Streaming se za poslední dekádu stal nedílnou součástí herního průmyslu. Díky evropským nařízením je sice jeho budoucnost na našem území nejistá, ale jak už to tak bývá, nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Mnoho streamerů si na svém koníčku postavilo živobytí a daří se jim velmi dobře, a to ať už působí na Twitchi, YouTube či Mixeru, třech největších streamovacích platformách. Internet je, jak je známo, mnohdy líhní neslušného a urážlivého chování, toxicity a šikany. Nejinak je tomu i v případě streamingu, kdy se na chatu, probíhajícím v reálném čase, často stáváme svědky posměšků, urážek, rasismu a nenávisti.
Tyto výkřiky do prázdna pocházejí většinou od jedinců, kteří nejsou sami se sebou příliš spokojeni, případně se jejich sociální inteligence blíží bodu mrazu. A přesně na tuto problematiku se zaměříme v dnešním speciálu, který je z valné části věnován aktuálním problémům Shirley “Skyrim Grandma” Curry, milé dámě v letech, která oslovila hráčskou komunitu svými dobrodružnými výpravami v The Elder Scrolls V: Skyrim a nyní se potýká s povýšeným chováním ze strany svých diváků. Načneme ale i dvě témata, týkající se vulgarity a dvojího metru, se kterým se při sledování streamů setkáváme, i když někdy nevědomky, denně. Veškeré myšlenky jsou pojaty subjektivně, formou úvahy.
Kdo je „Skyrim Babča?“
Ačkoliv by se to tak mohlo jevit, videohry již dávno nejsou doménou pouze pubertálních školáků, kteří často neví, co se svým volným časem. Důkazem je právě zmíněná Shirley Curry, 84letá rodačka z amerického Ohia. Youtuberka, hrající převážně The Elder Scrolls V: Skyrim, fantasy RPG s otevřeným světem od společnosti Bethesda Softworks. V herní komunitě si vysloužila přízvisko „Grandma of YouTube“, tedy „Babička YouTube“ a také byla titulována jako „Grandma Skyrim“ (Skyrim Babča). Díky své popularitě a petici fanoušků, bude dokonce ztvárněna jako postava v dalším díle – The Elder Scrolls VI. Tomu říkám úspěch. Shirley začala hrát okolo svých šedesáti let, kdy ji její syn daroval kopii hry Sid Meier’s Civilization II. Strategie ji, jak tvrdí, natolik pohltila, že se od ní nedokázala odtrhnout. Po chvíli se začala zajímat i o další videohry a zálibu nalezla v otevřených světech, a to zejména od Bethesdy.
Shirley podotýká, že svůj YouTube kanál založila proto, aby se připojila do komunity lidí se stejným koníčkem a mohla sdílet obsah své tvorby. Nikdy si nepřála slávu, jaké se jí dostalo. Mnoho lidí nicméně na Shirleyině kanálu nalezlo zábavu a oblíbilo si její herní seance.
Díky své popularitě a petici fanoušků, bude dokonce ztvárněna jako postava v dalším díle – The Elder Scrolls VI.
Obsah tvoří stovky nahrávek gameplaye různorodých titulů, avšak nejvíce se zde setkáme s již zmíněným Skyrimem, díky čemuž se řadí mezi největší youtubery, zabývající se tímto sandboxovým fantasy RPG. Sama Shirley podotýká, že se velmi těší na The Elder Scrolls VI. Doufejme tedy, že se i přes svůj pokročilý věk bude moci vydat na nová dobrodružství. Vydání je totiž v nedohlednu. Mimo Skyrim videí nalezneme na jejím YouTube také záznamy z titulů ARK: Survival, Civization V, Death Grip a Fallout 4, o kterém řekla, že se jí nelíbí a hrát jej již nebude. Součástí Shirleyiny tvorby jsou také vlogy, během kterých se zaobírá různými tématy. Popisuje například dojmy z míst, která navštívila, zážitky z herního veletrhu PAX East nebo rozhovory s významnými osobnostmi herního průmyslu. Takto akčních babiček je jednoduše jako jehel v kupce sena.
Jeden respekt ke starším, prosím
I když to vše zní jako jedna velká herní pohádka, zdání může klamat. Web VG247 ve svém článku informoval o problémech, se kterými se Shirley aktuálně potýká. Z počátku se zdálo, že se Shirley “Skyrim Grandma” Curry kvůli negativním a povýšeným reakcím a komentářům aktuálně stáhla do ústraní. Tato situace měla prý neblahý dopad na její zdravotní stav a díky tomu se rozhodla pro chvíli klidu. Frustrována byla především z narážek na její herní schopnosti a na nedostatek znalostí, týkajících se TES V: Skyrim, titulu, který zbožňuje a již roky jej streamuje na svém YouTube. O celém problému se rozpovídala v aktuálním vlogu. Upozorňujeme, že je vlog v anglickém jazyce. Nejdůležitější body jsme pro vás ale přeložili. Reakce na původní informace na sebe nenechaly dlouho čekat a sama Shirley nakonec poněkud zamíchala kartami. Někdy je lepší počkat, až se vlny umoudří…
„Můj zdravotní stav není příliš dobrý. Můj krevní tlak se naprosto zbláznil. Jsem příliš vystresovaná a hodlám situaci dostat pod kontrolu. Některé z vašich komentářů mne stresují až příliš,“ začíná vlog Shirley.
Mnoho z negativních reakcí, které obdržela, se zaobírají stížnostmi na její přílišné zaměření na role-playing, tedy situaci, kdy se hráč velice vžije do dobrodružství své postavy a netrápí se s herními úkoly a mechanikami. Další diváci ji neustále poučují, jak má Skyrim hrát.
„Sykrim hraji roky. Vím o uživatelském rozhraní, HUDu, různorodých mechanikách. Vím, jak hrát a nepotřebuji na to být neustále upozorňována.“
Díky zdravotnímu stavu se Shirley rozhodla pro dvoutýdenní pauzu od YouTube a vytvořila si nový streamovací rozvrh, který je méně intenzivní, než každodenní nahrávání jejich videí. Dalším krokem je kontrola reakcí pod její tvorbou a mazání negativních komentářů. Zde bych se pozastavil a podotkl, že ne všechny negativní reakce jsou ke škodě a v tomto se Shirley nesouhlasím. Žijeme přeci jen ve svobodné době a pokud nejsou komentáře urážlivé či nelogické, nevidím důvod k jejich mazání. V potaz nicméně musíme brát i věk této herní dámy a samozřejmě její celkový stav. Ať už se jedná o zdraví či city.
Mnoho z negativních reakcí, které obdržela, se zaobírají stížnostmi na její přílišné zaměřením na role-playing.
„Všechny podobně negativní komentáře budou smazány. Nepotřebuji, aby mi někdo říkal, jaké hry mám hrát a jaké jsou. Zajímám se o hry celkově. Jsem hráčka a kdybych dané hry hrát chtěla, tak je hraji. Pokud někomu řeknu „ne“, je to prostá odpověď. Jednoduše pochopitelná. Nemusíte se ptát „proč?“, protože to nikomu nemusím vysvětlovat. Pokud ale důvody udám, zdá se mi, že je stejně nikdo nechápe.“ Zde má naopak Shirley mé plné sympatie.
„Nahrávání videí si už vůbec neužívám. Už to není zábava. Připadám si, jako bych byla neustále pod mikroskopem. Daleko více mě baví hrát samotnou, když mě nikdo nesleduje. Když hraji sama, hraji lépe. Je na mne kladen velký tlak, stejně jako na každého hráče, kterého sledují diváci. Obzvláště pak, když na vás nenechají nit suchou. Snažím se dát si zdravotní stav do pořádku. Nesnažím se být mrzoutem,“ uzávíra Shirley.
Jsem hráčka a kdybych dané hry hrát chtěla, tak je hraji.
Z celého vlogu je cítit, že je Shirley prostě a jednoduše unavená. Kdo by se také divil. Máchat každý den sekerou či sesílat kouzla, navíc v závějích sněhu a když je vám 84 let…To chce pořádně tuhý kořínek. Během psaní tohoto speciálu ale došlo k zajímavému obratu. Apeluji na vás, na čtenáře, aby proto nebyl brán jako bulvár, se kterým se setkáváme na každém rohu, nýbrž jako zajímavý dopad toho, co může mluvené a psané slovo způsobit. Pokud by vás Shirley zajímala více, doporučuji zhlédnout následující dokument na YouTube kanálu Gameumentary, který je sice také v anglickém jazyce, ale rozhodně za to stojí.
Slovo, mocná to zbraň
Po uvedení článku na VG247 se spustila informační lavina, kterou, jak dobře víme, není lehké zastavit. Samotná aktérka celého dění, Shirley Curry, byla zaskočena tím, co se o ní píše a neváhala se o to podělit na svém twitteru.
VG247 I don't know who you are or where you get your ideas from, but there was NO "onslaught" of patronizing comments!!! But yes I am scaling back my videos due to health. Most people on my channel are very nice. I do wish you would delete this so it would go away.
— ShirleyScurry (@ShirleyScurry) May 26, 2020
„VG247, netuším, kdo jste a kde jste vzali vaše nápady, ale nedošlo k žádným útočným či povýšeným komentářům, směřovaným na mou osobu! Pravdou je, že upravuji svoji video tvorbu, a to kvůli svému zdravotnímu stavu. Většina lidí na mém kanálu je velmi milá. Přeji si, abyste článek smazali a všechno to zmizelo,“ komentuje Shirley.
Musím uznat, že mne tato informace nemálo zaskočila. Z celého vlogu je totiž patrné, že Shirley opravdu není spokojena s tím, jak se někteří z jejích fanoušků chovají a co píšou. O tom všem svědčí vlna solidarity, která se vzedmula pod videem ve formě komentářů. Nemůžu mít tudíž za zlé, že to weby jako VG247, Kotaku či Forbes pochopili tak, jak pochopili. Koneckonců i když se jedná o konkurenci, nikomu nepřejeme publikaci tzv. fake news – nepravdivých informací. Na celý problém se detailněji podíval youtuber YongYea.
Naskýtá se otázka, kde je pravda. Troufám si říci, že bude někde uprostřed. Výroky „Grandma Skyrim“ byly pravděpodobně trochu zveličeny. To ale nemění nic na tom, že se s negativním a urážlivým chováním zcela jistě potýká. V redakci samozřejmě přejeme Shirley mnoho dalších dobrodružných výprav ve světě Skyrimu a méně negativních fanoušků. Koneckonců si tato babička zaslouží veškerý obdiv, a to nejen z řad herních příznivců. Abychom ale nemluvili pouze o Shirley Curry, pojďme se podívat i na další neduhy aktuálního streamingu.
Sub za každý vulgarismus
Jelikož jsem staršího data vydání, trvalo mi nějaký ten pátek, než jsem se dopracoval k pravidelnému sledování streamerů. V té době, okolo roku 2013, byl v oblibě Hearthstone, a tak jsem si řekl, že se podívám, jak že se to vlastně hraje. První volba padla na kanály, které byly v českém jazyce. Nechtělo se mi poslouchat mechaniky a strategie hry v angličtině. Chyba. To co jsem viděl a slyšel, mě na delší dobu opět odradilo. Takto jsme nemluvili ani na gymnáziu. A to jsme byli dost velcí sprosťáci. Chápu, když to někomu v zápalu boje uteče, nikdo není neomylný, ale je potřeba uvědomit si, že se na stream dívají i děti. Leckdo by mohl namítat, že záleží na rodičích, kteří si svou ratolest mají hlídat a měli by kontrolovat to, k jakému obsahu na internetu se dostane, ale řekněme si to na rovinu, takový úkol je hodný leda Avengers. Samozřejmě existují i výjimky. Na YouTube kanálu RCGM nalezneme loňský sestřih z CZ/SK scény Twitche. No, posuďte sami…Pozor, video obsahuje vulgarismy.
O sedm let později je situace stále stejná a já se nepřestávám divit. Samozřejmě jsem rád, že se v našich končinách najdou úspěšní streameři a profesionální hráči, ale díky jejich projevu se zaměřuji spíše na menší, eticky vyspělejší autory. Mnoho mladých hráčů vidí ve svých oblíbených streamerech vzor. Ty tam jsou časy, kdy byla výměna hokejových kartiček či partie v Magic the Gathering vrchol našeho dne. Pokrok prostě nikdo nezastaví a já věřím, že kdyby byla aktuální technologie dostupná v osmdesátých letech, bylo by tomu naprosto stejně.
Je potřeba uvědomit si, že se na stream dívají i děti.
Nejde o to, že by tito streameři netvořili kvalitní obsah, ale o to, jakým způsobem jej podávají. To, že do svého projevu zařadím x vulgarit, ze mě přece nedělá něco víc, nejsem díky tomu lepší než ostatní, machr či geroj. Pro vyspělejší publikum je tomu spíše naopak. Bohužel je to lákadlo pro mladé, kteří si řeknou, že je daný streamer „tvrďák“, který se nebojí nadávat v přímém přenosu a aby nemuseli koukat na reklamu a dostali nějaké ty emoty, rádi utratí své kapesné za měsíční předplatné. Dalším kamenem úrazu je například konzumace alkoholu při vysílání. Takové situace netřeba komentovat, ale bohužel jsou velmi časté. Nikoho samozřejmě nechci moralizovat.
Mnoho mladých hráčů vidí ve svých oblíbených streamerech vzor.
Možná jsou mé pocity závislé na tom, že jsem odrostl. Možná je to dobou, ve které si i přes svou historii napříč herním světem v chatu na streamu pořád vystačím se třemi zkratkami, které jsme s kamarády při hraní používali. OMG, WTF a LOL. Šifry ve stylu OMEGALUL, POGU atd. mi nic neříkají. Kontrast je to stejný jako když řeknu svým rodičům „WTF“. Tváří se přesně tak, jaký je význam této zkratky. Všichni jednou budeme „pamětníky“ a herní pořad RE-PLAY bude vnímán stejně, jako starý dobrý Game Page nyní. Českou streaming scénu nemohu označit za kvalitní. Potenciál je zde obrovský, ale metody pokulhávají. Pokud vytváříme kvalitní herní obsah, nesnižujme jeho hodnotu pubertálními výstřelky. Nestojí to za to.
Dvojí metr vládne všem, dvojí metr káže
Když jsem se poprvé dozvěděl o petici proti Twitch streamerce Alinity, vlastním jménem Natalia Mogollon, která údajně týrá své domácí mazlíčky, byl jsem jakožto milovník veškeré fauny, snad až s výjimkou hmyzu a převážně pavouků, znechucen. Musel jsem zjistit víc a případně petici podepsat. Zhlédnul jsem několik klipů a ačkoliv je Alinity zcela jistě pohledná žena, její chování tomu ani zdaleka nesekunduje. Petici jsem podepsal. Rád bych ji počastoval různými přízvisky, ale jak už jsem psal výše, vulgarita nic neřeší. Tedy pokud se neučíte nová slovíčka v cizím jazyce, to je zaručená zábava. Chování Alinity rozhodně není reprezentativní, ale posuďte sami. Krása a rozum? Nepravděpodobná kombinace. Zde to platí dvojnásob…
Abych se dostal k tomu, o čem má tato část pojednávat, zůstaňme ještě chvíli u Alinity, jejíž účet byl na konci letošního dubna zablokován. Mnoho lidí by si mohlo myslet, že se tomu tak stalo kvůli výše zmíněnému. Pravda je bohužel naprosto jinde. Sami „fanoušci“ volali po zablokování jejího účtu. Zcela jistě za to může kontroverze, která tuto streamerku provází. Ban ale nedostala za nevhodné chování k domácím mazlíčkům, nýbrž za porušení pravidel Twitche, přesněji za část pravidel, která se věnuje nahotě. Na konci dubna, přesněji 24., byl její účet z portfolia streamovací služby odebrán, a to z důvodu „neúmyslného“ odhalení části poprsí. Sama streamerka video smazala, to ale nezabránilo v jeho opětovném nahrání na internet. Fanoušci…
Další pondělí bylo suspendování Alinitina účtu zrušeno. Domnívám se, že by se lidé, kteří mají na starost pravidla stanovená Twitchem, měli zamyslet. Dát vodku kočce, hodit ji za hlavu, případně na ní sedět…to vše je v pořádku. Vteřinové, ať už úmyslné či neúmyslné odhalení hrudníku je důvod k pozastavení aktivity. Celé to na mne působí jako míchání jablek s hruškami. Petici za kontroverzní obsah, vysílaný na Alinitině účtu, podepsalo 55 000 lidí. To už něco znamená…
Sami „fanoušci“ volali po zablokování jejího účtu.
Mnoho streamerů a streamerek bylo zablokováno například při znázorňování tzv. body artu – umění, při kterém malovali na své, případně modelovo tělo. Politika Twitche prostě a jednoduše neměří každému stejným dílem. Pravidla jsou upravována, jak se komu zlíbí a jediným faktorem je sledovanost a z ní čišící tok peněz. Chovejme se ke zvířatům nelidsky, ale nemalujme si po těle. Asi takto bych to shrnul. Streamovací služba přitom povoluje fotky v plavkách, kojení či případně odhalení na festivalech a koncertech… Taky jste z toho jeleni? Nezoufejte. Je to prostě a jednoduše Kocourkov. Dokonce se naskýtá přirovnání k aktuální koronavirové situaci. Jít do restaurace či hospody a mít nasazenou roušku mimo konzumaci? Error 404, smysl not found. Pravidla by měla být nastavena jasně, striktně a bez výjimek, ale bohužel si nepamatuji, že bych se s tím někdy setkal. Rozhodně ne na internetu.
Herní Fata Morgana
Co si z toho všeho vzít? To záleží na každém z vás. O svobodě na internetu byly napsány a mohly by se napsat stovky stránek. Stejně by to bylo jedno. Každý jedinec na toto téma pohlíží z jiné perspektivy. Streaming je jednoznačně posun ve vnímání a prezentaci videoher. Provází ho ale také nespočet negativ, se kterými se těžko bojuje. Souboj je to podobný tomu, který sváděl Don Quijote de la Mancha s větrnými mlýny. Otázkou je, jestli lze vlastně vůbec vyhrát. Samozřejmě můžeme brojit proti nenávistným trollům a některým egoistickým streamerům, kteří svým chováním zanechávají těžko omyvatelnou skvrnu na fasádě herní komunity. Možná si to dotyční někdy uvědomí a možná také ne. Budoucnost je ve hvězdách a najít ideální poměr je těžké, ne-li nereálné. Pro mne je to zatím stále Fata Morgana, iluze, vidina něčeho nedosažitelného. I přesto doufám, že se má vize ideálního herního průmyslu a všeho, co je s tím spjato, místo rozplynutí, jednou stane skutečností…
LULW
VI VON ZULUL…. never mind ded meme i guess
Začnu vyjádřením k Shirley. Velice si cením starších lidí. Přece jen jako svůj vzor považuji svého pradědu, kterému letos bude už 98 let. Co se týče internetu a počítačů tak ví, že něco takového existuje, ale tím to pro něho končí. Třeba taková fotka, kterou jednou jeho syn poslal z ciziny ho dost zmátla a chtěl po mně vysvětlit jak někdo může sedět v kavárně přes tisíc kilometrů od Česka a poslat jen tak fotografii. Se vzrůstajícím věkem je učit se novým věcem těžší a tak ke starším lidem, kteří se naučí používat nové technologie mám obrovský respekt. Internet je v mnoha ohledech nehostinné místo s hodně nejasnými pravidly a často vládnoucí anarchií. I tak, ale nemůžu než odsoudit chování lidí a jejich přístup k Shirley. Kritizovat někoho, protože hraje hru po svém je samo o sobě stupidní ať už jde o kohokoliv. U ní je to ještě více na zamyšlenou, protože bych očekával, že u staršího člověka budou mít pochopení. Backseat gaming (jak se tomu říká) je opravdu otravný a schvaluji, aby komentáře takových „moudrých rádců“ mazala. Pokud někdo chce radu tak o ni sám požádá. Číst stovky komentářů od samozvaných expertů, kteří přímo nakazují jak co dělat nebo nedělat musí být frustrující. Herní videa a streamy jsou o sdílení zážitků s komunitou, která se naopak podělí o své zážitky s tvůrcem a společně reagují na vzniklé situace. Rozšiřuje to obzory a pohled na hru. RPG hry se systémem tříd a různými kombinacemi vybavení nabízí značné množství způsobů jak je hrát a každý nabídne odlišný zážitek. Kritizovat někoho, protože hru nehraje jako já považuji za krátkozraké. Co se týče kritiky herních schopností je to dost podobné. Nikdo učený z nebe nespadl a hry se svým respawn systémem přímo vybízí testovat možnosti hry a zkoušet různý postup. Hru vždy lze uložit a znovu načíst. Stejně jako ve hře se postava zlepšuje, postupuje na další úrovně a dostává lepší vybavení, u hráče dochází k něčemu podobnému. Postup zábavnými částmi, kdy vše vychází jak má tak i frustrujícími pasážemi, které nás postaví před výzvu patří nejen ke hrám. Na závěr ji musím vyjádřit podporu a jsem velice rád, že i někdo starší dokáže docenit hru (TES V: Skyrim) ve které jsem já sám strávil stovky hodin. Dosti kontrastuje s Trumpem a jeho úsměvných výrocích o zlých, násilných videohrách.
Stream a streameři. Zde musím odporovat. Přečetl jsem většinu komentářů a musím přiznat, že jsem si skutečně připadal jako na Novinkách. Jen dodatek „zlatý komunisti, ty by nahnali ty streamery do (doplňte libovolnou fabriku)“ tomu chybí k dokonalosti. Už v komentáři k Shirley jsem vyjádřil, že jsem si vědom generačních rozdílů a chápu, že starší lidé nemají k novým věcem takové pochopení. Co zase nechápu ale já v rámci své mileniálské/zoomerské generace, je ta stále stejná argumentace zaseknuté gramofonové desky. Úplně stejné to bylo u předchozích generací a připadá mi, že se to stále jen opakuje. Byla to generace hippies, která trávila svůj čas po koncertech v drogovém rauši nebo na mírových protestech a byla nenáviděna konzervativními vrstvami, kteří je viděli jen jako neschopné feťáky co nikdy ničeho nedosáhnou. Ať už se to ale komukoliv líbí nebo ne, tak tihle lidé de facto ukončili nesmyslnou válku ve Vietnamu. Podobné je to ale i u těch dalších. Tyhle souboje mezi generacemi jdou mimo mě a skutečně nemám pro to pochopení. Nevím kdo Vám (nemyslím nikoho konkrétně ať už v komentářích nebo autora, ale jako generační celek) dal patent na pravdu či vkus. Proč bychom se měli řídit tím co vy považujete za „správné“ a „zábavné“. Vaše arogance a morální piedestal je obzvlášť absurdní. Všude čtu děti sem děti tam, bezduchá, hloupá. Běhat přes hodinu za míčem je bezduché a hloupé pro spoustu lidí. Já hrál fotbal přes 2 roky a trávil jsem jím hodně času na školních hřištích, na zahradě i doma v obýváku, takže mi to tak nepřijde. Český rap je dle mě naprosto bezduchý a hloupý přesto je i mezi mými vrstevníky velmi populární. Všech více jak 3000 dílů Ulice jsou pro mě bezduché a hloupé a jsou lidi co je viděli všechny. Víte kolik času tím strávili, kdy mohli být produktivní nebo třeba učit své děti používat internet a varovat před jeho nástrahami. Jenže ono je to naopak, že? Děti museli učit Vás. Aspoň já to mám tak zažité. Otci (40+) trvalo nějaký ten měsíc než byl schopen si vyhledat a pustit skladbu na Youtube. Porno si ale našel i bez mé pomoci velice rychle. Pochybuji, že jsem jediný kdo má podobnou zkušenost. Streamování je jen další forma zábavy ne moc odlišná od stand-up komiků, reality show apod. Jen se to přesunulo na internet, většinou pokrývá herní obsah (existují ale i umělecké, hudební a debatní streamy). Placeni jsou z reklam/spoluprací a dobrovolných příspěvků od diváků/posluchačů stejně jako tomu je třeba u pouličních umělců. Vysílání je kompletně zdarma a dívat se může kdokoliv. Jediné výhody je pozornost streamera a diváku v případě příspěvků a emotikony a zrušení restrikcí chatu v případě měsíčního předplatného. Nikdo nikoho nenutí nic přispívat pokud nechce. Jsou ale zahraniční streameři (u nás jsem se s tím nesetkal), kteří skutečně vytvářejí nátlak na sledujícího a vyhrožují, že ukončí vysílání pokud někdo nepošle peníze. To je už problém a považuji to za nejen nemorální, ale přímo zákonem postihnutelnou nekalou praktiku. Dále k dětem a penězům. Nevím jestli si to mnozí uvědomujete, ale děti ani studenti (kromě brigád nebo pokud si sami musejí vydělávat na studia) nemají měsíční příjem, který by mohli posílat streamerům. Ti můžou nanejvýš tak poslat 50 Kč s vtipem. Lidé co posílají finanční příspěvky, platí si předplatné každý měsíc jsou skutečně pracující dospělí lidé ve věku 20+ nemálo jich je i 30+ a najdou se i starší diváci. Ti největší přispěvatelé jsou úspěšní podnikatelé, kteří si to skutečně můžou dovolit. Pokud Vám vadí, že děti vidí ve streamerech svůj vzor, tak dělejte něco, aby začali vzhlížet k Vám. Pokud budete streamery před nimi zesměšňovat a nadávat na ně, akorát je v tom utvrdíte. Lepší je se zeptat co na těch svých „vzorech“ vidí a zkusit nakouknout na ně ze stejného úhlu. Co se týče vulgarismů, tak doporučuji film/muzikál South Park: Peklo na Zemi – pochopíte. Stěžovat si na vulgarismy u her. Jako pokud by se jednalo o dětskou hru (nutno dodat, že streamy mají 18+ upozornění, které je nutné schválit jako na pornostránkách. Samozřejmě dítě to může jednoduše odkliknout a začít se dívat. Pokud to považujete za problém, můžeme se inspirovat Velkou Británií, která chce v takovýchto situacích kontrolovat občanky) tak bych to asi chápal. U videoher ve kterých často padne takových sprostých slov, na obrazovce se odehrává neskutečná řezničina nebo nespoutané orgie. Tak tam mi to nějak nedává smysl. Pokud si dítě pustí vulgarního streamera, co hraje GTA 5 nebo jinou podobně laděnou hru. Je skutečně problém, že se dítě dívá na vulgárního streamera nebo spíše to, že sleduje 18+ hru ve které je násilí, sex, drogy a sprosté postavy vedle nichž je streamer pěkný břídil? Toto je mi skutečně záhadou. Já osobně jsem se většinu sprostých slov naučil ve škole od spolužáků. Myslím, že toto je dosti vyčerpávající příspěvek.
K Alinity mohu dodat jen jedno: Zabanovat! Pokud chcete vědět více zjistěte si kdo to je Twitch Thot (mezi které je řazena i Alinity) a jejich průměrný divák Incel. Pro Alinity a jí podobné skutečně platí na Twitch platformě dvojí metr.
Dále pro autora článku pana Bernarda. Když napíši : ) : D : P : ( bude Vám to připadat jako „šifra“? Přiznám se, že mě to tak také připadalo, když jsem to poprvé spatřil na své Nokii 3310. Pak jsem zjistil, že pokud to nahnu tak je to smajlík s nějakým výrazem. Sociální sítě a novější mobilní telefony pak převedly tyto smajlíky do obrázkové podoby. OMEGALUL a PogU nejsou žádné šifry, ale přesně na toto navazují. Jsou to obrázky. Jen zrovna tyto v základu nejsou součástí Twitche, ale vyžadují rozšíření do prohlížeče FFZ a Better Twitch TV, které rozšiřují funkce a možnosti chatu a obohacují ho i o další emotikony či pohyblivé GIFy. Pokud toto rozšíření nemáte tak se Vám nezobrazí a to co vidíte je jen text stejně jako já kdysi viděl na své Nokii dvojtečku a závorku. Pokud jste tuto slohovou práci přečetl celou tak mockrát děkuji. Neberte nic z toho osobně. Můj komentář se vztahuje obecně jak k článku tak i k ostatním komentujícím. Jde čistě o můj pohled z opačné strany barikády. Streamy sleduji na denní bázi již několik let.
Tak k tomuhle se také vyjádřím.
„ Jen dodatek „zlatý komunisti, ty by nahnali ty streamery do (doplňte libovolnou fabriku)“ tomu chybí k dokonalosti.“
– To by ani nemohli. Tato zvířata by tam chcípla během 5ti minut kvůli tomu, že by museli vykonávat skutečnou práci. Někdo to tu vtipně nazval, že „strýmování“ je práce jako každá jiná. Takže je asi stejně užitečná jako býti hasičem, policistou, vědcem či ošetřovatelem. Není. Jsou to flákači nejvyššího rázu a stejně podobní imbecilové a pologramotné opice jim ještě za to posílají peníze.
„…tihle lidé de facto ukončili nesmyslnou válku ve Vietnamu.“
– Tak tohle by chtělo rozvést. Jak že se jim to povedlo? Kdyby ses věnoval historii, tak bys seznal, že kvůli nim to nebylo ani „de facto“.
„ Nevím kdo Vám (nemyslím nikoho konkrétně ať už v komentářích nebo autora, ale jako generační celek) dal patent na pravdu či vkus.“
– Patent nám dalo naše SKUTEČNÉ vzdělání a vkus je dán inteligencí a kulturním vzděláním. Vkus nelze získat. Vkus buď máš či nikoliv. Pak ho lze jenom mít jenom více vytříbený.
„Proč bychom se měli řídit tím co vy považujete za „správné“ a „zábavné“. Vaše arogance a morální piedestal je obzvlášť absurdní.“
– Mileniálové tuto aroganci přímo VYVOLÁVAJÍ a bylo by nezdvořilé výzvu nepřijmout. Za práci vzít neumíte, je to pro vás sprosté slovo a žijete z toho, co lidé, co skutečně něco dělali a vytvářeli nějaké hodnoty. Lze většinu z vás popsat jako parazity. Nic nového nevytváříte a jenom parazitujete na tom co udělali Ti před vámi. Nejsme arogantní. Jsme zkrátka lepší ve všech směrech. Ovládat techniku zvládne sebevětší debil. V tom vaše generace nevyniká. Vy jenom jste náchylní na takzvanou debilizaci technikou. Manuální zručnost vám vzali technikou po vzoru západu a vědomostí se vám také nedostává. Schopnost přemýšlet nad věcmi různého typu je u vás také více než tristní. Jenom kvůli tomuhle jsme MY arogantní? Ne. To jenom vy si myslíte, že jsme arogantní když jsme skoro ve všem lepší než vy.
„Jenže ono je to naopak, že? Děti museli učit Vás.“
– Můj otec i spousta jiných se naučilo techniku používat naprosto s přehledem i mnohem lépe než ostatní bez toho, aniž by je děti něco učili. Tomu se jenom říká „klasická inteligence“. Ten kdo to potřebuje a je mu pod 50, tak je něco špatně u něj. To opět není NAŠE vina. Co na nás drazí mileniálové ještě chcete hodit? Hlavně že my jsme arogantní, ale že vy, žijete ve světě, kdy nás něco učíte, je asi známka osvícenectví, že? Jste světci.
„ Streamování je jen další forma zábavy ne moc odlišná od stand-up komiků, reality show apod.“
– Tady jsem se málem poprskal pitím od smíchu. Ty vážně přirovnáváš někoho, kdo dělá humor a leckdy je v tom i dost dobrý k někomu, kdo slovo humor maximálně jenom slyšel a snaží se o ubohou trapnou a absolutně nudnou adaptaci toho? Vážně?! Oni jsou k smíchu, nikoliv vtipní. To si nepleť, mileniále.
„ Jen se to přesunulo na internet, většinou pokrývá herní obsah (existují ale i umělecké, hudební a debatní streamy). Placeni jsou z reklam/spoluprací a dobrovolných příspěvků od diváků/posluchačů stejně jako tomu je třeba u pouličních umělců.“
– A zase.
Můj milý mileniále. Pouliční umělci ve větší části něco skutečně umí. Co umí tahle zvířata, která se snaží jenom mlátit hubou prázdnou slámu? Umí sedět. Páni. V čem se liší od ostatních? To jsou jediní kdo to umí? NE! NEJSOU!. Umí držet v ruce myš a klikat s ní na ikony či ve hře. Páni. Opět tak světoborná vlastnost. S tím opravdu dají teplou vodu a elektřinu spoustě lidem. Umí čumět do obrazovky. Tý jo. To je taky něco co umí jenom oni. Počkat… zase další věc co umí každej stejně jako oni a ještě lépe. Dobrovolných příspěvků? Myslíš zmagořené děti, mileniály, které žijí ve světě, že když pošlou internetovému žebrákovi peníze, tak tím udělali něco dobrého? Když si za ty peníze mohou něco sami pro sebe koupit? Tito žebráci si nechávají platit OD DĚTÍ a mladších lidí. To je ubohost největšího kalibru. Když je někdo tak tupej a levej, že přijímá peníze od dětí, tak je to jenom nula, a prvotřídní trotl nevzdělanej. Nemají žádné morální zásady, nemají morální imperativy, které by je vedly. Nemají na to ani vzdělání aby pochopili, co ta slova vůbec znamenají.
„Dále k dětem a penězům. Nevím jestli si to mnozí uvědomujete, ale děti ani studenti (kromě brigád nebo pokud si sami musejí vydělávat na studia) nemají měsíční příjem, který by mohli posílat streamerům.“
– A další mínus pro tyto věci/internetové žebráky. Oni přijmou peníze od dětí a lidí bez příjmů? Další ukázka toho, proč oni onu smyšlenou aroganci vyvovlávají. To není arogance. Už jenom kvůli tomuhle jsme proti nim/vám mileniálům na výši. To nám dává právo se nad vás povyšovat.
„Lidé co posílají finanční příspěvky, platí si předplatné každý měsíc jsou skutečně pracující dospělí lidé ve věku 20+ nemálo jich je i 30+ a najdou se i starší diváci. “
– Je hezké, že se to snažíš prokládat vtipy, ale tenhle není moc podařený. I lidé bez stabilních příjmů přijdou a žebrají u rodičů o nějaké kapesné aby mohli každý měsíc platit internetovému žebrákovi, který jim nic nedá, nic je nenaučí a akorát pracuje na jejich postupné debilizaci.
„Pokud Vám vadí, že děti vidí ve streamerech svůj vzor, tak dělejte něco, aby začali vzhlížet k Vám. Pokud budete streamery před nimi zesměšňovat a nadávat na ně, akorát je v tom utvrdíte. Lepší je se zeptat co na těch svých „vzorech“ vidí a zkusit nakouknout na ně ze stejného úhlu.“
– Jenže, můj milý, zmatený mileniále, v tom to vězí. Čím jsou jim vzorem? Omezenou slovní zásobou? Neschopností ovládat rodný jazyk? Neutuchající touhou upozaďovat rodný jazyk a neustálou potřebou míchání anglikanizmů do českých vět? Mermomocí používat cizí slova tak, jak jejich význam ani není po vzoru západních internetových žebráků, kteří za to ale nemohou, protože jsou limitování brutální omozeností anglického jazyka? Viz například slovo „toxicita“.
Toxicita: intenzita, s jakou jedovatá látka působí chorobné změny v organismu. A spousta dalších slov, jež je používaná chybně. To je všechno deviza těchto podlidí a vás mileniálů. Takže znovu otázka. My nejsme arogantní. My JSME prostě lepší. Vzděláním, ať už kulturním či „normálním“, a vším možným na co si jenom vzpomeneš.
„Co se týče vulgarismů, tak doporučuji film/muzikál South Park: Peklo na Zemi – pochopíte.“
– Hodně blbý příklad. South Park: Peklo na Zemi je přímo vytvořen s tímto účelem a celý Sauth Park je na tom postaven a založen. Proto to tomu nelze přkládat takovou váhu jako ty. Ovšem „strýmer“ je něco jiného. Nemají žádnou dikci, nemají ani správnou výslovnost, slovosled jim neříká nic jak v psané, tak v mluvené formě. Projevují se jako přechytralý všeumělové, ale při tom nemají ani mentální kapacitu na to, aby pochopili co právě ze sebe vypustili za blbost. Čím vulgárnější „strýmer“, tak tím více vidíš, jak omezená je jejich slovní zásoba. A vzhledem k tomu, že ani neví, jaký význam ty jejich nadávky mají, je lze s klidem považovat třeba i za améby či jiné bakterie. OPĚT PLATÍ ŽE JSOU ZDE VYJÍMKY A DÍKY BOHU ZA NĚ! A když jsi zmínil onen South Park, tak od konkrétní série se začali strefovat do politické situace a dosti trefně. Po změně scénáristů se z bezduchého házení sprostých slov a fekálního humoru stalo něco co by se dalo nazvat podařeným, protože se více než dobře strefují do současné světové situace. To tito „strýmeři“ neumí. Oni jsou právě jako ten South Park v prvních seriích. Samé sprosté slovo. Jakákoliv myšlenka ve větách nulová. Přínost divákovi a zábava nulová a mohl bych pokračovat.
„U videoher ve kterých často padne takových sprostých slov, na obrazovce se odehrává neskutečná řezničina nebo nespoutané orgie. Tak tam mi to nějak nedává smysl.“
– A to je další, můj malý mileniále, rozdíl mezi námi. MY vidíme pouhé pixely a věrohodně znázorněné objekty a činnosti převedené na obrazovky pomocí jedniček a nul a proto k tomu tak přistupujeme. Mileniálové to berou jako něco co je reálné a musí se podle toho řídit a přebírají si z obrazovek téměř vše do reálného života. Takový magoři mileniálský z USSA jdou a střílí ve školách, protože jejich inteligence nestačí pojmout to, že to je pouhý obraz a pixely na co se koukají a nikoliv návod co dělat či že to je reálné. Tyto věci (čti.: Strýmer“) jsou však reálné. A mají velký vliv na již tak omezené inteligenční schopnosti mileniálů, kterým vtloukávají do hlavy ,na svých bezduchých vysíláních, milony čengličtiny, sprostých slov a dalších věcí, za které by je měli soudit pro hanobení českého jazyka.
Tak už se nedivím že tenhle boomer mi tak hezky okomentoval můj příspěvek
Je to jednoduché „Future is now, old man“
time wasted rofl
Děkuji za tenhle výblitek, to mi připomělo abych obnovil předplatné u Agraeluse.
Přečetl jsem si celou Vaši odpověď. Je mi z ní jasné, že naše myšlení je značně odlišné a na toto téma se nikdy neshodneme. Dovolte mi to ale uvést na pravou míru. Uznávám Váš názor na streamery, ale zesměšňování a hanobení současné doby a mé generace je opravdu mimo. Čeština v globalizovaném světě jehož jsme součástí nemůže přežít v dnešní podobě. I v Číně to pochopili a proto existuje tradiční čínština a vedle ní zjednodušená čínština. Jde o jazyk pro cizince i pro našince velice obtížný. Čeština má prostor k zjednodušení a už se o tom i uvažuje. Jazyk není nic posvátného. Je to prostředek komunikace, který se vyvíjí stejně jako my. Proto se musí přizpůsobit jinak zestárne a zanikne. Angličtina v prostředí internetu se dočkala značných změn. Vznikl internetový slang, který přidává zcela nová slova nebo mění jejich význam prakticky ze dne na den. Čeština jako každý jiný jazyk přebírá tato slova buď nezměněná nebo si je osvojí. Bývala to především němčina, dnes je to angličtina. Změnil se jen zdroj, ale jinak čeština přebírala cizí slova po celou dobu. Není to ale jen angličtina. Přibývají slova i z jiných jazyků. Tyto slova se budou používat dokud budou aktuální a následně zaniknou. Pokud ale fenomén nebo věc, kterou popisují bude nadále existovat, tak se uchytí a stanou součástí jazyka. Jde o přirozený vývoj a pokud se Vám to nelíbí, můžete se pokusit nahradit cizí slova nějakou tou „čistonosoplenou“. Určitě češtinu obohatíte a zůstanete věrný čemukoliv co Vaše ideologie uznává za vhodné. Toxicita už dávno není jen to, že se Wiedzmin (pardon chtěl jsem říci Vědmák) předávkoval lektvary. Označuje se tím velice negativní chování a urážlivé vyjadřování, především na internetu. V angličtině jde o výraz používaný už nějaký ten rok. V mezinárodní komunitě je známý taktéž v kontextu toho, že herní společnosti zavádějí proti němu tvrdá opatření a postihují jakékoliv urážky, rasismus, sexismus, homofobii apod. které jsou definovány jako toxické chování. Na závěr si musím rýpnout a to rovnou dvakrát.
1. Povyšujete se nad nás svými ódami o pracovním nasazení a přínosu pro společnost. V porovnání s předchozími generacemi jste ale jen směšný. Svou arogancí zesměšňujete nejen je, ale i sebe. Za Rakouska – Uherska se pracovalo přes 70 hodin týdně. Sobota v té době byl běžný pracovní den. V 19. století bylo zcela normální, že děti trávily přes 10 hodin denně prací v továrnách místo vzdělávání. Takhle bych mohl pokračovat až bych se dostal třeba k lovcům mamutů, kteří se museli sakra snažit, aby měli vůbec něco k jídlu. Měli být chytřejší a postavit si supermarkety jako je má dnes ta tvrdě zkoušená generace X Y Z Ž… (sarkasmus). Jako lidé schopni myslet a tedy vytvářet jsem si osvojili vědu a technologie. Díky tomu každá další generace měla o něco jednoduší život. Ač nepracujeme jako za Rakouska – Uherska tak jsme značně produktivnější. A to vše díky moderním technologiím. V některých státech už testují čtyřdenní pracovní týden. Hrozné. Co z té další generace po nás vyroste. Lenoši a flákači co budou jen na internetech! A když už přijdou do té kolbenky tak jen na čtyři dny a beztak budou po celou dobu vejrat do mobilů! Takže náš milý pane Boomer. Můžete se snažit jak chcete. Vaše arogantního prskání je ale jen konzervativní pšouk, řev dinosaura, který nedokáže držet krok s moderní liberální společností a potřebuje se povyšovat nad ostatní, aby tím kompenzoval svoji méněcennost. „Nemýlím-li se, – kdyby židé nebyli, antisemita by si je musel vymyslet“
Kdybych generalizoval jako Vy, představil bych si Vás jako starého fotra s pivním pupkem, výraznou nadváhou, cukrovkou a bující cirhózou jater. Celý den trávíte vysedáváním v křesle, klopíte do sebe jednoho lahváče za druhým, přičemž sledujete různé sportovní přenosy, při kterých vyřváváte na bednu „jak to ti debilové hrajou“ a samozřejmě „pusťte mě tam a já jim ukážu jak se to hraje“. Následně ráno jdete do práce, kterou nesnášíte. Poté co se z ní vrátíte, dáte svojí starý přes držku, že Vám neudělala jídlo a odeberete se nalít do hospody kde jste známým štamgastem. To je zobecněná představa o Vaší generaci.
2. Kdybych byl Grammar Nazi (zjistěte si co to je pokud nevíte) tak Vaše komentáře, by mě rozhodně nepotěšili. Od člověka co básní o prznění a hanobení češtiny bych očekával sofistikovanější psaný projev a také, že si to po sobě aspoň jednou přečtete. Mimochodem víte, že: Argumentace psaná Caps Lockem nepřidává na její pravdivosti ani síle v debatě. Naopak díky ní vypadáte jako Boomer a kazíte dojem a uhlazenost komentáře
Já osobně věřím, že hodnota generace se projeví zda dokáže zdolat příkoří nebo zvládne udržet mír a prosperitu. Pokud by většina byla jako Vy, tak tu právě teď probíhá občanská válka nebo vládne totalitní režim. Ve chvíli kdy se tu můžeme hádat o tom zda streameři jsou nebo nejsou jen „internetoví žebráci“, tak to znamená, že nemáme nic důležitějšího na starosti. Například zda nespadne na můj dům bomba nebo jestli budu mít zítra co jíst. V takové zemi se lidé mají pěkně. Bez těch co tak odvádějí svoji práci, by to ale nebylo možné.
„Strýmeři“ jsou zajímavá stvoření. Nic neumí, inteligenci a vzdělání jim nikdo nedal a jejich vyjadřovací schopnosti jsou též ubohé. O ničem nic neví, když se do něčeho pustí, tak je to jenom k smíchu atd. Jsou to jenom další netáhla. Lze k těmto věcem přirovnat naše nepřzpůsobivé. Nula práce, obsah a myšlenka v jejich větách nulová. Slovník, za který by se i dlaždič styděl, používání plurálu majestaticus úplně špatným způsobem. Mohl bych pokračovat. Jediné co „umí“ je flákat se u počítače a nebýt nikomu a ničemu k užitku. Zkrátka a dobře… jejich existence je naprosto zbytečná. Kdykoliv jim někdo něco vyčte, mluvím o našich „dokonalých všeumělech“ z české scény, tak akorát tak brečí o toxicitě. Mimochodem opravdu by jim někdo měl ve slovníku najíst jaký má význam slovo toxicita. Není to význam v jakém se to užívá. Bohužel to přejali od „eméričanů“ a z jejich už tak omezené Angličtiny. Česky neumí, anglicky také ne. Jejich čengličtina, při které tzv. „feelujou“ jak jim to jde, je k uzoufání. Jsou tupí a podřadní. Obsah který vyvěšují na své kanály? Ubohé a trapné hlášky, které akorát cpou do hlavy mileniálům, kteří jsou už takhle dost tupý. Rodný jazyk nezvládají už takhle a teď když si k tomu připočtete jak nevzdělaní a bezcenní „strýmeři“ jsou, tak ti to jenom dorazí ten jejich slovník.
Rád bych si utvořil názor na tvůj komentář, ale potřeboval bych k tomu vědět jednu maličkost a to zda patříš pod Generaci X nebo Generaci Z, pokud ti to nevadí.
Jinak si názor vytvořit neumíš? Jsem z generace se zdravým rozumem, která neplatí někomu za to, aby hrál doma hry.
Jsem z generace, která má opravdovou práci, která někomu pomáhá a která je užitečná pro společnost. Z egenerace, která ovládá svůj rodný jazyk a která zvládá i několik dalších bez toho, aniž by nám to jako mileniálům způsobilo krvácení do mozku. Z generace, která ještě opravdu umí vzít do ruky nářadí a dokázat, že jsem skutečný muž a ne jenom nagelovanej teplouš, který sotva umí mluvit (čti.: „strýmer“). K názoru potřebujou miliony podnětů a cizích myšlenek. Jinak nejsou schopni za sebe vytvořit naprosté nic. Dost mne zde pobavil výraz internetový žebráci. To je naprosto výstižné. Moc rád bych takové netáhlo neumětelské potkal na ulici, abych po něm mohl hodit další almužnu v podobě deseti koruny se slovy: „Tady máš almužnu, žebráku“. Tyto… věci by v žádné práci, skutečné práci, nevydrželi ani pár hodin. Protože by museli něco skutečně dělat. Jejich chápání textu je tak zoufalé, že se člověk musí podivovat, že jim jsou schopny vůbec fungovat základní kognitivní funkce. Anglicky také neumí viz Idiotelus (Čti.: Agraelus) a jeho dokonalý naprosto lapidární překlad „I feel cold“ jako „cítím se studený“.
Slovní zásoba právě této…bytosti či věci chcete-li je tristní a už jenom při pohledu na to, jak se snažil něco postavit sem málem třikrát zdechnul od smíchu. Jeho gramotnost jak finanční tak i ta základní je též na žalostně nízké úrovni.
Moc by mne zajímalo jakou práci máte když pomáháte společnosti a jste pro ní užitečný. to že nepochopíte humor s vaším zaostalým mozečkem není problém tvůrce ale vás. Já ze svých přijmu rád pošlu nějakou tu korunu s vtipným komentářem a tvůrce o ni nemusel žebrat.Netuším kde jste přišel na to že si tyto ,,děti,, vyprosí vysoké kapesné na donate popřípadě sub (protože když nejsem chudej kokot co dělá u pásu protože v mladí radši kouřil a chlastal u čutal u toho do míče než aby si udělal pořádnou školu tak svému dítěti rád větší korunu dám a bude mě jedno jak si ní naloží pač se tak sám naučí fin. gramotnosti) jediné případy kde by tomu tak mohlo být by bylo u streamerů s dětským obsahem což ovšem ,,idiotelus,, a další asi nebudou když posílaj částky větší než často bývá průměrná výplata českého občana . Cítím z vašeho projevu velkou averzi vůči streamerům možná to bude tím že píšete krasné dlouhé články proč je vaše generace (30-40 tipuji max.) lepší než ta naše což není pravda protože až na manuální práce jste úplně neschopný paka kterým je třeba něco vysvětlovat 3x než danou věc pochopíte a nebo tím že máte potřebu označovat tyto tvůrce jako hloupé jedince, musím podotknout že v mnohých sitacích zaslechnu lepší argument, konverzaci, komentář než u takzvaných boomeru nebo mladších kteří akorát nadávají jak je všechno naprd.
Je krásné že mladší generaci vnímate jako bandu nagelovanejch teploušku(jakoby to v 90kách nebylo jinak) ale musíte si uvědomit že tato mládá generace bude ve všem lepší než ta předešlá a tak to bude pokračovat. Dokud ti zaostalý, zpomalení, mudrovační otrávní rádoby všeználci nevymřou.
To co se dneska objevuje na YT, Streamu nebo Tiktoku, tak si taky říkám jestli je tohle vůbec možný. Podle tebe to jsou lidi co nic neumí, jsou neinteligentní a sprostý dlažciči (což může být v některých případech pravda), ale nemůžeš říct, že se prostě nechopili šance, tu využili a dneska jsou mnohem víc za vodou než 98% lidí (pokud vezmu v potaz ty nejznámější). Já mám taky na většinu spíše pofidérní názor, ale když je sledují třeba i statisíce lidí, tak to holt asi dělají dobře.
Já se moc omlouvám, jestli jsem článek zle pochopil, ale kdybych to četl na Novinkách, tolik bych se nedivil. Každopádně takovýhle článek na webu ohledně herních témat mě hodně překvapil.
Ponechám stranou, že se v článku probírá více témat, která spolu moc nesouvisí, chápu potřebu autora vyjádřit se a chápu problémy týkající se vyjadřování v obecně sdělovacích médiích viz twitch/youtube, která stále nabírají na síle.
Co ale nechápu je touha kritizovat způsob prezentace určitých streamerů, konkrétně viz vulgarismy. Trošku mi to připomíná, když mi v 15ti letech maminka (samozřejmě s dobrým úmyslem) zakazovala koukat na Terminátora (kterého mimochodem v té době dávali nejdříve v půl jedenácté večer, protože se tam vyskytovalo násilí). Rozumím tomu, že Twitch má danou věkovou hranici (která je asi 13 let?) a streamer by to měl respektovat, zároveň mi to přijde úplně stejný level jako nedávat v televizi Terminátora, protože existuje riziko, že se na něj i v těch půl jedenáctý bude dívat někdo mladší. Zároveň mi nepřijde a nikdy nepřišlo (hodnotím čistě na základě subjektivního dojmu a životní zkušenosti), že bych já nebo někdo jiný v mém okolí přišli k „nevybranému“ způsobu vyjadřování díky tomu, že jsme to někde viděli v televizi. Pochytili jsme to buď od rodičů nebo ve škole a věřím, že když mi v mých třiceti letech spadne dlažební kostka na nohu, zařvu si „do prdele!“ úplně stejně upřímně jako kdyby mi bylo třeba 15.
Pokud se chceme bavit o nevychovanosti, toxicitě a vulgarismech, problém je podle mě v „bariéře“, kterou dnešní média nastavují. Pomyslná zeď kyberprostoru vytváří pocit bezpečí ze svého domova, pubertálisti mají pocit, že hranice vkusu a vychování je o dost dál a tak se nestydí. V reálu by celá věc samozřejmě vypadala jinak, ale nabízím porovnání například s fanoušky během fotbalového zápasu.
Jinak teda podle mě další věc je hodně velký rozdíl mezi mluvením sprostě a urážením někoho konkrétního. Toxicita znamená rozhodně jenom a pouze to druhé, takže si nemyslím, že když je mi 13, vidím streamera mluvit sprostě, implicitně to musí znamenat, že mě to nabádá se chovat toxicky. Tvrzení, že to tak je, je podle mě stejné jako tvrzení, že když mě baví hrát Dooma, tak rád trhám lidem ruce z těla…
Ad Alinity téma:
Nijak jsem to podrobně nezkoumal, ale co se týče banovací otázky týrání zvířat versus otázky „nip slipu“, tady mi to přijde hlavně jako téma pro skutečnou prokazatelnost činu. Tím chci říct, že jestli dává Alinity napít kočce vodku, nikdo tam v reálu s ní v pokoji není a nikdo by nedokázal prokázat to, že to co kočka pije, je doopravdy vodka (netvrdím že to tak bylo nebo nebylo, nijak jsem to nezkoumal). To, že vyhupsne bradavka je oproti tomu něco, co lze naprosto jasně prokázat a proto i naprosto jasně odsoudit konkrétním trestem. Stejně jako když někdo řekne slovo na „N“.
(Btw co se týče nahotinek versus pubertální recipienti, Tik Tok je podle mě mnohonásobně horší záležitost.)
Ad Skyrim Grandma téma:
Co se týče překladu oné twitterové reakce, myslím si, že by se to mělo česky přeložit maličko jinak. „Onslaught of patronizing comments“ by se imho mělo chápat spíš jako, (krkolomně přeloženo) „pod útokem poučovacích komentářů“. – Jedná se o drobný detail, ale z její reakce lze tedy celou věc chápat ne tak, že Shirley popírá celou skutečnost, ale že popírá to celkové množství, na který článek (zřejmě pod záminkou chytlavějšího titulku) upozorňuje. Shirley se snaží vysvětlit, že se nejedná o něco katastrofálního a že není pod žádným útokem, jelikož komunita lidí kolem ní je veskrze pozitivní.
Nakonec nutno říct, že se rozhodně nesnažím někoho nebo něčeho zastávat, jenom se snažím nastavit zrcadlo. Cenzura internetu je velké téma, které hýbe světem a podle mě se jedná o hodně nebezpečnou a delikátní záležitost. S každým nástupem nového média se nese spoustu kritiky. Vybavím si vždy kdejakého bručouna, který si stěžuje jak si dnešní mládež dneska už normálně nepovídá a pořád jenom kouká do mobilů. Kritikou stejného ražení se zaobíral dřívější svět, když si lidé začali v kavárnách sami číst noviny nebo začali chodit nedejbože do kina místo do hospody, bídáci asociální!
Názor na úvahu jednotlivce se vždy individuálně liší. Rozumím, že z článku můžete cítit bulvární nádech, ale rozhodně to nebylo záměrem, jak je i upozorňováno. Ona celá aktuální kauza okolo Shirley k tomu nicméně hodně svádí.
Co se týče vulgarismů, tak jsem přesvědčen, že má streaming opravdu velký vliv na chování dětí. Stejný, ne-li větší, jako zmíněná kinematografie a prostředí, ve kterém vyrůstají. Je to ale čistě subjektivní názor. S Alinity a vodkou máte pravdu. Její házení zvířaty je nicméně průkazné až až. Překlad Shirleyina vyjádření měl působit tak, jak vysvětlujete. Pokud to tak nevyznělo a pochopil jste to jinak, mrzí mne to. Angličtinu sice používám denně, ale rodilý mluvčí nejsem. Vždy je co zlepšovat. Každopádně díky za zpětnou vazbu, které si v redakci vždy ceníme
Twitch je hrozná žumpa, spíš je to taková online softcore erotická stránka…
Toxicitu ve hrách neřeším a na streamech je mi fuk. Nesleduju je. Proč bych se měl dívat jak někdo jiný hraje hry namísto toho abych je hrál já a nebo vůbec plýtvat časem na něco podobného. Kdo třeba má čas na to sedět v pátek nebo v sobotu večer u PC a sledovat jak někdo hraje hry namísto toho aby žil někde venku? Ale k tématu. S tím že nějaký internetový žebrák schytá kritiku od svých dojných krav se prostě musí počítat. Ale i to by mělo mít své morální hranice. Tady ta starší dáma to určitě nedělá jen proto aby tahala peníze z kapes finančně negramotných a o to jsou negativní reakce smutnější. Ukazuje to že někteří lidé jsou tak smutní že nejen že tráví svůj čas sledováním jiného jak se baví ale ještě mu to chtějí kazit a kecat mu do toho namísto toho aby to vypnuli a zkusili trochu žít nebo přehodnotit svůj čas. Každopádně i tohle k tomu patří stejně jako ty dojné krávy a rozhodně bych to nijak nepotlačoval. Jsou to dvě strany stejné mince. Každý si na takové lidi (obě skupiny) udělá vlastní názor a záleží jen na něm jak moc si vezme k srdci jejich kritiku, chválu a názory. Z mého pohledu – když se mi něco nelíbí tak to nedělám a když se mi nelíbí jak něco dělá někdo jiný tak mu to řeknu ale nekecám mu do toho. Ať si to dělá jak chce. Já si jednoduše jdu žít svůj život protože ho nepotřebuju. Když je někdo streamer závislý na milodarech a beru ho jako žebráka tak mu přeci nebudu chodit na streamy říkat že je žebrák a nebo na něj na ulici házet koruny jak do kašny a křičet „donate žebráku“ I když bych si to pak mohl odepsat z daní jako charitu.
Díky za výživný komentář!
Tak tohle je dokonalé:
„Proč bych se měl dívat jak někdo jiný hraje hry namísto toho abych je hrál já a nebo vůbec plýtvat časem na něco podobného. Kdo třeba má čas na to sedět v pátek nebo v sobotu večer u PC a sledovat jak někdo hraje hry namísto toho aby žil někde venku? “
po tomhle názoru mi IQ padlo o 10 bodů … Nějaká násoska tady bude kritizovat

To že tráví čas nějak jinak než ty, dle tvé reakce znamená že je násoska ? Tak to se nedivím, že ti padlo IQ o 10 bodů …
Tím pádem mu kleslo na nulu. On za to nemůže chudák. Musel si rychle vycucat z prstu něco, čím ty nuly bezcenný (čti.: „strýmeři“) bude obhajovat. Výraz internetový žebrák je více než výstižný.
A to že někoho obhajuji jsi ty vycucal z?
Jen jsem narážel na to že jestli si někdo v dnešní době pořád myslí že pátky a soboty večer lze trávit jenom a pouze venku (názor jak z roku 1990) tak je mi ho líto

Tak mi řekni co tak asi člověk „v pátek nebo v sobotu večer“ dělá?
Pouze jsem napsal tak jak to je 
Problém vidím hlavně v tom, že děti a mládež si z těchto obyčejných lidí dělají své vzory a ospravedlňují tím i často sami sebe. Jsem obézní, ale to nevadí, protože ten xy je taky obézní. Jsem vulgární a neumím se vyjadřovat, ale to nevadí, protože ten xy je taktéž neurvalý a „uznávají ho“. Je smutné, že dnes i pouhé sezení za počítačem a natáčením svého obličeje je bráno za nějaký um, talent, umění, apod. Když se podíváte na většinu streameru tak tam opravdu není žádný obsah s jakoukoliv přípravu nebo schématem. Ten člověk tam prostě jenom sedí, hraje hru a komentuje to co ho zrovna napadne. Schází mi tam jakákoliv přidaná hodnota. Samozřejmě vždy a všude jsou výjimky a to platí i zde, ať už se jedná o skutečné umělce, herce, sportovce, kteří si občas sednou za stream, nebo hendikepované osoby, apod.
S vaším názorem souhlasím. Jsem rád, že nejsem sám co to vidí stejně.
Já tedy streamery nesleduji a neznám je, ale nedávno jsem viděl video jistého Agraela, který jednorázově dostal hodně vysoký donate a reagoval na to. A dostalo mě, jak se ten chat okamžitě zaplavil komentáři „byl jsem zde“. To mě přišlo jako naprosto neuvěřitelné, že taková spousta lidí si myslí, že něčeho dosáhli a zapsali se do historie tím, že zrovna sledovali ten stream a byli u toho..
Jinak proti streamerům nic nemám, oni vlastně z naprostého minima vytěží maximum, takže v tomto ohledu si z nich lze vzít příklad. Já si taky vydělám dost peněz, ale podstatně víc se na to nadřu. Sám sice nechápu, jak někoho může bavit sledovat takto bezduchý content, ale jsem si jistý, že spousta lidí si to samé myslí o mých zálibách, takže nikoho nesoudím. Ale ty životní hodnoty ti lidé mají z mého pohledu nastavené opravdu prapodivně.. protože to něco značí o jejich přístupu k životu. Raději budu součástí úspěchu někoho jiného, než se pokusit uspět sám. A to je podle mě cesta k celoživotní otročině někde u pásu..
Hodně diváků lze řadit do nižší věkové kategorie. Většina školáků ještě nemá nastavené priority. V našich dvanácti letech jsme také o životě moc nevěděli. Díky za názor
Tak já tohle celkem chápu:
„A dostalo mě, jak se ten chat okamžitě zaplavil komentáři „byl jsem zde“.
Když v dnešní době se k tomuhle řadí lidi (co si myslí že něčeho dosáhli) když třeba ve 20 někdo měl 30 žen a nebo má v 18 BWM s bazaru co má 300 koní
Zajímavý článek, a pěkně napsáno…
Díky
Co to je za ubrecenej clanek ?
Můžete to rozvést? Zajímalo by mě, dle čeho tak soudíte. Díky.
Nemůže to rozvést, jen si chtěl rýpnout.
Když už sem píšu, jedna myšlenka k babče Shirley- v poslední době se stalo docela dost lidem (myslím v oblasti her), že média dezinterpretovala jejich příběh a dokážu si představit, že Shirley si jen pár slovy povzdechla, že jí pár lidí píše nehezké zprávy, s tím, že zbytek diváků je k ní milý, zatímco média to interpretovala tak, že se k ní chovají hnusně všichni a ona z toho je labilní, div si neháže provaz. Babču ani dění okolo ní nijak nesleduji, takže se teď pohybuji čistě v rovině spekulací, ale kdyby to mělo být nějak podobně, taky bych byl na média hodně naštvaný.
Přesně tomu se věnuje odstavec „Slovo, mocná to zbraň.“ Pravda bude někde mezi tvrzeními obou stran. Během psaní článku se k samotnému problému s médii vyjádřila i Shirley. Ale jak se říká: „Na každém šprochu pravdy trochu.“
jojo ten stream obsah na CZ/SK scéně je strašný, bohužel je to tak a kdyby se tak většina nechovala jak se chová tak co si budem s 3000 lidí by na streamu najednou měli 300
PS: na druhou stranu jestli se nepletu tak dnes se dá pro stream (twitch) nastavit různé +18 „upozornění“ atd…
+ Já osobně jsem přemýšlel o gaming streamu s určitým zaměřením ale po vyhodnocení všech věcí a toho že mi ujede sem tam nějaké to slovo maximálně při nepovedené akci nebo to že ze sebe rozhodně nechci dělat na streamu „trotla“, tak jsem nakonec ani nezačínal …
Jinak tu petici jsem hned podepsal…tyvole
Neměly to být tři různé články? Jeden o nevhodném chování diváků, jeden o nevhodném chování streamerů a jeden o nevhodně nastavených pravidlech pro streamy? Takhle je to od všeho trochu a celková myšlenka žádná- žádná ze tří částí článku se zbylými dvěma nesouvisí. Nápad dobrý, ale takhle bohužel nemá vůbec žádný efekt, určitě ne pro lidi, kteří čtou denně spousty článků nebo se dokonce zajímají o konkrétní problematiku.
Neberte to ale prosím jako bezúčelnou kritiku či snad pokus odradit vás od psaní, to vůbec ne, spíš jako radu do budoucna, že méně je někdy více. Já s myšlenkami uvedenými v textu víceméně souhlasím, ale každá z nich si zasloužila více prostoru- alespoň několik příkladů, nějaký úvod, nějaký závěr.
Musím ovšem podotknout, že vás plně chápu- s touhle touhou, použít všechny dobré myšlenky a nápady hned, do jednoho dílka, na kterém zrovna pracuje, se v začátcích své tvorby setkal asi každý, ať už maloval obraz, psal písničku nebo třeba úvahový článek. Jenže pak se často s hrůzou zjistí, že si člověk vyplýtval nápady na celý další rok a teď nemá co tvořit, o čem psát. Tak vám přeju, ať těch nápadů máte ještě spoustu, ale neplýtvejte s nimi- každý z vašich nápadů na článek si zaslouží být komplexně rozvinut do svého samostatného, plně hodnotného textu, s vlastním úvodem, statí, závěrem a všemi náležitostmi- nápady máte dobré, tak jich nemusíte hned několik těsnat pod střechu jednoho článku, kde spolu soupeří o pozornost čtenáře (který si z článku opravdu odnese zhruba dvě informace), naopak nechte své náměty zaznít samostatně a s plnou parádou. A protože už se dost opakuju, nezbývá než vám i přes mou drobnou kritiku poděkovat za ochotu napsat sem článek a za snahu obsáhnout v něm velice složitou problematiku. Děkuju.
Díky za konstruktivní kritiku. Je pravda, že by obsažená témata vydala klidně na bakalářku či diplomku. Nejsem si ale jist, zda by přílišnou komplexnost čtenáři ocenili (na opravdový „deep dive“ není prostor). Možností by byl například seriál, který by se v každém díle věnoval jednomu tématu. Pro člověka, který se problematikou zabývá podrobněji, se samozřejmě jedná o její hrubý nástřel.
Dovolím si nesouhlasit s tvrzením, že spolu části článku nesouvisí. Ona toxičnost a vulgarita je také jedním z mnoha faktorů, na jejichž základě vznikají např. zmíněná pravidla Twitche, nebo to, proč se Skyrim Babča necítí ve své kůži. Chápu ale vaše vnímání kontrastu mezi informacemi o Shirley Curry a zbytkem článku. Koneckonců se ale jedná o subjektivní úvahu, za kterou stojí myšlenkové pochody, odstartované právě kauzou Skyrim Grandma. Co se týče nápadů na články, nemusíte se bát, těch mám tolik, že je spíše problém vyselektovat ty vhodné.
Tak či tak si velmi cením zpětné vazby a určitě se nad vašimi poznámkami zamyslím
Jasně, je jen na vás, jestli si z mojí poznámky něco vezmete, nebo naopak vůbec nic, vy píšete články a musí být především podle vašich představ, jinak to ani nejde.
Jen tedy upřesním s tou nesouvislostí, protože jak se mi často stává, vyjádřil jsem se nepřesně- pojítko (streamování) mezi částmi samozřejmě je.
Jde o to, že člověk ještě pořádně nestihne politovat babču, a už už aby byl v další větě rozlícen nad vulgaritami českých streamerů, ale ještě než se pořádně rozlítí, už přemýšlí nad politikou streamovacích služeb ohledně definice nepatřičného obsahu. Zkrátka, když už jedna část na čtenáře začíná mít dopad a čtenář se konečně ponoří hlouběji do textu a začne o něm přemýšlet, najednou bez varování přichází část další a tu předchozí nemilosrdně „zaplácne“. Samozřejmě taky je to způsob psaní a nepř. ve filmu nebo v hudbě jsou podobné cliffhangery velmi oblíbené. Máte ovšem talent čtenáře zaujmout a zapůsobit na ně, proto mi přijde škoda, že podobně jako ve Wágnerových operách vaše témata v článku mezi sebou spíše válčí. než aby se vzájemně doplňovala. Každopádně určitě pište dál, moc rád jsem si váš článek přečetl! 
Nad každou kritikou přemýšlím. Kdyby byl člověk neustále pouze chválen, neměl by moc příležitostí se zlepšovat. Vaše pocity chápu a v dalších článcích je určitě zužitkuji.
Já vidím dnešní dobu asi tak, že čím víc jsou lidé elektronicky propojeni, tím si jsou více vzdáleni a jako by byl každý rázem geniální všeználek. Mně se ale zdá, že lidé začínají více hloupnout a sledovat jen blblosti. Dříve jsem se strašně smál nad filmem „Absorudistán“, dnes mám strach že to tak za pár let bude. Amerika už má svého debila na trůnu, jen to není černý wrestler a bývalí král pornoherectví a místo pořadu „Au moje koule“, se lidé baví u stoky českých seriálů nebo na internetu sledováním lidí. To druhé ještě není tak hrozné, protože se na internetu nechají sledovat zajímavé věci ale taky pak lidi a hlavně jejich tvorba, kde zůstane rozum stát, že za vypatlanost kterou předvádí, jim ještě lidé tleskají, berou je jak modly a ještě jim posílají nehorázné sumy peněž. To dnešní lidi baví a mně je z toho smutno, protože od doby, kdy lidé jásali nad popravami vinných i nevinných, hlavně když se zabíjelo, jsme ušli velký kus cesty ke sebezlepšení. Bohužel doba elektronická z nás opět dělá tupé, líné a hloupé stádo. Je nějaká naděje na lepší budoucnost? Doufejme že jo, ale jak už řekl jeden velikán: Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. u té první si tím však nejsem tak jist.“, se obávám, že je Absorudistán neodvratitelný.
P.S. Ten film doporučuji.
Domnívám se, že vždy záleží čistě na dané osobě. Hlupák zůstane hlupákem, i kdyby na chleba nebylo. Co se týče forem zábavy, tak nejlepší je ostatní lidi neřešit a nezaobírat se jejich vkusem. Člověk by se musel jinak zbláznit. Film jsem myslím kdysi viděl, ale nejsem si jist. Díky za tip
Tak o tom žádná, někdy není někomu radno ani pomoci, když je vždy v opozici. Dovolím si tvrdit, že jako druh člověka, který je pro každou prdel zvládnu hodně zábavy a humoru, hlavně toho černého.
Ale na tom internetu mi vážně někdy něco hlava nebere. Naštěstí jsou i výjimky a to i u nás, takže se něco sledovat dá. Škoda že nemáme taky takovou babču nebo dědu. 
online herní komunita je rakovina a streaming je to nejhorší co nás potkalo.
No vidíš a já si myslím třeba že streaming je to nejlepší co nás potkalo
Souhlasím, streaming je rakovina… Se koukněte co se děje kolem a kolem. Nemluvě o ovlivňování masy lidí… Prostě je to odraz společnosti nebo povahy lidí.
Já streaming (všeobecně) vnímám jako nový druh marketingu. Netvrdím, že je to špatně – každý z nás nějaký ten obsah konzumuje. Spíš mi vadí, jak celý tenhle „fenomén“ nabobtnal, lidé jsou na něm závislí a především na děti má velký vliv. Človek ráno vstane a z noci na den je všechno „cringe“ a každej druhej „boomer“ atd. Teď mi došlo, že jsem asi už fakt starej
…
Ja nechápu jak streaming může někdo uznávat nebo nazývat prací! Já tomu říkám charita..ale bohužel to je věc daného jedince co udělá se svými penězi. Spíš to ovlivnění děti mě trápí víc, i třeba že takový stream může být i několik hodin vkuse a dítě by mělo mít i jiné koníčky než jen sledovat třeba i celou noc jedince, který hraje, žblebtá svoje moudra,nebo moudra jiných větších streameru a předkládá jim to jako něco co musí vědět a to jediné je správné.
Samozřejmě jsou streamy co jsou naučné a mají určitý smysl. Ale ruku na srdce kolik takových je a kolik lidí (teď myslim zrovna děti) je sleduje.
Streaming může být v pohodě ale většina streamerů jsou absolutní ko***i. Hlavně vydělat cash za každou cenu…
Ono je to podobné, jako porovnávání sportu a esportu. Je to dvousečná problematika a každý si na to musí odpovědět sám. Kterého hráče by ale nebavilo vydělávat hraním her?
Bohužel s vámi nemohu souhlasit ve vašem názoru, ale respektuji ho. Píšete o tom, že streaming nelze uznávat prací. Je to práce jako každá jiná a možná to vypadá jako pouhé hraní her, ale to přeci sportovci nebo herci nedělají to stejné? Tak jako dobré a špatné streamy jsou i dobré a špatné sporty či filmy(divadelní hry). Možná by bylo nejlepší si to někdy zkusit a pak teprve napsat něco podobného.
Máte pravdu v tom, že tito lidé mají obrovský vliv na své publikum a jejich chování by mělo podle toho vypadat. Nesouhlasím s tím, aby se konzumoval alkohol či ukazovala skrytá nahota, ale na druhou stranu to něco vypovídá o naší společnosti.
Děti… pokud děti máte a koukají na tyto streamery, tak není problém v těchto streamerech, ale ve výchově. Já děti mám a od malička je poučuji o tom, co je internet a co jim tam hrozí a jak se mají chovat. Zezačátku se na internetu koukali i na CZ/SK youtubery či streamery, ale nakonec koukají pouze na zahraniční, protože je tam větší výběr kvalitního kontentu. Tím se dostávám k tomu, že nemůžeme přeci posuzovat streamming podle pár lidí o kterých je u nás slyšet. Spíše se musíme zaměřit každý na to co můžeme změnit a ovlivnit a to jsou právě naše děti. Stačí se jim věnovat a mluvit s nimi otevřeně… a to většina dnešní společnosti nedělá. Není na to čas. Já si ho třeba vždy našel a opravdu se nám ten čas vrátí pozitivně…. tedy pokud ho věnujeme tomu důležitému.
Chápu jak to myslíte, ale srovnat stream a sport je prostě jak porovnávat hrušky s jabkama, alespoň z mého pohledu. To i ten e-sport uznám jako práci, mají smlouvu jako sportovci a musí trénovat. Ale streaming ? V tom se prostě neshodnem. Tyhle lidi jsou z části placeni např. twitchem, který z toho taky profituje, jenže pak je to když to řeknu slušně jsou „placení“ od diváků(proste taková charita, ale to si nepřizná člověk co mu ty prachy pošle, začne valit o contentu, času, přípravě apod). Když k tomu přičtu co se děje v chatu jak reagují ti lidé na reakci daného streamera jak „opičky“. Spam „OMEGALUL, cringe, boomer,coomer“. A aby si vás streamer všiml v tom bordelu na chatu a reagoval tak musíte hodit třeba donate 50,- aby svůj způsobem byl zviditelněný… Jasně jsou streamy, např cestování, umění (hudba, malování, etc.) To ještě beru, tam to není taková masírka…