za 2 týdny? Ta kvalita prostě bude klesat chtě nechtě protož tyhle věci jsou často dlouhodobé. To si pak na tobě vybere daň.
Sice tě nikdo do nečeho v podstatě nenutí a můžeš kdykoli odejít, ale často z ekonomických třeba nemůžou. Nebo třeba mají peněz dost a můžou jít jinam, ale tam to může fungovat stejně, třeba i hůř.
Naštěstí je vždy možnost nehrát jen hry dovezené ze Západu. Je zde pestrá nabídka japonských her.
Ano, dá se hrát hry odjinud anebo dá se hrát menší nezávislé hry. I ty dvě velké hry, které jsem uvedl, že jsem si naposled koupil (Zaklínač 3 a KCD), nejsou „západního typu“ a nejsou ze „Západu“. Zmínil jsem „Západ“ proto, že tahle stávka se týká části „Západu“ a pokud by se „západní videoherní průmysl“ přidal ke stávce, virtuálně by tím vzniklo místo na trhu, které by mohly zaplnit hry odjinud, které by dostaly šanci široké veřejnosti ukázat, že jde dělat velké hry bez propagandy a přitom být úspěšný. Kdyby ta potenciální dočasná absence „západních“ her vedla k trvalé změně charakteru nabízených her na trhu, bylo by to z mého pohledu to nejlepší, co se herní kultuře mohlo přihodit.
Jistý výběr stále je, ale přeci jen je příjemnější, když člověk není vystaven neustálé „masáži“.
OMG, oni nezažili socialismus, tak to mají teď. Je to smutný. V zemi takových možností tolik lemplů.
Ať ve hrách zakážou AI úplně. Jak rychle by brečeli, aby to zase povolili, protože by nemohli kašlat na optimalizaci, odfláknout to a spoléhat na DLSS a FSR, aby to vůbec chodilo.
Ve hrách je nepotřebujeme vůbec
at stavkuji, ale potom aby se nedivili, az se nebudou mit kam vratit, az je AI zcela nahradi, nikomu chybet nebudou…
za průmyslové revoluce taky ničili stroje. ale budou se muset smířit s tím, že už je nikdo nepotřebuje
AI je za mě dobrý sluha, ale velmi špatný plán. Auta pomalu jezdí sami, jídlo ve fastfoodu nám doveze robot, drony nám přiletí s balíčkem a někdo si pomocí AI vytvoří obrázek a hned se považuje za umělce. Podle mě se to zanedlouho roznese i dál než jen do herního/filmového průmyslu. Já jim rozhodně fandím ať dojdou k nějakéhé rozumné domluvě.
strach z toho nemám, upřímně lidičky kolik herních restů každému z vás zbývá ? 🙂 máme co hrát na dlouhé roky dopředu😇
Osobně jsem herně docela vybiravy a jelikož je hraní jeden z mých koníčku tak těch restu mám uplne minimum… už teď vychází zlomek her co na přelomu tisíciletí takže ještě větší výpadek by mě docela mrzel.
coze? Her vychazi rok od roku vice, desitky zajimavych kousku se me kupi mnohonasobne rychleji, nez stiham dohravat a to hrani venuju opravdu hodne casu…
asi tak
sam am asi 1500 her ktere mam v knihovne a cekaji na pruchod 
Tak nejsem sám.
A taky pořád kupujete další, protože ty nové určitě zahrajete? Nakonec obvykle skončej jako ty ostatní.
Spíš na důchod