Neony, rychlá auta, lidé napumpovaní kybernetickými serepetičkami. Rychle vydělané peníze, rychlé životy, rychlé smrti. I přes to všechno, co se před třemi lety dělo okolo vydání Cyberpunku 2077, něco se mu nedalo upřít: Night City mělo atmosféru. Některé scény byly natočené a odvyprávěné tak, že se vám zabořily do mozku a nedovolily zapomenout. A zoufalí obyvatelé velkoměsta si s sebou nesli charisma i nespočet tragických a zajímavých příběhů. To samé se vrací v DLC s podtitulem Phantom Liberty.
- Platforma: PC, PlayStation 5 (recenzovaná verze), Xbox Series X/S
- Datum vydání: 26. 9. 2023
- Vývojář: CD Projekt Red
- Vydavatel: CD Projekt Red
- Žánr: akční RPG
- Česká lokalizace: ano
- Multiplayer: ne
- Dat ke stažení: celá hra 89,73 GB (PlayStation verze)
- Herní doba: 15 až 25 hodin
- Cena: 799 Kč
Dalo by se očekávat, že půjde o pouhý “doplněk” plné hry. O uzavřený příběh, který nebude mít moc velký dopad na život hlavního hrdiny či v mém případě hrdinky V. Jako by se ale vývojáři ze studia CD Projekt Red rozhodli ukázat, jak celou dobu svou hru zamýšleli. Jak si představovali některé prvky – od soubojů po přirozenější zapojení rozhodování do misí a dialogů.
Nemá smysl si připomínat všechny problémy, které před skoro třemi roky provázely vydání Cyberpunku 2077. Ne že by měly být zapomenuty, ale jednoduše o nich bylo napsáno už moc. Phantom Liberty na (oprávněné) stížnosti a kritiku reaguje a řadu chyb napravuje spolu s patchem, který vylepšuje zážitek i majitelům pouze základní verze hry. Samotné rozšíření je pak jakýmsi majstrštykem. Není dokonalé, ale jde z něj vycítit, že kdyby na tvůrce netlačil čas a peníze, nějak takhle mohl vypadat celý Cyberpunk.
Možná to bude znít vágně, ale asi největší výsadou Phantom Liberty je ucelenost. V žánru, tématu, prostředí i ve vztazích, které si V během těch několika hodin vybuduje.
Vše působí skoro jako špionážní filmová minisérie z kyberpunkové budoucnosti. Hlavní hrdinka začne jako “holka pro všechno”, ale postupně se zaplete do intrik tajných služeb a boje o moc. Už když jí tajemná síťařka Songbird nabídne zakázku, vypadá to podezřele. Někdo unesl letadlo s ní a samotnou prezidentkou Nových Spojených států na palubě a plánuje přistát ve čtvrti Dogtown, kam nedosáhnou prsty policie, natož vlády NUSA. Samozřejmě síťařka neočekává, že by jí V pomohla z dobroty srdce nebo kvůli vlasteneckým ideálům. Nabízí ale něco, po čem pasete celou hru: lék, který by napravil Relikvii, pohrávající si s vaší hlavou.
Jenže najednou někdo letadlo sestřelí. Prezidentka i Songbird jsou v ohrožení a s nimi i vaše šance… no, nezemřít. Snad jste si nemysleli, že všechno půjde podle plánu?
Tajný agent Solomon Reed je opravdu tím, kdo je dechberoucí.
Tady přichází na scénu další postava, na kterou lákaly trailery i plakáty. Muž, kterého po Keanu Reevesovi v roli rockera Johnnyho Silverhanda ztvárnil další známý hollywoodský herec. A nic proti samotnému Reevesovi, ale Idris Elba jakožto tajný agent Solomon Reed je opravdu tím, kdo je dechberoucí.
Žít a přežít
Prezidentka, Songbird, Reed a Silverhand. Poměrně rychle se ocitnete v jakési čtvercové pasti a v každém jejím rohu stojí jedna silná osobnost. Vysvětlují vám jen svůj úhel pohledu a chtějí vás získat na svou stranu, nebo vámi manipulují? Myslí své záměry upřímně, nebo celou dobu lžou a jdou přes mrtvoly? Naštěstí nic není černobílé, a tak zatímco odhalujete jednotlivé stopy okolo nepovedeného atentátu na šéfku Bílého domu, slepujete také střípky o těch, kdo vás doprovázejí.
Základní Cyberpunk nebyl nijak extra bohatý na volnost v rozhodování. Často jste zjistili, že volba mezi dialogy nepřinesla podstatnou změnu v ději. Ve Phantom Liberty si minimálně zpočátku přijdete, jako byste měli déjà vu, ale postupně najdete “rytmus”. Rozhovory řeší témata, jako je loajalita, pragmatismus, touha zachránit se nehledě na následky. Existuje situace, kdy skutečně nemáme na výběr? Jsme zodpovědní za někoho, koho jsme pomohli stvořit? Co znamená žít a co přežít?
Hra po vás vyžaduje, abyste odpovídali na vážné otázky, které však zabalila do nenápadného “cool” kabátu. A pokud jste věrní své postavě, roleplayingem si vytvoříte strhující příběh plný zvratů a výborně napsaných dialogů. Momenty, kdy pak skutečně rozhodujete o osudu V a větvíte její příběh, splynou se zbytkem a nijak nevybočují.
Možná si některé postavy oblíbíte. Možná je budete nenávidět kvůli jejich výmluvám nebo pokrytectví. Tvůrci si dali velmi záležet na dlouhých scénách plných uvěřitelných rozhovorů, které mívají dospělé vyznění a snadno se v nich dají najít i paralely se skutečným životem, ve kterém pravděpodobně nejste americkým špionem.
Je možné, že na někoho budou tyhle rozmluvy příliš, protože tempo skutečně není konzistentní. Několikrát mě překvapilo, jak dlouho jsem už nevystřelila ze zbraně. Na druhou stranu mnoho pomalejších pasáží střídají napínavé úkoly s originální náplní, které připomínají, čím videohry mohou být, když si stanovují vyšší cíle a nesmíří se s pouhými fetch questy. Vrcholem pro mě byla mise, která by klidně mohla být kyberpunkovou verzí Jamese Bonda. Plavání toxickou vodou, ostřelování nepřátel ve sniperském hnízdě, večírek plný hazardu a intrik a na konci úchvatné hudební číslo se špetkou kýče. Je to znovu tady: scény a úkoly, které se zaboří do mozku a nedovolí zapomenout.
“Zachraň” auto
Kdyby se vám přece jen zastesklo po běžné akci, Phantom Liberty nabízí taky řadu vedlejších úkolů. Zakázky má v Dogtownu pod palcem pan Zručnej a mile překvapí, že některé z nich nejsou přímočaré a vyžadují po vás rozhodování. Jiné vedlejší questy umožní vzpomenout si na některé přátele či partnery v Night City, a tak si třeba vyměníte pár zpráv s bývalým policajtem Riverem a společně zachráníte zadek jednomu malému grázlovi.
Ve čtvrti, kterou ovládá gang s nelítostným plukovníkem Hansenem v čele, taky můžete narazit na speciální zakázky týkající se “opuštěných” aut, která by rád “zachránil” váš známý kšeftař El Capitán. Asi nepřekvapí, že ve skutečnosti ta auta kradete. Jde o stále se opakující úkoly, kdy se projedete z Dogtownu zpátky do srdce Night City a zároveň si u toho zastřílíte z auta.
Pokud jste snili, že budete hrát za hbitého ninju, nikdy jste neměli lepší možnost.
Ano, v Cyberpunku jde nově střílet z aut nebo motorek. Jde o jednu z novinek, které jsou součástí nejen rozšíření Phantom Liberty, ale celého zmíněného patche. Honičky a přestřelky s gangstery sice nejsou nijak extra složité, ale zabaví a hořkosladce připomenou, jak moc je někteří z nás chtěli už v základní hře.
Podstatnými úpravami prošel i strom dovedností, byť řadu z vás asi nepotěší fakt, že kvůli tomu po načtení uložené pozice najdete své schopnosti resetované. Pokud jste ale snili, že budete hrát za hbitého ninju, nikdy jste neměli lepší možnost – některé nové schopnosti pomáhají s úhyby, jiné přidávají stylové funkce kudlanek. Síťaři zase mohou využít takzvané přetaktování, kdy po vyšťavení vaší RAM po použití příliš velkého množství hacků můžete dál rozdávat zkraty a nechávat nepřátelům vybuchnout v kapse granát, ale postupně vám ubývá zdraví.
Změny obsahují také konečně stylové luxusní šaty pro V (oceňuji já) nebo raketomety na autech (oceňují ostatní, normální hráči). Zbroj je nově závislá nikoliv na vašem oblečení, ale především na kyberwaru, ačkoliv neuškodí si vzít na sebe vojenskou helmu s pár bodíky navíc. Přibyly i tři nové rádiové stanice, přičemž hudbu pro jednu z nich s názvem Impulse vytvořil DJ Idris Elba. Je výborná, bez ironie.
Ne vše se ale povedlo. Vývojáři se chlubí upraveným chováním policie, což je problém, který se táhne s celou hrou snad od začátku. Jednu dobu byli policisté v Night City naprostí kliďasové, které nerozhodila ani brutální vražda. Jindy si vás našli i na opuštěné střeše mrakodrapu. Nyní je jejich agresivita víceméně dobrá, ale stejně jako jiní nepřátelé mají tendenci přijíždět v nekonečných vlnách na místo zločinu, nechat se zabít a kupit se na hromadách těl. Dokud vám nedojde, že “se asi něco rozbilo”.
Pokud jste ale čekali nějakou výživnou stať o technických problémech, kromě nepříliš vyladěné umělé inteligence nepřátel toho pro vás moc nemám. Phantom Liberty mi na PlayStationu 5 ani jednou nespadlo a reload jsem musela provést jedinkrát, když se Reedovi podivně zasekla sniperka. Některé postavy občas měly nerealistické stíny nebo nechtěně prošly texturami, ale pryč jsou humorné momenty, kdy jsem před třemi lety po bouračce vyletěla z motorky skoro až do kosmu. Naopak – vzhledem k rozsáhlosti světa je až neuvěřitelné, jak bezproblémově se rozšíření hraje. Nebo jakou škálu emocí vidíte na obličeji špiona Reeda.
Je to klišé, ale pokud jste Cyberpunk 2077 dosud nehráli, teď přišla vaše chvíle. Hra je v nejlepším stavu, v jakém asi bude, a navíc přináší výbornou příběhovou linku ve stylu špionážního thrilleru. Na konci toho všeho si možná řeknete, že jste našli přátele. Anebo někoho, kdo vás využil, do očí vám lhal a pak vás odkopl. Atmosféra Night City je zpět.
Recenze
Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
Špionážní příběh plný zvratů, nečernobílých postav a úkolů s pestrou náplní. Phantom Liberty navíc doplňuje patch napravující řadu problémů, které provázely vydání Cyberpunku 2077. I přes pár zbývajících much rozšíření hořce připomíná, jak hra mohla vypadat hned na začátku.
Líbí se nám
- Ucelený příběh, prostředí, žánr
- Nečernobílé postavy
- Nápadité a napínavé hlavní úkoly
- Chytré, dospělé dialogy
- Plynulé zasazení do základní hry
- Novinky představené v novém patchi (hlavně honičky v autech)
Vadí nám
- Pořád ne úplně vyladěná umělá inteligence policie a nepřátel
- Proměnlivé tempo příběhu
Nehrál jsem ani původní hru, protože jsem čekal až se dostane do stavu 2.0, takže jsem se dočkal. Dnes jsem si koupil hru s datadiskem a jsem velmi zvědavý.
Snad to za ty roky čekání stálo.
Dobré ráno prosil bych o zodpovězení pár otázek. Předem děkuji!:
1. Porovnání velikosti: Phantom Liberty je na velikost území jak velký přídavek proti hlavní hře?
2. Porovnání velikosti: Phantom Liberty je na čas hraní jak cca velký? A jak je cca velká na čas hlavní hra?
3. Lze do toho území PL zavítat třeba od začátku hry (teoreticky) nebo až po seznámení se s někým nebo splněním mise někde v polovině hlavní hry jak je psáno níže v diskuzi?
Díky za odpovědi.
paní Sáro jak by to asi vypadalo kdyby základní hra byla v CZ a cca od poloviny kdy začíná DLC by byla v AJ ?
Odpovědi na otázky nemáš tak nepiš o ničem boha jeho
Ahoj!
1. velikost Dogtownu je videt na fotce mapy v druhe galerii.
2. odhadovana dylka Phantom Liberty je nahore v clanku. osobne jsem tam nechala 20 hodin, ale nestihla jsem uplne kazdy vedlejsi quest. nicmene ja jsem pomaly hrac, casto se rada poflakuju, koukam po okoli. v puvodni hre jsem mela 133 hodin (vsechny ukoly a vyzkouseny vsechny konce)
3. netestovala jsem.
Děkuji za odpovědi. 🌼
Mě přišel původní Cyberpunk v pohodě. Bugy nějaké byly, ale většinou jen kosmetické. Spíš mi vadila policie, nic moc příběh a celý ten svět, který působil jen jako kulisa. Buď kvůli spawnujícím se autům, nebo neinteraktivními lidmi kolem. Pokud bude většina věcí vyladěná a k tomu skvělé DLC, tak rozehraju celou hru znova od začátku.
Všichni furt zmiňují co cyberpunk mohl být, ale ve skutečnosti ta hra je teď taková protože dostali feedback. Buďme rádi že jsme se takového cyberpunku dočkali a budeme si ho užívat po několik let jako si užíváme zaklínače, který taky prošel jistýma změnama.
To snad není ani možný, že už to jsou tři roky od vydání. Někdy mi opravdu přijde, že život uplyne jako lusknutí prsty. Čas je velmi relativní pojem.
Počkej až budeš mít děti…
Cyberpunk ma stejnou analogii jako witcher 1… v dalsim cyberpunkuxxxx uz uvidime jen naprostou vyladenost, komplexnost jako tomu bylo u w3… cd projekt a fromsoftware radim na stejnou uroven s rockstarem = kvalita, technologie a hlavne experiment = ohybani zabehlych pravidel!
Do PP naskocim o vikendu a jo, tesim se!
Jen škoda, že na konzolích to má jen 60 FPS. S tím se FPS hrát nedají. Bude potřeba nakopnout pořádný master race stroj.
Co na to rict…
co na to říct ? no že má týpek pravdu 60 FPS je taky už málo 😎😎 chce to 100+
Přesně. U FPS her a třeba aut určitě. Jinak mi 60 tolik nevadí.
nekdo bude remcat i kdyby dostal jackpot
Po přečtení recenze jsem si ihned koupil celou hru i s DLC (Pc). CP jsem totiž do dnes nehrál kdy jsem právě čekal do stavu naplnění původních slibů. Jak se říká trpělivost růže přináší.
Super, těším se:-) !
Pánové prosím dotaz..
Mám verzi na xbox (krabicovku) a na steamu.. pokud bych koupil verzi dlc na microsoft store, budu ji moct hrát jak na steamu tak na xboxu prosím ? Nevíte?:) moc díky!:)
Steam a MS store jsou dvě různé platformy. Některé hry lze ale hrát jak na Xboxu, tak na PC přes MS store.
urcite nebudes moct, to je uplne jina verze… ja tedy nakupuji na GOGu
Děkuji za recenzi, jen se chci zeptat zda start DLC funguje například jako v Zaklínači 3, kde jste měli připravenou postavu na dostatečném lvl i bez dohrání původní hry. Případně zda musím nejdříve dokončit C2077.
Netestovala jsem to, ale melo by stacit odehrat zakladni hru aspon do questu, kde V resi jisty byznys s Voodoo Boys
coz si myslim, ze byla cca pulka pribehu?
Děkuji
V hlavním menu Cyberpunku 2077 je po instalaci Phantom Liberty možnost začít novou hru rovnou od té poloviny, s vytvořením nové level 20 postavy – není tedy potřeba mít uloženou pozici a není ani potřeba hrát příběh znovu od začátku.
Nicmene to ale vubec nedoporucuju. Ve srovnani s W3 je tady dlc pribehove vic provazane s hlavni hrou a imho je potreba mit s V uz vybudovany nejaky „vztah“.